Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ....?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια...καθομαι επανω σε αναμμενα καρβουνα αυτη την στιγμη...σε μιση ωρα βγαινει η χοριακη μου...που πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι αρνητικη γιατι τα συμπτωματα που ειχα υποχωρησαν....θα δουμε.....οι υπολοιπες να εχετε μια τεραστια χοριακη...θα σας ενημερωσω οταν εχω νεοτερα

 

αντε κοριτσακι,ενημερωσε μας!!θα περιμενουμε....ενα μεγαλο+++++ευχομαι:P

:P
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηραμε ενα μεγαλο ------...δυστυχως κοριτσια μου....το ειχα καταλαβει απο χθες ειχα πεσει πολυ ψυχολογικα και απο σημαδια τιποτα...ειμαι πολυ χαλια αλλα θα το ξεπερασω και αυτο οπως και τα προηγουμενα αρνητικα.....τωρα θελω εσεις να μου φερετε πολλα +++++++++

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηραμε ενα μεγαλο ------...δυστυχως κοριτσια μου....το ειχα καταλαβει απο χθες ειχα πεσει πολυ ψυχολογικα και απο σημαδια τιποτα...ειμαι πολυ χαλια αλλα θα το ξεπερασω και αυτο οπως και τα προηγουμενα αρνητικα.....τωρα θελω εσεις να μου φερετε πολλα +++++++++

 

Πολύ λυπάμαι mairi1! Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου (έχω κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις στο παρελθόν), το ποσοστό επιτυχίας σε μια σπερματέγχυση είναι 15% στις 6 προσπάθειες!!! Δηλαδή πρόκειται για μια μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής με πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας σε σχέση με την εξωσωματική που δίνει γύρω στο 30% ανα προσπάθεια. Επιπλέον οι ορμόνες που δίνουν στην σπερματέγχυση για την ήπια διέγερση των ωοθηκών, η κιτρική κλομιφαίνη, ευθύνεται για καρκίνο ωοθηκών αν ληφθεί πάνω από 6 προσπάθειες. Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις άλλη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λυπάμαι mairi1! Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου (έχω κάνει 2 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις στο παρελθόν), το ποσοστό επιτυχίας σε μια σπερματέγχυση είναι 15% στις 6 προσπάθειες!!! Δηλαδή πρόκειται για μια μέθοδο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής με πολύ μικρά ποσοστά επιτυχίας σε σχέση με την εξωσωματική που δίνει γύρω στο 30% ανα προσπάθεια. Επιπλέον οι ορμόνες που δίνουν στην σπερματέγχυση για την ήπια διέγερση των ωοθηκών, η κιτρική κλομιφαίνη, ευθύνεται για καρκίνο ωοθηκών αν ληφθεί πάνω από 6 προσπάθειες. Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις άλλη μέθοδο.

 

μαλλον την επομενη φορα θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να κανω κατευθειαν εξωσωματικη.....να σαι καλα παντως ,,σε ευχαριστω για τα λογια σου...μα ποσο δυσκολο ειναι να μεινουμε εγκυος?:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον την επομενη φορα θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να κανω κατευθειαν εξωσωματικη.....να σαι καλα παντως ,,σε ευχαριστω για τα λογια σου...μα ποσο δυσκολο ειναι να μεινουμε εγκυος?:-(

 

Μάλλον πολύ δύσκολο!πρέπει να ηρεμησουμε και να χαιρόμαστε τη ζωή μας και τους άντρες μας. Να λέμε ότι θέλει ο θεός!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πολύ δύσκολο!πρέπει να ηρεμησουμε και να χαιρόμαστε τη ζωή μας και τους άντρες μας. Να λέμε ότι θέλει ο θεός!

 

δικιο εχεις σε αυτο ....αλλα πως ηρεμεις?αυτο ειναι ενα καλο ερωτημα....ολες καποια στιγμη θα γινουμε μανουλες.....πιστη χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

μαιρη μου τωρα ειδα το μηνυμα σου.μην απελπιζεσαι! θα τα καταφερουμε.εγω ειχα παει σεν εναν γιατρο την τριτη ειδε ολες τις εξετασεις μου και ειπε οτι ηταν καλες.εκτος απο ενα προβληματακι στην σαλπιγγογραφια που πρεπει να κανουμε λεει υστεροσκοπηση(καινουργιο αυτο) για να δουμε τι ειναι,και να προχωρησουμε σε προκληση ωορηξιας.εχτες παω να τις δει και αλλος γιατρος τις εξετασεις,και εκει παθαμε αλλο σοκ.δεν του αρεσανε λεει οι ορμονολογικες γιατι η Ε2 ειναι ανεβασμενη.θελει ολες τις εξετασεις απο την αρχη!εκτος την σαλπιγγογραφια.αν ειπε βγουν οι εξετασεις κακες δεν υπαρχει λογος να κανουμε και την υστεροσκοπηση! που σημαινει οτι δεν θα μπορω να κανω παιδια!επειδη ομως οι γνωμες των δυο δεν με καλυψανε τηνδευτερα εχω ραντεβου και με τριτο!επισης εκλεισα ραντεβου και με τον χασιακο! που εχω ακουσει τα καλητερα! αλλα μου κλεισανε τον μαιο!! θα παω το μαιο τη να κανω;πρεπει να βρω μια ακρη... που θα παει........:confused:

Link to comment
Share on other sites

μαιρη μου τωρα ειδα το μηνυμα σου.μην απελπιζεσαι! θα τα καταφερουμε.εγω ειχα παει σεν εναν γιατρο την τριτη ειδε ολες τις εξετασεις μου και ειπε οτι ηταν καλες.εκτος απο ενα προβληματακι στην σαλπιγγογραφια που πρεπει να κανουμε λεει υστεροσκοπηση(καινουργιο αυτο) για να δουμε τι ειναι,και να προχωρησουμε σε προκληση ωορηξιας.εχτες παω να τις δει και αλλος γιατρος τις εξετασεις,και εκει παθαμε αλλο σοκ.δεν του αρεσανε λεει οι ορμονολογικες γιατι η Ε2 ειναι ανεβασμενη.θελει ολες τις εξετασεις απο την αρχη!εκτος την σαλπιγγογραφια.αν ειπε βγουν οι εξετασεις κακες δεν υπαρχει λογος να κανουμε και την υστεροσκοπηση! που σημαινει οτι δεν θα μπορω να κανω παιδια!επειδη ομως οι γνωμες των δυο δεν με καλυψανε τηνδευτερα εχω ραντεβου και με τριτο!επισης εκλεισα ραντεβου και με τον χασιακο! που εχω ακουσει τα καλητερα! αλλα μου κλεισανε τον μαιο!! θα παω το μαιο τη να κανω;πρεπει να βρω μια ακρη... που θα παει........:confused:

 

υπομονη βουλα μου...σου ευχομαι τα καλυτερα και να βγουν τελειες οι εξετασεις σου....τι περναμε και εμεις οι γυναικες.....εγω παλι οπως ειδες εχθες εκανα την χοριακη(14η μερα μετα την σπερματεγχυση) η οποια βγηκε αρνητικη σημερα το πρωι ομως ειδα καφε υγρα στο χαρτι και κατι μου εκανε αυτο και μου ξαναεδωσε ελπιδες.....μπορει βεβαια να ειναι και η αρχη της ακατανομαστης ..θα δουμε..περιμενω μεχρι την τριτη που εκλεισα ραντεβου για υπερηχο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αστα να πανε μαιρη μου.πολυ αγωνια πολυ αγχος,νευρα..... δεν θα το βαλουμε κατω ομως. μονο ο θεος ξερει βεβαια.......

 

εννοειται οτι ειναι γραφτο για τον καθενα και οτι πει ο μεγαλοδυναμος.......θα μας αξιωσει και εμας μια μερα να ζησουμε αυτο το συναισθημα γι'αυτο ειμαι σιγουρη.......κουραγιο σε ολες οσες προσπαθουν .....

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia kai kali epitixeia se olles eimai kainourgia sto parents kai tha eithela oses mporoun na me voithisoun tin deytera tha kanw spermatenxish kai thelw na mou peite ean ta pososta epityxeias einai megala kai an apo tis ormones uparxoun parenergies?.egw apo oti mou eipan eimai polu kala apla o antras mou exei ena thema me tin kinitikotita.exw anxothi polu!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις υποψηφιες μανουλες.ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα σας παρακολουθω καιρο.ειμαι 32 χρονων και προσπαθουμε 6,5 χρονια να κανουμε παιδακι αλλα τιποτα ακομα.η πρωτη σπερματεγχυση που εκανα ητανε πριν 2 χρονια με αρνητικο αποτελεσμα.η γιατρος μου την οποια μεχρι τοτε θεωρουσα τελεια χωρις να το καταλαβουμε μας εβαλε στην διαδικασια της εξωσωματικης χωρις να την εχουμε αναγκη μιας και οι εξετασεις μας ητανε πεντακαθαρες.μας εστειλε αθηνα(ειμαστε απο επαρχια)σε εναν γνωστο γιατρο εκει και ξεκινησαμε ενα κατεβατο εξετασεων που μας στοιχησε και σε ψυχολογια αλλα και σε χρημα.και εκει που προσπαθω να μαζεψω τα χρηματα(παρα πολλα)για να ξεκινησω την εξωσωματικη μαθαινω οτι υπαρχει και στην πολη μου κεντρο κατι το οποιο δεν ηξερα.να μην σας κουραζω κλεινω ραντεβου στον γιατρο εκει μας λεει οτι δεν χρειαζομαστε εξωσωματικη,ξεκινησα ενεσεις menopour εκανα σπερματεγχυση και περιμενω 20 του μηνα να κανω χοριακη.ειμαι πολυ αισιοδοξη,ο γιατρος με βοηθησε στην ψυχολογια μου και ευχομαι σε ολες σας καθε επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις υποψηφιες μανουλες.ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα σας παρακολουθω καιρο.ειμαι 32 χρονων και προσπαθουμε 6,5 χρονια να κανουμε παιδακι αλλα τιποτα ακομα.η πρωτη σπερματεγχυση που εκανα ητανε πριν 2 χρονια με αρνητικο αποτελεσμα.η γιατρος μου την οποια μεχρι τοτε θεωρουσα τελεια χωρις να το καταλαβουμε μας εβαλε στην διαδικασια της εξωσωματικης χωρις να την εχουμε αναγκη μιας και οι εξετασεις μας ητανε πεντακαθαρες.μας εστειλε αθηνα(ειμαστε απο επαρχια)σε εναν γνωστο γιατρο εκει και ξεκινησαμε ενα κατεβατο εξετασεων που μας στοιχησε και σε ψυχολογια αλλα και σε χρημα.και εκει που προσπαθω να μαζεψω τα χρηματα(παρα πολλα)για να ξεκινησω την εξωσωματικη μαθαινω οτι υπαρχει και στην πολη μου κεντρο κατι το οποιο δεν ηξερα.να μην σας κουραζω κλεινω ραντεβου στον γιατρο εκει μας λεει οτι δεν χρειαζομαστε εξωσωματικη,ξεκινησα ενεσεις menopour εκανα σπερματεγχυση και περιμενω 20 του μηνα να κανω χοριακη.ειμαι πολυ αισιοδοξη,ο γιατρος με βοηθησε στην ψυχολογια μου και ευχομαι σε ολες σας καθε επιτυχια

 

καλημερα,εχεις τραβηξει αρκετουλια και εσυ!!ομως σου ευχομαι στις 20 μηνα να κανεις μια χοριακουλα και να μαθεις τα πιο χαρουμενα νεα της ζωη σου.με το καλο,καλα αποτελεσματα.λιγο πριν στις 17 θα ξερω και εγω,θα ημαστε μαζι..καλη επιτυχια!!:P

:P
Link to comment
Share on other sites

MARY ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΟΛΥΥΥΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?????ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα!! εκανα ξανα τις ορμονολογικες.αυτη τη φορα η fsh βγηκε πολυ υψηλη 19,9.οι υπολοιπες ειναι πολυ καλες. η tsh βγηκε και αυτη 7.12.υπαρχει καμια κοπελα που να ειχε υψηλη fsh και να την εχει ρυθμησει με φαρμακα; θα παω στον γιατρο μου σε 15 μερες,γιατι περημενω να βγει και η αμη.δεν θελω να τον ενοχλησω απο το τηλ μερες που ειναι....σας ευχομαι καλη ανασταση!!

Link to comment
Share on other sites

βουλα καλησπερα και χρονια πολλα!

διαβασα με πολυ προσοχη την ιστορια σου.

για την ιστορια να σου πω οτι λογω σπερματος παιδευτηκαμε κοντα 3 χρονια και μετα απο 3 σπερματεγχυσεις αποτυχημενες καταφεραμε με την πρωτη εξωσωματικη να βρισκομαι στη 10η βδομαδα διδυμης κυσησης, ειμαι 38 ετων.

θα σου απαντησω σε 2 πραγματα γιατι και εγω παιδευτηκα πολυ και εχω ψαξει τους γιατρους απο αθηνα θεσσνικη μεχρι γιαννενα.....

 

ο λογος που δεν προχωρουσα στην εξωσωματικη ηταν γιατι ημουν καθετα αρνητικη με τα φαρμακα και εκανα να το χωνεψω 2,5 χρονια και το πηρα αποφαση αφου στο μεταξυ επεσε το ηθικο μου 3 φορες με αρνητικες χοριακες απο τις σπερματεγχυσεις. βεβαια εμεις ειχαμε θεμα με ολιγοασθενοσπερμια , εγω ειχα καλα ρυθμισμενες ορμονες. στο καπακι εμεινα εγκυος μονη αλλα απεβαλα 5 μερες μετα την καθυστερηση μου...

οι σπερματεγχυσεις ενδυκνεινται πολυ οταν εχετε ενα πολυ καλο σπερμοδιαγραμμα οπως περιγραφεις....αλλα θα χριεαστεις διεγερση με ορμονες ωστε να στεθεροποιηθει ο κυκλος σου.αν κατλβαινω καλα απο την ηλικια σου, η γνωμη μου ειναι να μη το προσπαθησεις πανω απο 3 σπερματεγχυσεις. τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ χαμηλα και ψυχικα θα τραυματιστεις. παρολα αυτα ειναι μια λυση που αρκετες κοπελες ειανι τυχερες!!! ευχομαι να εισαι μια απο αυτες!

 

στο δευτερο σκελος η ΑΜΗ σου που δειχνει τις αποθηκες ωαριων ειναι μετρια και συνηθως fsh στο 3 ειναι πλασματικη γι αυτο σου ζητησαν επαναληπτικες. Ε2 υψηλη σε 3η μερα κυκλου μαλλον δειχνει ενα κυστικο κυκλο. η fsh κοντα στο 19 ειναι μια δυσκολη για διεγερση fsh και σημαινει οτι αν εμπαινες σε φαρμακα εξωσωματικης μαλλον δε θα παιρνατε πανω απο 3 -4 ωαρια....

 

στο διαταυτα....χρειαζεσαι εναν τσακαλο γυναικολογο, ακουω οτι ο Χασ... ειναι πολυ καλος γιατρος. και εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο....

να ξερεις οτι καθε κυκλος σε fsh παιζει πολυ , φαντασου εγω μια ειχα fsh 4 σε αλλο κυκλο 8 που σημαινει οτι απο κυκλο σε κυκλο παιζει...

 

ευχομαι να σου πανε ολα καλα! μην αγχωνεσαι , ολα γινονται! απλα θελει κουραγιο , υπομονη και πεισμα!!!!!!παιδακι θα κανετε δεν υπαρχει περιτπωση να μη τα καταφερετε!!!

Link to comment
Share on other sites

karkinaki σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.εχω ακουσει και εγω οτι η fsh αλλαζει απο κυκλο σε κυκλο.θα δω τι θα μου και ο γιατρος....εχω κλεισει ραντεβου ειδη με τον γιατρο που μου ειπες στις 29 μαιου.ελπιζω και εγω οτι θα πανε καλα τα πραγματα.....ο γιατρος σου πως λεγεται; με φοβηζει πολυ η fsh.....να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

MARY ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΟΛΥΥΥΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?????ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ?

 

Χρονια πολλα,Χριστος Ανεστη!!αυριο εφτασε η μεγαλη μερα,περασανε οι μερες!!ναι ειναι η πρωτη φορα που κανω σπερματεγχυση και ευχομαι η τελευταια!!εγω δεν κρατηθηκα και εκανα ενα τεστακι το Μεγ.Σαββατο και εδειξε αρνητικο.ευχομαι να ειναι ψευδη και αυριο που θα παω για χοριακη ευχομαι να ειναι θετικη!!φιλακια πολλα,εχεις κανενα νεοτερο εσυ?φιλακια

:P
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 εμβρυομεταφορές με αρνητική χοριακη και 1 επιτυχημενη όπου το έμβρυο παλινδρομησε στην πορεια. Θα ήθελα και γω να κανω σπερματεγχυση. Αυτό το μήνα έκανα ενεσιμο κύκλο αλλά δεν πέτυχε. Τώρα μου ήρθε η περιοδος και σκεφτομαι για σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο. Εχει κανει καμια σας καπακι μετα από εξωσωματική και να έχει πετυχει κιολας;

Link to comment
Share on other sites

MARY ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ.ΗΤΑΝΕ ΛΙΓΑΚΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΣΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ.ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΓΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ 2ΜΗΝΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.......μου εχει πει και μενα ο γιατροσ για σπερματεχγυση...ξερει καμια ποσο κοστιζει;;;

εξαρταται.... εγω εκανα μια της πλακας σε ιδιωτη και μου πηρε 150 ευρω μαυρα. για το νοσοκομειο που ρωτησες ξερω οτι ειναι δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.......μου εχει πει και μενα ο γιατροσ για σπερματεχγυση...ξερει καμια ποσο κοστιζει;;;

 

καλησπέρα...εμένα μου κόστισε 400? σε ιδιωτική κλινική, τώρα ετοιμάζομαι για δημόσιο νοσοκομείο όπου είναι δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

ήταν μία κοπέλα που έιχε κάνει μετά από εξ. και είχε μείνει έγγυος αλλά δεν θυμάμαι το όνομά της...και εγώ το σκέφτομαι...έχω κάνει 2 εξ. και δεν έχουν πετύχει αλλά το σπέρμα μας είναι καλό...σε ποιο Δημόσιο είναι δωρεάν?για Αθήνα μιλάτε?Γιατί στο Αρεταίειο μου είχαν πει 150 αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...