Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουιζ:τί θα διαλεγατε;


pitsikoki

Recommended Posts

Σας θετω το παρακατω ερωτημα και η απαντηση του καθενος ας γινει αφορμη για περετερω σκεψεις.

Αγγλια.Πανεπιστημιο. Ειναι να γραψουμε test το οποιο θα μετραει στην τελικη βαθμολογια για το μαθημα. Την προηγουμενη εβδομαδα απο το τεστ η καθηγητρια αρρωσταινει και δεν μας εξηγει κατι που ηταν να μας εξηγησει. Την επομενη εβδομαδα ερχετε η ωρα του τεστ. Οι φοιτητες διαμαρτυρονται.

Και τωρα προσεξτε: η καθηγητρια μας δινει 2 επιλογες:1. να μας δωσει το τεστ σπιτι να το γραψουμε μονοι μας και να το επιστρεψουμε την επομενη το πρωι. 2. να το γραψουμε στο πανεπιστημιο μετα απο μια εβδομαδα.

 

Τί πιστευετε οτι ψηφισα η πλειοψηφια; Τί δειχνει αυτο για την παιδεια τους και τί για την δική μας;

 

Οταν μας εδωσε αυτη την επιλογη οι 3 ελληνες που ειμασταν 'πανυγυριζαμε' βεβαιοι οτι θα ψηφιστει να το γραψουμε σπιτι. Θα ξενυχτουσαμε γιατι το ηθελε για το πρωι της αλλης μερας, αλλα ΣΠΙΤΙ με οτι αυτο συνεπαγεται (φυσικα θα ανοιγαμε το βιβλιο).

 

Και ομως οι αγγλοι ψηφισανε να το γραψουμε την επομενη εβδομαδα. Γιατι αυτοι δεν αντιγραφουν. Για αυτους ειναι δεδομενο οτι και στο σπιτι να το εγραφαν δεν θα αντεγραφαν.

 

Εμεις παθαμε σοκ!Δεν το πιστευαμε. Και αναρωτιεμαι φταιμε εμεις ή ετσι μας εχουν μαθει; Η κοινωνια σαν συνολο απο τα σχολικα μας χρονια μεχρι τα πανεπιστημιακα. Και τελικα απο αυτα τα μικρα δειγματα τί συμπερασμα βγαινει ακομη και για την εκβαση της σημερινης καταστασης της χωρας;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα διάλεγα να το γράψω μετά από μια εβδομάδα.Δεν έχουν όλοι οι Έλληνες την ίδια νοοτροπία,και αν θέλεις μια πιο συγκεκριμένη γνώμη πάνω στο θέμα της παιδείας των Ελλήνων,πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η οικογένεια εκτός από το σχολείο.Δηλαδή,όταν εγώ δεν μάθω στα παιδιά μου πέντε βασικά πράγματα,ένα από αυτά είναι και η αντιγραφή,δεν μπορώ να απαιτήσω από το σχολείο να τα μάθει.Τις αρχές και την παιδεία την παίρνουμε μέσα από την οικογένεια.Παίζει ρόλο και το σχολείο και η κοινωνία και τα ΜΜΕ αλλά όταν ένα παιδί έχει ΓΕΡΕΣ βάσεις από το σπίτι του,δύσκολα αλλάζει από τους εξωτερικούς παράγοντες.Το πιστεύω και το υποστηρίζω ακράδαντα.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι θα ψηφιζα

 

Αν ομως εμενα σε εστία ή μοιραζομουν ενα δωματιο με άλλους ..ισως επελεγα στη σχολή σε μια εβδομαδα

Παντως η αντιγραφη και το σκονακι συνηθιζονται και αλλου

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα διάλεγα να το δώσω μετά από μια εβδομάδα και ο λόγος είναι άσχετος με την αντιγραφή.Καθότι σπούδασα σε ελληνικό πανεπιστήμιο όσες φορές μας έδωσαν να γράψουμε βαθμολογίσιμη εργασία ή τεστ στο σπίτι τα θέματα δεν υπήρχαν ούτε καν στο βιβλίο...έπρεπε να πάμε στην βιβλιοθήκη να ψάξουμε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει για να γράψουμε μια πρόταση..Οταν η γραπτή εξέταση γινόταν σε αιθουσα τα θέματα ήταν σαφώς πιο βατά.Στο μεταπτυχιακό που έκανα στην Αγγλία αργότερα διαπίστωσα οτι οι Αγγλοι είναι πιο εξιδικευμένοι στην αντιγραφή από εμάς...Το κλασσικό σκονάκι είχε αντικατασταθεί με bluetooth και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφως και οι βασεις δινονται απο την οικογενεια αλλα σιγουρα επηρεαζει και το σχολειο σε μεγαλο βαθμο και οι παρεες αφου περναμε πολλες ωρες εκτος σπιτιου. Αλλα αληθεια ποιος δεν εχει αντιγραψει ή εστω σκεφτει να το κανει στη σχολικη του ζωη;

Σιγουρα καποιοι απο μας δεν το εχουν κανει αλλα ισχυει αυτο για την πλειοψηφια;

 

 

Σε μια αλλη περιπτωση τεστ που γραφαμε ο καθηγητης βγηκε απο την ταξη και περιμεναμε να γινει χαμος!Αλλα κανεις δεν σηκωσε το κεφαλι του απο το γραπτο του. Λες να ειχανε Bluetooth; Δεν νομιζω δεδομενου οτι τοτε που σπουδαζα εγω η τεχνολογια δεν ειχε τοσο εξελιχθει!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

στο ελληνικο πανεπιστημιο παντως, μαλλον η καθηγητρια δεν θα εδινε καμια επιλογη και.......οι επιτηρητες θα εκαναν τα στραβα ματια για οσους αντιγραφουν.........:rolleyes:

 

Aυτο οντως ισχυει. Δεδομενου του οτι εδωσα 10 μαθηματα και ειδα και τα ελληνικα πανεπιστημια ξερω οτι και αυτο γινεται. Βεβαια οχι παντα και παντου αλλα μου ετυχε 3 φορες. Οι επιτηρητες ηταν φοιτητες του διδακτορικου οποτε εκαναν τα στραβα ματια.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Σε μια αλλη περιπτωση τεστ που γραφαμε ο καθηγητης βγηκε απο την ταξη και περιμεναμε να γινει χαμος!Αλλα κανεις δεν σηκωσε το κεφαλι του απο το γραπτο του. Λες να ειχανε Bluetooth; Δεν νομιζω δεδομενου οτι τοτε που σπουδαζα εγω η τεχνολογια δεν ειχε τοσο εξελιχθει!!

Ναι δεν διαφωνώ με την τεχνολογία καθώς ούτε και εγώ ήξερα τι ήταν μέχρι τότε.Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις γιατί εγώ αντιμετώπισα αντίθετες καταστάσεις από αυτό που αναφέρεις στην ίδια όμως χώρα.

Οσο για την αντιγραφή είναι θέμα ανθρώπου και όχι γενικής(εθνικής) νοοτροπίας.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνώ με την τεχνολογία καθώς ούτε και εγώ ήξερα τι ήταν μέχρι τότε.Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις γιατί εγώ αντιμετώπισα αντίθετες καταστάσεις από αυτό που αναφέρεις στην ίδια όμως χώρα.

Οσο για την αντιγραφή είναι θέμα ανθρώπου και όχι γενικής(εθνικής) νοοτροπίας.

 

 

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμα ανθρωπου και οχι γενικοτερης νοοτροπιας.

Ας φυγουμε απο την αντιγραφη και ας επεκταθουμε στην λογικη του μεσου ή της μιζας. Εκει τί θα λεγαμε οτι ειναι θεμα ανθρωπου ή γενικοτερης κουλτουρας;

Και φυσικα ας μην ξεχναμε οτι αυτα τα ιδια ατομα ερχονται στην Ελλαδα για διακοπες και ξεφευγουν τελειως απο τα ορια! Δεν νομιζω οτι εμεις οπου και αν παμε κανουμε το ιδιο!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για την αντιγραφή είναι θέμα ανθρώπου και όχι γενικής(εθνικής) νοοτροπίας.

 

Ακριβώς! Σιγά δηλαδή να μην είναι η αντιγραφή θέμα μόνο των Ελλήνων. Μα τόσο σκ@## λαός είμαστε?

 

 

Ας φυγουμε απο την αντιγραφη και ας επεκταθουμε στην λογικη του μεσου ή της μιζας. Εκει τί θα λεγαμε οτι ειναι θεμα ανθρωπου ή γενικοτερης κουλτουρας;

 

Ναι είναι θέμα ανθρώπου αφού υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν αυτήν την λογική. Επειδή δεν φαίνονται/ακούγονται δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμα ανθρωπου και οχι γενικοτερης νοοτροπιας.

Ας φυγουμε απο την αντιγραφη και ας επεκταθουμε στην λογικη του μεσου ή της μιζας. Εκει τί θα λεγαμε οτι ειναι θεμα ανθρωπου ή γενικοτερης κουλτουρας;

Και φυσικα ας μην ξεχναμε οτι αυτα τα ιδια ατομα ερχονται στην Ελλαδα για διακοπες και ξεφευγουν τελειως απο τα ορια! Δεν νομιζω οτι εμεις οπου και αν παμε κανουμε το ιδιο!

pitsikoki το έχω σκεφτεί και εγώ το θέμα της νοοτροπίας.Ναι έχουμε σαν λαός κάποια νοοτροπία όπως άλλος λαός έχει άλλη.Εδώ άνθισε το μέσο και η μίζα γιατί μπορούσε να γίνει, δεν υπήρχαν όρια και φραγμοί.Με τα χρόνια έγινε σχεδόν δεδομένο.Για το όνομα της μίζας και του κέρδους όμως άλλες χώρες έκαναν εγκλήματα οπως πολέμους.Δεν ζυγίζονται όπως και να το δεις.Τουλάχιστον οι Ελληνες ακόμα και στην αντιγραφή στις εξετάσεις είναι ευρηματικοί!!!:mrgreen:

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στη σχολή μου είχαμε ένα μάθημα που δίνονταν με ανοιχτά βιβλία και επίσης επιτρέπονταν να πάρεις μαζί σου ό,τι ήθελες από σημειώσεις και συγγράμματα μέχρι λυσάρια... Το μάθημα αυτό ήταν το δυσκολότερο της σχολής και υπήρχαν άτομα που είχαν τελειώσει χρόνια τη σχολή, είχαν γυρίσει στον τόπο τους και επέστρεφαν δύο φορές το χρόνο για να δώσουν το μάθημα μπας και το περάσουν καμιά φορά.

 

Συνηθίζεται λοιπόν τα θέματα που βάζει ο καθηγητής σε τέτοιου είδους εξετάσεις να είναι πολύ πιο δύσκολα από αυτά που θα απαιτήσει από τον φοιτητή με κλειστά βιβλία. Οπότε αν πεις σε έναν φοιτητή να επιλέξει εξετάσεις στο σπίτι με ό,τι αυτό συνεπάγεται ή στη σχολή με κλειστά βιβλία, αν είναι αρκετά έξυπνος και υποψιασμένος θα επιλέξει το δεύτερο.:wink:

 

Σχετικά όμως με την αντιγραφή, θα ήθελα να πω ότι δεν είναι μόνο θέμα του φοιτητή που αντιγράφει αλλά κυρίως του εκπαιδευτικού ιδρύματος, το οποίο μπορεί να έχει τόσο χαλαρή επιτήρηση και τόσο χαμηλά στάνταρ, ώστε να ανέχεται την αντιγραφή. Με λίγα λόγια, ο "πονηρός" φοιτητής, αν δεν βρει το κατάλληλο έδαφος, δεν θα μπορέσει να κάνει την παγαποντιά του.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο.

Πάντως, από την εμπειρία από σπουδές στην Ελλάδα και το εξωτερικό (σε διαφορετικές χώρες, αλλα παλιότερα), η νοοτροπία σχετικά με αντιγραφή ήταν μέρα με τη νύχτα. Ξέρω άτομα που πέρασαν ουκ ολίγα μαθήματα στην Ελλάδα με αντιγραφή - και εγώ έχω περάσει βέβαια, αν και σε κανένα με πάνω από 5, άντε το πολύ 6. Θυμάμαι ούσα πρωτοετής να γνωρίζω έναν απόφοιτο και να του λέω γουαου, πρέπει να διάβαζες πολύ που την τελείωσες στα 4 χρόνια, και μου λέει όχι μωρέ, αντέγραφα. Στο εξωτερικό, πάλι, δεν είδα τέτοια φαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στη σχολή μου είχαμε ένα μάθημα που δίνονταν με ανοιχτά βιβλία και επίσης επιτρέπονταν να πάρεις μαζί σου ό,τι ήθελες από σημειώσεις και συγγράμματα μέχρι λυσάρια... Το μάθημα αυτό ήταν το δυσκολότερο της σχολής και υπήρχαν άτομα που είχαν τελειώσει χρόνια τη σχολή, είχαν γυρίσει στον τόπο τους και επέστρεφαν δύο φορές το χρόνο για να δώσουν το μάθημα μπας και το περάσουν καμιά φορά.

 

Συνηθίζεται λοιπόν τα θέματα που βάζει ο καθηγητής σε τέτοιου είδους εξετάσεις να είναι πολύ πιο δύσκολα από αυτά που θα απαιτήσει από τον φοιτητή με κλειστά βιβλία. Οπότε αν πεις σε έναν φοιτητή να επιλέξει εξετάσεις στο σπίτι με ό,τι αυτό συνεπάγεται ή στη σχολή με κλειστά βιβλία, αν είναι αρκετά έξυπνος και υποψιασμένος θα επιλέξει το δεύτερο.:wink:

 

Σχετικά όμως με την αντιγραφή, θα ήθελα να πω ότι δεν είναι μόνο θέμα του φοιτητή που αντιγράφει αλλά κυρίως του εκπαιδευτικού ιδρύματος, το οποίο μπορεί να έχει τόσο χαλαρή επιτήρηση και τόσο χαμηλά στάνταρ, ώστε να ανέχεται την αντιγραφή. Με λίγα λόγια, ο "πονηρός" φοιτητής, αν δεν βρει το κατάλληλο έδαφος, δεν θα μπορέσει να κάνει την παγαποντιά του.:roll:

 

Ναι ετσι ειναι. Και σε εμας την πρωτη πρωτη φορα που μας ειπαν για εξετασεις με ανοιχτα βιβλια γελουσαμε, εμεις και κατι Ισπανοι. Γιατι δεν ξεραμε δεν ειμασταν υποψιασμενοι (η αληθεια ειναι οτι μεχρι τοτε δεν ειχα ξανακουσει για open book exams). Mας ειδαν οι καθηγητες οτι γελουσαμε γιατι το θεωρησαμε ευκολο και μας εξηγησαν. Και συντομα το διαπιστωσαμε και μονοι μας...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω δει επιτηρητη ολομοναχο σε τεραστιο αμφιθεατρο της Φιλοσοφικης να κρατα στην τσιτα καμια 200αρια φοιτητες και να μην τολμα ανθρωπος να αντιγραψει,εχω δει και καθηγητες χαλαρους να πινουν καφεδακι και να κανουν ψιλοκουβεντουλα και εννοειται να γινεται ο χαμος,ακομη και ατομα διαβασμενα που δεν ειχαν σκοπο να αντιγραψουν εξαρχης οταν ειδαν τι γινοταν τολμησαν και ανοιξαν βιβλιο για να ξεμπερδευουν γρηγοροτερα!

Εχω επισης εμπειρια κι απο Γερμανους φοιτητες σε πανεπιστημιο της Γερμανιας που εγραφαν με τον καθηγητη αποντα και ουδεις δεν καταλαβα να αντιγραφει!

Σε εξεταση με ανοιχτο βιβλιο σε μαθημα Λογοτεχνιας εγραψα τον χειροτερο μου βαθμο γιατι εφησυχασα και στηριχτηκα σε οτι εβλεπα ενω ηθελε πολυ καλυτερη θεωρηση των θεματων.Σε ολα τα αλλα που περα απο το οτι ειχα διαβασει ακολουθησα και το τι αισθανομουν(αν μπορω να το πω ετσι) αριστευσα!!

Παντως δεν νομιζω να ειναι ιδιον συγκεκριμενοων λαων η αντιγραφη!Εξαρταται απο την προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου.

Στο ερωτημα σου παντως,εγω θα επελεγα οτι και η πλειοψηφια των Αγγλων συμφοιτητων σου...μετα απο μια εβδομαδα να το γραψω το τεστ στην σχολη!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, χαιρομαι που με βγαζετε 'ψευτρα' οσον αφορα την αντιγραφη και το αν ειναι χαρακτηριστικο δικο μας!! Τουλαχιστον φαινεται απο τοσο μικρα πραγματακια οτι η νεολαια μας ουδεμια σχεση δεν εχει με την προηγουμενη γενια...Ισως τελικα και να αλλαξουν τα πραγματα στη Ελλαδα προς το καλυτερο!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω δωσει εξετασεις με ανοικτο βιβλιο στο πολυτεχνιο αλλα παλι δεν.. Αν δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις το βιβλιο δν βοηθαει. Αν παλι πχ ξενυκτας το βαρδυ και διαβαζεις το βιβλιο για να βρεις την απαντηση κερδος εχεις γιατο θεμα ειναι να μαθεις και οχι ο βαθμος...

Παντως επιδη εχω δωσει και εξετασεις με το αγλικο συστημα σε σπουδες απο αποσταση εχει τυχει να δινω μονη μου εξετασεις και ο επιτηρητης να ερχεται εξω απο την πορτα της τουαλλετας ε μουφανηκε λιγι υπερβολικο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν επελεγαν ολοι 'σπιτι' και τα γραπτα αξιολογουνταν για αριστα, η καθηγητρια δεν θα καταλαβαινε πως ορισμενοι αντεγραψαν απο το βιβλιο......

Εκτος αν μιλαμε για ταξη αριστουχων οπου ειτε σπιτι, ειτε πανεπιστημιο γραφουν για 'αριστα'........

 

Κουτοπονηρια... Και δεν ξερω πλεον αν ειναι χαρισμα λαων ή απλως χαρακτηρων........

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παθαμε σοκ!Δεν το πιστευαμε. Και αναρωτιεμαι φταιμε εμεις ή ετσι μας εχουν μαθει; Η κοινωνια σαν συνολο απο τα σχολικα μας χρονια μεχρι τα πανεπιστημιακα. Και τελικα απο αυτα τα μικρα δειγματα τί συμπερασμα βγαινει ακομη και για την εκβαση της σημερινης καταστασης της χωρας;

 

Αυτό πάλι που τους βάζουμε όλους σε ένα καζάνι και το κάθε στραβό που βλέπουμε γύρω μας να το θεωρούμε χαρακτηριστικό ενός ολόκληρου λαού εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω....:shock:

Κι εγώ πήγα σε ελληνικό πανεπιστήμιο και συνάντησα κάθε λογής φοιτητές και επιτηρητές και πραγματικά υπήρξαν και κάποιοι που έκαναν εξαιρετικά την δουλειά τους. Μέτα την σχολή έπιασα δουλειά περνώντας κανονικότατα από όλες τις βαθμίδες αξιολόγησης, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι μου, παρόλο που υπήρχαν κάποιοι που χρησιμοποιούσαν μέσο για να τις αποφύγουν. Το πως θα μάθει ο καθένας να λειτουργεί έχει να κάνει με τον προσωπικό του χαρακτήρα και με το πως έχει μάθει από το σπίτι του...

Συγνώμη αν ακούγομαι "κάπως" αλλά πραγματικά εμένα προσωπικά μου την δίνει απίστευτα να ακούμε να μας κατηγορούν όλοι οι άλλοι λαοί κι εμείς, αντί να κάνουμε κάτι να διατηρήσουμε την αξιοπρέπεια μας σαν λαός, να ψάχνουμε λόγους για να συμφωνήσουμε μαζί τους. Πριν λίγες μέρες άκουσα στην τηλεόραση ότι στην Ελβετία οι πολίτες αρνήθηκαν νομοσχέδιο που τους έδινε το δικαίωμα να έχουν 10 μέρες παραπάνω άδεια το χρόνο, αν εγώ δηλαδή σαν Ελληνίδα τις δεχόμουν θα έπρεπε οπωσδήποτε να χαρακτηριστώ ως τεμπέλα ή ότι θέλω να πληρώνομαι και να κάθομαι...?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι που τους βάζουμε όλους σε ένα καζάνι και το κάθε στραβό που βλέπουμε γύρω μας να το θεωρούμε χαρακτηριστικό ενός ολόκληρου λαού εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω....:shock:

 

Συμφωνω οτι συνηθιζεται να το κανουμε αυτο και ειναι οντως δυσαρεστο γιατι ετσι προαγουμαι και καθε ειδους ρατσισμο. Αλλα ακομη και σε μικροπραγματα τινουμαι να μιλαμε για 'ελληνιδες μαμαδες' , ακομη και σε περιοδικο για γονεις ειχε αυτο το μηνα αρθρο με τιτλο 'Γιατι τα γαλλακια δεν τσιριζουνε' κτλ κτλ.

 

Συγνώμη αν ακούγομαι "κάπως" αλλά πραγματικά εμένα προσωπικά μου την δίνει απίστευτα να ακούμε να μας κατηγορούν όλοι οι άλλοι λαοί κι εμείς, αντί να κάνουμε κάτι να διατηρήσουμε την αξιοπρέπεια μας σαν λαός, να ψάχνουμε λόγους για να συμφωνήσουμε μαζί τους.

 

Μην ανησυχεις δεν ακουγεσαι ΄καπως'. Αποψεις ανταλλασουμε, συζητηση κανουμε. Ειναι ωραιο και υγιες να διαφωνουμε (δεν λεω οτι διαφωνω μαζι σου, συμφωνω σε πολλα)

 

Πριν λίγες μέρες άκουσα στην τηλεόραση ότι στην Ελβετία οι πολίτες αρνήθηκαν νομοσχέδιο που τους έδινε το δικαίωμα να έχουν 10 μέρες παραπάνω άδεια το χρόνο, αν εγώ δηλαδή σαν Ελληνίδα τις δεχόμουν θα έπρεπε οπωσδήποτε να χαρακτηριστώ ως τεμπέλα ή ότι θέλω να πληρώνομαι και να κάθομαι...?:confused:

 

Ναι το λογικοτερο ειναι οτι μαλλον σαν τεμπεληδες θα μας εκραζαν τα ξενα ΜΜΕ. Αλλα και μεις εδω δεν το σχολιαζουμε αυτο σαν κατι το ασυνηθιστο; Εχω ακουσει μεχρι και μ@λ@κες να τους λενε μερικοι για την αποφαση τους αυτη!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το λογικοτερο ειναι οτι μαλλον σαν τεμπεληδες θα μας εκραζαν τα ξενα ΜΜΕ. Αλλα και μεις εδω δεν το σχολιαζουμε αυτο σαν κατι το ασυνηθιστο; Εχω ακουσει μεχρι και μ@λ@κες να τους λενε μερικοι για την αποφαση τους αυτη!

 

Να σου πω την αλήθεια, εγώ δεν το βλέπω σαν τεμπελιά... εφόσον το κράτος μου δίνει το δικαίωμα σαν εργαζόμενη να έχω λίγες παραπάνω μέρες ελεύθερη υπηρεσίας με την οικογένεια μου θα ήμουν μ@λ@κας αν έλεγα όχι...! Με αυτή

τη λογική και το 6μηνο του ΟΑΕΔ που παίρνουν όσες έχουν γεννήσει θα έπρεπε να λένε "ευχαριστώ δεν το θέλω για να μην χαρακτηριστώ τεμπέλα"!! Ίσως τα ξένα ΜΜΕ να μας χαρακτήριζαν έτσι γιατί δεν ξέρουν τις συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα, αλλά εμείς σαν Έλληνες οφείλουμε να δείχνουμε τα καλά αυτού του λαού και όχι να τον περιμένουμε κι εμείς στη γωνία...;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους περισσότερους.

 

Το πώς θα επιλέξει κάποιος να συμπεριφερθεί δεν καθορίζεται από την εθνικότητα του, αλλά από την κουλτούρα του. Η κουλτούρα κάποιου διαμορφώνεται τόσο από το τι βλέπει στην οικογένεια του, όσο και από το τι βλέπει στο ευρύτερο περιβάλλον του, αλλά και από τον προσωπικό του χαρακτήρα.

 

Όσο για τους Ελβετούς....Τα κόμματα και οι επιχειρήσεις προειδοποίησαν για τις οικονομικές συνέπειες που θα υπήρχαν αν αυξανόταν οι μέρες άδειας. Μάλιστα τους μίλησαν για οικονομική καταστροφή και έτσι το 67% των ψηφοφόρων αρνήθηκαν τις επιπλέον μέρες άδειας και προτίμησαν το τωρινό καθεστώς.

Σας θυμίζει τίποτα; Για να βοηθήσω, μήπως αν αλλάξουμε τις επιπλέον μέρες άδειας με επιπλέον φόρους, και τις οικονομικές επιπτώσεις με χρεωκοπία;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα βεβαια μιλαω για την εποχη την δικη μου γιατι δεν ξερω αν εχει αλλαξει το εκπαιδευτικο συστημα (θα το μαθω οταν με το καλο παμε σχολειο!!) η μαθηση στηριζοταν εξ' ολοκληρου στην αποστιθιση. Ακομη και πληροφορικη που καναμε τα μαθαιναμε παπαγαλια απο βιβλιο χωρις Η.Υ.

Σε μια εκπομπη καποιος μεγαλος και τρανος (δυστυχως δεν συγκρατησα ονομα) ειπε οτι στην σημερινη εποχη η αποκτιση οποιασδηποτε πληροφοριας ειναι πανευκολη και γι αυτο θα πρεπει η εκπαιδευση να συγκεντρωθει στην αποκτιση κριτικης σκεψης.

Η ξερη αποστιθιση πλεον δεν εχει νοημα και αν το καλοσκεφτουμε αυτο 'βοηθουσε' και στην αντιγραφη και στα 'σκονακια'. Ασε που ηταν φοβερα πληκτικο.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...