Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαμομήλι και ρινίτιδα... ΛΕΣ???!!


alcyon

Recommended Posts

Έχω χρόνια αγγειοκινητική ρινίτιδα.

Αυτό σημαίνει μπουκωμένη μύτη με το πρώτο κρύο του Φθινωπόρου και παίρνω ανάσες με το Καλοκαίρι.

Με τον καιρό επιδεινώνεται.

Τα τελευταία χρόνια παραμένω μπουκωμένη ακόμα και το καλοκαίρι γιατί δεν προλαβαίνει να "καθαρίσει".

 

Πέρσυ έκανα ιγμορίτιδα, γιατί οι εκκρίσεις δε μπορούν να βρουν διέξοδο με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα ιγμόρια... Πονοκέφαλος, ζαλάδες, βήχας, κτλ κτλ... και φυσικά...Αντιβιώσεις κτλ κτλ... Ένα μάτσο χάλια.

Φέτος πήγε λιιιίγο καλύτερα. Ίσως (???) το τζάκι να βοήθησε (λόγω ζέστης π.χ. άμεση έκθεση στη ζέστη και τη φωτιά κατά τον καθαρισμό του). Δεν ξέρω... άγνωστο.

 

Αλλά μόλις έπιανα καμιά ίωση... πίκρααααααα.

Άρχισε πάλι να πηγαίνει για ιγμορίτιδα. Να μη μπορώ να λειτουργήσω. Πόνος, αναπνοές κοφτές, βήχας, πονοκέφαλος, κοκκαλα να πονάνε (μύτη, πάνω από μάτια κτλ)...

Απελπίστηκα.

 

Μέχρι που δοκίμασα το εξής: (Δεν το άκουσα πουθενά, δε το συνέστησε κανένας γιατρός... δεν ξέρω καν αν είναι ορθή πρακτική).

 

Έβαλα χαμομήλι και έκανα εισπνοές ΜΠΑΣ και ανοίξει η μύτη.

Από τα νεύρα μου... πήρα μια σύριγγα και έκανα πλύσεις με χλιαρό χαμομήλι, (όπως ακριβώς κάνουμε με φυσιολογικό ορό). 10ml.

 

Την άλλη μέρα ξύπνησα... με τρομερή βελτίωση! Ρευστοποιήθηκαν οι εκκρίσεις και...

Ξεμπούκωσα αισθητά! :shock:

Ξαφνιασμένη, το επόμενο βράδυ... δοκίμασα πάλι το ίδιο. (Εισπνοές + 10ml πλύσεις με χαμομήλι, αντί φυσιολογικού ορού)

Την επόμενη μέρα... ΑΝΕΠΝΕΑ!!! :shock:

 

Έχω να αναπνεύσω έτσι... χρόοοοοονιααααα!!

Από εκείνη τη μέρα και μετά... δεν ξαναμπούκωσα σε μεγάλο βαθμό.

Η αναπνοή δεν είναι φυσικά εντελώς ελεύθερη, αλλά ΑΝΑΠΝΕΩΩΩΩ!!!

 

 

Ξέρει κανείς;

Έχει ακούσει σχετικά;

 

Όσο κι αν είχα ψάξει παλιότερα για ανακούφηση συμπτωμάτων, μόνο τον ορό έβρισκα. Αλλά με τον ορό.... γινόταν πλύση, και προσωρινή ανακούφιση. Μετά από 5-10 λεπτά... πάλι μπούκωμα ... και πάλι τα ίδια. Έχω χρησιμοποιήσει απεριόριστες ποσότητες ορού.

 

Τα αποσυμφορητικά μύτης κι αυτά είχαν πολύ περιορισμένης διάρκειας αποτελέσματα. Κάποια κορτιζονούχα τα είχε δώσει ο γιατρός (οι γιατροί δηλαδή, γιατί είχα πάει σε πολλούς κατά καιρούς), αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

 

 

Δε μπορεί να είναι τόσο τυχαίο. Ήταν πολύ αισθητή η αλλαγή σε βαθμό που είχα να νιώσω τέτοιου είδους αναπνοή... εδώ και πολλά χρόνια!

 

 

Γνωρίζετε τίποτα σχετικό;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για το χαμομήλι δεν ξέρω κάτι αλλά γενικά είναι το πιο ήπιο αντισυπτικό οπότε καλά έκανες και το χρησιμοποιήσες.Εμένα γιατρός μου είπε να βάζω λίγο χλυαρό νερό, λίγο αλάτι, ανακάτεμα μέχρι να λιώσει και με μια παιδική συριγγα να κάνω πλύσεις 2 φορές την ημέρα..Με έχει ανακουφίσει πολύ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να ήταν η θερμοκρασία του χαμομηλιού και όχι το ίδιο το χαμομήλι;;

Δηλαδή ελευθερώθηκε η μύτη εντελώς με αυτό που έκανες;;

 

Μιλας για απλό μπούκωμα ή για χρόνια ρινίτιδα;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα απο μικρο παιδι και πριν γεννηθει η μικρη ειχε παραγινει το πραγμα, οποτε σε καταλαβαινω...τα σπρευ ηταν χειροτερα, οι αντιβιωσεις το ιδιο , το μονο που βοηθουσε λιγακι ηταν αυτο που εκανες εσυ με το χαμομηλι, αλλα σε αλατονερο (εχω μια θεια που μου λεει ολο τετοια 'πρακτικα'-ηπειρωτισσα;) ) δλδ μισο κουταλακι αλατι σε ενα ποτηρακι χλιαρο νερο κ επαιρνα με τη συριγγα (χωρις τη βελονα φυσικα).

το χαμομηλι γενικα ειναι το 1ο φυσικο φαρμακο που προτεινει η μανα μου...εχεις πονολαιμο;χαμομηλι. αφτρες; το ιδιο, κριθαρακι; το ιδιο...εμενα μου φαινεται πολυ φυσιολογικο να σε ανακουφιζει, γιατι ειναι ηπιο αντισηπτικο. αυτο που επισης θα σε βοηθησει ειναι να περιορισεις τα γαλακτοκομικα, μαζευουν πολλη βλεννα. αυτο σε συνδυασμο με ομοιοπαθητικη κ το αλατονερο που λεγαμε με ανακουφισαν κ το ξεπερασα σχεδον πληρως πια.

 

χαχα!κ τωρα ειδα οτι το συστηνει κ γιατρος!μπραβο λοιπον η θεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να ήταν η θερμοκρασία του χαμομηλιού και όχι το ίδιο το χαμομήλι;;

Δηλαδή ελευθερώθηκε η μύτη εντελώς με αυτό που έκανες;;

 

Μιλας για απλό μπούκωμα ή για χρόνια ρινίτιδα;;

Ρινίτιδα και ιγμορίτιδα.Να νομίζω ότι θα φύγει το μυαλό από την μύτη.Ευτυχώς έπεσα σε γιατρό που δεν συνιστά αντιβιωσεις ευκολα.Το χαμομήλι μαλακώνει και κάνει γενικά καλό.Μεσα σε 2 μέρες είχα απαλλαχτεί από μπουκώμα και τους φριχτούς πονοκεφάλους που προκαλεί η ιγμορίτιδα.Μπορείς να το δοκιμάσεις.Εγώ ακόμα και να μην έχω κάτι...κανω που κ που καμιά πλήση.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά ... το χαμομήλι γενικά το έχω σε μεγάλη εκτίμηση!

 

Η κόρη μου βγάζει συχνά κριθαράκι στο μάτι.

Οι γιατροί μου έδιναν κάποιες αλοιφές και εφαρμογές για 7-10 μέρες ... Και φυσικά μετά από καιρό... πάλι από την αρχή.

 

Παράτησα τις αλοιφές... και με χαμομήλι 1-2 φορές ... και τέλος. Ούτε χημικά, ούτε 10 μέρες ταλαιπωρία.

 

Άμα μου λύσει και το θέμα της μύτης.... Τέλεια!! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα απο μικρο παιδι και πριν γεννηθει η μικρη ειχε παραγινει το πραγμα, οποτε σε καταλαβαινω...τα σπρευ ηταν χειροτερα, οι αντιβιωσεις το ιδιο , το μονο που βοηθουσε λιγακι ηταν αυτο που εκανες εσυ με το χαμομηλι, αλλα σε αλατονερο (εχω μια θεια που μου λεει ολο τετοια 'πρακτικα'-ηπειρωτισσα;) ) δλδ μισο κουταλακι αλατι σε ενα ποτηρακι χλιαρο νερο κ επαιρνα με τη συριγγα (χωρις τη βελονα φυσικα).

 

Έχω διαβάσει και επιστημονικές έρευνες όπου συστήνουν τις πλύσεις με αλατόνερο για ρινίτιδες αλλά και για τα "κρεατάκια".

 

Όμως η χρήση που συστήνουν είναι να είναι αποστειρωμένο το νερό και η ποσότητα του αλατιού να είναι σε συγκεκριμένη αναλογία (περίπου 7%) και όχι στο περίπου. Το αλατόνερο ξηραίνει την περιοχή και έτσι περιορίζει τις βλέννες.

 

 

αυτο που επισης θα σε βοηθησει ειναι να περιορισεις τα γαλακτοκομικα, μαζευουν πολλη βλεννα.

 

 

Αυτό αντίθετα δεν φαίνεται να ισχύει. Από ό,τι έχω διαβάσει φαίνεται ότι τα γαλακτοκομικά πρέπει να αποφεύγονται μόνο από αυτούς που έχουν αλλεργία σ' αυτά. Για όλους τους υπόλοιπους δεν έχει διαπιστωθεί να επιβαρρύνουν τις εκκρίσεις βλέννας. Εδώ πρόχειρα μια έρευνα: http://www.jacn.org/content/24/suppl_6/547S.full

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

χαχα την ακουω!!!:P οπως τα περιγραφει η μαρια κ εγω, τρομερα ενοχλητικο πραγμα.....

 

mara καλα εκανες κ εβαλες μια ερευνα, εγω ακολουθησα τοτε συμβουλη γιατρου κ διαβασα κ κανα δυο αρθρα που ελεγαν το αντιθετο απο αυτο που λεει η ερευνα...... ε, κ τελικα αφου πηρα τη μεγαλη αποφαση να κοψω τα γαλ/κα, ειδα σταδιακα τρομερη βελτιωση. κ οκ ας πουμε οτι συντελεσαν κ τα ομοιο κ ολα... ο συζυγος παθαινε καταρροες 2-3 φορες το μηνα, με το που σταματησε κ εκεινος τα γαλ/κα, σταματησαν κ οι καταρροες. οποτε σε εμας λειτουργησε μια χαρα:P

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ είχα και εγώ τα ίδια. Ξεκίνησα αλατόνερα (χλιαρό νερό) και συνήλθα. Φέτος όταν ξεκίναγε το μπούκωμα ξεκίναγα και εγώ το αλατόνερο. Το αποτέλεσμα πολύ γρήγορα ανέπνεα καλά και ούτε μία φορά ιγμορίτιδα!

Το χαμομήλι και εγώ το χρησιμοποιώ ειδικά στα μάτια, αλλά γαργάρες δεν έχω κάνει.

Αν μπορείτε το αλατόνερο, ρουφάτε από ρουθούνια και βγάζεται από στόμα. Είναι ακόμα πιο αποτελεσματικό. Αλλά είναι λίγο πιο αηδιαστικό. Π.χ. ο καλός μου δεν μπορεί να το κάνει γιατί του έρχεται να τα βγάλει όλα…

Αυτό με τα γαλακτοκομικά δεν το ήξερα. Γι’ αυτό ο Νικ μου είναι περισσότερο μπουκωμένος?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα την ακουω!!!:P οπως τα περιγραφει η μαρια κ εγω, τρομερα ενοχλητικο πραγμα.....

 

mara καλα εκανες κ εβαλες μια ερευνα, εγω ακολουθησα τοτε συμβουλη γιατρου κ διαβασα κ κανα δυο αρθρα που ελεγαν το αντιθετο απο αυτο που λεει η ερευνα...... ε, κ τελικα αφου πηρα τη μεγαλη αποφαση να κοψω τα γαλ/κα, ειδα σταδιακα τρομερη βελτιωση. κ οκ ας πουμε οτι συντελεσαν κ τα ομοιο κ ολα... ο συζυγος παθαινε καταρροες 2-3 φορες το μηνα, με το που σταματησε κ εκεινος τα γαλ/κα, σταματησαν κ οι καταρροες. οποτε σε εμας λειτουργησε μια χαρα:P

 

Daf εγώ το ψάχνω λίγο παραπάνω γιατί η δική μας περίπτωση αφορά ένα παιδάκι 2,5 χρονών και δεν κόβεις τόσο εύκολα όλα τα γαλακτοκομικά αν δεν έχεις σοβαρές ενδείξεις ότι το ενοχλούν.

 

 

Σχετικά με τα προσωπικά παραδείγματα, σίγουρα ο κάθε ένας που εφαρμόζει ένα πείραμα στον εαυτό του γνωρίζει καλύτερα αν τον βοήθησε ή όχι αλλά από την άλλη αν εφαρμόζει ταυτόχρονα τρεις πιθανές "θεραπείες", και αλατόνερο και ομοιοπαθητική και αποχή από γαλακτοκομικά, δεν μπορεί να έχει σαφή ένδειξη για το τι από όλα αυτά τον βοήθησε και τι όχι.

 

Οπότε, σκέφτομαι...αν κάποιος είδε βελτίωση μόνο με την αποχή από τα γαλακτοκομικά, τότε ίσως δεν είναι απαραίτητα το αλατόνερο και η ομοιοπαθητική. Αν χρησιμοποιούσε όμως και τα τρία, μπορεί να μην ήταν η αποχή από τα γαλακτοκομικά που βοήθησε αλλά κάποιο από τα άλλα δύο.

 

Εκτός αν μιλάμε για άτομα που έχουν αλλεργία στα γαλακτοκομικά, οπότε είναι λογικό να δουν βελτίωση αν τα βγάλουν απο τη διατροφή τους.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε, εχεις τους λογους σου προφανως, αλλα κ εγω απαντησα στην ενηλικη αλκυον:) λεγοντας να τα περιορισει (εγω τα εκοψα!)

 

τωρα για την πορεια καλυτερευσης της δικης μου χρονιας ιγμοριτιδας/αγγ/κης ρινιτιδας, δοκιμαζα κ παρατηρουσα, δεν εχει κ τοσο νοημα να αναλυσω τα σταδια κ ποσο ακριβως με βοηθησε το καθετι, αλλωστε που να τα θυμαμαι κιολας μετα απο 5 χρονια. το νοημα ειναι οτι ειδα τεραστια διαφορα κ σιγουρα κανενα απο τα τρια δεν με εβλαψε.

 

περα λοιπον απο το το θαυματουργο χαμομηλακι, τολμησα να κανω αλλη μια προταση για δοκιμη, μπας κ βοηθηθει κ κανεις αλλος.;) και δεν περιμενω να υποκαταστησω τον γιατρο , ετσι; :-)

Link to comment
Share on other sites

Δε φαντάζομαι να σας μοιάζει το θεματάκι μου για... ιατρικό εε;; :lol:

Πείτε εσείς τι σας βοήθησε ή έστω.. τι νομίζετε πως σας βοήθησε... Και προσωπικά μου αρκεί.

 

Αλήθεια... πλύσεις με χλιαρό ορό ή αλατόνερο... έχει κάνει κανείς;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλεργιολογος του ανιψιου μου απαγορευσε πλυσεις με χαμομηλι στα ματια διοτι ειναι απο τα πολυ συχνα αλλεργιογονα.Προφανως αλλους τους βοηθαει.Προσεξτε μονο μην εχετε καμια κρυφη αλλεργια και την ...φουντωσετε.υποψην αλλο να το πιεις και αλλο να το ριξεις στο ματι ,στη μυτη κτ.τλ.Οσο και να το σουρωσετε εκεινα τα μικρουτσικα που αιωρουνται κανουν ζημια.Προσοχη λοιπον αν εχετε προβληματα με αλλεργιες.Κατα τα αλλα και γω αγαπω χαμομηλακι.

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πού το πας;;!

 

Μέχρι πρόσφατα όλοι οι γιατροί που ήξερα (γυναικολόγοι, παθολόγοι, παιδίατροι, ΩΡΛ, οφθαλμίατροι κτλ κτλ) έλεγαν πως το χαμομήλι είναι υποαλλεργικό.

 

Ξαφνικά... εδώ και λίγα χρόνια (1-2 το έχω πάρει εγώ είδηση)... την άλλαξαν τη γνώμη... (όχι αυτοί, αλλά οι νέοι γιατροί που έρχομαι σε επαφή) και λένε είναι αλλεργιογόνο!

 

Και ρωτάω... νέες μελέτες... ή η φαρμακοβιομηχανία;;;

 

Έχει κανείς από τους παρεβρισκόμενους αλλεργία στο χαμομήλι παρεμπιπτώντως;;

Από τους γνωστούς μου πάντως... κανένας. Εσείς... ξέρετε κανέναν;; :confused:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο άντρας μου είχε τρελλό πρόβλημα παρόμοιο με τα προαναφερθέντα..κ έκανε ρινικές πλύσεις με διάλυμα πικράγκουρου (τι ακριβώς είναι δεν γνωρίζω-μια γιαγιά με πρακτικά το πουλούσε)

κ σώθηκε από χρόνιο πρόβλημα..ακόμα κ τώρα 7 χρόνια μετά

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου είχε τρελλό πρόβλημα παρόμοιο με τα προαναφερθέντα..κ έκανε ρινικές πλύσεις με διάλυμα πικράγκουρου (τι ακριβώς είναι δεν γνωρίζω-μια γιαγιά με πρακτικά το πουλούσε)

κ σώθηκε από χρόνιο πρόβλημα..ακόμα κ τώρα 7 χρόνια μετά

 

Το έχω ακούσει κι εγώ...

Αλλά ποτέ δεν έτυχε να βρω κάτι (όχι οτι το έψαξα επισταμένως), αλλά δεν έτυχε ποτέ να συναντήσω.

Τέτοια πράγματα... πού βρίσκεις;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ε.. τι να σου πω..τώρα στην αθήνα δεν ξέρω (από εκεί είσαι; ) εδώ στη νάουσα που είμαι εγώ, έχει κανα 2 γιαγιάδες που πουλάνε πρακτικά βότανα κ τις ξέρουν όλοι..(αν θέλεις σου στέλνω δεν είναι τπτ)

έχει από βοτάνι να μην κάνει ίκτερο το παιδί όταν γεννηθεί μέχρι να βγάλεις μαλλιά:)

Link to comment
Share on other sites

Χε χε... δεν είμαι των "πρακτικών" τόσο πολύ.

Αν υπήρχε σε στανταρ είδος μαγαζιού, θα ήθελα να το ξέρω ...

Να μου στείλεις; ... Μπα... όχι... :)

 

Δεν υπάρχει δηλαδή σε ... μαγαζιά με βότανα εε;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ενα βοτάνι το συγκεκριμένο, είναι διάλυμμα..τώρα τι περιέχει..άγνωστον..οπότε νομίζω ότι δεν θα υπάρχει σε μαγαζί..που λογικά θα υπάρχει κ έλεγχος των περιεχομένων του:)

 

εγώ πάλι είμαι πολύ των πρακτικών..πάρα πολύ όμως..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω αυτο το πολύ ενδιαφέρον γιατί ο μικρός μου φαινεται να εχει ρινίτιδα κάθε φορά που περνάει κρυωμα σε βαθμό που τα βραδιά δεν μπορεί να αναπνεύσει καθόλου! Το κακό ειναι ότι εχει περάσει πολλά κρυωματα λόγω του μεγάλου οπότε η κατάσταση ειναι λιγο δύσκολη! - ξυπνάει και 7-8 φορές!!

Ο γιατρος του έδωσε μια φορά σταγόνες κορτιζονη (νομίζω) αλλά δεν ξαναδινει μου ειπε ότι θα του περάσει.. :rolleyes:

Τώρα εγω σκέφτομαι να του κάνω καμμιά πλύση με χαμομήλι; Γιατί το αλατόνερο δεν βοηθάει καθόλου!!

Λέτε να του κάνει κακό;

 

Να σται καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πού το πας;;!

 

Μέχρι πρόσφατα όλοι οι γιατροί που ήξερα (γυναικολόγοι, παθολόγοι, παιδίατροι, ΩΡΛ, οφθαλμίατροι κτλ κτλ) έλεγαν πως το χαμομήλι είναι υποαλλεργικό.

 

Ξαφνικά... εδώ και λίγα χρόνια (1-2 το έχω πάρει εγώ είδηση)... την άλλαξαν τη γνώμη... (όχι αυτοί, αλλά οι νέοι γιατροί που έρχομαι σε επαφή) και λένε είναι αλλεργιογόνο!

 

Και ρωτάω... νέες μελέτες... ή η φαρμακοβιομηχανία;;;

 

Έχει κανείς από τους παρεβρισκόμενους αλλεργία στο χαμομήλι παρεμπιπτώντως;;

Από τους γνωστούς μου πάντως... κανένας. Εσείς... ξέρετε κανέναν;; :confused:

 

Αlkyon, έτσι είναι! Δεν το συστήνουμε αφειδώς, πια. Ειδικά για μάτια και μύτη, μόνο ορό. Αντιθέτως, στα κοριτσάκια που έχουν φαγούρα, υγρά κτλ, λέμε αμέσως για πλύση με χαμομηλάκι, αντί για τα -ακριβά- καλλυντικά της ευαίσθητης περιοχής. Οπότε, δεν πρέπει να είναι θέμα φαρμακοβιομηχανίας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Scratee να μην το βάλω στην μύτη του; Πέρα απο θέμα αλλεργίας (που σίγουρα δεν εχει γιατί το εχει πιει στο παρελθόν) υπάρχει άλλης λόγος; Μπορεί να κάνει κακό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 18/3/2012 at 9:36 ΜΜ, maan είπε:

ο άντρας μου είχε τρελλό πρόβλημα παρόμοιο με τα προαναφερθέντα..κ έκανε ρινικές πλύσεις με διάλυμα πικράγκουρου (τι ακριβώς είναι δεν γνωρίζω-μια γιαγιά με πρακτικά το πουλούσε)

κ σώθηκε από χρόνιο πρόβλημα..ακόμα κ τώρα 7 χρόνια μετά

Γειά σας, έχω κι γω αγγειοκινητική ρινιτιδα. Αυτό το διαλυμα που μπορώ να το βρω...... Ευχαριστώ... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...