Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυτικές λοσιόν κρέμες λάδια για νεογνά/μωρά (πχ weleda)


Recommended Posts

Εγω νομιζα λετε για κρεμα σωματος ...και αληθεια κρεμα σωματος δεν βάζετε?

 

Εγώ λέω να προτιμήσω το λαδάκι αντί για κρέμα για να του κάνω και μασαζάκι. Πιστεύω ότι μαλακώνει και ενυδατώνει περισσότερο το δερματάκι και καταπολεμά και τυχόν ξηροδερμία ή νινίδα.

 

Ημουν και γω μεταξύ λαδακι ή κρεμα πηρα την κρεμουλα και δεν μετανιωσα . Ειναι πολυ ρευστη , δεν κολάει και με αυτην της κανω μασαζάκι :D

Εμενα ξαφνικα στο ένα της γαμπακι ειχε λιγο ξηροδερμία . Μια φορά εβαλα κρέμα και εξαφανιστηκε . Οσο να ναι με το καθημερινό μπανιο αν και δεν βάζω πολυ αφρολουτρο αλλα και παλι θελει κρεμουλα μετα το δερματακι :D

 

Frene αυτο που εχεις γραφει επανω σε ταμπελιτσα οτι ειναι πιστοποιημένο φko? Δεν γινετε η ιδια εταιρεια να βγαζει 2 προιοντα .

Σου λεω ειμαι σιγουρη τα χω τσεκαρει γιατι κατι αλλα της Hipp τους εδωσα δρομο γιατι ηταν γεματα parabens !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 407
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα τρελαθω!!!! :lol::lol:

Λαμπρινη ,εχω μπροστα μου την Bubchen Spezial Wundschutz Creme bei gereizter und geroteter Haut,εχει το σηματακι oko test sehr gut

και πισω στα συστατικα λεει:Butylparaben,Ethylparaben,Isobutylparaben,Methylparaben Propylparaben

 

Την εχω μπροστα μου,εψαξα και την βρηκα σε ενα συρταρι με διαφορα αχρηστα,την ειχα κρατησει εκει για ωρα αναγκης,δεν την ειχα πεταξει στα σκουπιδια τελικα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το σωληνάριο δεν το βρηκα (καπου το εξαφανισε ο ερωτας) αλλα εχω την ιδια (αχρησιμοποιητη) σε στρογγυλο κουτακι χωρις φko test.

Ε ουτε αυτη γραφει πουθενα για parabens :? Τι στο καλο γινετε?

Πηγα να βγαλω φωτο να δεις αλλα ειναι μικρα τα γραμματα και φαινονται θολα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ δεν είναι η κρέμα αλλάγματος??

http://www.healthypeach.com/ProductDetails.php/5099///Calendula-Baby-Nappy-Change

Αυτη ειναι!Πως την βρηκες;Σε αυτο το σαιτ εγω γιατι δεν την βρισκω;ειμαι ξανθια μαλλον;Ξερεις την ισοτιμια της λιρας;Και αυτες οι τιμες πουλεει πιο κατω τι ειναι ξερεις?Εκει που λεει 4,8 και μετα 3,6 αν αγορασεις 3?Σε εχω πρηξει αλλα δεν βγαζω ακρη..Τα μεταφορικα ομως απο αυτο το σαιτ ποσο κοστιζουν;

 

Λοιπόν έψαξα για τα προϊόντα πηγαίνοντας στην επιλογή shop by manufacturer όπου έβαλα την εταιρία weleda. Στην τέταρτη σελίδα βρίσκονται οι βρεφικές κρέμες. Όσον αφορά τις τιμές, πάω στο site http://www.xe.com/ucc/ και βρίσκω την ισοτιμία. Αν αγοράσεις τρία όμοια προϊόντα σου κάνουν έκπτωση 20% στο συγκεκριμένο προϊόν. Τα μεταφορικά θα τα βρεις από το κυρίως μενού, πάνω δεξιά, εκεί που λέει free postage deal. Θα δεις ότι η Ελλάδα ανήκει στη ζώνη1 όπου τα μεταφορικά είναι 4 λίρες ή 5 ευρώ περίπου. Αν ψωνίσεις πάνω από 60 λίρες είναι δωρεάν. Ελπίζω να σε βοήθησα. Λίγο ψάξιμο θέλει απλά...

 

Όσο για το αφρόλουτρο σαμπουάν έχεις δίκιο. Είναι αυτό εδώ http://www.healthypeach.com/ProductDetails.php/5103///Calendula-Baby-Shampoo-and-Wash

Αυτο που λες δενξερω αν ειναι το ιδιο με αυτο που λεω εγω:

http://shop.weleda.com/item_detail.aspx?ItemCode=8832

γιατι εχουν λιγο διαφορετικο ονομα και δεν εχει και φωτο.

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι το αφρόλουτρο που λες. Απλά έχουν ξεχάσει να βάλουν τη λέξη body πριν το wash. Έτυχε και δεν έχει και φώτο... Τι να σου πω... Όταν θα παραγγείλω και έλθουν θα σου πω. Πάντως προχώρησα λίγο την παραγγελία και με ενημέρωσαν ότι τα προϊόντα θα είναι στην Ελλάδα σε μια εβδομάδα. Τώρα με τα ελληνικά ταχυδρομεία δεν ξέρω... Επίσης πιστεύω να μη υπάρχει κάποια χρέωση για χρήση πιστωτικής...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

frene και λαμπρινη οσο αφορα την Bubchen Spezial Wundschutz Creme bei gereizter und geroteter Haut εχει paraben πιο συγκεκριμενα εχει

Ingredients: aqua, paraffinum liquidum, petrolatum, propylene glycol, sorbitan oleate, isoprophylmyristate, hydrogenated castor oil, cera alba, sorbitan dioleate, magnesium sulfate, allantoin, stearic acid, hydrogenate microcystalline wax, polyclopentadienemmethylparaben, propylparaben, parfum.

το οτι εχει σημα απο το oko test δεν σημαινει τιποτα μονο και μονο οτι το οκο τεστ σαν περιοδικο την θεωρησε καλη και οχι οτι ειναι πιστοποιημενη με βιολογικα συστατικα δεν εχει σημα ουτε aiab ουτε vegan απο οσο ξερω

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει φωτος θα τις ανεβασω σε λιγο να τις δει κι η Λαμπρινη!!!

Αυτη που εχω εγω στα χερια μου εχει άλλα parabens,οχι αυτα που γραφεις εσυ antu αλλά αυτα που εγραψα πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Τα Weleda τα αγοραζετε απο φαρμακειο??

χω διαβασει εδω μεσα για το αρωμα τους και θα ηθελα να τα δοκιμασω τωρα που τελειωνει το αφρολουτρο μας(Eubos)

 

σε καταστημα με βιολογικα ειδη!!! :D

 

Ξερεις να μου πεις σε ποιο στο Ηρακλειο,θα κατεβω την Τεταρτη,αν ειναι κεντρο να παω να παρω :wink: Ευχαριστω!!

4

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει φωτος θα τις ανεβασω σε λιγο να τις δει κι η Λαμπρινη!!!

Αυτη που εχω εγω στα χερια μου εχει άλλα parabens,οχι αυτα που γραφεις εσυ antu αλλά αυτα που εγραψα πιο πανω!

 

Θα τρελαθούμε στο τελος !! :roll::lol:

Τι να πω κοριτσια εγω διαβαζω ξαναδιαβαζω και paraben δεν βλεπω . Δεν εχω κανενα οφελος να λεω το αντιθετο !! Δεν τα χω αγοράσει καν απο το νοσοκομειο διαφημιστικά ειναι ! Τα δικα σας ειναι ελληνικά? Λεω μηπως παιζει καποιοι ρολο αυτο :?

 

antu ουτε τα weleda έχουν καποια άλλη πιστοποιηση ..αυτο εγραψα sti frene!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις να μου πεις σε ποιο στο Ηρακλειο,θα κατεβω την Τεταρτη,αν ειναι κεντρο να παω να παρω :wink: Ευχαριστω!!

εγω τα εχω βρει στο καταστημα Ακρατον που ειναι παραδιπλα απο το ζαχαροπλαστειο galletto στην οδο Ππανδρεου ειναι -νομιζω ετσι λεγεται η οδος.ειναι κοντα στο σουπερ μαρκετ του Χαλκιαδακη :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τα εχω βρει στο καταστημα Ακρατον που ειναι παραδιπλα απο το ζαχαροπλαστειο galletto στην οδο Ππανδρεου ειναι -νομιζω ετσι λεγεται η οδος.ειναι κοντα στο σουπερ μαρκετ του Χαλκιαδακη :D

 

Καταλαβα σε ποιο λες...οπως ανεβαινεις τη Δημοκρατιας απο το κεντρο,μετα το ModaBagno στα πρωτα φαναρια δεξια!(?)

Καταλαβα σωστα???

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμ αυτό δεν ειναι της weleda! Η συσκευασία ειναι εντελώς διαφορετική!

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μιας και εμείς μεγαλώσαμε με τονους parabens οπότε την επόμενη φορά θα επιλέξετε μια άλλη κρεμούλα που να ειναι όντως της weleda :)

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό δεν ειναι της weleda! Η συσκευασία ειναι εντελώς διαφορετική!

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μιας και εμείς μεγαλώσαμε με τονους parabens οπότε την επόμενη φορά θα επιλέξετε μια άλλη κρεμούλα που να ειναι όντως της weleda :)

Βρε yogini εγω με την Λαμπρινη δεν λεγαμε για την weleda αλλά για αυτην την κρεμα, την Bubchen...Αν διαβασεις πιο πανω θα δεις...μας εκανε εντυπωση που η δικια μου εχει Parabens και η δικια της που ειναι ιδια δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό δεν ειναι της weleda! Η συσκευασία ειναι εντελώς διαφορετική!

Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μιας και εμείς μεγαλώσαμε με τονους parabens οπότε την επόμενη φορά θα επιλέξετε μια άλλη κρεμούλα που να ειναι όντως της weleda :)

Βρε yogini εγω με την Λαμπρινη δεν λεγαμε για την weleda αλλά για αυτην την κρεμα, την Bubchen...Αν διαβασεις πιο πανω θα δεις...μας εκανε εντυπωση που η δικια μου εχει Parabens και η δικια της που ειναι ιδια δεν εχει...

 

Sorry! Η πιο λογική εξήγηση ειναι ότι η μια κρέμα ανήκει σε νέα παρτίδα με φόρμουλα που δεν περιέχει πλέον παραβένες. Το έχω πάθει εγω τουλάχιστον με κρέμα του Κορρέ στην οποία παλιά ειχε παραβένες αλλά μετά βελτίωσε τη φόρμουλα και τις αφαίρεσε.

Link to comment
Share on other sites

freneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Αστα πηγα χτες απο περιεργεια στο καταστημα που αγοραζω ειδη μπανιου...και το ειδα και το διαβασα και έχεις δικιο ...ειναι γεμάτο parabens!!!!!!!!!!!!!

 

Αυτα που μας εδωσαν εμας στο νοσοκομειο δεν γραφουν οτι εχουν ...τωρα εχουν και το κρυβουν? Δεν έχουν ? Εγω τα πεταξα ολα παντως .... ουτως ή αλλως χωρο μου πιαναν....

 

Θα στειλω γραμα στη weleda να αλλαξει λιγο τις μυρωδιες γιατι τις βαρεθηκα :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βρήκα και αυτό

 

Μπορούμε όμως να προτιμάμε πιο φυσικά καλλυντικά και να ελέγχουμε την λίστα με τα συστατικά τους. Ένα χρήσιμο site για να ελέγχεται τα διάφορα συστατικά είναι το ιταλικό http://www.biodizionario.it/

Δε χρειάζεται να γνωρίζετε ιταλικά για να το συμβουλευτείτε. Απλά πατήστε στο γράμμα από το οποίο αρχίζει το συστατικό και θα εμφανιστεί η λίστα με όλα τα συστατικά που αρχίζουν από το γράμμα αυτό και δίπλα η αξιολόγηση που γίνεται ως εξής.

 

►δυο πράσινα μπαλάκια : το συστατικό είναι εντελώς αθώο και ευεργετικό

►ένα πράσινο μπαλάκι: το συστατικό είναι αποδεκτό

►κίτρινο μπαλάκι: το συστατικό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε κάποιους αλλά μπορεί να παραβλεφθεί ειδικά όταν είναι ένα από τα τελευταία συστατικά του προϊόντος ( το κίτρινο μπαίνει συνήθως σε συστατικά που μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες σε αλλεργικούς)

►ένα κόκκινο μπαλάκι: το συστατικό μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα εκτός και αν είναι το μόνο ανάμεσα στα συστατικά ή σε πολύ μικρή ποσότητα (από τα τελευταία στη σειρά των συστατικών)

►δυο κόκκινα μπαλάκια: ότι το συστατικό είναι απαράδεκτο και πρέπει οπωσδήποτε να αποφεύγεται.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν μόλις αγόρασα τη σειρά βρεφικής περιποίησης της weleda από το σαιτ http://www.healthypeach.com/index.php στην τιμή των 37 ευρώ με τα μεταφορικά.

Συγκεκριμένα αγόρασα:

1 Κρέμα σώματος 75ml

1 Λαδάκι σώματος 200ml

1 Κρέμα αλλαγής 75ml

1 Σαμπουάν -αφρόλουτρο 200ml

 

Για τα ίδία προιόντα εδώ θα πλήρωνα περίπου 60 ευρώ...

Για να δούμε πότε θα έλθουν...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σε σχέση με τα γνωστά οικονομικά προϊόντα υπάρχει ακόμα διαφορά στην τιμή (περίπου τα μισά θα πλήρωνες). Πάντως φαίνεται οτι είναι πολύ αγνά προϊόντα. Εγώ δεν τα παίρνω γιατί μια φορά πήγα να ρωτήσω για μια κρέμα και μου ΄πανε 22 ευρώ, τη στιγμή που σε άλλη εταιρία κάτι αντίστοιχο είχε 5 ευρώ.

 

Η βιομηχανία των βιολογικών έχει επίσης συμφέροντα να λέει πόσο χάλια είναι όλα τα υπόλοιπα... Η παιδίατρος μου είπε να μην το ψάχνω τόσο πολύ με τα παραμπενς. Δεν ενοχοποιούνται όλα, είναι κάτι σαν τα Ε (συντηρητικά).

 

Η μπεμπούλα δεν είναι και ευαίσθητη, βέβαια.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, δε λέω ότι είναι φτηνά, αλλά συγκρίνοντάς τα σε σχέση με τις τιμές εδώ σαφώς και είναι φτηνότερα. Πίστεψέ με, και 5 ευρώ να γλύτωνα πάλι θα τα παρήγγελνα απ' έξω... Δεν ανέχομαι την κοροιδία ορισμένων εμπόρων. Κάποια στιγμή πρέπει να ξυπνήσουμε...

Τώρα όσον αφορά τα βιολογικά προιόντα, η αληθεια είναι ότι δεν το πολυψάχνω και ούτε έχω επισκεφτεί ποτέ κανένα τέτοιο κατάστημα. Και ούτε τα parabens κοιτάζω. Αλλά όπως για τον εαυτό μου δε θα ψώνιζα ποτέ κρέμες περιποιήσης από σούπερ μάρκετ, έτσι και για το μωρό μου θα κάνω το ίδιο και ακόμα καλύτερα. Αυτά τώρα είναι προσωπικές απόψεις... Διάβασα και άκουσα ότι η weleda είναι μια καλή εταιρεία και λέω να τα δοκιμάσω. Διαφορετικά έλεγα για frezyderm... Θα δείξει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις αγόρασα τη σειρά βρεφικής περιποίησης της weleda από το σαιτ http://www.healthypeach.com/index.php στην τιμή των 37 ευρώ με τα μεταφορικά.

Συγκεκριμένα αγόρασα:

1 Κρέμα σώματος 75ml

1 Λαδάκι σώματος 200ml

1 Κρέμα αλλαγής 75ml

1 Σαμπουάν -αφρόλουτρο 200ml

 

Για τα ίδία προιόντα εδώ θα πλήρωνα περίπου 60 ευρώ...

Για να δούμε πότε θα έλθουν...

 

Οχι απαραίτητα, τώρα μπορείς να τα πάρεις πιο φθηνά. Για παράδειγμα 34€ και αν μένεις στην Αθήνα να σου τα φέρουν δωρεάν και μάλιστα την άλλη μέρα. Υπάρχει κοπέλα που τα φέρνει από την Γερμανία. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ.

 

Οσο για το αν είναι καλά τα συγκεκριμένα προιόντα, νομίζω πως είναι από τα καλύτερα προιόντα περιποίησης και για τα παιδιά μας δεν είναι σημαντικό μόνο το τι τρώνε άλλα και ότι τα πλένουμε συχνά πχ την κρέμα αλλάγης πάνας ή το αφρόλουτρο τα βάζουμε καθημερινά γιατί να εκθέτουμε το βρέφος ή το παιδάκι καθημερινά σε χημικά που μπορούν να το βλάψουν.

Το ξέρετε ότι πολλά από αυτά τα χημικά δρούν προσθετικά. Κάθε μέρα και από λίγο. Και εμείς τι πάθαμε θα μου πείτε? Εχουν απλά αυξηθεί οι καρκίνοι και ακούς όλο και περισσότερο για κόσμο που δεν κάπνιζε, ή που δεν έπινε και όμως άρρωστησε. Δεν πάει πουθενά το μυαλό σας.

Και όλα αυτά τα χημικά - συντηρητικά μπαίνουν στα καλλυντικά για το κέρδος για να μπορεί η κρέμα ταδε ή το σαπούνι τάδε να λήγουν 10 και 15 χρόνια μετά.

 

Φανταστείτε καθημερινή χρήση από χημικά προιόντα πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι όχι μόνο για τα παιδιά μας αλλά και για μας. Σαμπουάν, οδοντόκρεμες, σαπούνια κτλ. και όχι μόνο parabens άλλα και methilisothiasolinone και πολλές άλλες ουσίες που προκαλούν από αλλεργίες μέχρι πονοκεφάλους , νεκρώνουν κύτταρα.

 

 

Για παράδειγμα η weleda έχει ημερομηνία λήξης σαν τα τρόφιμα (το πολύ 1 με 2 χρόνια). Επίσης δεν κάνουν πειράματα σε ζώα που είναι πολύ σημαντικό κι αυτό.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...