v & a

ΚΔΑΠ - Απο τι ηλικία τα δέχονται? ΚΔΑΠμεΑ

Recommended Posts

Εχω ποσταρει και αλλου αλλα ειπα να δοκιμασω κι εδω...

Λοιπον διαβαζα του εσπα τη περσινη προσκληση για τις μαμαδες, κι ελεγε πως για τα κεντρα δημ. απασχολησης δεχονται παιδια απο την ηλικια εγγραφης στην υποχρεωτικη εκπαιδευση. Απο οσο ξερω υποχρεωτικη ειναι και το νηπιο. ΟΜΩΣ οπου κι αν εχω ψαξει στο ιντερνετ λενε πως τα ΚΔΑΠ δεχονται παιδια ηλικιας 6-12. Δηλαδη τα 5χρονα δεν εχουν δικαιωμα να κανουν αιτηση καπου? τι κενο ειναι αυτο?

Ενημερωστε με εαν ξερετε κατι!!!! ευχαριστω

σημειωση: σε καποια σημεια εχω βρει να λεει 5-12 ετων κ δε ξερω ποια απο τις 2 ηλικιες ισχυει, αλλα θεωρητικα για ολα τα ΚΔΑΠ της χωρας δε θα πρεπει να υπαρχει το ιδιο καθεστως? υπαρχει περιπτωση να διαφερει απο πολη σε πολη?

edit admin 2022

Σε αυτή την ιστοσελίδα ανακοινώνονται κάθε χρονιά τα διαθέσιμα ΚΔΑΠ ανά Δήμο:

https://www.eetaa.gr/

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Διαφημίσεις

Σωστός...Αυτά είναι δημόσια? δέχονται όλα τα παιδάκια αυτής της ηλικίας ή υπάρχουν προυποθέσεις? που μπορώ να ενημερωθώ?

Εγω μονο απο το ιντερνετ μπορω να βρω κατι η στις ιστοσελιδες των δημων. Γραψε στο google κδαπ και τη περιοχη σου και δες , κατι θα σου βγαλει. εγω καιγομαι με την ηλικια ομως γιατι εμενα θα ειναι 5 φετος και τα μισα σαιτ γραφουν απο 6 ετων, αλλα γραφουν γενικοτητες και κανα δυο γραφουν απο 5 ετων.

Μπορει καποιος σχετικος να μας διαφωτισει, τελικα για τα 5χρονα μπορουμε να κανουμε αιτηση?

Διαφημίσεις

λοιπον σημερα το σηκωσαν στο δημο... βρηκα και το αρμοδιο τμημα επιτελους και μου ειπαν απο 6 ετων .εδω τωρα υπαρχει προφανως ενα ΚΕΝΟ , γιατι η προσκληση της εεταα οπου ηθελα μεσω αυτης να κανω την αιτηση για το ΚΔΑΠ ( η περσινη αλλα και η προπερσινη) αναφερουν " ηλικιας υποχρεωτικης εκπαιδευσης" αρα και το νηπιαγωγειο (δηλαδη ετων 5.) μαλλον εγκειται στους δημους, γιαυτο μιλαω για κενο. Αν δηλαδη ενα παιδακι δηλωσει μεσω εεταα και μπει στο προγραμμα σε κδαπ, και ειναι 5 ετων τι γινεται αν ο δημος δεν εχει να το ενταξει? τσαμπα μαζευες τοσα χαρτια ας πουμε? εεταα που πηρα τηλ. δε βρηκα καποιον αρμοδιο γιατι δεν εχει ξεκινησει να τρεχει αυτο το προγραμμα απο μεσα μαιου ειπαν...

Λογικά θα εξαρτάται από τι δραστηριότητες υπάρχουν.

απο τις δραστηριοτητες του δημου μας διαβαζω

• Θεατρικό παιχνίδι

• Παιδική βιβλιοθήκη – στέκι βιβλίου ( λογοτεχνικό παιχνίδι, αφήγηση του)

• Μουσικοκινητική ( μουσική , χορός )

• Εικαστικά (ζωγραφική, γλυπτική κ.τ.λ )

• Πληροφορική

• Κοινωνικοποίηση σε κοινωνικές δράσεις (π.χ παιδικός συν/σμός )

θεωρω πως το μονο που δε θα μπορουσε να συμμετεχει ενα πενταχρονο, αλλα ουτε και εξαχρονο στην αρχη τησ χρονιας ειναι η παιδικη βιβλιοθηκη κι αυτο εν μερει, μονο για δανεισμο βιβλιου κι αυτο παλι μπορεις να το αμφισβητησεις γιατι τα παιδακια βλεπουν εικονες και δε χρειαζεται να ξερουν να διαβαζουν! επισης η αφηγηση βιβλιου δεν απαιτει να γνωριζει καποιο παιδι αναγνωση αν ειναι να του το διαβαζουν...!

Διαφημίσεις

εγω δουλευα παλια σε κδαπ κ ειχαμε παιδακια απο πρωτη δημοτικου,οχι μικροτερα.εχουν περασει κ 6 χρονια βεβαια,δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Έχω την εντύπωση ότι τα ΚΔΑΠ αναφέρονται σε παιδιά με ειδικές ανάγκες, επιφυλάσσομαι, θα ρωτήσω και θα σου πω.

οχι..υπαρχουν ξεχωριστα κδαπ για αμεα..εγγυημενα.

τη δευτερα θα τηλεφωνησω,αν και θα προσπαθησω κ αυριο,στου δημου μου να μου πουν..

Στην περσινή προσκληση έγραφε για παιδά από 6 ετών. Φέτος γράφει από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Στην ΕΕΤΑΑ δεν απαντάει κανένας, κι εγώ που η μικρή μου θα πάει νήπιο δεν ξέρω: να κάνω αίτηση για 2 παιδιά ή μόνο για 1; φοβάμαι μη μου απορρίψουν την αίτηση αν βάλω και τα 2. Μήπως το έχει διευκρινήσει καμιά μανούλα;;;

WGVKp2.png<a COGYp2.png

ουτε και εμενα μου απαντησε κανεις..θα ξαναπαρω ομως για να σιγουρευτω..

παρολα αυτα στη σελιδα του δημου μας εκει που αναφερει ηλικιες για κδαπ ξεκιναν απο 5 χρονων η απο 5 αναλογα την δραστηριοτητα...οποτε ξεκιναν με νηπια..

Διαφημίσεις

ειναι απο 5 ετων περιπου. Εγω εκανα σημερα την αιτηση και η κορη μου ειναι 4 και κατι αλλα στην προκυρηξη λεει ξεκαθαρα αυτο που λεει ηλικιας υποχρεωτικης εκπαιδευσης που ειναι τα νηπια. Εμενα μου ειπε ο υπαλληλος και η διευθυντρια να βαλω ηλικια 5 ετων και αν προκυψει θεμα θα κανουμε ενσταση, γιατι αυτο ειναι το σωστο

Όχι, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν δικαιούνται δωρεάν ΚΔΑΠ. 100% Σίγουρα.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Ξερει κανενα κοριτσι αν δεχονται παιδακια με Μαμά δημοσιο υπαλληλο;

Με ΕΣΠΑ δεν μπορεί να κάνεις αίτηση. Εκτός ΕΣΠΑ μπορείς μια χαρά να κάνεις αίτηση. Είναι υποχρεωμένοι οι δήμοι να δηλώνουν το 70% της δυναμικότητας στο ΕΣΠΑ και τις υπόλοιπες θέσεις να τις κρατούν για τους μη έχοντες δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα (π.χ. Δ.Υ.). 3 χρόνια τώρα στέλνω τα παιδιά έτσι χωρίς να πληρώσω κάτι.

LlIEp3.pngOjjvp3.png

Καλημέρα μανούλες!

επαναφέρω το θέμα μιας και πλησιάζει ο καιρός για τις αιτήσεις!η κόρη μου θα κλείσει τα 5 το Μάρτιο!αν θέλω να πάει δλδ το καλοκαίρι το επόμενο πρέπει να κάνω από τώρα την αίτηση ή δε δικαιούται οπότε υποχρεωτικά την κάνω του χρόνου ώστε να πάει το μεθεπόμενο καλοκαίρι;Επίσης,αληθεύει ότι μόνο μέσω εσπα γίνονται οι αιτήσεις ή μπορεί κάποιος και χωρίς εσπα;γιατι έχω παράδειγμα εργαζόμενων γονέων με αρκετά καλό οικ/κο εισόδημα που έχουν και τα δυο παιδιά τους σε κδαπ.

Ευχαριστώ πολύ!

κάποια μανούλα να γνωρίζει;

Εφόσον γίνεται 5 το Μάρτη θα κάνεις αίτηση του χρόνου το καλοκαίρι. Τα ΚΔΑΠ δέχονται και εκτός ΕΣΠΑ. Έτσι πήγα και εγώ τα 2 μεγάλα. Δεν διαφέρουν και πολύ από τον τρόπο λειτουργίας των δημοτικών παιδικών σταθμών.

LlIEp3.pngOjjvp3.png

Εφόσον γίνεται 5 το Μάρτη θα κάνεις αίτηση του χρόνου το καλοκαίρι. Τα ΚΔΑΠ δέχονται και εκτός ΕΣΠΑ. Έτσι πήγα και εγώ τα 2 μεγάλα. Δεν διαφέρουν και πολύ από τον τρόπο λειτουργίας των δημοτικών παιδικών σταθμών.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

και πότε κάνουμε αίτηση εκτός εσπα;εγώ θέλω να την πάω καλοκαίρι μιας και από του χρόνου θα κλείνει το νηπιαγωγείο της 15/6.

Που θα βρείτε αν ο δήμος σας έχει ΚΔΑΠ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2022 - 2023

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ, ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΟΣ, ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΦΟΡΕΩΝ ΚΑΙ ΔΟΜΩΝ
    ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ,
    ΑΝΑ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΝΟΜΟ

Eδώ επιλέγετε την περιοχή  και σας ανοίγει σχετικό  pdf για να βρείτε τι ΚΔΑΠ έχει ο δήμος σας: 

https://www.eetaa.gr/index.php?tag=paidikoi_2022_domes_oristika

Eδώ υπάρχει η στατιστική πόσα παιδιά πήραν voucher ανά κατηγορία:

https://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2022/20220902-deltio-typoy-oristika.pdf

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα