Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδι μονογονεϊκών οικογενειών στο σχολείο ;;; !!!


Recommended Posts

Και ξαναλεω η πυγμη αυτη που λες η δυναμικη σε αφορα γιατι αφορα το παιδι σου ειτε εχει το ιδιο βιωμα ο απεναντι ειτε οχι με αυτους θα ζησει το παιδι σου και οχι με σενα διαρκως. Ειναι δουναι και λαβειν πως να το πω αλλιως? Ειναι μικρο το παιδακι σου βλεπω και ισως γιαυτο ακομα δεν μπορεις να το αντιληφθεις πληρως. Ειναι ακομα στην αγκαλια σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και ξαναλεω η πυγμη αυτη που λες η δυναμικη σε αφορα γιατι αφορα το παιδι σου ειτε εχει το ιδιο βιωμα ο απεναντι ειτε οχι με αυτους θα ζησει το παιδι σου και οχι με σενα διαρκως. Ειναι δουναι και λαβειν πως να το πω αλλιως? Ειναι μικρο το παιδακι σου βλεπω και ισως γιαυτο ακομα δεν μπορεις να το αντιληφθεις πληρως. Ειναι ακομα στην αγκαλια σου.

ψιτ babycakes ...αυτο που σου λεει

ειναι μικρό ακόμα το παιδι

ειναι καλο να προνοήσεις για καποια πραγματα

όπως θελεις και κάνεις :wink::-)

 

μετα θα ρθει το σχολείοοοοο χαχαχαχχαχα

αλλα αν εχεις προνοήσει :wink: ολα θα πανε καλα !

θα τα χεις αυτα παντως να ξέρεις :wink:

 

 

και που ξέρεις μερι τα 6 μπορέι να έχεις παντρευτεί :wink:

να εχεις δεσμό να εχεις βρεί συντορφο ζωής που να ναι και πατέρας του παιδιού σου και να μην χρειαστεί ΚΑΝ να σε απασχολήσει το θέμα ! :-)

:lol::lol::lol::lol:

θέλω να πιστεύω ότι ήταν απλά ένα ανέκδοτο που έφτιαξες τώρα κι όχι γεγονός...

ρε σου λεω αληθεια δουλευα σε ενα σχολείο

και μετα απο το σκηνικό όλες ελεγαν δεν εχω αντρα ! χαχαχαχαχχαχα

χωρισμένη ειμαι

μας αφησε χαχαχαχα

και τις αφηναν ύσηχες το ζευγαρακι της συμφοράς :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω η πυγμη αυτη που λες η δυναμικη σε αφορα γιατι αφορα το παιδι σου ειτε εχει το ιδιο βιωμα ο απεναντι ειτε οχι με αυτους θα ζησει το παιδι σου και οχι με σενα διαρκως. Ειναι δουναι και λαβειν πως να το πω αλλιως? Ειναι μικρο το παιδακι σου βλεπω και ισως γιαυτο ακομα δεν μπορεις να το αντιληφθεις πληρως. Ειναι ακομα στην αγκαλια σου.

 

Marco Polo μου θέλεις να σου πω την αλήθεια τι εισέπραξα από το όλο σκηνικό; ότι αυτές οι μαμάδες που αντέδρασαν έτσι όταν τόλμησα να πω πόσο διαφορετικό είναι να το βιώνεις και πόσο διαφορετικό είναι να κάνεις εικασίες, είναι οι τύποι μαμάδων που εν δυνάμει, αύριο μεθαύριο τα παιδιά τους θα κοροϊδεύουν το δικό μου παιδί....όπως είπα και σε ένα άλλο ποστ που πιθανώς σβήστηκε, το 'ενδιαφέρον' τους και η ευαισθησία τους φάνηκε με τον τρόπο που ειρωνεύτηκαν...και μιλάω για κάποιες συγκεκριμένες, που είναι αυτό το στυλ τους, όχι για όλους όσους εξέφρασαν γνώμη εννοείται...αλλά ας μην το τραβήξουμε περισσότερο γιατί δεν είπα ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ να μη γράψει άλλος ή ότι δεν πρέπει να ανταλλάξουμε απόψεις...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω εντελως σε αυτο οτι ειναι μαμαδες μελλοντικων θυτων π.χ του παιδιου σου. Απλα εισαι ακομα ευαλωτη και βλεπεις παντου εχθρους και το σεβομαι αυτο αλλα αν θες να αντιμετωπιζουν ισαξια μεθαυριο το παιδι σου θα πρεπει και εσυ να βγεις απο παγιδες τυπου ολοι θελουν να με ειρωνευτουν η να μου κανουν κακο σε μενα και στο παιδι μου γιατι ζει διαφορετικα και να δεις πιο καθαρα τα πραγματα για να του μεταφερεις την αξιοπρεπεια και το να ειναι παλληκαρι για να επιβιωνει και οχι ανασφαλεια και κλεισιμο συναισθηματικο.

 

Μην πεσεις σε παγιδες συναισθηματικες εννοω, δεν ξερω αν με καταλαβαινεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ξαναλεω η πυγμη αυτη που λες η δυναμικη σε αφορα γιατι αφορα το παιδι σου ειτε εχει το ιδιο βιωμα ο απεναντι ειτε οχι με αυτους θα ζησει το παιδι σου και οχι με σενα διαρκως. Ειναι δουναι και λαβειν πως να το πω αλλιως? Ειναι μικρο το παιδακι σου βλεπω και ισως γιαυτο ακομα δεν μπορεις να το αντιληφθεις πληρως. Ειναι ακομα στην αγκαλια σου.

 

Πριν διαβάσω αυτό το ποστ σου, αυτό έγραψα, τι κατάλαβα ανάλογα τις αντιδράσεις και την πρόθεση και πώς αμέσως χωρίστηκαν σε κατηγορίες όλοι, όπως παντού άλλωστε στη ζωή, στην κοινωνία κ.λπ...γι' αυτό είπα ότι καταλαβαίνεις εν δυνάμει τη συνέχεια, που η συνέχειά μας είναι τα παιδιά μας...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικο διαλογος ειναι αυτο που γινεται και εδω μεσα και αν εγω σε κατι που με αφορα και με καιει κλεισω την πορτα στον απεναντι που προσπαθει να επικοινωνησει μαζι μου ασχετα με την διαφορετικοτητα μας και το αν συμφωνουμε η οχι απλα βαζω παρωπιδες απεναντι στην κοινωνια γιατι δεν θελω να την χειριστω αντιμετωπισω δουλεψω μαζι της για κατι καλυτερο στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω εντελως σε αυτο οτι ειναι μαμαδες μελλοντικων θυτων π.χ του παιδιου σου. Απλα εισαι ακομα ευαλωτη και βλεπεις παντου εχθρους και το σεβομαι αυτο αλλα αν θες να αντιμετωπιζουν ισαξια μεθαυριο το παιδι σου θα πρεπει και εσυ να βγεις απο παγιδες τυπου ολοι θελουν να με ειρωνευτουν η να μου κανουν κακο σε μενα και στο παιδι μου γιατι ζει διαφορετικα και να δεις πιο καθαρα τα πραγματα για να του μεταφερεις την αξιοπρεπεια και το να ειναι παλληκαρι για να επιβιωνει και οχι ανασφαλεια και κλεισιμο συναισθηματικο.

 

Μην πεσεις σε παγιδες συναισθηματικες εννοω, δεν ξερω αν με καταλαβαινεις?

 

Μίλησα εν δυνάμει και για χαρακτήρες και πώς αυτό φαίνεται από τα λεγόμενα και από τις αντιδράσεις...για να καταλάβεις ότι δεν ανησυχώ καν για το συγκεκριμένο θέμα, σε λίγους μήνες θα φύγουμε για το εξωτερικό σε χώρα που δεν παίζει να κοροιδέψουν το παιδί επειδή δεν έχει μπαμπά...

Αυτό που με απασχολεί είναι εγώ πώς θα χειριστώ το θέμα 'δεν υπάρχει μπαμπάς' τόσο καλά ώστε να αφήσει τα ελάχιστα τραύματα στο παιδί μου, γι'αυτό έδωσα πολλάκις συγχαρητήρια στο UFO για τις αντιδράσεις της μικρής.

 

Επί του παρόντος, το πρόβλημά μου λοιπόν δημιουργείται όταν δίνονται σε τόσο ευαίσθητα θέματα συμβουλές ελαφρά τη καρδία για να είχαμε να λέγαμε και τύπου υποδείξεις και ερωτηματολόγια, σε ποιον; στο UFO που δεν υπάρχει αυτό το άτομο, είναι ειδική περίπτωση 'πριν από σας για σας'....

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που φευγεις αλλα οπου και να πας να θυμασαι λιγο τις συναισθηματικες παγιδες που σου ειπα απο αυτες κινδυνευουν περισσοτερο τα παιδια μας παρα απο τους ξενους. Και δεν στο λεω τυχαια αυτο.

 

Οσο για το ουφο ξερω ξερουν για τι ανθρωπο μιλαμε και ποσο ακομπλεξαριστα εχει δουλεψει το παιδι της.

Link to comment
Share on other sites

Μα άλλο να έχουν όλοι άποψη ή να εκφράσουν ένα συναίσθημα ή θυμό (κάτι που αρκετές έκαναν) κι άλλο να δίνουν συμβουλές με πυγμή λες και τους έχει συμβεί...εμένα αυτό και το τονίζω, ΑΥΤΟ, με αφήνει αδιάφορη....

Είναι σαν να λέω εγώ σε μια παντρεμένη με προβλήματα κάνε αυτό στον άντρα σου ή πες αυτό στον άντρα σου κ.λπ....μπορώ να της πω λυπάμαι, δεν μου αρέσει, θα το προσέξω κι εγώ στο μέλλον αλλά πώς να το κάνουμε; μπορώ να δώσω με σιγουριά συμβουλές για κάτι που δεν ξέρω;;;;; αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή και με φάγανε ουφφφφφφφφφφφφφ

Καλησπέρα.

 

Babycakes, όποιος μπήκε με σκοπό να ειρωνευτεί (αν μπήκε κάποιος τέτοιος), ας τον αφήσουμε στον κόσμο του. Αλλοιώς, όλη μέρα (εδώ κι έξω) λυμένα συνεχώς θα έπρεπε να έχουμε τα ζωνάρια μας για καβγά...

Επί της ουσίας τώρα και για το ποιός δικαιούται να ομιλεί... Κοίτα πως το βλέπω εγώ. Καταρχήν, μιλάμε όλοι μας για πολλά θέματα (μετανάστες, ομοφυλόφιλους, αμβλώσεις, διατροφή, αξιολόγηση εκπαιδευτικών, αναπηρία, κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.) χωρίς να μας αφορά - ίσως - άμεσα. Το δικαιούμαστε νομίζω, έτσι δεν είναι?

Αν κάποιοι υπερβάλλουν λόγω άγνοιας, ο ενδιαφερόμενος ας τους προσπεράσει ή και ας κρατήσει το κομμάτι που νομίζει πως έχουν δίκιο ή το κομμάτι που θα τον βάλει σε περαιτέρω προβληματισμό.

 

Ξέρεις, καμιά φορά (όχι πάντα φυσικά) αυτός που είναι έξω από το χορό... ακριβώς επειδή δεν είναι συναισθηματικά φορτισμένος, μπορεί να δει τα πράγματα και λίγο πιο ψύχραιμα και λίγο πιο αποστασιοποιημένα και να μας δώσει μια εκδοχή πιο "λογική", πιο "ψυχρή", πιο "αποτελεσματική".

 

Από την άλλη, εδώ, πίσω από κάθε ψευδώνυμο κρύβεται μια ανθρώπινη ζωή που μπορεί να νομίζουμε ότι ξέρουμε πως κυλάει αλλά αυτό ν' απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. π.χ. Εγώ μπορεί να λέω ότι είμαι παντρεμένη (και να μην είμαι), να υπήρξα η ίδια παιδί μονογονεικής οικογένειας (και να μην θέλω να το πω), να σκοπεύω στο μέλλον να εξαφανίσω τον άντρα μου:rolleyes: (και να μην θέλω να το πω), αυτό το "πρόβλημα" να συμβαίνει στην αδελφή μου ή στην κολλητή μου, να το ζω από πολύ κοντά κι άρα να ψάχνω απαντήσεις/λύσεις, να λέω πως δουλεύω σαν οδηγός λεωφορείου αλλά να είμαι ψυχολόγος και να μ' ενδιαφέρει "επαγγελματικά" το θέμα, κ.ο.κ.

 

Και τελευταίο και ίσως το σπουδαιότερο... όποιος έχει υποστεί διακρίσεις στη ζωή του (όποιες κι αν ήταν αυτές) , όποιος έχει βιώσει πόνο (κυρίως ως παιδί), όποιος έχει σταθεί κόντρα στο ποτάμι που κυλάει (λόγω φύσης, θέσης ή άποψης)

δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς σ' αυτή την θέση για να καταλάβει... ξέρει ήδη... πόσο δύσκολο (και πόσο όμορφο) είναι... ν' αποτελείς εξαίρεση... και να θέλουν (ή να νομίζεις πως θέλουν) να σε πετάξουν σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι... Είναι αυτό που απάντησε μια φίλη μου κάποτε σε κάποιον που της είπε σε μια συζήτηση περί της διαπαιδαγώγησης των παιδιών (όταν τον στρίμωξε): - "Τι μιλάς και συ κορίτσι μου? Είσαι μάνα κι έχεις άποψη?? Για κάνε μας τη χάρη! Κι εκείνη του είπε : -"Όχι, δεν είμαι μάνα αλλά ήμουνα παιδί και θυμάμαι πολύ καλά πως ένοιωθα και τι σκεφτόμουν... όταν οι γονείς μου έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στη διαπαιδαγώγησή μου"...

 

Ας αφήσουμε λοιπόν την συζήτηση να εξελιχθεί κι ο καθένας μας ας κρατήσει ότι θέλει και μπορεί.

 

Eνα παιδι που μεγαλωνει χωρις πατερα δεν ξερει πως ειναι το διαφορετικο μεχρι ενα σημειο. Ρωτησα καποτε εναν ενηλικα που ηταν τετοιο παιδι και μου απαντησε οτι δεν ενιωθε οτι του ελειπε κατι γιατι δεν ηξερε πως ηταν αυτο το κατι μεχρι καποια ηλικια. Οταν αρχισε να αντιλαμβανεται διαφορες με αλλες οικογενειες συνεχισε να νιωθει καλα γιατι εβλεπε και πολλα αρνητικα απο μπαμπαδες αλλων παιδιων. Τα σχολια των αλλων παιδιων του δημιουργουσαν καποια ερωτηματικα γιατι δεν ειχε μπαμπα αλλα απο εκει και περα δεν ενιωθε ατυχος η οτι στερουταν πολλα πραγματα επειδη δεν ειχε μπαμπα καθως ειχε μια μαμα που καλυπτε τον συναισθηματικο του κοσμο. Στα πικροχολα σχολια εμαθε να απαντα απο μικρος με την αμυνα που διαθετουν τα παιδια. Και σαν ενηλικας εξελιχθηκε καλα babycαkes ισως και απο πεισμα να διαψευσει τις προβλεψεις οσων ειχαν γινει μαντης κακων μελουμενων για αυτων.

Δεν ξέρω αν συμφωνώ Marco στο τι ένα παιδί δεν καταλαβαίνει την έλλειψη του πατέρα... αλλά παράθεσα το μήνυμά σου ως δείγμα πολιτισμού της συζήτησης και γιατί... με συγκίνησε πολύ η τελευταία σου πρόταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επί του παρόντος, το πρόβλημά μου λοιπόν δημιουργείται όταν δίνονται σε τόσο ευαίσθητα θέματα συμβουλές ελαφρά τη καρδία για να είχαμε να λέγαμε και τύπου υποδείξεις και ερωτηματολόγια, σε ποιον; στο UFO που δεν υπάρχει αυτό το άτομο, είναι ειδική περίπτωση 'πριν από σας για σας'....

 

Το UFO άνοιξε το θέμα γιατί ήθελε να ακούσει προφανώς κάποιες απόψεις και συμβουλές.

 

Εσύ είσαι δικηγόρος της?

 

Βάλαμε και κριτή στα γραφόμενά μας :rolleyes:

 

Άσε το μέλος UFO να μιλήσει για λογαριασμό του.

Link to comment
Share on other sites

Επί του παρόντος, το πρόβλημά μου λοιπόν δημιουργείται όταν δίνονται σε τόσο ευαίσθητα θέματα συμβουλές ελαφρά τη καρδία για να είχαμε να λέγαμε και τύπου υποδείξεις και ερωτηματολόγια, σε ποιον; στο UFO που δεν υπάρχει αυτό το άτομο, είναι ειδική περίπτωση 'πριν από σας για σας'....

 

Babycakes, όταν ένα θέμα βγαίνει σε δημόσιο συζήτηση θα ακουστούν πολλά.

Εσύ κρατάς αυτά που σε εξυπηρετούν και κάνουν καλύτερη τη ζωή σου, άλλος κρατάει άλλα.

Κι εμένα με χάλασε πολύ το σχόλιο σου περί ελεύθερου χρόνου αλλά ήμουνα μπαναρισμένη και δεν μπορούσα να σου απαντήσω.

Απλά να σου πω ότι εγώ παντρεμένη με παιδί δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο γιατί έχω μια από τις "δουλειές" που έχω είναι να προσέχω άρρωστο άνθρωπο, ο οποίος τώρα τελευταία κόντεψε να βάλει φωτιά στο σπίτι.

Και άλλα, και άλλα, και άλλα, και άλλα που δεν πάει το μυαλό σου.

Οπότε κι εσύ "ελαφριά τη καρδία" ανέφερες τα περί ελεύθερου χρόνου.

 

 

Εγώ εξακολουθώ να εστιάζω στο θέμα πως η UFO και η κάθε single mum πρέπει να βάλει στη θέση του τις άλλες μανάδες που δεν εννοούν να μάθουν στα παιδιά τους βασικούς κανόνες διαπαιδαγώγησης.

 

Και ΝΑΙ, είναι βασικότατος κανόνας διαπαιδαγώγησης να μάθεις στο παιδί σου ότι ΔΕΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.

 

Να με συγχωρέσει η ομήγυρις που είμαι τόσο επιθετική και μιλάω για ξεμαλίασματα και extensions. Έτσι είμαι......βαράω μπουνιά στο μαχαίρι σε τέτοια ζητήματα. Γενικά είμαι ξινή...........γι'αυτό και οι φίλοι μου είναι μετρημένοι (ελάχιστοι) και δεν κάνω εύκολα παρέες.

Έχω την ησυχία μου όμως και δεν είμαι υποχρεωμένη να ανέχομαι στη ζωή μου ανθρώπους που δεν σέβονται τον συνάνθρωπό τους.

Και το πιο σημαντικό.........έχω την ησυχία μου με τη φήμη που έχω βγάλει.... από μικρή είμαι έτσι.

Καλύτερα να με φοβούνται και να με λένε τρελή παρά να νομίζει ο καθένας ότι μπορεί να συμπεριφέρεται σε μένα και στην οικογένειά μου όπως γουστάρει.

 

PS: Babycakes το θέμα που σε απασχολεί είναι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=99217

Νομίζω ότι μπορεί να αναπτυχθεί καλύτερα αυτό που ζητάς στο ποστ που σου λέω πιο πάνω.

 

Γειάς σας...........πάω να ξεριζώσω κα'να extension:p:p

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί είναι εγώ πώς θα χειριστώ το θέμα 'δεν υπάρχει μπαμπάς' τόσο καλά ώστε να αφήσει τα ελάχιστα τραύματα στο παιδί μου, γι'αυτό έδωσα πολλάκις συγχαρητήρια στο UFO για τις αντιδράσεις της μικρής.

 

Ναι αλλά το UFO άνοιξε το θέμα και ρώτησε κάτι συγκεκριμένο, πώς θα συμπεριφερθεί στις μανάδες.

 

Άρα αν θες άνοιξε δικό σου θέμα γι' αυτό που θες, με prive είσοδο :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και ότι σε σκευτόμουν ρε harlow

:-)

 

εγω σε αγαπω και σε σέβομαι κι ας σε φοβάμαι μη μου παρεις τα λευκα μου και όμορφα μαλλια μου καμία μερα στα χέρια σου ! :lol:

 

 

πιστεύω ότι ολοι τα παιρνουμε

δλδ δεν θεωρω αδικαιολόγητο το θυμό μου ουτε και τον δικό σου

εσυ το εκφράζεις (και μεσο ¨χειρονακτικής εργασίας ¨ )

εγω όχι ΠΑΝΤΑ :wink:

λάθη ειμαστε ανρθώπους κάνουμε ! :wink: μέα κούλπα που λεει και η τεκνατζού :-)

 

 

το θέμα θα το λύσω παντως

μετα τον ευτυχησμένο πασχα ... θα ακολουθήσουν τετατέτια :wink:

 

 

(παντως σε ασχετο σκηνικό την μπιχτή μου την εχωσα και στη μια μανα και στη δασκάλα :wink: και κοκκαλα δεν έχει ο γλωσσος αλλα κοκκαλα τσακίζει ο γλωσσος (παντα ) :-) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας, αφού λοιπόν εξηγήσαμε όλοι τι ακριβώς εννοούμε, όποιος κατάλαβε κατάλαβε, μπορείτε πλέον να συνεχίσετε με το θέμα του UFO, δεν υπάρχει λόγος να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια...:rolleyes:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τελειωσε και αυτο παμε παρακατω.

 

Οταν λεω δεν καταλαβαινει την ελλειψη του πατερα μεχρι ενος σημειου εννοω Ζοπ οτι σε σχεση με ενα παιδι που εχει ζησει με πατερα το παιδι που δεν το εχει ζησει αυτο δεν ξερει ακριβως πως ειναι να σου λειπει αυτο πρακτικα. Οικογενεια του ειναι αυτο που εχει και οχι κατι που δεν μπορει να φανταστει. Ολα αυτα οσο ειναι κοντα στην μαμα, οταν μπει στο κοινωνικο συνολο μεσω του σχολειου ειδικα αρχιζουν τα πιο εντονα ερωτηματικα και γιαυτο πρεπει να εχει γινει δουλεια πριν.

 

Απο ενα παιδακι μονογονεικης ακουσα καποτε το εξεις για να το φερω ως παραδειγμα. Εγω οταν εβλεπα μπαμπαδες να χτυπουν τα παιδια τους η να τα μαλωνουν ενιωσα τυχερος που δεν ειχα και δεν με ειχε αγγιξει ποτε χερι για ξυλο. Εκει που προβληματιστηκα ηταν οταν απο το παραθυρο μια μερα σε μικρη ηλικια εβλεπα ενα γειτονοπουλο να πηγαινει εκδρομη με τον πατερα του και το αυτοκινητο γεματο εκει σκεφτηκα οτι ισως και να ηταν καλο να εχω μπαμπα γιατι θα πηγαινα σε ωραια μερη καθως με την μαμα μονο δεν καναμε εκδρομες συχνα.

 

Δηλαδη τον πειραξε οχι αυτο που του ελειπε απο εναν υποτεθεμενο μπαμπα αλλα το γεγονος οτι με την μαμα δεν το εκανε. Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι single mom, αλλα το θέμα αφορά όλους και έτσι θα πω την ταπεινή μου άποψη:

επειδή δεν μπορούμε να υποδείξουμε σε κανέναν γονιό πώς θα διαπαιδαγωγήσει το παιδί του, η "δουλειά" που πρέπει να γίνεται, είναι με το παιδί, το οποίο έχεις κάνει με αξιοθαύμαστο τρόπο, οπότε διατήρησε την ψυχραιμία σου,

σε αυτό που θα διαφωνήσω-χωρίς να είμαι ειδική- απ'όλα αυτά που ειπώθηκαν, είναι το ότι για οποιοσδήποτε λόγο κι αν κοροϊδευουν τα παιδιά, έχει την ίδια επίπτωση στην ψυχούλα τους, είναι σαν να υποτιμάτε την νοημοσύνη τους, λέτε να μην καταλαβαίνουν τις διακυμάνσεις της βαρύτητας που υπάρχουν στις καταστάσεις;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι single mom, αλλα το θέμα αφορά όλους και έτσι θα πω την ταπεινή μου άποψη:

επειδή δεν μπορούμε να υποδείξουμε σε κανέναν γονιό πώς θα διαπαιδαγωγήσει το παιδί του, η "δουλειά" που πρέπει να γίνεται, είναι με το παιδί, το οποίο έχεις κάνει με αξιοθαύμαστο τρόπο, οπότε διατήρησε την ψυχραιμία σου,

σε αυτό που θα διαφωνήσω-χωρίς να είμαι ειδική- απ'όλα αυτά που ειπώθηκαν, είναι το ότι για οποιοσδήποτε λόγο κι αν κοροϊδευουν τα παιδιά, έχει την ίδια επίπτωση στην ψυχούλα τους, είναι σαν να υποτιμάτε την νοημοσύνη τους, λέτε να μην καταλαβαίνουν τις διακυμάνσεις της βαρύτητας που υπάρχουν στις καταστάσεις;

 

πάλι ειναι θέμα προσέγγισής :

 

να σου πω κατι απο επαγγελματική αποψη :

 

το ίδιο πληγώνεται ενα παιδι οταν το κοροϊδεύεις για την κόκκινη μπλούζα που δε αρέσει την χ ξινή αναγωγή συμμαθήτρια

με αυτο που το κοροϊδεύεις για το οτι δεν εχει μπαμπα !

 

σαν μανα (πονεμενη Μαρθα Βουρτση κι έτσι :lol: )

μου φαίνεται γελοίο αλλα έτσι ειναι !

(γελιο μου φαινόταν και οταν δίδασκα αλλα εγω ειμαι εγω ...)

 

την κόκκινη μπλούζα ΌΜΩΣ , την ξεπερνάς ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ παραπονιέσαι αντιμετωπίζεται εν τι αυτη περιπτώσει

πιο άμεσα πιο σύντομα !

 

το δεν εχεις μπαμπα .. μπορέι και να σε ακολουθεί ! (σαν μέσο λεκτικής επίθεση bulling κοκ ΠΟΥ ΣΕ ΠΛΗΓΏΝΕΙ !)

 

για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα λόγο του βάθους - μονιμότητας της διαφορετικότητας (- if i may say so ! ! - )

Link to comment
Share on other sites

πάλι ειναι θέμα προσέγγισής :

Σε αυτό θα συμφωνήσω 100%.

 

Θυμάμαι μέχρι τώρα ένα σκηνικό που έκανα στους γονείς μου.

Όταν πήγα για πρώτη φορά φροντιστήριο Αγγλικών ήμουνα πολύ μικρότερη από τα άλλα παιδιά (πήρα δίπλωμα στα 14 λόγω επαφής και με τη γλώσσα).

Για κάποιο λόγο οι δικοί μου δεν είχαν προλάβει να μου πάρουν βιβλία την πρώτη μέρα.

 

Ε! μετά που πήγα σπίτι είχα σπαράξει στο κλάμα και χτυπιόμουνα στα πατώματα. Ιδρώσανε οι γονείς μου να καταλάβουν γιατί χτυπιέμαι σαν μπεσαμέλ στο πάτωμα.

Μόλις τους είπα γιατί κλαίω έτσι σπαραχτικά, έφυγε ο πατέρας μου επιτόπου και πήγε και μου έφερε τα βιβλία.

Και είχαν κλείσει και τα μαγαζιά.........βρήκε έναν βιβλιοπώλη και τον έκανε να ανοίξει το μαγαζί του, γιατί νόμιζε ότι χάνει το παιδί του ο άνθρωπος έτσι όπως χτυπιόμουνα.

 

Το κάθε παιδί δεν ξέρουμε λοιπόν τι θεωρεί εκείνη την ώρα σημαντικό και τι όχι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αν ήξερες με βεβαιότητα Ηarlοw ότι όσο και να χτυπηθείς στο πάτωμα, δεν θα τα πάρεις τα βιβλία (που θεωρώ ότι ένα παιδί σχολ. ηλικίας το ξεχωρίζει) θα είχες πληγωθεί βαθύτερα και σιωπηρά, νομίζω πως δεν είναι το ίδιο

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Serba δεν κατάλαβες.

Χτυπιόμουνα εκείνη την ώρα γιατί τα άλλα παιδιά ΕΙΧΑΝ βιβλία κι εγώ δεν τα είχα εκείνη την ώρα.

Αυτό με πείραξε στο παιδικό μυαλό μου κι έκανα τέτοιο σαματά.

Το παιδικό μυαλό είναι άβυσσος καθώς δεν μπορεί να σου εξηγήσει ένα παιδί ΑΚΡΙΒΩΣ τι είναι σημαντικό και γιατί.

Ευτυχώς που κι πατερούλης μου κατάλαβε ότι είναι σημαντικό για μένα εκείνη την ώρα.......δεν μιλάμε για παιχνίδι........ήξερε ότι έχω και μια λατρεία στα βιβλία και σκίστηκε ο άνθρωπος να πάει να τα βρει.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό που θέλει να πει η Serba είναι πως χτυπιόσουνα επειδή τα άλλα παιδιά είχαν τα βιβλία ενώ εσύ όχι εκείνη την ώρα.

Για φαντάσου να μην υπήρχε η δυνατότητα να αποκτήσεις ποτέ τα βιβλία???

Μεγάλη διαφορά στην ψυχολογία σου βαθύτερη και σιωπηρή όπως ανέφερε...

Βάλτο αυτό σε αντιστοιχία με τον πατέρα και την μη παρουσία του...

Εγώ έτσι το κατάλαβα, ίσως να κάνω λάθος...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εκεινη τη στιγμη που ενα παιδακι πεφτει θυμα κοροιδιας νιωθει το ιδιο ασχημα, ειτε το κοροιδευουν για τη μπλουζα του, ειτε για τα κιλα του, ειτε για το μπαμπα του ειτε για οτιδηποτε.

Αλλα οπως ειπατε και παραπανω η απουσια του πατερα ειναι κατι που μπορει να μην αλλαξει και ποτε.Τα κιλα, τα γυαλια, τα ρουχα,καποτε θα αλλαξουν.

Η καταγωγη, το χρωμα, η οικογενειακη κατασταση, δεν αλλαζουν, γιαυτο και εγω το εντασω στον ρατσισμο και οχι σε μια απλη κοροιδια.

Ufo αν και δεν χρειαζεται να το πω νομιζω οτι ξερεις πως το εχεις χειριστει αψογα, μακαρι ολες μας να καμαρωσουμε τα παιδακια μας να ανταπαντανε τοσο εξυπνα οταν καποιος τα κοροιδεψει..

Απο εκει και περα, πως αντιμετοπιζουμε εμεις ως μητερες τους αλλους?

Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να υποστηριζουμε την οικογενεια μας οταν θιγεται. Αφου ειναι μια κατασταση που επαναλαμβανεται τοτε θα επαιρνα θεση σιγουρα.

Θα εφιστουσα την προσοχη της δασκαλας και αν τα σχολια προερχονταν απο τα ιδια παιδακια τοτε θα μιλουσα και στους γονεις τους.

Χωρις ξεμαλλιασματα, απλα και ωραια και με καλη διαθεση (για αρχη...).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ Βabycake,

συμφωνώ και στην άβυσσο του παιδικού μυαλού, αλλά δεν πιστεύω πως δεν μπορούν να νιώσουν την τεράστια διαφορά του να μην έχω μπλούζα από το να μην έχω μπαμπά.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...