Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια...πτωση βρεφους 45 ημερων...


Recommended Posts

εχω φρικαρει..μου επεσε το μωρακι μου απο τον καναπε.τον ειχα πανω στο στηθος μου και με πηρε ο υπνος και ακουω ενα ντουπ και βλεπω το μωρο πεσμενο στο πατωμα, στο χαλι με το προσωπο προς τα κατω.με τη μυτη δηλαδη.εκλαψε για μισο λεπτο με το που τον σηκωσα,δεν ειχε εξωτερικα χτυπηματα.πηρα τον γιατρο μετα απο 5 ωρες γιατι αυτο συνεβη ξημερωματα και μου ειπε για 48 ωρες να τον παρακολουθω μηπως εχει υπνηλια.θεωρει σχετικα απιθανο να συνεβη κατι πιο σοβαρο αλλα και 1 στο εκατομμυριο...ομως μετα απο ενα ταισμα ο μικρος εκανε εμετο.τον πηρα πανικοβλητη και μου ειπε οτι οι επαναλαμβανομενοι εμετοι ειναι συμπτωμα.τωρα περιμενω να δω αν το μωρο μου θα κανει κ αλλους εμετους και γενικα αν η συμπεριφορα του ειναι οπως παντα.ρε κοριτσια ειναι δυνατο να χτυπησε το κεφαλι του αν εσκασε κατω μπρουμυτα;αχ εχω τρομερες τυψεις και φοβερη αγωνια για το τί μέλλει γενεσθαι...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω φρικαρει..μου επεσε το μωρακι μου απο τον καναπε.τον ειχα πανω στο στηθος μου και με πηρε ο υπνος και ακουω ενα ντουπ και βλεπω το μωρο πεσμενο στο πατωμα, στο χαλι με το προσωπο προς τα κατω.με τη μυτη δηλαδη.εκλαψε για μισο λεπτο με το που τον σηκωσα,δεν ειχε εξωτερικα χτυπηματα.πηρα τον γιατρο μετα απο 5 ωρες γιατι αυτο συνεβη ξημερωματα και μου ειπε για 48 ωρες να τον παρακολουθω μηπως εχει υπνηλια.θεωρει σχετικα απιθανο να συνεβη κατι πιο σοβαρο αλλα και 1 στο εκατομμυριο...ομως μετα απο ενα ταισμα ο μικρος εκανε εμετο.τον πηρα πανικοβλητη και μου ειπε οτι οι επαναλαμβανομενοι εμετοι ειναι συμπτωμα.τωρα περιμενω να δω αν το μωρο μου θα κανει κ αλλους εμετους και γενικα αν η συμπεριφορα του ειναι οπως παντα.ρε κοριτσια ειναι δυνατο να χτυπησε το κεφαλι του αν εσκασε κατω μπρουμυτα;αχ εχω τρομερες τυψεις και φοβερη αγωνια για το τί μέλλει γενεσθαι...

δεν είναι μόνο το κεφάλι αλλά και τα υπόλοιπα όργανα. σε περίπτωση πτώσης, στο Παίδων κάνουν υπέρηχο κοιλίας, νεφρών, εξέταση αίματος και ούρων. βλέπει το παιδί παιδίατρος, χειρουργός και νευρολόγος.

ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω τη φρικη σου! Προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη, σου κανει γενικα εμετους οταν τρωει ή ειναι περιεργο που εκανε εμετο τωρα? Ο παιδιατρος δεν μπορει να ερθει να το εξετασει το παιδι? Ή να του το πας εσυ?

Περαστικα, ευχομαι να μην ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω να μη έχει τίποτα το μωράκι σας! Μην πανικοβάλλεσαι.

Αυτό είχε συμβεί στο μαιευτήριο στη διπλανή μου κοπέλα με δίδυμα, το ένα θερμοκοιτίδα, την είχε φάει το πάνω κάτω να μπορεί να είναι και στα δύο μωρά της. Ώσπου σε ένα βραδυνό τάϊσμα κοιμήθηκε και της έπεσε το μωρό από το κρεβάτι του μαιευτηρίου, ακόμα πιο ψηλά από το καναπέ σου. Τη διαβεβαίωσε και ο παιδίατρος του νοσοκομείου ότι τόσο μικρά είναι πολύ εύπλαστα και δεν παθαίνουν τίποτα τα μωρουλάκια. Βέβαια το βάλανε θερμοκοιτίδα και αυτό, προληπτικά.

Το μόνο που έπαθε απ' ότι μου είπε μετά από καιρό η μάμα του ήταν ένα πολύ πολύ μικρό αιμάτωμα, άνευ σημασίας που απορροφίθηκε μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι είναι πολύ μικρό και κατά την γνώμη μου επρεπε να το πας στο νοσοκομείο αμέσως. Και τον παιδίατρο καλό είναι να τον παίρνουμε αμέσως τηλ. ότι ωρα κι αν είναι. Ευχομαι να μην έχει τίποτε το μωράκι και να τελειώσει η αγωνία σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωράκι είναι πολύ μικρό και κατά την γνώμη μου επρεπε να το πας στο νοσοκομείο αμέσως. Και τον παιδίατρο καλό είναι να τον παίρνουμε αμέσως τηλ. ότι ωρα κι αν είναι. Ευχομαι να μην έχει τίποτε το μωράκι και να τελειώσει η αγωνία σου!

 

απλά εάν πας νοσοκομείο 99% θα σου πούνε να κάνεις εισαγωγή για να το παρακολουθήσουν 48 ωρες, και εγώ νομίζω ότι θα πήγαινα τουάχιστον να το δει η παιδίατρος μου....:confused:δεν ξέρω.....

Link to comment
Share on other sites

απλά εάν πας νοσοκομείο 99% θα σου πούνε να κάνεις εισαγωγή για να το παρακολουθήσουν 48 ωρες, και εγώ νομίζω ότι θα πήγαινα τουάχιστον να το δει η παιδίατρος μου....:confused:δεν ξέρω.....

η παιδίατρος δεν μπορεί να κάνει τίποτα σε αυτή την περίπτωση. στην καλύτερη περίπτωση θα σε στείλει σε νοσοκομείο. εκεί γίνονται κάποιες εξετάσεις, περιμένεις κάποια ώρα από την πτώση (συνήθως 5-6 ώρες) κι αποφασίζει ο νευρολόγος αν θα γίνει εισαγωγή ή όχι. εξαρτάται κι από την ηλικία του βρέφους. συνήθως σου λένε να μείνεις 1 βράδυ και να ξυπνάς το μωρό κάθε 2 ώρες για να δεις ότι δεν υπάρχει υπνηλία ή έμετος.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μωρούλι, κι εγώ αγχωθηκα με το που διάβασα τον τίτλο του θέματος

 

Όοταν ειχε πεσει ο δικός μου απ το κρεββατι (ήταν μεγαλύτερος, κοντά 12 μηνών) και πήρα τον παιδίατρο, η πρωτη του ερωτηση ήταν αν εκλαψε με το που έπεσε. Ειναι καλό μου ειπε να κλαψει, γιατί δειχνει ότι δεν επαθε διασειση. Μετά απλά το παρακολουθείς για 48 ωρες, αν κανει εμετό, αν εχει υπνηλία, τρεχεις για νοσοκομειο. Ακομα και όταν ο μικρός μου ειχε κανει ενα καρούμπαλο σε μεγεθος αβγού στο μετωπο, ο παιδίατρος δεν ηθελε να παμε νοσοκομειο, γιατί να το ακτινοβολήσουν το παιδί χωρίς λόγο, ετσι μου ειχε πει.

Απ' τη μια κριμα ειναι να το τρεχεις το μωρό στο νοσοκομειο και να το ταλαιπωρούν... Μήπως να το δει τουλάχιστον ο παιδίατρος?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

συνήθως σου λένε να μείνεις 1 βράδυ και να ξυπνάς το μωρό κάθε 2 ώρες για να δεις ότι δεν υπάρχει υπνηλία ή έμετος.

 

ναι ετσι ειθισται, αλλά τωρα πώς να ξυπνήσεις ενα βρεφακι 45 μερών και πώς να καταλαβεις ότι δεν κοιμαται όπως όλα τα νεογέννητα θελουν να κοιμούνται και δεν εχει υπνηλία λόγω του πεσίματος?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειθισται, αλλά τωρα πώς να ξυπνήσεις ενα βρεφακι 45 μερών και πώς να καταλαβεις ότι δεν κοιμαται όπως όλα τα νεογέννητα θελουν να κοιμούνται και δεν εχει υπνηλία λόγω του πεσίματος?

έλα ντε? απλά κι αυτοί ακολουθούν ό,τι λέει το πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιος μου μας επεσε απο το καθισματακι αυτοκινητου που το ειχαμε προσαρμοσει στο καροτσι(ετσι νομιζαμε δηλαδη) στην πρωτη βολτα της ζωης του,ακριβως 40 ημερων,στο κρασπεδο στο καβουρι που ειχαμε παει βολτα...ευτυχως ηταν δεμενος,επεσε αναποδα,δηλαδη με το κεφαλι προς τα κατω και η αποσταση πτωσης ηταν μεγαλυτερη την αποσταση καναπε-πατωματος σου...νομιζω εβαλε τα κλαματα απο τον φοβο του,γιατι αμεσως αφου τον πηραμε αγκαλια,σταματησε...επειδη δεν βγηκαμε την δικη μας παιδιατρο,επικοινωνησαμε με τον παιδιατρο της κουμπαρας μου ο οποιος μας ειπε, να το παρακολουθουμε για υπνηλια και εμετους...η γνωμη του ηταν οχι νοσοκομειο,χωρις συμπτωματα...να μην τα πολυλογω,δεν τον ακουσαμε,πηγαμε στο παιδων,περασαμε βεβαια αμεσως λογω νεογνου,ο νευρολογος που μας δεχτηκε,ουτε που γυρισε να κοιταξει το παιδι,μου ειπε οτι δεν παθαινουν τιποτε επειδη ειναι ελαστικο το κορμακι τους και για να δικαιολογησει την εισαγωγη μας,μας εδωσε εξετασεις αιματος και ουρων...καταταλαιπωρηθηκαμε και τελικα το παιδι δεν ειχε παθει τιποτε....φυγαμε απο εκει αργα το μεσημερι γιατι δυστυχως ολες οι διαδικασιες αργουν πολυ...το μονο καλο ηταν οτι μας εβαλαν σε μια αιθουσα απομονωμενους ωστε να αποφυγουμε να κολλησει κατι το μωρο απο μικροβιο...αργοτερα επικοινωνησαμε και με την δικη μας παιδιατρο η οποια επισης μας ειπε,οτι νοσοκομειο δεν παμε ενα νεογνο χωρις αν εχουμε καποια συμπτωματα που να το απαιτουν...τεσπα,εμεις ειχαμε ηδη παει και τελος καλο ολα καλα...

 

φανταζομαι το παιδι,θα κυλησε και θα επεσε,ετσι δεν ειναι??μειωνετε δηλαδη η φορα με την οποια κατεληξε στο εδαφος...αρα και οι συνεπειες της πτωσης...δεν ξερω πραγματικα τι ειναι το σωστοτερο να κανουμε,απλα σου εγραψα την δικη μας εμπειρια και ευχομαι περαστικα στο μωρακι σου

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας.ο γιατρος μου μιλησε μονο για υπνηλια και οταν του ειπα για εμετο μου ειπε οτι ανησυχουμε στους επαναλαμβανομενους εμετους.γενικοτερα δεν τον ειδα πολυ ανησυχο και ο ιδιος δεν θελει να παμε το νεογνο στο νοσοκομειο που μπορει να επιστρεψουμε με αλλες ιστοριες όπως ιωσεις κτλ...μου ειπε οτι ειναι σχετικα απιθανο να εχει συμβει κατι αλλα θελω να πιστευω οτι καθε λεπτο που περναει ειναι προς οφελός μας και οτι θα το ξεπερασουμε...οσο για τα υπολοιπα οργανα δεν μου ειπε τιποτα ουτε εδειξε να ανησυχει περα απο το κεφαλι.....

τωρα για την υπνηλια τί να σας πώ,κ εγω το ιδιο αναρωτιεμαι.κοιμαται γιατι νυσταζει;η γιατι επεσε;ευτυχως ομως εχει την ιδια συμπεριφορα με τις αλλες ημερες.δηλαδη κοιμαται λιγο, ξυπναει, σφιγγεται, χουζουρευει,ξανακοιμαται κ.ο.κ.ε τωρα αυτο δεν νομιζω οτι λεγεται υπνηλια...

εχουν περασει 8μιση ωρες και βλεπουμε..

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έπεσε ο μικρός όταν ήταν 6 μηνών από το διπλό κρεβάτι στο παρκέ.Η τρομάρα που πήρα ήταν μεγάλη αλλά ευτυχώς δεν φάνηκε τίποτα ανησυχητικό στην αρχή.Λιγο πριν κλείσει το 48ωρο άρχισε να κάνει ρουκέτες μετά από κάθε γεύμα μέσα σε διάστημα 4ωρων είχε κάνει 3 εμετους και γενικά φαινόταν καταβεβλημενο.Οποτε το πήραμε και πήγαμε στο Ιασω για να μην υποστή την ταλαιπωρία του παίδων.Εκει εξετάστηκε απο παιδίατρο,χειρουργο και νευρολόγο.Εκανε μέχρι και α/α κρανίου όπου ευτυχώς δεν φάνηκε κάτι.Τελικα έγινε εισαγωγή προληπτικά για να ενυδατωθει και για παρακολούθηση.Το μεσημέρι φύγαμε αφού δεν είχε κάνει άλλους εμετους και ήταν σε καλή κατάσταση.Αποδειχθηκε ότι ήταν μια ήπια γαστρεντεριτιδα αλλά λόγω του χτυπήματος θέλαμε να αποκλείσουμε τα χειρότερα.Ολα τα παιδάκια έχουν τέτοια ατυχήματα,μην ανησυχείς είναι πιο ανθεκτικά απο ότι νομίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

το έχω πάθει, βέβαια ήταν κοντά 4 μηνών, αλλά έπεσε από μεγαλύτερο ύψος..Παρακολουθεις για υπνηλία και γενικά αν η συμπεριφορά του, το βλέμμα του, ο θηλασμός του, είναι όπως συνήθως..Επίσης τσεκάρεις για επαναλαμβανόμενους εμετούς..Αν έκλαψε αμέσως μετά την πτώση δεν θα έχει συμβεί κάτι, γιατί τα κόκκαλα του κρανίου δεν έχουν δέσει ακόμα κι είναι μαλακά κι εύπλαστα οπότε έχουν τρομερή ελαστικότητα!Μην στεναχωριέσαι και καλύτερα να μην πας νοσοκομείο αν δεν έχεις ενδείξεις γιατί ίσως εκεί είναι χειρότερα...Μήπως να έλεγες στον γιατρό να περάσει να του κάνει μια εξέταση και μια ψιλάφηση στο κεφαλάκι του???

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος ειναι ακριβως απεναντί μου οποτε αν δω τα σκουρα ή δεν μπορω να πολεμήσω την ανησυχια μου θα πεταχτουμε με τον μπεμπη.κι εγω δεν θελω χωρις αλλες ενδειξεις να παμε στο νοσοκομειο,αλλα με τον επομενο εμετο (ω μη γενοιτο) εχουμε φυγει επιτοπου

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι απέναντί σου πήγαινε με το που ανοίξει το ιατρείο!Τίποτα δεν έχει ο μπομπιρας, απλά για να ηρεμήσεις εσύ και να πάψεις να δείχνεις σαν ζόμπι..Μη στεναχωριέσαι κι άκου το ένστικτό σου!Και μην ξεχνάς οτι η δική σου ανησυχία μεταδίδεται στο μωράκι σου και το ταράζεις κι αυτό...Ηρέμησε και έχε τα μάτια και τα αυτία σου ανοιχτά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην αισθάνεσαι άσχημα γιατί όλοι το έχουμε πάθει κάποια στιγμή.

Άνθρωπος είσαι και μάλιστα πολύ κουρασμένος.

Από ότι κατάλαβα έπεσε με τα μούτρα. Κάτω τί έχει; Χαλί, πλακάκι, ξύλο;

Μάλλον δεν έχει τίποτα και έκλαψε από φόβο.

Και στο νοσοκομείο να το πας και διάσειση ελαφριά να έχει δεν θα του κάνουν τίποτα παραπάνω από ότι κάνεις εσύ τώρα. Παρακολούθηση.

Αφού σε καθησύχασε και ο παιδίατρος ηρέμησε. Μην το ταλαιπωρείς άδικα στα νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα είχε συμβεί όταν ήταν 6 μηνών. Έπεσε από το κρεβάτι μας κάτω στο πλακάκι. Το παρακολούθησαμε για 2 εικοσιτετράωρα όπως μας είπε ο παιδίατρος και όλα εντάξει.

Της κουνιάδας μου της είχε πέσει 40 ημερών από το πλυντήριο που το χρησιμοποιούσε ως αλλαξιέρα. Το πήγαν βέβαια στο νοσοκομείο γιατί έπεσε από μεγάλο ύψος πάνω στα πλακάκια. Όλα καλά δεν είχε πάθει κάτι.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Οταν επεσε η μεγαλη μου κορουλα απο το κρεβατι, κοντεψα να τρελλαθω. Αρχισα να οδηγω πανικοβλητη με τις πυτζαμες προς το νοσοκομειο οπου μεχρι να παω ειδαν ενα παιδακι να κανει χαρουλες και ναζακια στους γιατρους. Οταν το ειπα ντροπιασμενη στις φιλες μου, ανακαλυψα οτι ειχε συμβει σε ολες!

Μην εχεις τυψεις. Παρακολουθησε απλα το μωρακι σου. Επεσε και πανω στο χαλι ευτυχως και οχι σε πατωμα. Προσπαθησε να βρεις βοηθεια απο καπου για να σε ξεκουρασουν.

Ευχομαι ολα να πανε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτα τα πεσιματα κι εμενα ο μικρος 14 μηνων επεσε απο το κρεββατακι του κρεμαστηκε απο τα καγκελα και επεσε με το κεφαλι κατω απο τον πανικο μας πηραμε το παιδι και πηγαμε στο νοσοκομειο και του εκαναν ακτινογραφια κρανιου.Τελικα ολα καλα τσαμπα ακτινοβολια εφαγε το παιδακι μου τωρα που το σκεφτομαι τρελενομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Πήγε σήμερα ο άντρας μου να βάλει το παιδί για ύπνο στο κρεβάτι, γύρισε ο μικρός μέσα στα χέρια του όπως τον κατέβαζε και έπεσε πάνω στο στρώμα από 15 εκατοστά. Έπεσε με το κεφάλι. Ανησυχώ πάρα πολύ.

 

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

[url="http://lilypie.com"][img=http://lb2f.lilypie.com/iu24p3.png][/url] 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σχετικά θέματα γι' αυτό. Αν ψάξεις λίγο θα τα βρεις. Και εμένα είχε πέσει η μικρή από το κρεβάτι και χτύπησε στο κεφάλι.

Διάβασα εδώ ότι δεν πρέπει να το αφήσεις να κοιμηθεί αμέσως, πρέπει να ανησυχήσεις αν παρουσιάσει περίεργη συμπεριφορά ή αν κάνει εμετό. Να το παρακολουθείς προσεκτικά.

Και μας μέσα από τα χέρια μας έπεσε σε δευτερόλεπτα....:-(:sad:

 

Έντιτ : τώρα το είδα. Δεν είχα διαβάσει καλά. Έπεσε πάνω στο στρώμα;; Νόμιζα στο πάτωμα. Εμας είχε πέσει στο πάτωμα από το κρεβάτι. Είναι μαλακό το στρώμα. Δεν νομίζω να έπαθε κάτι.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...