Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο κατά του καρκίνου της μήτρας


BIZELI

Recommended Posts

(grafo agglika gia pio eukolo diavasma)

 

I never said I work for a pharmaceutical company, I said I'm a freelance translator. My main body of work is medical texts and a great number of these are about vaccines. I don't get paid to promote them and my job is not paid by pharmaceuticals, I just had to do research on them to be able to translate the texts and came to my own conclusions about them as a result.

 

 

Eιχες πει αρχικα οτι δουλευεις στο χωρο, μετα το αναιρεσες, γι αυτο και με μπερδεψες!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το εμβολιο προς το παρον απλα συστηνεται στα αγορια, αλλα προσπαθουν να το κανουν υποχρεωτικαο ΚΑΙ για τα αγορια......

 

Απο οτι ηξερα ως τωρα, συστηνεται σε οσους δεν εχουν ξεκινησει σεξουαλικη ζωη, αλλα απο οτι διαβαζω στο εξωτερικο το κανουν κι εγκυες και λεχωνες........με ποια λογικη δεν μπορω να καταλαβω. Λες και δεν μπορουν να περιμενουν να γεννησουν η να αποθηλασουν πρωτα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το εμβολιο προς το παρον απλα συστηνεται στα αγορια, αλλα προσπαθουν να το κανουν υποχρεωτικαο ΚΑΙ για τα αγορια......

 

Απο οτι ηξερα ως τωρα, συστηνεται σε οσους δεν εχουν ξεκινησει σεξουαλικη ζωη, αλλα απο οτι διαβαζω στο εξωτερικο το κανουν κι εγκυες και λεχωνες........με ποια λογικη δεν μπορω να καταλαβω. Λες και δεν μπορουν να περιμενουν να γεννησουν η να αποθηλασουν πρωτα.

 

 

Εγώ δεν έχω ξεκινήσει, έχω ακόμη μπροστά μου :mrgreen:

 

Όπως και να'χει σας ευχαριστώ όλες σας, όπως είπα και παραπάνω θα περιμένω 2-3 χρονάκια ακόμη και μετά βλέπουμε....αλλιώς θα περιμένω και τα 6 χρόνια που μου έχουν μείνει σαν "περιθώριο" και θα πάω να το χτυπήσω τελευταία στιγμή :-P:-P:-P:-P:-P

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ...λαθος το εγραψα και μολις τωρα το προσεξα........εννοουσα

 

 

Το εμβολιο προς το παρον απλα συστηνεται στα κοριτσια, αλλα προσπαθουν να το κανουν υποχρεωτικο ΚΑΙ για τα αγορια......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

στο τελευταιο συνεδριο στην θεσσαλονικη για την παθολογια τραχηλου μητρας ειπαν οτι μονο οι κοπελες που δεν εχουν εναρξη σεξουαλικης ζωης εχει νοημα να το κανουν και οχι μετά επισης το ποσο εκλπηκτικοι μενουν για το οτι ο ιος αυτος μολυνει ραγδαια τον πληθυσμο σχεδον ο μισος πληθυσμος το 80% των γυναικων που φτανουν σε νοσοκομεια και οτι ειναι καθε φορα ποιο δυνατος οπως και τα μικροβια και οι μικροοργανισμοι που προκαλουν τραχηλιτιδες κλπ. Στην θεση σου δεν θα περιμενα. Επισης θα γινει τον Μαιο παλι συνεδριο και ισως αναρτηθουν οι εισηγησεις στο διαδικτυο οποτε μπορεις να μαθεις περισσοτερα.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη ...λαθος το εγραψα και μολις τωρα το προσεξα........εννοουσα

 

 

Το εμβολιο προς το παρον απλα συστηνεται στα κοριτσια, αλλα προσπαθουν να το κανουν υποχρεωτικο ΚΑΙ για τα αγορια......

 

Πώς γίνεται κάτι που προστατεύει από μια πάθηση των γυναικών να συστήνεται απλά στα κορίτσια και να είναι υποχρεωτικό για τα αγόρια;;;;; :roll:

 

πάντως, από ό,τι φαίνεται κι από το λινκ της yogini, στην Αμερική για τα κορίτσια έχει ενταχτεί στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών (τα κακώς λεγόμενα "υποχρεωτικά") και για τα αγόρια υπάρχει απλά η δυνατότητα να γίνει, αν το ζητήσει ο γονιός. Στο βιβλιάριο της κόρης μου (Ελληνικό) επίσης από ό,τι θυμάμαι συμπεριλαμβάνεται στα "υποχρεωτικά" για τα κορίτσια, για τα αγόρια να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν λέει κάτι. Κι όπως προανέφερα, όλες οι μελέτες που έχω διαβάσει καταλήγουν ότι επί του παρόντος τουλάχιστον δεν συντρέχει λόγος μαζικού εμβολιασμού των αγοριών. Προφανώς ζω σε παράλληλο σύμπαν :wink:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα λές. Ανοιξα και εγω το βιβλιάριο το κανουργιο το άσπρο και το εχει σαν υποχρεωτικό για τα κορίτσια για τα αγόρια δεν αναφέρει τίποτα. Ρωτησα τον παιδίατρο και μου είπε οτι αυτος στην κόρη του που είναι 12 το έκανε και οτι το θεωρεί δεδομενο για τα κορίτσια. Εχει ενταχθει στον εθνικο εμβολιασμό και είναι δωρεάν. Μου έδιξε και το φεκ. Περαιτερω δεν ρωτησα γιατί εχω αγόρια και πρωτα ο θεος αν μεχρι τημ ηλικία των 12 πουν οτι πρεπει να γινει και στα αγόρια θα μου το πει οπότε θα το δω τότε. Πάντως ξερω οτι οι άντρες γενικά ειναι φορείς και μολύνουν τις γυνάικες και οτι αυτοι συνηθως παθαίνουν προστατίτιδα απο τέτοια θέματα που κολλάνε απο γυναίκες. Ειναι απο οτι εχω καταλάβει θεμα παιδιάτρου για να σε ενημερώσει και να το συζητήσεις και να ψάξεις. Οταν γινει το συνέδριο στην Θεσσαλονίκη θα ενημερωθω΄απο την γυναικολόγο και θα ψαξω να βρω τι νεα στοιχεία θα δοθούν για το θέμα αυτό.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται κάτι που προστατεύει από μια πάθηση των γυναικών να συστήνεται απλά στα κορίτσια και να είναι υποχρεωτικό για τα αγόρια;;;;; :roll:

 

πάντως, από ό,τι φαίνεται κι από το λινκ της yogini, στην Αμερική για τα κορίτσια έχει ενταχτεί στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών (τα κακώς λεγόμενα "υποχρεωτικά") και για τα αγόρια υπάρχει απλά η δυνατότητα να γίνει, αν το ζητήσει ο γονιός. Στο βιβλιάριο της κόρης μου (Ελληνικό) επίσης από ό,τι θυμάμαι συμπεριλαμβάνεται στα "υποχρεωτικά" για τα κορίτσια, για τα αγόρια να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν λέει κάτι. Κι όπως προανέφερα, όλες οι μελέτες που έχω διαβάσει καταλήγουν ότι επί του παρόντος τουλάχιστον δεν συντρέχει λόγος μαζικού εμβολιασμού των αγοριών. Προφανώς ζω σε παράλληλο σύμπαν :wink:

 

 

Αχ δεν διαβασες τα λινκ..........εδω και καιρο προσπαθουν να κανουν το εμβολιο να γινεται και στα αγορια, ηδη εχουν εμβολιαστει αγορια. Αρχικα με τη διακιολογια οτι αν τα αγορια δεν φερουν τον ιο, τοτε δεν θα κινδυνευουν να κολλησουν τα κοριτσια μεσω σεξ. Αφου αυτο δεν επιασε το γυρισαν και λενε τωρα οτι προστατευει και τα αγορια απο το anal cancer και κατι αλλες μορφες καρκινου (που υποθετω ομως ειναι σπανιες) και γινεται εκστρατεια να γινει υποχρεωτικο και για αγορια. Μη κοιτατε τι γινεται στην Ελλαδα, εδω ολα τα τρεντ ερχονται τελευταια....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Does Gardasil Actually Increase Your Risk of Cervical Cancer?

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/07/20/does-gardasil-actually-increase-your-risk-of-cervical-cancer.aspx

 

Εδω θα βρεις και στοιχεια σχετικα με αυτο που συζηταμε (κακως) σε αλλο τοπικ

 

information from Merck presented to the FDA prior to approval states that "if you have been exposed to HPV 16 or 18 prior to injection and take the vaccine, you increase your risk of precancerous lesions, or worse, by 44.6%"

 

Υπαρχει λινκ με το σχετικο υλικο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

ΟΚ, ας το πιάσουμε από την αρχή. όπως είδαμε στο λινκ που παρέθεσε η yogini από το CDC (τον επίσημο δηλαδή φορέα της Αμερικής που αποφασίζει ποια εμβόλια θα είναι υποχρεωτικά ή όχι), το εν λόγω εμβόλιο έχει μπει στο πρόγραμμα εμβολιασμών για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας για τα κορίτσια. Για τα αγόρια, έπειτα από μελέτες, οι επιστήμονες κατέληξαν ότι δεν έχει κάποιο όφελος ο μαζικός εμβολιασμός τους στην προσπάθεια πρόληψης του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας (δλδ εμβολιάζουμε τα αγόρια για να μην κολλάνε τα κορίτσια), οπότε δεν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός τους. ΑΝ κάποιος γονιός όμως θέλει, μπορεί να εμβολιάσει το γιο του, γιατί υπάρχουν ενδείξεις προστασίας από κονδυλώματα και κάποιες μορφές καρκίνου του προστάτη, του πρωκτού κλπ.

 

Στην Ελλάδα, ισχύει το ίδιο.

 

Μας λες ωστόσο ότι όχι, ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός και για τα αγόρια. Σε ποια χώρα τελικά; :roll:

 

Το λινκ που παραθέτεις, λέει:

 

Human papillomavirus, or HPV, is one of the most common sexually transmitted diseases in the U.S, and affects both men and women. Up until recently, the two vaccines that exist for the disease were available to women only. A few months ago, however, the Center for Disease Control and Prevention approved the use of Gardasil for men ages nine to 26, and UNH Health Services now offers the vaccine for male students on campus.

 

 

Το ενέκρινε δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση επέβαλλε. Σημαίνει απλά ότι μελέτησαν τα δεδομένα, συμφωνούν ότι υπάρχουν ενδείξεις προστασίας, και επιτρέπουν τη χρήση του σε αγόρια, για όσους το επιθυμούν.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειπα οτι ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να το ενταξουν στα υποχρεωτικα ΚΑΙ για τα αγορια.

 

 

Αχ δεν διαβασες τα λινκ..........εδω και καιρο προσπαθουν να κανουν το εμβολιο να γινεται και στα αγορια, ηδη εχουν εμβολιαστει αγορια. Αρχικα με τη δικΑιολογια οτι αν τα αγορια δεν φερουν τον ιο, τοτε δεν θα κινδυνευουν να κολλησουν τα κοριτσια μεσω σεξ. Αφου αυτο δεν επιασε το γυρισαν και λενε τωρα οτι προστατευει και τα αγορια απο το anal cancer και κατι αλλες μορφες καρκινου (που υποθετω ομως ειναι σπανιες) και γινεται εκστρατεια να γινει υποχρεωτικο και για αγορια. Μη κοιτατε τι γινεται στην Ελλαδα, εδω ολα τα τρεντ ερχονται τελευταια....

 

Στην Ινδια σταματησαν το εμβολιαστικο προγραμμα που εκαναν πανω σε 116 κοπελες, μετα απο 4 θανατους και σωρεια σοβαρων περιστατικων παρενεργειων.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια ξαδερφούλα μας 27 χρονών δουλεύει στο μικροβιολογικό του Θριάσιου νοσοκομείου. Το τι μας λέει για το Θριάσιο δεν λέγεται...πας όρθιος και φεύγεις ξάπλα!...μέσα σε όλα τα θκατά όμως υπάρχει μια εξαιρετική κυτταρολόγος που κάνει παγκοσμίως διαλέξεις κτλ. Τους μαζέψε μια μέρα λοιπόν και τους έλεγε για το εμβόλιο και ότι ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ακόμα και σε αυτή την ηλικία μπορούν να το κάνουν...στο τέλος της συζήτησης όμως την ξαναρώτησε η ξαδέρφη και της έκανε νόημα με τα μάτια (σήκωνε τα φρύδια ταυτόχρονα :) ) να μην το κάνει.....δηλαδή δεν της επιτρεπόταν να το πει δημοσίως.....αυτα τα όμορφα :)

φυσικά και δεν το έκανε η κοπέλα....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αν και έχει περάσει καιρός απ' όταν άνοιξε αυτή η συζήτηση, ήθελα να ρωτήσω-γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα- ποιός ο λόγος που το εμβόλιο δεν πρέπει να γίνεται σε ηλικίες πάνω από τα 26; Επίσης, αν έχεις προσβληθεί από ιό που δεν καλύπτουν τα εμβόλια, γιατί δεν μπορείς να εμβολιαστείς για τους υπόλοιπους ιούς; Κανένας γυναικολόγος δεν μου έλυσε αυτές τις απορίες ακόμα.

 

Να πω ακόμα ότι γνωστή μου κοπέλα έπαθε σοβαρές παρενέργειες μετά το εμβόλιο και κινδύνεψε και η ζωή της!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει περάσει καιρός απ' όταν άνοιξε αυτή η συζήτηση, ήθελα να ρωτήσω-γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα- ποιός ο λόγος που το εμβόλιο δεν πρέπει να γίνεται σε ηλικίες πάνω από τα 26; Επίσης, αν έχεις προσβληθεί από ιό που δεν καλύπτουν τα εμβόλια, γιατί δεν μπορείς να εμβολιαστείς για τους υπόλοιπους ιούς; Κανένας γυναικολόγος δεν μου έλυσε αυτές τις απορίες ακόμα.

 

Να πω ακόμα ότι γνωστή μου κοπέλα έπαθε σοβαρές παρενέργειες μετά το εμβόλιο και κινδύνεψε και η ζωή της!

Τι παρενεργειες τι επαθε η κοπελα? και η κορη μου το εχει κανει.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και έχει περάσει καιρός απ' όταν άνοιξε αυτή η συζήτηση, ήθελα να ρωτήσω-γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα- ποιός ο λόγος που το εμβόλιο δεν πρέπει να γίνεται σε ηλικίες πάνω από τα 26; Επίσης, αν έχεις προσβληθεί από ιό που δεν καλύπτουν τα εμβόλια, γιατί δεν μπορείς να εμβολιαστείς για τους υπόλοιπους ιούς; Κανένας γυναικολόγος δεν μου έλυσε αυτές τις απορίες ακόμα.

 

Να πω ακόμα ότι γνωστή μου κοπέλα έπαθε σοβαρές παρενέργειες μετά το εμβόλιο και κινδύνεψε και η ζωή της!

 

για το πρώτο ερώτημά σου, δεν απαγορεύεται το εμβόλιο πάνω από τα 26, απλά δεν συστήνεται τότε. Το εμβόλιο λειτουργεί αν δεν έχεις ήδη προσβληθεί από τον HPV. Γι΄αυτό συστήνεται να γίνεται σε ηλικία 11-12, που θεωρητικά τα περισσότερα κορίτσια δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη τις επαφές. Εναλλακτικά, πρέπει να γίνεται όσο το δυνατόν νωρίτερα, ώστε να έχει η κοπέλα όσο το δυνατόν λιγότερους συντρόφους, γιατί έτσι μειώνονται οι πιθανότητες να έχει ήδη προσβληθεί από τον HPV. Μετά τα 26 θεωρητικά και πάλι ;) μια κοπέλα συνήθως έχει πιο σταθερές σχέσεις και η εναλλαγή συντρόφων δεν είναι τόσο συχνή, οπότε εκεί δεν έχει τόσο νόημα να εμβολιαστείς. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, οι πιθανότητες είναι ότι έχεις προσβληθεί από κάποιο στέλεχος του ιού, οπότε δεν έχει νόημα να κάνεις και το εμβόλιο.

 

Επίσης, ο ιός είναι ένας, ο ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV), αλλά έχει πολλά διαφορετικά στελέχη. Δεν είναι όλα τα στελέχη του καρκινογόνα. Αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν δύο εμβόλια, το cervarix που προστατεύει από τους καρκινογόνους και το gardasil που προστατεύει από τους καρκινογόνους κι από το στέλεχος που προκαλεί κονδυλώματα. Αν λοιπόν έχεις προσβληθεί ήδη από κάποιο στέλεχος του ιού, ο ιός υπάρχει ήδη στο σώμα σου, οπότε το εμβόλιο δεν μπορεί να σε προστατεύσει από αυτόν.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα προσβληθει απο τον hpv πριν απο 4-5 χρονια περιπου, εκανα τεστ τυποποιησης και βρηκα οτι ειχα εναν τυπο ελαφριας μορφης του ιου.

Οι γνωμες πολλες.. ο γυναικολογος μου μου ειχε πει να κανω οπωσδηποτε το εμβολιο γιατι ο ιος μεταλασεται και μπορει καποια στιγμη να εξελιχθει στον τυπο που προκαλει καρκινο, ο γυναικολογος του ικα ειπε οτι καλυτερα να μην το κανω αφου εχω προσβληθει απο τον ιο.

Τελικα δεν το εκανα γιατι φοβηθηκα το εμβολιο, διαβασα για πολυ ασχημες παρενεργειες και επιπλεον η προστασια που παρεχει διαρκει 5 χρονια νομιζω οποτε ψιλοαχρηστο μου φαινεται. Και ο τυπος του ιου που ειχε βρεθει σεμενα εχει ελαχιστες πιθανοτητες να μεταλλαχθει στον καρκινογονο οποτε το αφησα.

 

Εντιτ: Ειπα οτι οι γνωμες ηταν πολλες γιατι απο τοτε οσους γυναικολογους ρωτησα (εγω και μια φιλη μου που το ειχε και εκεινη) μας προτειναν να μην το κανουμε γιατι δεν το θεωρουσαν αξιοπιστο. Αναφερομαι στο cervarix.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ακούω συχνά πυκνά την διαφήμιση στον κόσμο (κρατικός ραδιοφωνικός σταθμός) που πλασάρεται ως ενημερωτική εκστρατεία του οργανισμού σχετικά με το τεστ παπ και τον εμβολιασμό.

Εκνευρίζομαι :mad: που πλασάρονται μαζί καθώς και τον τρόπο που γίνεται αυτό, λες και είναι λίγο πολύ κρατική ενημέρωση. Ψάχνω λίγο και βλέπω τους χορηγούς και εδώ .

 

Μου κάνει επίσης εντύπωση που ενώ οι 2 αυτές φαρμακευτικές εταιρίες είναι χορηγοί τις επικοινωνίας δεν είναι χορηγοί στο μπαζάρ Αγάπης :confused:

 

Εντύπωση πάλι μου κάνει πόσα λίγα γράφονται εδώ για το τεστ παπ

 

Καλά τα γράφει εδώ

«Φαίνεται ότι η ιδανική ηλικία χορήγησης του εμβολίου είναι στην ηλικία 9-15 ετών, πριν δηλαδή μια γυναίκα εκτεθεί στον ιό μέσω των σεξουαλικών επαφών»

Αυτό το "ιδανική" παίρνει εντελώς άλλη διάσταση αν διαβάσει κανείς αυτά που ανέφερε νωρίτερα η Vera από τον mercola.

 

Ιδανική γράφει και ο κ. Μορτάκης κάπου στην μέση του άρθρου ενώ στην αρχή γράφει

Τα εμβόλια αυτά πρέπει να γίνουν πριν έρθει το κορίτσι σε επαφή με τον ιό. Συνιστάται να γίνονται πριν την έναρξη των σεξουαλικών επαφών.
και μας μπερδεύει ...

 

Επίσης κατανοεί κανείς απόλυτα την υπογραμμισμένη πρόταση από το υπουργείο Υγείας:

Εμπόδια στον εμβολιασμό για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας βάζει και το υπουργείο Υγείας

Όμως η πανδημία της νέας γρίπης και το αντιεμβολιαστικό λόμπι που δημιούργησε δεν είναι τα μόνα εμπόδια στα οποία σκοντάφτουν τα εμβόλια για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Όπως επισημαίνει ο κύριος Κωνσταντόπουλος, ενώ τα εμβόλια για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας είχαν ήδη ενταχθεί στο πρόγραμμα εθνικού εμβολιασμού και γίνονται δωρεάν ήρθαν πρόσφατα δύο απαγορευτικές διατάσεις του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ) να δυσκολέψουν ακόμα περισσότερο την χορήγησή τους. Σύμφωνα με την πρώτη διάταξη τα κορίτσια άνω των 14 ετών πρέπει να εμβολιάζονται από τον γυναικολόγο και όχι το παιδίατρο κάτι που είναι παντελώς αντίθετο με την πάγια αντίληψη της ελληνικής οικογένειας πως τα παιδιά έως 18 ετών παρακολουθούνται από τον παιδίατρο. Σύμφωνα με την δεύτερη απαγορευτική διάταξη, τα κορίτσια άνω των 18 ετών που δεν έχουν εμβολιαστεί πρέπει πρώτα να υποβληθούν σε μοριακό έλεγχο για να διαπιστωθεί αν έχουν προσβληθεί από τον ιό HPV και μετά να κάνουν το εμβόλιο, που και πάλι πρέπει να γράψει ο γυναικολόγος. Ο μοριακός έλεγχος κοστίζει 150 ευρώ και δεν αποζημιώνεται από τα ασφαλιστικά ταμεία, κάτι που δημιουργεί πρόσθετα εμπόδια στην χορήγηση των εμβολίων

Θέλουν λοιπόν να περάσουν το εμβόλιο χωρίς τον μοριακό έλεγχο επειδή αρκετός κόσμος θα αποθαρρυνθεί από τα 150?. (βλέπω όμως προσφορές για 70?)

 

Όσο για το κόστος του εμβολίου ... Η τιμή του είναι πάνω από 160 ενώ ήταν 550+ !

Και αυτά τα πληρώνουμε όλοι μας ... έμμεσα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

http://well.blogs.nytimes.com/2012/02/02/new-vaccine-recommendations-hpv-for-boys-hepatitis-b-for-diabetics/?ref=healthupdate&nl=health&emc=healthupdateemb2

 

Θα έρθει και σε εμάς... Ούτε πριν 1 βδομάδα δεν γράφτηκε η είδηση.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

να δω σε πόσα χρόνια θα το συνιστούν και στα αγόρια....για να μην μεταδίδουν και καλά τον ιό στα κορίτσια τους.....

 

ήδη συνιστάται για τα αγόρια, αλλά είναι στη διακριτική ευχέρεια του γονιού αν θέλει να το κάνει. Μελέτες που έγιναν έδειξαν ότι το κόστος του εμβολιασμού των αγοριών για τα συστήματα υγείας είναι μεγαλύτερο από το όφελος που θα προέκυπτε αν εμβολιάζονταν μαζικά, οπότε δεν προβλέπεται προς το παρόν τουλάχιστον να είναι "υποχρεωτικό" και για τα αγόρια. Αν όμως κάποιος θέλει, μπορεί κάλλιστα να εμβολιάσει το γιο του. Επίσης, υπάρχουν κάποιες ενδείξεις για προστασία από τον καρκίνο του προστάτη, αλλά αυτό μελετάται ακόμη...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ας μοιραστώ τη γνώμη ακόμα ενός γιατρού μαζί σας, μήπως τελικά βγάλουμε καμία άκρη μόνοι μας.

 

Ανέφερα στο γυν/γο 2 κοντινά μου περιστατικά με σοβαρές παρενέργειες οι οποίες επιβεβαιώθηκαν από γιατρούς ότι οφείλονταν στο εμβόλιο, και μου είπε ότι δεν είναι δυνατόν απλώς κάτι άλλο θα προυπήρχε :/

Ωστόσο, όταν του είπα ότι εγώ πάντως φοβάμαι, συμφώνησε ότι μπορεί να μην το κάνει μία κοπέλα (όπως τόσο χρόνια που δεν το κάναμε), αρκεί να είναι επιλεκτική στους συντρόφους της.

Link to comment
Share on other sites

Ας μοιραστώ τη γνώμη ακόμα ενός γιατρού μαζί σας, μήπως τελικά βγάλουμε καμία άκρη μόνοι μας.

 

Ανέφερα στο γυν/γο 2 κοντινά μου περιστατικά με σοβαρές παρενέργειες οι οποίες επιβεβαιώθηκαν από γιατρούς ότι οφείλονταν στο εμβόλιο, και μου είπε ότι δεν είναι δυνατόν απλώς κάτι άλλο θα προυπήρχε :/

Ωστόσο, όταν του είπα ότι εγώ πάντως φοβάμαι, συμφώνησε ότι μπορεί να μην το κάνει μία κοπέλα (όπως τόσο χρόνια που δεν το κάναμε), αρκεί να είναι επιλεκτική στους συντρόφους της.

ποιές ήταν οι σοβαρές παρενέργειες?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε ξεκινησει η ολη ιστορια με το εμβολιο και το ειχα συζητησει με τον τοτε γυναικολογο μου...μου ειχε πει...μην τυχον και πας και το κανεις...αυτο το πραγμα δεν ειναι τεσταρισμενο επαρκως...

 

Και ειναι και γνωστος γιατρος εξωσωματικος...συνεχως ενημερωνεται...νεος...εννοω οτι δε ειναι ο πενηνταρης γιατρος που μπορει να ειναι και λιγο κολλημενος σε παλιες θεωριες και συντηρητικος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...