EviQ

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Πριν λίγες μέρες παρακολουθούσα μια εκπομπή στην τηλεόραση, από αυτές που συνηθίζουν να ξεπηδούν όταν πλησιάζει μια εκλογική αναμέτρηση, στην οποία, μεταξύ άλλων, υπήρχε και ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας ο οποίος σε μια στιγμή λέει στον δημοσιογράφο – διευθύνων την συζήτηση: «Λεφτά θα υπάρχουν».

Η αλήθεια είναι ότι άκουγα την συζήτηση με μισό αυτί και ταυτόχρονα έκανα και κάποιες άλλες μικροδουλίτσες στο σπίτι. Όλη η πρόσφατη εκλογολογία αλλά και το γεγονός πως πάμε αυτή την στιγμή σε εκλογές με έχει εκνευρίσει, επειδή μου θυμίζει πως οι πολιτικοί νοιάζονται περισσότερο για την καρέκλα τους και λιγότερο για την ουσία του ρόλου και του επαγγέλματος τους.

Όταν όμως άκουσα πως «λεφτά θα υπάρχουν», δεν πίστευα στα αυτιά μου. Μεμιάς, τα πάντα ήρθαν στο προσκήνιο. Τα όνειρα που είχα σαν επαγγελματίας, σαν οικογενειάρχης, σαν πολίτης της Ελλάδας. Ο ρεαλισμός της πικρής προσγείωσης που έφεραν τα τελευταία γεγονότα της χώρας μου.

Λεφτά θα υπάρχουν; Αυτή είναι η κατανόηση των δύο τελευταίων χρόνων από τους πολιτικούς μας; Από το «λεφτά υπάρχουν» περάσαμε στο «λεφτά θα υπάρχουν»; Δύο χρόνια οικονομικής εξαθλίωσης και μνημονίων αποτυπώθηκαν στο «θα»; Σε ένα σφηνάκι ρεαλισμού που επιπλέει σε μια θάλασσα ψέματος; Μα πότε επιτέλους θα πάψουν να μας φέρονται λες και είμαστε ηλίθιοι;

Στην εκπομπή που παρακολουθούσα, ο δημοσιογράφος φυσικά ρώτησε τον εκπρόσωπο τι εννοούσε με το «λεφτά θα υπάρχουν» και κάπου μεταξύ της «αποπασοκοποίησης του κράτους» και της στιγμιαίας ενσυναίσθησης του «...θα υπάρχουν άμα δουλέψουμε» εγώ χάθηκα και δεν παρακολούθησα τον συνειρμό του κυρίου Θα, αν και μου έμεινε η απορία πως θα αποπασοκοποιηθεί ένα κράτος όταν ο αποπασοκοποιητής του ξεκινάει με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε κι εκείνος που τώρα θέλει να κάψει στην πυρά: Θα.

Η εκπομπή στην τηλεόραση πέρασε πάλι στο υπόβαθρο του μυαλού μου, αυτή τη φορά για τα καλά, όμως η πίκρα της έμεινε σαν γεύση στο στόμα μου, στην καρδιά μου. Τίποτα λοιπόν δεν άλλαξε; Ένα «θα» μονάχα; Τα δύο τελευταία χρόνια της ταπείνωσης και της αδικίας οδήγησαν τους πολιτικούς μας να βάλουν ένα «θα» στον κατά τα άλλα ίδιο και απαράλλαχτο συνειρμό τους;

«Λεφτά υπάρχουν κύριοι. Υποφέρετε τώρα, εξαθλιώνεστε, μειώνεστε, αλλά υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ. Υπάρχουν λεφτά. Ας είμαστε όμως ρεαλιστές. Θα υπάρχουν. Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Όχι, δεν πρέπει να λέμε ψέματα. ΘΑ υπάρχουν. Στο μέλλον. Σε ποιο μέλλον; Σε αυτό που εγώ κάθομαι στην καρέκλα του διοικούντος κι εσείς, οι έλληνες, εργάζεστε σκληρά και φυσικά ανταμείβεστε δίκαια για την εργασία σας (από εμένα)».

Δυστυχώς, η κατανόηση των πολιτικών μας είναι όπως τα μνημόνια: ορόσημα λιτότητας και ανικανότητας.

Γιʼ αυτό και, ως πολίτης, έχω καταλήξει στην εξής αξιωματική πλέον παραδοχή: Πρέπει να φύγει αυτή η γενιά των πολιτικών από την ζωή μας. Όλη. Ούτε μια εξαίρεση. Είναι όλοι τους καρικατούρες της ίδιας σαπουνόπερας: Τα πρόσωπα αλλάζουν αλλά το έργο είναι πάντα το ίδιο.

Να φύγουν. Να φύγουν και να έρθει επιτέλους ένας πολιτικός που θα μου φερθεί με σεβασμό. Θα μου πει την αλήθεια. Δεν περιμένω να μου δώσει λύσεις. Στην εξαθλίωση που βρίσκομαι δεν περιμένω θαύματα. Ας μου πει την αλήθεια. Αυτό θέλω μόνο.

Μέχρι να γίνει αυτό, εγώ θα ψηφίζω ότι είναι απαραίτητο ώστε οι γαργαντούες της πολιτικής να εξαφανιστούν.

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Η ψήφος δεν είναι αγκαρία, είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ!!! Μια φορά έχουμε τη δυνατότητα να δείξουμε νόμιμα την αντίθεσή μας, και θα τη χάσουμε??

Εμένα θα μου εξηγήσετε κάτι? γιατί δεν καταλαβαίνω...:

Ο μόνος υποψήφιος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, ήταν ο Βενιζέλος, σωστά? ωραία, πάμε παρακάτω: εγώ που δεν ήθελα να ψηφίσω το Βενιζέλο, γιατί να έδινα 2 ευρώ και να ψήφιζα κάποιον άλλον (που δεν υπήρχε..), αφού πάλι ο Βενιζέλος θα έβγαινε πρόεδρος..?

Και αν, ας πούμε, ήθελα να βγει ο Βενιζέλος, γιατί να πάω να δώσω 2 ευρώ, αφού ούτως ή άλλως αυτός θα βγει????

:confused::confused::confused::confused:

Η ψήφος δεν είναι αγκαρία, είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ!!! Μια φορά έχουμε τη δυνατότητα να δείξουμε νόμιμα την αντίθεσή μας, και θα τη χάσουμε??

Εμένα θα μου εξηγήσετε κάτι? γιατί δεν καταλαβαίνω...:

Ο μόνος υποψήφιος πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, ήταν ο Βενιζέλος, σωστά? ωραία, πάμε παρακάτω: εγώ που δεν ήθελα να ψηφίσω το Βενιζέλο, γιατί να έδινα 2 ευρώ και να ψήφιζα κάποιον άλλον (που δεν υπήρχε..), αφού πάλι ο Βενιζέλος θα έβγαινε πρόεδρος..?

Και αν, ας πούμε, ήθελα να βγει ο Βενιζέλος, γιατί να πάω να δώσω 2 ευρώ, αφού ούτως ή άλλως αυτός θα βγει????

:confused::confused::confused::confused:

για να μαζεψει λεφτα το κομμα

Μα καλά, που το είδες το σφηνάκι ρεαλισμού? Δεν πιστεύω πως πέφτουμε από τα σύννεφα τώρα που ακούμε πράγματα που συμφωνήθηκαν αμέσως μετά τον παγκόσμιο πόλεμο που λέει ο λόγος,, σχεδόν..

Δεν υπάρχει καμία κατανόηση, ούτε επρόκειτο ποτέ να υπάρξει.. ας μην κάνουμε σαν να βρισκόμαστε εξ απροόπτου.. Δεν υπάρχουν "δυο χρόνια".. δεν πρόκειται να βγούμε από την κρίση όχι σε δυο, ούτε σε εκατόν δυο.. εδώ θα είμαστε.. και αν δεν είμαστε εμείς θα είναι τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας, δυστυχώς..

Δεν τα λέω για να κινδυνολογήσω, ωστόσο, κινδυνολογήσω δεν κινδυνολογήσω, έτσι έχουν τα πράγματα... αυτός που σε σκοτώνει δεν είναι αυτός που σε ανασταίνει.. ας μην έχουμε ψευδαισθήσεις..

Συγνώμη κύριε πάνο, μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς σκεφτόσασταν παλιότερα, όταν ακούγατε ότι όλα θα πάνε καλά? Μα, τόσο αγνοί είμαστε οι Έλληνες, ούτε ίχνος πονηριάς...? Δεν καταλάβαμε εμείς, τα αφελή πρόβατα του Βοσκού, ότι αυτοί θέλουνε να τα φάνε, και ξαφνικά μας έπιασε πανικός?

Σας ζήτησα να με συγχωρέσετε πολλές φορές γιατί δεν καταλαβαίνω.. θα σας το ζητήσω, λοιπόν, και τώρα...

Νομίζατε, δηλαδή, ότι σε δυο χρόνια θα έρχονταν οι ίδιοι (μη σας πω και αυτοπροσώπως) να μας πουν "πάρτε και τα δώρα που σας στερήσαμε, πάρτε και αποζημιώσεις, και ιατρική περίθαλψη. και αύξηση, και τους φορους που σας πήραμε, κι αυτούς.. πάρτε τους πίσω..." και θα συνεχίζονταν όλα κανονικά σαν να μην είχε συμβεί τίποτα?

Για 'μένα η αντίδρασή μας (:shock:) η σοκαριστική, μου φαίνεται πολύ πιο περίεργη από το "λεφτά (θα) υπάρχουν"...

Συγνώμη και πάλι..

ΥΓ*** Δεν είμαι κνίτισσα, ούτε συριζαία ούτε τίποτα, αλλά φίλε μου, κακά τα ψέματα, όλα κι όλα δυο κόμματα "δοκιμάσαμε"....άντε τρία με τους λαουτζίκους... αυτό δεν είναι λάθος δικό μας??

Πριν λίγες μέρες παρακολουθούσα μια εκπομπή στην τηλεόραση, από αυτές που συνηθίζουν να ξεπηδούν όταν πλησιάζει μια εκλογική αναμέτρηση, στην οποία, μεταξύ άλλων, υπήρχε και ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας ο οποίος σε μια στιγμή λέει στον δημοσιογράφο – διευθύνων την συζήτηση: «Λεφτά θα υπάρχουν».

Η αλήθεια είναι ότι άκουγα την συζήτηση με μισό αυτί και ταυτόχρονα έκανα και κάποιες άλλες μικροδουλίτσες στο σπίτι. Όλη η πρόσφατη εκλογολογία αλλά και το γεγονός πως πάμε αυτή την στιγμή σε εκλογές με έχει εκνευρίσει, επειδή μου θυμίζει πως οι πολιτικοί νοιάζονται περισσότερο για την καρέκλα τους και λιγότερο για την ουσία του ρόλου και του επαγγέλματος τους.

Όταν όμως άκουσα πως «λεφτά θα υπάρχουν», δεν πίστευα στα αυτιά μου. Μεμιάς, τα πάντα ήρθαν στο προσκήνιο. Τα όνειρα που είχα σαν επαγγελματίας, σαν οικογενειάρχης, σαν πολίτης της Ελλάδας. Ο ρεαλισμός της πικρής προσγείωσης που έφεραν τα τελευταία γεγονότα της χώρας μου.

Λεφτά θα υπάρχουν; Αυτή είναι η κατανόηση των δύο τελευταίων χρόνων από τους πολιτικούς μας; Από το «λεφτά υπάρχουν» περάσαμε στο «λεφτά θα υπάρχουν»; Δύο χρόνια οικονομικής εξαθλίωσης και μνημονίων αποτυπώθηκαν στο «θα»; Σε ένα σφηνάκι ρεαλισμού που επιπλέει σε μια θάλασσα ψέματος; Μα πότε επιτέλους θα πάψουν να μας φέρονται λες και είμαστε ηλίθιοι;

Στην εκπομπή που παρακολουθούσα, ο δημοσιογράφος φυσικά ρώτησε τον εκπρόσωπο τι εννοούσε με το «λεφτά θα υπάρχουν» και κάπου μεταξύ της «αποπασοκοποίησης του κράτους» και της στιγμιαίας ενσυναίσθησης του «...θα υπάρχουν άμα δουλέψουμε» εγώ χάθηκα και δεν παρακολούθησα τον συνειρμό του κυρίου Θα, αν και μου έμεινε η απορία πως θα αποπασοκοποιηθεί ένα κράτος όταν ο αποπασοκοποιητής του ξεκινάει με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε κι εκείνος που τώρα θέλει να κάψει στην πυρά: Θα.

Η εκπομπή στην τηλεόραση πέρασε πάλι στο υπόβαθρο του μυαλού μου, αυτή τη φορά για τα καλά, όμως η πίκρα της έμεινε σαν γεύση στο στόμα μου, στην καρδιά μου. Τίποτα λοιπόν δεν άλλαξε; Ένα «θα» μονάχα; Τα δύο τελευταία χρόνια της ταπείνωσης και της αδικίας οδήγησαν τους πολιτικούς μας να βάλουν ένα «θα» στον κατά τα άλλα ίδιο και απαράλλαχτο συνειρμό τους;

«Λεφτά υπάρχουν κύριοι. Υποφέρετε τώρα, εξαθλιώνεστε, μειώνεστε, αλλά υπάρχει φως στο τέλος του τούνελ. Υπάρχουν λεφτά. Ας είμαστε όμως ρεαλιστές. Θα υπάρχουν. Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Όχι, δεν πρέπει να λέμε ψέματα. ΘΑ υπάρχουν. Στο μέλλον. Σε ποιο μέλλον; Σε αυτό που εγώ κάθομαι στην καρέκλα του διοικούντος κι εσείς, οι έλληνες, εργάζεστε σκληρά και φυσικά ανταμείβεστε δίκαια για την εργασία σας (από εμένα)».

Δυστυχώς, η κατανόηση των πολιτικών μας είναι όπως τα μνημόνια: ορόσημα λιτότητας και ανικανότητας.

Γιʼ αυτό και, ως πολίτης, έχω καταλήξει στην εξής αξιωματική πλέον παραδοχή: Πρέπει να φύγει αυτή η γενιά των πολιτικών από την ζωή μας. Όλη. Ούτε μια εξαίρεση. Είναι όλοι τους καρικατούρες της ίδιας σαπουνόπερας: Τα πρόσωπα αλλάζουν αλλά το έργο είναι πάντα το ίδιο.

Να φύγουν. Να φύγουν και να έρθει επιτέλους ένας πολιτικός που θα μου φερθεί με σεβασμό. Θα μου πει την αλήθεια. Δεν περιμένω να μου δώσει λύσεις. Στην εξαθλίωση που βρίσκομαι δεν περιμένω θαύματα. Ας μου πει την αλήθεια. Αυτό θέλω μόνο.

Μέχρι να γίνει αυτό, εγώ θα ψηφίζω ότι είναι απαραίτητο ώστε οι γαργαντούες της πολιτικής να εξαφανιστούν.

φυσικα και θα υπαρχουν λεφτα. αλλα οχι για το λαο.

Ετσι ακριβώς!!!

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Τα άκρα δεν με αντιπροσωπεύουν, ιδεολογικά ανήκω σε ένα κόμμα που αποτελείται από λαμόγια και κλέφτες, τι να ψηφίσω λοιπόν? με τι κριτήριο?

Δεν πιστεύω ότι σ' αυτές τις εκλογές θα γίνει κάτι διαφορετικό...Ίσα ίσα... Πόσοι άνεργοι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα θα ψηφίσουν τον βουλευτή που θα τους τάξει ένα κομμάτι ψωμί? Όλοι. Όταν ο κόσμος πεινάει θα κάνει το παν για να επιβιώσει ο ίδιος και η οικογένειά του. Ουτε ιδεολογίες θα κοιτάξει ούτε το απώτερο μέλλον και το συμφέρον της Χώρας. Δυστυχώς... Μας έχουν φέρει σε αυτήν την άθλια κατάσταση να τσαλαπατούμε την αξιοπρέπειά μας για ένα κομμάτι ψωμί...

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Τα άκρα δεν με αντιπροσωπεύουν, ιδεολογικά ανήκω σε ένα κόμμα που αποτελείται από λαμόγια και κλέφτες, τι να ψηφίσω λοιπόν? με τι κριτήριο?

Να καταψηφίσεις τα λαμόγια και τους κλέφτες. Με αυτό το κριτήριο να ψηφίσεις. Και μη μου πεις ότι τα λαμόγια και οι κλέφτες δεν αποτελούν ακραία στοιχεία, προσωπικά νομίζω ότι τα λαμόγια και οι κλέφτες είναι πιο δεξιοί και από τους δεξιούς, πιο τύραννοι και από τους τύρρανους. Τι να λέμε τώρα! Λέμε ότι ανήκουμε στον τάδε χώρο αλλά οι πράξεις μας δηλώνουν το αντίθετο. Τι ιδεολογίες και πράσινα άλογα να πιστέψω λοιπόν;;; Νομίζω ότι διανύουμε τη χειρότερη μορφή δικτατορίας, κοινοβουλευτική δικτατορία, όταν ο δικτάτορας είναι ένας ξέρεις με ποιόν να παλέψεις και να τα βάλεις, αυτοί εδώ οι δικτάτορες είναι χειρότεροι, σαν την Λερναία Ύδρα, κόβεις ένα κεφάλι και πετάγονται δέκα ομοιδεάτες τους. Δεν υπάρχει ιδεολογία σήμερα, μόνο συμφέροντα. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να διαλλέγουμε όλο και διαφορετικά άτομα, απόλυτη δύναμη σε κανένα κόμμα, σε κανέναν ηγέτη, εκτός κι αν αξίζει, αν δεν μας κάνουν να αλλάζουμε χώρο πολιτικό με ευελιξία. Δεν πρέπει να μένουμε κολλημένοι σε ένα κόμμα γιατί το ψήφιζε ο πατέρας μας, ο σύντροφός μας, εμείς οι ίδιοι. Τα κόμματα μεταλλάσσονται, ας είμαστε ευέλικτοι να καταλαβαίνουμε την μετάλλαξή τους αυτή.

Διαφημίσεις

Να καταψηφίσεις τα λαμόγια και τους κλέφτες. Με αυτό το κριτήριο να ψηφίσεις. Και μη μου πεις ότι τα λαμόγια και οι κλέφτες δεν αποτελούν ακραία στοιχεία, προσωπικά νομίζω ότι τα λαμόγια και οι κλέφτες είναι πιο δεξιοί και από τους δεξιούς, πιο τύραννοι και από τους τύρρανους. Τι να λέμε τώρα! Λέμε ότι ανήκουμε στον τάδε χώρο αλλά οι πράξεις μας δηλώνουν το αντίθετο. Τι ιδεολογίες και πράσινα άλογα να πιστέψω λοιπόν;;; Νομίζω ότι διανύουμε τη χειρότερη μορφή δικτατορίας, κοινοβουλευτική δικτατορία, όταν ο δικτάτορας είναι ένας ξέρεις με ποιόν να παλέψεις και να τα βάλεις, αυτοί εδώ οι δικτάτορες είναι χειρότεροι, σαν την Λερναία Ύδρα, κόβεις ένα κεφάλι και πετάγονται δέκα ομοιδεάτες τους. Δεν υπάρχει ιδεολογία σήμερα, μόνο συμφέροντα. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να διαλλέγουμε όλο και διαφορετικά άτομα, απόλυτη δύναμη σε κανένα κόμμα, σε κανέναν ηγέτη, εκτός κι αν αξίζει, αν δεν μας κάνουν να αλλάζουμε χώρο πολιτικό με ευελιξία. Δεν πρέπει να μένουμε κολλημένοι σε ένα κόμμα γιατί το ψήφιζε ο πατέρας μας, ο σύντροφός μας, εμείς οι ίδιοι. Τα κόμματα μεταλλάσσονται, ας είμαστε ευέλικτοι να καταλαβαίνουμε την μετάλλαξή τους αυτή.

Σε βρίσκω πάρα πολύ σωστή....

Η γιαγιά του δικού μου, 88 χρονών, μου είπε πριν λίγες μέρες: "Κι εμείς χάλια περνούσαμε τότε και δεν είχαμε ψωμί να φάμε, δε μπορούσαμε να μαζευτούμε πάνω από τρία άτομα.. όμως, ξέραμε τι γινόταν, ξέραμε ότι είχαμε χούντα, δικτατορία... τώρα, μας φτύνουνε και νομίζουμε ότι βρέχει.. δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουν και τους ψηφίζουμε με βάρκα την ελπίδα..."

Δεν έχει πολύ δίκιο?

Δυστυχως εχω την αισθηση οτι τπτ δεν θα αλλαξει!Οπου κ να γυρισω ακουω για φτωχεια,πεινα,οτι δεν φτανουν τα λεφτα,πως θα τα βγαλουμε περα να καουν οι αλητες κτλ!Ομως ενα τεραστιο νουμερο ανθρωπων 200.0000!!!!πηγε να δωσει ψηφο(εμπιστοσυνης αφου δεν ειχε αντιπαλο)μαζι με 2 ευρω τουλαχιστον αφου υπηρχαν και κατιο μπιπ μπιπ ανθρωποι που αφηναν και παραπανω!Και αναρωυτιεμαι?ποσοι ακομη ηθελαν να ψηφισουν και δεν πηγαν?η πεθερα μιας φιλης μονο που δεν εκλαιγε που δεν πηγε!Ποσοι ακομη ειπαν τι να πηγαινω τωρα αφου μονος του ειναι υποψηφιος?Ποσοι θα εκαναν το αντιστοιχο για τη Ν.δημοκρατια!

Τι εχουμε παθει>?που ζουμε?δεν βλεπουμε γυρω μας?Φοβαμαι!!!!φοβαμαι παρα πολυ!Για το μελλον μου,το παρον μου,το παρελθον μου!Αναρωτιεμαι ποσο μεγαλη ευθυνη εχω για ολο αυτο κι ας μην του ψηφισα ποτε!κανεναν απ τους 2!Αλλα και παλι ντρεπομαι γιατι κατι θα μπορουσα ισως να ειχα κανει!αλλα τι?μας αφηνουν και λιγο καθαρο μυαλο να αντιδρασουμε?τι θα πω στα παιδια μου οταν μεγαλωσουν?

Καλα τα λεμε οτι πρε[πει να καθαρισει ο τοπος απο τα καθαρματα αλλα ΠΩΣ?????

Βλεπω να κανουν κυβερνηση ΝΔ κ ΠΑΣΟΚ.Το λεω με πικρια αλλα αυτο βλεπω.

Αν τωρα και οι 2 μαζι δεν βγαζουν κυβερνηση πιστεω οτι θα πεισουν πολλους να τους ψηφισουν και θα γινει μια απ τα ιδια οπως ειναι σημερα απλα με αλλο ζωο για προθυπουργο.Εγω τον Παπαδημο ουτε που τον ηξερα και ο περισσοτερος κοσμος αλλα και να τον ηξερα δεν τον ψηφισε και κανεις!πως κατεληξε να μας κυβερναει καποιος που ουτε καν ηταν υποψηφιος?Και το επαιζαν και δυσκολοι η σιχαμενοι οτι ταχα μου δεν μπορουν να αποφασισουν ποιον θα κανουν πρωθυπουργο!Ουστ ζωα!

Δυστυχως εχω την αισθηση οτι τπτ δεν θα αλλαξει!Οπου κ να γυρισω ακουω για φτωχεια' date='πεινα,οτι δεν φτανουν τα λεφτα,πως θα τα βγαλουμε περα να καουν οι αλητες κτλ!Ομως ενα τεραστιο νουμερο ανθρωπων 200.0000!!!!πηγε να δωσει ψηφο(εμπιστοσυνης αφου δεν ειχε αντιπαλο)μαζι με 2 ευρω τουλαχιστον αφου υπηρχαν και κατιο μπιπ μπιπ ανθρωποι που αφηναν και παραπανω!Και αναρωυτιεμαι?ποσοι ακομη ηθελαν να ψηφισουν και δεν πηγαν?η πεθερα μιας φιλης μονο που δεν εκλαιγε που δεν πηγε!Ποσοι ακομη ειπαν τι να πηγαινω τωρα αφου μονος του ειναι υποψηφιος?Ποσοι θα εκαναν το αντιστοιχο για τη Ν.δημοκρατια!

Τι εχουμε παθει>?που ζουμε?δεν βλεπουμε γυρω μας?Φοβαμαι!!!!φοβαμαι παρα πολυ!Για το μελλον μου,το παρον μου,το παρελθον μου!Αναρωτιεμαι ποσο μεγαλη ευθυνη εχω για ολο αυτο κι ας μην του ψηφισα ποτε!κανεναν απ τους 2!Αλλα και παλι ντρεπομαι γιατι κατι θα μπορουσα ισως να ειχα κανει!αλλα τι?μας αφηνουν και λιγο καθαρο μυαλο να αντιδρασουμε?τι θα πω στα παιδια μου οταν μεγαλωσουν?

Καλα τα λεμε οτι πρε[πει να καθαρισει ο τοπος απο τα καθαρματα αλλα ΠΩΣ?????

Βλεπω να κανουν κυβερνηση ΝΔ κ ΠΑΣΟΚ.Το λεω με πικρια αλλα αυτο βλεπω.

Αν τωρα και οι 2 μαζι δεν βγαζουν κυβερνηση πιστεω οτι θα πεισουν πολλους να τους ψηφισουν και θα γινει μια απ τα ιδια οπως ειναι σημερα απλα με αλλο ζωο για προθυπουργο.Εγω τον Παπαδημο ουτε που τον ηξερα και ο περισσοτερος κοσμος αλλα και να τον ηξερα δεν τον ψηφισε και κανεις!πως κατεληξε να μας κυβερναει καποιος που ουτε καν ηταν υποψηφιος?Και το επαιζαν και δυσκολοι η σιχαμενοι οτι ταχα μου δεν μπορουν να αποφασισουν ποιον θα κανουν πρωθυπουργο!Ουστ ζωα![/quote']

Έλα ντε? Όλοι αυτοί οι επαναστάτες παπούδες που μουτζώνουν και βρίζουν τα κόμματα, τι ψηφίζουν? Γιατί, αν όοοολοι αυτοί ψηφίζαν κάτι άλλο, δεν θα έβγαινε ούτε πασοκ ούτε νδ....

Δηλαδή, οκ, οι παπούδες μας πάλεψαν για την (όποια) ελευθερία, αλλά οι παπούδες είναι και αυτοί που μπερδεύονται ότι το πασοκ, αυτό το σοσιαλιστικό κόμμα, θα μας ξελασπώσει....

Μα έτσι κι αλλιώς, δεν κανονίζουμε εμείς την κυβέρνηση... Ψάξε λιγάκι στο youtube γιατί δεν θυμάμαι πως λέγεται το βιντεάκι, και θα δεις τον Γιωργάκη να λέει "χρειαζόμαστε μια παγκόσμια κυβέρνηση" και τέτοια κουφά...

Ξέρετε, σε λίγο θα πηγαίνουμε σε ένα τεράστιο μαγαζί,απο όπου θα αγοράζουμε γάλα, ρούχα, αεροπλάνα, όπλα, σπίτια κλπ...

Χθες ένας συνάνθρωπός μας επέλεξε να δώσει τέλος στη ζωή του για να μην χάσει την αξιοπρέπειά του. Και πόσοι άλλοι αυτοκτονούν καθημερινά χωρίς να το ανακοινώνουν τα ΜΜΕ.:(

Νιώθω τόσο αγανακτισμένη, τόσο θυμωμένη που μας αναγκάζουν να ζούμε μέσα στη στεναχώρια και την αβεβαιότητα.:mad:

Θέλω με τις εκλογές να αλλάξει κάτι στην χώρα μου. Οτιδήποτε. Θέλω να πεινάσω μεν όπως πεινάω ήδη, αλλά να έλπίζω σ' ένα καλύτερο μέλλον.

Μέσα στο ευρώ ή έξω από αυτό; Δεν με ενδιαφέρει, αρκεί να δω φως στο τούνελ...

Οι εκλογές αυτές ειναι η τελευταία μας ευκαιρία. Ελπίζω κάποιοι έστω και τελευταία στιγμή να λογικευτούν. Κυρίως οι συνταξιούχοι να θορυβηθούν από το χθεσινό περιστατικό και να ψηφίσουν με βάση το συμφέρον του λαού.

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Εκλογές ακούω μα εκλογές δεν βλέπω...

Πάλι πίσω πίσω το πάνε, θα...ανακοινώσουν από εβδομάδα...ίσως

Μας βλέπω να υπνοτιζόμαστε από το γύρισμα της σούβλας, και η σκέψη των εκλογών να παραμερίζεται από μία μερίδα κοκορέτσι με δυνατό τζατζίκι συνοδευόμενο από την απαραίτητη τηγανιτή πατάτα.

Και μετά από αυτό κάτι άλλο θα βρούμε να ασχοληθούμε.

Δεν τους πιστεύω πια.

Κι ακόμα κι αν γίνουν, είμαι καχύποπτη για το αποτέλεσμα.

Διαφημίσεις

Από ότι διάβασα το λευκό πιάνει ως άκυρο, οπότε δυστυχώς μας έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα πολιτικής έκφρασης με λευκό ψηφοδέλτιο.

Συγνώμη, θα σε διορθώσω, γιατί η λευκή ψήφος προσμετράται στα λευκά και με ξεχωριστη αρίθμηση προσμετρώνται τα άκυρα ! Διορίζομαι δικαστική αντιπρόσωπως και πάντα έτσι κα΄νουμε, γιατί αυτό ορίζει ο εκλογικός νόμος, ο οποίος ως πρός αυτό δεν έχει αλλάξει.

Αρα λευκο=λευκο,

άκυρο = άκυρο κτλ.

Από ότι διάβασα το λευκό πιάνει ως άκυρο, οπότε δυστυχώς μας έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα πολιτικής έκφρασης με λευκό ψηφοδέλτιο.

Συγνώμη, θα σε διορθώσω, γιατί η λευκή ψήφος προσμετράται στα λευκά και με ξεχωριστη αρίθμηση προσμετρώνται τα άκυρα ! Διορίζομαι δικαστική αντιπρόσωπως και πάντα έτσι κα΄νουμε, γιατί αυτό ορίζει ο εκλογικός νόμος, ο οποίος ως πρός αυτό δεν έχει αλλάξει.

Αρα λευκο=λευκο,

άκυρο = άκυρο κτλ.

Προσμετράται στα λευκά για τυπικούς λόγους και μόνο, στο εκλογικό αποτέλεσμα όμως δεν έχει καμιά βαρύτητα, η λευκή ψήφος όπως και η άκυρη πάει υπέρ των πρώτων κομμάτων, οπότε αποχή, λευκό και άκυρο βοηθάνε τα κυβερνώντα κόμματα.

Συμφωνώ. Έχεις δίκιο. Παραπλάνηση των δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ είναι τελικά. :(

Δεν ήμουν ποτέ ούτε ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ ούτε της ΝΔ!

Κι όμως ο Κουβέλης έκανε δήλωση που λέει ότι έχει ψηφιστεί εως τώρα δεν μπορούμε να το αποποιηθούμε.

Ο Καμμένος εδώ και χρόνια μου λέει πως δεν συμφωνεί και τώρα ακόμη περισσότερο.Τι θες να το ζωγραφίσει κι όλας?

Απλά λόγια λέω αλλά μελετάω και μελετάω σκληρά!Δεν θα μου πάρει αυτή τη φορά την ψήφο κανένας έτσι απλά!Κακώς τόσα χρόνια δεν ασχολιομουν και το έπαιζα με αυτόν τον τρόπο αντίσταση.

Τρομάρα μου δες τι έπαθα!

Τώρα μελετάμε,μελετάμε...τι θα πω αύριο στα παιδάκια μου?Τις μλκ που μου έλεγε ο πατέρας μου?

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

jZxup2.png

Πολύ σωστά!!

Γιατί δεν μπορεί να μου φύγει από το μυαλό η σκέψη ότι αυτές οι εκλογές αν και όποτε γίνουν θα είναι νοθευμένες;

Αν ή ψήφος ήταν αρνητική (καταψήφιση κόμματος) δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς και τα μικρά κόμματα να ψηφίσεις, στο τέλος κι αυτά θα συνθηκολογήσουν με τους άλλους και πάλι θα βρεθούμε να μας κυβερνάν τα ίδια σαϊνια. Σαν τα αντρόγυνα:όλη μέρα μαλώνουν αλλά το βράδυ ξαπλώνουν στο ίδιο κρεβάτι...

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Αν ή ψήφος ήταν αρνητική (καταψήφιση κόμματος) δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς και τα μικρά κόμματα να ψηφίσεις, στο τέλος κι αυτά θα συνθηκολογήσουν με τους άλλους και πάλι θα βρεθούμε να μας κυβερνάν τα ίδια σαϊνια. Σαν τα αντρόγυνα:όλη μέρα μαλώνουν αλλά το βράδυ ξαπλώνουν στο ίδιο κρεβάτι...

Άρχισε εσύ με την ψήφο σου να κόβεις τη δύναμη στα μεγάλα κόμματα και να μην δώσεις αυτοδυναμία σε κανέναν κι ας συνθηκολογήσουν, όπως λες, τα μικρά κόμματα με τα μεγάλα. Τουλάχιστον δεν θα είναι παντοδύναμα για να μας χορεύουν όπως θέλουν! Θα έχουν να λογαριαστούν και με άλλους ψηφοφόρους. Αν γίνει κυβέρνηση με 3 κόμματα, κέρδος θα έχει ο λαός, καλύτερα από το να κυβερνάει 1 ή 2.

Γιατί δεν μπορεί να μου φύγει από το μυαλό η σκέψη ότι αυτές οι εκλογές αν και όποτε γίνουν θα είναι νοθευμένες;

Κι εγώ τη φοβάμαι πολύ τη νοθεία!

Επειδη καποτε ημουν εφορευτικη ..ειναι δυσκολο να παραποιηθει το εκλογικο αποτελεσμα ..

Πιστευω απο την καταμετρηση των ψηφων στο καθε εκλογικο τμημα..ειναι δυσκολο να "φτιαξουν " το αποτελεσμα

Εκτος απο την εφορευτικη ειναι και οι αντιπροσωποι των κομματων στην καταμετρηση (αφου κλεινουν οι καλπες)

Μετα τα αποτελεσματα πανε υπουργειο εσωτερικων και αναρτωνται

Δε νομιζω να γινει νοθεια(δεν μπορουν να την κανουν γιατι θα τους καταγγειλουν) ..αλλα η τρομοκρατια προ εκλογων θα δουλεψει καλα και υπερ τους

p7z6p3.pngsQqep3.png

Μήπως τώρα που πλησιάζουν οι εκλογές να κάναμε ένα πόλ για πρόθεση ψήφου?Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον νομίζω!

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις