Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι εκλογές μας έρχονται, εμπρός βήμα ταχύ....


EviQ

Recommended Posts

Κι εγώ τόσα χρόνια έλεγα ότι δεν θα ψηφίζω, θα απέχω, για να δηλώνω την δυσαρέσκειά μου.

 

Μετά όμως σκέφτηκα: Πες ότι σε μια πόλη, το 90% δεν πάει να ψηφίσει. Ο βουλευτής Α βάζει υποψηφιότητα και πάνε να τον ψηφίσουν οι γλείφτες του και οι διαπλεκόμενοι, αυτοί που τους διόρισε το παιδί κτλ κτλ που είναι το υπόλοιπο 10%... Αν το 90% δεν ψηφίσει καν, θα βγει ή δε θα βγει ο τύπος αυτός? Και θα κυβερνά και το υπόλοιπο 90% ναι ή όχι?

 

Άρα καλό είναι να ψηφίσουμε, αλλά ΟΧΙ τα δυο μεγάλα κόμματα, για να αποδυναμωθούν. Τώρα το ότι οι επιλογές μας είναι η μια χειρότερη από την άλλη, είναι άλλο πονεμένο θέμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

... Λεμε δλδ ότι από τους 50 που ψήφισαν, οι 40 ψηφισαν το κομμα Α και οι 10 το κομμα Β, αρα το κομμα Α πήρε 75% και το κομμα Β πήρε 25%. ...

Να διορθώσω ότι αν οι 40 στους 50 ψήφισαν το Α κόμμα και οι 10 στους 50 ψήφισαν το Β, τότε τα ποσοστά τους είναι 40/50=80% για το Α κόμμα και 10/50=20% για το Β κόμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι αυτό που έκανα την Κυριακή δεν με τιμάει καθόλου. Είχα λόγους που το έκανα αλλά δεν δικαιολογούμε. Απλά το έκανα. Περνούσα έξω από το κέντρο στη γειτονιά μου που ψήφιζαν τον μοναδικό υποψήφιο και έδιναν και 2?, χαμήλωσα την ταχύτητα του αυτοκινήτου και τους φώναξα " πόσο μ@@κες μπορεί να είστε, πόσο "

 

όπως ξεκίνησα να το διαβάζω στην αρχή, ....... ΝΟΜΙΖΑ ότι πήγες και ψήφισες, μετά διάβασα "και έδιναν και 2 ?" ΝΟΜΙΖΑ ότι δίνανε στον κόσμο αμοιβή 2 ? και μόλις διάβασα το τι τους φώναξες κατάλαβα...... με έπιασε νευρικό γέλιο!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλούς λόγους να είμαι σκεπτική απέναντι στο νέο κόμμα του Καμμένου, λόγω ταξικών και ιδεολογικών διαφορών, αλλά με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι ενώ οι δημοσκοπήσεις τον δείχνουν περίπου 3ο κόμμα, τα κανάλια δεν έχουν καθόλου δηλώσεις του, τη στιγμή που η Ντόρα είναι συνέχεια στα κανάλια και ας έχει πολύ μικρό ποσοστό για να μπει στη βουλή!! Πως σας φαίνεται αυτό???

Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο ρόλος των καναλιών και των δημοσιογράφων με την πρόθεσή τους να κατευθύνουν τελικά την ψήφο μας..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνονται ύποπτα πολλά πράγματα και κυρίως οι δημοσκοπήσεις. Πώς είναι δυνατόν ένα κόμμα να ιδρυθεί τη μια μέρα και την άλλη μέρα στις δημοσκοπήσεις να εκτοξευθεί σε ένα ποσοστό 6-9%. Όσα κόμματα αποκόπηκαν από τον κύριο κορμό τα έφαγε η μαρμάγκα όλα αυτά τα χρόνια. Εδώ ο Καρατζαφέρης με δικό του κανάλι έκανε ολόκληρες τετραετίες να πιάσει το 6% και σε ένα πράγμα τον παραδέχομαι ότι είναι πολύ δραστήριος. Ο Καμμένος ούτε που εμφανίζεται και τσουπ 7% την επόμενη της ίδρυσης του κόμματος.

 

Όσο για τα παπαγαλάκια δημοσιογράφους τι να πει κανείς! περνούν αυτά που θέλουν να περάσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορω να πιστεψω οτι πηγαν και ψηφισαν 200.000 ανθρωποι που πιθανον να βρισκονται και σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση και μαλιστα πληρωσαν απο πανω, εναν και μοναδικο υποψηφιο, που\ μας εχει φερει (αυτος και η ομηγυρη του ανεξαρτητου κομματος) σε τετοια δυσκολη κατασταση. Αδυνατω να το κατανοησω!!!!

Μας εφτασαν σε σημειο να μην εχουμε να φαμε, μας εξαθλιωνουν καθημερινα ολο και περισσοτερο και πληρωνουμε και απο πανω για να τους ψηφισουμε?

Οσο για τις εθνικες μας εκλογες, σαφως και θα παω να ψηφισω και μαλιστα κατα συνειδηση. Ειναι δικαιωμα μου και υποχρεωση μου να το κανω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ να με πλήρωναν δεν θα τους ψήφιζα..όχι να τους πληρώσω κιόλας!!!!!!Τόσα κόμματα υπάρχουν!!!!!Αν δεν αλλάξει κάτι τώρα θα είμαστε συνυπεύθυνοι σε ό,τι μας συμβεί!!!!Αυτοί δεν παθαίνουν τίποτα...αλί από εμάς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι πως μόνοι μας φωνάζουμε μόνοι μας τ' άκούμε...

Μόλις οριστεί ημερομηνία εκλογών πάλι θα υποκύψουν όλοι στο " θα επαναφέρουμε τους μισθούς και τις συντάξεις, θα φέρουμε φοροαπαλαγές, θα διαπραγματευτούμε...." ισάξιες δηλώσεις του "λεφτά υπάρχουν".

Όσο για τους ντεμπιουτάντ...τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Κυριολεκτικά αυτή τη φορά.

Εκ του ασφαλούς ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Όταν όμως έρχεται η ώρα και βρίσκεται αντιμέτωπος των λόγων του αρχίζουν οι επονομαζόμενοι ελιγμοί και ως "κωλοτούμπες".

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι πως μόνοι μας φωνάζουμε μόνοι μας τ' άκούμε...

Μόλις οριστεί ημερομηνία εκλογών πάλι θα υποκύψουν όλοι στο " θα επαναφέρουμε τους μισθούς και τις συντάξεις, θα φέρουμε φοροαπαλαγές, θα διαπραγματευτούμε...." ισάξιες δηλώσεις του "λεφτά υπάρχουν".

Όσο για τους ντεμπιουτάντ...τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Κυριολεκτικά αυτή τη φορά.

Εκ του ασφαλούς ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Όταν όμως έρχεται η ώρα και βρίσκεται αντιμέτωπος των λόγων του αρχίζουν οι επονομαζόμενοι ελιγμοί και ως "κωλοτούμπες".

Σε εμενα τουλαχιστον δεν ισχυει αυτο. Οταν λεω κατι το εννοω. Δεν πειθομαι πλεον απο ανουσια λογια και πολλα θα θα θα!!!

Παροτι ειναι οι ιδιοι και οι ιδιοι και οι περισσοτεροι εχουν κανει την πολιτικη οικοτεχνια, θα παω να ψηφισω. Θα ψηφισω ανεπηραστη, αλλωστε εχω σταματησει απο καιρο να βλεπω τηλεοραση γιατι δεν μπορω αλλο το καραγκιοζιλικι τους.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, καταλαβαίνω ότι όπως εφαρμόζεται ο νόμος τα λευκά παν υπέρ του πρώτου κόμματος, αλλά δεν μου αρέσει και η λογική να ψηφίσω με το ζόρι κάποιον άσχετο. Ψευδεπίγραφο αποτέλεσμα δεν θα είναι κι αυτό?

Γιατί να ψηφίσω κάποιον που δεν θέλω και με ποιο κριτήριο να τον επιλέξω? Και τι να ψηφίσω δηλαδή? Τους "Κυνηγούς", ή το κόμμα της Τζούλια που λεν και τα κορίτσια παραπάνω? Και αν μαζευτούν ένα σωρό τρελαμένοι και άσχετοι στη βουλή θα είναι καλό? (μπορεί και να είναι πρόοδος βέβαια:lol::lol:) Το να μην ψηφίσω δεν το συζητώ. Πάντα ψηφίζω. Αυτή τη φορά όμως αισθάνομαι εγκλωβισμένη.:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι εγκλωβισμένοι νιώθουμε, όμως είναι χρέος μας να ψάξουμε από όλους αυτούς που θα πρωτοστατήσουν στην προεκλογική "σωτηρία" της Ελλάδας :

1) Τι πρόγραμμα έχουν (λέμε τώρα-σωτηρία στα λόγια=λόγια του αέρα)

2) Πόσες offshore έχουν (πάλι άκουσα σε συζήτηση σήμερα ότι ο/η τάδε προέρχεται από πλούσια οικογένεια κ.τ.λ.), κυκλοφορούν αυτά σε δικαστικούς και πολιτικούς κλάδους κι όχι μόνο.

3) Αν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και σε ποιες θέσεις.

4) Αν έχουν ψηφίσει το μνημόνιο.

5) Αν ποτέ έχει εμπλακεί το όνομά τους σε σκάνδαλα ή παρεμφερή.

6) Αν είναι απόγονοι άλλων πολιτικών τζακιών.

Και πολλά πολλά πολλά άλλα.

Θα μου πεις όμως ποιος έχει τον χρόνο να κάτσει να ψάξει έναν έναν τους υποψηφίους?

Γι αυτό το λόγο αναλαμβάνουν οι δημοσιοσχεσίτες. Να αναδείξουν τα ηγετικά στοιχεία του εκάστοτε υποψηφίου.

 

Ούτε κι εγώ ξέρω τι θα ψηφίσω, αν και όποτε γίνουν αυτές οι ρημαδοεκλογές. Ξέρω όμως ότι θα πάω, έχοντας αφιερώσει όλον τον διαθέσιμο χρόνο μου στο να ψάξω την "πάστα" του καθενός.(καλά δεν συζητώ για τα δύο μεγάλα κόμματα, έτσι?)

Τώρα αν η "πάστα" μου βγει μπαγιάτικη...είναι δική μου ευθύνη, ας έψαχνα καλύτερα.

 

Ζωή, δεν αναφέρομαι σε σένα,σε μένα στον δίπλα. Κάποιος όμως υπάρχει παραδίπλα που θα το κάνει. Δυστυχώς στους χώρους που κινούμαι βλέπω πολλούς "αμετανόητους"....αλλά τι να κάνω, κουβέντα να ανοίξω? Μετά από όλα αυτά και είναι πάλι "τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου"!

Εξάλλου δες και πόσοι ασχολούνται ή έστω διαβάζουν τη συγκεκριμένη ενότητα και θα πάρεις μία ιδέα του τι θα γίνει.

 

Και ναι η τηλεόραση θέλει όχι απλώς κλείδωμα...πέταμα!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως στον περιγυρο μου οι περισσοτεροι κυριως τα ατομα μεγαλης ηλικιας ειναι κολλημενοι με πασοκ- νδ και οι πιο νεοι σκεφτονται να μην πανε καθολου και να πανε για καφε. επισης παρατηρω οτι πολλοι θελουν να ψηφισουν τα κομματα που εφτιαξαν αυτοι που εφυγαν απο πασοκ και νδ οποτε παλι το αποτελεσμα ιδιο θα ειναι. προσωπικα αν γινουν εκλογες ξερω τι θα ψηφισω. λεω αν γινουν γιατι οι ξενοι εκβιαζουν να μη βγουν αλλα κομματα οποτε υποψιαζομαι οτι μαλλον θα εξαντλησουν την τετραετια ή θα γινουν εκλογες με οχι και τοσο δημοκρατικες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: Θα κάνουν άραγε ανοιχτές συγκεντρώσεις; Κι αν ναι, ποιος θα πάει να τους χειροκροτάει και να ζητοκραυγάζει;:confused:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλούς λόγους να είμαι σκεπτική απέναντι στο νέο κόμμα του Καμμένου, λόγω ταξικών και ιδεολογικών διαφορών, αλλά με έχει προβληματίσει το γεγονός ότι ενώ οι δημοσκοπήσεις τον δείχνουν περίπου 3ο κόμμα, τα κανάλια δεν έχουν καθόλου δηλώσεις του, τη στιγμή που η Ντόρα είναι συνέχεια στα κανάλια και ας έχει πολύ μικρό ποσοστό για να μπει στη βουλή!! Πως σας φαίνεται αυτό???

Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο ρόλος των καναλιών και των δημοσιογράφων με την πρόθεσή τους να κατευθύνουν τελικά την ψήφο μας..

Θεωρώ πως το κόμμα του Καμμένου και το κόμμα του Κουβέλη είναι δεκανίκια των δύο γνωστών κομμάτων. Στις εκλογές που δεν θα πάρουν αυτοδυναμία, θα στηριχθούν απ' αυτά τα δύο κόμματα αντίστοιχα και θα φτιάξουν μια ωραιότατη κυβερνησούλα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: Θα κάνουν άραγε ανοιχτές συγκεντρώσεις; Κι αν ναι, ποιος θα πάει να τους χειροκροτάει και να ζητοκραυγάζει;:confused:

Υπάρχουν πάντα τα γνωστά κομματόσκυλα και επίσης διάφοροι αλλοδαποί άνθρωποι που έχουν ανάγκη απο λίγα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ πως το κόμμα του Καμμένου και το κόμμα του Κουβέλη είναι δεκανίκια των δύο γνωστών κομμάτων. Στις εκλογές που δεν θα πάρουν αυτοδυναμία, θα στηριχθούν απ' αυτά τα δύο κόμματα αντίστοιχα και θα φτιάξουν μια ωραιότατη κυβερνησούλα!

 

 

Συμφωνώ. Έχεις δίκιο. Παραπλάνηση των δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ είναι τελικά. :(

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: Θα κάνουν άραγε ανοιχτές συγκεντρώσεις; Κι αν ναι, ποιος θα πάει να τους χειροκροτάει και να ζητοκραυγάζει;

Από το ζητοκραυγάζει αν βγάλεις το "ζήτω" τί μένει;:wink:

Link to comment
Share on other sites

η νδουλα εχει δωσει εντολη να γινουν συγκεντρωσεις "σαλονιου", μονο σε σπιτια κολλητων. εγω το δηλωνω ευθαρσως και κατηγορηστε με αν θελετε: ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

 

 

Μα γιατί να σε κατηγορήσουμε; Κι εμείς το ίδιο θα ψηφίσουμε. :rolleyes:

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι αυτό που έκανα την Κυριακή δεν με τιμάει καθόλου. Είχα λόγους που το έκανα αλλά δεν δικαιολογούμε. Απλά το έκανα. Περνούσα έξω από το κέντρο στη γειτονιά μου που ψήφιζαν τον μοναδικό υποψήφιο και έδιναν και 2?, χαμήλωσα την ταχύτητα του αυτοκινήτου και τους φώναξα " πόσο μ@@κες μπορεί να είστε, πόσο "

Προσωπικά έχω αποφασίσει τι θα ψηφίσω.

Οι περισσότεροι που συζητάω μαζί τους έχουν επιλέξει να ψηφίσουν ή άκρα άκρα δεξία, ή άκρα άκρα αριστερά.

Κανένας δεν είπε ότι δεν θα πάει. Τώρα θα μου πεις όλοι στα λόγια καλοί είναι...θα φανεί

 

 

Σε τιμα ή οχι, εγω σε επαινω γι' αυτο που εκανες!

Οι πολιτικοι τους μας βουλιαξαν, μας διεφθειραν, μας προδιδουν καθε μερα (ως και τους φακελους με τις Γερμανικες αποζημιωσεις ισχυριζονται οτι εχασαν για να μας αφοπλισουν τελειως), σμικρυναν οικονομια, παιδεια και οτι αλλο υπαρχει και πανε και ψηφιζουν τους ιδιους, αντι να τους τιμωρησουν, να τους ντροπιασουν, να εξαλειψουν αυτο το μιασμα, επιτελους.

 

Με γιαουρτια επρεπε ολοι να βγουμε και να πεταξουμε στα προσωπα αυτων των ψηφοφορων, σε αυτα τα θυματα των διεφθαρμενων και ανικανων πολιτικων, αλλα και παραλληλα οι ιδιοι οι συγκεκριμενοι ψηφοφοροι, ειναι και θυτες.

 

Αφου συνεχιζουν να υποστηριζουν αυτους που μας εξαφανιζουν, τα ανθρωπακια που ονομαζουν τους εαυτους τους πολιτες μιας ψευτικης δημοκρατιας, εγω τους κοιταζω πλεον με μισο ματι, δεν ξερω ποσο θα αντεξω και δε θα εκδηλωθω αναλογως.

 

Ναι, ΑΝ γινουν επιτελους εκλογες, θα ψηφισω και θα ψηφισω επιτελους μαυρο σε ΟΛΟΥΣ αυτους. Και αν ειχα τη δυνατοτητα, εκεινη την ημερα σε γιγαντοοθονη θα επαιζα την ταινια του Κωνστανταρα ''υπαρχει και φιλοτιμο'' και ενα πανο απο επανω ''ως εδω ηταν, σας πηραμε ειδηση, θα σας εξαφανισουμεν προτου το κανετε εσεις ολοκληρωτικα.''Γιατι ηδη το κακο που εκαναν ειναι τεραστιο και ανεπανορθωτο...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Έχεις δίκιο. Παραπλάνηση των δυσαρεστημένων ψηφοφόρων της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ είναι τελικά. :(

 

Και για να ολοκληρωσουν την καταστροφη της παιδειας και της ιστοριας, εχουν ηδη τομεαρχη Παιδειας τη ΡΕΓΚΟΥΣΗ. Να συνεχισουν το διαμελισμο μας, απο ολες τις πλευρες, την εχουν ηδη ετοιμη!!!Τοσο απερισκεπτοι ειναι, που θα τους ψηφισουν και αυτους!

Τον Καμμενο θελω να πιστεψω οτι ειναι αφιλοκερδος πατριωτης αλλα αδυνατω.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Και για να ολοκληρωσουν την καταστροφη της παιδειας και της ιστοριας, εχουν ηδη τομεαρχη Παιδειας τη ΡΕΓΚΟΥΣΗ. Να συνεχισουν το διαμελισμο μας, απο ολες τις πλευρες, την εχουν ηδη ετοιμη!!!Τοσο απερισκεπτοι ειναι, που θα τους ψηφισουν και αυτους!

Τον Καμμενο θελω να πιστεψω οτι ειναι αφιλοκερδος πατριωτης αλλα αδυνατω.

 

Την Ρεπούση θα εννοείς, που την έχει τομεάρχη παιδείας ο Κουβέλης. Αυτό είδα και φρίκαρα. Η κυρία "συνωστισμός στην παραλία" τομεαρχης σε θέματα παιδείας????:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι αυτό που έκανα την Κυριακή δεν με τιμάει καθόλου. Είχα λόγους που το έκανα αλλά δεν δικαιολογούμε. Απλά το έκανα. Περνούσα έξω από το κέντρο στη γειτονιά μου που ψήφιζαν τον μοναδικό υποψήφιο και έδιναν και 2?, χαμήλωσα την ταχύτητα του αυτοκινήτου και τους φώναξα " πόσο μ@@κες μπορεί να είστε, πόσο "

Προσωπικά έχω αποφασίσει τι θα ψηφίσω.

Οι περισσότεροι που συζητάω μαζί τους έχουν επιλέξει να ψηφίσουν ή άκρα άκρα δεξία, ή άκρα άκρα αριστερά.

Κανένας δεν είπε ότι δεν θα πάει. Τώρα θα μου πεις όλοι στα λόγια καλοί είναι...θα φανεί

 

Καλά τους έκανες......

μα υπάρχουν ακόμα τόοοοοοοοοοοοοσο ηλίθιοι που πλήρωσαν κιόλας για να ψηφίσουν? ....πως στο καλό να έχει ελπίδα αυτός ο τόπος μετά.........ο κόσμος είναι λοβοτομημένος.......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...