Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο κατά του καρκίνου της μήτρας


BIZELI

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Εγώ ξέρω (είχα ρωτήσει & τη γυναικολόγο μου) πως το συγκεκριμένο εμβόλιο μπορεί να το κάνει κάποια κοπέλα που δεν έχει ακόμη ολοκληρωμένες σχέσεις.

 

Πέρα απ' αυτό,εγώ θα σου 'λεγα να μην το κάνεις (εκτός του ότι έχεις ήδη σχέσεις) για το λόγο που αναφέρεις & 'συ,έχει πολλές παρενέργιες.

 

Το εμβόλιο αυτό συστήνεται να γίνεται σε κοπέλες που δεν έχουν ακόμη επαφές, γιατί έτσι μειώνονται οι πιθανότητες να έχουν εκτεθεί στο ιό.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι κοπέλες που έχουν ξεκινήσει επαφές (και με τον όρο επαφές δεν εννοούμε μόνο τη διείσδυση) δεν μπορούν να εμβολιαστούν, αν το θέλουν. Θεωρητικά κάνουν κάθε χρόνο τεστ Παπ, όπου φαίνεται αν έχουν προσβληθεί από οποιοδήποτε ορότυπο του HPV. Αν είναι καθαρές, μπορούν κάλλιστα να εμβολιαστούν, ειδικά όταν ξέρουν ότι δεν έχουν κάποια σταθερή μακροχρόνια σχέση (που κι αυτό τη σήμερον δεν εγγυάται και πολλά, αλλά λέμε) αλλά έχουν περισσότερες εναλλαγές συντρόφων.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν αποφασίσεις να κάνεις το εμβόλιο διαβασε πάρα πολύ προσεκτικά, και ενημερώσου.

Προσωπικά δε θα το έκανα ποτέ!

Έχω διαβάσει οτι το ίδιο το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, και πολλές άλλες παρενέργειες.

Γιατί να ρισκάρεις?

Φυσικά η απόφαση είναι πάντα δική σου, αλλά καλό είναι να είσαι ενημερωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αποφασίσεις να κάνεις το εμβόλιο διαβασε πάρα πολύ προσεκτικά, και ενημερώσου.

Προσωπικά δε θα το έκανα ποτέ!

Έχω διαβάσει οτι το ίδιο το εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο, και πολλές άλλες παρενέργειες.

Γιατί να ρισκάρεις?

Φυσικά η απόφαση είναι πάντα δική σου, αλλά καλό είναι να είσαι ενημερωμένη.

 

Απόλυτα θα συμφωνήσω...! Οι παρενέργειες πολλές..

 

Α και επίσης να πω κάτι: ο καρκίνος του τραχήλου της μήτρας δεν είναι αφροδίσιο νόσημα... ούτε κολλητικό γενικά...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο σε καλύπτει για 3-4 τύπους του ιου HPV που μελλοντικά οδηγούν σε καρκίνο. Ο ΗPV έχει πάνω από 100 τύπους και οι υπόλοιποι προκαλούν απλα κονδυλώματα τα οποία φυσικά και φαίνονται στο τεστ ΠΑΠ το οποίο πρέπει να γινεται σε ετήσια βάση και φυσικά θεραπεύονται! Το 80% του πληθυσμού έχει ήδη τον ιό...

Το σημαντικό ειναι να έχεις υπεύθυνες σεξουαλικές σχέσεις και να ελέγχεσαι μια φορά τον χρόνο, αν το κάνεις αυτό δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι. Προσωπικά το θεωρώ εντελώς περιτό το εμβόλιο και εχω υπάρξει παθούσα του HPV πριν απο χρόνια. Εκανα τη θεραπεία μου και εκτοτε κανενα πρόβλημα.

Να ζητάς από τους συντρόφους σου να φορούν προφυλακτικό και αν εχεις κάποια μονιμη σταθερη σχέση και δεν θέλετε προφυλακτικό κάντε και οι δυο εξετάσεις...παντα εφόσον υπάρχει εμπιστοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ αυτό το εμβόλιο

στις κόρες μου!

Όπως λέει και η yogini με μια ετήσια παρακολούθηση

θα είναι καλυμένες!

 

Οπως κι εγώ δεν αφήνω χρονιά να περάσει χωρίς pap-test

το ίδιο θα διδάξω και στις κόρες μου.

 

YΓ: yogini, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! :P

(τώρα το είδα!) Με το καλόοοο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημερα να ρωτησω και εγω με την σειρα μου , η κορη μου πριν 1.5 μηνα εγινε 11 χρονων και εχει κ περιοδο ολο κ ολο της εχει ερθει μεσα σε ενα τριμηνο 2 φορες.

Πηγα να της κανω το εμβολιο της ηπατιτιδας β στο ΙΚΑ κ ειδε εκει μια πολυ αγενεστατη θα ελεγα παιδιατρος το βιβλιαριο και μας ειπε οτι το εμβολιο HPV θα επρεπε να το κανει απο τα 9 της . Εκει ψιλο φρικαρα γιατι ο προηγουμενος παιδιατρος σε αλλο ΙΚΑ μας ειπε στα 13 να το κανει. Τωρα εγω τι να κανω? Που αλλος λεει αλλα κ αλλος αλλα? 

Αν το κανει θα εχει προβληματα μετα στην περιοδο της? Απο τον αλλο μηνα ειπε να το κανει . Δεν μπορουσα να της μιλησω γιατι ειχε πολλα νευρα η συγκεκριμενη κ το αφησα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει προβλημα, το θεμα ειναι η εναρξη της σεξουαλικης δραστηριοτητας εχω την αισθηση. Ουτε με την περιοδο νομιζω θα εχει θεμα γιατι το κανουν και γυναικες εως 25 χρονων. Η αδερφη μου στα αγορια της το εκανε στα 15? καπου εκει (ναι, το κανουν και αγορια)

Link to comment
Share on other sites

Χαρουλι δ ηξερα οτι κανουν κ τα αγορια

Κ γω ξερω απο 9-26,γτ κ γω το εκανα προ 5ετιας

Μια χαρα προλαβαινετε,δ νομιζω να υπαρχει θεμα με την περιοδο,σε μενα τουλ δ ειχε,βεβαια ειχα κ χρονια περιοδο.δ ξερω αν παιζει ρολο κ η εναρξη των επαφων,πολλες μεγαλυτερες ομως το εχουν κανει

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2017 at 10:36 ΠΜ, Giotak1980 είπε:

Καλημερα να ρωτησω και εγω με την σειρα μου , η κορη μου πριν 1.5 μηνα εγινε 11 χρονων και εχει κ περιοδο ολο κ ολο της εχει ερθει μεσα σε ενα τριμηνο 2 φορες.

Πηγα να της κανω το εμβολιο της ηπατιτιδας β στο ΙΚΑ κ ειδε εκει μια πολυ αγενεστατη θα ελεγα παιδιατρος το βιβλιαριο και μας ειπε οτι το εμβολιο HPV θα επρεπε να το κανει απο τα 9 της . Εκει ψιλο φρικαρα γιατι ο προηγουμενος παιδιατρος σε αλλο ΙΚΑ μας ειπε στα 13 να το κανει. Τωρα εγω τι να κανω? Που αλλος λεει αλλα κ αλλος αλλα? 

Αν το κανει θα εχει προβληματα μετα στην περιοδο της? Απο τον αλλο μηνα ειπε να το κανει . Δεν μπορουσα να της μιλησω γιατι ειχε πολλα νευρα η συγκεκριμενη κ το αφησα.

Το εμβόλιο γίνεται στην εφηβεία ή γενικά πριν την έναρξη των επαφων. Μετά από μια ηλικία (αν θυμάμαι καλά 15) δεν το καλύπτει κανένα ταμείο. Αρα ο βασικός περιορισμός ειναι ο οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ταμεία το καλύπτουν ως τα 26, εγώ 26 το έκανα. Η έναρξη των επαφών καμία σχέση δεν έχει παρά μόνο το ότι ήδη έχεις κίνδυνο αν έχεις επαφές χωρίς προστασία να εκτεθείς στον ιό. Ο μόνος περιορισμός των 26 ετών είναι φυσικά το ότι το καλύπτουν τα ταμεία, διαφορετικά μπορείς και αργότερα να το κάνεις και να πληρώσεις. Φυσικά καλό είναι να το κάνουν στην εφηβεία αγόρια και κορίτσια, πριν αρχίσουν επαφές. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μεχρι περυσι ισχυε η καλυψη ως τα 26. Τωρα καλυπτεται μονο στα μικρα (εφηβεια ) και νομιζω μονο στα κοριτσια. Απλα οταν εμβολιαζονται τα αγορια α. δε μεταδιδουν τον ιο β. προστατευονται απο τον καρκινο του φαρυγγα; στοματος;; (με λιγη φαντασια μπορειτε να καταλαβετε γιατι). Και οσα λεω ειναι απο προφορικες αναμεταδοσεις απο ατομα στο χωρο της υγειας, οποτε μπορει να μην καταλαβα/ μεταφερω κατι λαθος

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Josephine είπε:

Τα ταμεία το καλύπτουν ως τα 26, εγώ 26 το έκανα. Η έναρξη των επαφών καμία σχέση δεν έχει παρά μόνο το ότι ήδη έχεις κίνδυνο αν έχεις επαφές χωρίς προστασία να εκτεθείς στον ιό. Ο μόνος περιορισμός των 26 ετών είναι φυσικά το ότι το καλύπτουν τα ταμεία, διαφορετικά μπορείς και αργότερα να το κάνεις και να πληρώσεις. Φυσικά καλό είναι να το κάνουν στην εφηβεία αγόρια και κορίτσια, πριν αρχίσουν επαφές. 

Oχι πια, εχουν αλλάξει τα όρια ηλικιών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η μεγάλυτερη από τις τρεις μου κόρες τον άλλο μήνα γίνεται 9 χρόνων.Πλησιαζει ο καιρός να αρχίσω να σκέφτομαι σοβαρά τι θα κάνω με το εμβόλιο αυτό. Ενώ είμαι γενικά υπέρ των εμβολίων και δεν παραλείπω κανένα εμβόλιο το συγκεκριμένο με έχει προβληματίσει πάρα πολύ.Εσεις θα το κάνετε στα κορίτσια σας;Γιατί έχω και τρία και σκάω τριπλά...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Thean είπε:

Η μεγάλυτερη από τις τρεις μου κόρες τον άλλο μήνα γίνεται 9 χρόνων.Πλησιαζει ο καιρός να αρχίσω να σκέφτομαι σοβαρά τι θα κάνω με το εμβόλιο αυτό. Ενώ είμαι γενικά υπέρ των εμβολίων και δεν παραλείπω κανένα εμβόλιο το συγκεκριμένο με έχει προβληματίσει πάρα πολύ.Εσεις θα το κάνετε στα κορίτσια σας;Γιατί έχω και τρία και σκάω τριπλά...

 

Είναι ένα εμβόλιο που προστατεύει από ιό που ευθύνεται για καρκίνο, γιατί προβληματίζεστε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω αλλαξαν λιγο τα όρια ηλικίας, μήπως πρέπει να το κάνετε στα 12?

Γενικα σε όποια ηλικια κ αν γίνει, εγω εχω σκοπό να της το κάνω, ακομη είναι 5,οπως το εκανα κ εγω κάπου στα 24

Link to comment
Share on other sites

To έχουμε κάνει στην μεγάλη, ήταν τρεις δόσεις αν θυμάμαι καλά, η πρώτη γύρω στα 12. Δεν είχε κάποια παρενέργεια. Από τη στιγμή που υπάρχει στο πρόγραμμα εθνικού εμβολιασμού δε θα σκεφτόμουν να μην το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ως παθουσα του ιού με τακτικότατα τεστ ΠΑΠ, να σας ενημερώσω ότι είχα φτασει σε διαστημα 12 μηνων (ανάμεσα στα τεστ ΠΑΠ δλδ) σε αλλοίωση τύπου 3 και ένα βήμα πριν να ΜΗΝ είναι εγχειρισιμος.

 

Χρειάστηκε να κάνω 3 κωνικες εκτομες τραχήλου, είχα μια δύσκολη εγκυμοσύνη (με περίδεση τραχήλου) και συνεχή φόβο για αποβολη.

 

Δεν είναι όλα τόσο απλά ....

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ως παθούσα από τον συγκεκριμένο ιό νιώθω πολύ άτυχη που δεν πρόλαβα να κάνω το συγκεκριμένο εμβόλιο και έχω υποστεί τέτοια ταλαιπωρία. Αντίθετα θεωρώ ότι η κόρη μου είναι πολύ τυχερή που θα μπορέσει να το κάνει. Έχω στο ενεργητικό μου 2 κωνοειδείς εκτομές και έναν τράχηλο που αυτή τη στιγμή είναι ανεπαρκής με αποτέλεσμα να ζορίζομαι αρκετά να αποφασίσω μια 2η εγκυμοσύνη. Το εμβόλιο προστατεύει από τα πλέον επικίνδυνα στελέχη του ιού και λαμβάνοντας υπόψη το πόσο εύκολα μπορει κανείς να κολλήσει (ακόμα και με προφύλαξη) δε θεωρώ τοτον εμβολιασμό επιλογή αλλά χρέος προς το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον το εμβόλιο αυτό σε κάποιες χώρες είναι στο πρόγραμμα εμβολιασμών και για τα αγόρια, γιατί κινδυνεύουν κι εκείνοι από διάφορες παθήσεις για τον ιό. Είναι και αρκετά δοκιμασμένο πλέον. Εγώ δεν το έκανα αν και θα μπορούσα, είχε βγει όταν ήμουν γύρω στα 25, αλλά επειδή μεγάλωνα σε οικογένεια που αυτά ήταν ταμπού, δεν υπήρχε περίπτωση να συζητήσουμε κατι τέτοιο και δεν είμαι και περήφανη για τα μυαλά που είχα τότε για διάφορα σοβαρά θεματα. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και λυπάμαι πάρα πολύ για αυτά που περάσατε .Με πείσατε 1000/100 ότι θα κάνω το εμβόλιο στα παιδιά μου δεν υπάρχει περίπτωση να το αμελησω.Μια συγγενής του άντρα μου με προβλημάτισε η οποία έχει δύο κόρες 12 και 16 χρόνων και μου είπε τα χίλια δυο για

Σήμερα μίλησα με τον παιδίατρο και το γυναικολόγο μου που τους εμπιστεύομαι με κλειστά ματια και μου είπαν ότι και σεις

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι κοριτσια που ταλαιπωρειστε. Τα τελευταία δύο χρόνια έχω κ εγω τον ιό, παρόλο που έκανα το εμβολιο. Κάνω απλά συχνά τεστ παπ, κ έχω κάνει μια κολποσκοπηση, δ εχω αλλοιώσεις κ έτσι δ εκανα κτ επεμβατικο, προς το παρον τουλ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Λυπάμαι κοριτσια που ταλαιπωρειστε. Τα τελευταία δύο χρόνια έχω κ εγω τον ιό, παρόλο που έκανα το εμβολιο. Κάνω απλά συχνά τεστ παπ, κ έχω κάνει μια κολποσκοπηση, δ εχω αλλοιώσεις κ έτσι δ εκανα κτ επεμβατικο, προς το παρον τουλ

Ήταν κάποιο στέλεχος από αυτά που δεν καλύπτει το εμβόλιο να υποθέσω;Σήμερα που το συζητουσα με τον παιδίατρο μου είπε ότι το εμβόλιο καλύπτει τα πιο επικίνδυνα στελέχη,ενώ κάποια άλλα ο οργανισμός μας μπορεί να  τα καταστείλει χωρίς να είναι επικίνδυνα, γιατί φορείς όλων των τύπων είναι σχεδόν το 60%του γενικού πληθυσμού!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Λυπάμαι κοριτσια που ταλαιπωρειστε. Τα τελευταία δύο χρόνια έχω κ εγω τον ιό, παρόλο που έκανα το εμβολιο. Κάνω απλά συχνά τεστ παπ, κ έχω κάνει μια κολποσκοπηση, δ εχω αλλοιώσεις κ έτσι δ εκανα κτ επεμβατικο, προς το παρον τουλ

Σου εύχομαι να μη σε απασχολήσει ποτέ, που μάλλον έτσι θα γίνει αφού εμβολιάστηκες. Εγώ δυστυχώς το έχασα στο τσακ. Απλά να κάνεις τακτικά τα παπ σου για να είσαι ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...