Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....


EviQ

Recommended Posts

Το ότι είπε ότι θα μειωθούν οι δαπάνες δεν είναι κακό......τόσο καιρό αγοράζαμε τα άχρηστα υποβρύχια και τα όπλα που δεν ήθελαν οι άλλοι και θα τα πληρώνουμε για τρεις ζωές (και άμα υπολογίσω και τους τόκους δε μας φτάνουν 10 ζωές).....θα αγοράζει μόνο τα απαραίτητα προφανώς......κάποιος πρέπει να βάλει μια τάξη στο χάος των αμυντικών δαπανών......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άντε μην τα πάρω πάλι με τους Ευρωπαίους.......και καλά είμαστε μέλη της ευρωπαϊκής ένωσης, αλλά μόνο εμείς είμαστε επιφορτισμένοι με τις αμυντικές δαπάνες...αυτοί μας πουλούσαν μπακαντέλες με δανεικά που τόκιζαν επιπλέον.......αυτό κι αν είναι τράτζικ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι...Ξοδέψαμε δισεκατομμύρια για υποβρύχια που τελικώς έγερναν!!!! μόνο και μόνο για να πάρει τις μίζες του ο Άκης και να αγοράζει η κυρά-Βίκυ του μαρμάρινο τραπεζάκι 30.000 ευρώ, όσο δηλαδή κοστίζει το τριαράκι μου στο κέντρο τώρα πια, που δεν μπορώ και να το πουλήσω.....Ου, να μου χαθείτε....

Link to comment
Share on other sites

http://www.nooz.gr/greece/alla-tessera-ek-sta-kommata-gia-tis-ekloges

 

κι εμείς καθόμαστε και διϋλίζουμε τον κώνωπα για το αν θα μας σώσει η αριστερά, ο σοσιαλισμός ή η δεξιά...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

http://www.nooz.gr/greece/alla-tessera-ek-sta-kommata-gia-tis-ekloges

 

κι εμείς καθόμαστε και διϋλίζουμε τον κώνωπα για το αν θα μας σώσει η αριστερά, ο σοσιαλισμός ή η δεξιά...

:!::!::!:.....ντροπή τους!!!!!!....Δεν φταίει τελικά η 'πολιτική'....η 'δικαιοσύνη' φταίει.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα γιατί το λες αυτό; δεν κάνουν κάτι παράνομο, δίνουν τις νόμιμες επιδοτήσεις...

 

άλλωστε, από ό,τι φαίνεται τον τελευταίο καιρό, ο Έλληνας δεν μπορεί να ξεκολλήσει το μυαλό του από τη νοοτροπία που του έχουν περάσει τα κόμματα, ότι τον νοιάζονται και θα τον σώσουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, άρα θα πρέπει να τα στηρίζει και οικονομικά... άλλωστε τι θα κάναμε χωρίς κόμματα; είναι κι αυτά μια κάποια λύση που λέει κι εκείνος ο ποιητής που είναι ο αγαπημένος όλων των μοντέλων :P

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ στη χώρα επικρατεί αναταραχή για το πόσο αριστερός είναι τελικά ο Τσίπρας, οι κοινωνικοί (εδώ γελάμε) εταίροι δεν μπόρεσαν να καταλήξουν σε συμφωνία για τις συλλογικές συμβάσεις, τους κατώτατους μισθούς κλπ... ξέρετε, αυτά τα δευτερεύοντα θέματα που γεμίζουν τα τελευταία λεπτά των δελτίων...

 

μετά βγήκαν όλοι σοβαροί κι έκαναν κάτι δηλώσεις για κάτι ευχολόγια, κάτι παιδιά παπάδων και λοιπά σχετικά... έβγαλε και το πάμε μια ανακοίνωση από αυτές με τα υψηλά νοήματα που δεν καταλαβαίνεις ο κοινός θνητός τι θέλει να πει, αλλά είναι πάντα ταγμένες στην άκρατη δημοτική (τους ξύνισε να γράψουν "αναδεικνύει" κι έγραψαν "αναδείχνει", έτσι μιλάει ο λαός στη φάμπρικα και στον ταρσανά, αλλά δυο γραμμές πιο κάτω έγραψαν "παρωνυχίδα")....

 

και η γη γυρίζει, και η γη γυρίζει....

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί το λες αυτό; δεν κάνουν κάτι παράνομο, δίνουν τις νόμιμες επιδοτήσεις...

 

άλλωστε, από ό,τι φαίνεται τον τελευταίο καιρό, ο Έλληνας δεν μπορεί να ξεκολλήσει το μυαλό του από τη νοοτροπία που του έχουν περάσει τα κόμματα, ότι τον νοιάζονται και θα τον σώσουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, άρα θα πρέπει να τα στηρίζει και οικονομικά... άλλωστε τι θα κάναμε χωρίς κόμματα; είναι κι αυτά μια κάποια λύση που λέει κι εκείνος ο ποιητής που είναι ο αγαπημένος όλων των μοντέλων :P

είσαι σίγουρη αυτή τη φορά ότι είναι νόμιμο? :P:p:p

Ο νόμος που υπάρχει είναι για τη χρηματοδότηση κομμάτων, το ποσό αλλάζει ανάλογα τις τροποποιήσεις που υπογράφουν ανά καιρούς.

Και επειδή είναι δύσκολοι οι καιροί, το ποσό αυτό είναι προκλητικά μεγάλο.

Σαφώς θα πρέπει να υπάρχει πολιτική σκηνή, είναι η γνώμη μου. Το αν θα μας σώσουν η όχι είναι άλλο θέμα.

Προσωπικά, αν δεν σωθώ, θα πάω να ζήσω σε κάποια χώρα του εξωτερικού και εκ του ασφαλούς θα ασπάζομαι ότι είμαι διαφορετική από τα μοντέλα που πιστεύουν ότι τα κόμματα 'είναι και αυτά μια κάποια λύση'.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, κοπελιά, αλλά όχι, δεν με ενδιαφέρουν οι αμυντικές δαπάνες. Εγώ είμαι άνεργη, ο άντρας μου έχει μείωση μισθού 400 ευρώ τα τελευταία δύο χρόνια ( παίρνει τώρα 900 ευρώ) και ένα τριαράκι μου προίκα στο κέντρο είναι ξενοίκιαστο εδώ και ένα χρόνο....Υποβρύχια και αεροπλάνα θα φάω; Ψηφίζουμε ΣΥΡΙΖΑ γιατί είναι η μόνη μας ελπίδα πια....Με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι ακόμα δεν έχουν συνειδητοποιήσει όλοι τι μας περιμένει...Θα σας έλεγα να ξαναρίξετε μια ματιά στη σελ. 12 στο 561 post της Τόνιας...

 

Χωρίς να θέλω να είμαι απαισιόδοξη ελπίδα και Ελλάδα δύσκολα ταιριάζουν τον τελευταίο καιρό.. και άντε να πιστέψει ο λαός τον Τσίπρα (ο οποίος σημειωτέον την έκανε με ελαφριά στην συναίνεση για κυβέρνηση, προφανώς γιατί η αντιπολίτευση είναι καλύτερα από την ανάληψη ευθυνών) ... εγώ έχω την εξής απορία και εάν μπορεί κάποιο μέλος του ΣΥΡΙΖΑ να με διαφωτίσει θα το εκτιμήσω δεόντως... "Σημαία" του ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι την μία θα καταγγείλει το μνημόνιο μετά το άλλαξε (το καταλαβαίνει και ο κάθε ανίδεος γιατί) ότι θα το επαναδιαπραγματευτεί.... και η απορία μου είναι η εξής: που πας ρε Αλέξη? δηλ. οι δανειστές μας / τοκογλύφοι τόσο καιρό λένε "ρε με ποιον θα τα επαναδιαπραγματευτούμε? ρε με ποιον θα τα επαναδιαπραγματευτούμε? καλώς τον να και ας άργησες"... με τι χαρτιά θα επαναδιαπραγματευτεί δεν μας έχει πει ακόμη.. εμένα γιατί μου κάνουν φούσκες όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Τσίπρας την έκανε με ελαφρυά όπως λες από την δημιουργία κυβέρνησης, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τί έκαναν τα άλλα κόμματα;

Το Πασοκ, ΝΔ και ο Κουβέλης μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν κυβέρνηση και να μην οδηγηθεί η χώρα σε καταστροφικές εκλογές.

Γιατί δε το έκαναν;;;;;;

 

 

Γιατί ήθελαν τον Τσίπρα μπροστά αφού λένε ότι είναι τόσο επικύνδυνος;;;

 

Σας δίνουμε πλήρη ανοχή, είπαν Βενιζέλος και Σαμαράς...μα δεν είναι επικύνδυνος ο Αλέξης;;;

 

Γιατί το κάνανε;;;;;

 

Μας δουλεύουν και εμείς μιλάμε ακόμα για ψήφους στο Σαμαρά τον κωλοτούμπα και στο Βενιζέλο που μας ξεπούλησε κανονικά μαζί με όλυς τους υπόλοιπους.....τα εθνικά πιστεύω του Σύριζα σας πείραξαν, το ότι δεσμεύτηκε όλη η δημόσια περιουσία με το 2ο μνομόνιο δε θα σας πείραξε!!!!

 

Δεν είπαμε ότι θα λύσουν όλα τα προβλήματα ο Αλέξης ή ο Καμμένος ή η Παραρρήγα....αλλά ΑΥΤΟΙ πρέπει να φύγουν!!!Τελος!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμι τωρα γιατι θα τρελλαθώ.... Το ότι δεν στηρίζουμε Τσίπρα κάποια μέλη δεν σημαινει αυτόματα ότι ψηφιζουμε νδ ή πασοκ ( προσωπικα 1 φορα ψηφισα νδ τοτε που ειπε ο γιωργακης λεφτα υπαρχουν διότι σκιαχτηκα η αληθεια είναι . Συνηθως ψηφιζα Λεβέντη και τωρα σκέφτομαι να ριξω χα, χωρίς να ασπάζομαι και να συμφωνω μαζί τους. Εχω ΟΡΓΗ τεράστια και απλά τους θέλω στη βουλή. Κάποιος πρέπει να φωναζει για να ξυπναμε όταν αποφασιζουν νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πρώτα τις απόψεις της χ.α. για την θέση της γυναίκας στην κοινωνία («καλό κατοικίδιο, αλλά να μη μιλάει πολύ») και μετά αναλογιστείτε αν πρέπει να της δώσετε την ψήφο σας. Το τελευταίο που χρειάζεται η χώρα είναι μερικούς αναλφάβητους πιθήκους να αποφασίζουν για τους νόμους. Τουλάχιστον οι υπόλοιποι μπορούν να διαβάσουν τα κείμενα.

Είναι τραγικό να υποστηρίζει κανείς ότι νοσταλγοί του Χίτλερ και τιμητές δολοφόνων του ελληνικού λαού, με απολυταρχική αντιμετώπιση σε οποιοδήποτε θέμα αφορά ανθρώπινα δικαιώματα μπορούν να καταλάβουν η να βοηθήσουν σε οτιδήποτε τον ελληνικό πληθυσμό.

 

Δε λέω ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι, αλλά η χ.α. είναι το απόλυτο κατακάθι της ελληνικής πολιτικής σκηνής. Ψάξτε παλιά περιοδικά τους για άρθρα με τις θέσεις τους, η δείτε καμιά συνέντευξη με αυτούς τους τύπους, για να μην έχετε αυταπάτες.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κόμματα εκτός βουλής, και εντός βουλής (πχ κουβέλης, η ο συνασπισμός με τους φιλελεύθερους που μπαίνει σίγουρα) για κάθε γούστο. Τουλάχιστον αυτοί θα συνεισφέρουν σε κάτι στη βουλή.

Είναι ντροπή για τη χώρα μας η άνοδος των συγκεκριμένων. Δε χρειαζόμαστε κάποιους «να φωνάζουν» χρειαζόμαστε άτομα που μπορούν να δώσουν λύσεις (προς την κατ/ση που επιθυμούμε βεβαίως), και οι χ.α.τες δεν υπάρχει περίπτωση να συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα μου είναι οτι θέλω η ψήφος οργής να μπει στη βουλή. Δεν ειμαι από αυτούς που τα έφαγαν με τον Παγκαλο και η ζωή μου έχει αλλάξει 360 μοιρες. Ήμουν σε εκείνη τη μεσαία τάξη που τίποτα δεν μου χαρίστικε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάστε πρώτα τις απόψεις της χ.α. για την θέση της γυναίκας στην κοινωνία («καλό κατοικίδιο, αλλά να μη μιλάει πολύ») και μετά αναλογιστείτε αν πρέπει να της δώσετε την ψήφο σας. Το τελευταίο που χρειάζεται η χώρα είναι μερικούς αναλφάβητους πιθήκους να αποφασίζουν για τους νόμους. Τουλάχιστον οι υπόλοιποι μπορούν να διαβάσουν τα κείμενα.

Είναι τραγικό να υποστηρίζει κανείς ότι νοσταλγοί του Χίτλερ και τιμητές δολοφόνων του ελληνικού λαού, με απολυταρχική αντιμετώπιση σε οποιοδήποτε θέμα αφορά ανθρώπινα δικαιώματα μπορούν να καταλάβουν η να βοηθήσουν σε οτιδήποτε τον ελληνικό πληθυσμό.

 

Δε λέω ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι, αλλά η χ.α. είναι το απόλυτο κατακάθι της ελληνικής πολιτικής σκηνής. Ψάξτε παλιά περιοδικά τους για άρθρα με τις θέσεις τους, η δείτε καμιά συνέντευξη με αυτούς τους τύπους, για να μην έχετε αυταπάτες.

Εννοείται ότι εχω αντεπιχειρήματα αλλά ξέρεις ότι δεν εχουν νοημα. Προς τιμη σου που δεν είσαι αφοριστικός και μπραβο σου για τη δουλεια που κανεις σε άλλα θέματα.:eek:
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι εχω αντεπιχειρήματα αλλά ξέρεις ότι δεν εχουν νοημα...

 

Και ποια είναι αυτά τα αντεπιχειρήματα που δεν έχουν νόημα :?:

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα μου είναι οτι θέλω η ψήφος οργής να μπει στη βουλή.

τι σημαίνει «ψήφος οργής»; αυτοί που πρότεινα, (ανάλογα με την άποψη σου για το που θέλεις να κινηθεί η οικονομία διαλέγεις και παίρνεις) μπαίνουν σίγουρα στη βουλή.

 

Είναι οξύμωρο να ψηφίζεις κάποιον που σε θεωρεί κατώτερο όν (μιλώ για τις γυναίκες) που το μόνο χρήσιμο που έχεις να κάνεις είναι «παιδιά για το έθνος». Το «έθνος» περισσότερο υπέφερε από τιμητές των απόψεων τους (δικτάτορες/κατακτητές) παρά από οποιονδήποτε άλλο.

ρίξτε την ψήφο οργής σας σε κάτι διαφορετικό, αλλά το οποίο έχει πιθανότητες να συμμετέχει στη διαμόρφωση των πραγμάτων προς την κατεύθυνση που επιθυμείτε. Ένα στείρο "όχι σε όλα" (σαν αυτό του ΚΚΕ, άλλοι σαλεμένοι από εκεί)(με στείρο όχι εννοώ την απουσία εφαρμόσιμων αντιπροτάσεων) δεν προσφέρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα στην κοινοβουλευτική διαμόρφωση των πολιτικών εξελίξεων.

Οι θέσεις της χ.α. είναι ανεφάρμοστες εξ αρχής. Διασπορά ναρκών για τους λαθρομετανάστες; να τους μαζέψει ο στρατός; και να τους πάει πού; Έχουν ξεχάσει ότι ο πόλεμος και οι φούρνοι των ινδαλμάτων τους έχουν μισό αιώνα+ που έληξαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Τσίπρας την έκανε με ελαφρυά όπως λες από την δημιουργία κυβέρνησης, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ τί έκαναν τα άλλα κόμματα;

Το Πασοκ, ΝΔ και ο Κουβέλης μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν κυβέρνηση και να μην οδηγηθεί η χώρα σε καταστροφικές εκλογές.

Γιατί δε το έκαναν;;;;;;

 

 

Γιατί ήθελαν τον Τσίπρα μπροστά αφού λένε ότι είναι τόσο επικύνδυνος;;;

 

Σας δίνουμε πλήρη ανοχή, είπαν Βενιζέλος και Σαμαράς...μα δεν είναι επικύνδυνος ο Αλέξης;;;

 

Γιατί το κάνανε;;;;;

 

Μας δουλεύουν και εμείς μιλάμε ακόμα για ψήφους στο Σαμαρά τον κωλοτούμπα και στο Βενιζέλο που μας ξεπούλησε κανονικά μαζί με όλυς τους υπόλοιπους.....τα εθνικά πιστεύω του Σύριζα σας πείραξαν, το ότι δεσμεύτηκε όλη η δημόσια περιουσία με το 2ο μνομόνιο δε θα σας πείραξε!!!!

 

Δεν είπαμε ότι θα λύσουν όλα τα προβλήματα ο Αλέξης ή ο Καμμένος ή η Παραρρήγα....αλλά ΑΥΤΟΙ πρέπει να φύγουν!!!Τελος!!!

 

για να σου απαντήσω γλυκειά μου η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ χαλαρα έκαναν κυβέρνηση με Κουβέλη.. ο Κουβέλης έθετε ως απαραίτητη προυπόθεση και την συμμετοχή του ΣΥΡΙΖΑ, σωστά? γιατί οεεεοοο? δεν αναρωτηθηκες? σαφώς και Κουβέλης δεν ήθελε να αναλάβει το πολιτικό κόστος αυτής του της επιλογής δηλ. σύμπραξη με τα 2 μεγάλα κόμματα και έριξε το μπαλάκι στον ΣΥΡΙΖΑ να μπει και αυτός στο παιχνίδι και να αναλάβει όλες τις ευθύνες των μετέπειτα επιλογών της σχηματισθείσας κυβέρνησης... εάν υπάρχει κανείς στο φόρουμ που πιστεύει ότι θα προκύψει αυτοδύναμη κυβέρνηση νομίζω ότι είναι πολύ ονειροπόλος.... αυτό το ξέρει ο ΣΥΡΙΖΑ γι' αυτό και δεν συναινεί... και προσωπική μου άποψη ούτε και μετά τις εκλογές θα συναναίσει ακόμη και πρώτο κόμμα να είναι.. γιατί πολύ απλά ΔΕΝ θέλει να γίνει κυβέρνηση... από την άλλη επειδή όπως είπε και ένα άλλο μέλος όσοι δεν ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζουν αυτομάτως ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ και μπαίνουν τα ταμπελάκια και οι δημοκράτες δεν συνδιαλέγονται με τους φασίστες (το να μιλάνε με αυτό τον τρόπο καποιοι "δημοκράτες" είναι σαν να ήθελε ο Ηρώδης να ιδρύσει βρεφονηπιακό σταθμό)... υπάρχουν πολλές απόψεις και όλες σεβαστές... γι' αυτό το λόγο και έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ... δεν βλέπω και πολύ δημοκρατικό πνεύμα εδώ μέσα όμως :-P:-P:-P:-P:-P εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να γράφω την άποψή μου και ούτε θέλω να προπαγανδίσω, ούτε επαγγελματίας συνδικαλιστής είμαι να κάνω τα διαγγέλματά μου, ούτε πολιτικός να θέλω να μαζέψω ψήφους και σκασίλα μου τι ψήφισε ο καθένας εδώ μέσα... είμαστε μια παρέα με τις απόψεις μας και τις αντιφάσεις μας.. εάν κάποιοι είναι φανατισμένοι και θέλουν σώνει και καλά να ειρωνεύονται τους άλλους και να σχολιάζουν συνεχώς τους άλλους γούστο τους και καπέλο τους.... όλοι οι καλοί χωράνε...

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις θέσεις της Χ.Α. για την γυναίκα όπως έγραψε ένα άλλο μέλος ως γυναίκα αρνουμαι και να τις σχολιάσω.. και αυτοί κάνουν το δικό τους παιχνίδι.. προβάλλουν την "μητρότητα" ως το ύψιστο αγαθό για τη γυναίκα και για τα υπόλοιπα μούγκα στη στρούγκα... εγώ για την Χ.Α. το μόνο που ξέρω και που προβάλλεται είναι για τους λαθρομετανάστες.... και όσο τα κανάλια δεν δείχνουν και τις άλλες θέσεις του συγκεκριμένου κόμματος νομίζω ότι παίζουν το παιχνίδι τους.... εγώ προσωπικά τους έχω σιχαθεί ΟΛΟΥΣ και όταν λέω ΟΛΟΥΣ εννοώ ΟΛΟΥΣ και δεν ξέρω καν εάν θα πάω να ψηφίσω.... ως γυναίκες εργαζομενες και μητέρες νιώθουμε πολύ καλά στο πετσί μας τις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης και οι "σωτήρες" είναι πολύ καλοί για να είναι αληθινοί.... ίσως "πουλάνε" σε πιο νεαρά άτομα που δεν έχουν νιώσει στο πετσί τους ακόμη την ψευτιά τους και ως νέοι έχουν το δικαίωμα της ελπίδας...

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευάζοντας τον φασισμό

Του Άρη Χατζηστεφάνου από το unfollow 6, Mάιος 2012, Απόσπασμα

 

«Η Ελλάδα» εξηγούσε ο Μάνος Χατζιδάκης «είχε πάντα την ομορφιά και την ασχήμια, τον βασανιστή και τον βασανιζόμενο, τον χίτη και τον ηθικό εαμίτη». Οι εκλογές της 6ης Μαίου φαίνεται πως πρόσθεσαν ένα ακόμη στοιχείο στη σκοτεινή πλευρά της εξίσωσης: τον εκλεγμένο χρυσαυγίτη. Αν και προφανώς δευτερεύουσας σημασίας σε σχέση με το βροντερό «όχι» των ελλήνων ψηφοφόρων απέναντι στη μνημονιακή γενοκτονία μιας ολόκληρης χώρας, η είσοδος μιας νεοναζιστικής συμμορίας στο κοινοβούλιο μας καλεί να σκεφτούμε από την αρχή τα δίπολα της ελληνικής κοινωνίας. Όχι επειδή η συγκεκριμένη εγκληματική οργάνωση μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην κοινωβουλευτική ζωή του τόπου, αλλά επειδή αντανακλά ένα υπαρκτό και βαθιά σάπιο κομμάτι της κοινωνίας...

..................................................................

Το πρόβλημα όμως ήταν ακόμη πιο βαθύ και θεσμικό από τους μικρούς ή μεγαλύτερους φασισμούς του ΠΑΣΟΚ και της Νέας Δημοκρατίας. Η ευρωπαική Ενωση, αφού πρώτα έθεσε ξεκάθαρα το δίλημμα, το μνημόνιο ή τα τανκς, ικανοποιήθηκε μόνο όταν σχηματίστηκε μια σταθερή κυβένηση συναπισμού. Μια κυβέρνηση με μηδαμινή δημοκρατική νομιμοποίηση, η οποία προσέφερε υπουργεία σε έναν πρώην λάτρη του δικτάτορα Παπαδόπουλου, όπως ο Μάκης Βορίδης, και αρκετούς πρώην συνομιλητές της Χρυσής Αυγής από το ΛΑΟΣ. Αυτός ήταν ο δούρειος ίππος για τη μετέπειτα είσοδο των νεοναζιστών στο κοινοβούλιο. Η ενεργοποίηση της Χρυσής Αυγής ήταν μια συνειδητή επιλογή του πολιτικού κέντρου, που έλεπε τις δομές της μεταπολιτευσης να καταρρέουν κάτω από τα πόδια του. Σε αυτήν τη διαδικασία η κουλτούρα της Χρυσής Αυγής δεν περιοριζόταν στο να αναμασά εθνικιστικά και ρατσιστικά συνθήματα. Ηταν ένα ακόμη από τα πολλά εργαλεία για την επιβολή του εργασιακού μεσαίωνα.

 

Πολύ πριν μπουν οι νεοναζιστές στη Βουλή, το χρυσαυγίτικο πνεύμα ειχε αναλάβει να οικοδομήσει το νέο εργασιακό καθεστώς που επέβαλαν η τρόικα και η ελληνική οικονομική ελίτ. Οι «φουσκωτοί» των νυχτερινών κέντρων ήρθαν μέσα στις επιχειρήσεις για να παρακολουθούν τις συνελεύσεις των εργαζομένων και να τους απειλούν με την παρουσία τους. Οι άνθρωποι που κάποτε άνοιγαν τις πόρτες στους βαρώνους του βλαχο-lifestyle τώρα αναλάμβαναν να πετάνε έξω από εκδοτικούς ομίλους τους συνδικαλιστικούς εκπροσώπους των εργαζομένων.

 

Η αλλαγή αυτή δεν πρέπει να ξαφνιάζει. Στην Αμερική του μεσοπολέμου, η Κου Κλουξ Κλαν, αν και παρουσιαζόταν ως εθνικιστική και ρατσιστική οργάνωση, σπαταλούσε πολύ περισσότερο χρονο στο να διαλύει τις κινητοποιήσεις των εργατικών συνδικάτων –πάντα με τη συνεργασία της μαφίας και της αστυνομίας. Αντίστοιχα η Χρυσή Αυγή ξεκίνησε εκφράζοντας τη συμπαράστασή της στην εργοδοσία της Χαλυβουργίας, προτού παρουσιαστεί ως φιλεύσπλαχνος υποστηρικτής των εργαζομένων απεργών. Η οργάνωση του Νίκου Μιχαλολιάκου πίσω από το φιλολαικό της προφίλ δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένας παρακρατικός εκτελεστής των εν τολών της τρόικα και της ελληνικής αστικής τάξης. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλοτε σαν ομάδα κρούσης κι άλλοτε σαν την εικόνα του διαβόλου που κάνει όλα τα υπόλοιπα κόμματα του μνημονίου να φαντάζουν ηθικά και δημοκρατικά.

.........................................................................................

«Κάθε φασισμός» είπε κάποτε ο Βάλτερ Μπένγιαμιν «είναι μια χαμένη επανάσταση». Ας μην είναι η δική μας.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για θέσεις ενος κομματος του 4%, αν ηταν έτσι κατωτατος μισθος θα ηταν τα 1.200?.Οι θεσεις τους δεν περνανε.Απο τη στιγμη που ο συριζα παει για πρωτο κομμα τους θελω εκει να σκουζουνε. Με τα ποσοστα αυτα δεν μπορουν να κανουν και τίποτε αλλο έτσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

αναφέρθηκε ότι οι χ.α/τες στο Γκάζι πετάνε φυλλάδια προς τους ομοφυλόφιλους: «μετά τους μετανάστες, έρχεται η σειρά σας!»

 

μήπως να συνειδητοποιούμε τελικά περί τίνος πρόκειται;

Link to comment
Share on other sites

αναφέρθηκε ότι οι χ.α/τες στο Γκάζι πετάνε φυλλάδια προς τους ομοφυλόφιλους: «μετά τους μετανάστες, έρχεται η σειρά σας!»

 

μήπως να συνειδητοποιούμε τελικά περί τίνος πρόκειται;

 

Σιγά σιγά κι όταν έρθει η σειρά τους (γιατί κάτι θα βρουν να τους προσάψουν) π.χ. γυναίκα και δεν τεκνοποίησε...λέω ένα παράδειγμα, τότε θα καταλάβουν ποιος πρέπει να φοβάται τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...