Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και απωλεια βαρους


μαρια21

Recommended Posts

Θες κανα μηνα μεχρι να αρχισεις να χανεις κιλα (δυο βδομαδες μεχρι να φυγει καθε ιχνος γαλακτοκομικου απο μεσα σου) και μετα εχανα 2 κιλα το μηνα χαλαρα. Μια συνηθεια ειναι!

 

Εκανα και πιτσες χωρις τυρι και υπαρχουν συνταγες vegan να φτιαξεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ημουν 81 οταν γεννησα (74 πριν μεινω εγκυος) κι εφθασα σε ενα χρονο 60. Τωρα με την gaps εφθασα 53 αλλα πλεον προσπαθω να παρω να φθασω τα 58 που ειναι καλα για μενα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η gaps θα ηταν ιδανικη για μενα που εχω προβληματα με το εντερο μου,ειναι δυσκολο να την τηρησεις?? Περνας πολλες ωρες την ημερα στην κουζινα?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η gaps θα ηταν ιδανικη για μενα που εχω προβληματα με το εντερο μου,ειναι δυσκολο να την τηρησεις?? Περνας πολλες ωρες την ημερα στην κουζινα?

 

 

Κοιτα συνηθεια ειναι, αρχιζεις να κοβεις σιγα σιγα ζαχαρη και μετα γλουτενη και αμυλα. Εχεις τις δυσκολιες και το κοστος της (υλικα απο εξωτερικο) αλλα μπαινεις σε μια σειρα. Τωρα που κανουμε την ιντρο (τη θεραπευτικη φαση) ηταν δυσκολα και μαγειρευω πολυ αλλα αξιζει τον κοπο νομιζω γιατι απο τη δευτερη μερα ειδαμε θεαματικες διαφορες. Αλλαζεις νοοτροπια στο φαγητο εντελως......εγω με καποια ημουν ηδη εξοικειωμενη (τουρσια πχ) Τρως γλυκα με αθερμο μελι, τρως φρουτα......αν θες θα σου πω περισσοτερα στο τοπικ. Εχασα 7 κιλα σε ενα μηνα, ασε...:lol: απο την ωρα που την αρχισα πριν 4 μηνες εχασα 12 κιλα. Περισσοτερα απο οσα ηθελα να χασω και τωρα προσπαθω να τα παρω αλλα δυσκολα. Παντως μαθαινεις παρα πολλα και κυριως να τρως πραγματικα υγιεινα. Εχουμε και ομαδα στο φεις αν σε ενδιαφερει και σε εξυπηρετει με διαφορα λινκς και συνταγες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικα με το εντερο, μερικοι που δεν εχουν σοβαρο προβλημα μπορουν να θεραπευτουν με την full gaps που ειναι η πιο ευκολη εκδοχη ας πουμε. Εγω που ειχα διαρροιες 2μισι χρονια, απο τη στιγμη που γεννησα, σταματησαν μολις ξεκινησα ιντρο. Μονο η γκαπς δε με βοηθησε χρειαζομαι και την ιντρο. Αλλα αν εχεις μικρο προβλημα μπορεις με καποιες διορθωσεις να βοηθηθεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεία σας κορίτσια!ίδιο πρόβλημα κ εγώ!μου έμειναν 8 κιλά κ πριν λίγο ζυγιστηκα κ είδα ότι πήρα και μισό!μου την έχει δώσει!η μικρή μου είναι 30 ημερών τώρα,έχουμε ακόμα κολικουσ οπότε αποφεύγω κάποιες ομάδες τροφίμων που βλέπω να ενοχλούν..πχ πράσινα λαχανικά.κ το να κόψω τα γαλακτοκομικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο..ξέρω είναι νωρίς απλά δ περίμενα να πάρω κιόλας!η αλήθεια είναι ότι το χω παράκανει με το ψωμί-που δ έτρωγα ποτε μου τόσο!- και τη ζάχαρη..φτιάχνω κουλούρια ,κρέμες..δ μου κάνει τίποτα μόνο τα ρούχα εγκυμοσύνης..στην πρώτη μου γεννα μου είχαν μείνει 4 κιλά οπότε δ με ένοιαζε τόσο κ τα έχασα κιόλας πάνω στο χρόνο..τώρα όμως..έχω δει γ την gaps αλλά δ μπορώ να καταλάβω γ τι πρόκειται ακριβώς..ούτε τι τρώτε ούτε γιατί το κάνετε..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απογοητευμένη στην παρέα.....

Πήρα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη, μου φύγανε τα 11 και 5 μήνες μετά την εγκυμοσύνη έχω μείνει στάσιμη στα 73!! Και το χειρότερο είναι ότι μου έμεινε κοιλιά.... μοιάζω με 5 μηνών έγκυος!!! Και επειδή ήμουν λεπτή πάντοτε μου κακοφαίνεται πολύ... ειδικά που δεν μπαίνω σε κανένα ρούχο μου!!

Μια φίλη μου λέει πως όταν αδιαθετήσουμε φεύγει η κοιλιά γιατί είναι λέει υγρά?? Να το πιστέψω ή τζάμπα θα ελπίζω????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα μανούλες!

 

Έχω μια μπουμπούκα 2 μηνών και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποια δίαιτα, όχι πολύ αυστηρή, που να επιτρέπεται κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Πήρα στην εγκυμοσύνη 27 κιλά :shock::shock::shock: και μέχρι τώρα έχω χάσει μόνο 10... και αυτά τον 1ο μήνα! Με κοιτάζω στον καθρέφτη και μου 'ρχεται να κλάψω!!!! Επίσης να σας πω ότι δοκίμασα απλώς να μειώσω τις θερμίδες που προσλαμβάνω στις 1500 και μετά από 1 εβδομάδα δεν είδα κανένα απολύτως αποτέλεσμα...ούτε γραμμάριο κάτω η ζυγαριά όταν υποτίθεται ότι οι θηλάζουσες πρέπει να τρώνε και παραπάνω από μια κανονική γυναίκα.

Αν έχετε δοκιμάσει κάτι αποτελεσματικό, πείτε και σε μένα please!!!!!

 

Ευχαριστώ!!:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι αν μπορεί να βοηθήσει καμιά μανούλα.... Έχω κι εγώ παραπανίσια κιλά και φοβάμαι να κάνω δίαιτα μην μου κοπεί το γάλα. Από την άλλη όμως δεν μπορώ άλλο το χάλι μου αφού καλώς ή κακώς πήρα 15 κιλά στην εγκυμοσύνη και τώρα 4 μήνες μετά ακόμα δεν χωράω σε κανένα ρούχο μου. Μένω συνέχεια σπίτι επειδή δεν έχω ούτε ρούχα για να βγω ούτε και διάθεση. Θέλω πια να τα χάσω, χωρίς εννοείται να κινδυνέψει ο θηλασμός. Πάντως στο πρώτο μου που και πάλι θήλαζα τα έχασα ξαφνικά και χωρίς δίαιτα μετά από 8 μήνες, λένε πως ο οργανισμός αντιστέκεται κάποιο διάστημα απλά τώρα θέλω να επανέλθω πιο σύντομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι θηλαζει μια γυναίκα δε σημαίνει ότι δε μπορεί να κάνει δίαιτα.δε μπορεί να κάνπει εξαντλητικές χημικές δίαιτες όμως μπορει να προσέξει τη διατροφή της.αν κόψεις πχ τα γλυκά και τα διαφορά απαγόρευμενα δε θα πάθει απολύτως τίποτα το γάλα σου.Εγώ εχω χάσει 16 μέχρι στιγμής χωρίς ιδιαίτερο κόπο.και φυσικά πρέπει να επιμείνει.το ότι σε μια εβδομάδα δεν είδες διαφορά δε σημαίνει κάτι.συνέχισε και θα δεις πως θα τα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και μπορείς να κάνεις διατροφή όταν θηλάζεις για απώλεια βάρους. Απλά πρέπει να την κάνεις προσεκτικά και σταδιακά γιατί δεν πρέπει να απελευθερόνονται πολλές τοξίνες μαζί και άλλες ουσίες. Αν ενδιαφέρεσαι έχω μια πολύ καλή διατροφολόγο με την οποία εχασα αρκετά κιλά καθώς και τώρα κανω πάλι μαζί της διατροφή λόγω διαβήτη κύησης.Είναι οικονομική και έρχεται στο σπίτι απογευματα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!

Βέβαια μπορείς να προσέξεις τη διατροφή σου, όπως είπαν και οι συμφορουμίτισσες, όμως μην είσαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό σου. Δυο μήνες μετά τη γέννα δεν είναι πολλοί, κι έχασες ήδη 10 κιλά. Πόσα περιμένεις να χάσεις με μια εβδομάδα δίαιτα; Δες το πιο χαλαρά, μπορεί να σου πάρει και μερικούς μήνες η διαδικασία, αλλά θα τα χάσεις, πού θα πάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια!! Έχω ένα μωρακι 3 μηνων και θελω σιγα σιγα να χασω 10 κιλα που πηρα απο την εγκυμοσυνη.Τώρα είμαι 75 κιλά, 1.75. Έχετε να προτεινετε καποιον καλο διατροφολόγο/διαιτολόγο στην Αττική δεδομένου οτι θηλάζω απολειστικα και δε θελω να μου κοπει το γαλα;  Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...