molly

υπάρχει περίπτωση εξωμήτριας κύησης?

Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα.η κουνίαδα πήγε στον νοσοκομειο γιατι ποναγε πολυ δεξια μουδιαζε το δεξι της ποδι κ ηταν συνεχεια διπλωμενη.της κανουν τεστ ουρων βγαινει θετικο της κανει υπερηχο δεν βλεπει τπτ.της λεει ωραια ισως ειανι μικρο ακομα κ δνε φαινετε.για τον πονο δεν της ειπε τπτ.της λεει ποτε ειχες τελευταια περιοδο λεει 1/3 αλλα ειχα για 3 μερες της λεει δεν ηταν περιοδος αυτο ηταν ψευτοπεριοδος αρα μετραμε απο 4/2 τελευταια περιοδο.κανει χοριακη 586 μοναδες.εχθες ποναγε πολυ παμε στον δικο μου γιατρο της λεει ουτε στην μητρα βλεπω τπτ ουτε στην σαλπιγγα.τα συμπτωματα δειχνουν οτι παμε για εξωμητριο.τωρα πηγε στο αλεξανδρας κ της ειπαν οτι δεν ειναι εξωμητριο αλλα ουτε αυτοι βλεπουν κατι στην μητρα κ της λενε μηπως ειναι μικρη η κυηση.κ ερχομαι κ σας ρωταω μικρη η κυηση με 586 μοναδες??εχουμε τρελαθει.τωρα πηγε ξαναεκανε χοριακη κ θα δουμε αυριο.εσεις τι λετε?καμια κοπελα με αναλογη εμπειρια???

Διαφημίσεις

ναι ειναι μικρη η κύηση με αυτες τις μονάδες

σίγουρα δεν αντιστοιχεί σε κύηση με ΤΕΡ 4/2, εκτός αν δεν εχει σταθερό κύκλο και εγινε μεταχρονολογημενη ωορηξία

EXXQp3.pngAIzKp2.png

ναι ειναι μικρη η κύηση με αυτες τις μονάδες

σίγουρα δεν αντιστοιχεί σε κύηση με ΤΕΡ 4/2, εκτός αν δεν εχει σταθερό κύκλο και εγινε μεταχρονολογημενη ωορηξία

κ ομως εχει σταθερο κυκλο.....

Δεν θα της κάνουν τίποτα θα της πουν οτι πρέπει να κάνει και άλλες χοριακές ανά δυο μέρες να δουν αν διπλασιάζεται..έτσι την πάτησα εγώ μόνο που η χοριακή διπλασιαζόταν.Ετσι στο νοσοκομείο θεώρησαν οτι ήταν αποβολή και έφαγα και απόξεση εκτός των άλλων..Τουλάχιστον δεν είχα ρήξη..Σας εύχομαι καλά αποτελέσματα και αν γίνεται να μην μένει μόνη της.

WNQ3p2.png

dev173pb___.png

ο πονος στο δεξι χερι καθως και στην πλατη,θα μπορουσε να υποδηλωση υπαρξη εξωμητριου...αλλα οι μοναδες της χοριακης της ειναι οντως λιγες για να διαπιστωθει που ειναι ακριβως το κυημα...πρεπει να κανει χοριακη ανα δυο μερες ωστε να βλεπει αν και κατα ποσο ανεβαινουν οι μοναδες,καθως επισης, αν λιποθυμησει η ποναει πολυ,πρεπει να παει αμεσα σε νοσοκομειο

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

απ' την άλλη αν ισχύει ΤΕΡ 1/3, η τιμη χοριακής φαινεται πιο λογική και ειναι όντως πολύ νωρις για να φανει κύηση (ενδομήτρια ή οχι)

γενική αιματος της εκαναν? δε χανετε τίποτα να ριξετε μια ματιά στο ποσό των λευκών αιμοσφαιρίων

EXXQp3.pngAIzKp2.png

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.ζουζουνελ αν εννοεις για σκωλικοειδιτιδα εκανε πριν εναν χρονο κ μας ειπαν οτι αυτο προκαλεσε συμφησεις στην σαλπιγγα της.ακομα δεν εχω νεα...ελπιζω να πανε ολα καλα

βγηκε η δευτερη χοριακη κ ειναι 1000 κατι δεν θυμαμαι ακριβως.της ειπαν οτι ειναι στην 5η εβδομαδα αλλα μωρο δεν βλεπουν

παρακολουθηστε το, ίσως ειναι νωρίς ακομα, βεβαια μόνο σάκος θα φανει, αλλά τουλάχιστον θα επιβεβαιώσετε την ενδομήτρια κύηση. Αν δεν κανω λάθος εχει καμιά εβδομάδα ακόμα περιθώριο, δλδ περιπου στην 6η εβδομάδα φαινεται ο σάκος (υπάρχουν περιπτώσεις που εχει φανει και από την 4η εβδομάδα, υπάρχουν περιπτώσεις που εχει φανει στην 7η).

ο πόνος συνεχίζεται? και πόσο έντονος ειναι? γιατί ειναι φυσιολογικό να εχεις πόνους περιόδου (τόσο έντονους, οσο και όταν εχεις περίοδο) στις αρχές της εγκυμοσύνης. οι γιατροί τι λενε?

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Καλημέρα...μου θυμίζει τη δική μου περίπτωση πριν 3 χρόνια...έτσι ακριβώς είχε συμβεί, δεν φαινόταν τίποτα, μέρα παρά μέρα πήγαινα για υπέρηχο και χοριακή...τελικά κάποια στιγμή φάνηκε το εξωμήτριο και ίσα που πρόλαβα να κάνω λαπαροσκόπηση πριν σπάσει και γίνει επικίνδυνο...

Όμως, μέχρι να επιβεβαιωθεί, μη βάζετε τίποτα στο μυαλό σας.

Εύχομαι το καλύτερο πραγματικά!!!

Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.τελικα το εμβρυο ηταν στην ωοθηκη της νεκρο.ηταν 8 εβδομαδων.θα κανει αλλη μια χοριακη να δουμε αν θα κατεβει αλλιως θα μπει για λαπαροσκοπηση.:(:(

λυπάμαι πολύ. :(

υπάρχει περιπτωση δλδ να φυγει από μονο του από την ωοθήκη? και πού θα παει? (προσπαθω να καταλαβω αυτό που ειπες, "να κατεβει")

τουλάχιστον το βρηκατε νωρίς, να μην ταλαιπωρηθεί παραπάνω η κοπέλα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png

να δουμε αν θα κατεβει η χοριακη που θα σημαινει οτι το αποβαλει μονη της.ομως εχουμε εξελιξεις.τωρα της το γυρισαν της ειπε καποιος αλλος γιατρος καθηγητης οτι η 1/3 ηταν περιοδος κ να περιμενουμε γτ αν ειναι ετσι ειναι μικρο κ δεν φαινετε.κ οσο για την χοριακη λεει οτι μπορει αν ειναι ανεβασμενη απο την κυστη.μα ειναι δυνατον???

χοριακη που να ανεβαινει απο κυστη δεν εχω ξανακουσει...!!!!!αλλα λες οτι το βρηκαν στην ωοθηκη και μαλιστα προσδιορισαν και τις εβδομαδες κυησης...τοτε τι περιμενει να δει ο τελευταιος γιατρος??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

αλλα λεει ο ενας γιατρός, αλλα ο άλλος :?

ας παει η κοπελα σε ενα κέντρο εμβρυικής ιατρικής (εκει που κανουμε πχ β-επιπεδου) που έχουν καλύτερα και εξειδικευμένα μηχανήματα να τη δουν την κοπελα, εκει θα της πουν με σιγουριά, υπαρχει ενδομήτριο κύημα και αν ειναι στην ωοθήκη.

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Διαφημίσεις

κ η χοριακη αυξηθηκε στις 5000.της ειπε ο γιατρος οτι ισως παμε για ενδομητρια κυηση.πρεπει ομως να περιμενουμε.ειναι δυνατον να ειναι η χοριακη 5000 κ εμβρυο να μην φαινετε????

μα δε μπορεί, και εμβρυο να μην εβλεπε (λεμε τωρα) κατι θα φαινόταν στη μήτρα, ο σάκος τουλάχιστον, κάτι θα φαινόταν!

βρε κοριτσάκι μου κι εσύ εγκυος εισαι, ξερεις από αυτά, παρε την κοπέλα και πηγαίνετε εκει που εκανες την αυχενική/τη β-επιπεδου να κανουν εναν υπερηχο στην κοπελα, μα με 5000 μονάδες να μη βλέπουν τίποτα δε μπορώ να καταλάβω... και αν ειναι εξωμητριο τι περιμένουν, να παθει καμιά ριξη η κοπελα και να τρεχει χειρουργείο κατ ευθείαν?

πονάει ακόμα?

EXXQp3.pngAIzKp2.png

λεει οτι ποναει αλλα οχι τρομερα.μπορει να εννοει τους πονους περιοδου δεν μπορω να καταλαβω.κοιτα να δεις εγω την πηγα στον δικο μου γιατρο κ της ειπε οτι παμε για εξωμητριο.πηγε κ αλλου κ της ειπαν πολλα κ της δωσανε ελπιδες κ αρχισανε κ βριζανε τον γιατρο μου.ακοαμ δνε ξερουμε μπορει κ να εκανε λαθος ο γιατρος μου.μακαρι αλλα κουλο μου φαινετε.εγω προσωπικα θα ψαχνομουνα πολυ ο καθενας ομως ειναι υπευθυνος για τον ευατο του.

αυτο που ειπες ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.σε ευχαριστω παντως για τον χρονο σου.....απλα κ εγω τα γραφω μηπως εχει συμβει κ σε καμια αλλη κοπελιτσα να ξερουμε τι να κανουμε

τελικα το βρηκαμε το ζιζανιο.ειναι στην μητρα κ ακουσε κ καρδουλα.....ευτυχως τελικα που δεν την ανοιξανε:D:D

εχω κ εγω την ιδια απορια κ θα τρελαθω!ειμαι διακοπεσ καπου στα βουνα,πρωτη ημερα διακοπων αιμα,ενω ειμαι βασει τεπ 7εβδ.παω σ ενα νοσοκομειο εδω,χοριακη 2300 κ μητρα αδεια.μου λεει να παω την αλλη μερα για αποξεση. Παω κ κανω πρωτα μια χοριακη. 2768.αναμονη λοιπον κ επαναληψεισ. Να μην τα πολυλογώ σημερα λιγο αιμα κοκκινο, χοριακη 3250 κ σακοσ πουθενα.ουτε ικανοποιητικη αυξηση ουτε μικρη.παλι αναμονη.ο γυναικολογοσ μου απο αθηνα λεει να περιμενω κ να κανω κολπικο υπερηχό οπώσδηποτε.που δε λειτουργει!κ εγω δεν αντεχω αλλο αυτην την αβεβαιοτητα!μηπως διακινδυνευω τσαμπα ή εχω ελπιδες?συγγνωκη για το κατεβατο...

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

δεν εχεις προσβαση σε ενα νοσοκομειο με κολπικο υπερηχο?πολυ βασικο.μπορει να δεις κατι.δεν μπορεις να γυρισεις?

w7ENp3.png

ειναι 2 ωρεσ μακρυα το πλησιεστερο κ 8 ωρεσ η αθηνα.δεν ξερω τι να κανω!

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

κοριτσάκι μου γλυκό αν ρωτάς τη γνώμη μας, εγώ θα σου ελεγα να γυρίσεις πίσω. λυπαμαι που θα χαλάσεις τις διακοπές σου, αλλά ούτως ή αλλως τα πράγματα ειναι δύσκολα. Ή εχεις εξωμήτριο (οπότε και αντιλαμβάνεσαι τους κινδύνους, δε χρειάζεται να σου τα πω εγώ) ή ειναι ενδομήτρια η κύηση και αφού εχεις αιμορραγία πρεπει να περασεις ενα διαστημα ξαπλωμενη και να παρεις προγεστερόνη.

πριν πας διακοπές ήξερες ότι ησουν εγκυος ή το εμαθες τυχαία?

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα