Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουφά μαμάδων


rit@

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 655
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παμε στην παιδιατρο στις 17:30σημερα τη μικρη.εχω μαζι μου και ενα γιαουρτι για μετα.ο αντρας μου λεει παρτο πισω γιατι δεν θα το θελει χτες το εφτυσε.τελοσπαντων το βαζω στην τσαντα μου και σταματαω στον τσαγκαρη να αφησω κατι πεδιλα της μικρης που τα ξεκολησανε τα πεθερικα μου!βαζω το χερι στη τσαντα μου και αντι για τα παπουτσια βγαζω και δινω στον τσαγκαρη το γιαουρτι!ντοινγκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να και το πιο κουφο που συνεβη σε μενα!!!

Πηγαμε σε γενεθλια που γινοτανε σ'ενα μεγαλο παρκο εδω στην πολη μου!

Φευγοντας βαζω την μικρη στο καθισματακι και ξεκιναμε για το σπιτι.......

Φτανοντας ανοιγω το πορτ μπαγκαζ και..............

ΠΟΥΘΕΝΑ το καροτσι της μικρης!!!!

Το ειχαμε ξεχασει στο παρκο!!!!

Ευτυχως ομως οταν γυρισε ο συζηγος το ξαναβρηκε!!!

Thank God!!!

Ενας καλος κυριος το κρατησε και ειδοποιουσε εκεινη την στιγμη την αστυνομια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε αλκυόν. Εγώ το έχω από πριν. Αφού τα παιδιά στο σχολείο μόλις με δουν να κοιτάζω διερευνητικά το χώρο αρχίζουν 'Κυρία ο καφές σου είναι στο ράφι με τις κόλλες. Κυρία το ψαλίδι το άφησες στο γραφείο". Επίσης στις φάσεις της μεγάλη κούρασης (κάτι Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρια, τίγκα στη χειροτεχνία και τα θεατρικά) είναι ζήτημα να πετύχω συνδυασμό ονόματος παιδιού. Νίκο, Βαγγέλη, Σπύρο, Μωχάμεντ... "ρε κυρία η Χαρά είμαι".

 

εσείς τουλάχιστον είστε δασκάλες και ξεχνάτε τα ονόματα των μαθητών σας

εμένα η μητέρα μου που με φωνάζει Νικο (ο αδελφός μου) τι να πω...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτηκα οτι δεν γινεται να ειμαι η μοναδικη μητερα που απο αγνοια εκανα γκαφες με το παιδι τις πρωτες ημερες που τον φεραμε σπιτι.Σιγουρα ειστε και αλλοι πολλοι εκει εξω. Ελατε να τις μοιραστουμε μπας και μαθει κανενας καινουργιος γονιος. Ενα απο τα πρωτα βραδυα που ειχαμε το παιδι στο σπιτι ξυπνησε και πεινουσε τρεχει ο αντρας μου να του φτοιαξει το γαλα ενω εκλαιγε και τον κρατουσα εγω, μου το φερνει του το βαζω στο στομα επινε,επινε συνεχεια ρουφουσε με ολη την δυναμη του το καυμενο μα ελα που το μπουκαλι δεν κατεβαινε!!!!! Το σαινι ο αντρας μου ειχε ξεχασει να βγαλει την ταπα απο το μπιμπερο. Εκεινη τη στιγμη ενιωσα η χειροτερη μανα του κοσμου τωρα βεβαια που το θυμαμαι γελαω παρα πολυ. Ο πανικος των προτων ημερων με το μωρο σου μενει αξεχαστος.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα οτι δεν γινεται να ειμαι η μοναδικη μητερα που απο αγνοια εκανα γκαφες με το παιδι τις πρωτες ημερες που τον φεραμε σπιτι.Σιγουρα ειστε και αλλοι πολλοι εκει εξω. Ελατε να τις μοιραστουμε μπας και μαθει κανενας καινουργιος γονιος. Ενα απο τα πρωτα βραδυα που ειχαμε το παιδι στο σπιτι ξυπνησε και πεινουσε τρεχει ο αντρας μου να του φτοιαξει το γαλα ενω εκλαιγε και τον κρατουσα εγω, μου το φερνει του το βαζω στο στομα επινε,επινε συνεχεια ρουφουσε με ολη την δυναμη του το καυμενο μα ελα που το μπουκαλι δεν κατεβαινε!!!!! Το σαινι ο αντρας μου ειχε ξεχασει να βγαλει την ταπα απο το μπιμπερο. Εκεινη τη στιγμη ενιωσα η χειροτερη μανα του κοσμου τωρα βεβαια που το θυμαμαι γελαω παρα πολυ. Ο πανικος των προτων ημερων με το μωρο σου μενει αξεχαστος.

 

 

Αν σε παρηγορει το ιδιο εχω κανει και εγω και στα 2 παιδια!!!Ειναι απολυτα φυσιολογικο να κανεις τετοιες γκαφες ειδικα μεσα στα αγρια μεσανυχτα!!!

Εγω εχω βαλει το γαλα της μεγαλης(2,5 ετων τοτε) στο γιο μου(6 μηνων τοτε).

Link to comment
Share on other sites

τη μεγαλύτερη γκάφα την έκανε ο άντρας μου που έβαζε 4 κουβέρτες πάνω απ το μωρό, με καλοριφέρ μονίμως στους 22 σε καινούρια οικοδομή. μετά τη δεύτερη μέρα ο μικρός είχε γεμίσει κόκκινα σημάδια απ τη ζέστη που ούτε τον Αύγουστο!!!!!

ακόμα δε το παραδέχεται ότι το μωρό το καημένο έσκαγε!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

την μεγαλυτερη γκαφα την εκανε η μαμα μου και πριν λιγο καιρο μαλιστα.

ειχε πυρετο ο γιος μου και αντι για ντεπον του εδωσε σιροπι για τον βηχα πανω στον πανικο της η καημενουλα,και μετα αναρωτιωταν και καθοταν και εκλεγε γιατι δεν επεφτε ο πυρετος του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να του δώσω 3μλ ντεπόν, πήρα μια σύριγγα του 1μλ και έβαλα 0,3μλ! Ο μικρός ευτυχώς είχε απλώς γκρίνια μετά απο εμβόλιο.Εκείνη τη νύχτα χάρηκα που του πέρασε με το ντεπόν, την άλλη μέρα συνειδητοποίησα τη βλακεία! placibo φάρμακο πήρε το παιδάκι μου...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

επίσης γκάφα έκανε η μάνα μου που αντί για γάλα σκόνη στο μπιμπερό έβαλε σκόνη κρέμα βανίλια, νόμιζε ότι το γάλα ήταν χαλασμένο επειδή έπηξε!!!!

 

:P:p:p:p

και εγώ το έκανα αλλά το κατάλαβα στη δεύτερη κουταλιά:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

η μόνιμη γκάφα......άλλαζα τη μικρή και την άφηνα για λίγο να αεριστεί, εκείνη χαλάρωνε και έκανε πάντα μα πάντα κακά ή τσίσα:rolleyes: και καλά τα τσίσα οκ, τα κακά όμως......!Τώρα πάντα πάνα από κάτω κατά τον "αερισμό":lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο πριν φύγω μου δείχνει η μαία πώς να πιάνω το μωρό για να το πλένω τοπικά στην αλλαγή της πάνας. (κορίτσια αυτό το πιάσιμο ποτέ δε το έμαθα τελικά!). Όταν είχα κάποιον στο σπίτι το μωρό το κρατούσα αγκαλιά και μου το πλένανε. Όταν βρέθηκα μόνη μου πάω να κάνω αυτό το πιάσιμο με το ένα χέρι και με το άλλο να το πλύνω (ο λόγος που δε το έκανα ολόκληρο μπάνιο ήταν γιατί δεν είχε πέσει ο αφαλός). Εντωμεταξύ επειδή ήταν αγοράκι φοβόμουν μη του πιέσω και το πουλάκι. Έτσι λοιπόν όπως προσπαθούσα να κάνω αυτό το περίεργο πιάσιμο (κάτι σαν ποδοκλείδωμα) πάει να μου πέσει το μωρό και στη προσπάθειά μου να το κρατήσω του ξεχείλωσα λίγο τον αφαλό. Τρελάθηκα, έκλαιγα συνέχεια. Το πήγαμε στο νοσοκομείο, του το καυτηριάσανε λίγο, σε μία βδομάδα το ξαναείδανε όλα καλά. Θα μου μείνει αξέχαστη όμως αυτή η οδυνηρή γκάφα, ένιωσα τόσο άχρηστη, τόσο ανίκανη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκει που πηγα να πεθανω απο τη στεναχωρια μου ειναι οταν πηγα να τον χαιδεψω στο κεφαλι καποια στιγμη (καπου 15 ημερων) και αυτος γυρισε αποτομα και του εκανα μια νυχιά στο κουτελο λίγο βαθια! Κοντεψα να πάθω εγκεφαλικο!! Την ιδια στιγμη κατάλαβα οτι το...γαλλικο μανικιουρ ειναι καιρος να το κοψω ..συριζα και τωρα εχω νυχια παιδιου δημοτικου (και κατω..).

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμηθηκα και αλλα κατορθωματα τωρα που σας διαβαζα. Εμας ο μπεμπης μας τον πρωτο μηνα της ζωης του επινε απο μπιμπερο που ειχε πλυθει απο ειδικο οικολογικο σαπουνι που μου ειχε προτεινει πριν γεννησω πωλητρια στο Λητω. Στη πορεια μια ημερα που επλενα τα μπουκαλια ανακαλυψα οτι γραφει πανω οτι ειναι μεν οικολογικο αλλα για μαλλινα και προβιες. Δηλαδη για ρουχα. Κοντεψα να παθω αμοκ. Το αλλαξα αμεσως και πηρα της Προδερμ ενα αλλο και εχω τη μανα μου απο τοτε να λεει οτι αυτο για τις προβιες τουλαχιστον εκανε αφρο.

Προχθες το βραδυ τον ταιζα και ηθελα να ρευτει γιατι το κανει πολυ δυσκολα και τον χτυπουσα στη πλατουλα σιγα. Καποια στιγμη απο την νυστα μου οπως τον χτυπουσα στη πλατη απο κατω προς τα πανω με φορα του ριξα και στο κεφαλι απο κεκτημενη ταχυτητα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το έχω πάθει κι εγώ!

 

Είναι το μωρό μου 10-15 ημερών και κάνει μαραθώνιους θηλασμούς. Μετά λοιπόν από τόσες νύχτες αϋπνίας κατά τις 4.00 τα ξημερώματα τον σηκώνω να ρευτεί. Τα μάτια μου βαραίνουν επικίνδυνα... τ' ανοίγω με τρόμο μην μου πέσει το παιδί και τι να δω;! Τόση ώρα έριχνα φαπούλες στο κεφαλάκι του παιδιού και όχι στην πλάτη του :shock:! Ο μικρός πάντως δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου. Θα 'χε εξαντληθεί κι αυτός φαίνεται από τις ατελείωτες ώρες προσπάθειας να θηλάσει :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μες στην άγρια νύχτα πάω να γυρίσω μες στο βαθύ ύπνο και πάνω στη στροφή συνειδητοποιώ ότι δίπλα μου σε μια σταλίτσα χώρο που είχε το κρεβάτι είχε έρθει και κοιμώταν ο Σπυράκος. Φυσικά δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα έπεσε το παιδί σαν καρπούζι και κατατρομάξαμε και οι δύο. αχ αυτή η κούραση....

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

πέρισυ κάποια στιγμή παίρνει ο σύζυγος τα παιδιά να πάνε στο νησί του και εγώ έμεινα πίσω διότι δεν είχα πάρει ακόμη άδεια -θα τους ακολουθούσα μετά από 4 ημέρες.Δύο ημέρες αργότερα με παίρνει τηλέφωνο και μου παραγγέλνει όταν πάω να αγοράσω ένα καινούριο καρότσι (αυτό που είχε πάρει το είχε ξεχάσει μετά το μπάνιο να το βάλει στο αυτοκίνητο και το έχασε) και μαγιώ του μικρού γιατί το έχασε επίσης. Στην ερώτησή μου με τι μαγιώ κάνει μπάνιο τώρα το παιδί μου απαντά ότι γυμνό είναι και δεν τον πειράζει τόσο πολύ αν δε βρω μαγιώ όσο καρότσι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κουφο νομιζω το εκανε ο αντρας μου.Ο μικρος μου για καποιο διαστημα,ξυπνουσε καθε βραδυ με κλαμματα,τον παιρναμε στο κρεβατι μας μεχρι να κοιμηθει κ να τον ξαναπαμε στο κρεβατακι του.Ενα βραδυ απο τα συνεχομενα δεν ξυπνησε αλλα ελα ομως που ο αντρας μου μεσα στον υπνο του νομιζε οτι εγω ειμαι ο μικρος κ προσπαθουσε να με παρει αγκαλια να με παει στο "κρεβατακι μου!"

Ενα απο τα πολλα κουφα που εχω κανει εγω,ειναι οταν ο μικρος γκρινιαζε συνεχεια γιατι ηθελε την πιπιλα του κ εγω αντι να την δωσω στο μικρο την εδωσα στον αντρα μου κ ο αντρας αφειρημενος την πηρε!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Κουφά έχω κάνει πολλά,αλλά αυτό που θυμάμαι έντονα είναι το εξής: όταν η μικρή ήταν ημερών και θήλαζα μέσα στην μαύρη νύχτα κάθε μιαμιση ώρα και ήμουν πεθαμένη,συνήθιζα μόλις το μωρό τελείωνε να το βάζω στο λίκνο δίπλα μου και αυτό κοιμόταν. Έτσι κοιμόμουν και εγώ.Μια νύχτα λοιπόν, μέσα στο άγχος την κούραση και το ξενύχτι,αφού θήλασα και έβαλα το παιδί στο λίκνο να συνεχίσει τον υπνάκο του, είδα όνειρο ότι κρατούσα ακόμα το παιδί και θήλαζε και εμένα και καλά με πήρε ο ύπνος και το παιδί χάθηκε μέσα στο πάπλωμα και μάλιστα προσπαθούσε να βγει και δεν μπορούσε, τότε πετάχτηκα πάνω και κλότσησα τον άντρα μου δυνατά να ξυπνήσει και του έλεγα:σήκω με πήρε ο ύπνος και το παιδί έπεσε από κάτω από τα σκεπάσματα και το πάτησες, το σκοτώσαμε. Ο άντρας μου έντρομος παιδιά πετάχτηκε πάνω σαν να τον χτύπησε ρεύμα και ψάχναμε και οι δυο το παιδί κάτω από το παπλωμά μας. Μετά από λίγο όμως ευτυχώς το βλέπει ο σύζυγος μέσα στο λίκνο που κοιμόταν και μου λέει:πας καλά μωρέ με κατατρόμαξες. Αυτό το όνειρο θα το είδα 5 ή 6 φορές, αλλά ευτυχώς τις τελευταίες φορές ο άντρας μου κοίταζε κατευθείαν το λίκνο και ηρεμούσαμε

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα βράδυα όταν ξυπνούσε η μικρή, για να ξανακοιμηθεί την έβαζα σε μία κούνια με μπαταρία σε 5΄το πολύ την έπερνε ο ύπνος και την έβαζα στο κρεββατάκι της πάλι. Ενα βράδυ δυσκολευόταν να κοιμηθεί και στην κούνια. Το αποτέλεσμα; Η μικρή μέχρι το πρωί κουνιόταν στην κούνια (κάτι σαν κρεμαστό ριλαξ) και εγώ είχα κοιμηθεί στον διπλανό καναπέ.

 

Ενα άλλο βράδυ ακούω μες στον ύπνο μου από την ενδοεπεικοινωνία ένα μωρό να σπαράζει από το κλάμα. Πετάγομαι, πάω στο δωμάτιο της μικρής και τι ήταν; Η μικρή κοιμόταν αγκαλιά με μία κούκλα που άμα της έβγαζες την πιπίλα έκλαιγε. Στον ύπνο της την είχε βγάλει κατα λάθος και η κούκλα έκλαιγε και εγώ την άκουγα στερεοφωνικά από την ενδοεπεικοινωνία! Της έβαλα την πιπίλα και την πέταξα στη γωνιά του δωματίου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...