Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ??


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Δωρα είπε:

Δοκημασαμε την κουνια και μας αρεσε πολυ, την εβαλα και κατω να παιζει με της πετρουλες και με το γρασιδι, αυτα της αρεσαν πολυ περισσοτερο απο την κουνια. Σκεφτομαι να της βαλω ενα αμμολακο στο μπαλκονι. μηπως ειναι νωρις αυτο; ειναι 8,5 μηνων τωρα.

Νομίζω οτι είναι λιγο νωρίς για αμμολακο στο μπαλκόνι δεδομένου οτι οτιδήποτε βρίσκουν το βάζουν στο στόμα.Πιστεύω ότι θα ειναι μόνιμα με μια χούφτα άμμο μπουκωμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Δωρα είπε:

Δοκημασαμε την κουνια και μας αρεσε πολυ, την εβαλα και κατω να παιζει με της πετρουλες και με το γρασιδι, αυτα της αρεσαν πολυ περισσοτερο απο την κουνια. Σκεφτομαι να της βαλω ενα αμμολακο στο μπαλκονι. μηπως ειναι νωρις αυτο; ειναι 8,5 μηνων τωρα.

Για το καλοκαιρι μπορεις να της βαλεις μια μικρη φουσκωτη πισινα στο μπαλκονι. Βαλε και παιχνιδακια μεσα να πλατσουριζει. Εμενα με τον καυσωνα με εσωσε!

Link to comment
Share on other sites

Στη βρεφική κούνια κι εγώ από 7 μηνών που συνέπεσε ο καλός καιρός τον έβαζα άνετα, ποτέ δεν είχαμε θέμα με την ασφάλεια ή με το να πέσει, οπότε το 1,5 αν είναι επίσημη προδιαγραφή ασφαλείας είναι μάλλον τραβηγμένο. Μπορείτε άνετα να πηγαίνετε αν κάθεται! Εμείς ως τότε πολλές βόλτες με μάρσιπο και καρότσι σε πάρκα και από τότε που γνώρισε τις κούνιες κόλλησε ανά περιόδους και πηγαίνουμε πρωί και απόγευμα! Από 18 μηνών περίπου ανταλλάξαμε κάποιες εξόδους σε κούνιες με εξόδους για πατίνι και ποδηλατάκι που είναι φυσικά και τα αγαπημένα του.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Σκεφτομαι να της βαλω ενα αμμολακο στο μπαλκονι. μηπως ειναι νωρις αυτο; ειναι 8,5 μηνων τωρα.

Τι να σου πω δεν ξέρω! Προσωπικά ή άμμος δεν μου αρέσει γιατί κολλάει παντού κ όσες φορές τον αφήνει ή πεθερά μου να παίξει έχω βρει κοκκους μέχρι κ μέσα στην πάνα! 

  Και του δικού μου το αρέσει πολύ αλλά του αρέσουν και τα βότσαλα, όσες φορές πάμε σε παραλία χαίρεται να παίζει. Δεν το συνιστω, και ποτέ δεν τον αφήνω χωρίς να είμαι από πάνω του. Το καλό είναι πως πια αν του πεις "όχι στο στομα αυτο" δεν το βάζει. Είναι 14.5 μηνών.

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

μπορεις να της βαλεις μια μικρη φουσκωτη πισινα στο μπαλκονι

Ή ιδέα της πισίνας είναι τέλεια! Και γω θέλω να πάρω! Αλήθεια πόση ώρα την αφηνες να πλατσουριζει? Υπάρχει χρονικό όριο?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τι να σου πω δεν ξέρω! Προσωπικά ή άμμος δεν μου αρέσει γιατί κολλάει παντού κ όσες φορές τον αφήνει ή πεθερά μου να παίξει έχω βρει κοκκους μέχρι κ μέσα στην πάνα! 

  Και του δικού μου το αρέσει πολύ αλλά του αρέσουν και τα βότσαλα, όσες φορές πάμε σε παραλία χαίρεται να παίζει. Δεν το συνιστω, και ποτέ δεν τον αφήνω χωρίς να είμαι από πάνω του. Το καλό είναι πως πια αν του πεις "όχι στο στομα αυτο" δεν το βάζει. Είναι 14.5 μηνών.

Ή ιδέα της πισίνας είναι τέλεια! Και γω θέλω να πάρω! Αλήθεια πόση ώρα την αφηνες να πλατσουριζει? Υπάρχει χρονικό όριο?

Την αφηνα μεχρι να δω οτι κρυωνει. Βεβαια εμενα στο μπαλκονι μου δεν πεφτει καθολου ηλιος οποτε θα κρυωνε πιο γρηγορα απο οτι αν επεφτε. Επισης πηρα μια πισινα φουσκωτη στρογγυλη που χωραω να μπω κι εγω μεσα η οποια εχει ενα κεφαλι δεινοσαυρου απο τη μια πλευρα που το συνδεεις με το λαστιχο και ριχνει νερο σαν συντριβανι! Εβαζα και τα παπακια της μεσα και γινοταν χαμος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

40 minutes ago, CMES said:

Την αφηνα μεχρι να δω οτι κρυωνει. Βεβαια εμενα στο μπαλκονι μου δεν πεφτει καθολου ηλιος οποτε θα κρυωνε πιο γρηγορα απο οτι αν επεφτε. Επισης πηρα μια πισινα φουσκωτη στρογγυλη που χωραω να μπω κι εγω μεσα η οποια εχει ενα κεφαλι δεινοσαυρου απο τη μια πλευρα που το συνδεεις με το λαστιχο και ριχνει νερο σαν συντριβανι! Εβαζα και τα παπακια της μεσα και γινοταν χαμος!

Λεω να της βαλω και εγω πισινακι αλλα μαλλον ενα μικροτερο για να μπορουμε να την παρουμε και στη παραλια οταν παμε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δ θεωρω οτι ειναι μικρη για αμμο.φυσικα εισαι συνεχεια απο πανω.κ δυστυχως ειναι κοπος για σενα το καθαρισμα.με το σκεπτικο οτι παραλια πηγαμε 9,5 κ 7,5 μηνων.επαιζαν.δ εβαζανστο στομα(ειναι κτ που γενικα δ κανουν εκτος απο τα κουζινικα παιχνιδια)

Link to comment
Share on other sites

Το νερο και η αμμος ειναι απο τις καλυτερες ασχολιες, θεραπευτικα και τα δυο και αποσχοληση ανεκτιμητης αξιας, μιας που προσφερουν αφθονο πειραματισμο και το σημαντικοτερο: δεν υπαρχει σωστο και λαθος, συγκεκριμενες λυσεις κα. Επιπλεον, κατατασσονται στα παιχνιδια αναστατωσης που ειναι πολυ εποικοδομητικες για τα βρεφη και τα μικρα παιδια (αλλα οχι και πολυ για τους γονεις @Mama_Anesti_:-P). Εγω τον πηγα στην παραλια 5 μηνων και 16 μηνων. Και τα 2 καλοκαιρια που εχουν περασε στη παραλια, ζητημα να εβαλε στο στομα την αμμο 2 φορες, του εξηγησα και καταλαβε. Η πισινα ειναι πολυ καλη ιδεα (αν δεν εχεις γατες, γιατι η δικη μας αντεξε 4 ημερες μεχρι να την τρυπησουν!) αλλα ακομη και μια λεκανη με νερο ειναι ευκαιρια για πολυ παιχνιδι και δροσια. Φυσικα ολα υπο επιβλεψη και ειδικα αν ειστε στο μπαλκονι (που εχει πλακακια)θελει πολλη προσοχη γιατι μπορει να γλιστρισουν πολυ ευκολα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω, το ηλικιακό όριο που υπάρχει για τις παιδικές χαρές είναι αυστηρό? Ο δικός μου είναι τεσσεράμιση το ηλικιακό όριο είναι μέχρι τα πέντε νομίζω. Όμως βαριέται αρκετά στις βρεφικές παιδικές χαρές. Κάνει λιγο τσουλήθρα, αλογάκι και στις κούνιες δεν μπορώ να τον ανεβοκατεβαζω πλέον με άνεση. 

Πήγαμε εχθές στις άλλες και του άρεσαν περισσότερο τα παιχνίδια. Δηλ είχε τσουλήθρες που σκαρφαλώνες για να ανέβεις, κούνιες απλές που έκανε με άνεση, διάφορα παιχνίδια που σκαρφαλώνεις, ερπεσαι, τούνελ κτλ. Είχε μια τεράστια πυραμίδα αναρρίχησης αλλά δεν έκανε προσπάθεια. 

 

  Πιστεύω πως εκεί του προσφέρονται πολύ περισσότερα από τις βρεφικές. Φοβόταν λιγάκι να μην πέσει, σκαρφάλωνε με εμένα πίσω για ασφάλεια αλλά νομίζω αν πηγαίνουμε συχνά θα λυθεί. Το ζήτημα είναι πως ήμασταν εμείς και ένα ακόμα παιδάκι κάτω των πέντε ετών. Τα υπόλοιπα ήταν δίπλα και αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Εσείς μέχρι πότε πηγαίνατε στις βρεφικές? Θα υπάρχει κάποιο θέμα αν πηγαίνουμε στις άλλες? Το θεωρείτε ασφαλές? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω, το ηλικιακό όριο που υπάρχει για τις παιδικές χαρές είναι αυστηρό? Ο δικός μου είναι τεσσεράμιση το ηλικιακό όριο είναι μέχρι τα πέντε νομίζω. Όμως βαριέται αρκετά στις βρεφικές παιδικές χαρές. Κάνει λιγο τσουλήθρα, αλογάκι και στις κούνιες δεν μπορώ να τον ανεβοκατεβαζω πλέον με άνεση. 

Πήγαμε εχθές στις άλλες και του άρεσαν περισσότερο τα παιχνίδια. Δηλ είχε τσουλήθρες που σκαρφαλώνες για να ανέβεις, κούνιες απλές που έκανε με άνεση, διάφορα παιχνίδια που σκαρφαλώνεις, ερπεσαι, τούνελ κτλ. Είχε μια τεράστια πυραμίδα αναρρίχησης αλλά δεν έκανε προσπάθεια. 

 

  Πιστεύω πως εκεί του προσφέρονται πολύ περισσότερα από τις βρεφικές. Φοβόταν λιγάκι να μην πέσει, σκαρφάλωνε με εμένα πίσω για ασφάλεια αλλά νομίζω αν πηγαίνουμε συχνά θα λυθεί. Το ζήτημα είναι πως ήμασταν εμείς και ένα ακόμα παιδάκι κάτω των πέντε ετών. Τα υπόλοιπα ήταν δίπλα και αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Εσείς μέχρι πότε πηγαίνατε στις βρεφικές? Θα υπάρχει κάποιο θέμα αν πηγαίνουμε στις άλλες? Το θεωρείτε ασφαλές? 

Ένας πραγματικός Ταρζάν δε χρειάζεται ούτε τον βρεφικό εξοπλισμό για να ξεδιπλώσει το ταλέντο του ή απλά να μπλέξει.

Είναι στο παιδί το θάρρος που έχει, τις δεξιότητες κλπ για να χρησιμοποιήσει κάτι που είναι για μεγαλύτερα παιδιά ή απλά θα παίξει με το δικό του τρόπο.  Δν ειναι εξάλλου απόλυτο ούτε το πριν ούτε το μετά πως την τάδε ηλικία θα μπορέσει.

Όσο για το θέμα ασφάλειας θα έκρινα στο σύνολο για την παιδική χαρά για ολες τις ηλικίες. Το πόσα ακροβατικά θα κάνει το παιδί σε κάθε ηλικία έχει να κάνει με τα δικά του όρια (κάποια έχουν το όριο τις τσιρίδες της μαμάς ή κ όχι).

Το δικό μου το αγόρι ας πούμε που είναι ίδια  ηλικία με το δικό σου, είναι αρκετά συντηρητικό στις ταρζανιες σε τέτοια. Θέλει να είναι σίγουρος για να κάνει κάτι ή ζητάει βοήθεια. 

Υπάρχουν και τα ατρόμητα που από πολύ μικρά τείνουν ν' ανεβούν στο εβερεστ.

Οπότε απλά εμπιστέψου το παιδί σου, εαν μπορεί να παίξει κι περνάει καλά μη το φιλοσοφείς και πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο στη Νέα Μάκρη έχω δει χωριστές βρεφικές από παιδικές και μου είχε κάνει εντύπωση γιατί όσες ήξερα ήταν μικτές. Πού βρίσκεται αυτη που λες; Ωραία ακούγεται (αν κι εμείς είμαστε ακόμα 2)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγω διάβαζα στην αρχή κ δεν καταλάβαινα, ότι το πέντε είναι ανώτατο όριο κ μετά δεν επιτρέπεται! Δεν έχω ξαναδεί χωριστή παιδική χαρά, προφανώς όχι στην επαρχία, αλλά κ στην Αθήνα σε όσες έχω πάει έχουν απλα ποικιλία παιχνιδιών, από τα ζωακια με ελατήριο κ τις μικρές τσουλήθρες μέχρι αυτές τις μεγάλες ή παιχνίδια ισορροπίας, οπότε διαλέγει ο καθένας ο,τι θέλει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , little lamb είπε:

Μόνο στη Νέα Μάκρη έχω δει χωριστές βρεφικές από παιδικές και μου είχε κάνει εντύπωση γιατί όσες ήξερα ήταν μικτές. Πού βρίσκεται αυτη που λες; Ωραία ακούγεται (αν κι εμείς είμαστε ακόμα 2)

Δεν μένω Αθήνα. Εδώ οι περισσότερες είναι ξεχωριστές και με διαφορετικα παιχνίδια. Πχ στις βρεφικές έχω δει και αμμοδοχους ή μέρος με χαλίκια που δεν το έχουν όλες. Για μεγαλύτερα παιδιά έχω δει διαφορετικούς στύλους σκαρφάλωματος, στριφογυριστους, άλλοι μοιάζουν με σκάλες, άλλες έχουν κούνιες διαφορετικές, γενικά τα παιχνίδια δεν είναι σε όλες τα ίδια. Πάντως σχεδόν σε όλες βλέπω ηλικιακά όρια. 

 

πρίν από 29 λεπτά , Vasilo είπε:

Οπότε απλά εμπιστέψου το παιδί σου, εαν μπορεί να παίξει κι περνάει καλά μη το φιλοσοφείς και πολύ!

Ναι έχεις δίκιο, ρώτησα περισσότερο για να δω τι συνηθίζεται και μου έκανε εντύπωση πως ήμασταν μόνο εμείς και το άλλο παιδάκι το οποίο κινητικά ήταν πιο λυμένο από το δικό μου. 

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

διάβαζα στην αρχή κ δεν καταλάβαινα, ότι το πέντε είναι ανώτατο όριο κ μετά δεν επιτρέπεται

Εγώ βλέπω πως απλά δεν έχει ενδιαφέρον για το παιδί και  πριν τα πέντε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ βλέπω πως απλά δεν έχει ενδιαφέρον για το παιδί και  πριν τα πέντε. 

Α όχι, κατάλαβα αρχικά ότι γενικα οι παιδικές χαρές απαγορεύονται μετά τα πέντε κ αναρωτιόσουν αν θα επιτρέπεται να πηγαίνετε! γιατί δεν έχω ξαναδεί χωριστή βρεφική κ δεν καταλάβαινα τι έλεγες. Αυτές που λες βρεφικές εμείς τις έχουμε στα χωρια του νησιού, τα πιο μεγάλα παιδιά πάνε στο γηπεδάκι ή κάνουν ποδηλατο. Όμως δεν έχουν όριο ηλικίας, απλώς καταλαβαίνεις ότι δεν κάνουν για μεγαλύτερα παιδιά. Στη Χώρα όμως οι παιδικές έχουν ποικιλία χωρίς ηλικία. Πάντως ουυε εμείς πάμε στα παιχνίδια που είναι τα μεγάλα παιδιά γιατί συνήθως είναι σε παρέες. Όχι ότι είμαστε εξπερ στην παιδική, ακούω κάτι για δυο κ τρεις ώρες κ εμείς ζήτημα αν καθόμαστε μισή, κάνουμε μια γύρα κούνιες κ τσουλήθρες, λίγο τρέξιμο γύρω γύρω κ τέλος. Μου λειπει πολύ που δεν έχουν σκάμμα. Κ στην Αθήνα μόνο σε κάποιες που είναι μέσα σε πάρκο έχω βρει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω, το ηλικιακό όριο που υπάρχει για τις παιδικές χαρές είναι αυστηρό? Ο δικός μου είναι τεσσεράμιση το ηλικιακό όριο είναι μέχρι τα πέντε νομίζω. Όμως βαριέται αρκετά στις βρεφικές παιδικές χαρές. Κάνει λιγο τσουλήθρα, αλογάκι και στις κούνιες δεν μπορώ να τον ανεβοκατεβαζω πλέον με άνεση. 

Πήγαμε εχθές στις άλλες και του άρεσαν περισσότερο τα παιχνίδια. Δηλ είχε τσουλήθρες που σκαρφαλώνες για να ανέβεις, κούνιες απλές που έκανε με άνεση, διάφορα παιχνίδια που σκαρφαλώνεις, ερπεσαι, τούνελ κτλ. Είχε μια τεράστια πυραμίδα αναρρίχησης αλλά δεν έκανε προσπάθεια. 

 

  Πιστεύω πως εκεί του προσφέρονται πολύ περισσότερα από τις βρεφικές. Φοβόταν λιγάκι να μην πέσει, σκαρφάλωνε με εμένα πίσω για ασφάλεια αλλά νομίζω αν πηγαίνουμε συχνά θα λυθεί. Το ζήτημα είναι πως ήμασταν εμείς και ένα ακόμα παιδάκι κάτω των πέντε ετών. Τα υπόλοιπα ήταν δίπλα και αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Εσείς μέχρι πότε πηγαίνατε στις βρεφικές? Θα υπάρχει κάποιο θέμα αν πηγαίνουμε στις άλλες? Το θεωρείτε ασφαλές? 

Δε νομίζω να υπάρχει θέμα αν η σωματική διάπλαση του παιδιού το βοηθάει ώστε να χρησιμοποιήσει τα παιχνίδια που υπάρχουν εκεί. Εφόσον θα είσαι δίπλα, ασφαλές το θεωρώ. Θα βλέπεις και ποια παιχνίδια μπορεί να είναι επικίνδυνα για την ηλικία του. 

πρίν από 57 λεπτά , Έσπερος είπε:

Καλά εγω διάβαζα στην αρχή κ δεν καταλάβαινα, ότι το πέντε είναι ανώτατο όριο κ μετά δεν επιτρέπεται! Δεν έχω ξαναδεί χωριστή παιδική χαρά, προφανώς όχι στην επαρχία, αλλά κ στην Αθήνα σε όσες έχω πάει έχουν απλα ποικιλία παιχνιδιών, από τα ζωακια με ελατήριο κ τις μικρές τσουλήθρες μέχρι αυτές τις μεγάλες ή παιχνίδια ισορροπίας, οπότε διαλέγει ο καθένας ο,τι θέλει. 

Υπάρχουν σε κάποιες περιοχές στην Αθήνα. Εκεί που πάμε εμείς έχει και είναι ωραία λύση για οικογένειες με παιδιά έως 3,5 το πολύ 4 ετών. Μετά θα έλεγα χάνουν το ενδιαφέρον τους για αυτά τα παιχνίδια τα παιδιά ή θεωρούν ότι είναι πια μεγάλα και θέλουν να πάνε στα πιο μεγάλα παιχνίδια ή να δοκιμάσουν άλλα. Η παιδική χαρά στην οποία αναφέρομαι είναι απέναντι από αυτή για τα πιο μεγάλα παιδιά οπότε τα βλέπουν και από μια ηλικία και μετά, όπως είναι φυσικό, θέλουν να πάνε εκεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Έσπερος είπε:

Α όχι, κατάλαβα αρχικά ότι γενικα οι παιδικές χαρές απαγορεύονται μετά τα πέντε κ αναρωτιόσουν αν θα επιτρέπεται να πηγαίνετε! γιατί δεν έχω ξαναδεί χωριστή βρεφική κ δεν καταλάβαινα τι έλεγες. Αυτές που λες βρεφικές εμείς τις έχουμε στα χωρια του νησιού, τα πιο μεγάλα παιδιά πάνε στο γηπεδάκι ή κάνουν ποδηλατο. Όμως δεν έχουν όριο ηλικίας, απλώς καταλαβαίνεις ότι δεν κάνουν για μεγαλύτερα παιδιά. Στη Χώρα όμως οι παιδικές έχουν ποικιλία χωρίς ηλικία. Πάντως ουυε εμείς πάμε στα παιχνίδια που είναι τα μεγάλα παιδιά γιατί συνήθως είναι σε παρέες. Όχι ότι είμαστε εξπερ στην παιδική, ακούω κάτι για δυο κ τρεις ώρες κ εμείς ζήτημα αν καθόμαστε μισή, κάνουμε μια γύρα κούνιες κ τσουλήθρες, λίγο τρέξιμο γύρω γύρω κ τέλος. Μου λειπει πολύ που δεν έχουν σκάμμα. Κ στην Αθήνα μόνο σε κάποιες που είναι μέσα σε πάρκο έχω βρει. 

Όχι όχι! Δεν το διαπίστωσα καλά, έχεις δίκιο. Οι βρεφικές είναι μέχρι τα πέντε και οι άλλες από πέντε και πάνω. Πολλές ώρες δεν καθόμαστε ούτε κι εμείς αλλά φέτος λέω να το προσπαθήσουμε συστηματικά. Πρώτον για να υπάρχει επαφή με παιδιά πιο συχνά και δεύτερον για να εξασκήσει ξανά κι άλλες δεξιότητες πχ αδρή κινητικότητα, ισορροπία, αντιληπτική ικανότητα κτλ που λόγο καραντινων μπήκαν σε δεύτερο πλάνο. 

 

πρίν από 7 λεπτά , love kids είπε:

Δε νομίζω να υπάρχει θέμα αν η σωματική διάπλαση του παιδιού το βοηθάει ώστε να χρησιμοποιήσει τα παιχνίδια που υπάρχουν εκεί. Εφόσον θα είσαι δίπλα, ασφαλές το θεωρώ. Θα βλέπεις και ποια παιχνίδια μπορεί να είναι επικίνδυνα για την ηλικία του. 

Ναι η σωματική του διάπλαση τον βοηθάει. Ήταν λιγάκι σφιγμένος εχτές αλλά πιστεύω με εξάσκηση θα λυθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια για διάφορες ηλικίες ναι έχω δει, αλλά ανάμικτα με παιχνίδια για μικρά. Δηλαδή πάνε όλες οι ηλικίες και απλά δεν χρησιμοποιούν τα ίδια παιχνίδια. Κοντά στο πατρικό μου έχει μία που γενικά είναι για μεγάλα παιδιά, με περίεργα σκαρφαλωματα κλπ και δεν έχει καθόλου βρεφικές κούνιες. Έχει όμως αλογάκι και μικρή τσουλήθρα. Οποτε δεν είναι μόνο για μεγάλα. Απορώ γιατί δεν έβαλαν βρεφικές κούνιες. Στη Νέα Μάκρη που είναι χωριστά για τις δύο ηλικίες, σε αυτή που είναι για μεγάλα έχει και βρεφικές κούνιες. 

 

Άσχετο αλλά κάτι που δεν μου αρέσει είναι που δεν βρίσκεις πλέον εύκολα τσουλήθρα που κατ'ευθείαν μετά τη σκάλα να είναι η τσουλήθρα. Βάζουν ένα τούνελ που πρέπει να περάσει το παιδί και η δικιά μου φοβάται να μπει, είναι και μαύρο στην τσουλήθρα της γειτονιάς μας!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Παιχνίδια για διάφορες ηλικίες ναι έχω δει, αλλά ανάμικτα με παιχνίδια για μικρά. Δηλαδή πάνε όλες οι ηλικίες και απλά δεν χρησιμοποιούν τα ίδια παιχνίδια. Κοντά στο πατρικό μου έχει μία που γενικά είναι για μεγάλα παιδιά, με περίεργα σκαρφαλωματα κλπ και δεν έχει καθόλου βρεφικές κούνιες. Έχει όμως αλογάκι και μικρή τσουλήθρα. Οποτε δεν είναι μόνο για μεγάλα. Απορώ γιατί δεν έβαλαν βρεφικές κούνιες. Στη Νέα Μάκρη που είναι χωριστά για τις δύο ηλικίες, σε αυτή που είναι για μεγάλα έχει και βρεφικές κούνιες. 

 

Άσχετο αλλά κάτι που δεν μου αρέσει είναι που δεν βρίσκεις πλέον εύκολα τσουλήθρα που κατ'ευθείαν μετά τη σκάλα να είναι η τσουλήθρα. Βάζουν ένα τούνελ που πρέπει να περάσει το παιδί και η δικιά μου φοβάται να μπει, είναι και μαύρο στην τσουλήθρα της γειτονιάς μας!

Λίγα χρόνια πριν, ανακατασκευάστηκαν αν όχι όλες οι περισσότερες  παιδικές χαρές της πόλης μου και από τότε ξεχώρισαν. Καλύτερα να σου πω την αλήθεια, τα παιχνίδια είναι προσεγμένα ανά ηλικία, τα παιδια παίζουν πιο άνετα με συνομήλικα κτλ.

 

Εμένα με ενοχλεί που βλέπω μόνο δύο κούνιες σε περιοχές που συγκεντρώνουν πολύ κόσμο τώρα το καλοκαίρι. Ειδικά στις βρεφικές πρέπει να πιάσεις σειρά γιατί αλλιώς ποτέ δεν θα κάνει το παιδι. 

 

Αυτό το τούνελ που λες το έχω δει σε τσουλήθρες που απευθύνονται σε μεγαλύτερα παιδιά, το διασκεδάζουν πάρα πολύ. Το μαύρο χρώμα ασχολιαστο! Με το δίκιο του το παιδί πως να μπει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Λίγα χρόνια πριν, ανακατασκευάστηκαν αν όχι όλες οι περισσότερες  παιδικές χαρές της πόλης μου και από τότε ξεχώρισαν. Καλύτερα να σου πω την αλήθεια, τα παιχνίδια είναι προσεγμένα ανά ηλικία, τα παιδια παίζουν πιο άνετα με συνομήλικα κτλ.

 

Εμένα με ενοχλεί που βλέπω μόνο δύο κούνιες σε περιοχές που συγκεντρώνουν πολύ κόσμο τώρα το καλοκαίρι. Ειδικά στις βρεφικές πρέπει να πιάσεις σειρά γιατί αλλιώς ποτέ δεν θα κάνει το παιδι. 

 

Αυτό το τούνελ που λες το έχω δει σε τσουλήθρες που απευθύνονται σε μεγαλύτερα παιδιά, το διασκεδάζουν πάρα πολύ. Το μαύρο χρώμα ασχολιαστο! Με το δίκιο του το παιδί πως να μπει?

 

 

Εμάς οι παιδικές χαρές είναι στέκι κ των εφήβων… Καμία φορά κάθονται κ στα παιχνίδια, όρθια στις κούνιες, στα τούνελ κλπ. Και να πεις ότι είναι παιδιά κλεισμένα που δεν έχουν ασφαλή χώρο…. 

Link to comment
Share on other sites

κ εδω που μενω σπανια ειναι χωρισμενες

αλλα επειδη γενικα δ εχουμε κ ποικιλια σε βρεφικη κουνια η τσουληθρα με ιμαντες δ τα εχω βαλει.στις κουνιες με το καγκελακι ως τα 3,5περιπου.μετα τα βοηθουσα στις απλες.στον μικρο ακομη καθομαι απο πισω κ κουναω(εμας δ μας βοηθα η σωματικη διαπλαση)

αλλα εννοειται θα βαρεθει στην βρεφικη.εμας οι περισσοτερες ειναι μιξ κ παντα βλεπουν τα τουνελ κ τα σχοινια για σκαρφαλωμα κ εκει πανε.ειδικα σε οτι εχει να κανει με αναρριχηση

κ τα δικα μου ειναι συγκρατημενα στην αρχη,οποτε παμε.κ με επιβλεψη μεγαλυτερη παντα γτ υπαρχουν διαφορες ηλικιες παιδιων

νεα αγαπη τα μονοζυγα

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εγω ηξερα οτι υπαρχουν βρεφικες παιδικες χαρες, οι δικες μας ειναι μεικτες. Θα συμφωνησω με την κοπελα απο πανω οτι ειναι καθαρα στο παιδι. Η κορη μου δλδ εκανε τα βρεφικα ''παιχνιδια'' μεχρι τα δυο νομιζω, απο εκει και περα (εκτος απο τις κουνιες) τα αλλα τα βαριοταν. Και 2 ετων που ηταν ανεβαινε την τσουληθρα αναποδα μονη της (δεν ηταν αλλα παιδια εκει εννοειται) οποτε ποιος ο λογος να την εφηνα στα βρεφικα παιχνιδια; 

Αλλα μιλαμε για ενα παιδι που περπατησε στους 9 μηνες και ηταν παντα μπροστα κινητικα χωρις να φοβαται αλλα και χωρις να εχει χτυπησει ποτε σοβαρα. 

Οποτε ναι, ειναι καθαρα στο χαρακτηρα του παιδιου.

 

υγ αλλα μου κανει εντυπωση ενα παιδι κοντα στα 5 να του αρεσουν ακομα τα πιο βρεφικα... λογικο δεν ειναι να βαριεται; 

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια μου παντως αυτα τα πιο μεγαλιστικα παιχνιδια τα ξερουν και απο το σχολειο.στο νηπιαγωγειο ειχαν ενα παιχνιδι που το λενε σπαθι.στεκεσαι ορθιος σε εναν μικρο κυκλο κ πιανεις ενα μεταλλικο ραβδι καθετα στο κεντρο κ γυρνας γυρω

οπως κ απο την τσουληθρα ειχαν σκαρφαλωμα,τουνελ κ κατεβασμα απο σωληνα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vicky86 είπε:

τα παιδια μου παντως αυτα τα πιο μεγαλιστικα παιχνιδια τα ξερουν και απο το σχολειο.στο νηπιαγωγειο ειχαν ενα παιχνιδι που το λενε σπαθι.στεκεσαι ορθιος σε εναν μικρο κυκλο κ πιανεις ενα μεταλλικο ραβδι καθετα στο κεντρο κ γυρνας γυρω

οπως κ απο την τσουληθρα ειχαν σκαρφαλωμα,τουνελ κ κατεβασμα απο σωληνα

Μπράβο, πρέπει να είναι καλο το σχολείο σας. Μακάρι σε όλη την Ελλάδα να ήταν έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...