Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί αποτυχγάνουν οι εξωσωματικές???


Recommended Posts

Την βοήθειά σας κορίτσια θα ήθελα. Εχω κανει 4 συνολικά εμβρυομεταφορές. Ολες με δοτη λόγω αζωοσπερμίας. Την 1η φυσικό, τη 2η με 300 γκοναλ για 10 μερες, αποτέλεσμα 7 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν τα 6, μετεφερα 3, αποτέλεσμα 0. Μετά έκανα με 2 κατεψυγμενες βλαστοκύστες, αποτέλεσμα θετικό δεν προχώρησε η κυηση μετα από 2 μήνες. Τωρα παλι 225 γκοναλ για 6 μερες, αποτελεσμα 2 ωαρια και 2 άριστα έμβρυα, παλι αρνητικό.

 

Ηλικία 43. Τί να κανω από δω και πέρα; Να σταματήσω την προσπάθεια; Εχω ελπίδες;

 

Τα ωαρια παντα γονιμοποιούνται με απλή ivf , σχεδόν 100%.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την βοήθειά σας κορίτσια θα ήθελα. Εχω κανει 4 συνολικά εμβρυομεταφορές. Ολες με δοτη λόγω αζωοσπερμίας. Την 1η φυσικό, τη 2η με 300 γκοναλ για 10 μερες, αποτέλεσμα 7 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν τα 6, μετεφερα 3, αποτέλεσμα 0. Μετά έκανα με 2 κατεψυγμενες βλαστοκύστες, αποτέλεσμα θετικό δεν προχώρησε η κυηση μετα από 2 μήνες. Τωρα παλι 225 γκοναλ για 6 μερες, αποτελεσμα 2 ωαρια και 2 άριστα έμβρυα, παλι αρνητικό.

 

Ηλικία 43. Τί να κανω από δω και πέρα; Να σταματήσω την προσπάθεια; Εχω ελπίδες;

 

Τα ωαρια παντα γονιμοποιούνται με απλή ivf , σχεδόν 100%.

 

Γεια σου,

 

Πάντως τα αποτελέσματα σου δεν είναι καθόλου αποθαρυντικά, θα έλεγα για την ηλικία σου είναι εντυπωσιακά και επίσης πέτυχες εμφύτευση που είναι πολύ σημαντικό. Από την άλλη τα ωάρια σου στα 43 είναι πολύ ευαίσθητα και έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να μην επιβιώνουν. Συνήθως ο λόγος που αποτυγχάνουμε να έχουμ εμφύτευση είναι η κακή ποιότητα των ωαρίων....Εξαρτάται από τις αντοχές σου να θα συνεχίσεις με τα δικά σου ωάρια και το πώς νιώθεις για τη λύση των ξένων ωαρίων. Ίσως άλλη μια φορά αν το αντέχεις σε ένα πολύ καλό κέντρο... Πάντως εγώ μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες το σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω άλλη μια φορά με τα δικά μου και μετά να δοκιμάσω με ξένα. Αυτή βέβαια είναι απλά η δική μου γνώμη και οι δικές μου αντοχές. Πάντως το γεγονός ότι πέτυχες να μείνεις έγκυος με τα δικά σου είναι σημαντικό!

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

papamika καλημερα. Μη σου φαινεται και τοσο εντυπωσιακό που στα 43 έχω αυτά τα αποτελέσματα. Αλλες και μεγαλύτερες από μενα έχουν πολυ καλύτερα και πετυχαινουν εγκυμοσυνη με τα δικά τους. Εξαρταται από τον οργανισμό. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται επιμονή και υπομονή. Τώρα για ξενα δεν το συζηταω καν γιατι προκειται για ένα παιδί 100% ξενο. Ε δεν υιοθετώ καλύτερα να μην περασω και μια εγκυμοσυνη που ειναι επιβαρυντική σε αυτή την ηλικία.

Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να προσπαθώ με φαρμακα διέγερσης μιας και κανω λίγα ωαρια ή μονο με φυσικό κύκλο.

Και να ξερεις ότι οι περισσότερες στην ηλικία μου αν το προσπαθούσαν συνεχεια μπορει και να πιαναν με τα δικά τους. Απλά που να βρεις την ψυχική και σωματική αντοχή αλλά κυρίως και τα χρήματα να ξοδευεις μεγάλα ποσα για να το προσπαθεις συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά σε όλες και Χριστός Ανέστη,

MarianS έχεις δίκαιο ότι ίσως να όλες μας κάναμε άπειρες προσπάθειες θα πετυχαίναμε αλλά τελικά δεν μπορείς να καταστραφείς για να πιάσεις παιδί, ευτυχώς υπάρχουν και άλλες λύσεις... Ελπίζω να βρείς τη λύση που θα σου προσφέρει ψυχική ηρεμία γιατι τελικά αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα!

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

papamika καλημερα. Μη σου φαινεται και τοσο εντυπωσιακό που στα 43 έχω αυτά τα αποτελέσματα. Αλλες και μεγαλύτερες από μενα έχουν πολυ καλύτερα και πετυχαινουν εγκυμοσυνη με τα δικά τους. Εξαρταται από τον οργανισμό. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται επιμονή και υπομονή. Τώρα για ξενα δεν το συζηταω καν γιατι προκειται για ένα παιδί 100% ξενο. Ε δεν υιοθετώ καλύτερα να μην περασω και μια εγκυμοσυνη που ειναι επιβαρυντική σε αυτή την ηλικία.

Απλά αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να προσπαθώ με φαρμακα διέγερσης μιας και κανω λίγα ωαρια ή μονο με φυσικό κύκλο.

Και να ξερεις ότι οι περισσότερες στην ηλικία μου αν το προσπαθούσαν συνεχεια μπορει και να πιαναν με τα δικά τους. Απλά που να βρεις την ψυχική και σωματική αντοχή αλλά κυρίως και τα χρήματα να ξοδευεις μεγάλα ποσα για να το προσπαθεις συνεχεια.

 

Με βρίσκεις υπέρ της υιοθεσίας, απλά να ξέρεις ότι ίσως σου πάρει χρόνια πριν καταφέρεις τελικά να αποκτήσεις ένα μωράκι διά της νόμιμης οδού. Στο λέω επειδή το έχω ψάξει πολύ. Εγώ στη θέση σου θα έκανα τουλάχιστον μια προσπάθεια με ξένα ωάρια. Στο κέντρο που έκανα εξωσωματική, έμαθα για περίπτωση 48χρονης που έμεινε έγκυος σε δίδυμα με την πρώτη προσπάθεια με δανεικά ωάρια και σπέρμα δότη επίσης. Και δεν καταπονείς και τον οργανισμό με διέγερση. Όσο για το ότι είναι 100% ξένο το υλικό, ε και τι πειράζει; Στην κοιλιά σου θα μεγαλώσει, εσύ θα το γεννήσεις, εσύ θα το αναθρέψεις από το μηδέν. Όσο για το ότι μια εγκυμοσύνη είναι δύσκολη στα 43, ε άλλο τόσο είναι και στα 41 και στα 42, αλλά δεν το βάζουμε κάτω. Εγώ είμαι 41 και έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη ως τώρα (κλείνω τον 8ο). Καμία επιβάρυνση σε διαβεβαιώ, νιώθω πως πετάω. Οι ορμόνες μ' έχουν κάνει καινούρια σου λέω. Άντε βουρ για τα δανεικά! Πριν το καλοκαίρι θα είσαι έγκυος! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι δύσκολη η απόφαση για δανεικά. Αλλά καμια φορά πρέπει να την παρουμε.

Εγώ λεω να προσπαθήσεις λίγο ακομα με τα δικά σου, αν αντέχεις οικονομικά και μετα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια.

 

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια και βλέπουμε μετα. Για δανεικά δεν το σκέφτομαι ακομα και δεν ξερω αν το αποφασισω ποτε. Ξέρω επίσης από 2 φιλες μου ότι είναι και θέμα τυχης. Εχω αυτές τις 2 περιπτωσεις που προσπαθούσαν 10 χρόνια με εξωσωματικές και τελικά πέτυχαν στα 41 η μια και στα 42 η άλλη. Που αυτό σημαινει ότι και με δανεικά ακομα μπορει και να μην πετυχεις. Ασε που θέλει πολλά χρηματα. Εχει καμια λογική να κανεις εξωσωματική στα 30 με το ίδιο σπέρμα αλλά και με μια καλή ηλικία για γονιμοποιηση και να πετυχαινεις τελικά 10 χρόνια μετα με ωαρια κατα 10 χρόνια πιο γερασμένα;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα σας πω την γνωμη μου επι του θεματος εχοντας υποψιν μου μια πολυ καλη μου φιλη γιατι εγω ευτυχως αν και εκανα εξωσωματικη ξεμπερδεψα με την πρωτη!Λοιπον αυτη η φιλη μου εκανε συνολικα 9 εξωσωματικες και αν και ειχε μεινει συνολικα 3ή 4 φορες εγκυος τα εχανε αμεσως σχεδον..πριν καν ακουσει καρδια. Ειχανε κανει ολες τις γνωστες εξετασεις που αναφερθηκαν πιο πανω αλλα αν και ειχε ΝΚ και ειχε κανει αγωγη τιποτα αλλο δεν φαινοταν να ενοχλει την συλληψη και συνεχιση της εγκυμοσυνης..Παρολαυτα ή αποτυγχανε να μεινει εγκυος ή τα εχανε αμεσως..

Τελικα, επειδη η κοπελα αυτη πραγματικα ηταν ενα τερας υπομονης και η επιθυμια της ηταν τοσο μεγαλη, δεν τα παρατησε οπως θα εκαναν πολλες γυναικες στην θεση της..καθε φορα πεισμωνε ολο και περισσοτερο και τελικα τα καταφερε...

 

εμεινε εγκυος σε εξαδυμα(εγιναν και διαιρεσεις ωαριων και υπηρχαν και ομοζυγωτικα διδυμα) το ενα παλινδρομησε, εμειναν 5 αλλα επειδη κανενας γιατρος δεν την αναλαμβανε να γεννησει 5 παιδια της προτειναν μειωση σε 2 παιδια αλλα τελικα επειδη κατα την μειωση ειχε αιμοραγια δεν προλαβαν να της "χαλασουν το τριτο εμβρυο και κρατησε 3 μωρα τα οποια τα γεννησε αφου μπηκε στον μηνα της!Τριδυμα και χωρις κανενα απολυτως προβλημα υγειας(μονο το ενα ηταν ελιποβαρες και εμεινε λιγο θερμοκοιτιδα)..

 

ερχομαι λοιπον να πιστεψω πως αν εχεις εξανλησει τα ιατρικα περιθωρια των διαγνωστικων εξετασεων πολυ σημαντικο ρολο παιζει και η ΤΥΧΗ!

ειχε μεινει εγκυος η κοπελα και αλλες φορες, ειτε με ενα εμβρυο, ειτε με διδυμα αλλα δεν μπορεσε να τα κρατησει και τελικα εκανε ΤΡΙΔΥΜΑ!

 

Επισης το θετικο στην περιπτωση της ειναι οτι δεν παρατησε τα οπλα..λυγισε,εκλαψε, πονεσε αλλα και πεισμωσε και εν τελει τα ΚΑΤΑΦΕΡΕ!

ολες θα γινετε μανουλες! εχετε πιστη στον στοχο σας που ειναι πολυ ιερος και ολες θα τα καταφερετε!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα σας πω την γνωμη μου επι του θεματος εχοντας υποψιν μου μια πολυ καλη μου φιλη γιατι εγω ευτυχως αν και εκανα εξωσωματικη ξεμπερδεψα με την πρωτη!Λοιπον αυτη η φιλη μου εκανε συνολικα 9 εξωσωματικες και αν και ειχε μεινει συνολικα 3ή 4 φορες εγκυος τα εχανε αμεσως σχεδον..πριν καν ακουσει καρδια. Ειχανε κανει ολες τις γνωστες εξετασεις που αναφερθηκαν πιο πανω αλλα αν και ειχε ΝΚ και ειχε κανει αγωγη τιποτα αλλο δεν φαινοταν να ενοχλει την συλληψη και συνεχιση της εγκυμοσυνης..Παρολαυτα ή αποτυγχανε να μεινει εγκυος ή τα εχανε αμεσως..

Τελικα, επειδη η κοπελα αυτη πραγματικα ηταν ενα τερας υπομονης και η επιθυμια της ηταν τοσο μεγαλη, δεν τα παρατησε οπως θα εκαναν πολλες γυναικες στην θεση της..καθε φορα πεισμωνε ολο και περισσοτερο και τελικα τα καταφερε...

 

εμεινε εγκυος σε εξαδυμα(εγιναν και διαιρεσεις ωαριων και υπηρχαν και ομοζυγωτικα διδυμα) το ενα παλινδρομησε, εμειναν 5 αλλα επειδη κανενας γιατρος δεν την αναλαμβανε να γεννησει 5 παιδια της προτειναν μειωση σε 2 παιδια αλλα τελικα επειδη κατα την μειωση ειχε αιμοραγια δεν προλαβαν να της "χαλασουν το τριτο εμβρυο και κρατησε 3 μωρα τα οποια τα γεννησε αφου μπηκε στον μηνα της!Τριδυμα και χωρις κανενα απολυτως προβλημα υγειας(μονο το ενα ηταν ελιποβαρες και εμεινε λιγο θερμοκοιτιδα)..

 

ερχομαι λοιπον να πιστεψω πως αν εχεις εξανλησει τα ιατρικα περιθωρια των διαγνωστικων εξετασεων πολυ σημαντικο ρολο παιζει και η ΤΥΧΗ!

ειχε μεινει εγκυος η κοπελα και αλλες φορες, ειτε με ενα εμβρυο, ειτε με διδυμα αλλα δεν μπορεσε να τα κρατησει και τελικα εκανε ΤΡΙΔΥΜΑ!

 

Επισης το θετικο στην περιπτωση της ειναι οτι δεν παρατησε τα οπλα..λυγισε,εκλαψε, πονεσε αλλα και πεισμωσε και εν τελει τα ΚΑΤΑΦΕΡΕ!

ολες θα γινετε μανουλες! εχετε πιστη στον στοχο σας που ειναι πολυ ιερος και ολες θα τα καταφερετε!

 

 

Πολυ αισιοδοξη ιστορια!Να τα χαιρεται τα τριδυμακια της οπως και εσυ τα διδυμακια σου αποτι βλεπω!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια.

 

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια και βλέπουμε μετα. Για δανεικά δεν το σκέφτομαι ακομα και δεν ξερω αν το αποφασισω ποτε. Ξέρω επίσης από 2 φιλες μου ότι είναι και θέμα τυχης. Εχω αυτές τις 2 περιπτωσεις που προσπαθούσαν 10 χρόνια με εξωσωματικές και τελικά πέτυχαν στα 41 η μια και στα 42 η άλλη. Που αυτό σημαινει ότι και με δανεικά ακομα μπορει και να μην πετυχεις. Ασε που θέλει πολλά χρηματα. Εχει καμια λογική να κανεις εξωσωματική στα 30 με το ίδιο σπέρμα αλλά και με μια καλή ηλικία για γονιμοποιηση και να πετυχαινεις τελικά 10 χρόνια μετα με ωαρια κατα 10 χρόνια πιο γερασμένα;

 

Όταν ήμουν 30 ετών, έκανα 3 σπερματεγχύσεις, έχοντας αρκετά ωάρια, αλλά το αποτέλεσμα και τις 3 φορές ήταν μηδέν. Στα 40 μου έκανα άλλη μία σπερματέγχυση, έχοντας ένα μόνο ωάριο, αλλά είχα θετική χοριακή. Ναι λοιπόν, η τύχη παίζει περίεργα παιχνίδια. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

newbie G χρονια πολλα και χριστος ανεστη! στις προσπαθειες που εκανες οι ορμονολογικες σου ηταν καλες;γιατι εγω εχω ενα προβλημα μετην fsh που ειναι 19,9.στον προηγουμενο κυκλο ηταν 3,4,και ανεβασμενη η Ε2.τωρα ολες οι υπολοιπες καλες εκτος την fsh,την tsh πρεπει να με δει ενδοκρινολογος γιατι ειναι λιγο τσιμπημενη.....:( θα τις δει ο γιατρος μου την αλλη βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν 30 ετών, έκανα 3 σπερματεγχύσεις, έχοντας αρκετά ωάρια, αλλά το αποτέλεσμα και τις 3 φορές ήταν μηδέν. Στα 40 μου έκανα άλλη μία σπερματέγχυση, έχοντας ένα μόνο ωάριο, αλλά είχα θετική χοριακή. Ναι λοιπόν, η τύχη παίζει περίεργα παιχνίδια. :rolleyes:

 

Σκεφτομαι και γω πριν αποφασισω για άλλη προασπάθεια με φαρμακα να κανω καμια σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο. Αν σε θέλει η τυχη όπως λες και με αυτή μπορει να πιασεις

Link to comment
Share on other sites

newbie G χρονια πολλα και χριστος ανεστη! στις προσπαθειες που εκανες οι ορμονολογικες σου ηταν καλες;γιατι εγω εχω ενα προβλημα μετην fsh που ειναι 19,9.στον προηγουμενο κυκλο ηταν 3,4,και ανεβασμενη η Ε2.τωρα ολες οι υπολοιπες καλες εκτος την fsh,την tsh πρεπει να με δει ενδοκρινολογος γιατι ειναι λιγο τσιμπημενη.....:( θα τις δει ο γιατρος μου την αλλη βδομαδα...

 

Ναι, οι ορμόνες μου πάντα ήταν σούπερ.

 

Σκεφτομαι και γω πριν αποφασισω για άλλη προασπάθεια με φαρμακα να κανω καμια σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο. Αν σε θέλει η τυχη όπως λες και με αυτή μπορει να πιασεις

 

Σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο στην ηλικία μας, είναι δώρον άδωρον νομίζω. Σαν να κάνεις σεξ στο σπίτι σου, τα ποσοστά επιτυχίας είναι ίδια. Εκτός κι αν εννοείς φυσικό τροποποιημένο, για να έχεις καλύτερες πιθανότητες. Αλλά δε χάνεις και τίποτα, εκτός από μερικά ευρουλάκια. Εγώ είχα πάρει 150 μονάδες merional πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο στην ηλικία μας, είναι δώρον άδωρον νομίζω. Σαν να κάνεις σεξ στο σπίτι σου, τα ποσοστά επιτυχίας είναι ίδια. Εκτός κι αν εννοείς φυσικό τροποποιημένο, για να έχεις καλύτερες πιθανότητες. Αλλά δε χάνεις και τίποτα, εκτός από μερικά ευρουλάκια. Εγώ είχα πάρει 150 μονάδες merional πάντως.

 

Δεν είναι δωρο άδωρο όταν δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο φυσιολογικής συλληψης λογω αζωοσπερμιας συζυγου.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι και γω πριν αποφασισω για άλλη προασπάθεια με φαρμακα να κανω καμια σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο. Αν σε θέλει η τυχη όπως λες και με αυτή μπορει να πιασεις

 

και άλλη μία κοπέλα που είμασταν σε επαφή είχε κάνει εξωσ. και τίποτα και μετά έκανε σπερματέγχυση στα 41 παρακαλώ και έπιασε...κορίτσια είναι η ρημάδα η τύχη, εκείνο το μήνα να έχεις το καλό ωάριο και το ποιοτικά καλό σπερμ/ριο με το σωστό dna...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δεν είναι δωρο άδωρο όταν δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο φυσιολογικής συλληψης λογω αζωοσπερμιας συζυγου.

 

Άρα μιλάμε για σπέρμα δότη. Το είχα ξεχάσει... :rolleyes: Και πάλι όμως, η σπερματέγχυση στην ηλικία μας ακομα και με άριστο σπέρμα, έχει μόνο 10-12% πιθανότητες επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα! 1η φορα γραφω στο forum και δεν ξερω ακριβως τι κάνω. κορίτσια, έχω παααρα πολύ χαμηλή οιστραδιόλη..είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής,έκανα gonapeptyl και τώρα κάνω menopur. την 4η μέρα με menopur έκανα οιστραδιόλη και μου βγήκε μόνο 26,5. μετά από 2 μέρες κατάφερα να την ανεβάσω μονο στο 94. είμαι μόνο 29 χρονών και ο γιατρός μου είπε ότι είμαι σπάνια περίπτωση. ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει καμία κοπέλα που να είχε τόσο χαμηλή Ε2 και να κατάφερε, έστω και μετά από πολλές προσπάθειες να μείνει έγκυος?

ειμαι απελπισμένη..

Link to comment
Share on other sites

satibel, την τριτη μερα του κυκλου και γω γυρω στα 23 Ε2 έχω. Για να αρχισεις εξωσωματική πρεπει να έχεις Ε2 κατω από 50 τη 2η ή 3η μερα του κυκλου. Τα νουμερα που λες δεν μου δειχνουν κατι αρνητικό. Ασε που μπορει να ειναι για το συγκεκριμενο κυκλο και τον άλλο να ειναι διαφορετικά τα πράγματα.

Μια χαρα παιδια΄θα κανεις, δεν έχεις απολυτως τιποτα...

Οι άλλε ς ορμονες σου πως ειναι; (FSH, LH klp)

Link to comment
Share on other sites

satibel, την τριτη μερα του κυκλου και γω γυρω στα 23 Ε2 έχω. Για να αρχισεις εξωσωματική πρεπει να έχεις Ε2 κατω από 50 τη 2η ή 3η μερα του κυκλου. Τα νουμερα που λες δεν μου δειχνουν κατι αρνητικό. Ασε που μπορει να ειναι για το συγκεκριμενο κυκλο και τον άλλο να ειναι διαφορετικά τα πράγματα.

Μια χαρα παιδια΄θα κανεις, δεν έχεις απολυτως τιποτα...

Οι άλλε ς ορμονες σου πως ειναι; (FSH, LH klp)

 

sunty, καλημερα! σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση, αλλά τα πράγματα είναι λίγο μάυρα.. πριν από 8 μήνες περίπου διαπιστώσαμε με τον αντρα μου ότι έχει αζωσπερμία λόγω γονιδιακής μετάλλαξης. το σοκ όπως καταλαβαίνεις ήταν μεγάλο γιατι είμαστε μαζί πολλά χρόνια κ δε μπορούσαμε ποτέ να φανταστούμε κάτι τέτοιο! αφού λοιπόν το ξεπεράσαμε, αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική με σπέρμα δότη. εγώ εντωμεταξύ με προχωρημένη ενδομητρίωση κ πολυποδες κλπ, έκανα χειρουργείο, κ άρχισα gonapeptyl αμέσως μετά το χειρουργίο. με τις gonapeptyl δεν είχα περίοδο για 3μήνες, οπότε δε μπορώ να καταλάβω σε ποια μέρα τ κύκλου είμαι. κάνω AMH κ μ βγαίνει 9, με κατώτατο όριο το 15,7! παθαίνω το 1ο σοκ! αρχίζω menopur, οπότε κ έπρεπε λόγω διέγερσης που αυτές προκαλούν να έχει ανέβει η οιστραδιόλη μου κ η δική μ ήταν 26,5! κάνω υπέρηχο κ μ λέει ο γιατρός ότι έχω μόνο 1 ωάριο κ αυτό μικρό..κάνω 2ο υπέρηχο την 8η μέρα κ βρίσκει πάλι 1 μικρό ωαριο..μου λέει τα πράγματα δν είναι καλα, θα δούμε αν θα πας για εξωσωματική τελικά. είναι λέει σπάνιο σε γυναίκα 29 χρονών να έχει τέτοια εικόνα.

όπως αντιλαμβάνεσαι έχω τρελαθεί! εγώ αυτό π δν μπορώ καταλάβω είναι αν υπάρχει περίπτωση σε κάποιο άλλο κύκλο να πάω καλυτερα. μ είπε μάλιστα ότι αν βγάλουμε 1 καλο ωάριο θα το πάρουμε κ μετά σε άλλον κύκλο κ σε άλλον μεχρι να μαζευτούν 4-5 κ μετά θα κάνουμε εμφύτευση..

μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα στην ίδια φάση? έχω πολύ ανάγκη να πιαστώ από κάπου..να ελπίσω..

Link to comment
Share on other sites

sunty, καλημερα! σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση, αλλά τα πράγματα είναι λίγο μάυρα.. πριν από 8 μήνες περίπου διαπιστώσαμε με τον αντρα μου ότι έχει αζωσπερμία λόγω γονιδιακής μετάλλαξης. το σοκ όπως καταλαβαίνεις ήταν μεγάλο γιατι είμαστε μαζί πολλά χρόνια κ δε μπορούσαμε ποτέ να φανταστούμε κάτι τέτοιο! αφού λοιπόν το ξεπεράσαμε, αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική με σπέρμα δότη. εγώ εντωμεταξύ με προχωρημένη ενδομητρίωση κ πολυποδες κλπ, έκανα χειρουργείο, κ άρχισα gonapeptyl αμέσως μετά το χειρουργίο. με τις gonapeptyl δεν είχα περίοδο για 3μήνες, οπότε δε μπορώ να καταλάβω σε ποια μέρα τ κύκλου είμαι. κάνω AMH κ μ βγαίνει 9, με κατώτατο όριο το 15,7! παθαίνω το 1ο σοκ! αρχίζω menopur, οπότε κ έπρεπε λόγω διέγερσης που αυτές προκαλούν να έχει ανέβει η οιστραδιόλη μου κ η δική μ ήταν 26,5! κάνω υπέρηχο κ μ λέει ο γιατρός ότι έχω μόνο 1 ωάριο κ αυτό μικρό..κάνω 2ο υπέρηχο την 8η μέρα κ βρίσκει πάλι 1 μικρό ωαριο..μου λέει τα πράγματα δν είναι καλα, θα δούμε αν θα πας για εξωσωματική τελικά. είναι λέει σπάνιο σε γυναίκα 29 χρονών να έχει τέτοια εικόνα.

όπως αντιλαμβάνεσαι έχω τρελαθεί! εγώ αυτό π δν μπορώ καταλάβω είναι αν υπάρχει περίπτωση σε κάποιο άλλο κύκλο να πάω καλυτερα. μ είπε μάλιστα ότι αν βγάλουμε 1 καλο ωάριο θα το πάρουμε κ μετά σε άλλον κύκλο κ σε άλλον μεχρι να μαζευτούν 4-5 κ μετά θα κάνουμε εμφύτευση..

μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα στην ίδια φάση? έχω πολύ ανάγκη να πιαστώ από κάπου..να ελπίσω..

 

κοριτσι σου ευχομαι ο θεος να σας βοηθησει κ αν πιστευεις να μην ξεχνας να προσευχεσαι!!!

δεν εχω προσοπικη εμπειρια αλλα απο εδω μεσα ξερω κοπελες που παλευουν για δυο τρεις τεσερις μηες κανουν 3 4 ωαρια κ μετα κανουν εμφυτευση.τελικα μαλλον ποτε δεν ειμαστε μονες...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου για το κουράγιο! κ σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο! Είναι σημαντικό να μπορούμε να μιλήσουμε σε κάποιον έστω κ μέσω internet..γιατί αλλιως θα τρελαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας έμαθα το αποτέλεσμα της χοριακής αρνητικό μετα από εξωσωματική(2 εβρυακια με βλαστοκυστες και προεμφυτευτικο) από χθες μεχρι σημερα όταν πηγαινω τουαλετα μετα το σκούπισμα βλεπω με συνχωρητε κιολας ακαθαρσίες καφε.

 

σας εχει τυχη κατι παρομοιο ;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας έμαθα το αποτέλεσμα της χοριακής αρνητικό μετα από εξωσωματική(2 εβρυακια με βλαστοκυστες και προεμφυτευτικο) από χθες μεχρι σημερα όταν πηγαινω τουαλετα μετα το σκούπισμα βλεπω με συνχωρητε κιολας ακαθαρσίες καφε.

 

σας εχει τυχη κατι παρομοιο ;

καλησπερα ΛΙΝ! Και εγω μετα απο δυο εξωσωματικες τα ιδια καφε εβλεπα.Και θα τα βλεπεις μεχρι να σου ερθει περιοδος δηλ.2-3 μερες ακομη.Σου ευχομαι η επομενη να ειναι και η τυχερη σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε μία εξωσωματική και τα καταψύξαμε όλα λόγω υπερδιέγερσης.

Η πρώτη μεταφορά απέτυχε εντελώς. Ενω είχα ζητήσει απο το γιατρό μου να κάνουμε ότι εξετάσεις χρειάζεται γιατί δεν έχω οικονομικό περιθώριο για άλλη προσπάθεια, μάλλον δεν εγινα αντιληπτή. Μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση αν και δεν είχα κάποια ένδειξη σε αλλη εξέταση τελικά είχα διάφραγμα στη μήτρα. Το αφαιρέσαμε κι αυτό.

Στη δεύτερη μεταφορά βαζουμε 3 βλαστοκύστες άριστες και πιάνουν τα δυο. Στην 6η εβδομάδα παλινδρόμηση στο ένα και αποβολή στο άλλο.

Πριν 11 χρόνια είχα άλλη μια παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα.

Το πρόβλημα μας είναι το σπέρμα. 0% κινητικότητα και 200.000 σπερματοζωάρια.

Απο που να το πιάσω και που να το αφήσω... Άλλα 3 έχω στην κατάψυξη και φοβάμαι τόσο να κάνω την επόμενη προσπάθεια μην έχει ίδια κατάληξη...

Όλο και απομακρύνεται το όνειρο.....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...