Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Δωρα είπε:

Δοκημασαμε την κουνια και μας αρεσε πολυ, την εβαλα και κατω να παιζει με της πετρουλες και με το γρασιδι, αυτα της αρεσαν πολυ περισσοτερο απο την κουνια. Σκεφτομαι να της βαλω ενα αμμολακο στο μπαλκονι. μηπως ειναι νωρις αυτο; ειναι 8,5 μηνων τωρα.

Νομίζω οτι είναι λιγο νωρίς για αμμολακο στο μπαλκόνι δεδομένου οτι οτιδήποτε βρίσκουν το βάζουν στο στόμα.Πιστεύω ότι θα ειναι μόνιμα με μια χούφτα άμμο μπουκωμενη.

Διαφημίσεις

1 hour ago, Δωρα είπε:

Δοκημασαμε την κουνια και μας αρεσε πολυ, την εβαλα και κατω να παιζει με της πετρουλες και με το γρασιδι, αυτα της αρεσαν πολυ περισσοτερο απο την κουνια. Σκεφτομαι να της βαλω ενα αμμολακο στο μπαλκονι. μηπως ειναι νωρις αυτο; ειναι 8,5 μηνων τωρα.

Για το καλοκαιρι μπορεις να της βαλεις μια μικρη φουσκωτη πισινα στο μπαλκονι. Βαλε και παιχνιδακια μεσα να πλατσουριζει. Εμενα με τον καυσωνα με εσωσε!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

Στη βρεφική κούνια κι εγώ από 7 μηνών που συνέπεσε ο καλός καιρός τον έβαζα άνετα, ποτέ δεν είχαμε θέμα με την ασφάλεια ή με το να πέσει, οπότε το 1,5 αν είναι επίσημη προδιαγραφή ασφαλείας είναι μάλλον τραβηγμένο. Μπορείτε άνετα να πηγαίνετε αν κάθεται! Εμείς ως τότε πολλές βόλτες με μάρσιπο και καρότσι σε πάρκα και από τότε που γνώρισε τις κούνιες κόλλησε ανά περιόδους και πηγαίνουμε πρωί και απόγευμα! Από 18 μηνών περίπου ανταλλάξαμε κάποιες εξόδους σε κούνιες με εξόδους για πατίνι και ποδηλατάκι που είναι φυσικά και τα αγαπημένα του.

WBWJp2.pngq6XOp3.png

5 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Σκεφτομαι να της βαλω ενα αμμολακο στο μπαλκονι. μηπως ειναι νωρις αυτο; ειναι 8,5 μηνων τωρα.

Τι να σου πω δεν ξέρω! Προσωπικά ή άμμος δεν μου αρέσει γιατί κολλάει παντού κ όσες φορές τον αφήνει ή πεθερά μου να παίξει έχω βρει κοκκους μέχρι κ μέσα στην πάνα! 

Και του δικού μου το αρέσει πολύ αλλά του αρέσουν και τα βότσαλα, όσες φορές πάμε σε παραλία χαίρεται να παίζει. Δεν το συνιστω, και ποτέ δεν τον αφήνω χωρίς να είμαι από πάνω του. Το καλό είναι πως πια αν του πεις "όχι στο στομα αυτο" δεν το βάζει. Είναι 14.5 μηνών.

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

μπορεις να της βαλεις μια μικρη φουσκωτη πισινα στο μπαλκονι

Ή ιδέα της πισίνας είναι τέλεια! Και γω θέλω να πάρω! Αλήθεια πόση ώρα την αφηνες να πλατσουριζει? Υπάρχει χρονικό όριο?

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Τι να σου πω δεν ξέρω! Προσωπικά ή άμμος δεν μου αρέσει γιατί κολλάει παντού κ όσες φορές τον αφήνει ή πεθερά μου να παίξει έχω βρει κοκκους μέχρι κ μέσα στην πάνα! 

Και του δικού μου το αρέσει πολύ αλλά του αρέσουν και τα βότσαλα, όσες φορές πάμε σε παραλία χαίρεται να παίζει. Δεν το συνιστω, και ποτέ δεν τον αφήνω χωρίς να είμαι από πάνω του. Το καλό είναι πως πια αν του πεις "όχι στο στομα αυτο" δεν το βάζει. Είναι 14.5 μηνών.

Ή ιδέα της πισίνας είναι τέλεια! Και γω θέλω να πάρω! Αλήθεια πόση ώρα την αφηνες να πλατσουριζει? Υπάρχει χρονικό όριο?

Την αφηνα μεχρι να δω οτι κρυωνει. Βεβαια εμενα στο μπαλκονι μου δεν πεφτει καθολου ηλιος οποτε θα κρυωνε πιο γρηγορα απο οτι αν επεφτε. Επισης πηρα μια πισινα φουσκωτη στρογγυλη που χωραω να μπω κι εγω μεσα η οποια εχει ενα κεφαλι δεινοσαυρου απο τη μια πλευρα που το συνδεεις με το λαστιχο και ριχνει νερο σαν συντριβανι! Εβαζα και τα παπακια της μεσα και γινοταν χαμος!

• Μου αρέσει 1

6imop2.pngRmpfp3.png

40 minutes ago, CMES said:

Την αφηνα μεχρι να δω οτι κρυωνει. Βεβαια εμενα στο μπαλκονι μου δεν πεφτει καθολου ηλιος οποτε θα κρυωνε πιο γρηγορα απο οτι αν επεφτε. Επισης πηρα μια πισινα φουσκωτη στρογγυλη που χωραω να μπω κι εγω μεσα η οποια εχει ενα κεφαλι δεινοσαυρου απο τη μια πλευρα που το συνδεεις με το λαστιχο και ριχνει νερο σαν συντριβανι! Εβαζα και τα παπακια της μεσα και γινοταν χαμος!

Λεω να της βαλω και εγω πισινακι αλλα μαλλον ενα μικροτερο για να μπορουμε να την παρουμε και στη παραλια οταν παμε....

Εγω δ θεωρω οτι ειναι μικρη για αμμο.φυσικα εισαι συνεχεια απο πανω.κ δυστυχως ειναι κοπος για σενα το καθαρισμα.με το σκεπτικο οτι παραλια πηγαμε 9,5 κ 7,5 μηνων.επαιζαν.δ εβαζανστο στομα(ειναι κτ που γενικα δ κανουν εκτος απο τα κουζινικα παιχνιδια)

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Το νερο και η αμμος ειναι απο τις καλυτερες ασχολιες, θεραπευτικα και τα δυο και αποσχοληση ανεκτιμητης αξιας, μιας που προσφερουν αφθονο πειραματισμο και το σημαντικοτερο: δεν υπαρχει σωστο και λαθος, συγκεκριμενες λυσεις κα. Επιπλεον, κατατασσονται στα παιχνιδια αναστατωσης που ειναι πολυ εποικοδομητικες για τα βρεφη και τα μικρα παιδια (αλλα οχι και πολυ για τους γονεις @Mama_Anesti_:-P). Εγω τον πηγα στην παραλια 5 μηνων και 16 μηνων. Και τα 2 καλοκαιρια που εχουν περασε στη παραλια, ζητημα να εβαλε στο στομα την αμμο 2 φορες, του εξηγησα και καταλαβε. Η πισινα ειναι πολυ καλη ιδεα (αν δεν εχεις γατες, γιατι η δικη μας αντεξε 4 ημερες μεχρι να την τρυπησουν!) αλλα ακομη και μια λεκανη με νερο ειναι ευκαιρια για πολυ παιχνιδι και δροσια. Φυσικα ολα υπο επιβλεψη και ειδικα αν ειστε στο μπαλκονι (που εχει πλακακια)θελει πολλη προσοχη γιατι μπορει να γλιστρισουν πολυ ευκολα.

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα