Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντενδείξεις θηλασμού στο μαιευτήριο?


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εν όψει της άφιξης του δεύτερου μωρού και επειδή έχω διαβήτη κύησης (και πρόσφατα ξεκίνησα ινσουλϊνη) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ο γιατρός μου είπε ότι αν παραμείνει σε υψηλά επίπεδα το σάκχαρο θα χρειαστεί να κάνουμε πρόκληση τοκετού στις 38 εβδομάδες. Έχω επίσης διαβάσει ότι τα μωρά που γεννιούνται από μητέρες με ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη κύησης μένουν προληπτικά στη ΜΕΝΝ για μία μέρα. Βέβαια ο γιατρός μου είπε όχι, απλώς σε εντατική παρακολούθηση και όχι ΜΕΝΝ (δεν κατάλαβα τη διαφορά, τα είπαμε και λίγο βιαστικά προχτές). Γενικώς επειδή άρχισαν και περιπλέκονται λίγο τα πράγματα και φαίνεται ότι μάλλον δε θα έχω ένα τόσο φυσιολογικό τοκετό όπως ο πρώτος μου, και επειδή θα γεννήσω ΙΑΣΩ ή ΛΗΤΩ και δεν έχω εμπιστοσύνη, μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι περιπτώσεις εκείνες για τις οποίες πραγματικά αντενδείκνυται ο θηλασμός? Πχ αν το μωρό τελικά είναι πρόωρο στις 38 εβδομάδες τι γίνεται? μπορεί κανείς να μου πει ότι για χ,ψ λόγους δεν πρέπει ή δεν μπορεί να πιει μητρικό? Ή για λόγους του δικού μου διαβήτη, αν πχ δεν επανέλθει το σάκχαρό μου στα φυσιολογικά επίπεδα μετά τον τοκετό?

Γενικά, ποιες είναι οι αντενδείξεις για θηλασμό τις πρώτες ώρες του μωρού στο μαιευτήριο σε σχέση με προωρότητα, διαβήτη κύησης ή ανάγκη εντατικής παρακολούθησης?

Ευχαριστώ πολύ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου εύχομαι να έχεις έναν πολύ καλό τοκετό!

Φυσικά και μπορείς να θηλάσεις το μωράκι σου, μόνο ευεργετικός μπορεί να είναι ο θηλασμός και για τους δύο σας.

Το μωρό θα παρακολουθείται για το ποσοστό της γλυκόζης στο αίμα του, γιατί φοβούνται για υπογλυκαιμικό σοκ αν πέσει πολύ χαμηλά η γλυκόζη του. Είναι σημαντικό να τρέφεται καλά. Αν το έχεις δίπλα σου θα το έχεις στο στήθος όσο γίνετι περισσότερο. Αν πάει στη μονάδα για παρακολούθηση, οπωσδήποτε να ζητήσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να ξεκινήσεις τις αντλήσεις ανά 2 ώρες και φυσικά να πηγαίνεις να θηλάζεις στα επισκεπτήρια. Ότι γάλα βγάζεις, μπορείς να ζητήσεις να το δίνουν στο μωρό σου αντί για σκόνη, οπότε θα πρέπει να αγοράσεις μπιμπερό δικό σου που θα το αποστειρώνουν.

38 εβδομάδων δεν θεωρείται πρόωρο το μωρό, μια χαρά θα είναι. Εφόσον ελέγχεις τον διαβήτη λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε εδώ http://kellymom.com/bf/concerns/mother/diabetes-maternal/ τα δύο πρώτα λινκ.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι στο λινκ που έβαλα αναφέρεται στον θηλασμό από διαβητική μητέρα και όχι από μητέρα με διαβήτη κύησης, αλλά νομίζω θα σου λύσει τις απορίες.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να έχεις έναν πολύ καλό τοκετό!

Φυσικά και μπορείς να θηλάσεις το μωράκι σου, μόνο ευεργετικός μπορεί να είναι ο θηλασμός και για τους δύο σας.

Το μωρό θα παρακολουθείται για το ποσοστό της γλυκόζης στο αίμα του, γιατί φοβούνται για υπογλυκαιμικό σοκ αν πέσει πολύ χαμηλά η γλυκόζη του. Είναι σημαντικό να τρέφεται καλά. Αν το έχεις δίπλα σου θα το έχεις στο στήθος όσο γίνετι περισσότερο. Αν πάει στη μονάδα για παρακολούθηση, οπωσδήποτε να ζητήσεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να ξεκινήσεις τις αντλήσεις ανά 2 ώρες και φυσικά να πηγαίνεις να θηλάζεις στα επισκεπτήρια. Ότι γάλα βγάζεις, μπορείς να ζητήσεις να το δίνουν στο μωρό σου αντί για σκόνη, οπότε θα πρέπει να αγοράσεις μπιμπερό δικό σου που θα το αποστειρώνουν.

38 εβδομάδων δεν θεωρείται πρόωρο το μωρό, μια χαρά θα είναι. Εφόσον ελέγχεις τον διαβήτη λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε εδώ http://kellymom.com/bf/concerns/mother/diabetes-maternal/ τα δύο πρώτα λινκ.

 

Γεια σου sofuka!! Όπως βλέπεις από εκεί που είχα απογοητευτεί τόσο στην αρχή της εγκυμοσύνης μου με την προσκόλληση της κόρης μου στο στήθος, τώρα ανησυχώ μην τυχόν δεν πάθει προσκόλληση και η δεύτερη! Οι ορμόνες μου κάνουν πάρτι!

οκ δε θεωρείται πρόωρο στις 38 εβδομάδες, ίσως όμως δεν είναι έτοιμο να γεννηθεί ανησυχώ, μήπως είναι ελλειποβαρές πχ. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι θα ζυγίσουμε τα υπέρ και τα κατά και θα αποφασίσουμε για την πρόκληση και να μην ανησυχώ.

Σ ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, θα τα μελετήσω εκτενώς και θα επανέλθω..Πάντως δε θα το σκεφτόμουν αυτό με το μπιμπερό...αν θέλω να δώσουν απ το γάλα μου στο μωρό θα πρέπει να έχω δικό μου μπιμπερό?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά κι εδώ http://www.breastfeed.com/breastfeeding-problems/breastfeeding-sick-baby/newborn-hypoglycemia

Για να είσαι ενημερωμένη για το πότε θεωρείται χαμηλή η γλυκόζη αίματος στο νεογνό και τι μπορείς να κάνεις εσύ σε σχέση με τον θηλασμό για να αυξηθεί.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρίξε μια ματιά κι εδώ http://www.breastfeed.com/breastfeeding-problems/breastfeeding-sick-baby/newborn-hypoglycemia

Για να είσαι ενημερωμένη για το πότε θεωρείται χαμηλή η γλυκόζη αίματος στο νεογνό και τι μπορείς να κάνεις εσύ σε σχέση με τον θηλασμό για να αυξηθεί.

σ ευχαριστώ πολύ, θα τα τυπώσω αύριο στη δουλειά γιατί θέλουν πολύ συγκέντρωση. μόνο το πρώτο διάβασα,πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφει, ακριβώς αυτές τις πληροφορίες χρειάζομαι.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τα λινκς, θα τα μελετήσω εκτενώς και θα επανέλθω..Πάντως δε θα το σκεφτόμουν αυτό με το μπιμπερό...αν θέλω να δώσουν απ το γάλα μου στο μωρό θα πρέπει να έχω δικό μου μπιμπερό?

 

Κοίτα, αν πάει στη μονάδα το 1ο 24άωρο για παρακολούθηση, θα πει ότι δεν θα το έχεις μαζί σου και τα επισκεπτήρια θα είναι συγκεκριμένα, οπότε τα υπόλοιπα γεύματα θα είναι σκόνη. Το μητρικό γάλα είναι προτιμότερη από τη σκόνη για τη ρύθμιση της γλυκόζης του αίματος του μωρού όπως θα δεις στα λινκ που έβαλα. Εσύ, σε περίπτωση που δεν θα έχεις το μωρό συνέχεια μαζί σου ώστε να το θηλάζεις, η πρώτη κίνηση που θα κάνεις θα είναι να ζητήσεις να σου φέρνουν θήλαστρο κάθε 2-3 ώρες και θα αντλείς 10-15 λεπτά κάθε φορά (χρειάζονται περίπου 100 λεπτά ενεργού θηλασμού ή αντλήσεων σε κάθε στήθος) ώστε να ξεκινήσεις να ενεργοποιείς το στήθος σου. Εννοείται ότι στις επισκέψεις στη μονάδα θα θηλάσεις κανονικά το μωρό, δεν πρόκειται ούτε να κουραστεί ούτε τίποτα! 38 εβδομάδων είναι τελειόμηνο το μωρό, μια χαρά θα μπορούσε να ξεκινήσει ο τοκετός και από μόνος του τότε. Αν δεις ότι βγάζεις αρκετό γάλα, τότε θα ζητήσεις μπουκαλάκι συμβατό με το θήλαστρο που θα έχουν εκεί, το οποίο επειδή θα αποστειρώνεται και θα χρησιμοποιείται το γάλα που θα περιέχει για το μωρό σου, θα είναι δικό σου και άρα θα το αγοράσεις. Δηλαδή δεν το αγοράζεις προκαταβολικά, αυτό γίνεται επιτόπου!

 

Αν θέλεις, επειδή σε βλέπω αγχωμένη, κάνε μια έρευνα και πάρε μαζί σου τα τηλέφωνα από 1-2 συμβούλους θηλασμού (θα μπορούσες να έρθεις σε επαφή μαζί τους από τώρα) ώστε σε περίπτωση που μπλεχτείς με οδηγίες ότι δεν μπορείς να θηλάσεις κλπ, να έχεις άμεση δυνατότητα να πάρεις έγκυρες συμβουλές και βοήθεια.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Α ok είχα χρησιμοποιήσει νοσοκομειακό για λίγο στην κόρη μου όταν είχα γυρίσει στη δουλειά. το είχα ξεχάσει αυτό. εύχομαι να μη χρειαστεί και να μπορώ να την έχω μαζί μου εξ αρχής, δε θα το αντέξω, μακριά και από το παιδί που θα έχω αφήσει στο σπίτι, μακριά και από το δεύτερο, άγχος για τις αντλήσεις...καλύτερα να μην τα σκέφτομαι.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου γι' αυτά! Ρώτα ποιο είναι το πρωτόκολλο στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις σε περίπτωση διαβήτη κύησης, αν το μωρό παρακολουθείται δηλαδή μένοντας κοντά στη μητέρα ή αν πάει στη μονάδα και για πόσο! Ακόμα και να πάει στη μονάδα, για μια μέρα θα είναι το πιθανότερο, θα περάσει και θα έχεις μετά κοντά σου το μωράκι! Ζήτα ό,τι πληροφορίες χρειάζεσαι σχετικά με το μαιευτήριο και το τι θα γίνει με το μωρό, ώστε να μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο! Και το θήλαστρο μην το βλέπεις σαν εμπόδιο στην περίπτωσή σου, αλλά σαν βοηθό ώστε να έχεις αρκετό γάλα για το μωράκι σου και γυρνώντας σπίτι να μην το ξαναχρειαστείς άλλο!

Ρώτα αν σε περίπτωση που ρυθμιστεί το σάκχαρό σου μέχρι τον τοκετό δεν μπει το μωρό στη μονάδα και το παρακολουθούνε με τακτικές μετρήσεις μόνο.

Και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, γιατί το άγχος δεν βοηθάει να ρυθμιστεί το σάκχαρο. Απ' ότι βλέπω στο τικεράκι σου έχεις καιρό ακόμα, όλα θα πάνε καλά λοιπόν, θα ρυθμιστεί το σάκχαρο και θα γεννήσεις εύκολα και φυσιολογικά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

στο μαιευτηριο που θα πας θα κρατησουν το παιδι για ενα 24ωρο στην απλη παρακολουθηση και οχι στην εντατικη.

θα τους απαγορευσεις ρητα να δωσουν σκονη γαλα στο μωρο, καθως ειναι ο,τι χειροτερο για μωρο που γεννηθηκε απο διαβητικη μητερα.

θα παρεις αμεσως νοσοκομειακο και θα αντλεις καθε 2-3 ωρες και θα πηγαινεις αυτο το γαλα να δινουν στο παιδι, το οποιο ειναι και το μονο που εχει αναγκη κι ας βγαζεις και 30 μλ τη φορα.

την επομενη μερα που θα επιστρεψει στο δωματιο, θα το κρατησεις μαζι σου συνεχεια και οχι στο θαλαμο και θα το θηλαζεις συνεχως.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια, μου δίνετε πολύ κουράγιο, απλώς αλλιώς τα σχεδίαζα, ήθελα να φύγω νωρίτερα απ το μαιευτήριο για να γυρίσω γρήγορα στη μεγάλη μου, σχεδίαζα να κάνω και rooming in από την πρώτη μέρα, που στο ΓΑΙΑ δεν είχαν στον πρώτο μου τοκετό, τα είχα αλλιώς στο μυαλό μου και μου ήρθε κάπως. Έχετε δίκαιο , δεν πρέπει να αγχώνομαι, μακάρι να είναι αυτό το χειρότερο που θα μου συμβεί. Απλώς άρχισα να σκέφτομαι ότι δεν είμαι και πολύ "διαβασμένη" για τέτοιες ειδικές περιπτώσεις και είμαι σίγουρη ότι θα βρω εμπόδια από μέρους τους για το θηλασμό. Αφού μου λέτε (και διάβασα και στα λινκς της sofuka) ότι δεν υπάρχει θέμα, θα το παλέψω! να στε καλά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

με ινσουλινοεξαρτώμενο διαβητη κυησης κι εγω και στις δυο μου εγκυμοσύνες

το μωρό θα το παρουν στη μενν την πρωτη μερα, θα ειναι οντως για απλή παρακολουθηση και οχι πχ σε θερμοκοιτίδα, αλλά...

επειδή εσύ θα γεννήσεις με καισαρική και θα εχεις καθετηρα, δεν προκειται να σε αφήσουν να μπεις στη μενν. το μωρό θα το δει ο μπαμπας την πρωτη μερα (και οι λοιποι συγγενείς από τη τζαμαρία)

 

η δική μου προταση: πήγαινε προετοιμασμενη!

εγω ζηταγα θηλαστρο και δε μου εφερναν, το χρησιμοποιούσαν λεει για πιο επειγουσες καταστασεις. μετανιωσα που δεν πήρα το δικό μου (εχω το pump in style, οποτε θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω την πρωτη μερα). συνεννοήσου αν μπορούν να σου αποστειρωνουν δικά σου μπιμπερό ή αν θα σου δινουν εκεινοι αποστειρωμενα μπουκάλια, ωστε να εισαι σιγουρη ότι θα δινουν μητρικό δικό σου γάλα στο μωρό από την πρωτη μερα.

 

ζήτησε rooming in για τις επομενες μερες

οταν γεννησα εγω, μόνο στις lux θεσεις επιτρεπόταν το rooming in, οποτε πήγαινα καθε λιγο και λιγακι στις μαιες και ζηταγα να μου δωσουν το μωρό να το θηλασω, ότι και καλα εχει πρηστει το στήθος μου και τετοια... έτσι το ειχα μαζί μου σχεδόν συνεχεια, το εδινα μόνο για αλλαγή πανας ή για την επισκεψη του παιδιατρου. Τις υπολοιπες ωρες οταν περναγε η νοσοκομα ελεγα "δεν τελειωσαμε ακομα" (βεβαια γεννησα αυγουστο και το επισκεπτήριο ήταν ελαχιστο)

 

το σάκχαρο μετά τη γεννα επανέρχεται στα φυσιολογικά. θα σταματήσεις τις ινσουλίνες την προηγούμενη του τοκετού και θα συνεννοηθείς με τον ενδοκρινολόγο σου, υποθετω θα σου ζητήσει να κανεις κάποιες μετρήσεις, μην ανησυχείς θα δεις, αμεσως θα εχεις καλες τιμές

 

συνεννοήσου με τον γιατρό και τη μαία να θηλάσεις αμεσως με το που θα γεννηθεί το μωρό, δε νομίζω να σου το αρνηθούν (το πολύ πολύ να ζητησουν και τη γνωμη του νεογνολόγου, εγω δεν ειχα πρόβλημα)

 

οπως σου ειπαν και τα κοριτσια πριν, ενα μωρό 38 εβδομαδων δε θεωρείται προωρο, δεν υπάρχει προβλημα. θα θηλασεις κανονικα και δε θα εχεις κανενα προβλημα από το σάκχαρο, ειμαι σιγουρη γι αυτό. εγω θηλασα 14 μηνες τον γιο μου και συνεχιζω και θηλαζω την κορη μου που τωρα ειναι 19 μηνών. Πιο πολύ να σε απασχολεί το τωρα, το να κρατας το σάκχαρο σε χαμηλά επιπεδα, το μετα ειναι το εύκολο. :)

 

υγ γεννησα και τις δυο φορες στο Λητώ

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εγώ είχα διαβήτη ινσουλινοεξαρτώμενο.Γέννησα στις 38+6 με κτ και κράτησαν το μωρό ένα 24ωρο στην θερμοκοιτίδα.Γέννησα στις 9 το πρωί και επειδή ήμουνα πάρα πολύ χάλια από την νάρκωση,φυσικά δεν κατάφερα να πάω στις 12 το μεσημέρι που είχαν επισκεπτήριο να τον δω,πήγε όμως ο άνδρας μου.Ήθελα να πάω το βράδυ για να τον δω και να τον βάλω στο στήθος αλλά στις 9 το βράδυ που μάζεψα τα κομμάτια μου και πήγε (με καροτσάκι) δεν με άφησαν να τον βάλω στο στήθος γιατί τα είχαν ήδη ταίσει στις 8. Μου είπαν να πάω την επόμενη μέρα το πρωί όπως και έκανα αλλά και πάλι δεν με άφησαν να τον βάλω στο στήθος γιατί δεν μου είχανε βγάλει τους ορούς. Κατά τις 12 όμως τον έφεραν στο δωμάτιο και επειδή είχα ζητήσει rooming in ήτανε σύνεχεια μαζί μου. Τις πρωτες 2,5 μέρες του έδινα και ξένο αλλά όταν ήρθε το γάλα τον έβαζα μόνο στο στήθος.Σε συζήτηση που είχα κάνει μάλιστα με παιδίατρους μου είχανε πει ότι το γάλα δεν θα έρχοτανε την 3η μέρα αλλά την 4η λόγω του διαβήτη (ότι θα καθυστερούσε) αλλά δεν έγινε έτσι στην περίπτωση μου. Στην κλινική μου έκαναν διατροφή για διαβήτη (έτρωγα γλυκό πχ) και μου μετρούσαν το σάκχαρο κανονικά 3 φορές την ημέρα (να πάρεις μαζί σου το μηχανηματάκι και τις ταινίες γιατί εγώ δεν το ήξερα και μου τις χρέωσαν!!!)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι δε θα κάνω καισαρική, ίσα ίσα ο γιατρός μου είπε να μη φοβάμαι την πρόκληση (που κι αυτή δεν είναι σίγουρο ότι θα την κάνουμε τελικά, εξαρτάται απ το πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές μου) γιατί την πρωτη φορά γέννησα με μεγάλη ευκολία, οπότε θεωρεί ότι ο δεύτερος τοκετός θα είναι ακόμα πιο εύκολος και δε θα ταλαιπωρηθώ. Άρα εύχομαι να μη χρειαστεί να περάσω όλα αυτά, και το μωρό μακριά και εγώ με καισαρική. Επίσης απ ό,τι διάβασα (θα το επιβεβαιωσω βέβαια αν αποφασίσω να γεννήσω στο Λητώ), το Λητώ δίνει τη δυνατότητα για rooming in σε όλες τις θέσεις, όπως και το ΙΑΣΩ. Αν τυχόν δε μου δίνουν θήλαστρο θα πάρω τηλ και θα παραγγείλω από μόνη μου το νοσοκομειακό που είχα νοικιάσει και παλαιότερα. Γενικότερα πρέπει να κινηθώ άμεσα να αποφασίσω πού θα γεννήσω και να συζητήσω από πριν την πολιτική τους για την περίπτωσή μου για να είμαι προετοιμασμένη, σε αυτό συμφωνείτε όλες. πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όλων σας, σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...