Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ΑΠΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ!-ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ?


Recommended Posts

Μεσα σε ολα τα προβληματα που εχουμε ολοι μας αυτον τον καιρο, υπαρχουν ατομα που μας δημιουργουν κι αλλα απο το μηδεν...

Προσφατα αλλαξε η διαχειριστρια. Η καινουργια αντιμετωπισε μια βλαβη στην πολυκατοικια που συμβαινει επανειλλημμενα τα τελευταια 3 χρονια, φωναζουμε τεχνικο, πληρωνουμε ολοι και δεν βρισκουμε ποιος απο ολους εφταιγε. Την τελευταια φορα που ηρθε τεχνικος, μας μιλησε και δεν βρηκε κατι αλλα δεν ανεβηκε επανω αν και του ανοιξαμε γιατι θεωρησε απο οσα του ειχαμε πει οτι δεν ηταν απο το δικο μας διαμερισμα. Εχθες με το που συνεβη και παλι, εβαλε ανακοινωση σε ολη την πολυκατοικια οτι εμεις θα φταιμε, γιατι δεν ειχαμε ζητησει απο τον τεχνικο να ανεβει επανω ¨ενω ολοι οι αλλοι το ειχαν κανει". Εφοσον υπηρχε η βλαβη ακομα, την φωναξα και ειδε οτι δεν προερχοταν απο εμας. Αργοτερα, οποιος εφταιγε την επισκευασε μονος του τη βλαβη. Ε, σημερα εβαλε αλλη ανακοινωση, λεγοντας οτι "ευχαριστει οποιον το εφτιαξε" και οτι οταν επαναληφθει, θα πληρωσουμε εμεις, γιατι προφανως εμεις φταιγαμε! Κι οτι οφειλουμε να ανοιγουμε στον τεχνικο....ενω ειχε ΗΔΗ δει νωριτερα, οτι δεν ηταν τελικα απο εμας! Επισης, ανεφερε ψευδως οτι δεν ειχαμε πληρωσει κι εμεις τον παραπανω τεχνικο ενω ηταν στα κοινοχρηστα και ειχαμε δωσει οσα κι ολοι οι αλλοι.

Ολη μερα λεγαμε να μην ασχοληθουμε, αλλα ειναι αδικο να σε κατηγορουν για κατι που δεν εκανες εσυ αλλα καποιος αλλος, χωρις αποδειξεις, και να σε δυσφημιζουν ετσι δημοσιως....οποιος μπει θα δει μια τετοια ανακοινωση!!! Επιπλεον θεωρω οτι ηδη ηταν αδικο τοσα χρονια που πληρωναμε κι εμεις τεχνικο μαζι με ολους, αντι για το διαμερισμα που φταιει καθε φορα!!! Ποσο μαλλον αν κληθω να πληρωσω μονο εγω την επομενη!! Εβγαλα την ανακοινωση, της χτυπησα να μιλησουμε και δεν ανοιγε και μετα εβαλε αλλη, πιο υβριστικη!

 

Πως να την χειριστω? (εκτος απο το να την πιασω απο το μαλλι, που ετοιμη ειμαι.....) :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο εκανα αρχικα αλλα με το που την εγραψα, μου ειπε ο αντρας μου οτι δεν θελει να πεσουμε στο επιπεδο της και τετοια. Επισης φοβαμαι οτι ετσι θα συνεχισει να κανει τετοια με καθε ευκαιρια.

Μπελα δεν ειχαμε και μπελα βρηκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά με το να της μοστράρεις την απόφαση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών δεδομένων που απαγορεύει στο διαχειριστή να αναρτά σε εμφανές σημείο τα χρωστούμενα ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ και έφαγε πρόστιμο..........και πες της ότι αν ξαναβγάλει ανακοίνωση με το όνομά σας μέσα, θα το λύσετε δικαστικά το θέμα.

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pagei...89%CF%83%CE%B7

 

Α Π Ο Φ Α Σ Η ΑΡ. 35 / 2006

 

2. Η ανάρτηση των ανακοινώσεων περί οφειλής κοινοχρήστων δαπανών στον πίνακα ανακοινώσεων, στις κολώνες της εισόδου της πολυκατοικίας και στο ασανσέρ, καθιστά, εντούτοις, δυνατή τη γνώση των δεδομένων των συνιδιοκτητών από τρίτους (επισκέπτες), καθώς γίνεται σε χώρους οι οποίοι είναι προσβάσιμοι στους τελευταίους. Με σκοπό να αποφευχθεί η ανακοίνωση και η μετάδοση σε τρίτους των προσωπικών δεδομένων των συνιδιοκτητών, που περιλαμβάνονται στις εν λόγω ανακοινώσεις, είναι σκόπιμο αυτές να αναρτώνται σε μη προσβάσιμο σε τρίτους πλην των ενδιαφερομένων συνιδιοκτητών χώρο της πολυκατοικίας. Στην περίπτωση που κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό η ανάρτηση θα πρέπει να πραγματοποιείται σε χώρο, όπου η πρόσβαση τρίτων - επισκεπτών είναι δυσχερής, όπως για παράδειγμα στον τοίχο της σκάλας του πρώτου προς το δεύτερο όροφο ή στον τοίχο της σκάλας μεταξύ ισογείου και υπογείου (βλ. με αριθμ. 75/2002 απόφαση της ΑΠΔΠΧ).
[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αυτο θα το κανω αμεσα.

Ομως θελω επισης να καταλαβουν οι υπολοιποι οτι δεν εφταιγα και για τη βλαβη, γιατι τωρα πιστευουν εξαιτιας της οτι τοσο καιρο χρεωνονται και ταλαιπωρουνται εξαιτιας μου, ενω δεν ισχυει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ποιός φταίει για μια βλάβη αποδεικνύεται τελικά.

Αν οι υπόλοιποι ένοικοι έχουν λίγο μυαλό θα το ψάξουν ποιός φταίει για να σταματήσουν να πληρώνουν.

Εγώ τουλάχιστον δεν πληρώνω ΤΙΠΟΤΑ στο κοινόχρηστα όταν υποψιάζομαι ότι μπορεί να προέρχεται από βλάβη σε διαμέρισμα αλλουνού.

Και αν αυτός που μπορεί να έχει την βλάβη δεν σε αφήνει να μπεις μέσα στο διαμέρισμά του τότε κάτι βρωμάει......αλλιώς φέρνεις μάστορα , μπαίνεις, βλέπεις και τελειώνει το θέμα.

 

Το να βγάζει όμως ανακοινώσεις με το όνομά σας μέσα, φταίτε - δεν φταίτε, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΕ ΑΠΌ ΤΟ ΝΟΜΟ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Το ποιός φταίει για μια βλάβη αποδεικνύεται τελικά.

Αν οι υπόλοιποι ένοικοι έχουν λίγο μυαλό θα το ψάξουν ποιός φταίει για να σταματήσουν να πληρώνουν.

Εγώ τουλάχιστον δεν πληρώνω ΤΙΠΟΤΑ στο κοινόχρηστα όταν υποψιάζομαι ότι μπορεί να προέρχεται από βλάβη σε διαμέρισμα αλλουνού.

Και αν αυτός που μπορεί να έχει την βλάβη δεν σε αφήνει να μπεις μέσα στο διαμέρισμά του τότε κάτι βρωμάει......αλλιώς φέρνεις μάστορα , μπαίνεις, βλέπεις και τελειώνει το θέμα.

 

Το να βγάζει όμως ανακοινώσεις με το όνομά σας μέσα, φταίτε - δεν φταίτε, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΕ ΑΠΌ ΤΟ ΝΟΜΟ.

 

Στην προκειμενη περιπτωση κολλαει καποιο κουμπι και μετα καιγεται ολο το συστημα αλλα δεν μπορεις να βρεις μετα ποιο ηταν. Μονο οσο ειναι ακομα πατημενο και πριν υπερθερμανθει-κι ετσι κι εχθες, οταν ηρθε και ειδε οτι δεν ηταν το δικο μας, επρεπε απλα να ζητησει συγνωμη και να σταματησει εκει. Κι ο τεχνικος τοτε μας ειχε ζητησει να το πατησουμε και ειχε δει οτι δεν ειναι το δικο μας χωρις να χρειαστει να ανεβει επανω. Το γιατι εξακολουθει να μας δυσφημιζει παρολα αυτα, δεν ξερω. Εχω αρχισει να πιστευω οτι φταιει το δικο της διαμερισμα αλλα μεχρι να ξανασυμβει η ιδια βλαβη κανενας δεν μπορει να αποδειξει τιποτα προφανως.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά με το να της μοστράρεις την απόφαση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών δεδομένων που απαγορεύει στο διαχειριστή να αναρτά σε εμφανές σημείο τα χρωστούμενα ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ και έφαγε πρόστιμο..........και πες της ότι αν ξαναβγάλει ανακοίνωση με το όνομά σας μέσα, θα το λύσετε δικαστικά το θέμα.

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pagei...89%CF%83%CE%B7

 

Α Π Ο Φ Α Σ Η ΑΡ. 35 / 2006

 

Συμφωνώ απόλυτα. Επίσης ενημέρωσε την ότι αν δεν διαψεύσει τις άδικες κατηγορίες θα προβείς έτσι κι αλλιώς σε δικαστικά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά με το να της μοστράρεις την απόφαση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών δεδομένων που απαγορεύει στο διαχειριστή να αναρτά σε εμφανές σημείο τα χρωστούμενα ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ και έφαγε πρόστιμο..........και πες της ότι αν ξαναβγάλει ανακοίνωση με το όνομά σας μέσα, θα το λύσετε δικαστικά το θέμα.

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pagei...89%CF%83%CE%B7

 

Α Π Ο Φ Α Σ Η ΑΡ. 35 / 2006

 

Υπάρχει κάτι ανάλογο σε περίπτωση οφειλής προς το σχολείο?

Στο νηπιαγωγείο που φοιτεί η κόρη μιας φίλης μου έχουν αναρτήσει στην είσοδο του σχολείου χαρτί που γράφουν τα ονόματα όσων δεν έχουν πληρώσει το ποσό των 60ευρώ για την αγορά υλικών που αντιστοιχεί σε κάθε παιδί.

Το σημείο που έβαλαν την ανακοίνωση είναι προσβάσιμο σε όλους. Ο προαύλιος χώρος του νηπιαγωγείου λειτουργεί και ως παιδική χαρά τις ώρες που είναι κλειστό το σχολείο και έτσι μπορεί ο καθένας άσχετος με το νηπιαγωγείο να διαβάζει ποιος χρωστάει.

Είναι νομίμο αυτό? Υπάρχει κάποια ανάλογη απόφαση?

 

Χαρα-Μαρία συγνώμη που παρεμβαίνω στο θέμα σου με το οφ τόπικ ποστ μου.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι ανάλογο σε περίπτωση οφειλής προς το σχολείο?

Στο νηπιαγωγείο που φοιτεί η κόρη μιας φίλης μου έχουν αναρτήσει στην είσοδο του σχολείου χαρτί που γράφουν τα ονόματα όσων δεν έχουν πληρώσει το ποσό των 60ευρώ για την αγορά υλικών που αντιστοιχεί σε κάθε παιδί.

Το σημείο που έβαλαν την ανακοίνωση είναι προσβάσιμο σε όλους. Ο προαύλιος χώρος του νηπιαγωγείου λειτουργεί και ως παιδική χαρά τις ώρες που είναι κλειστό το σχολείο και έτσι μπορεί ο καθένας άσχετος με το νηπιαγωγείο να διαβάζει ποιος χρωστάει.

Είναι νομίμο αυτό? Υπάρχει κάποια ανάλογη απόφαση?

 

Χαρα-Μαρία συγνώμη που παρεμβαίνω στο θέμα σου με το οφ τόπικ ποστ μου.

 

 

Λογικά δεν υπάρχει.

Και αυτό γιατί ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ η εκπαίδευση είναι δωρεάν και το σχολείο δεν έχει καμία δικαιοδοσία να ζητά χρήματα από τους γονείς.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ χωρίς αυτά τα χρήματα (ή υλικά) δεν μπορεί να λειτουργήσει το σχολείο.

Εκεί έγκειται στη συνεργασία σχολείου-οικογένειας, στην καλή προαίρεση των γονέων να βοήθήσουν στη λειτουργία του σχολείου, στην αναγνώριση την δουλειάς που γίνεται στο σχολείο κλπ

Από την μεριά του σχολέιου, αν οι γονείς που δεν έχουν πάει χρήματα είναι αρκετοί, και δεδομένης της χρονικής στιγμής μέσα στο σχολικό έτος, και δεδομένου επίσης ότι τα χρήματα που παίρνει το σχολείο από το κράτος ίσα ίσα φτάνουν για τα λειτουργικά έξοδα (και αν), πρέπει να είναι τα υλικά που έχει σχεδόν τελειωμένα. Χωρίς υλικά ένα νηπιαγωγείο δεν μπορεί να δουλέψει. Αν τελειώσουν εντελώς τα υλικά, το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι τραγουδάκια! Αυτό θέλουν οι γονείς από το σχολείο των παιδιών τους;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά δεν υπάρχει.

Και αυτό γιατί ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ η εκπαίδευση είναι δωρεάν και το σχολείο δεν έχει καμία δικαιοδοσία να ζητά χρήματα από τους γονείς.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ χωρίς αυτά τα χρήματα (ή υλικά) δεν μπορεί να λειτουργήσει το σχολείο.

Εκεί έγκειται στη συνεργασία σχολείου-οικογένειας, στην καλή προαίρεση των γονέων να βοήθήσουν στη λειτουργία του σχολείου, στην αναγνώριση την δουλειάς που γίνεται στο σχολείο κλπ

Από την μεριά του σχολέιου, αν οι γονείς που δεν έχουν πάει χρήματα είναι αρκετοί, και δεδομένης της χρονικής στιγμής μέσα στο σχολικό έτος, και δεδομένου επίσης ότι τα χρήματα που παίρνει το σχολείο από το κράτος ίσα ίσα φτάνουν για τα λειτουργικά έξοδα (και αν), πρέπει να είναι τα υλικά που έχει σχεδόν τελειωμένα. Χωρίς υλικά ένα νηπιαγωγείο δεν μπορεί να δουλέψει. Αν τελειώσουν εντελώς τα υλικά, το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι τραγουδάκια! Αυτό θέλουν οι γονείς από το σχολείο των παιδιών τους;;;;

 

Δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις. Δεν τίθεται θέμα με το αν πρέπει οι γονείς να συμβάλλουν στα λειτούργικα έξοδα του νηπιαγωγείου αγοράζοντας κάποια υλικά ή δίνοντας κάποιο ποσό με σκοπό την κάλυψη αυτών.

Το ερώτημα μου είναι αν είναι νόμιμο να αναρτούν σε σημείο προσβάσιμο σε όλους ονόματα γονέων που δεν πλήρωσαν.

Στο θέμα μας με τα κοινόχρηστα υπάρχει η απόφαση της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων. Ρωτώ αν υπάρχει κάτι ανάλογο και για την περίπτωση που αναφέρω στο νηπιαγωγείο.

Η φίλη μου αισθάνθηκε άσχημα και φυσικά και οι υπόλοιποι γονείς που είδαν το όνομα τους στην ανακοινώση

Γιατί άλλο να γράφουν "παρακαλούνται όσοι δεν πλήρωσαν να τακτοποιήσουν το ζήτημα άμεσα" και άλλο " ο Χ γονέας. Ψ γονέας κτλ που δεν πλήρωσαν να το τακτοποιήσουν άμεσα".

Δεν είναι και οτι καλύτερο να γνωρίζει ο καθένας οτι χρωστάς.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο που φοιτεί η κόρη μιας φίλης μου έχουν αναρτήσει στην είσοδο του σχολείου χαρτί που γράφουν τα ονόματα όσων δεν έχουν πληρώσει το ποσό των 60ευρώ για την αγορά υλικών που αντιστοιχεί σε κάθε παιδί.

Το σημείο που έβαλαν την ανακοίνωση είναι προσβάσιμο σε όλους.

 

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ......ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Να πω ότι συμφωμνώ με την emmaki ότι δυστυχώς η δωρεάν παιδεία είναι μόνο στα χαρτιά και εάν εμείς οι γονείς δεν τα σκάσουμε τα παιδιά μας θα λένε όλη μέρα τραγουδάκια....

 

αλλά..........

 

να φτάσουνε στο σημείο οι νηπιαγωγοί να αναρτάνε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ λίστες αυτών που "χρωστάνε" για την ΔΩΡΕΑΝ παιδεία!!!!!!!!!!!.............ε! όχι πάει πολύ..........με ποιά δικαιοδοσία κάνουν τέτοια κίνηση???????

 

Να τους πείτε να κατεβάσουν αμέσως τις λίστες αλλιώς θα κάνετε καταγγελία στην πρωτοβάθμια..............τραβήξτε και μια φωτο να υπάρχει.

 

Και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ..........αυτές οι λίστες στοχοποιούν τα παιδάκια, που ακούνε τα σχόλια των μεγάλων και θα λένε το ένα στο άλλο........"να εσύ χρωστάς και δεν έχεις φέρει μαρκαδόρους να ζωγραφίζεις" (π.χ.):oops::oops::oops::oops:

 

Είναι αισχρή και ποταπή μια τέτοιου είδους ανακοίνωση σε σχολικό χώρο:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ......ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

 

Να πω ότι συμφωμνώ με την emmaki ότι δυστυχώς η δωρεάν παιδεία είναι μόνο στα χαρτιά και εάν εμείς οι γονείς δεν τα σκάσουμε τα παιδιά μας θα λένε όλη μέρα τραγουδάκια....

 

αλλά..........

 

να φτάσουνε στο σημείο οι νηπιαγωγοί να αναρτάνε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ λίστες αυτών που "χρωστάνε" για την ΔΩΡΕΑΝ παιδεία!!!!!!!!!!!.............ε! όχι πάει πολύ..........με ποιά δικαιοδοσία κάνουν τέτοια κίνηση???????

 

Να τους πείτε να κατεβάσουν αμέσως τις λίστες αλλιώς θα κάνετε καταγγελία στην πρωτοβάθμια..............τραβήξτε και μια φωτο να υπάρχει.

 

Και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ..........αυτές οι λίστες στοχοποιούν τα παιδάκια, που ακούνε τα σχόλια των μεγάλων και θα λένε το ένα στο άλλο........"να εσύ χρωστάς και δεν έχεις φέρει μαρκαδόρους να ζωγραφίζεις" (π.χ.):oops::oops::oops::oops:

 

Είναι αισχρή και ποταπή μια τέτοιου είδους ανακοίνωση σε σχολικό χώρο:evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Κι εμένα πολύ μου κακοφάνηκε μια τέτοια κίνηση παρόλο που είμαστε πλέον άσχετοι με το νηπιαγωγείο σκέφτηκα όμως πως θα αισθανόμουν εγώ αν ήμουν στη θέση της φίλης ή των υπόλοιπων γονέων.

Πάνω-κάτω αυτά που γράφεις της είπα χωρίς αυτό να τραβήξει και φώτο. Θα της το πω όμως κι αυτό.

Μου έκανε εντύπωση όμως που ούτε η φίλη ούτε κανένας άλλος διαμαρτυρήθηκε με αυτήν την κίνηση παρόλο που αισθάνθηκαν άσχημα και νόμιζα οτι εγώ ήμουν υπερβολική που το θεώρησα παράνομο γι'αυτό και ρώτησα εδώ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...