Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ??


Recommended Posts

Καλημερα!

Εχω ενα μπεμπη 6,5 μηνων !Τωρα θα ανοιξει ο καιρος σιγα σιγα.. και εχουμε αρχισει ηδη τις βολτες με το καροτσι περπατημα.. σε καφετεριες κλπ κλπ.Κατω απο το σπιτι μου εχει ενα παρα πολυ ωραιο παρκο.. με χλωροταπητα.. κουνιες και τσουληθρες καινουργιες.Γενικα το λιγουρευομαι για να πηγαινουμε εκει να παιζουμε.Ο μπεμπης γενικα ειναι πολυ καλοβολο μωρακι.. καθεται στον ποπο του (παντα ειμαι διπλα ομως ακομα γτ κανει κατι αποτομες κινησεις)..του αρεσει πολυ το παιχνιδι να τον πεταμε ψηλα κλπ κλπ και φανταζομαι θα του αρεσει πολυ η τσουληθρα!Εσεις κοριτσια ποτε πηγατε τα μωρα σας πρωτη φορα στην παιδικη χαρα??Θα ηταν τολμηρο να τον παω απο τωρα σιγα σιγα αμα εχει ωραια μερα.. να κανουμε λιγο τσουληθρα??Πειτε μου τις γνωμες σας και τι κανατε εσεις!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:D Μπορείς να τον κάνεις τσουλήθρα χωρίς να τον αφήσεις, απλά να τον κρατάς από τη μέση της τσουλήθρας και κάτω. Σε 5-6 μήνες μπορεί να κάνει κούνια στις μικρές. Και προσοχή στα μεγάλα παιδιά! Είναι πολύ κουταβάκι ακόμα!
Link to comment
Share on other sites

:D Μπορείς να τον κάνεις τσουλήθρα χωρίς να τον αφήσεις, απλά να τον κρατάς από τη μέση της τσουλήθρας και κάτω. Σε 5-6 μήνες μπορεί να κάνει κούνια στις μικρές. Και προσοχή στα μεγάλα παιδιά! Είναι πολύ κουταβάκι ακόμα!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Ναι για τσουληθρα ελεγα και εγω..γτ του αρεσουν αυτα.Ο μπαμπας του ειναι πολυ ψηλος και ετσι ο μπεμπης ειναι συνεχεια ιπταμενος και τρελαινεται!Οποτε πιστευω θα του αρεσει αυτη η συντομη καταβαση!θα τον κραταω εννοειται οπως λες και εσυ γτ ακομα δεν ειναι και απολυτα σταθερος οταν καθεται η γενικοτερα στις κινησεις του!Αχ ανυπομονω!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

:D Μπορείς να τον κάνεις τσουλήθρα χωρίς να τον αφήσεις, απλά να τον κρατάς από τη μέση της τσουλήθρας και κάτω. Σε 5-6 μήνες μπορεί να κάνει κούνια στις μικρές. Και προσοχή στα μεγάλα παιδιά! Είναι πολύ κουταβάκι ακόμα!

 

 

Κι εγώ συμφώνω με την agentP. Είναι μικρούλης ακόμα, θέλει προσοχή. Μπορείς όμως να τον πηγαίνεις να βλέπει τα άλλα παιδάκια που θα παίζουν.

Θα ξετρελαθεί.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μας κανει κούνια απο 6 μηνών. ΞΕΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ!!!!!! Όλο τον χειμώνα την πηγαίναμε (η παιδιατρος λεει οτι όσο πιο κρύο τόσο καλύτερα για τα μικρόβια).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις κάναμε πρώτη φορά κούνια οταν ήταν 8μηνών,τον περασμένο Απρίλη.Στην τσουλήθρα να τον κρατάς οπωσδήποτε μην χτυπήσει το κεφαλάκι του πίσω.Καλή διασκέδαση!!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις την πηγαιναμε απο 5 μηνων για να βλεπει τα παιδακια

Ειναι πολυ θετικο οτι εχετε σωστη παιδικη χαρα και αρκετα μεγαλη απ οτι καταλαβα

Σιγα σιγα θα σου δειξει μονο του το παιδι τι μπορει να κανει

Εμεις εδω εχουμε ενα "χάλι" και μεχρι να περπατησει της αρεσε να καθεται κατω και να παιζει με τα χαλικια (καποια δεν την προλαβαινα και τα εβαζε στο στομα!!!)

Θα εισαι διπλα του και θα τον προσεχεις

Θα δεις θα ερχονται μεγαλυτερα παιδακια και θα του μιλανε και θα χαιρεται

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε 8 μηνων και παμε κουνιες απο 6 μηνων. Τον βαζω στις κουνιες που ειναι για πολυ μικρα παιδακια και του κουναω ελαφρα και τρελαινεται ή καθομαι συις κουνιες για μεγαλα παιδακια και τον παιρνω στην ποδια μου.....εκει κανουμε λιγο πιο δυνατα και ξεκαρδιζεται. Τον βαζω και στη μικρη τσουλιθρα ή κρατωντας τον απο το μπουφάν ή ανεβαινω μαζι του και τον παιρνω στην ποδια μου. Επισης τρελαινεται να βλεπει τα αλλα παιδια να παιζουν απλα οταν εχουν μπαλα κραταμε αρκετη αποσταση μη φαμε καμια μπαλια. Να πηγαινεται!!

Link to comment
Share on other sites

Ψηλά καλύτερα να μην τον πετάτε, είναι μικρός ακόμα και υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστεί ο εγκεφαλός του εσωτερικά. Στις κούνιες μπορείτε να πάτε, και χωρίς να περιμένετε να καλυτερεύσει ο καιρός. Όσο πιο κρύο κάνει, τόσο καλύτερα προκειμμένου να αποφύγετε τις ιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι όταν λεει ψηλά δεν εννοεί οτι πετάνε το παιδι μέχρι το ταβάνι για να επηρεαστεί ο εγκέφαλος! Κι εγω νομίζω οτι δεν κάνει έστω λίγο αλλα με καθησυχασε η παιδιατρος, συγκεκριμένα άρχισε να γελάει!:mrgreen:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς από 7 μηνών πηγαίναμε στις κούνιες. μάλιστα έτυχα να έχει και βρεφικές κούνιες στην παιδική χαρά οπότε τον έβαζα με μια πανούλα άπό κάτω. γενικά οι βόλτες βοηθάνε οπότε καλή σας αρχή...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε τις βολτες μολις μπουσουλισαμε περίπου 5 1/2 μηνων. τον άφηνα κάτω στον ταπιτα, να πίανεται από παντού να κάνει κούνια και ο πιο ευκολος τρόπος και ασφαλής είναι εκτός από να το κρατάς να κάνει ανάποδα τσουλίθρα. Δεν ενωωωω να κάνει με το κεφαλ΄΄ι προς τα κατω αλλά αντίθετα αντι με τον ποπο να κανει με την κοιλιτσα.Καλές βόλτες και να μην φοβάστε το κρύο αλλά μόνο την βροχή!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!Τελικα τον πηγα χτες και εκανε τσουλιθρα.. φυσικα τον κρατουσα και τον εκανα ξαπλωτο .. γτ ακομα ναι μεν καθεται στον ποπο του αλλα κανει κατι αποτομα και πεφτει πισω και δεν τον αφηνω ακομα μονο του να καθεται!Λοιπον στην αρχη κοιταγε χαμενα.. αλλα μετα εσκαγε χαμογελο.Τον κρατουσα και τον κατεβαζα.Ηταν και ενα κοριτσακι 10 μηνων το οποιο φοβοταν την τσουληθρα.. αλλα μολις ειδε τον δικο μου εκανε και αυτη.

Επι την ευκαιρια να σας πω.. οτι δεν εννοω να τον πεταμε ψηλα.. απλα τον κραταει ο πατερας του σαν αεροπλανακι να το πω..και φτανει σχεδον μεχρι το ταβανι και μετα τον κατεβαζει και αυτο γινεται σε ολο το σπιτι και τρελαινεται ο μικρος χαχαχα.. αυτο εννοω ενας ιπταμενος μπεμπης!

Η παιδικη χαρα .. εχει και βρεφικες κουνιες..χμμ αφου το κανατε και εσεις.. θα το κανω και εγω!Τις ειδα αλλα λεω ασε.Τεσπα θα ξεκινησουμε καθε μερα λιγο λιγο μιας και καθομαι και εγω και μπορω..!

Αλλη μια ερωτηση.Αφου τον εκανα τσουλιθρα .. το μπουφανακι και τα ρουχα μετα τα εβαλα για πλυσιμο.Το μπουφαν εσεις το πλενετε καθε φορα μετα τις κουνιες η ειναι υπερβολη???Γτ δεν εχω πολλα μπουφανακια.. μονο 2!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε τις βολτες μολις μπουσουλισαμε περίπου 5 1/2 μηνων. τον άφηνα κάτω στον ταπιτα, να πίανεται από παντού να κάνει κούνια και ο πιο ευκολος τρόπος και ασφαλής είναι εκτός από να το κρατάς να κάνει ανάποδα τσουλίθρα. Δεν ενωωωω να κάνει με το κεφαλ΄΄ι προς τα κατω αλλά αντίθετα αντι με τον ποπο να κανει με την κοιλιτσα.Καλές βόλτες και να μην φοβάστε το κρύο αλλά μόνο την βροχή!!

Πω πωωω 5μιση μηνων μπουσουλισε ο δικος σου???Μπραβο καλε!Εμεις νομιζω εχουμε μελλον ακομα!Αυτο με την αναποδη τσουλιθρα θα το δοκιμασω!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Καλά έκανες και τον πήγες από τώρα.Ειδικά αν τα πρωινά δεν έχει κόσμο και είναι ζεστή η μέρα,είναι ό,τι καλύτερο.Κι εγώ κάπου εκεί πρέπει να είχα πάει την μεγάλη μου στην παιδική χαρά.Τα δίδυμα είναι ακόμη πολύ μικρά για να κάνουν κούνια και τσουλήθρα :)

Δεν είναι εύκολο να πλένεις καθημερινά το μπουφάν.Μπορείς να έχεις ένα από αυτά τα δύο μόνο για την παιδική χαρά.Επίσης,δεν αξίζει να πάρεις τώρα μπουφάν γιατί σε λίγο καιρό δεν θα του κάνει.Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός δεν θα χρειάζεσαι μπουφανάκι άλλωστε,μόνο ζακετούλες.Καλά παιχνίδια!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Καλά έκανες και τον πήγες από τώρα.Ειδικά αν τα πρωινά δεν έχει κόσμο και είναι ζεστή η μέρα,είναι ό,τι καλύτερο.Κι εγώ κάπου εκεί πρέπει να είχα πάει την μεγάλη μου στην παιδική χαρά.Τα δίδυμα είναι ακόμη πολύ μικρά για να κάνουν κούνια και τσουλήθρα :)

Δεν είναι εύκολο να πλένεις καθημερινά το μπουφάν.Μπορείς να έχεις ένα από αυτά τα δύο μόνο για την παιδική χαρά.Επίσης,δεν αξίζει να πάρεις τώρα μπουφάν γιατί σε λίγο καιρό δεν θα του κάνει.Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός δεν θα χρειάζεσαι μπουφανάκι άλλωστε,μόνο ζακετούλες.Καλά παιχνίδια!

Σε ευχαριστω!Να σου ζησουν τα παιδακια σου!

Λοιπον σωστα αυτο θα κανω.. θα εχω ενα μπουφαν για την παιδικη χαρα και θα το πλενω αναλογα ποσες φορες παμε.Δεν βαζω καθε μερα πλυντηριο του μπεμπη.. καιδεν ειναι και οτι πιο οικονομικο αυτο.

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις παιδικη χαρα πηγαμε στους 6 μηνες περιπου..

Βασικα τα καναμε ολα πολυ 'νωρις' γιατι γεννηθηκε Φεβρουαριο, οποτε λιωσαμε στις βολτες και τα περα - δωθε το Καλοκαιρι γιατι χρονισε παλι Φεβρουαριο, οποτε ειπα να εκμεταλλευτω τη ζεστη..

Καλη σας αρχη!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Βρηκα ενα πιο παλιο τοπικ και ειπνα να το ανανεωσω λιγο. σκεφτομαι να παω την μπεμπουλα στην παιδικη χαρα μωλης βελτιωθει λιγο ο καιρος. Εχει ενα μικρο παιδικη χαρα καινουργειο περιφραγμενο σχετικα κοντα μας, και ειναι χωρισμενο στα 2 ενα για τα μικρα παιδακια και το αλλο για τα μεγαλητερα. τι λετε να την παω;

και το βασικο ειναι 8 μηνων, καθεται σταθερα, και μπουσουλαει αρκετα καλα....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δωρα είπε:

Βρηκα ενα πιο παλιο τοπικ και ειπνα να το ανανεωσω λιγο. σκεφτομαι να παω την μπεμπουλα στην παιδικη χαρα μωλης βελτιωθει λιγο ο καιρος. Εχει ενα μικρο παιδικη χαρα καινουργειο περιφραγμενο σχετικα κοντα μας, και ειναι χωρισμενο στα 2 ενα για τα μικρα παιδακια και το αλλο για τα μεγαλητερα. τι λετε να την παω;

και το βασικο ειναι 8 μηνων, καθεται σταθερα, και μπουσουλαει αρκετα καλα....

Ναι μπορείς να την πας απ τη στιγμή που κάθεται στον πωπω της.. Κ μέχρι να ανοίξει ο καιρός θα γίνει κ 9 μηνών σχεδόν

Link to comment
Share on other sites

Στην παιδική χαρά της γειτονιάς μας, την πήγαινα από νεογέννητη σαν βόλτα.

Τους πρώτους μήνες στο μάρσιπο, όταν άρχισε να κάθεται είχα μαζί μου ένα μαλακό χαλάκι δραστηριοτήτων (του γνωστού σουδηικού καταστήματος) και καθόμασταν κάτω με παιχνίδια. 

Link to comment
Share on other sites

και εγω τον γιο μου στην παιδικη χαρα τον πηγενα απο νεογεννητο σαν βολτα.. εμεις εχουμε και ζωολογικο κηπο στην παιδικη χαρα και το επερνα αγκαλια η στο καροτσι και βλεπαμε τα ζωακια τα παιδακια που εκαναν κουνια τσουλιθρα απο 5 μηνων περιπου τον εβαζα και στις κουνιες για ελαχιστα δευτερολεπτα και τον κραταγα για  να δει πως ειναι και πλεων περιμενει πως και πως να παει να  δει τις παπιες να κανει κουνια τσουλιθρα και τραμπαλα οπως ολα τα παιδακια της ηλικας του φυσικα..!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Βρηκα ενα πιο παλιο τοπικ και ειπνα να το ανανεωσω λιγο. σκεφτομαι να παω την μπεμπουλα στην παιδικη χαρα μωλης βελτιωθει λιγο ο καιρος. Εχει ενα μικρο παιδικη χαρα καινουργειο περιφραγμενο σχετικα κοντα μας, και ειναι χωρισμενο στα 2 ενα για τα μικρα παιδακια και το αλλο για τα μεγαλητερα. τι λετε να την παω;

και το βασικο ειναι 8 μηνων, καθεται σταθερα, και μπουσουλαει αρκετα καλα....

Εγώ άρχισα να τον πηγαίνω στις κούνιες το καλοκαίρι που ήταν 6-7 μηνών. Βλεπαμε τα παιδάκια και τον έκανα ταχα τσουλήθρα κρατώντας τον και γελουσε. Από τότε όποτε βρησκω ευκαιρία τον πηγαίνω αλλά να σου πω την αλήθεια ο δικός μου δεν ενθουσιάζεται. Τις τελευταίες φορές συγκεκριμένα ούτε κούνια δεν ήθελε να κανει. Αντίθετα του αρέσει πολύ να παίζει με τα χαλίκια ! :? 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην βρεφικη κουνια πως να την βαλω, μηνως θα χριεαζοταν κανα μαξηλαρι γυρω της; Κανονικα ειναι για παιδακια απο 1,5 χρονων. Η αρκει αν την κραταω οταν την κουναω;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω οτι ειναι απο 1,5χρ.απο την στιγμη που καθοντουσαν καλα στον πωπο τους,κ αρχισαμε να πηγαινουμε,7-8μηνων κ τα δυο τα εβαζα να καθονταν.τους εβαζα τα χερακια να πιανουν το μπροστα σιδερο κ τα κουνουσα.αν τα αφηναν,τα σταματουσα λεγωντας οτι δ αφηνουμε χερακια.δ γλιστρουσαν.ενω ο μικρος ανετα χωραει αναμεσα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δοκημασαμε την κουνια και μας αρεσε πολυ, την εβαλα και κατω να παιζει με της πετρουλες και με το γρασιδι, αυτα της αρεσαν πολυ περισσοτερο απο την κουνια. Σκεφτομαι να της βαλω ενα αμμολακο στο μπαλκονι. μηπως ειναι νωρις αυτο; ειναι 8,5 μηνων τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...