Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και απωλεια βαρους


μαρια21

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα. γεννησα πριν απο 1,5 μηνα περιπου και μου εχουν μεινει περιπου 5 κιλα.το θεμα ειναι οτι εχω αλλα 12 περιπου απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη μου! ζυγιστηκα σημερα και ειδα οτι πηρα αλλο ενα κιλο! θηλαζω αποκλειστικα και η αληθεια ειναι οτι πειναω πολυ και τρωω συνεχεια! ασε που μετα απο καθε θηλασμο θελω και γλυκο! εχει καμμια σας καμμια διατροφη με την οποια μπορω να εχω μια μικρη απωλεια βαρους χωρις να επηρεαστει το γαλα μου? βλεπω τον εαυτο μου στον καθρεφτη και χαλιεμαι!!!!!!!!!! ευχαριστω πολυ!

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα. γεννησα πριν απο 1,5 μηνα περιπου και μου εχουν μεινει περιπου 5 κιλα.το θεμα ειναι οτι εχω αλλα 12 περιπου απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη μου! ζυγιστηκα σημερα και ειδα οτι πηρα αλλο ενα κιλο! θηλαζω αποκλειστικα και η αληθεια ειναι οτι πειναω πολυ και τρωω συνεχεια! ασε που μετα απο καθε θηλασμο θελω και γλυκο! εχει καμμια σας καμμια διατροφη με την οποια μπορω να εχω μια μικρη απωλεια βαρους χωρις να επηρεαστει το γαλα μου? βλεπω τον εαυτο μου στον καθρεφτη και χαλιεμαι!!!!!!!!!! ευχαριστω πολυ!

 

γλυκο μετα απο καθε θηλασμο????????

τοτε παρε γλυκα κουταλιου που δεν εχουν πολλες θερμιδες και να τρωσ μια μικρη κουταλια.

κι εγω πηρα ενα κιλο στην αρχη αλλα αν και δεν εχω χασει βαρος ειμαι συνεχεια κουρασμενη κι εξαντλημενη απ το θηλασμο και τα ξενυχτια.

δεν ξερω καποια συγκεκριμενη διαιτα μην κανεις ομως ακραιες διαιτες απλα προτιμησε φαγητα με λιγα λιπαρα κι οχι πολλα γλυκα να πινεις πολυ νερο αλλα οχι ετοιμα αναψυκτικα κι αν θες χυμο στιψε πορτοκαλια. επισης τωρα που ανοιγει ο καιρος μπορεις να πηγαινεις για τρεξιμο ή αν εχεις χρονο να γραφτεις γυμναστηριο ή σε ποιο ομαδικο αθλημα. αν κανεις αυστηρη διαιτα απο τη μια μπορει να βαλεις σε κινδυνο τη γαλουχια απο την αλλη μπορει ο οργανισμος σου να εξασθενησει και να μην μπορεις να ανταποκριθεις στις αναγκες των παιδιων σου.

αν θες καποιο στανταρ προγραμμα διατροφης καλυτερα να πας σε διατροφολογο να σου φτιαξει καποιο πλανο στα δικα σου δεδομενα, γιατι καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστος κι εχει διαφορετικες αναγκες και καμια διαιτα δε λειτουργει σε ολους το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε διατροφολογο και βγαλαμε ενα προγραμμα με σεβασμο στο θηλασμο! αποτελεσμα?μεσα σε 24 ωρες μου κοπηκε το γαλα! το πααιδ να γανιαζει κολλημενο στο στηθος κι εγω να αγγιζω τα ορια της καταθλιψης.ασε οι ενοχες! εκανα το λαθος και πηρα πολλα κιλα με το θηλασμο.αλλα μιλαμε για πεινα!στην αρχη μονο διψουσα και μετα αρχισα και να πειναω.επισης ενω δεν ετρωγα γλυκα,μετα απο καθε θηλασμο θελω γλυκο. η αιτια? χανουμε ενεργεια με το θηλασμο και οοργανισμος ζηταει αμεσα αναπληρωση.τα γλυκα εχουν αυτη την ιδιοτητα! ο διατροφολογος μου το ειπε αυτο. οπως επισης μου ειπε πως η κυτταριτιδα που εκανε επανεμφανιση μετα τη γενα ειναι ορμονικη μαζι με τη σαμπρελα γυρω απο την κοιλια. οταν αδιαθετησω λεει θα υποχωρησουν ολα αυτα. αληθεια η ψεμα δεν ξερω.σιγουρα νιωθω ασχημα με τις τωρινες μου αναλογιες αλλα εχω μια ζωη μπροστα μου για να τα χασω. το παιδι μου δεν θα το θηλαζω ομως για παντα. βλε λοιπον τα κιλα σε δευτερη μοιρα και επικεντρωσου στο μωρο σου! ο καιρος σιγα σιγα ανοιγει,θα αυξησουμε φρουτα και λαχανικα(και το νερο)και θα φυγουν τα παλιοκιλα!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μου εχουν μεινει αρκετα κιλακια αλλα φοβαμαι να κανω διαιτα για να μην εχω προβλημα με το γαλα. απλα εδω κ λιγο καιρο αρχισα να προσεχω κ ειδα ηδη διαφορα. κανω 5 γευματα : πρωινο (δημητριακα με γαλα, τοστ-χυμο, φρυγανιες-ταχινι-μελι), δεκατιανο (χυμο-ξηρους καρπους,αυγδαλα ή καρυδια, φρουτο), μεσημεριανο ( 2 φορες ψαρι, 1 κοτοπουλο, 1 μοσχαρι, 1 οσπρια, 1 λαδερο, 1 ζυμαρικα με πολλη σαλατα κ λιγο ψωμακι),απογευματινο (κατι αναλογο με το δεκατιανο) κ βραδυνο (λιγο απο το μεσημεριανο ή καμια σαλατα με τονο/αυγο...). βεβαια τρωω κ γλυκακι αλλα οχι καθε μερα. για να ξεγελιεμαι κανενα γιαουρτι με γλυκο του κουταλιου-κουβερτουρα. μη σε παρω κ στο λαιμο μου αλλα με βοηθησε κ δεν ειδα διαφορα στο γαλα. και αθλητικα κ περπατημα με το καροτσι

FU2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άρχισα ένα πρόγραμμα διατροφής με σκοπό την απώλεια βάρους με αργούς ρυθμούς.

Είναι περίπου στα πλαίσια του διατροφικού προγράμματος που γράφει η piccolo.

Βασικά αυτό που έκανα είναι να κόψω τα λιπαρά, γλυκά, τηγανιτά. Αυτά έτσι κι αλλιώς δεν έχουν να προσφέρουν και τιπότα στον θηλασμό. Και τα αντικατέστησα με τροφές πλούσιες σε θρεπτική αξία.

Έτσι έκανα και όταν θήλαζα την πρώτη μου κόρη και ο θηλασμός δεν επηρεάστηκε καθόλου και τα κιλά έφευγαν σιγά σιγά.

Έτσι αποφάσισα να κάνω τώρα. Τα αποτελέσματα θα φανούν σε λίγο καιρό.

Επίσης ο καιρός τώρα είναι σύμμαχος αφού κάνοντας τις βόλτες μας με το καρότσι αναζωογωνούμε σώμα και πνεύμα.

Βοηθάει σημαντικά η αερόβια άσκηση στην απώλεια βάρους. Γιαυτό δεν πρέπει να παραλείπεται.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ κοριτσια να στε καλα. ηδη εδω και 4 μερες εκοψα τα γλυκα. κατα τα αλλα δεν ετρωγα ποτε λιπαρα κτλ. θελω βεβαια να μειωσω και τις ποσοτητες. αλλα ηδη νιωθω πιο ξεφουσκωτη. αντε να δουμε.. δεν διακυνδυνευω βεβαια με τιποτα το γαλατακι της μπουμπους μου. φιλακια πολλα

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια να στε καλα. ηδη εδω και 4 μερες εκοψα τα γλυκα. κατα τα αλλα δεν ετρωγα ποτε λιπαρα κτλ. θελω βεβαια να μειωσω και τις ποσοτητες. αλλα ηδη νιωθω πιο ξεφουσκωτη. αντε να δουμε.. δεν διακυνδυνευω βεβαια με τιποτα το γαλατακι της μπουμπους μου. φιλακια πολλα

 

Αν δεν θέλεις να "διακινδυνεύσεις το γαλατάκι της μπουμπούς" όπως πολύ γλυκά λες, ΜΗΝ κόβεις τα λιπαρά! Τα ΚΑΛΑ λιπαρά είναι απολύτως απαραίτητα για τη μαμά που θηλάζει και για το μωρό της καθώς τα λιπαρά είναι βασικά για τη σωστή ανάπτυξη του εγκεφάλου του μωρού. Εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο ψυχρής πίεσης, βούτυρο, ζωικά λιπαρά, καλά γαλακτοκομικά με πλήρη λιπαρά (αν το μωρό δεν δείχνει σημάδια αλλεργίας), αβοκάντο, λιπαρά ψάρια και ξηροί καρποί είναι απολύτως απαραίτητα για υγιή εγκέφαλο ;)

Μακριά από επεξεργασμένα λιπαρά που μόνο κακό κάνουν και προσθέτουν κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα παραπάνω και τα αποξηραμένα φρούτα που καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την ανάγκη για γλυκό. Μπορείς επίσης να τρως μέλι και στο θέμα gaps diet συνταγές θα βρεις σάιτ με συνταγές για γλυκά χωρίς ζάχαρη απλά τέλειες. ( δε σου λέω να κάνεις τη διατροφή, να δεις τις συνταγές μόνο).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα χάος!Έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης (:cool: και πήρα ξανά 3γιατί με τον θηλασμό γουρουνιάζω στο φάι!Για να μην αναφερθώ στο γλυκό που λέτε μετά τον θηλασμό!Που πάντα είναι σοκολάτα..αφήστε.Και όχι τίποτα αλλά είπα να πάω γυμναστήριο,πήγα γράφτηκα (curves αν τα ξέρετε) και έκανα μόνο μία φορά και είδα μείωση της παραγωγής μου για 2 μέρες.Οπότε τζάμπα η συνδρομή..Όταν αποθηλάσω βλέπουμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Την έχω γράψει στο cafe. Είναι δίαιτα μεγάλου ενδοκρινολόγου από δημόσιο νοσοκομείο. Αρχικά δημοσιεύθηκε στο greekmasa, http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_bridge&brid=106&Itemid=0&topic=4791.0

 

Tην ακολουθώ κι εγώ και χάνω πάνω από ένα κιλό την εβδομάδα. Είναι αυτή:

 

Πρωινό

- 1 κούπα γάλα + 30 γρ. κορν φλέικς + 1 πορτοκάλι χυμό

- 2 φρυγανιές και 60 γρ. άπαχη μυζήθρα ή ανθότυρο

- 1 χυμό πορτοκάλι + 2 φρυγανιές με 1 κουταλάκι μαργαρίνη

- 1 πορτοκάλι χυμό + 2 φρυγανιές και 60 γρ. άπαχη μυζήθρα ή ανθότυρο

 

Ενδιάμεσα

1 μερίδα φρούτου ή 1 ζελέ ή 1 κομπόστα

 

Μεσημέρι

Οποιοδήποτε φαγητό υπάρχει σε ποσότητα ως 250 γραμμάρια + άφθονη σαλάτα

 

Aπόγευμα

Φρούτο 1, ή ζελέ, ή κομπόστα ή 150 γραμ. φρουτοσαλάτα ή 150 γραμ. φρούτο που κόβεται (π.χ. πεπόνι)

 

Βράδυ

Επιλέγουμε 1 από τα παρακάτω:

- 1/2 ποσότητα του μεσημεριανού

- γάλα και 2 φρυγανιές

- γιαούρτι + 1 μερίδα φρούτου

- σαλάτα + 2 φρυγανιές + 30 γραμ. τυρί + 1 φρούτο

- Μία φορά τη βδομάδα 1 γιαούρτι 2% + 1 κουταλιά μέλι + 5 -6 ανάλατους ξηρούς καρπούς

 

 

Τα tips της δίαιτας

 

Η κούπα που χρησιμοποιούμε είναι χωρητικότητας 250 ml

Eπιλέγουμε για ένα γεύμα την εβδομάδα συκώτι

- Ένα αυγό αντί μίας μερίδας γαλακτοκομικού ή τυριού, δυο φορές την εβδομάδα

- Mερίδες άμυλου: 2 φρυγανιές, 1 φέτα ψωμί 30 γρ., 30 γρ. δημητριακά

Τσάι, καφές, αφεψήματα όσα θέλουμε χωρίς ζάχαρη (επιτρέπεται υποκατάστατο)

Αναψυκτικά light και μόνομέχρι ένα ποτήρι την ημέρα

Γάλα 1,5%, Γιαούρτι 2%

Τυριά (όλα τα είδη 30 γραμ, μυζήθρα/ανθότυρο 60 γραμ.)

Χορταρικά, τα ωμά πράσινα και τα χόρτα (2 κούπες) τα μαγειρεμένα (1 κούπα) τομάτα (1 μέτρια)

Λάδι 2 κουταλιές την ημέρα (λάδι, μαργαρίνη ή μαγιονέζα)

Ψωμί 30 γραμ. οποιουδήποτε τύπου, ή 2 φρυγανιές, ή 30 γραμ. δημητριακά, ή 1/2 κούπα βρασμένα δημητριακά (τύπου κουάκερ)

Στο μαγειρεμένο φαγητό υπολογίστε 1 κουταλιά για κάθε μερίδα (μετρήστε το καλύτερα γιατί το μάτι ξεγελιέται).

Aν το φαγητό έχει λάδι, δεν βάζουμε και στη σαλάτα

Επιτρέπεται 1 γλυκό τη βδομάδα, ότι θέλετε

Πίνετε αρκετό νερό ( ως 8 ποτήρια)

Αν σας πιάσει μανία για έξτρα γλυκό, φάτε 1 κουταλάκι γλυκό κουταλιού

 

Α! Και από αλκοόλ, 2 μερίδες την εβδομάδ (μόνο ουίσκι, βότκα ή κρασί).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην εγκυμοσύνη μου πήρα 13 κιλά σύνολο και τα 8 τα έχασα μέσα στο μαιευτήριο...Τα υπόλοιπα δεν φέυγαν ότι και να έκανα, γιατί δεν ήμουν διατεθημένη να κάνω αυτά που έπρεπε...Βαριόμουν το γυμναστήριο, πείναγα όλη την ώρα και ήμουν και στο σπίτι άρα έτρωγα περισσότερο και δεν κινιόμουν...Είχα ακούσει την Πετρουλάκη να λέει σε μια εκπομπή οτι το σώμα χρειάζεται 9 μήνες για να πάρει τα κιλά κι άλλους 9 για να τα χάσει...Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αν ήταν αυθυποβολή ή απλή σύμπτωση, αλλά στην βάφτιση της μπουμπούς (ήταν 9 μηνών) ήμουν ακριβώς στα κιλά μου πρό εγκυμοσύνης, χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο!Οπότε χαλαρώστε κι απολάυστε τον θηλασμό!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια η φίλη Rosie μόλις πόσταρε αυτό http://bambinosteps.com/2012/03/vegan-chocolate-avocado-pudding/

 

Και σοκολάτα και γλυκό και βόμβα θρεπτικών συστατικών για το γαλατάκι.

 

Πριν το 9μηνο όντως μην περιμένετε και πολλά από απώλεια κιλών. Αλλά βοηθήστε το με την ποιότητα των τροφών που τρώτε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα περίπου δεκαπέντε κιλά απο τα οποία έχασα όταν γεννησα εφτα.τα υπόλοιπα δν έφευγαν παρόλο που θηλαζα αποκλειστικά.όταν ο μικρός έγινε εφτα μηνών πήγα σε διαιτολογο κ τώρα δυόμιση μήνες μετα έχασα κ τα υπόλοιπα οχτω με τη διατροφή.να πω βέβαια ότι αν κ δν εχανα το σώμα μου μάζευε κάπως κ τώρα επειδή θηλαζω ακόμη δν έχω αδιαθετησει οπότε υπολογιζω κ κανά κιλακι απο κατακράτηση.επίσης για όσες μανουλες ανησυχούν για το θηλασμο η δίαιτα δν τον επηρέασε καθολου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια καλησπερα και παλι.....

 

θηλαζω τη μικρουλα μου μου, ειναι 3 μηνων...... εμεινα εγκυος αμεσος με το δευτερο.... ο πρωτος μου ειανι 2 χρονων...και δεν προλαβα να χασω τα κιλα απο τη πρωτη εγκυμοσυνη....

 

ξερω οταν θηλαζεις δεν πρεπει να κανεισ διαιτα !!!

εγω το αντιθετο απο διαιτα κανω.....τρωω....

 

πρεπει να που κοπη η ορεξη.....

 

ξερει καμια σας καμια διατροφη..και συμβουλες ... που μπορω να χασω

κιλα ....να τρωω στηθος κοτοπουλου καθε μερα με λαχανικα και σαλατα

θελω κανενα 5-10 κιλα να χασω...μην πω κιαλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!δε χρειάζεται να ακολουθήσεις κάποια δίαιτα δίοτι με το θηλασμό ταυτόχρονα χάνωνται και τα κιλά της εγκυμοσύνης(το σώμα θέλει να επανέλθει στο κανονικό του βάρος πριν την εγκυμοσύνη περίπου 1 χρόνο και λίγο παραπάνο!γενικά η μανούλες που θηλάζουν δεν πρέπει να κάνουν αυστηρή δίαιτα!θα μπορούσες να κόψεις το βραδυνό δηλαδή το τελευταίο γεύμα σου να ειναι περίπου στης 8 το απόγευμα!επίσης να καταναλώνεις πολλά υγρά διότι βοηθάει στο να χάσεις αλλά ταυτόχρονα βοηθάει και κατά τη διάρκεια του θηλασμού ώστε να μην αφυδατωθείς!τα κιλά σου θα χαθούν σταδιακά δεν γίνεται να θηλάζεις και να κάνεις δίαιτα,είναι λίγο δεσμευτικό βέβαια αλλά σκέψου ότι κάνεις καλό στο μωράκι σου!καλή συνέχεια!!!:P

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν!

Χαλάρωσε και δώσε χρόνο στον εαυτό σου. Δεν είσαι υποχρεωμένη να τα χάσεις από τώρα τα κιλά. Πρόσεχε τα γλυκά όσο μπορείς, και κατά τ΄άλλα τρώγε καλά και φρόντιζε τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοψεις τα γαλακτοκομικα θα χασεις οσο βαρος πηρες και οτι αλλο σου περισσευει. 2 κιλα το μηνα χαλαρα χωρις ιδιαιτερο κοπο. Μια ιδεα ειναι. Ασβεστιο παιρνεις απο αλλες τροφες.

 

Ετρωγα και κεικ και χαλβαδες και μελια κι εχασα ενα σωρο κιλα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Athanasia να σου ζήσουν τα παιδάκια σου !

Για οποιαδήποτε δίαιτα σε αυτή την φάση θα πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείς σε έναν ειδικό. Η γυναίκα μετά την γέννα έχει πολλές ανάγκες σε θρεπτικά συστατικά και για να επανέλθει αρμονικά το σώμα της, και για να μην εξουθενώσεις τον οργανισμό σου εφόσον θηλάζεις. Οι επιπτώσεις από μια λάθος δίαιτα μπορεί να είναι πολλές.

Μίλα με κανέναν διαιτολόγο πριν ξεκινήσεις, κάνε μια επίσκεψη να σου δώσει ένα πλάνο διατροφής (γιατί δίαιτα αυστηρή δεν νομίζω να σου επιτρέψει να κάνεις...).

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν θηλαζεις δεν πρεπει να κανεις εξαντλητικες διαιτες ή χημικες διαιτες.Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να σαβουρωνεις ολη την ωρα οτι λιγουρευτεις.Μια χαρα μπορεις να προσεξεις τη διατροφη σου και να χασεις τα κιλα ακομα κι αν θηλαζεις.

 

Ξεκινα να τρως 5 γευματα τη μερα σε συγκεκριμενες ωρες....ενδιαμεσα ομως στα γευματα δε θα τρως τπτ.Το τσιμπολογημα κανει ολη τη ζημια.Κοψε τα γλυκα...πινε πολυ νερο και θα δειες ποσο ευκολα θα τα χασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα διαιατα για καποιο διαστημα, 2 μηνες περιπου,θηλαζα ταυτοχρονα.

 

Δεν λιμοκτονούσα,απλα περισσοτερο θα ελεγα οτι προσεχα παρα οτι ακολουθούσα ακριβως μια συγκεκριμενη διαιτα.Ειχα ενα μπουσουλα στο ψυγειο για το τι πρεπει να τρωω βεβαια αλλά δεν το τηρουσα πάντα,αναλογα τις αναγκες μου.

 

Τα κλασσικά...

Οχι γλυκα,αναψυκτικα,ψωμιά,τηγανητα,πολυ λαδερα-λιπαρα φαγητα...και θα δεις μεγαλη διαφορα..το βραδυ κανα γιαουρτάκι ή τοστ.

Η αρχη ειναι δυσκολη μετα θα συνηθίσεις.

Αν μπορουσες να πας και για κάνα περιπατο ή να κανεις καμια γυμναστικουλα μες το σπιτι βοηθάει πολύ!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Το μικρό σου είναι στην ίδια ηλικία με το γιο μου (06/07/2012 γέννησα). Λοιπόν....στην εγκυμοσύνη έβαλα 20 κιλά και με τη γέννα έχασα 11 κιλά. Ακουγα και γω ότι με το θηλασμό χάνεις εύκολα βαρος έτσι έδωσα και γω λίγο χρόνο στον εαυτό μου μέχρι που έχασα αλλο ένα κιλό μόνη μου. Μετά η ζυγαριά στάσιμη. Δεν πήγαινε άλλο, έτσι πήγα σε διατροφολόγο και του είπα ότι θηλάζω και με έβαλε σε πρόγραμμα (όχι αυστηρό). Ίσα- ίσα τώρα τρωω πιο ¨καλά και υγειινά¨. Για πρόγευμα έχω δημητριακά, δεκατιανό ένα φρούτο, απόγευμα 1-2 φρούτα και μετά το δείπνο 1 ποτήρι γάλα. Ιδέες για μεσημεριανό: στήθος κοτόπουλο στη σχάρα με βραστά λαχανικά, όσπρια με σαλάτα, ψάρι με σαλάτα και γενικά ότι τρως να συνοδεύεται με σαλάτα. Δείπνο: τοστ με μαύρο ψωμί+φρούτο, κοτοσαλάτα, τονοσαλάτα κλπ. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου καλή, καταρχάς το σημαντικό είναι ο θηλασμός, αλλά αφού θες να χάσεις κιλά μπορείς να μειώσεις την πρόσληψη θερμίδων (αυτό μου το είχε πεί η σύμβουλος θηλασμού μόλις είχα γεννήσει). Δηλαδή χωρίς να κάνεις δίαιτα θα φας κατιτίς λιγότερο. Θα χάσεις κιλά χωρίς να το καταλάβεις. Τώρα με το θηλασμό είσαι μηχανή που καίει, πρέπει να τρώς σωστά και καλά. Μην στερηθείς, δεν έχει κανένα νόημα, μη τρώς όμως και πολλά περιττά για να χάσεις κάποια κιλά και να φτιάξει καιη διάθεση σου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να τρως 5 γευματα τη μερα σε συγκεκριμενες ωρες....ενδιαμεσα ομως στα γευματα δε θα τρως τπτ.Το τσιμπολογημα κανει ολη τη ζημια.Κοψε τα γλυκα...

 

Αυτό με τα αραιά γεύματα είναι διαδεδομένη άποψη, αλλά μια διαιτολόγος με είχε αποτρέψει και της βρίσκω απόλυτο δίκαιο. Η συμβουλή της μάλιστα ήταν να έχω στο γραφείο μου ένα μπωλάκι με ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα και να τσιμπολογώ. Ξεκίνησα να το εφαρμόζω πριν την πρώτη μου εγκυμοσύνη, και συνειδητοποίησα ότι από τότε δεν έχω όρεξη για γλυκά, μπισκοτάκια, τσιπς κτλ. Όσο θήλαζα πολύ, είχα στην τσέπη μου πάντα ένα σακουλάκι με ξηρούς καρπούς και τσιμπολογούσα. Το αποτέλεσμα; Είμαι στον 4ο μήνα της τρίτης μου εγκυμοσύνης και ζυγίζω λιγότερο απ΄ό,τι πριν μείνω έγκυος στο πρώτο, χωρίς να πεινάσω.

Αν πρόκειται για πολλά κιλά ίσως αλλάζει το πράγμα, αλλά για λίγα κιλά συστήνω αυτή τη συμβουλή ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοψεις τα γαλακτοκομικα θα χασεις οσο βαρος πηρες και οτι αλλο σου περισσευει. 2 κιλα το μηνα χαλαρα χωρις ιδιαιτερο κοπο. Μια ιδεα ειναι. Ασβεστιο παιρνεις απο αλλες τροφες.

 

Ετρωγα και κεικ και χαλβαδες και μελια κι εχασα ενα σωρο κιλα.

 

 

 

 

Ετσι οπως τα λεει η Βερα,εκοψα γαλακτοκομικα και ψωμια (γλυκα δεν ετρωγα ποτε μου ποσοτητες,οποτε τυχαινε ετρωγα) και κατεβηκα στα κιλα που ημουν οταν πηγαινα λυκειο χεχε,δεν το περιμενα ποτε μου οτι θα ξανακατεβαινα στα 55!!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λεει η Βερα,εκοψα γαλακτοκομικα και ψωμια (γλυκα δεν ετρωγα ποτε μου ποσοτητες,οποτε τυχαινε ετρωγα) και κατεβηκα στα κιλα που ημουν οταν πηγαινα λυκειο χεχε,δεν το περιμενα ποτε μου οτι θα ξανακατεβαινα στα 55!!:D

 

Μωρέ λέτε;;;;

Και πως θα ζήσω χωρίς φέτα;;;; αχ αυτά τα γαλακτοκομικά....

Σε πόσο καιρό χάθηκαν τα κιλά;

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...