Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουφά μαμάδων


rit@

Recommended Posts

Λοιπον...αλκυων αυτο με τα κλειδια το εχω κανει πανω απο 10 φορες εως τωρα...:oops: Εμενα μου εχει χτυπησει και ο γειτονας του διπλανου διαμερισματος και μου τα εχει δωσει:oops::oops:

Ομως...το χειροτερο...ημαστε σε κατι επιδειξεις του μεγαλου...τελειωσαν και φευγουμε..παμε ολοι περπατωντας...σε καποια στιγμη ενας ευγενεστατος κυριος μας φωναζει απο πισω...4 παιδια δεν εχετε??...ναι απανταμε κοιτωντας ταυτοχρονα να τα δουμε και τα 4 διπλα μας...1, 2, 3...συνειδητοποιουμε οτι μας λειπε η μικρη!!!!! Την ειχαμε ξεχασει πισω και μας της εφερε ο κυριος που ευτυχως μας ειχε δει και ειχε συγκρατησει ποια ειναι τα παιδια μας:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Οχι πειτε παιδι εχει ξεχασει καμια????????!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 655
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάποια στιγμή το χειμώνα που είμασταν συνεχώς άρρωστοι, και τα είχα δει όλα από την κούραση και το βράδυ ξυπνούσα συνέχεια, σηκώνομαι για να δωσω αντιβίωση στον μικρό, ανοίγω την αντιβίωση και ανακατεύω, με ΑΝΟΙΧΤΟ το μπουκάλι της αντιβίωσης!!! Ουπσ....

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για το στέγνωμα των ρούχων χρησιμοποιώ στεγνωτήριο. Τα περισσότερα ρούχα δεν χρειάζονται σιδέρωμα. Τα βγάζω απο το στεγνωτήριο, τα διπλώνω και στην ντουλάπα.

Ένα πρωί ο άντρας μου ετοιμάζεται να φύγει για δουλειά. Πρίν φορέσει το μπουφάν του διαπιστώνει ότι κάτι τον ενοχλεί στο μανίκι του. Βάζει το χέρι μέσα στην μπλούζα για να εντωπίσει το πρόβλημα και τί βγάζει......???? ένα εσώρουχό μου ....:mrgreen::mrgreen: Είχε μπει στην μπλούζα του κατα το πλύσιμο ή το στέγνωμα...Ευτυχώς που το κατάλαβε στο σπίτι και δε συνέβη στη δουλειά μπροστά στους συναδέλφους....Δεν θα ήξερε ούτε πού να το κρύψει , ούτε πού να κρυφτεί ο κακομοίρης...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια μου αν και ανακάλυψα χθες το τοπικ διαβασα οοολες τις σελίδες! Παρότι δεν εχω παιδάκια ακόμη προχθές έκανα το εξής. Διόρθωνα κυριουλα τις ασκήσεις των παιδιών 1 και η ωρα παίρνω τηλέφωνο τον άντρα μου να τον ρωτήσω τι θα ήθελε για συνοδευτικό στο μοσχάρι, ρύζι ή πατάτες. Μετά απο τη βαθυστόχαστη συζήτηση αυτή καταλήγουμε στις πατάτες. Παω στη κουζίνα κατω ανάβω το μάτι βάζω καινούργιο λάδι κι επιστρέφω στη δουλειά μου :P μετά απο δε θυμάμαι κι εγώ πόση ώρα πριν θυμάμαι ότι κάτω καίει το λάδι. Η κουζίνα οοολη μέσα στους καπνούς! Αρχίζω γρήγορα βρίζοντας να ανοίγω μπαλκονόπορτες να πάρει το σπίτι αέρα και να διώξω το καπνό. Παω λοιπόν στο τηγάνι σιγά σιγά σιγά γεμάτη επιφυλακτικότητα! Το τραβάω από το μάτι και παίρνω αγκαλιά το μπολ με τις κομμένες πατάτες. Αρχίζω λοιπόν να πετάω μια μια πατατουλα στο τηγάνι (που φυσικά τις κατακαίγε) με κινήσεις Σπανούλη συνοδευόμενες από επιφωνήματα του τύπου οουυααα , ουουουουιιιααα, μπαουμ κτλπ. Ανοίγει τη πόρτα ο άντρας μου απορημένος γιατί φωνάζω σαν την ποκαχοντας και γιατί το σπίτι γεμισε καπνούς... Αφήστε κορίτσια δεν είχα και ώρα να σκεφτώ δικαιολογία! :P

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα να φορέσω τη σαλιάρα του μπέμπη στη θεία μου που τον κρατούσε αγκαλιά και μάλιστα κατάλαβα τι κάνω μόνο όταν σκέφτηκα ότι επρεπε να τη βάλω με τρόπο που να μην της χαλάσω το χτένισμα! :-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

μολις θυμηθηκα κατι καθως διαβαζα το θεμα(συγνωμη που δε προλαβα να διαβασω τις απαντησεις σας ακομα :) αλλα ειναι κατι πολυ κουφο που πρεπει να μοιραστω.)

μια μερα ερχομαι σπιτι και απο κατω ακουω κλαματα του μωρου, γοερα και να μη σταματανε. σαν τσιριγμα ενα πραμα σαν κατι πολυ κακο να του συνεβει, γιατι πρωτη φορα ακουγα το παιδι μου να κλαιει ετσι με τετοια φωνη! ανεβαινω 5-5 τα σκαλοπατια της πολυκατοικιας και μπουκαρω μεσα και μες στα νευρα μου αρχισα να φωναζω του αντρα μου καλα το παιδι κλαιει δε ντρεπεσαι δε δινεις σημασια εισαι αταραχος οταν λειπω τετοια κανεις δε ντρεπεσαι και κατι αλλα του εσουρα που δε θυμαμαι... σημειωτεον το παιδι ελειπε απο χθες στη γιαγια γιατι ημουν αδιαθετη να μη κολλησει...:roll::roll::roll:

Επεξεργάστηκαν by giwta-la
να συμπληρωσω
Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαιο που κανω εγω ειναι να φωναζω τον σκυλο "Πετρο" και το κακομοιρο το παιδακι μου με κοιταει με απορια οπως επισης και ο σκυλος!!!

 

Εγώ που φωνάζω τον άντρα μου Ρήγα και το Ρήγα Τάσο??????????????

 

με τη μαμά μου μένουμε στον ίδιο όροφο...

σήμερα ήρθε η εθερά μου να κρατήσει τη μικρή και γω χαιρέτησα κι έφυγα για το γραφείο περνώντας πριν από τη μαμά μου.... ε επέστρεψα τουλάχιστον 3 φορές γιατί είχα ξεχάσει γυαλιά.... κλειδιά.... κινητό....και κάτι άλλο που δε θυμάμαι.....

επίσης πλένω πολύ συχνά λεφτά καθώς ποτέ δε θυμάμαι να ψάχνω τις τσέπες στα παντελόνια.....

 

Νταξ κορίτσια ειλικρινά κλαίω από τα γέλια και το χω τόση ανάγκη.....

 

καλά κουράγια και να χαιρόμαστε τα θαυματάκια μας!!!!!!!!!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Έχω τον μικρό 15-20 ημερών στο καλάθι του δίπλα απο το κρεβάτι μου, ξαφνικά ακούω τον μικρό να κλαίει και τον άντρα μου να λέει''έλα αγάπη είναι η ώρα να θηλάσεις''

εγώ απαντώ ''όχι τον θήλασα μόλις τώρα'' μου λέει'' μα δεν έχεις σημειώσει κάτι στο τετράδιο (φυσικά και σημείωνα-πάλι καλά- τις ώρες που θήλαζα ) '' απαντάω''εεε θα το ξέχασα τον τάισα πριν λίγο στις 2:30'' και παίρνω την απάντηση ''μα είναι 2..και το παιδί δεν φαίνεται χορτασμένο'' όπως καταλαβαίνετε είχα δει στον ύπνο μου πως είχα μόλις θηλάσει...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Το θέμα είναι παλιό αλλά μολις διάβασα λίγες σελίδες δεν γινόταν να μην γράψω κι εγώ τις εμπειρίες μου.

 

Τα πρώτα βράδια που ο μικρός ήταν νεογέννητος ξυπνούσε κάθε μία δυο ώρες και αμέσως πεταγομουν πάνω. Μία φορά συνέχιζε να κλαίει ενώ τον νανούριζα. "Τι έχει το μωρό", σκεφτηκα. Κοιταω καλυτερα, τι να δω! Το μωρό στην κούνια και γω κοιμιζα το μαξιλαρι! :-D 

 

Ταιζω το μωρο, το βάζω στο πορτ μπεμπε. Παράλληλα έρχεται ο άνδρας μου και τον καλωσοριζω με μία αγκαλια. Θυμάμαι πως δεν έβαλα το μωρό να ρευτει κ πιάνω τον εαυτό μου να χτυπω την πλάτη του ρυθμικά!

 

 

 

 

Κλαίω!!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς με τα μωρά βλακείες από νύστα δεν θυμάμαι να έκανα, έκανα όμως στα υπόλοιπα θέματα. Θυμάμαι μία φάση να έχω ξεκινήσει να κάνω τσάι: βάζω νερό στην κούπα, βουτάω το φακελάκι, περιμένω, δε γίνεται τίποτα, το σκέφτομαι απορημένη, ήταν κρύο το νερό, είχα ξεχάσει να το ζεστάνω, ζεσταίνω το νερό, αλλά πετάω το φακελάκι, κοιτάω πάλι με απορία το σκέτο νερό, καταλαβαίνω ότι κάτι πρέπει να προσθέσω, βάζω ένα φακελάκι τσάι και ένα κουταλάκι καφέ, το κοιτάζω με απορία το νερό να γίνεται τώρα μαύρο, και κάπου εκεί παραιτήθηκα και δεν ήπια τσάι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ανακάλυψα τώρα το θέμα και κλαίω από τα γέλια. Εγώ ακόμα δεν έχω συσσωρεύσει τόση κούραση και νομίζω ότι λειτουργώ. Χθες όμως έδωσα ρεσιτάλ.Το πρωί ετοίμασα καφέ στον άντρα μου, γιατί ήμουν σίγουρη ότι είμαι ξεκούραστη για να τον περιποιηθώ. Παραλίγο να του βάλω μέσα τη φόρμουλα του μπέμπη. Πάλι καλά δηλαδή που δεν του έβαλα το μητρικό που βγάζω σταγόνα σταγόνα. Όταν το συνειδητοποίησα πήρα από το ψυγείο το κανονικό γάλα και το κουνούσα αργά αργά όπως ανακατεύω τα γάλατα του μωρού. Μπορεί μετά από κεκτημένη ταχύτητα να έκανα φραπέ το γάλα του μικρού, δεν ξέρω. Έπλυνα τα πιάτα με αποσκληρυντικό πλυντηρίου αντί για απορρυπαντικό. Την ώρα που το έβαζα στη θήκη αναρωτιόμουν γιατί ο άντρας μου είχε δέσει τόσο γερό κόμπο το σακουλάκι αφού το χρησιμοποιούμε τόσο συχνά. Πάντως  μια χαρά αστραφτερά είναι. Ούτε κανέναν θόρυβο άκουσα. Μετά έβαλα τη βρεγμένη πάνα στο καλάθι με τα άπλυτα και μάλιστα τυλιγμένη με το σελτεδάκι, ευτυχώς έπεσε όταν πήγα να τη βάλω στο πλυντήριο σήμερα. Ξέχασα ένα κατσαρολάκι στο μάτι - ευτυχώς έκανε θόρυβο και το πρόλαβα. Και το αποκορύφωμα: άνοιξα το βαζάκι με τις κάψουλες τριγωνέλλας. Κρατούσα και το εμφιαλωμένο στο χέρι για να πιώ. Άδειασα το νερό μέσα στο βαζάκι με τις κάψουλες... Μετά σταμάτησα να ασχολούμαι με οτιδήποτε για να μην καταστρέψω το σπίτι! 

Link to comment
Share on other sites

Καθώς κοιμασταν ένα βράδυ πάνω στον ύπνο ακούω το μωρό δίπλα στην κούνια να ψιλογκρινιαζει , μέσα στην νύχτα και την νυστα παίρνω από την θήκη την πιπίλα και την βάζω .....στον άντρα μου δίπλα... Του τρελου.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καποια στιγμη τις πρωτες εβδομαδες του μπεμπη ενιωθα εναν πονο περιπου στον καρπο του χεριου, πρωτα του αριστερου κ μετα του δεξιου. Μου δυσκολευε αρκετα καποιες συγκεκριμενες κιμησεις ειδικα να γυρισω την παλαμη οριζοντια προς τα κατω η τα πανω. Ηταν ακομα η περιοδος που απο την κουραση και τα αγχη ενιωθα σαν να με πατησε τραινο, ηρθε κι αυτο κι εδεσε. Ημουν σιγουρη οτι ειχε σχεση με το σηκωμα του μωρου, οποτε προστεθηκε κι αυτο στη λιστα των επωδυνων καταστασεων της μητροτητας, λιστα που λογω των ορμονων επαιρνε τεραςτιες διαστασεις στο μυαλο μου. Καποια στιγμη αφου με ειχε ακουσει ο αντρας μου να το αναφερω (του στιλ τι τραβαμε οι μανες που το σωμα μας υποφερει και αλλα μελοδραματικα), παρατηρησε πως χρησιμοποιουσα το κινητο: επειδη στο ενα χερι ειχα το μωρο, κρατουσα το κινητο με το αλλο και χρησιμοποιουσα μονο τον αντιχειρα για ολες τις λειτουργιες- και πολυ γραψιμο γιατι η μοναξια δεν υπομενοταν αλλιως. Τοτε θυμηθηκε οτι ειχε παθει κατι παρομοιο κ ο ιδιος και οντως αλλαξα τροπο που κρατουσα το τηλεφωνο και σταματησε ο πονος. Μαζι εχασα και ενα παραδειγμα μητρικης θυσιας βεβαια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Αυτό που έκανα σήμερα δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει. Έβαλα του παιδιού τα παπούτσια  σε λάθος πόδι και αυτός παρόλα αυτά περπάτησε κανένα μισάωρο. Ίσως γι αυτό δεν διαμαρτυρήθηκε που τον μάζεψα σπίτι επειδη ηρθε κοσμος. Πραγματικα δεν καταλαβαινψ πώς περπατησε αδιαμαρτύρητα!

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2020 at 12:33 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Αυτό που έκανα σήμερα δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει. Έβαλα του παιδιού τα παπούτσια  σε λάθος πόδι και αυτός παρόλα αυτά περπάτησε κανένα μισάωρο. Ίσως γι αυτό δεν διαμαρτυρήθηκε που τον μάζεψα σπίτι επειδη ηρθε κοσμος. Πραγματικα δεν καταλαβαινψ πώς περπατησε αδιαμαρτύρητα!

Μου εχει συμβεί παρομοιο

Επειδη τα βάζουν μονα από 3χρ περίπου κατάλαβα ότι τα φοράνε ανάποδα αφού βγηκαμε από την πολυκατοικια:roll:

Μου χει συμβεί κ με τα δύο παιδια:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια φορα πηγα να βαλω τα δικα του παπουτσια (νουμερο 26 χαχα) και μετα απο λιγα δευτερολεπτα συνειδητοποιησα οτι προσπαθουσα να βαλω λαθος παπουτσι:D

 
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ τον έχω βγάλει με τις παντόφλες και μου έκανε παρατήρηση ο ίδιος...........................................................................................ευτυχώς όχι πολύ μακρυά από το σπίτι.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Εμένα βάζει πάντα ανάποδα τις παντόφλες, στην αρχή τον διορθωνα αλλά αφού δεν βγαινει έξω κάνω πως δεν καταλαβαίνω πια! 

Μόνιμα ομως:)αλλα πάντα ρωτάει, είναι καλά; 

Επισης τον έχω πάει με τις παντόφλες ως το ασανσερ

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

 Εγώ τον έχω στείλει σχολείο με διαφορετικές κάλτσες....χαχαχαχαχα

Είναι ένα σετ καλτσάκια από τα τζάμπο, με άσπρες κ μπλε γαλάζιες ρίγες σε διάφορες εκδοχές πάχους ρίγας κ εναλλαγής χρωμάτων, που είναι ευκολο να τα μπερδέψεις. Το έχω πάθει κ το έχω δει κ σε άλλα παιδάκια. Κάτι πιο κραυγαλέο σε κάλτσα δεν έχω κάνει, αλλά αυτό με το ανάποδο παπούτσι ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω! Εγώ έχω βάλει μπρος πίσω ή μέσα έξω μπλούζα στο σχολείο, δεν θυμάμαι ακριβώς, και το κατάλαβα την ώρα της προσευχής κ ευτυχώς ήταν καιρός που μπορούσα να είμαι στην τάξη με το μπουφάν κ το κάλυψα, γιατί αυτά δεν συγχωρούνται στο σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

Με τα αγόρια, σε μικρές ηλικίες αλλά όχι μωρά, νήπιο και πρώτες τάξεις δημοτικού έχει συμβεί τουλάχιστον 2-3 φορές με τον καθένα να τα πάω κολυμβητήριο καλοκαίρι με σορτς-βερμούδα και να πάρω μεν μαζί εσώρουχα, αλλά όχι παντελόνι και να φύγουν με το βρακι ... ευτυχώς  μέχρι το αμάξι, που ήταν στο ίδιο τετράγωνο. Νομίζω είναι ο βασικός λόγος που από μικρές ηλικίες, πριν το ζητήσουν οι προπονητές, άρχισαν να επιμένουν σε αθλητικό μαγιώ-σλιπ, ώστε να φοράνε παντελόνι από πάνω για να μην έχουμε άλλα τέτοια ευτράπελα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεχνάω σχεδόν πάντα σακούλα για να πετάξω τις πάνες στη βόλτα. ευτυχώς εδώ κ καιρό σχεδόν ποτέ δεν κάνει κακά εκτός σπιτιού. κατουρημένες πανες εχουν ξεχαστεί κατα καιρους στο πορτ ρτμπαγκαζ κ στην περίφημη τσάντα βόλτας-εκστρατείας, την οποία δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ πλέον. τη γέμιζα με όλον τον εξοπλισμο στις αρχες που στις βολτες μόνο κοιμοταν κ τώρα φεύγω όπως να ναι! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...