Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....


EviQ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιστεύω ότι αυτή τη φορά , για το λόγο που είπε ο γνωστός σου, η ΝΔ θα πάρει αρκετά υψηλό ποσοστό.....:|

 

μπα, δεν νομίζω ότι είναι τόσοι πολλοί οι βολεμένοι...

 

Το άρθρο του πιτσιρίκου τα λέει όλα!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΙΠΡΑΣ FOREVER!!!!

 

Τελικά η μαλακία των δυο μεγάλων κομμάτων και η παταγώδης αποτυχία τους σε όλα τα επίπεδα, καθώς και η απουσία σοβαρών εναλλακτικών λύσεων, οδήγησαν στην άνοδο του Τσίπρα, ενός πλουσιόπαιδου που το παίζει αριστερός, που καβάλησε κι άλλο καλάμι επειδή πήρε ποσοστό μόνο και μόνο επειδή ο κόσμος σιχάθηκε τους άλλους, και νομίζει ότι η σημερινή πολιτική σκηνή είναι σκηνικό καταλήψεων λυκείου.

 

Που πουλάει τζάμπα μαγκιά και γίνεται επικίνδυνος.

 

Σιχαίνομαι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, αλλά με αυτά που βλέπω -και δεν περόμενα να το πω- φοβάμαι μήπως έρθει η ώρα που θα λέμε ''πού είσαι ΝΔ'' και πού είσαι ''ΠΑΣΟΚ''....

Link to comment
Share on other sites

Μην μπαίνετε στο ψευτοδίλημμα ευρώ ή δραχμή. Όπως και να΄χει η Ευρώπη που ξέραμε ή φαντασιωνόμασταν, έχει τελειώσει. Αν δεν είναι δραχμή, θα είναι geuro ή όπως αλλιώς το πουν...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΤΣΙΠΡΑ!

 

Δε θα έγραφα ποτέ «μπράβο Αλέξη», γιατί δεν τον νιώθω και δικό μου άνθρωπο. Αλλά το «Μπράβο Τσίπρα», το λέω εντελώς σοβαρά όπως θα το έλεγα για κάποιον ποδοσφαιριστή που έβαλε ωραίο γκολ σʼ ένα αγώνα ποδοσφαίρου που τον παρακολουθώ επειδή δεν έχω να κάνω κάτι καλύτερο.

 

Έχω βαρεθεί τα «καλά παιδιά». Τα «υπάκουα παιδιά». Τα «ξενέρωτα παιδιά». Μακάρι χίλιες φορές να αποδειχθεί ότι ο Τσίπρας είναι το τσογλάνι που λένε ότι είναι. Έναν τσόγλανο χρειάζεται αυτή η χώρα.

Τον χρειαζόμαστε για να αναστατώνει τους μαλακοπίτουρες σαν τον Σκανδαλίδη, τον Βενιζέλο και τον Σαμαρά. Βγήκαν οι λουλούδες και οι τριπλοσάγονοι να δηλώσουν τον αποτροπιασμό τους για τους χαρακτηρισμούς Τσίπρα στον Ολάντ «και μάλιστα μέσα στο ίδιο του το σπίτι».

Ξέχασαν όλοι αυτοί οι άθλιοι γυμνοσάλιαγκες που σήμερα μιλούν για «αγενή, αφελή και επικίνδυνο Τσίπρα», ότι επέτρεψαν στον Όλι Ρεν και στον Στρος Καν να μπουν μέσα στο σαλόνι του δικού μας σπιτιού, τη Βουλή, και να μας μιλήσουν με τον πλέον ταπεινωτικό τρόπο.

Ξέχασαν αυτές οι δουλάρες του πολιτικού υποκόσμου ότι έφεραν το ΔΝΤ στην Ευρώπη να δίνει εντολές και να κουμαντάρει καταστάσεις. Ξέχασαν αυτές οι παρθενοπιπίνες ότι άφησαν τους κλητήρες της Τρόικας να μπαινοβγαίνουν στα υπουργεία και να δίνουν διαταγές.

Τότε, ούτε ο Σκανδαλίδης, ούτε ο Σαμαράς, ούτε ο Βενιζέλος ένιωθαν θιγμένοι. Θίχτηκαν επειδή ο Τσίπρας είπε ότι ΙΣΩΣ ο Ολάντ να γίνει Ολαντρέου κι επειδή αποκάλεσε μαντάμ τη Μέρκελ. Σιγά ρε σκλάβες της Αυλής! Η Μέρκελ, όσο και να τη γλείφετε για να σας στηρίξει με τρομοκρατικές δηλώσεις και απειλές εναντίον μας, όλοι ξέρουμε ότι είναι πιο απωθητική κι από βουβωνοκήλη.

Όσο για τον Ολάντ, είναι μια μετριότητα που υπό κανονικές συνθήκες και μπροστά στα μεγέθη πραγματικών ηγετών, μοιάζει με δημαρχούκο μικρής πόλης στη γαλλική επαρχία. Επειδή τους προσκυνάτε εσείς οι κομπλεξάρες, δε σημαίνει ότι θα τους προσκυνήσουμε όλοι.

Ναι, μου αρέσει που ο Τσίπρας ανάγκασε μέχρι και την ψηλολαίμα Λαγκάρντ να χάσει την ψυχραιμία της και να προχωρήσει σε κινδυνολογικές «προειδοποιήσεις» προς τους Έλληνες σχετικά με το τι πρέπει να ψηφίσουν.

Μʼ αρέσει που ο Τζήμερος φαίνεται σα λεκές από ξερατό πάνω σε κουστούμι Armani, μπροστά στον Τσίπρα. Μʼ αρέσει που ο Κουβέλης μοιάζει σαν ο προπάππους του που λέει ιστορίες για τους Βαλκανικούς πολέμους. Μʼ αρέσει που ο Βενιζέλος χάνει την ψυχραιμία του μόλις βλέπει τον Τσίπρα κι ο Σαμαράς επιτέλους ξεβρακώθηκε και ύψωσε όλο το φασιστικό του ανάστημα για να καταλάβουμε όλοι πόσο λίγος είναι σαν αρχηγός και πόσο πουλημένος σαν πολιτικός.

Μακάρι ο Τσίπρας να μη νιώσει πάλι ενοχές επειδή αρέσει στον κόσμο αυτό το γραψαρχίδικο στυλάκι του. Έτσι την πάτησε και την προηγούμενη φορά που συμμαζεύτηκε ως συνταξιούχος μικροαστός όταν τον «κατηγόρησαν» ότι συμφωνούσε με τις δυναμικές αντιδράσεις των αγανακτισμένων πολιτών.

Μακάρι να συνεχίσει μέχρι τις εκλογές και μετά τις εκλογές, έτσι άνετος και ακομπλεξάριστος να παίζει το παιχνίδι με τους δικούς του όρους. Να πηγαίνει στην Ευρώπη και να τον κάνουν ήρωα οι κακόμοιροι ηγετίσκοι αρνούμενοι να τον συναντήσουν. Διότι αν το έκαναν στο Σαμαρά και στο Βενιζέλο θα έδειχναν ότι τους φτύνουν, τους υποτιμούν. Όταν το κάνουν στον Τσίπρα, δείχνουν απλώς το φόβο τους.

Βαρέθηκα να δηλώνω ότι δεν ψηφίζω. Βαρέθηκα να εξηγώ τους λόγους. Δε γουστάρω να μου την πέφτουν οι στρατευμένοι και οι πωρωμένοι. Δε γουστάρω να απολογούμαι σε κανέναν για τους λόγους που «κράζω χωρίς να προτείνω». Τα έχουν προτείνει άλλοι τα όσα πιστεύω και το έχουν κάνει πολύ καλύτερα. Ούτε να χειραγωγήσω θέλω, έστω κι έναν άνθρωπο που με διαβάζει, ούτε να πείσω κάποιον για οτιδήποτε. Μακάρι να μπορούσα να πειστώ εγώ για πολλά πράγματα.

Κι ο Βενιζέλος, ο Σαμαράς, οι κομματικοί τους στρατοί, οι στόκοι κάθε πολιτικοϊδεολογικού χώρου, υπάρχει περίπτωση να με πείσουν για κάτι.

 

Αν συνεχίσουν όλοι μαζί να την πέφτουν στον Τσίπρα, να δείχνουν τόσο έντονα την ενόχλησή τους για την ύπαρξή του, να επιμένουν στις προβοκάτσιες εναντίον του, μπορεί να με πείσουν να πάω να τον ψηφίσω.

Κι αν το κάνω εγώ, σημαίνει ότι θα έχουν πείσει και άλλους να το κάνουν. Όχι επειδή μας αρέσει ο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά επειδή μας αρέσουν τα τσογλάνια που ρίχνουν κλωτσιές στα σάπια. Δε θέλει και πολύ να γυρίσει το μυαλό του ανθρώπου, ειδικά όταν τον εκνευρίζουν εκείνοι που σιχαίνεται.

 

 

Πηγήhttp://kartesios.com/?p=85061

 

το άρθρο δεν είναι δικό μου και ότι το τοποθετώ στο forum δεν σημαίνει ότι με αντιπροσωπεύει αλλά έχει καταντήσει κουραστική η προπαγάνδα η λασπολογία και η κινδυνολογία του "για όλα φταίει ο σύριζα και ο τσίπρας και αν βγει αριστερή κυβέρνηση θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας"για κάθε άνθρωπο που του έχουν μείνει κάποια ψήγματα λογικής.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ ΤΣΙΠΡΑ!

 

Δε θα έγραφα ποτέ «μπράβο Αλέξη», γιατί δεν τον νιώθω και δικό μου άνθρωπο. Αλλά το «Μπράβο Τσίπρα», το λέω εντελώς σοβαρά όπως θα το έλεγα για κάποιον ποδοσφαιριστή που έβαλε ωραίο γκολ σʼ ένα αγώνα ποδοσφαίρου που τον παρακολουθώ επειδή δεν έχω να κάνω κάτι καλύτερο.

 

Έχω βαρεθεί τα «καλά παιδιά». Τα «υπάκουα παιδιά». Τα «ξενέρωτα παιδιά». Μακάρι χίλιες φορές να αποδειχθεί ότι ο Τσίπρας είναι το τσογλάνι που λένε ότι είναι. Έναν τσόγλανο χρειάζεται αυτή η χώρα.

Τον χρειαζόμαστε για να αναστατώνει τους μαλακοπίτουρες σαν τον Σκανδαλίδη, τον Βενιζέλο και τον Σαμαρά. Βγήκαν οι λουλούδες και οι τριπλοσάγονοι να δηλώσουν τον αποτροπιασμό τους για τους χαρακτηρισμούς Τσίπρα στον Ολάντ «και μάλιστα μέσα στο ίδιο του το σπίτι».

Ξέχασαν όλοι αυτοί οι άθλιοι γυμνοσάλιαγκες που σήμερα μιλούν για «αγενή, αφελή και επικίνδυνο Τσίπρα», ότι επέτρεψαν στον Όλι Ρεν και στον Στρος Καν να μπουν μέσα στο σαλόνι του δικού μας σπιτιού, τη Βουλή, και να μας μιλήσουν με τον πλέον ταπεινωτικό τρόπο.

Ξέχασαν αυτές οι δουλάρες του πολιτικού υποκόσμου ότι έφεραν το ΔΝΤ στην Ευρώπη να δίνει εντολές και να κουμαντάρει καταστάσεις. Ξέχασαν αυτές οι παρθενοπιπίνες ότι άφησαν τους κλητήρες της Τρόικας να μπαινοβγαίνουν στα υπουργεία και να δίνουν διαταγές.

Τότε, ούτε ο Σκανδαλίδης, ούτε ο Σαμαράς, ούτε ο Βενιζέλος ένιωθαν θιγμένοι. Θίχτηκαν επειδή ο Τσίπρας είπε ότι ΙΣΩΣ ο Ολάντ να γίνει Ολαντρέου κι επειδή αποκάλεσε μαντάμ τη Μέρκελ. Σιγά ρε σκλάβες της Αυλής! Η Μέρκελ, όσο και να τη γλείφετε για να σας στηρίξει με τρομοκρατικές δηλώσεις και απειλές εναντίον μας, όλοι ξέρουμε ότι είναι πιο απωθητική κι από βουβωνοκήλη.

Όσο για τον Ολάντ, είναι μια μετριότητα που υπό κανονικές συνθήκες και μπροστά στα μεγέθη πραγματικών ηγετών, μοιάζει με δημαρχούκο μικρής πόλης στη γαλλική επαρχία. Επειδή τους προσκυνάτε εσείς οι κομπλεξάρες, δε σημαίνει ότι θα τους προσκυνήσουμε όλοι.

Ναι, μου αρέσει που ο Τσίπρας ανάγκασε μέχρι και την ψηλολαίμα Λαγκάρντ να χάσει την ψυχραιμία της και να προχωρήσει σε κινδυνολογικές «προειδοποιήσεις» προς τους Έλληνες σχετικά με το τι πρέπει να ψηφίσουν.

Μʼ αρέσει που ο Τζήμερος φαίνεται σα λεκές από ξερατό πάνω σε κουστούμι Armani, μπροστά στον Τσίπρα. Μʼ αρέσει που ο Κουβέλης μοιάζει σαν ο προπάππους του που λέει ιστορίες για τους Βαλκανικούς πολέμους. Μʼ αρέσει που ο Βενιζέλος χάνει την ψυχραιμία του μόλις βλέπει τον Τσίπρα κι ο Σαμαράς επιτέλους ξεβρακώθηκε και ύψωσε όλο το φασιστικό του ανάστημα για να καταλάβουμε όλοι πόσο λίγος είναι σαν αρχηγός και πόσο πουλημένος σαν πολιτικός.

Μακάρι ο Τσίπρας να μη νιώσει πάλι ενοχές επειδή αρέσει στον κόσμο αυτό το γραψαρχίδικο στυλάκι του. Έτσι την πάτησε και την προηγούμενη φορά που συμμαζεύτηκε ως συνταξιούχος μικροαστός όταν τον «κατηγόρησαν» ότι συμφωνούσε με τις δυναμικές αντιδράσεις των αγανακτισμένων πολιτών.

Μακάρι να συνεχίσει μέχρι τις εκλογές και μετά τις εκλογές, έτσι άνετος και ακομπλεξάριστος να παίζει το παιχνίδι με τους δικούς του όρους. Να πηγαίνει στην Ευρώπη και να τον κάνουν ήρωα οι κακόμοιροι ηγετίσκοι αρνούμενοι να τον συναντήσουν. Διότι αν το έκαναν στο Σαμαρά και στο Βενιζέλο θα έδειχναν ότι τους φτύνουν, τους υποτιμούν. Όταν το κάνουν στον Τσίπρα, δείχνουν απλώς το φόβο τους.

Βαρέθηκα να δηλώνω ότι δεν ψηφίζω. Βαρέθηκα να εξηγώ τους λόγους. Δε γουστάρω να μου την πέφτουν οι στρατευμένοι και οι πωρωμένοι. Δε γουστάρω να απολογούμαι σε κανέναν για τους λόγους που «κράζω χωρίς να προτείνω». Τα έχουν προτείνει άλλοι τα όσα πιστεύω και το έχουν κάνει πολύ καλύτερα. Ούτε να χειραγωγήσω θέλω, έστω κι έναν άνθρωπο που με διαβάζει, ούτε να πείσω κάποιον για οτιδήποτε. Μακάρι να μπορούσα να πειστώ εγώ για πολλά πράγματα.

Κι ο Βενιζέλος, ο Σαμαράς, οι κομματικοί τους στρατοί, οι στόκοι κάθε πολιτικοϊδεολογικού χώρου, υπάρχει περίπτωση να με πείσουν για κάτι.

 

Αν συνεχίσουν όλοι μαζί να την πέφτουν στον Τσίπρα, να δείχνουν τόσο έντονα την ενόχλησή τους για την ύπαρξή του, να επιμένουν στις προβοκάτσιες εναντίον του, μπορεί να με πείσουν να πάω να τον ψηφίσω.

Κι αν το κάνω εγώ, σημαίνει ότι θα έχουν πείσει και άλλους να το κάνουν. Όχι επειδή μας αρέσει ο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά επειδή μας αρέσουν τα τσογλάνια που ρίχνουν κλωτσιές στα σάπια. Δε θέλει και πολύ να γυρίσει το μυαλό του ανθρώπου, ειδικά όταν τον εκνευρίζουν εκείνοι που σιχαίνεται.

 

 

Πηγήhttp://kartesios.com/?p=85061

 

Καλά.... Τέτοιο μανιφέστο υπέρ του Τσίπρα πια....

 

Σιγά την τζάμπα μαγκιά του Τσίπρα....

 

Χέζονται τον Τσίπρα όλοι στην Ευρώπη....

 

Η μόνη αλήθεια είναι αυτό που λέει στο τέλος... Ότι ο κόσμος θα τον ψηφίσει όχι επειδή τον πάει, αλλά ως αντίδραση στους άλλους τους τελειωμένους...

 

Έτσι ανέβηκε και η χρυσή αυγή...

Link to comment
Share on other sites

Καλα...τα εχω κανει απανω μου...θα τρεξω να ψηφισω Σαμαρα ..μπας και το ξανασκεφτουν

 

Κι εγω! :D

 

Sam πολυ ωραιο κειμενο!

Ακουω συνεχεια για την επαρση του Τσιπρα αλλα δεν ακουω για το θρασσος των προηγουμενων κυβερνησεων που απαιτουν την εμπιστοσυνη και την ψηφο μας θελωντας και παλι να μας σωσουν απο την καταστροφη...στις ποσες φορες διασωσης καιγονται πια?? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω! :D

 

Sam πολυ ωραιο κειμενο!

Ακουω συνεχεια για την επαρση του Τσιπρα αλλα δεν ακουω για το θρασσος των προηγουμενων κυβερνησεων που απαιτουν την εμπιστοσυνη και την ψηφο μας θελωντας και παλι να μας σωσουν απο την καταστροφη...στις ποσες φορες διασωσης καιγονται πια?? :rolleyes:

 

Ναι πολύ ωραίο! Και αμερόληπτο!!

 

Ο Τσακ Νόρις κι ο Τσίπρας!!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Ε ότι θα βγάζανε και "αλάνι" τον Τσίπρα, είναι κάτι που δεν περίμενα με τίποτα.

Μάλλον ο αρθογράφος δεν ξέρει την πραγματική έννοια της λέξης μάγκας.

 

ΤΙ ΑΚΡΙΒΏΣ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΝΙΑ Κ.ΤΣΙΠΡΑ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ( ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ ? ):evil:

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΤΣΙΠΡΑ!

 

Έναν τσόγλανο χρειάζεται αυτή η χώρα.

 

Από τσόγλανους έχει πάαααρα πολλούς, διαλιέχτεεεε. Δε θέλουμε άλλους, νο μερσί.

 

Ξέχασαν όλοι αυτοί οι άθλιοι γυμνοσάλιαγκες που σήμερα μιλούν για «αγενή, αφελή και επικίνδυνο Τσίπρα», ότι επέτρεψαν στον Όλι Ρεν και στον Στρος Καν να μπουν μέσα στο σαλόνι του δικού μας σπιτιού, τη Βουλή, και να μας μιλήσουν με τον πλέον ταπεινωτικό τρόπο.

 

Αυτό σωστότατο.

 

 

Όσο για τον Ολάντ, είναι μια μετριότητα που υπό κανονικές συνθήκες και μπροστά στα μεγέθη πραγματικών ηγετών, μοιάζει με δημαρχούκο μικρής πόλης στη γαλλική επαρχία.

 

Κι αυτό.

 

αρέσει που ο Βενιζέλος χάνει την ψυχραιμία του μόλις βλέπει τον Τσίπρα κι ο Σαμαράς επιτέλους ξεβρακώθηκε και ύψωσε όλο το φασιστικό του ανάστημα για να καταλάβουμε όλοι πόσο λίγος είναι σαν αρχηγός και πόσο πουλημένος σαν πολιτικός.

 

Ναι, επιτέλους φάνηκε ότι είναι "βασιλικότερος του βασιλέως"

 

 

Η μόνη αλήθεια είναι αυτό που λέει στο τέλος... Ότι ο κόσμος θα τον ψηφίσει όχι επειδή τον πάει, αλλά ως αντίδραση στους άλλους τους τελειωμένους...

 

Έτσι ανέβηκε και η χρυσή αυγή...

 

Ιωσηφίνα έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά είναι κρίμα.

 

Δεν τάσσομαι υπέρ ή κατά του Τσίπρα, αλλά στο μπαχαλο που ζούμε το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ψηφίσουμε για τιμωρία, παραδειγματισμό κ.λπ.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι σε αυτές τις εκλογές άλλοι θα ψηφίσουν ένα κόμμα από θυμό και αγανάκτηση, άλλοι θα ψηφίσουν άλλο κόμμα από φόβο για το μέλλον (που ούτως ή άλλως προβλέπεται ζοφερό), άλλοι πάλι θα επιλέξουν ένα κόμμα από προσωπικό συμφέρον.

ε, μερικοί θα ψηφίσουν και κατά συνείδηση (ελπίζω)...

Link to comment
Share on other sites

Καλά.... Τέτοιο μανιφέστο υπέρ του Τσίπρα πια....

 

Σιγά την τζάμπα μαγκιά του Τσίπρα....

 

Χέζονται τον Τσίπρα όλοι στην Ευρώπη....

 

Η μόνη αλήθεια είναι αυτό που λέει στο τέλος... Ότι ο κόσμος θα τον ψηφίσει όχι επειδή τον πάει, αλλά ως αντίδραση στους άλλους τους τελειωμένους...

 

Έτσι ανέβηκε και η χρυσή αυγή...

 

καλα μην παιρνεις και ορκο για οτι λες

καταρχην στην ευρωπη παθαινουν αλλεργια για οτι σημαινει αριστερα γιατι ειναι κολλητικο πραγμα

οχι ο κοσμος δεν ψηφιζει ουτε απο αντιδραση συριζα ουτε επειδη παει τον τσιπρα, ψηφιζει επειδη πιστευει περισσοτερο σε μια χ πολιτικη για την ελλαδα και για την ευρωπη

 

ε και μην συγκρινεις φαινομαινο χρυση αυγη με συριζα, ασχετο

Link to comment
Share on other sites

ε, μερικοί θα ψηφίσουν και κατά συνείδηση (ελπίζω)...

 

Με την υπάρχουσα πολιτική κατάσταση και τους πολιτικούς πως μπορεί ένας άνθρωπος να ψηφίσει κατά συνείδηση ?

Link to comment
Share on other sites

Με την υπάρχουσα πολιτική κατάσταση και τους πολιτικούς πως μπορεί ένας άνθρωπος να ψηφίσει κατά συνείδηση ?

μα αυτή την πολιτική κατάσταση κι αυτούς τους πολιτικούς εμείς τους ψηφίζουμε. δεν ήρθαν από μόνοι τους να κατσικωθούν στη Βουλή. και τους ψηφίζουμε και τους ξαναψηφίζουμε και ψηφίζουμε και τα παιδιά/ανήψια τους και άτομα που απλά αναγνωρίζουμε από την τηλεόραση αλλά δεν έχουμε ιδέα γαι το πολιτικό/κοινωνικό τους ποιόν.

Link to comment
Share on other sites

Σήκω Ανδρέα να τους δεις!

 

Θα κρατικοποιήσουν την Ολυμπιακή και τον ΟΤΕ, θα επιβάλουν φόρο 1% επί του τζίρου των επιχειρήσεων, θα χρησιμοποιήσουν τις καταθέσεις για ανάπτυξη, θα προσλάβουν 100.000 δημοσίους υπαλλήλους, θα συνάψουν υποχρεωτικά δάνεια σε όσους Έλληνες έχουν στις τράπεζες περισσότερα από 20.000 ευρώ. Ποιος θα τα κάνει όλα αυτά; Ο ΣΥΡΙΖΑ. Είναι δηλώσεις στελεχών του. Αυτή είναι η κυβερνητική τους πρόταση.

 

Κι αν κάποιος τους πει ότι αυτά δεν γίνονται, η απάντηση είναι έτοιμη: Θα πάρουμε δάνεια από Ρωσία και Κίνα. Το μόνο που δεν έχουμε ακόμη ακούσει είναι ότι ο Τσάβες θα μας εξασφαλίσει πετρέλαιο για τις κρύες νύκτες του χειμώνα. Αλλά ας μην βιαζόμαστε. Θα το ακούσουμε κι αυτό.

 

Τις δηλώσεις για την Ολυμπιακή και τον ΟΤΕ τις έκανε ο κ. Δραγασάκης και την αμέσως επόμενη στιγμή ξεκίνησε πάρτι στα γραφεία των βασικών μετόχων των εν λόγω εταιρειών. Τέτοιο δώρο ήταν ανέλπιστο, εκτός κι αν νομίζει κανείς ότι θα αποζημιωθούν με λιγότερα χρήματα από όσα έχουν πληρώσει. Δεν μας είπε ο κ. Δραγασάκης που θα βρει αυτά τα χρήματα, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης.

 

Την φορολόγηση των επιχειρήσεων με 1% επί τους τζίρου τους την έκανε ο καθηγητής κ. Μηλιός. Αν θυμάμαι καλά ο κ. Μηλιός ήταν στην Β΄Πανελλαδική (Ομάδα που διασπάστηκε από τον Ρήγα Φεραίο) μαζί με τον Χρύσανθο τον Λαζαρίδη του κ. Σαμαρά. Ο κ. Μηλιός, λοιπόν, προανήγγειλε την πιο άγρια φορολογία σε βάρος των επιχειρήσεων. Κι όσοι βιαστούν να πουν ότι το κεφάλαιο θα πρέπει να πληρώσει τα... σπασμένα της κρίσης, ας σκεφτούν πόσες και τι είδους επιχειρήσεις θα εξακολουθήσουν να λειτουργούν στην Ελλάδα με τέτοιους όρους.

 

Τις δηλώσεις για τα δάνεια και τις καταθέσεις τις έχουν κάνει οι κ.κ. Σρατούλης και Γλέζος και μάλιστα πολλάκις. Την πρώτη φορά που τις αναπαράγαμε μας κατηγόρησαν ως... προβοκάτορες. Στις επόμενες ημέρες έσπευσαν οι ίδιοι να τις επαναλάβουν τόσες πολλές φορές που τις εμπεδώσαμε άπαντες. Έτσι συνεχίζεται αμείωτος ο ρυθμός των εκροών καταθέσεων από τις τράπεζες, αλλά και γι΄ αυτό φταίνε μάλλον οι «άθλιοι προβοκάτορες» και «υπηρέτες των συμφερόντων του κεφαλαίου».

Για τα δάνεια από Ρωσία και Κίνα υπήρξαν χτες σχετικές δηλώσεις από την κα Χαραλαμπίδου. Θα μας σώσει ο Βλαδίμηρος. Εδώ οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να σώσουν τον εαυτό τους και χρεοκόπησαν πριν μερικά χρόνια για 60 δισεκατομμύρια και θα σπεύσουν να πληρώσουν για μας τα 300 τόσα που χρωστάμε; Μάλλον όχι. Ίσως εννοούν ότι σε περιβάλλον δραχμής θα έρθουν Ρώσοι και Κινέζοι και θα αγοράσουν τα πάντα για μερικές πενταροδεκάρες. Ενδιαφέρουσα πρόταση. Αν κάτι ανάλογο το υποστήριζε κάποιος για τους αμερικάνους θα τον είχαν πει ήδη πράκτορα. Όταν το υποστηρίζει για τους Ρώσους και τους Κινέζους, πως μπορείς να τον πεις; Σύντροφο; Να με συγχωρούν, αλλά κάποιος πρέπει να τους πει ότι Ρώσοι και Κινέζοι είναι πλέον καπιταλιστές και ότι τοποθετούν τα κεφάλαιά τους με όρους της αγοράς. Κι αν πρόκειται να πρέπει να επιλέξω μεταξύ της Ευρώπης και των «άλλων», δεν βλέπω τον λόγο γιατί θα πρέπει να εγκαταλείψουμε την Ευρώπη. Εγώ δεν έχω κάποιο συμφέρον να το κάνω αυτό. Οι... άλλοι;

 

Για τον Τσάβες δεν μας το έχουν ακόμη πει. Υπομονή. Δεν έχουν πιάσει ακόμη τα κρύα. Αλλά ούτε και οι ζέστες! Ακόμη. Διότι οι επόμενες εκλογές θα γίνουν με το θερμόμετρο στα ύψη. Οπότε θα ακούσουμε διάφορα.

 

Σαν να ακούω τον Ανδρέα. Τότε που μιλούσε για τον Καντάφι, τα αδέλφια μας τους Άραβες, τους συντρόφους μας των λαϊκών κινημάτων σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη. Για την ΕΟΚ, το ΝΑΤΟ, τους Αμερικανούς. Ω καιροί! Ω ήθη!...

 

Θανάσης Μαυρίδης

 

Πηγή:http://www.capital.gr

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την υπάρχουσα πολιτική κατάσταση και τους πολιτικούς πως μπορεί ένας άνθρωπος να ψηφίσει κατά συνείδηση ?

 

 

Δυστυχώς ....ας ψηφίσουμε με την εις ατοπο απαγωγη.....

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

κ

οχι ο κοσμος δεν ψηφιζει ουτε απο αντιδραση συριζα ουτε επειδη παει τον τσιπρα, ψηφιζει επειδη πιστευει περισσοτερο σε μια χ πολιτικη για την ελλαδα και για την ευρωπη

 

ε και μην συγκρινεις φαινομαινο χρυση αυγη με συριζα, ασχετο

 

Όσο και να συμφωνώ με αυτά που κατά καιρούς γράφεις, εδώ θα διαφωνήσω. Ο ίδιος ο Παπαδημούλης παραδέχτηκε ότι ένα ποσοστό των ψήφων του ΣΥΡΙΖΑ ήταν από πρώην ψηφοφόρους των δύο ξεφτιλαίων που ήθελαν να τιμωρήσουν/διαμαρτυρηθούν. ΟΧΙ ΟΛΟΙ φυσικά.....αλλά υπαρχει τέτοιο κομμάτι οπωσδήποτε.

 

Όσο για σύγκριση, η κοπέλα δεν έκανε καμία μεταξύ των δύο κομμάτων. Απλά η λεγόμενη ψήφος διαμαρτυρίας είδαμε πολύ καλά τί μπορεί να σημαίνει και είναι - κατ' εμέ - επικίνδυνη όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Ο κόσμος πρέπει να ψηφίζει όπως λες κατά συνείδηση και πιστεύοντας σε ένα πρόγραμμα - όποιο κι αν είναι αυτό.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

οσο η ελλαδα θα κοιταει σχεδον αυτιστικα προς γερμανια και αμερικη θα τον π,,,νει

 

αδερφια μου ψηφιστε με συνειδηση αυτους που ξερετε τοσα χρονια ποσο σας δουλευουν, συναινεστε σε μια ευρωπη χωρις κοινωνικο προφιλ ουσια και αλληλεγγυη, συνεχιστε να ψηφιζετε πολιτικες που οδηγησην ευρωπη και ελλαδα σε τετοια παρακμη, μετα οταν θα σας πανε βασικο μισθο στα 300 ΕΥΡΩ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ, ψηφιστε ιδιους ανθρωπους, ιδιες πολιτικες, ιδιους εκβιασμους

Link to comment
Share on other sites

μα αυτή την πολιτική κατάσταση κι αυτούς τους πολιτικούς εμείς τους ψηφίζουμε. δεν ήρθαν από μόνοι τους να κατσικωθούν στη Βουλή. και τους ψηφίζουμε και τους ξαναψηφίζουμε και ψηφίζουμε και τα παιδιά/ανήψια τους και άτομα που απλά αναγνωρίζουμε από την τηλεόραση αλλά δεν έχουμε ιδέα γαι το πολιτικό/κοινωνικό τους ποιόν.

 

μάλλον παρεξηγήθηκα.

Συμφωνώ με το ποστ σου 736. το ερώτημα ήταν "ρητορικό";)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το νεκρολόγιο του Ρουμπινί

http://www.skai.gr/news/finance/article/203559/roubini-i-elliniki-tragodia-plisiazei-sto-telos-tis-/

 

και μετά αυτό:

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112869320

 

Αυτό σε απάντηση των κ. Ρουμπινι, Citigroup, Ρεσλερ και λοιπών αρπακτικών που σώνει και καλά θέλουν να αναπαραγάγουν ή να δημιουργούν σενάρια εξόδου.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

οσο η ελλαδα θα κοιταει σχεδον αυτιστικα προς γερμανια και αμερικη θα τον π,,,νει

 

αδερφια μου ψηφιστε με συνειδηση αυτους που ξερετε τοσα χρονια ποσο σας δουλευουν, συναινεστε σε μια ευρωπη χωρις κοινωνικο προφιλ ουσια και αλληλεγγυη, συνεχιστε να ψηφιζετε πολιτικες που οδηγησην ευρωπη και ελλαδα σε τετοια παρακμη, μετα οταν θα σας πανε βασικο μισθο στα 300 ΕΥΡΩ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ, ψηφιστε ιδιους ανθρωπους, ιδιες πολιτικες, ιδιους εκβιασμους

 

όχι θα.

Κάπου ήδη εφαρμόστηκε.

Ρίξε μια ματια γύρω σου.

Μπορεί να μη χτυπησε ακόμη την δική μας πόρτα αλλά ήρθε.

 

Πολύ περισσότερο με καίνε τα εργασιακά δικαιώματα που χάθηκαν ( οχι θα χαθούν ), παρά τα χαράτσια.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο με το οποιο συμφωνω γιατι παραεγινα γραφικη και προβλεψιμη με τα οσα γραφω ειναι οτι οντως αυτη η ψηφος φορτωνεται με ιδιοτητες καθηκοντα και χρεη απο τα οποια θα επρεπε να ειναι απαλλαγμενη

δεν προκειεται μονον για ψηφο πολιτικης γραμμης πλευσης αλλα δυστυχως για ψηφο αποδοσης δικαιοσυνης

 

το προβλημα με την ελλαδα ειναι προβλημα αποδοσης δικαιοσυνης, ο κοσμος προσπαθει μεσα απο τις εκλογες να γινει και δικαστης εξαιτιας ενος τεραστιου κενουν θεσμων, αξιων, ηθικης κλπ

 

προσπαθει να τιμωρησει τους προδοτες, τους ψευτες, εγκληματιες ποινικου δικαιου που κρυβονται πισω απο νομους και προνομια που τους θετουν στο απυροβλητο

 

ολα αυτα συν την κριση ταυτοτητας μσα στην ευρωπη, την παγκοσμια οικονομικη κριση, και τους μικρονοηκους τους γερμανους, οδηγησαν 2 φορες την ευρωπη σε πολεμο, γιατι οχι και μια τριτη, τι να κανει ο ταλαιπωρος ο ψηφοφορος?

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα σκεφτούν για να τρομοκρατήσουν το κόσμο ήθελα να ήξερα;;;

Συνεχίστε να τους ψηφίζετε κορίτσια, όλα πάνε τόσο καλά που περιμένουμε το Τσίπρα για να τα διαλύσει όλα!!!

Τι να διαλύσει ήθελα να ήξερα; Έχει μείνει και τίποτα;

Η ΝΔ αν θα βγει (φτου φτου) θα συνεχίσει το ''πετυχημένο'' πρόγραμμα που άφησε στη μέση το 2009, το θυμάστε ετσι; Ιδιωτικοποίηση λιμανιών, διοδίων, ενα κράτος στο αυτόματο και αποκρατικοποιήσεις σωρό....θα το συνεχίσει λέει μιας και ήταν τόσο πετυχημένο...

Δως της την ευκαρία βρε παιδιά να αποτελειώσει ό,τι άφησε το ΠΑΣΟΚ!!!

 

Γιατί δε βάζεις και το φοβερό πρόγραμμα της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και βάζεις μόνο του ''επικύνδυνου'' ΣΥΡΙΖΑ; Δε καταλαβαίνω...

Αυτά είναι τα πιο επικίδυνα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...