Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ?


Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;  

135

  1. 1. Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;

    • Συμφωνώ απόλυτα με το να καταργηθουν
      53
    • Συμφωνώ με το να καταργηθουν
      31
    • Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ με το να καταργηθούν
      12
    • Διαφωνώ με το να καταργηθούν
      24
    • Διαφωνώ απόλυτα με το καταργηθούν
      87


Recommended Posts

Συμφωνώ με τον άντρα σου.:D

 

Όχι δεν θα ήθελα να καταργηθούν οι παρελάσεις...Δεν βρίσκω λόγο.

 

Από εκεί και πέρα δεν το συζητάω διότι η νέα τάξη πραγμάτων δεν τις θέλει και έτσι και αλλιώς θα καταργηθούν. Μας πάσαραν από τον περασμένο Οκτώβριο ότι είναι και επικύνδινες...εδώ και αρκετά χρονάκια ότι είναι τζάμπα λεφτά.Σιγά σιγά θα μας πείσουν και ότι οι παρελάσεις φταίνε για την κρίση και όλα θα καλά.

Τώρα τις κάνανε με αστυνομική περιφρούρηση....

Ναι εκεί οδηγείται η κατάσταση...Ολοι οι λαοί έχουν τις εθνικές τους γιορτές.Οι Αμερικάνοι πχ την 4η Ιουλίου που γιορτάζεται με όλες τις τιμές.Σε λίγα χρόνια έτσι όπως το πάνε θα τις αφαιρεσουν σαν γεγονότα και από τα βιβλία...και σε ακόμα περισσότερα θα ξεχαστούν.Τι χρειάζονται οι Ελληνες μια εθνική γιορτή???Απλά να καταντήσουμε λαός χωρίς ιστορία...Εγώ λέω να γκρεμίσουμε και την Ακροπολη γιατί θα θεωρηθεί αργότερα καταλοιπο αρχιτεκτονικής αφασίας.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι εκεί οδηγείται η κατάσταση...Ολοι οι λαοί έχουν τις εθνικές τους γιορτές.Οι Αμερικάνοι πχ την 4η Ιουλίου που γιορτάζεται με όλες τις τιμές.Σε λίγα χρόνια έτσι όπως το πάνε θα τις αφαιρεσουν σαν γεγονότα και από τα βιβλία...και σε ακόμα περισσότερα θα ξεχαστούν.Τι χρειάζονται οι Ελληνες μια εθνική γιορτή???Απλά να καταντήσουμε λαός χωρίς ιστορία...Εγώ λέω να γκρεμίσουμε και την Ακροπολη γιατί θα θεωρηθεί αργότερα καταλοιπο αρχιτεκτονικής αφασίας.

 

Mα φυσικά εκεί θα οδηγηθούμε...

τώρα θα καταργήσουν τις παρελάσεις...στάνταρ..

μετά τον τρόπο που γιορτάζονται οι εθνικές γιορτές διότι θα προσβάλλονται τα παιδιά άλλων εθνικοτήτων που είναι στα σχολείο κ.ο.κ.

Έρχεται έτσι και αλλιώς....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

...να καταρηθουν οι παρελασεις???με αφηνει αδιαφορη...εν μερη θα ελεγα γιατι τωρα που κανουν παρελαση τα παιδια μου βγηκα να τα...καμαρωσω...τα παιδια μου οχι τους πολιτικους...απο την αλλη ομως μου εφυγαν και ενα καρο λεφτα για πουκαμισα.παπουτσια,κτλ..κτλ..

τωρα αν καταργηθουν οι παρελασεις το σωστο θα ηταν να μην ειναι και εκεινη η μερα αργια και να ειναι μια απλη εργασιμη μερα....αν δεν θελουμε να γιορτασουμε την απελευθερωση σωστα ας παμε στην δουλεια και ολα καλα...απλα πραγματα.......ο λογος που ειναι αργια ειναι για να παει ο κοσμος να παρακολουθησει τους εορτασμους και τις παρελασεις....

Link to comment
Share on other sites

Mα φυσικά εκεί θα οδηγηθούμε...

τώρα θα καταργήσουν τις παρελάσεις...στάνταρ..

μετά τον τρόπο που γιορτάζονται οι εθνικές γιορτές διότι θα προσβάλλονται τα παιδιά άλλων εθνικοτήτων που είναι στα σχολείο κ.ο.κ.

Έρχεται έτσι και αλλιώς....

Δεν φαντάζομαι στην Αμερική (και στην καθε χωρα ) να προσβάλλονται τα παιδιά άλλων εθνικοτήτων . Μάλλον το αντιθετο .

Φανταζομαι τι θες να πεις και συμφωνώ . Εκει θα καταντησουμε

Στο χερι μας ειναι ομως εμεις οι νεες μαμάδες να φροντισουμε ωστε τα παιδια μας να διδαχτουν καλά οσα πρεπει .

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσα στην επαρχία με έντονα θρησκευτικά και ιστορικά στοιχεία. Οι πρόγονοι μου ηρθαν κάποτε στην Ελλάδα μέσα στην απίστευτη αιματοχυσία που πραγματοποιήθκε στη Μ.Ασία. Ο παππούς είναι ανάπηρος πολέμου και ο γιός μου δώρο θεού. Ας έρθει λοιπόν κάποιος να μου πεί να μην είμαι περήφανη που είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη, που είμαι απόγονος άξιων πολεμιστών αλλά και γενναίων ξεριζομένων ανθρώπων που πάλεψαν για ενα κράτος που σήμερα τους στερεί το ρεύμα, το ψωμί και όλα τα αγαθά για τα οποία έχυσαν το αίμα τους για να είμαι εγώ εδώ σήμερα και να απαξιώνω με τη συμπεριφορά μου τη δική τους στάση στην ζωή. Κόβουν τα θρησκευτικά στα σχολεία, κόβουν την ίδια την ιστορία απο τα βιβλία και την ράβουν όπως τους βολεύει ας κόψουν και τις παρελάσεις. Στόχος όλων είναι να γίνουμε αδύναμοι στη συνείδηση και να παραδώσουμε όποιες αξίες μας έχουν μείνει γραμμένες στο αίμα μας. Δυστυχώς βλέπω πως τα καταφέρνουν πολύ καλά... Απο δώ και πέρα νομίζω πως είναι στο χέρι μας να μάθουν τα παιδιά μας τη πίστη στη πατρίδα και τη θρησκεία στα ιδανικά και στην ουσιαστική παιδεία που θα κάνει ένα παιδί περήφανο όταν σηκώνει την σημαία όχι γιατί είναι ο πρώτος στη τάξη αλλά γιατί ενώποιον όλων είναι αυτός που περήφανα δείχνει οτι είναι έλληνας και απόγονος άξιων πολεμιστών. Δε θεωρώ τραμπουκισμό την ενδυμασία των παιδιών ούτε και τον ευθυτενή βαδισμό, ας βάζουμε και στην εκκλησία το μίνι και το βαθύ ντεκολτέ μας...ας προσκυνούμε τους αγίους μας δείχνοντας τους τα κάλη μας...ίσως αν τους δείξω οτι είμαι ωραιότερη με λυπηθούν στο πόνο μου και με συμπονέσουν στις δυσκολίες μου περισσότερο. Σε κάθε περίσταση ντυνόμαστε κατάλληλα...δεν πάει κανείς στο γυμναστήριο με τη γόβα... Το θέμα των επισήμων τώρα είναι κάτι άλλο... άλλωστε εμείς τους ψηφίσαμε εμείς τους βάλαμε να σταθούν εκεί που στέκονται νομίζετε πως στις επερχόμενες εκλογές θα αλλάξει κάτι;;;; Αν δεν αλλάξει νοοτροπία ο έλληνας πάντα θα δίνει για να πάρει..και δυστυχώς δεν πα'ιρνει πάντα αυτό που θέλει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλωσα στην επαρχία με έντονα θρησκευτικά και ιστορικά στοιχεία. Οι πρόγονοι μου ηρθαν κάποτε στην Ελλάδα μέσα στην απίστευτη αιματοχυσία που πραγματοποιήθκε στη Μ.Ασία. Ο παππούς είναι ανάπηρος πολέμου και ο γιός μου δώρο θεού. Ας έρθει λοιπόν κάποιος να μου πεί να μην είμαι περήφανη που είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη, που είμαι απόγονος άξιων πολεμιστών αλλά και γενναίων ξεριζομένων ανθρώπων που πάλεψαν για ενα κράτος που σήμερα τους στερεί το ρεύμα, το ψωμί και όλα τα αγαθά για τα οποία έχυσαν το αίμα τους για να είμαι εγώ εδώ σήμερα και να απαξιώνω με τη συμπεριφορά μου τη δική τους στάση στην ζωή. Κόβουν τα θρησκευτικά στα σχολεία, κόβουν την ίδια την ιστορία απο τα βιβλία και την ράβουν όπως τους βολεύει ας κόψουν και τις παρελάσεις. Στόχος όλων είναι να γίνουμε αδύναμοι στη συνείδηση και να παραδώσουμε όποιες αξίες μας έχουν μείνει γραμμένες στο αίμα μας. Δυστυχώς βλέπω πως τα καταφέρνουν πολύ καλά... Απο δώ και πέρα νομίζω πως είναι στο χέρι μας να μάθουν τα παιδιά μας τη πίστη στη πατρίδα και τη θρησκεία στα ιδανικά και στην ουσιαστική παιδεία που θα κάνει ένα παιδί περήφανο όταν σηκώνει την σημαία όχι γιατί είναι ο πρώτος στη τάξη αλλά γιατί ενώποιον όλων είναι αυτός που περήφανα δείχνει οτι είναι έλληνας και απόγονος άξιων πολεμιστών. Δε θεωρώ τραμπουκισμό την ενδυμασία των παιδιών ούτε και τον ευθυτενή βαδισμό, ας βάζουμε και στην εκκλησία το μίνι και το βαθύ ντεκολτέ μας...ας προσκυνούμε τους αγίους μας δείχνοντας τους τα κάλη μας...ίσως αν τους δείξω οτι είμαι ωραιότερη με λυπηθούν στο πόνο μου και με συμπονέσουν στις δυσκολίες μου περισσότερο. Σε κάθε περίσταση ντυνόμαστε κατάλληλα...δεν πάει κανείς στο γυμναστήριο με τη γόβα... Το θέμα των επισήμων τώρα είναι κάτι άλλο... άλλωστε εμείς τους ψηφίσαμε εμείς τους βάλαμε να σταθούν εκεί που στέκονται νομίζετε πως στις επερχόμενες εκλογές θα αλλάξει κάτι;;;; Αν δεν αλλάξει νοοτροπία ο έλληνας πάντα θα δίνει για να πάρει..και δυστυχώς δεν πα'ιρνει πάντα αυτό που θέλει...

 

 

διαφωνώ σε τόσα επίπεδα με αυτό το ποστ που δεν ξέρω εάν έχει νόημα (για μένα μόνο μιλάω φυσικά, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων) να απαντήσω σε κάθε μία πρόταση.

 

θα επιμείνω στην προηγούμενη απάντησή μου σχετικά με το τι άποψη έχω για τις παρελάσεις και θα υπερτονίσω την ανάγκη για δραματική αναδόμηση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και του περιεχομένου του προς την αλήθεια, την έρευνα, τον πειραματισμό, τη γνώση.

 

η δουλειά των μαθητών είναι να μαθαίνουν, να εξερευνούν, να προκαλούν τα όρια των γνωστικών τους πεδίων και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, όχι να περπατάνε σε σχηματισμό φάλαγγας.

 

θα τους ήταν πιο χρήσιμο το να έρθουν σε επαφή πραγματικά με τα γεγονότα τα οποία ορθώς γιορτάζουμε μέσω ειδικών μαθημάτων και εκδηλώσεων (πάντα όμως αντικειμενικά και με γνώμονα την ιστορική αλήθεια, μην ακούσω ξανά για παλαιών πατρών γερμανό και άλλα τέτοια), γιατί μόνο μέσω της αναζήτησης της αλήθειας και της κριτικής σκέψης θα μπορέσουμε να βγάλουμε επιτέλους υπεύθυνους πολίτες σε αυτή τη χώρα.

 

τώρα αν μιλάμε για στρατιωτική παρέλαση, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

όπως τη βρίσκει ο καθένας.

 

εμένα μου άρεσε να τις παρακολουθώ μικρή γιατί βλεφάριαζα τα όμορφα αγοράκια με στολή...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντελώς κατά στο να καταργηθούν οι παρελάσεις. Τους λόγους δεν χρειάζεται να τους επαναλάβω, με κάλυψαν οι προλαλήσασες. Όποιος δεν θέλει να κάνει το παιδί του παρέλαση, ας μην το στείλει, δεν είναι υποχρεωτικό. Ας πάει από νωρίς για καφέ, να προλάβει να πιάσει και τραπέζι, ή εν πάση περιπτώσει, ας περάσει την ημέρα που έχει καθιερωθεί ως αργία, για να γιορτάζουμε την ελευθερία της χώρας μας και να τιμούμε τη μνήμη των ηρώων που μας τη χάρισαν, με όποιον τρόπο τον ευχαριστεί. Δεν έχει το δικαίωμα όμως, να μου επιβάλει εμένα, που το επιθυμώ, να μην το κάνω.

 

Όσο για τους ανάξιους πολιτικούς, το δικό μας χέρι, που έριξε το ψηφοδέλτιο στην κάλπη, τους ανέβασε (και πολύ σύντομα θα τους ξαναανεβάσει, εδώ θα 'μαστε και θα το δούμε) στην εξέδρα των επισήμων. Γι' αυτό, πριν το στρέψουμε με ανοιχτή την παλάμη προς αυτούς, καλύτερα να το στρέψουμε πρώτα προς τα μούτρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους ανάξιους πολιτικούς, το δικό μας χέρι, που έριξε το ψηφοδέλτιο στην κάλπη, τους ανέβασε (και πολύ σύντομα θα τους ξαναανεβάσει, εδώ θα 'μαστε και θα το δούμε) στην εξέδρα των επισήμων. Γι' αυτό, πριν το στρέψουμε με ανοιχτή την παλάμη προς αυτούς, καλύτερα να το στρέψουμε πρώτα προς τα μούτρα μας.

 

Αυτό ακριβώς. Το θεωρώ τραγικά λυπηρό να βλέπεις μαθητές γυμνασίων και λυκείων, που δεν έχουν καμία συμμετοχή στην πολιτική ζωή της χώρας και στην πραγματικότητα δεν ξέρουν καλά-καλά τι κάνουν, να μουτζώνουν τους πολιτικούς που οι ίδιοι οι γονείς τους ψήφιζαν συστηματικά τόσα χρόνια και οσονούπω θα τους ξαναψηφίσουν (εδώ 200.000 ΠΛΗΡΩΣΑΝ για να δώσουν το χρίσμα στον ένα και μοναδικό - in more ways than one :D - υποψήφιο). Αυτές οι μούτζες κάπου αλλού θα έπρεπε να στραφούν μάλλον...

 

Μακάρι να τα είχαμε όλα λυμένα και να ήταν οι παρελάσεις το πρόβλημά μας αυτή τη στιγμή...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ σε τόσα επίπεδα με αυτό το ποστ που δεν ξέρω εάν έχει νόημα (για μένα μόνο μιλάω φυσικά, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων) να απαντήσω σε κάθε μία πρόταση.

 

θα επιμείνω στην προηγούμενη απάντησή μου σχετικά με το τι άποψη έχω για τις παρελάσεις και θα υπερτονίσω την ανάγκη για δραματική αναδόμηση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και του περιεχομένου του προς την αλήθεια, την έρευνα, τον πειραματισμό, τη γνώση.

 

η δουλειά των μαθητών είναι να μαθαίνουν, να εξερευνούν, να προκαλούν τα όρια των γνωστικών τους πεδίων και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, όχι να περπατάνε σε σχηματισμό φάλαγγας.

 

θα τους ήταν πιο χρήσιμο το να έρθουν σε επαφή πραγματικά με τα γεγονότα τα οποία ορθώς γιορτάζουμε μέσω ειδικών μαθημάτων και εκδηλώσεων (πάντα όμως αντικειμενικά και με γνώμονα την ιστορική αλήθεια, μην ακούσω ξανά για παλαιών πατρών γερμανό και άλλα τέτοια), γιατί μόνο μέσω της αναζήτησης της αλήθειας και της κριτικής σκέψης θα μπορέσουμε να βγάλουμε επιτέλους υπεύθυνους πολίτες σε αυτή τη χώρα.

 

τώρα αν μιλάμε για στρατιωτική παρέλαση, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

όπως τη βρίσκει ο καθένας.

 

εμένα μου άρεσε να τις παρακολουθώ μικρή γιατί βλεφάριαζα τα όμορφα αγοράκια με στολή...

 

Aν ζούσαμε σε άλλη χώρα ίσως και να συμφωνούσα μαζί σου. Μα πραγματικά πιστεύεις οτι στο Ελληνικό σύστημα έτσι όπως λειτουργεί η παιδία θα είχε εφαρμογή;;; Η παρέλαση είναι απο τα λίγα που έμειναν για να μας θυμίζουν αυτές τις μέρες. Και ακόμα κ έτσι εγώ, όταν ακουώ την φιλαρμονική και βλέπω τα παιδιά μας να παρελάμβουν, ανατριχιάζω...

Link to comment
Share on other sites

Και το χειρότερο, κίνκα, ξέρεις ποιο είναι? Ότι σε μερικά χρόνια, θα φιλάνε τις κατουρημένες ποδιές εκείνων που σήμερα μουτζώνουν, όχι για θέση δημοσίου υπαλλήλου, αλλα για μια θέση ταμία σούπερ μάρκετ...:-(

Τεσπα, ας ζήσουν το όνειρο, τώρα που (ηλικιακά) τους παίρνει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν ζούσαμε σε άλλη χώρα ίσως και να συμφωνούσα μαζί σου. Μα πραγματικά πιστεύεις οτι στο Ελληνικό σύστημα έτσι όπως λειτουργεί η παιδία θα είχε εφαρμογή;;; Η παρέλαση είναι απο τα λίγα που έμειναν για να μας θυμίζουν αυτές τις μέρες. Και ακόμα κ έτσι εγώ, όταν ακουώ την φιλαρμονική και βλέπω τα παιδιά μας να παρελάμβουν, ανατριχιάζω...

 

 

μα για αυτό τον λόγο αναφέρομαι σε ριζική αναδόμηση του εκπαιδευτικού συστήματος.

 

για μένα η μαθητική παρέλαση είναι ένα θλιβερό απολίθωμα το οποίο λανθασμένα θεωρούμε ότι μας κρατάει σε επαφή με το παρελθόν, ενώ μπορεί να αντικατασταθεί με πλήθος άλλων εκδηλώσεων πολύ πιο ουσιαστικών.

 

φυσικά και λέω ναι στο να τιμάμε τους αγώνες αυτών που είχαν ένα όραμα για μία ελεύθερη χώρα κι έδωσαν τις ζωές τους για αυτό, αλλά λέω όχι στην "στρατιωτικοποίηση" μικρών και μεγαλύτερων παιδιών και σχηματισμούς φάλαγγας, στρατιωτικό βήμα, βλέμμα δεξιά, ένα δύο εν δυο κ.ο.κ.

 

δεν βρίσκω κανένα νόημα σε αυτή την κίνηση και δεν κατανοώ πως μας φέρνει πιο κοντά στην ιστορία.

 

όσον αφορά τη μούντζα, θεωρώ ότι είναι ακόμα μία "μόδα" και θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, και για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δε λέω να μη μουτζώνουν. Να μουτζώνουν κι αυτά κι εμείς μαζί. Αλλά να κάνουμε και κάτι πιο ουσιαστικό, για να υποστηρίξουμε αυτη μας τη χειρονομία...που δεν το κάνουμε κι ούτε πρόκειται να το κάνουμε, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Να καταργηθουν, ειναι μεταπολεμικα καταλοιπα.

 

Ακριβως!!Για να μη πω χουντικά κατάλοιπα και φασιστικά!Δε τιμάει τίποτα και κανένα....εγώ πάντως το παιδί μου όταν έρθει η ώρα θα προσπαθήσω να μη κάνει...δε βρίσκω κανένα λόγο απολύτως!

Και για να τιμήσουμε τους νεκρούς υπάρχουν τα στεφάνια.Με την παρέλαση πως ακριβώς τους τιμούμε;Και μόνο που πρέπει να χαιρετήσουν τους ''επισήμους'' είναι κάπως αυτό....γιατί ποιοι ειναι αυτοί για να τους χαιρετήσουν και να τους κοιτάξουν;Δε κατάλαβα...

Αλλά όπως είπε και η μία κοπέλα μακάρι να ήταν μόνο οι παρελάσεις το πρόβλημά μας....

Link to comment
Share on other sites

.... θα υπερτονίσω την ανάγκη για δραματική αναδόμηση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και του περιεχομένου του προς την αλήθεια, την έρευνα, τον πειραματισμό, τη γνώση.

......

θα τους ήταν πιο χρήσιμο το να έρθουν σε επαφή πραγματικά με τα γεγονότα τα οποία ορθώς γιορτάζουμε μέσω ειδικών μαθημάτων και εκδηλώσεων (πάντα όμως αντικειμενικά και με γνώμονα την ιστορική αλήθεια, μην ακούσω ξανά για παλαιών πατρών γερμανό και άλλα τέτοια), ...

 

Η αναδόμηση του εκπαιδευτικού συστήματος είναι μία αναγκαιότητα έτσι κι αλλιώς, άσχετα με τις παρελάσεις. να πούμε όμως ότι σε καμία χώρα στον κόσμο η εκπαίδευση δεν είναι αποστειρωμένη και άσχετη με το κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι. Φυσικά και το γαλλάκι θα δεχθεί "προπαγάνδα" υπέρ της Γαλλίας, το αμερικανάκι υπέρ της Αμερικής κ.λ.π. Τι φαντάζεστε, ότι τα βιβλία της Μεγάλης Βρετανίας μιλάν για τους κακούς απεικιοκράτες που διέλυσαν τα μισά κράτη της υφηλίου? Φυσικά και όχι. Στην Ελλάδα τώρα, επειδή αυτή είναι η κατεύθυνση που δίνεται, πρέπει και καλά να λέμε όοολη την αλήθεια, τι κακοί που ήταν οι αγωνιστές του '21, πόσο ταλαιπώρησαν τον καημένο τον άμαχο τουρκικό πληθυσμό κ.λ.π. Το έχω βαρεθεί λίγο όλο αυτό περί αλήθειας. Ακόμη και ο Παλαιών Πατρών Γερμανός έχει το συμβολισμό του.

 

 

Αυτό ακριβώς. Το θεωρώ τραγικά λυπηρό να βλέπεις μαθητές γυμνασίων και λυκείων, που δεν έχουν καμία συμμετοχή στην πολιτική ζωή της χώρας και στην πραγματικότητα δεν ξέρουν καλά-καλά τι κάνουν, να μουτζώνουν τους πολιτικούς που οι ίδιοι οι γονείς τους ψήφιζαν συστηματικά τόσα χρόνια και οσονούπω θα τους ξαναψηφίσουν (εδώ 200.000 ΠΛΗΡΩΣΑΝ για να δώσουν το χρίσμα στον ένα και μοναδικό - in more ways than one :D - υποψήφιο). Αυτές οι μούτζες κάπου αλλού θα έπρεπε να στραφούν μάλλον...

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Το θέαμα μαθητών που μουτζώνουν δεν μου αρέσει. Ούτε το θέαμα των μεγάλων που μουτζώνουν δεν μου αρέσει εδώ που τα λέμε. Γίνεται και ένα λάθος. Δεν χαιρετάς τους επισήμους. Τη σημαία χαιρετάς, άρα τη σημαία μουτζώνεις. Τον πολιτικό βρες τον στο δρόμο και πλάκωσέ τον στο ξύλο, δεν έχω αντίρηση. Δυστυχώς όμως, όταν στέκεται στην εξέδρα αντιπροσωπεύει ένα αξίωμα και όχι τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι παρελάσεις στο δικό μου το μυαλό, θυμίζουν πολύ ως εμπειρία τις προεκλογικές συγκεντρώσεις.

Και οι δύο αυτές εκδηλώσεις δεν απευθύνονται στη λογική και την κριτική σκέψη των παρευρησκομένων αλλά διεγείρουν υποσυνείδητα αντανακλαστικά ψυχικής έπαρσης μέσα από δυνατή ρυθμική μουσική, συγκέντρωση πλήθους, επιβλητικά θεάματα, κ.λπ.

 

Δεν πιστεύω ότι η εθνική μας συνείδηση εκφράζεται μέσα από τέτοιου είδους εκδηλώσεις, ούτε εκτιμώ ότι οι πάσης φύσεως αγωνιστές τιμούνται ουσιαστικά με τη συμμετοχή τους σε τέτοια θεάματα. Διότι περί θεαμάτων πρόκειται.

 

Προσωπικά εφόσον με ρωτούσαν θα επέλεγα να σταματήσουν τέτοιου τύπου εκδηλώσεις με μια ελπίδα να προχωρήσει η ανθρωπότητα ένα βήμα παρά πέρα από ανούσιες κινήσεις εντυπωσιασμού σε ουσιαστικές επιλογές και σε συνειδητή στάση ζωής.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όταν παρήλαυνα στα μαθητικά μου χρόνια κι όταν αργότερα παρακολουθούσα ως μεγάλη, πάντα αισθανόμουν ανάταση εθνικού φρονήματος και υπερηφάνιας, ότι είμαι κι εγώ Ελληνίδα, όπως εκείνοι οι ήρωες που πολέμησαν και μου έδωσαν την ευκαιρία σήμερα εγώ να μιλάω και να γράφω ελληνικά στην ελεύθερη (προ ΔΝΤ) χώρα μου.

Ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω για να αισθανθώ κάτι από την τιμή και τη δόξα τη δική τους. Αν μη τι άλλο, το αισθανόμουν όταν οι γονείς μου με καμάρωναν, γιατί να μην καμαρώνω κι εγώ τα παιδιά μου;

 

Η παρέλαση δεν έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα αλλά χαρακτήρα εορτασμού. Επίσης, δεν είναι φασιστικό κατάλοιπο, αλλά υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων, εφόσον υπάρχουν αναφορές για τους αρχαίους Έλληνες που παρήλαυναν πριν τις πολεμικές τους επιχειρήσεις.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω ποτε δε βρηκα ενα εστω λογο να παρελασω.... το χειροτερο δε, ειναι οταν σε καποια σχολεια σου λενε πως η παρελαση ειναι υποχρεωτικη... αρα θες δε θες πρεπει να πας....

επομενως και να καταργηθει δε με νοιαζει καθολου....

 

οσο για τις μουντζες που με τοσο καμαρι δινουν απλωχερα οι μαθητες καθε χρονο;;; φτανει πια.... βαρεθηκαμε τις ιδιες φωτο καθε χρονο.... δεν αλλαζει κατι... δεν ιδρωνει το αυτι κανενος... δεν αγιαζει το χερι κανενος μαθητη.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βρίσκω κανένα λόγο ύπαρξης της παρέλασης.

 

η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τις έβρισκα ανούσιες κι ευκαιρίες για πλάκα και χαβαλέ εκ μέρους των μαθητών εδώ και πάρα πολύ καιρό, προ κρίσης κι επεισοδίων,

 

ειδικά δε οι στρατιωτικές μου θύμιζαν κάτι στρατοκρατούμενες και χουντοκρατούμενες χώρες της μέσης ανατολής και του τρίτου κόσμου

 

η ενίσχυση της συλλογικής μνήμης και η απόδοση τιμής σε όσους θυσίασαν τη ζωή τους για τα ιδανικά τους μπορεί και πρέπει να γίνεται με πιο ουσιαστικούς τρόπους!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Το θεωρώ τραγικά λυπηρό να βλέπεις μαθητές γυμνασίων και λυκείων, που δεν έχουν καμία συμμετοχή στην πολιτική ζωή της χώρας και στην πραγματικότητα δεν ξέρουν καλά-καλά τι κάνουν, να μουτζώνουν τους πολιτικούς που οι ίδιοι οι γονείς τους ψήφιζαν συστηματικά τόσα χρόνια και οσονούπω θα τους ξαναψηφίσουν (εδώ 200.000 ΠΛΗΡΩΣΑΝ για να δώσουν το χρίσμα στον ένα και μοναδικό - in more ways than one :D - υποψήφιο). Αυτές οι μούτζες κάπου αλλού θα έπρεπε να στραφούν μάλλον...

 

Μακάρι να τα είχαμε όλα λυμένα και να ήταν οι παρελάσεις το πρόβλημά μας αυτή τη στιγμή...

 

θα συμφωνήσω 100% μαζί σου

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί οδηγείται η κατάσταση...Ολοι οι λαοί έχουν τις εθνικές τους γιορτές.Οι Αμερικάνοι πχ την 4η Ιουλίου που γιορτάζεται με όλες τις τιμές.Σε λίγα χρόνια έτσι όπως το πάνε θα τις αφαιρεσουν σαν γεγονότα και από τα βιβλία...και σε ακόμα περισσότερα θα ξεχαστούν.Τι χρειάζονται οι Ελληνες μια εθνική γιορτή???Απλά να καταντήσουμε λαός χωρίς ιστορία...Εγώ λέω να γκρεμίσουμε και την Ακροπολη γιατί θα θεωρηθεί αργότερα καταλοιπο αρχιτεκτονικής αφασίας.

 

sorry, ασχετο, από επαγγελματική διαστροφή ρωτάω, γιατί αρχιτεκτονικής αφασίας? τι ακριβώς εννοείς?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν συμφωνω να καταργηθουνε οι παρελασεις , ενα ενα πλεον προσπαθουνε να μας γκρεμισουνε την Ελληνικη μας συνειδηση και σε λιγα χρονια πολλοι απο μας θα μας καταντισουνε να αισθανομαστε πολιτες μιας χωρας και οχι Ελληνες .Η παρελαση ειναι ενας τροπος να μας θυμιζει τι εγινε καποτε ( για οσους πλεον γνωριζουνε ιστορια , ευτυχως η δικια μας γεννια των 30 κατι και 20κατι 3ερει ακομα ) και οτι καποιοι θυσιαστικανε καποτε για να ειμαστε εμεις τωρα ελευθεροι . Τωρα οσους αγαπαμε το στρατο μας αποκαλουνε χουντικους και οσους αγαπαμε τη χωρα μας και την υπερασπιζομαστε μας ονομαζουνε φασιστες . Ειναι τοσο λυπηρο σε μια τετοια χωρα που περασε τοσα πολλα απο 3ενους κατακτητες να εχουμε καταντησει να λεμε τετοια μετα3υ μας , αλλα τι τα θελετε ρε παιδια, δεν βλεπετε πως βριζονται για τις ομαδες και πολλοι ανεγκεφαλοι νοτιοι αποκαλουνε εμας εδω Βουλγαρους ??? και πολλοι ανεγκεφαλοι απο εδω βριζουνε τους νοτιους . ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕς ΕΙΜΑΣΤΕ . Πολλες φορες ακομα και μικρη που ημουνα με επιανε μια περιεργη συγκινηση οταν εβλεπα τις παρελασεις και σκεφτομουνα οτι αμα καποτε χρειαζοτανε να ενωθουμε και να πολεμισουμε θα το καναμε .Ειμαι κατα των επισημων ομως , να καταργηθουνε οι εξεδρες με ολα αυτα τα κατακαθια , μονο αναπηροι πολεμου να ειναι οι επισημοι και ηρωες του τοτε .Και φυσικα ο απλος ο κοσμος , εμεις . Απαραδεκτο αυτο που συνεβει την Κυριακη , αποκλεισανε και με ελευθερους σκοπευτες παρακαλω την παρελαση απο τον απλο κοσμο για να προστατευσουνε τον γερο τον λαλακα τον παπουλια και ολους τους ομοιους του .

Οσο για τους μαθητες ? πολυ καλα κανανε , επειδη δεν εχουνε δικαιωμα ψηφου ακομα σημαινει οτι δεν εχουνε δικαιωμα να εχουνε αποψη για τη ζωη που τους ετοιμασαν καποιοι ? αυτο και αν ακουγετε δικτατορικο , εχουνε δικαιωμα να κρινουνε τα κοινα δηλαδη μονο οσοι εχουμε δικαιωμα ψηφου ????? δεν νομιζω οτι ειναι σωστο . Μπραβο στην μαθητευομενη νεολαια που αντι να πινει κανα φραπε , πηγε στην παρελαση , παρελασε και εδει3ε την αποψη και της νεας γεννιας για το καταντιμα της χωρας μας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

sorry, ασχετο, από επαγγελματική διαστροφή ρωτάω, γιατί αρχιτεκτονικής αφασίας? τι ακριβώς εννοείς?
sorry, ασχετο, από επαγγελματική διαστροφή ρωτάω, γιατί αρχιτεκτονικής αφασίας? τι ακριβώς εννοείς?

Εννοώ ότι κάτι που υπάρχει και συμβαίνει όσο όλοι θυμόμαστε τον εαυτό μας είναι λίγακι δύσκολο να το καταργήσεις επειδή μπορεί να θεωρηθεί κατάλοιπο κάποιας κατάστασης.Αποψή μου είναι ότι όταν κάτι θυμίζει την ιστορία που έχουμε σαν λαός και είναι ευκαιρία νέα παιδιά να σηκώσουν την ελληνική σημαία δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό.Η αναφορά μου στην αφασία φαντάζομαι να καταλαβες ότι ήταν ειρωνικό.Αν αρχίσουμε εμείς οι ίδιοι να αρνούμαστε κάποια πραγματα ο καθενας μετά μπορεί να σου πει για την χώρα σου το οτιδήποτε οπως πχ να θεωρηθεί η Ακροπολη αποτελεσμα αρχιτεκτονικής αφασίας.

Απο επαγγελματική διαστροφή λοιπόν, αν απομονώσουμε μόνο αυτήν την πρόταση από ότι έγραψα και θεωρήσουμε ότι κυριολεκτώ εχω να πω πως πολλών η δουλειά είναι αποτελεσμα επαγγελματικης αφασίας.Η Ακροπολη φημίζεται για την αρχιτεκτονική της.Δεν είχα σκοπό να θίξω το επαγγελμά σου και φαντάζομαι ότι πολλοί κατάλαβαν πως το εννοούσα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται η παρέλαση για να τιμήσουμε αυτούς που πολέμησαν.

 

Θεωρώ ότι πρώτα από όλα χρειάζεται οθρή γνώση των γεγονότων, απαλλαγή από τους μύθους, καταγραφή της πραγματικότητας, κατανόηση των συνθηκών και άλλα πολλά.

 

Με την παρέλαση δεν γίνεται τίποτε από αυτά, με τη σωστή εκπαίδευση όμως ναι (ένας τομέας στον οποίο υστερούμε πολύ στην Ελλάδα).

 

Οι παππούδες μου και οι γιαγιάδες μου πολέμησαν, πόνεσαν, έχασαν δικούς τους ανθρώπους, βίωσαν την τραγωδία του πολέμου.

 

Η παρέλαση όμως δεν φέρνει τα νέα παιδιά πιο κοντά σε αυτά τα βιώματα, ενώ η σωστή και αντικειμενική προσέγγιση στα σχολεία μέσω μαθημάτων, προβολών, εκδηλώσεων και άλλων μέσων ίσως τους δώσουν μία εικόνα για το πως είχαν τα πράγματα, ποιες ήταν οι συνθήκες που επικρατούσαν, ποιοι ήταν πραγματικοί φίλοι, ποιοι ήταν πραγματικοί εχθροί.

 

Επίσης οι αναζητήσεις νημάτων που να συνδέουν τη δημιουργία του Ελληνικού κράτους μέχρι τα σημερινά γεγονότα θα τους ήταν ένα μάθημα πιο σημαντικό από το να χάνουν ανούσια ώρες περπατώντας πάνω κάτω, με βηματισμό χαιρετώντας σα στρατιωτάκια τους πολιτικούς και σία που ψοφάνε για τέτοιες φιέστες.

 

Για μένα λοιπόν όχι στις μαθητικές παρελάσεις, ναι στην ουσιαστική και αντικειμενική εκμάθηνση της ιστορίας.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη.

Πολλές φορές αισθάνομαι ότι η Ελλάδα δεν θα προχωρήσει ποτέ μπροστά, γιατί αυτοί που την κατοικούν έχουν παρωπίδες και εθελοτυφλούν, έχουν τόσο κολλημένα μυαλά και δεν κάνουν με τίποτα ένα βήμα μπροστά, να αναλογιστούν τις δικές τους ευθύνες χωρίς να μεταθέτουν τις ευθύνες γενικά και αόριστα στους κυβερνώντες.

 

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε να κάνω παρέλαση, δεν έβλεπα το λόγο γιατί έπρεπε την ευγνωμοσύνη μου να την εκφράσω με αυτόν τον τρόπο και αφού και στους περισσότερους μαθητές δεν αρέσουν, για ποιο λόγο γιορτάζοντας να κάνεις κάτι που δεν σου άρεσει;

 

Αν έβλεπα ότι το απολάμβαναν θα έλεγα οκ.

Από το μυαλό μας κινδυνεύουμε και όχι από την κατάργηση των παρελάσεων.

Δεν έχουμε ιστορική συνείδηση, τα παιδιά μας δεν αποκομίζουν τίποτε από το σάπιο σύστημα της εκπαίδευσης, γιατί τα περισσότερα διαβάζουν για τον βαθμό και όχι για να κατακτήσουν την γνώση.

Στην Ελλάδα μην ξεχνάμε και την επίδειξη που κάνουμε με το να βλέπουμε ποιος κρατάει την σημαία και ποιος είναι παραστάτης και μετά συζητάνε ποιος είναι άριστος μαθητής.

Από το σχολείο θυμάμαι πόσο άδικο θεωρούσα την σημαία να έχει το δικαίωμα να την κρατάει μόνο ο πρώτος μαθητής, λες και οι άλλοι δεν είναι άξιοι Έλληνες για να κρατήσουν την σημαία.

Την παρέλαση ακόμη και αυτήν την χρησιμοποιούμε για να κάνουμε ακόμη και εκεί επίδειξη και καταπιέζουμε τα παιδιά μας να βγούνε πρώτα και μετά περιμένουμε να αγαπάνε το σχολείο και τα μαθήματα.

 

Όλο αυτό εμένα μου προκαλεί αδικία. Είμαστε ένα έθνος γεμάτο με αδικίες, οι μισοί τις κάνουν και οι μισοί της δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Mα φυσικά εκεί θα οδηγηθούμε...

τώρα θα καταργήσουν τις παρελάσεις...στάνταρ..

μετά τον τρόπο που γιορτάζονται οι εθνικές γιορτές διότι θα προσβάλλονται τα παιδιά άλλων εθνικοτήτων που είναι στα σχολείο κ.ο.κ.

Έρχεται έτσι και αλλιώς....

 

Ακριβώς... είναι καλά οργανωμένο το σχέδιο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...