Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο κατά του καρκίνου της μήτρας


BIZELI

Recommended Posts

On 10/12/2019 at 2:09 ΠΜ, Thean είπε:

Η μεγάλυτερη από τις τρεις μου κόρες τον άλλο μήνα γίνεται 9 χρόνων.Πλησιαζει ο καιρός να αρχίσω να σκέφτομαι σοβαρά τι θα κάνω με το εμβόλιο αυτό. Ενώ είμαι γενικά υπέρ των εμβολίων και δεν παραλείπω κανένα εμβόλιο το συγκεκριμένο με έχει προβληματίσει πάρα πολύ.Εσεις θα το κάνετε στα κορίτσια σας;Γιατί έχω και τρία και σκάω τριπλά...

Και εγώ στο μέλλον θα κάνω στα παιδάκια μου. Εγώ έκανα αργά .. στα 22 μου φαντάσου. Αλλά ο γυναικολόγος τότε μου είπε ποτε δεν είναι αργά καντο θα βοηθήσει ακόμα και τώρα. Ποτε δεν ξέρεις. Γιατί το σκέφτεσαι ; Έχεις ακούσει κάτι αρνητικό ; Νομίζω πιο παλιά ήταν πιο επιφυλακτικοί. Τώρα πια τόσες το έχουμε κάνει δεν έχω ακούσει κάτι κακό. 

20 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Λυπάμαι κοριτσια που ταλαιπωρειστε. Τα τελευταία δύο χρόνια έχω κ εγω τον ιό, παρόλο που έκανα το εμβολιο. Κάνω απλά συχνά τεστ παπ, κ έχω κάνει μια κολποσκοπηση, δ εχω αλλοιώσεις κ έτσι δ εκανα κτ επεμβατικο, προς το παρον τουλ

Ναι και εγώ κάπως έτσι!! Όλα καλά , ας σκεφτόμαστε θετικά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ το είχα δεδομένο ότι θα κάνω το εμβόλιο στα κορίτσια μου απλά επάνω σε μια συζήτηση με μια κοντινή συγγενή του άντρα μου προβληματιστηκα γιατί παρόλο που έχει δύο κόρες είναι τελείως αρνητική στο να το κάνει γιατί όπως ισχυρίζεται το συζήτησε με κάποιον ογκολόγο ο οποίος της είπε ότι είναι επικίνδυνο.Την επόμενη μέρα εγώ μίλησα με τον παιδίατρο και το γυναικολόγο μου οι οποίοι ήταν κάθετοι ότι το εμβόλιο πρέπει να γίνει και επίσης της ζήτησα και το τηλ του ογκολόγου το οποίο και φυσικά δε μου έδωσε ..Στο μεταξύ διάβασα και τις εμπειρίες τον κοριτσιών και απλά εύχομαι να μην της τύχει γιατί τα παιδιά της είναι ήδη στην εφηβεία και είναι κρίμα πραγματικά. ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο εμβόλιο (το 9) έχει κάποιες πολύ σοβαρες παρενέργειες, κυρίως από το νευρικό σύστημα, κάποια εκ των οποίων βιώνω προσωπικά και θεωρώ ότι υπάρχει συσχέτιση με τον εμβολιασμό. Λόγω επαγγελματικής ιδιότητας μπορω να σου πω ότι οι προβληματισμοι έχουνε βάση. Ωστόσο, οι πιθανότητες νόσησης από τον εν λόγω ιό είναι πολλές και πρέπει να το ζυγίσεις. Δεν καλύπτεσαι βέβαια πλήρως αλλά για τα πιο επικίνδυνα στελέχη. Εμεις, λόγω δικού μου ιστορικού, δε θα το κανουμε στην κόρη μου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Lenia16 είπε:

Το καινούριο εμβόλιο (το 9) έχει κάποιες πολύ σοβαρες παρενέργειες, κυρίως από το νευρικό σύστημα, κάποια εκ των οποίων βιώνω προσωπικά και θεωρώ ότι υπάρχει συσχέτιση με τον εμβολιασμό. Λόγω επαγγελματικής ιδιότητας μπορω να σου πω ότι οι προβληματισμοι έχουνε βάση. Ωστόσο, οι πιθανότητες νόσησης από τον εν λόγω ιό είναι πολλές και πρέπει να το ζυγίσεις. Δεν καλύπτεσαι βέβαια πλήρως αλλά για τα πιο επικίνδυνα στελέχη. Εμεις, λόγω δικού μου ιστορικού, δε θα το κανουμε στην κόρη μου. 

Αυτά είναι που φοβάμαι...Η δεύτερη από τις τρεις μου κόρες έχει ιστορικό πυρετικων σπασμών,ακίνδυνοι μεν αλλά ότι επηρεάζει το νευρικό σύστημα με προβληματίζει πολύ.Ελπιζω να μην είναι σοβαρό το πρόβλημα σου και να το ξεπεράσεις γρήγορα. .  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...