Recommended Posts

τι απο τα δυο να διαλεξω?

θελω σιγουρα 8κιλο, με ενεργειακη κλαση Α++.

Ποιο θεωρειτε καλυτερο με λιγοτερα προβληματα?

Τα LG ή τα BOSCH?

αναμεσα απο αυτα?

http://www.electronet.gr/ProductDetails.aspx?product=3089c5ec-648a-4a6e-99bf-c8adabd4d6a0 τελικη τιμη 450 ευρω

http://www.electroniki.gr/electroniki/el/appliances/washing/washers/st-al/bosch-wap-20320-gr.php

http://www.electroniki.gr/electroniki/el/appliances/washing/washers/st-al/bosch-was-24421-gr.php

.png

Διαφημίσεις

καλημέρα,

Το πλυντήριο που έχω εγω είναι LG 7κίλο( δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο), το έχω 8 χρόνια, μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα!είμαι αρκετά ικανοποιημένη.μπορείς να δεις απο κοντά και τα 2 και να αποφασίσεις τελικά ποιο σε καλύπτει ;)

κοιτα, σαν τεχνικος εγω θα σου προτεινα το BOSCH. Και τα LG καλα ειναι, απλα στα αλλα ειναι πιο ευκολο σε περιπτωση βλαβης να βρεις ανταλλακτικα και εχουν πιο γερή κράση. τωρα βεβαια ειναι και θεμα τυχης. καλυτερα να τα δεις απο κοντα και τα 2 οπως λεει και η ΓΚΡΕΓΚ78. οποιο και να παρεις καλορίζικο. :-)

Έχω bosch 8 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Θα σου πρότεινα όμως πριν κάνεις την επιλογή να δεις ποια εταιρία σε καλύπτει καλύτερα αν υπάρξει θέμα βλάβης. Αν στην περιοχή σου υπάρχει αντιπρόσωπος για σέρβις, αν είναι εξυπηρετικός, αν βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά κ.τ.λ.

Όλες τις συσκευές του σπιτιού μου τις πήρα bosch, γιατί στην πόλη μου ο αντιπρόσωπος της είναι πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Έρχεται αμέσως μόλις του τηλεφωνήσεις, χωρίς να κοροιδεύει.

natassa + tasos = 15 years together

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

κοιτα Ε1976 απο οτι εχω δει και απο πειρα που σου μιλαω και τα δυο καλα ειναι. αν και εχω δει βλαβες και απο τα δυο προιοντα. η διαφορα ειναι οτι στην Ελλαδα η bosch εχει σερβισ πιο οργανωμενο (περισσοτερους αντιπροσωπους). να καταλαβεις οι πιθανοτητες να βρεις ανταλακτικο στην bosch ειναι πολυ περισσοτερες απο την lg. και πολλοι τεχνικοι ειναι πιο "καταρτισμένοι" στα bosch. τελος ειναι Γερμανικη εταιρία ενω η lg Κορεατικη (εχει εδρα νομιζω την Σεούλ). Αυτο δεν λεει απαραιτητα τιποτα απλα εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με διαθεση ανταλακτικων σε αντιπροσωπιες κ.ο.κ. ελπίζω να σε βοηθησαμε. και παλι καλοριζικο οτι και να παρεις :-)

στην Αθηνα ειμαι βρε παιδια, δε θα βρω ενα τεχνικο αν τυχον χαλασει κατι ή δε θα βρω ανταλακτικο. Ε δε νομιζω.

Εχω δει σε 2 καταστηματα που πηγα και τα LG και τα BOSCH. Τι να δω απο κοντα....μια χαρα μου φαινονται και τα δυο.

Εχω βρει ενα 8κιλο LG που το εχει προσφορα η Media Markt με 450 ευρω.

αυτο

http://www.net-electric.gr/catalog/lg-f1081td-8kg-p-11388.html

...αλλα φοβαμαι λιγο να παρω πλυντηριο LG.

Δεν εχει κανενας γνωστος μου και δεν ξερω αν ειναι αντοχης.

Ενω Bosh, εχουν μερικοι γνωστοι μου και μου εχουν πει καλα λογια, αλλα εχουν και γυρω στα 650 ευρω. Οποτε δεν ξερω τι να κανω...

.png

Εγώ αγόρασα πριν 2 χρόνια το πλυντήριο της Bosch 750ευρώ και να σου πω την αλήθεια δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Δεν μου καθαρίζει τα ρούχα(με δύσκολους λεκέδες) σε χαμηλές θερμόκρασίες >40. Δηλαδή ρούχα(φόρμες, σκουρόχρωμα κτλ) που πρέπει να πλυθούν σους 40 εγώ τα πλένω στους 60 με οτι συνεπάγεται αυτό.

Επίσης δεν καθαρίζει τα ρούχα γενικά αν δεν χρησιμοποιήσω ακριβό επώνυμο απορυπάντικο.

Η μαμά μου που πήρε πλυντήριο άλλης εταιρείας την ίδια εποχή με εμένα και σε τιμή μικρότερη κατά 50% περίπου δεν έχει τέτοια προβλήματα.

Τεσπα ίσως και να έτυχα της περίπτωσης.

Πάντως έχει το καλό της επιλογής πολλών προγραμμάτων που σημαίνει άμεση εξοικονόμηση νερού και ρεύματος.

Ακόμα βέβαια θυμάμαι το παλιό πλυντηριάκι μου που μπορεί να κουβαλούσε χρόνια στην πλάτη του ήταν όμως θεριό και δεν κατάλαβαινε τίποτα από δυσκολία λεκέδων κτλ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα