Recommended Posts

Μιλώ για να πάρω το παιδί μου όχι από το κανονικό πρόγραμμα εκπαίδευσης αλλά από το πρόγραμμα φύλαξης. [/b].

μαλλον δεν υπαρχει καλη ενημερωση..δεν ειναι φυλάξη η απογευματικη βαρδια ειναι μια εκπαιδευτικη διαδικασια συνεχεια του πρωινου κ καποιες φορες κ καλυτερη αν τυχαινει η νηπιαγωγος της απογευματινης βαρδιας να εχει μεγαλυτερη ορεξη απο την πρωινη

Διαφημίσεις

Δεν φταίει όμως ο κόσμος που δεν καταλαμβαίνει την εκπαιδευτική λειτουργία του ολοήμερου νηπιαγωγείου ή δημοτικού.

Το ίδιο το υπουργείο το έχει κάνει μπαχαλο δημιουργόντας σχολεία 100 διαφορετικών ταχυτήτων και αναφέροντας το θέμα της φύλαξης ζητώντας δικαιολογητικά από γονείς ότι δουλεύουν για να πάνε τα παιδιά σε ολοήμερο.

Αν θέλανε να δουλέψουν σωστά εκπαιδευτικά θα είχαν ένα διευρυμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για όλα τα παιδιά 8¨00 με 1500 πχ και προεραιτικά επιπρόσθετη φύλαξη /δραστηριότητες από άλλα άτομα.

Σε εκπαιδευτικό επίπεδο, συγκρίνοντας παιδιά που επί 2 χρόνια φοίτησαν σε ολοήμερο ή σε κλασικό τμήμα και βλέποντάς τα στην Α δημοτικού, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Για το ωράριο, δεν μπορούν βέβαια οι γονείς να παίρνουν το παιδί τους ότι ώρα τους βολεύει, όμως είναι αλήθεια ότι είναι δυσλειτουργικό- το 12.30 είναι πολύ νωρίς και το 15.45 πολύ αργά. Γι' αυτό θα έπρεπε να υπάρχει κι ένα ενδιάμεσο 14.00 ή κάτι τέτοιο. Έτσι, δεν θα διακόπτονταν καμία δραστηριότητα και ούτε η νηπιαγωγός θα έκανε τον θυρωρό, επειδή θα ήταν νόμιμο.

Ακριβώς! Σίγουρα μπορεί να βρεθεί ένα χρονικά καθορισμένο διάλλειμμα δραστηριοτήτων, ώστε να μπορεί ένας γονιός να πάρει το παιδί του πριν τις 15.45, αν χρειαστεί, χωρίς να ενοχλήσει την υπόλοιπη τάξη.

Δεν θα ήταν όμως άδικο για τα παιδιά να χάνουν πράγματα;

π.χ. μπορεί μετά την ξεκούραση να γίνει πρόβα για τη γιορτή, ή μπορεί να γίνει κάοια δραστηριότητα που σχετίζεται άμεσα με το project που δουλεύεται εκείνη την περίοδο στο σχολείο....

Αν υπάρχει αποχώρηση πιο νωρίς, απλά ακυρώνεται ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας της απογευματινής βάρδιας. Δεν μπορείς να κάνεις δραστηριότητες εκπαιδευτικές με ένα μέρος των παιδιών και την επόμενη μέρα να θες να προχωρήσεις με όλα τα παιδιά. (Για το λόγο αυτό, όταν λείπουν παιδιά λόγω αρρώστειας από το σχολείο δυσκολεύονται πολύ να ακολουθήσουν τα υπόλοιπα)

Όλα αυτά τα πράγματα τα χάνουν τα παιδιά που φεύγουν στις 12.30, οπότε αδυνατώ να καταλάβω το νόημα των παραπάνω.

μαλλον δεν υπαρχει καλη ενημερωση..δεν ειναι φυλάξη η απογευματικη βαρδια ειναι μια εκπαιδευτικη διαδικασια συνεχεια του πρωινου κ καποιες φορες κ καλυτερη αν τυχαινει η νηπιαγωγος της απογευματινης βαρδιας να εχει μεγαλυτερη ορεξη απο την πρωινη

Και τα παιδιά που δεν κάθονται στο ολοήμερο δηλαδή τι είδους εκπαίδευση λαμβάνουν σ' αυτήν την περίπτωση που αναφέρεις;

............

Έσπευσαν πολλές εκπαιδευτικοί να με ενημερώσουν για τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα του ολοήμερου. Και συμφωνώ ότι υπάρχει και εκπαιδευτικός χαρακτήρας, προφανώς εφόσον πρόκειται για σχολείο, αλλά από την άλλη ο πρωταρχικός ρόλος του ολοήμερου σχολείου είναι η φύλαξη των παιδιών και η διευκόλυνση των γονιών.

Λυπάμαι αν αυτό στενοχωρεί κάποιους εκπαιδευτικούς (αν και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί) αλλά απο την άλλη έχω μάθει να λέω τα πράγματα με το όνομά τους.... Υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο, απλά και μόνο για να έχουν καλύτερη εκπαίδευση, χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα φύλαξης; Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ τέτοια περίπτωση όλα τα χρόνια που πηγαίνουν τα παιδιά μου στη δημόσια εκπαίδευση.

Αντίθετα γνωρίζω πολλούς γονείς που ενώ εργάζονται και έχουν πρόβλημα φύλαξης κάνουν τα αδύνατα δυνατά βάζοντας παπούδες, γείτονες, κ.λπ. για να πάρουν τα παιδιά τους νωρίτερα και να μη μείνουν αυτά στο ολοήμερο. Και αυτό γιατί προφανώς το να περνάει ένα παιδί 4-5-6 χρονών ένα οκτάωρο στο σχολείο μόνο καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης δεν του προσφέρει.

Επίσης μην ξεχνάμε και τα ολοήμερα διευρυμένου ωραρίου. Ούτε αυτά προφανώς δημιουργήθηκαν για να εξυπηρετούν τους γονείς που εργάζονται; Ούτε αυτά προσφέρουν φύλαξη αλλά προσφέρουν απλά "βελτιωμένη εκπαίδευση" 9 ωρών σε εξάχρονα;

.....δε νομίζω τάκη....

Μας ενημέρωσαν ότι του χρόνου, τα παιδιά θα μπορούν να φεύγουν και στις 2.

Ή θα καταργηθει το 12:15, ή θα υπάρχει και αυτό μαζί με τα άλλα. Λεπτομέρειες θα ξέρουμε μάλλον τον Σεπτέμβρη.

μήπως γινει πιλοτικο το σχοελιο σας;

υπάρχουν καποια δημόσια δημοτικα που εοχυν γινει πιλοτικά και τα παιδιά σχολανε στις 2μ.μ. απο την πρώτη δημοτικού, γιατι κανουν κομπιουτερ και αγγλικα.

age.png

ismeni μου, εδώ αναφέρονται σε νηπιαγωγείο

όχι σε δημοτικό:wink:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Και τα παιδιά που δεν κάθονται στο ολοήμερο δηλαδή τι είδους εκπαίδευση λαμβάνουν σ' αυτήν την περίπτωση που αναφέρεις;

............

Λυπάμαι αν αυτό στενοχωρεί κάποιους εκπαιδευτικούς (αν και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί) αλλά απο την άλλη έχω μάθει να λέω τα πράγματα με το όνομά τους.... Υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο, απλά και μόνο για να έχουν καλύτερη εκπαίδευση, χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα φύλαξης; Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ τέτοια περίπτωση όλα τα χρόνια που πηγαίνουν τα παιδιά μου στη δημόσια εκπαίδευση.

QUOTE]

λαμβανουν ΄μια ολοκληρωμενη εκπαιδευση απλα στο ολοημερο οι δραστηριοτητες εκ των πραγματων ειανι αν οχι διπλες περισσοτερες.

το οτι θελουν το ωραριο να εξυπηρετει τους γονεις δεν αφερει τον ακπαιδευτικο χαρακτηρα του σχολειου.

αλλιως αν ηταν μονο φυλαξη γιατι ολες οι νηπιαγωγοι που δουλευουμε σε ολοημερα σκιζομαστε κ στη δουλεια κ να σας πεισουμε;

marandnik, αν και δεν απαντησες στα επιχειρηματα μου...

μηπως εχεις ενοχικα συναισθηματα απεναντι στο παιδι σου για τις πολλες ωρες που δουλευεις και δεν το βλεπεις, κι οταν το εχεις κοντα σου, απ' την κουραση των υποχρεωσεων, το αφηνεις να παιζει μονο του ή να βλεπει dvd;

το ολοημερο, αφου σου αρεσει να το υποβαθμιζεις μονο ως φυλαξη, δεν του προσφερει τιποτα παιδαγωγικο παραπανω απ' οσα θα του προσφερεις εσυ σε 2 ωρες; και οι παραπανω ωρες με την οικογενεια του, που θιγεις, ειναι ολες δημιουργικες;

πριν αρχισει η ιστορια με την κριση, στο ολοημερο δημοτικο που συστεγαζομουν, ερχονταν δασκαλοι πληροφορικης, μουσικης, θεατρικης αγωγης, παραδοσιακων χορων, καλων τεχνων και εξτρα γυμναστης!

οκ για παιδια μιλαμε, δε θα γινοταν ολο το 8ωρο μαθημα,θα ειχες τις ενστασεις σου κι εσυ η ιδια (ή μηπως οχι,για να μην ειναι "φυλαξη" το ολοημερο;; ) αλλα θα ησουν διατεθημενη να του παρεχεις ολες αυτες τις εξωσχολικες δραστηριοτητες εβδομαδιαια με το οποιο κοστος(οικονομικο,χρονου,κουρασης);;;

αν αρχισω κι εγω και αντιμετωπιζω ομως το ολοημερο σαν φυλαξη και 4 ωρες χαζολογαω και αφηνω τα παιδια 2 ωρες να παιζουν και αλλες 2 να τρωνε και να ξαπλωνουν, τί θα μου πειτε τοτε;

και εν τελει, κανω τον εξης συλλογισμο:

προσπαθουμε εμεις οι εκπαιδευτικοι να αναβαθμισουμε την καταπονημενη και ταλαιπωρη ελληνικη δημοσια εκπαιδευση μονο με την ψυχη και τη δουλεια μας, με ελαχιστους πλεον πορους και στηριξη απ το κρατος, και τελικα υπαρχουν ακομη αρκετοι γονεις(και εδω μεσα στο φορουμ), που οι ιδιοι την πολεμουν και την υποβαθμιζουν, λες και θα κερδισουν κατι απ' αυτο... μονο να χασετε εχετε με αυτη την αντιμετωπιση!!!

ο ενας προτιμα το ιδιωτικο και λεει για το δημοσιο οτι ειναι 'μπατε σκυλοι αλεστε', ο αλλος γκρινιαζει γιατι το σχολειο διπλα του δεν ειναι ολοημερο, ο αλλος, γιατί το ολοημερο σχολαει στις 4, αφου κανενας εργαζομενος δεν ειναι σπιτι του στις 4-και θα πληρωνει γυναικα για 1 ωρα;;;; , ο αλλος, γιατι δεν μπορω να το παιρνω νωριτερα-τοσος κοπος ειναι να συρθει ο δασκαλος μεχρι την πορτα;;; ο αλλος, δεν τον νοιαζει ολη τη χρονια πώς δουλευει ο δασκαλος με το παιδι του, αλλα θελει μια γιορτη-φανφαρα για να χορτασει το ματι του-κι αν δεν την κανει ο δακαλος,λεει- ε, και τί εκανε ολη τη χρονια;;;;

δεν καταλαβαινω τί(αλλο) θελουν πια αυτοι οι γονεις;;;

υποτιθεται πρεπει να γκρινιαζουμε για να διεκδικησουμε κατι καλυτερο για το ελληνικο σχολειο, οχι για να βολεψουμε ο καθενας την αναγκη του-γιατι αυτο αφορουν τα παραπανω παραδειγματα,δυστυχως...

σε οποιον τελικα, δεν αρεσει, γιατι δεν παει το παιδι του σε ιδιωτικο;;;;;; να εχει και ολες τις παραπανω παροχες;;; ή να το κρατησει σπιτι του και να το διδασκει με τη μεθοδο της αλληλοδιδακτικης-εφαρμοστηκε και στο παρελθον με επιτυχια!!!:cool: μηπως γιατι πληρωνει ο καθενας μας γι αυτην την εκπαιδευση; ωραια τοτε, γιατι δεν αναφερετε τα παραπονα σας στο κρατος που ειναι αυτο που διαχειριζεται τα λεφτα σας και φτιαχνει τους νομους; :rolleyes:

AtQqp2.png

ismeni μου, εδώ αναφέρονται σε νηπιαγωγείο

όχι σε δημοτικό:wink:

ναιιιιιι το ξερω. λεω ομως. μηπως εφαρμοστει και στα νηπιαγωγεια

age.png

marandnik, αν και δεν απαντησες στα επιχειρηματα μου...

evi_mav σου απάντησα διεξοδικά στα επιχειρήματά σου με ένα εξίσου μαρκοσκελές ποστ με τον αριθμό 63...

μηπως εχεις ενοχικα συναισθηματα απεναντι στο παιδι σου για τις πολλες ωρες που δουλευεις και δεν το βλεπεις, κι οταν το εχεις κοντα σου, απ' την κουραση των υποχρεωσεων, το αφηνεις να παιζει μονο του ή να βλεπει dvd;

Δεν έκρυψα ότι έχω τεράστιο πρόβλημα που αφήνω τα παιδιά μου πολλές ώρες στο σχολείο και με στενοχωρεί απίστευτα όταν κάποιες μέρες έχω εγώ ή ο σύζυγός μου την ευκαιρία να τα πάρουμε νωρίτερα να μην μπορούμε να το κάνουμε γιατί δεν προλάβαμε το χρονικό όριο στις 12.30. Αυτό το θεωρώ άδικο και ανώφελο. Αν είχα την δυνατότητα να πάρω το παιδί μου από το νηπιαγωγείο μια ενδιάμεση ώρα, π.χ. στις 14.00, θα είχαμε περισσότερες ώρες μαζί ως οικογένεια και θα ήταν και το ίδιο πιο χαρούμενο.

Το άλλο σου συμπέρασμα όμως ότι δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ με τα παιδιά μου και τα αφήνω ώρες να παίζουν μόνα τους ή να βλέπουν dvd, πώς το έβγαλες και με ποιο δικαίωμα μου το προσάπτεις; Μήπως είναι απλά αυτό που εφαρμόζεις εσύ στα δικά σου παιδιά;

το ολοημερο, αφου σου αρεσει να το υποβαθμιζεις μονο ως φυλαξη, δεν του προσφερει τιποτα παιδαγωγικο παραπανω απ' οσα θα του προσφερεις εσυ σε 2 ωρες; και οι παραπανω ωρες με την οικογενεια του, που θιγεις, ειναι ολες δημιουργικες;

Όλη αυτή η επιχειρηματολογία με έχει κουράσει και δεν έχει καν λογική. Εφόσον υπάρχουν παιδιά (ακόμα και το δικό μου θα μπορούσε αν προλάβαινα την ώρα) που φεύγουν καθημερινά από το σχολείο στις 12.30! Γιατί δεν καλείς και αυτούς τους γονείς να απολογηθούν για το αν είναι όλες οι ώρες των παιδιών τους εκτός νηπιαγωγείου δημιουργικές; :shock:

πριν αρχισει η ιστορια με την κριση, στο ολοημερο δημοτικο που συστεγαζομουν, ερχονταν δασκαλοι πληροφορικης, μουσικης, θεατρικης αγωγης, παραδοσιακων χορων, καλων τεχνων και εξτρα γυμναστης!

οκ για παιδια μιλαμε, δε θα γινοταν ολο το 8ωρο μαθημα,θα ειχες τις ενστασεις σου κι εσυ η ιδια (ή μηπως οχι,για να μην ειναι "φυλαξη" το ολοημερο;; ) αλλα θα ησουν διατεθημενη να του παρεχεις ολες αυτες τις εξωσχολικες δραστηριοτητες εβδομαδιαια με το οποιο κοστος(οικονομικο,χρονου,κουρασης);;;

αν αρχισω κι εγω και αντιμετωπιζω ομως το ολοημερο σαν φυλαξη και 4 ωρες χαζολογαω και αφηνω τα παιδια 2 ωρες να παιζουν και αλλες 2 να τρωνε και να ξαπλωνουν, τί θα μου πειτε τοτε;

Έχω αναλύσει διεξοδικά την άποψή μου σχετικά με την παροχή φύλαξης από τα ολοήμερα νηπιαγωγεία και δημοτικά. Δεν βρίσκω ότι αυτό το σχόλιό σου έχει οποιαδήποτε σχέση ούτε με την άποψή που κατέθεσα ούτε με το πρόβλημα που καταθέτω για το ωράριο παραλαβής των παιδιών.

και εν τελει, κανω τον εξης συλλογισμο:

προσπαθουμε εμεις οι εκπαιδευτικοι να αναβαθμισουμε την καταπονημενη και ταλαιπωρη ελληνικη δημοσια εκπαιδευση μονο με την ψυχη και τη δουλεια μας, με ελαχιστους πλεον πορους και στηριξη απ το κρατος, και τελικα υπαρχουν ακομη αρκετοι γονεις(και εδω μεσα στο φορουμ), που οι ιδιοι την πολεμουν και την υποβαθμιζουν, λες και θα κερδισουν κατι απ' αυτο... μονο να χασετε εχετε με αυτη την αντιμετωπιση!!!

ο ενας προτιμα το ιδιωτικο και λεει για το δημοσιο οτι ειναι 'μπατε σκυλοι αλεστε', ο αλλος γκρινιαζει γιατι το σχολειο διπλα του δεν ειναι ολοημερο, ο αλλος, γιατί το ολοημερο σχολαει στις 4, αφου κανενας εργαζομενος δεν ειναι σπιτι του στις 4-και θα πληρωνει γυναικα για 1 ωρα;;;; , ο αλλος, γιατι δεν μπορω να το παιρνω νωριτερα-τοσος κοπος ειναι να συρθει ο δασκαλος μεχρι την πορτα;;; ο αλλος, δεν τον νοιαζει ολη τη χρονια πώς δουλευει ο δασκαλος με το παιδι του, αλλα θελει μια γιορτη-φανφαρα για να χορτασει το ματι του-κι αν δεν την κανει ο δακαλος,λεει- ε, και τί εκανε ολη τη χρονια;;;;

δεν καταλαβαινω τί(αλλο) θελουν πια αυτοι οι γονεις;;;

υποτιθεται πρεπει να γκρινιαζουμε για να διεκδικησουμε κατι καλυτερο για το ελληνικο σχολειο, οχι για να βολεψουμε ο καθενας την αναγκη του-γιατι αυτο αφορουν τα παραπανω παραδειγματα,δυστυχως...

σε οποιον τελικα, δεν αρεσει, γιατι δεν παει το παιδι του σε ιδιωτικο;;;;;; να εχει και ολες τις παραπανω παροχες;;; ή να το κρατησει σπιτι του και να το διδασκει με τη μεθοδο της αλληλοδιδακτικης-εφαρμοστηκε και στο παρελθον με επιτυχια!!!:cool: μηπως γιατι πληρωνει ο καθενας μας γι αυτην την εκπαιδευση; ωραια τοτε, γιατι δεν αναφερετε τα παραπονα σας στο κρατος που ειναι αυτο που διαχειριζεται τα λεφτα σας και φτιαχνει τους νομους; :rolleyes:

Ειλικρινά διάβασα την πρώτη σειρά και μετά σταμάτησα να το διαβάζω γιατί θεωρώ όλη αυτή την αναφορά εντελώς οφ τόπικ. Μιλώ για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Αν έχεις προβλήματα με την αποδοχή των εκπαιδευτικών στη σύγχρονη κοινωνία, μπορείς να ανοίξεις ένα αντίστοιχο θέμα, στο οποίο ευχαρίστως να συμμετάσχω κι εγώ για να καταθέσω τη γνώμη μου.

.....δε νομίζω τάκη....

evi_mav σου απάντησα διεξοδικά στα επιχειρήματά σου με ένα εξίσου μαρκοσκελές ποστ με τον αριθμό 63...

Δεν έκρυψα ότι έχω τεράστιο πρόβλημα που αφήνω τα παιδιά μου πολλές ώρες στο σχολείο και με στενοχωρεί απίστευτα όταν κάποιες μέρες έχω εγώ ή ο σύζυγός μου την ευκαιρία να τα πάρουμε νωρίτερα να μην μπορούμε να το κάνουμε γιατί δεν προλάβαμε το χρονικό όριο στις 12.30. Αυτό το θεωρώ άδικο και ανώφελο. Αν είχα την δυνατότητα να πάρω το παιδί μου από το νηπιαγωγείο μια ενδιάμεση ώρα, π.χ. στις 14.00, θα είχαμε περισσότερες ώρες μαζί ως οικογένεια και θα ήταν και το ίδιο πιο χαρούμενο.

Το άλλο σου συμπέρασμα όμως ότι δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ με τα παιδιά μου και τα αφήνω ώρες να παίζουν μόνα τους ή να βλέπουν dvd, πώς το έβγαλες και με ποιο δικαίωμα μου το προσάπτεις; Μήπως είναι απλά αυτό που εφαρμόζεις εσύ στα δικά σου παιδιά;

Όλη αυτή η επιχειρηματολογία με έχει κουράσει και δεν έχει καν λογική. Εφόσον υπάρχουν παιδιά (ακόμα και το δικό μου θα μπορούσε αν προλάβαινα την ώρα) που φεύγουν καθημερινά από το σχολείο στις 12.30! Γιατί δεν καλείς και αυτούς τους γονείς να απολογηθούν για το αν είναι όλες οι ώρες των παιδιών τους εκτός νηπιαγωγείου δημιουργικές; :shock:

Έχω αναλύσει διεξοδικά την άποψή μου σχετικά με την παροχή φύλαξης από τα ολοήμερα νηπιαγωγεία και δημοτικά. Δεν βρίσκω ότι αυτό το σχόλιό σου έχει οποιαδήποτε σχέση ούτε με την άποψή που κατέθεσα ούτε με το πρόβλημα που καταθέτω για το ωράριο παραλαβής των παιδιών.

Ειλικρινά διάβασα την πρώτη σειρά και μετά σταμάτησα να το διαβάζω γιατί θεωρώ όλη αυτή την αναφορά εντελώς οφ τόπικ. Μιλώ για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Αν έχεις προβλήματα με την αποδοχή των εκπαιδευτικών στη σύγχρονη κοινωνία, μπορείς να ανοίξεις ένα αντίστοιχο θέμα, στο οποίο ευχαρίστως να συμμετάσχω κι εγώ για να καταθέσω τη γνώμη μου.

ναι, μονο που εγω αναφερομουν στο ποστ 70! αλλα βλεπεις ειναι τοσοι αυτοι που ανταπαντουσαν στις αποψεις σου, που εχασες τη μπαλα!

εγω δεν εχω ακομη παιδακια, αλλα καλως ή κακως, λογω ωραριου και αντικειμενου εργασιας, σιγουρα θα αχολουμαι δημιουργικα μα τα παιδια μου! εξαλλου, η ποιοτικη ωρα με τα παιδια, δε χρειαζεται να ειναι στις 13.00 το μεσημερι, μπορει να ειναι και στις 19.00 το βραδυ!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν υπαρχει λογος, γιατι εμπιστευονται το σχολειο που τα στελνουν!!!

επι της ουσιας δεν απαντας σε κανενα επιχειρημα μου! οπου δε σε βολευει, μιλας για 'λογικες' και για ανοιγμα θεματων, οτι δε διαβαζεις αυτα που γραφω(γιατι; μηπως επειδη αναφερομαι σε μεριδα γονεων που κοιτανε απλα να βολεψουν την παρτη τους; ).... ακυρα ολα...

κουραστηκα προσωπικα. εγω προσπαθησα να βοηθησω. αλλα δεν εχει νοημα, αφου καποιοι δεν θελουν να βοηθηθουν!:rolleyes: κανε ο,τι νομιζεις -αφου ξερεις καλυτερα,με τους δακαλους, τα σχολεια,τα παιδια σου! απλα, αν κανεις ενα rewind στα ποστ αυτου του θεματος, θα δεις οτι οσοι απαντησαν διαφωνουσαν με αυτα που υποστηριζες!

AtQqp2.png

Διαφημίσεις

Καλημερα,,

έχω πολύ καιρό να γράψω ,,,,λοιπόν πέρα παο τη διαφωνία σας στο θέμα περι ωραρίου κλπ ε΄γω έχω την εξής απορία μιας και θα παω τρίτη να γράψω τη μεγάλη νήπιο,,,αν και δε δουλευω οδηγούμε να τη γράψω στο ολοήμερο για να μπορώ εφόσον πάρουν και τη μικρή παιδικο να ειμαι πιο άνετη να ψάξω για δουλειά,,,σε περίπτωση όμως που το παιδί δεν αντέχει τόσες ώρες και κουράζεται (λέμε τώρα) υπάρχει δυνατότητα αλλαγης στο κλασικό στα μέσα της χρονιάς ή οχι??υποψιάζομαι μάλλον οχι αλλα λεω να το επιβεβαιώσω,,,,και έμενα δε θα μου άρεσε να μένει 8 ώρες μακριά απο το σπίτι και μένα θα με βολευε το δύο αλλα θα πρέπει να παρουμε αποφαση οτι αφου τα παιδια μας μεγαλωνουνε και πάνε πια στη υποχρεωτική εκπαιδευση θα πρεπει να μαθουμε να προσαρμαζομαστε εμεις αναλογα,,,ετσι δεν ειναι???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Συνήθως οι θέσεις στο κλασικό εξαφανίζονται με το καλημέρα σας.

Αν στα μισά της χρονιάς θελήσεις να αλλάξεις θα είναι αρκετά δύσκολο. Σκέψου ότι θα πάει να μπει σε ένα τμήμα που θα έχει ήδη 25- 27 παιδιά.....

Ξέρετε, υπάρχει ένα σχέδιο- φήμη που κυκλοφορεί (εδώ και χρόνια, αλλά τελευταία εντονότερα) ότι θα γίνουν όλα 8-2. Οπότε θα επικρατήσει μπάχαλο.......

FLcUp3.png0BQfp3.png

e

Δεν έκρυψα ότι έχω τεράστιο πρόβλημα που αφήνω τα παιδιά μου πολλές ώρες στο σχολείο και με στενοχωρεί απίστευτα όταν κάποιες μέρες έχω εγώ ή ο σύζυγός μου την ευκαιρία να τα πάρουμε νωρίτερα να μην μπορούμε να το κάνουμε γιατί δεν προλάβαμε το χρονικό όριο στις 12.30.

Δεν κατάλαβες, μάλλον. Αν το παιδί πάει ολοήμερο δεν μπορείς να το πάρεις πιο νωρίς, παρά μόνο σε περίπτωση ανάγκης (π.χ. να πάει στο γιατρό, να φύγετε για ένα ταξίδι κλπ).

Το ωράριο του ολοήμερου είναι αυστηρά 8-15:45 και του κλασικού πάλι αυστηρά 8:15-12:30.

Κάθε χρόνο έρχεται εγκύκλιος από του υπουργείο που υπενθυμίζει την αυστηρότητα στην τήρηση του. Αν κάποιος γονιός δεν συμφωνεί....Γ. Παπανδρέου στο Μαρούσι είναι το υπουργείο! Το σχολείο δεν μπορεί να πάει ενάντια στις αποφάσεις των ανωτέρων!

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,,,:-D ασε καλυτερα ολοημερο για να ειμαστε ολοι πιο ευελικτοι ,,,,απο οτι διαβαζω κανενα δε κουραζεται,,μαλλον εμεις πρεπει να παρουμε αποφαση οτι το πολυ 8 θα κοιματε για βραδυ και οτι τελος η μεσημεριανη σιεστα,,,,:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Καλημερα,,

έχω πολύ καιρό να γράψω ,,,,λοιπόν πέρα παο τη διαφωνία σας στο θέμα περι ωραρίου κλπ ε΄γω έχω την εξής απορία μιας και θα παω τρίτη να γράψω τη μεγάλη νήπιο,,,αν και δε δουλευω οδηγούμε να τη γράψω στο ολοήμερο για να μπορώ εφόσον πάρουν και τη μικρή παιδικο να ειμαι πιο άνετη να ψάξω για δουλειά,,,σε περίπτωση όμως που το παιδί δεν αντέχει τόσες ώρες και κουράζεται (λέμε τώρα) υπάρχει δυνατότητα αλλαγης στο κλασικό στα μέσα της χρονιάς ή οχι??υποψιάζομαι μάλλον οχι αλλα λεω να το επιβεβαιώσω,,,,και έμενα δε θα μου άρεσε να μένει 8 ώρες μακριά απο το σπίτι και μένα θα με βολευε το δύο αλλα θα πρέπει να παρουμε αποφαση οτι αφου τα παιδια μας μεγαλωνουνε και πάνε πια στη υποχρεωτική εκπαιδευση θα πρεπει να μαθουμε να προσαρμαζομαστε εμεις αναλογα,,,ετσι δεν ειναι???

κοιτα, πριν 2-3 χρονια μπορει να γινοταν μια εσωτερικη μετακινηση, αλλα μονο κατοπιν συνεννοησεως με τις δασκαλες και φανταζομαι, μονο μεσα στον σεπτεμβρη, που τα πραγματα ειναι ακομη ρευστα, και φυσικα με την προυποθεση να υπηρχε θεση στο κλασσικο. και παλι με καθε επιφυλαξη...σιγουρα ομως, δε γινεται αλλαγη στα μεσα της χρονιας!

τωρα, που εχουν γεμισει τα νηπιαγωγεια παιδακια, που, υπο παλαιοτερες συνθηκες απορροφονταν και στα ιδιωτικα, δεν νομιζω να υπαρχει τετοια ευελιξια...:rolleyes: αλλα να ξερεις, οτι δεν υπαρχει δοκιμαστικη περιοδος στα σχολεια, ποσο μαλλον εσωτερικες μετακινησεις στα μεσα της χρονιας.

και απο παιδαγωγικης αποψεως, θα χαλουσε και η συνοχη της ταξης, αλλα και το παιδακι θα επρεπε να προσαρμοστει ξανα σε ενα καινουριο περιβαλλον και να ενταχθει σε μια ηδη δεμενη ομαδα, κατι που θεωρω θα του χαλαγε και τις ισορροπιες του, περισσοτερο απ' οτι θα κουραζοταν:rolleyes:;)

οποτε, οπως καταλαβαινεις, θα πρεπει απο τωρα να αποφασισεις πού θα γραφτει το παιδι. δε χανεις τιποτα ομως να ρωτησεις και τις δασκαλες εκει, μηπως σκεφτουν καποια εναλλακτικη να σου δωσουν, που δε μου 'ρχεται εμενα τωρα...

AtQqp2.png

Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,,,:-D ασε καλυτερα ολοημερο για να ειμαστε ολοι πιο ευελικτοι ,,,,απο οτι διαβαζω κανενα δε κουραζεται,,μαλλον εμεις πρεπει να παρουμε αποφαση οτι το πολυ 8 θα κοιματε για βραδυ και οτι τελος η μεσημεριανη σιεστα,,,,:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Η μεσημεριανή σιέστα γίνεται στο σχολείο.

Μετά το φαγητό, και αφού συμμαζέψουν τα πράγματα τους και πλυθούν, στρώνουν στρωματάκια (κάθε Δευτέρα φέρνετε καθαρά σεντόνια και κάθε Σεπτέμβρη μαξιλάρι και κουβερτάκι) και κοιμούνται για 1 ώρα πε΄ριπου. Όσα δεν θέλουν να κοιμηθούν απασχολούνται με κάτι άλλο, όπως κάοιο βιβλίο ή σιγανή μουσική....

Δεν κατάλαβες, μάλλον. Αν το παιδί πάει ολοήμερο δεν μπορείς να το πάρεις πιο νωρίς, παρά μόνο σε περίπτωση ανάγκης (π.χ. να πάει στο γιατρό, να φύγετε για ένα ταξίδι κλπ).

Το ωράριο του ολοήμερου είναι αυστηρά 8-15:45 και του κλασικού πάλι αυστηρά 8:15-12:30.

Κάθε χρόνο έρχεται εγκύκλιος από του υπουργείο που υπενθυμίζει την αυστηρότητα στην τήρηση του. Αν κάποιος γονιός δεν συμφωνεί....Γ. Παπανδρέου στο Μαρούσι είναι το υπουργείο! Το σχολείο δεν μπορεί να πάει ενάντια στις αποφάσεις των ανωτέρων!

Μην μου λες σε παρακαλώ ότι δεν έχω καταλάβει κάτι το οποίο ζω.:rolleyes:

Άσχετα με το τι λένε οι εγκύκλιοι και τα προεδρικά διατάγματα, το νηπιαγωγείο μας έχει δύο τμήματα, όπου φοιτούν και στα δύο ανάμεικτα παιδιά που κάθονται συνήθως στο ολοήμερο και παιδιά που παρακολουθούν το κλασικό ωράριο έως τις 12.30.

Στο τμήμα του γιου μου είναι ακριβώς έτσι ανάμεικτα τα παιδιά. Τα μισά παιδιά του τμήματος φεύγουν στις 12.30 και τα μισά στις 15.45.

Αν θέλει κάποιος γονιός να πάρει το παιδί του μπορεί να το πάρει στις 12.30 που φεύγουν τα μισά παιδιά αλλά όχι αργότερα.

Σχετικά με το τις αποφάσεις που ισχύουν, φυσικά και το κατανοώ (απλά βλέπεις ότι άλλες αποφάσεις που ισχύουν τηρούνται ενώ άλλες που ισχύουν δεν τηρούνται ).

Επίσης, θεωρώ ότι το υπουργείο παιδείας κακώς εμποδίζει τους γονείς που έχουν τη δυνατότητα να πάρουν νωρίτερα τα παιδιά τους και δεν εφαρμόζει μία ευελιξία σ' αυτό το θέμα, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν στην ελληνική οικογένεια με τους δύο γονείς να δουλεύουν.

Επίσης, διαφωνώ με τις νηπιαγωγούς που επιχειρηματολογούν υπέρ της απόφασης του υπουργείου παιδείας, καθώς εξήγησα ότι τα επιχειρήματα που παρουσιάστηκαν θεωρώ ότι δεν έχουν λογική βάση εφόσον τα τμήματα είναι ανάμεικτα και τα μισά παιδιά φεύγουν στις 12.30.

Τέλος αν το νηπιαγωγείο που πηγαίνουμε εμείς είναι το μοναδικό στον ελλαδικό χώρο που εφαρμόζει το παραπάνω πρόγραμμα με ανάμεικτα τμήματα, το μοναδικό που πληρώνουμε υποχρεωτικά γυναίκα για να ετοιμάζει τα φαγητά των παιδιών και το μοναδικό που τα παιδιά του ολοημέρου κοιμούνται μέχρι την ώρα που τα παίρνουμε, τότε συγγνώμη για την παρέμβαση, απλά φαίνεται ότι έχω πιάσει τριπλό τζακπότ.:P

.....δε νομίζω τάκη....

ναι, μονο που εγω αναφερομουν στο ποστ 70! αλλα βλεπεις ειναι τοσοι αυτοι που ανταπαντουσαν στις αποψεις σου, που εχασες τη μπαλα!

εγω δεν εχω ακομη παιδακια, αλλα καλως ή κακως, λογω ωραριου και αντικειμενου εργασιας, σιγουρα θα αχολουμαι δημιουργικα μα τα παιδια μου! εξαλλου, η ποιοτικη ωρα με τα παιδια, δε χρειαζεται να ειναι στις 13.00 το μεσημερι, μπορει να ειναι και στις 19.00 το βραδυ!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν υπαρχει λογος, γιατι εμπιστευονται το σχολειο που τα στελνουν!!!

επι της ουσιας δεν απαντας σε κανενα επιχειρημα μου! οπου δε σε βολευει, μιλας για 'λογικες' και για ανοιγμα θεματων, οτι δε διαβαζεις αυτα που γραφω(γιατι; μηπως επειδη αναφερομαι σε μεριδα γονεων που κοιτανε απλα να βολεψουν την παρτη τους; ).... ακυρα ολα...

κουραστηκα προσωπικα. εγω προσπαθησα να βοηθησω. αλλα δεν εχει νοημα, αφου καποιοι δεν θελουν να βοηθηθουν!:rolleyes: κανε ο,τι νομιζεις -αφου ξερεις καλυτερα,με τους δακαλους, τα σχολεια,τα παιδια σου! απλα, αν κανεις ενα rewind στα ποστ αυτου του θεματος, θα δεις οτι οσοι απαντησαν διαφωνουσαν με αυτα που υποστηριζες!

evi_mav, αν κάτσεις να διαβάσεις τον τρόπο με τον οποίο σου απευθύνομαι εγώ και από την άλλη συνειδητοποιήσεις τον τρόπο με τον οποίο απευθύνεσαι εσύ προς εμένα και τι προσβολές μου έχεις απευθύνει θα καταλάβεις για ποιο λόγο δεν αξίζει να ξαναασχοληθώ με τις απαντήσεις σου.

Καλή συνέχεια...

.....δε νομίζω τάκη....

Η μεσημεριανή σιέστα γίνεται στο σχολείο.

Μετά το φαγητό, και αφού συμμαζέψουν τα πράγματα τους και πλυθούν, στρώνουν στρωματάκια (κάθε Δευτέρα φέρνετε καθαρά σεντόνια και κάθε Σεπτέμβρη μαξιλάρι και κουβερτάκι) και κοιμούνται για 1 ώρα πε΄ριπου. Όσα δεν θέλουν να κοιμηθούν απασχολούνται με κάτι άλλο, όπως κάοιο βιβλίο ή σιγανή μουσική....

νομιζω πώς δεν εχουν ολα τα σχολεια τη δυνατοτητα να ξαπλώσουν τα παιδιά αυτη τη μία ώρα. στον βυρωνα πχ ξερω μονο ενα με στρωματακια...

age.png

Τέλος αν το νηπιαγωγείο που πηγαίνουμε εμείς είναι το μοναδικό στον ελλαδικό χώρο που εφαρμόζει το παραπάνω πρόγραμμα με ανάμεικτα τμήματα, το μοναδικό που πληρώνουμε υποχρεωτικά γυναίκα για να ετοιμάζει τα φαγητά των παιδιών και το μοναδικό που τα παιδιά του ολοημέρου κοιμούνται μέχρι την ώρα που τα παίρνουμε, τότε συγγνώμη για την παρέμβαση, απλά φαίνεται ότι έχω πιάσει τριπλό τζακπότ.:P

Δεν ξέρω τι γίνεται στο δικό ασας νηπιαγωγείο.

Από όσα περιγράφεις όμως, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ! Τελεία και παύλα!

Επειδή η παρανομία βολεύει κάποιους, δεν θα γίνει και σύστημα σε όλα τα σχολεία!!!!!!!!!!!

Έλεος πια!

Υπάρχουν οι νόμοι και οι διατάξεις που ορίζουν τη λειτουργεία των σχολείων. Μπορείς ανετότατα να τους διβάσεις και να δεις τι πρέπει να ισχύει! Αν δεν ισχύουν αυτά στο δικό σας σχολείο, οφείλεις να τα απαιτήσεις.... (Αλλά μήπως όπου μας βολεύει κάνουμε τα στραβά μάτια;;; Αναρρωτιέμαι)

νομιζω πώς δεν εχουν ολα τα σχολεια τη δυνατοτητα να ξαπλώσουν τα παιδιά αυτη τη μία ώρα. στον βυρωνα πχ ξερω μονο ενα με στρωματακια...

Κακώς! Η ξεκούραση είναι στο πρόγραμμα του ολοήμερου σχολείου!

Παντως εδω στο Βελγιο το σχολειο ειναι απο 8:30 μεχρι 3:30 (χωρις την φυλαξη) και μονο μεχρι 4 χρονων δηλαδη πριν το προνηπιο το ελληνικο κοιμουνται. Μετα το φαγητο σιγουρα κανουν κατι πιο χαλαρο αλλα δεν εχουν σιεστα...

wQjhp2.png f6fAp2.png

Και για να μην μιλάμε γενικά και αόριστα...

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank4_8_9_1039.php για τη λειτουργία των ολοήμερων νηπιαγωγείων

Αν σε ένα Ολοήμερο Νηπιαγωγείο λειτουργεί εκτός του Ολοήμερου τμήματος και τμήμα του κλασικού προγράμματος, τότε επισημαίνεται πως κάθε τμήμα λειτουργεί ως προς το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα και το ωράριο ανεξάρτητα από το άλλο. [..] Όταν σε μια περιοχή δεν υπάρχει κλασικό τμήμα Νηπιαγωγείου (λειτουργούν μόνο Ολοήμερα Νηπιαγωγεία) και υπάρχουν αιτήματα γονέων για φοίτηση νηπίων πρώτης ηλικίας σε κλασικό τμήμα, μπορεί να επιτραπεί μόνο για τα νήπια αυτά, με σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή Π.Ε., του Προϊσταμένου Γραφείου Π.Ε. και του Σχολικού Συμβούλου προσχολικής αγωγής, η φοίτησή τους σε Ολοήμερο Τμήμα και η αποχώρησή τους στις 12:30. Προϋπόθεση για τα παραπάνω είναι να υπάρχει υπεύθυνη δήλωση του γονέα, στην οποία θα αναφέρεται πως θα παραλαμβάνει το μαθητή στις 12:30 καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, να μη διαταράσσεται η ομαλή λειτουργία των Ολοήμερων Νηπιαγωγείων καθώς και να μη γίνει υπέρβαση του μέγιστου αριθμού νηπίων ανά εκπαιδευτικό.

Ημερήσιο πρόγραμμα ολοημέρου: 13:45- 14:30 Χαλάρωση – Ύπνος

Η αποχώρηση των νηπίων-προνηπίων γίνεται με ευθύνη της Νηπιαγωγού από 15:45 έως και τις 16:00 και σύμφωνα με όσα αναφέρονται στο ΠΔ 200/98, άρθρα 7 και 11. Αποχώρηση νηπίων πριν από τις 15:45 δεν επιτρέπεται για κανένα λόγο .

Και όσον αφορά την παρουσία τρίτων προσώπων στο σχολείο (βλ τραπεζοκόμοι κλπ)

Στην εγκύκλιο προγραμματισμού εκπαιδευτικού έργου για το 2011-2012 αναφέρεται (πηγή: http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/anakoinwseis-leiturgia-scholeiwn/904-genikos-programmatismos-ekpaidevtiku-ergu.html) :

Σε κάθε περίπτωση η παρουσία τρίτων προσώπων στο σχολείο πραγματοποιείται με φειδώ, με σωστή προπαρασκευή, συνδέεται με την εφαρμογή παιδαγωγικών-πολιτιστικών προγραμμάτων και προϋποθέτει τη σύμφωνη γνώμη του Δ/ντή του σχολείου και του οικείου Σχολικού Συμβούλου.

Οτιδήποτε πέραν αυτών που αναφέρονται στις εγκυκλίους απλά απαγορεύεται!

δυστυχώς έτσι είναι σε πάρα πολλά νηπιαγωγεία και δεν έπιασες κανένα τζακποτ.

Συμφωνώ ότι πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι, όμως δεν υπάρχουν οι υποδομές, και βέβαια είναι δύσκολο να απαιτείς συνέχεια (πχ. πώς να απαιτήσεις κρεβάτια όταν δεν διατίθεται κανείς να τα πληρώσει; τα παιδιά ξαπλώνανε στις μαξιλάρες από τα καναπεδάκια όπου παίζανε όλη μέρα, τα βγάζανε και τα τοποθετούσαν στο πάτωμα...τα σεντονάκια όλα μαζί κουβάρι μέσα στην ντουλάπα... μετά δεν είναι επόμενο να μη θέλεις να κοιμούνται;; ).

Καλά τα λένε τα διατάγματα αλλά στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Στο θέμα τώρα, πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα να φεύγουν όσοι θέλουν πχ στις 14.00,

μια μικρή προσαρμογή στο πρόγραμμα χρειάζεται, δεν είναι ακατόρθωτο.

Στο δημοτικό έχει ενδιάμεση ώρα αποχώρησης, και μη μου πείτε για τα διαλείμματα γιατί δε θα ήταν άσχημο ένα ωραίο διάλειμμα στις 14.00!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

(πχ. πώς να απαιτήσεις κρεβάτια όταν δεν διατίθεται κανείς να τα πληρώσει; τα παιδιά ξαπλώνανε στις μαξιλάρες από τα καναπεδάκια όπου παίζανε όλη μέρα, τα βγάζανε και τα τοποθετούσαν στο πάτωμα...τα σεντονάκια όλα μαζί κουβάρι μέσα στην ντουλάπα...

Τα στρωματάκια (δεν είναι ανάγκη να είναι κρεβάτια) μπορεί κάλλιστα να τα αγοράσει ο σύλλογος γονέων. Με μια έρευνα αγοράς που κάναμε πριν 4 χρόνια στο Ν/Γ που ήμουν, μα έφτιαξαν ωραιότατα στρωματάκια από δερματίνη (για να σφουγγαρίζεται) με αφρολέξ (3 πόντοι) με 4 ευρώ το κομμάτι. (πήραμε 50 για 2 τμήματα ολοημέρου).

Όσο για τα σεντόνια.....λάθος της νηπιαγωγού! Το κάθε παιδί έχει τη δική του τσαντούλα/σακούλα και διπλώνει τα σεντόνια του και τα τοποθετεί εκεί! Το συμμάζεμα του χώρου είναι από τους στόχους του Ν/Γ και βοηθά τα παιδιά στην κοινωνικότητα (βοήθεια προς τον άλλο), στην αντίληψη χώρου (πώς διπλώνουμε) κλπ κλπ κλπ

Όσο για το διάλειμμα.....Για πες μου εσύ, πόσο εύκολο σου είναι αμέσως μετά το φαγητό (που όπως είπα δεν είναι και συγκεκριμένη ώρα, αλλά στο περίπου) και ενώ είσαι με το στομάχι τίγκα, να βγεις έξω και να τρέχεις.....(μην πούμε τώρα για τον ήλιο και τη ζέστη το καλοκαίρι)....ή μήπως το διάλειμμα θα έπρεπε να γίνεται μέσα στην τάξη; (έχεις δοκιμάσει να κρατήσεις 25 παιδιά μέσα σε μια τάξη για να παίζουν; Εγώ το έχω κάνει πολλές φορές κατά τη διάρκεια του χειμώνα λόγω κρύου, δεν παλεύεται για καθημερινό)

Τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι και φαγητό αλλά και η ξεκούραση είναι εκπαιδευτικές διαδικασίες και τα παιδιά κερδίζουν απίστευτα πράγματα από αυτές.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα