Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ


Recommended Posts

Μας ενημέρωσαν ότι του χρόνου, τα παιδιά θα μπορούν να φεύγουν και στις 2.

Ή θα καταργηθει το 12:15, ή θα υπάρχει και αυτό μαζί με τα άλλα. Λεπτομέρειες θα ξέρουμε μάλλον τον Σεπτέμβρη.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μας ενημέρωσαν ότι του χρόνου, τα παιδιά θα μπορούν να φεύγουν και στις 2.

Ή θα καταργηθει το 12:15, ή θα υπάρχει και αυτό μαζί με τα άλλα. Λεπτομέρειες θα ξέρουμε μάλλον τον Σεπτέμβρη.

 

Κάτι τέτοιο είναι παράνομο και δεν μπορεί να γίνει.

Μιλάω πάντα για δημόσια νηπιαγωγεία και με τις εγκυκλίους που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Πέρυσι, επειδή κάποια νηπιαγωγεία είχαν την ιδέα να το εφαρμόσουν αυτό, ήρθε αρχές Σεπτεμβρίου (ή Οκτωβρίου) εγκύκλιος που έλεγε ότι το ωράριο του νηπιαγωγείου είναι αυστηρό και ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα άλλης αποχώρησης (με εξαίρεση κάποια περίπτωση ανάγκης, φυσικά).

Και φυσικά το κάθε νηπιαγωγείο δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, καθώς είναι δημόσια υπηρεσία και υπάγεται σε κανόνες και νόμους. Μετά είναι υπόλογη η προϊσταμένη και το διδακτικό προσωπικό.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι παιδακια 4 και 5 πρεπει να μενουν ενα ολοκληρο οκταωρο στο σχολειο ! Ουτε τα παιδια του Δημοτικου δεν εχουν τετοιο,υποχρεωτικο ωραριο. Θα επρεπε για τους γονεις που δουλευουν κ οι δυο μεχρι τοσο αργα να υπαρχει το 4 αλλα για τους υπολοιπους να υπαρχει μια ενδιαμεση,2 πχ... Υπερβολικα,ας κοιταξουν τις κυριες βαθμιδες που γινεται μπαχαλο κ τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι παιδακια 4 και 5 πρεπει να μενουν ενα ολοκληρο οκταωρο στο σχολειο ! Ουτε τα παιδια του Δημοτικου δεν εχουν τετοιο,υποχρεωτικο ωραριο. Θα επρεπε για τους γονεις που δουλευουν κ οι δυο μεχρι τοσο αργα να υπαρχει το 4 αλλα για τους υπολοιπους να υπαρχει μια ενδιαμεση,2 πχ... Υπερβολικα,ας κοιταξουν τις κυριες βαθμιδες που γινεται μπαχαλο κ τα ξαναλεμε.

 

 

Τα παιδάκια (αν το ολοήμερο δουλέυει σωστά) δεν κουράζονται. Μέχρι τις 12:30 το πρόγραμμα είναι το γνωστό που είναι και στο κλασικό. Μετά ακολουθεί πρετοιμασία φαγητού (όλα από τα παιδιά) και φαγητό μέχρις τισ 1:30-1:45. Μάζεμα φαγητού (από τα παιδιά) μέχρι τις 2 και μετά ύπνος/ξεκούραση μέχρι τις 2:45-3. Κανένα τέταρτο για ξύπνημα και συμμάζεμα σεντονιών (από τα παιδιά) πάμε στις 3:15. Μετά μια δραστηριότητα χειροτεχνίας ή εικαστικών και ένα παραμύθι και τέλειωσε η μέρα! Δεν είναι εντατικό το πρόγραμμα όπως το πρωί, αλλά δεν είναι και τελέιως χύμα.

 

Τώρα, γιατί δεν μπορεί να υπάρχει η συνατότητα να αποχωρεί ο καθένας όποτε θέλει. Πολύ απλά, οι δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο δεν έχουν αυστηρά χρονικά όρια. Μπορεί μια δραστηριότητα να πάρει 15 λεπτά, μπορεί 20 αν ενδιαφέρει πολύ τα παιδιά, αλλά μπορεί και λιγότερο. Αν έρχονται οι γονείς όποτε τους βολεύει για να πάρουν τα παιδιά, απλά γίνεται ένα μπάχαλο, διακόπτονται δραστηριότητες, τα παιδιά δεν ολοκληρώνουν και τελικά απογοητεύονται! Στο δημοτικό που υπάρχει η δυνατότητα να αποχωρ΄σήουν πιο νωρίς, αυτό δεν γίνεται όποτε θέλει ο καθένας, αλλά σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές, που γίνεται διάλειμμα. Επίσης, στο δημοτικό οι διδακτικές ώρες είναι συγκεκριμένες, άρα στις 2 π.χ. σίγουρα τα παιδιά θα έχουν διάλειμμα (κάτι που όπως είπε δεν μπορεί να γίνει στο Ν/Γ)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κορες? Εμενα η μικρη ξεκιναει προνηπιο τον Σεπ. Δεν θελω να τρωει και να κοιματε εκει, θελω να την παιρνω 12:30.....δεν θα μπορω?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι τέτοιο είναι παράνομο και δεν μπορεί να γίνει.

Μιλάω πάντα για δημόσια νηπιαγωγεία και με τις εγκυκλίους που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Πέρυσι, επειδή κάποια νηπιαγωγεία είχαν την ιδέα να το εφαρμόσουν αυτό, ήρθε αρχές Σεπτεμβρίου (ή Οκτωβρίου) εγκύκλιος που έλεγε ότι το ωράριο του νηπιαγωγείου είναι αυστηρό και ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα άλλης αποχώρησης (με εξαίρεση κάποια περίπτωση ανάγκης, φυσικά).

Και φυσικά το κάθε νηπιαγωγείο δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, καθώς είναι δημόσια υπηρεσία και υπάγεται σε κανόνες και νόμους. Μετά είναι υπόλογη η προϊσταμένη και το διδακτικό προσωπικό.....

 

 

το οτι ειναι παρανομο φυσικα δε σημαινει οτι δε συμβαινει... Εγω ξερω πολλους γονεις που πειρυσ τα επαιρναν στις 2. Βασικα ξεκινησε απο την κολλητη της διευθυντριας η φαση, το ειδαν αλλοι γονεις, παραπονεθηκαν, και για να μη γινουν καταγγελιες το επετρεψαν σε πολλους. Αυτο μετα εξαπλωθηκε και σε αλλα νηπιαγωγεια της πολης.

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι παρανομο φυσικα δε σημαινει οτι δε συμβαινει... Εγω ξερω πολλους γονεις που πειρυσ τα επαιρναν στις 2. Βασικα ξεκινησε απο την κολλητη της διευθυντριας η φαση, το ειδαν αλλοι γονεις, παραπονεθηκαν, και για να μη γινουν καταγγελιες το επετρεψαν σε πολλους. Αυτο μετα εξαπλωθηκε και σε αλλα νηπιαγωγεια της πολης.

 

 

Και να γίνει μια καταγγελία απλά την έχουν βάψει όλοι!!!!!! (Προσωπικά δεν θα δεχόμουν τίποτα άλλο από αυτό που λένε οι έγγραφες διαταγές).

 

Αλήθεια, αν πάθει κάτι κάποιο παιδί την ώρα που θα έπρεπε να είναι στο σχολείο, ποιός έχει την ευθύνη; Ή δεν το σκέφτηκαν; Κανονικά στην τάξη υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται "Ημερολόγιο σχολικής ζωής". Μας είχε πει ο προϊστάμενος να γράφουμε ποια παιδιά απουσιάζουν κάθε μέρα και ό,τι άλλο κρίνουμε αναγκαίο και έχει συμβεί στο σχολείο. ΑΠλά για δική μας κάλυψη. Αν, λοιπόν, εγώ γράψω ότι σήμερα δεν απουσιάζει κανένα παιδί, και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και κάποιο από τα παιδιά που έφυγε στις 2 το χτυπήσει ένα αυτοκίνητο. Τι γίνεται; Πολύ απλά (και λογικά) θα θεωρηθεί ότι το παιδί μου ξέφυγε, βγήκε στο δρόμο, έφυγε και το χτύπησε το αυτοκίνητο.....Λίγο να κοιτάμε και τον εαυτό μας οι εκπαιδυετικοί!!!!!

 

Νομίζω ότι σκοπός του φόρουμ δεν είναι το πώς θα κάνουμε κάποια παρανομία (ναι, ακόμα και αν μας βολέυει δεν παύει να είναι παρανομία), αλλά το ποιό είναι το νόμιμο....Εκτός και αν έχω καταλάβει λάθος........

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αλήθεια, αν πάθει κάτι κάποιο παιδί την ώρα που θα έπρεπε να είναι στο σχολείο, ποιός έχει την ευθύνη;

 

Ή δεν το σκέφτηκαν; Κανονικά στην τάξη υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται "Ημερολόγιο σχολικής ζωής". Μας είχε πει ο προϊστάμενος να γράφουμε ποια παιδιά απουσιάζουν κάθε μέρα και ό,τι άλλο κρίνουμε αναγκαίο και έχει συμβεί στο σχολείο. ΑΠλά για δική μας κάλυψη. Αν, λοιπόν, εγώ γράψω ότι σήμερα δεν απουσιάζει κανένα παιδί, και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και κάποιο από τα παιδιά που έφυγε στις 2 το χτυπήσει ένα αυτοκίνητο. Τι γίνεται; Πολύ απλά (και λογικά) θα θεωρηθεί ότι το παιδί μου ξέφυγε, βγήκε στο δρόμο, έφυγε και το χτύπησε το αυτοκίνητο.....Λίγο να κοιτάμε και τον εαυτό μας οι εκπαιδυετικοί!!!!!

 

 

Εννοείς ότι το παιδί θα έχει φύγει στις 2.00 χωρίς να το έχουν πάρει οι γονείς του;

 

Ή θα το έχουν πάρει οι γονείς του, θα χτυπηθεί από αυτοκίνητο και θα κατηγορηθεί ο νηπιαγωγός γιατί το έδωσε στις 2.00 και όχι στις 12.30 ή στις 4.00;

 

Δε βρίσκω προσωπικά να στέκει κάποιος τέτοιος λόγος ως επιχείρημα. Καταλαβαίνω το επιχείρημα στο δικό μας νηπιαγωγείο, όπου τα παιδιά μπορεί να κοιμούνται συγεκριμένες ώρες και να μην θέλουν να ταράξουν την ησυχία της τάξης με το να πηγαίνουν οι γονείς να παίρνουν παιδιά εκείνη την ώρα.

 

Από την άλλη αν δεν υπάρχει τέτοιος λόγος, βρίσκω τη συνοχή της τόσο ταλαιπωρημένης σύγχρονης οικογένειας πιο σημαντική από την διακοπή της δραστηριότητας της ζωγραφικής π.χ. στις 3.00 στο νήπιο. Οι περισσότεροι γονείς σήμερα εργάζονται και βλέπουν ελάχιστες ώρες τα παιδιά τους. Αν μια μέρα μπορέσω επειδή πήρα άδεια ή έτυχε να τελειώσω νωρίτερα να πάρω το παιδί μου μια ώρα νωρίτερα από το σχολείο του, για μένα είναι τεράστιο κέρδος.:wink:

 

(μιλάω φυσικά για παιδιά που παρακολουθούν ολοήμερο και βρίσκονται στο σχολείο καθημερινά 8 ώρες).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι το παιδί θα έχει φύγει στις 2.00 χωρίς να το έχουν πάρει οι γονείς του;

 

 

Και, όμως, όσο και να ακούγεται παράλογο, έχει συμβεί ΚΑι αυτό!

Πηρε γονιός το παιδί του νωρίτερα, έγινε ατύχημα και μετά τρέχανε το νηπιαγωγό γιατί έδωσε το παιδί νωρίτερα!!!!!

 

Όσο για το αν θα διακοπεί η ζωγραφική....ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ ζωγραφική αυτό που γίνεται στο ολοήμερο.Μίλησα για πιο χαλαρές δραστηριότητες. Μπορεί να είναι ζωγραφική, μπορεί δραματοποίηση, μπορεί χειροτεχνία.....Αν ένα παιδί δεν ολοκήρώσει το έργο του, απογοητεύεται.

Επίσης, αν εσύ (ή όποιος άλλος γονιός) έρθεις να πάρεις το δικό σου παιδί στις 2 ή στις 3, τα άλλα παιδιά που θα αναστατωθούν τι θα γίνουν; Εσύ βλέπεις το δικό σου παιδί και τη δική σου οικογένεια (και καλά κάνεις), εγώ όμως που μένω πίσω στο σχολείο, βλέπω τα υπόλοιπα παιδιά....

Τέλος, αν κάθε γονιός έρχεται όποτε θέλει, ο νηπιαγωγός θε μετατραπεί σε άτομο που ξεπροβοδίζει παιδιά, καθώς δεν θα μπορεί να κάνει καμία άλλη δραστηριότητα.

 

Εκτός αν αυτό που θέλουμε είναι ένας χώρος φύλαξης και όχι ένα σχολέιο για τα παιδιά...Εκέι πάω πάσο!

Link to comment
Share on other sites

Και, όμως, όσο και να ακούγεται παράλογο, έχει συμβεί ΚΑι αυτό!

Πηρε γονιός το παιδί του νωρίτερα, έγινε ατύχημα και μετά τρέχανε το νηπιαγωγό γιατί έδωσε το παιδί νωρίτερα!!!!!

 

Όσο για το αν θα διακοπεί η ζωγραφική....ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ ζωγραφική αυτό που γίνεται στο ολοήμερο.Μίλησα για πιο χαλαρές δραστηριότητες. Μπορεί να είναι ζωγραφική, μπορεί δραματοποίηση, μπορεί χειροτεχνία.....Αν ένα παιδί δεν ολοκήρώσει το έργο του, απογοητεύεται.

Επίσης, αν εσύ (ή όποιος άλλος γονιός) έρθεις να πάρεις το δικό σου παιδί στις 2 ή στις 3, τα άλλα παιδιά που θα αναστατωθούν τι θα γίνουν; Εσύ βλέπεις το δικό σου παιδί και τη δική σου οικογένεια (και καλά κάνεις), εγώ όμως που μένω πίσω στο σχολείο, βλέπω τα υπόλοιπα παιδιά....

Τέλος, αν κάθε γονιός έρχεται όποτε θέλει, ο νηπιαγωγός θε μετατραπεί σε άτομο που ξεπροβοδίζει παιδιά, καθώς δεν θα μπορεί να κάνει καμία άλλη δραστηριότητα.

 

Εκτός αν αυτό που θέλουμε είναι ένας χώρος φύλαξης και όχι ένα σχολέιο για τα παιδιά...Εκέι πάω πάσο!

 

emmaki τόνισα ότι μιλώ για παιδιά που μένουν καθημερινά 8 ώρες στο σχολείο.

 

Αυτά τα παιδιά μπορεί να αναστατώνονται και όταν φεύγουν τα άλλα παιδάκια στις 12.30, γιατί να αναστατωθούν περισσότερο αν φύγει κάποιο στις 3.00;

 

Νομίζω ότι κανένας νηπιαγωγός δεν θα αρνηθεί να πάρει ο γονιός το παιδί του νωρίτερα, αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος. Ωστόσο, διαφωνώ στο ότι για να θεωρηθεί κάποιος λόγος ως σοβαρός θα πρέπει ντε και καλά να αφορά κάποιο δυσάρεστο γεγονός (αρρώστιες, ατυχίες, κ.λπ.) ενώ το να δει μια μαμά το παιδί της λίγες ώρες παραπάνω μία μέρα που μπόρεσε δεν μπορεί να θεωρείται σοβαρός λόγος.:wink:

 

Κατά τα άλλα θα ήθελα ειλικρινά να μου εξηγήσεις ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που ζήτησε ευθύνη και "έτρεξε" τον εκπαιδευτικό επειδή ένα παιδί έπαθε ένα ατύχημα ενώ βρίσκονταν με τον γονιό του.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω στο ότι αν γίνεται τακτικά διακόπτει το εκαιδευτικό πρόγραμμα και είναι σε βάρος των άλλων παιδιών. Αν μπαινοβγαίνουν γονείς όποια ώρα θέλουν στην τάξη από το μεσημέρι και μετά δεν θα γίνεται δουλειά.

Αλλά αν δεν γίνεται συχνά δεν βλέπω πρόβλημα. Εγώ πήγα πέρσι 2 φορές και πήρα τα παιδιά πιο νωρίς, την μία γιατί έπρεπε να τα πάω για εξετάσεις και την άλλη για προσωπικούς λόγους. Δεν μου είπε κανείς τίποτα δεν έδωσα εξηγήσεις - είπα απλώς ότι πρέπει να τα πάρω. Φαντάζομαι αν γινόταν συχνά αυτό όμως να ήταν πρόβλημα.

Αν ο γονιός έρθει και πει είναι ανάγκη να πάρω το παιδί δεν νομίζω ότι οφείλει να δώσει εξηγήσεις στην νηπιαγωγό γιατί είναι ανάγκη. Από την άλλη δεν μπορεί να γίνεται κατάχρηση αυτής της ανάγκης γιατί τότε η τάξη δεν είναι λειτουργική. Αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα τότε καποιος πρέπει να το εξηγήσει στους γονείς αν δεν το καταλαμβαίνουν. Όλοι οι άλλοι λόγοι για μένα δεν πολυστέκουν (πχ περι ευθύνης) γιατί αμα θέλεις να είσαι καλυμενος γράφεις σε αυτό το βιβλίο που είπε η εμμακι ότι το παιδί το πήρε ο μπαμπάς την τάδε ώρα λόγω ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

emmaki τόνισα ότι μιλώ για παιδιά που μένουν καθημερινά 8 ώρες στο σχολείο.

 

Αυτά τα παιδιά μπορεί να αναστατώνονται και όταν φεύγουν τα άλλα παιδάκια στις 12.30, γιατί να αναστατωθούν περισσότερο αν φύγει κάποιο στις 3.00;

 

Νομίζω ότι κανένας νηπιαγωγός δεν θα αρνηθεί να πάρει ο γονιός το παιδί του νωρίτερα, αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος. Ωστόσο, διαφωνώ στο ότι για να θεωρηθεί κάποιος λόγος ως σοβαρός θα πρέπει ντε και καλά να αφορά κάποιο δυσάρεστο γεγονός (αρρώστιες, ατυχίες, κ.λπ.) ενώ το να δει μια μαμά το παιδί της λίγες ώρες παραπάνω μία μέρα που μπόρεσε δεν μπορεί να θεωρείται σοβαρός λόγος.:wink:

 

Κατά τα άλλα θα ήθελα ειλικρινά να μου εξηγήσεις ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που ζήτησε ευθύνη και "έτρεξε" τον εκπαιδευτικό επειδή ένα παιδί έπαθε ένα ατύχημα ενώ βρίσκονταν με τον γονιό του.

 

τα παιδια καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απ' οσα νομιζουμε και μπαινουν σε καποιο προγραμμα. αντιλαμβανονται και αποδεχονται οτι πχ το αλλο τμημα σχολαει στις 12.30. το να φευγει ομως, ενα απ το τμημα τους,που ξερουν οτι σχολανε ολα μαζι, ειναι αλλο. οκ, δεν ταραζονται παντα, ξερουν τί παει να πει εκτακτη αναγκη ή αρρωστια, αλλα σκεψου να ηθελε καθε γονιος να παιρνει το παιδι του 1 φορα το μηνα, σου λεω εγω, νωριτερα( x 25 παιδακια); καθε μερα του μηνα η νηπιαγωγος θα ηταν στην πορτα...:rolleyes:

 

Εννοείς ότι το παιδί θα έχει φύγει στις 2.00 χωρίς να το έχουν πάρει οι γονείς του;

 

Ή θα το έχουν πάρει οι γονείς του, θα χτυπηθεί από αυτοκίνητο και θα κατηγορηθεί ο νηπιαγωγός γιατί το έδωσε στις 2.00 και όχι στις 12.30 ή στις 4.00;

Δε βρίσκω προσωπικά να στέκει κάποιος τέτοιος λόγος ως επιχείρημα. Καταλαβαίνω το επιχείρημα στο δικό μας νηπιαγωγείο, όπου τα παιδιά μπορεί να κοιμούνται συγεκριμένες ώρες και να μην θέλουν να ταράξουν την ησυχία της τάξης με το να πηγαίνουν οι γονείς να παίρνουν παιδιά εκείνη την ώρα.

 

Από την άλλη αν δεν υπάρχει τέτοιος λόγος, βρίσκω τη συνοχή της τόσο ταλαιπωρημένης σύγχρονης οικογένειας πιο σημαντική από την διακοπή της δραστηριότητας της ζωγραφικής π.χ. στις 3.00 στο νήπιο. Οι περισσότεροι γονείς σήμερα εργάζονται και βλέπουν ελάχιστες ώρες τα παιδιά τους. Αν μια μέρα μπορέσω επειδή πήρα άδεια ή έτυχε να τελειώσω νωρίτερα να πάρω το παιδί μου μια ώρα νωρίτερα από το σχολείο του, για μένα είναι τεράστιο κέρδος.:wink:

 

(μιλάω φυσικά για παιδιά που παρακολουθούν ολοήμερο και βρίσκονται στο σχολείο καθημερινά 8 ώρες).

 

 

μα, αν τυχον γινει ενα δικαστηριο, ο εισαγγελεας θα ανατρεξει στους νομους! ακομη κι αν ο γονιος υποστηριζει του λογου το αληθες, η μαρτυρια του δεν θα ειναι ποτε ισχυροτερη απο τον νομο που λεει οτι μεχρι τις 15.45 επρεπε το παιδι να βρισκεται στο σχολειο,κι αφου δεν εβρισκεται εκει ειναι ευθυνη της νηπιαγωγου το τί επαθε!

ξερεις πόσα πραγματα ζητανε οι γονεις,εκτος νομου;;; να πηγαινουμε το παιδι τους τουαλετα(αλλα αν το ζηταγε αλλος γονιος,αυτος θα ελεγε:"κι εμενα, αν χτυπησει το δικο μου οση ωρα λειπει η δασκαλα στην τουαλετα;;;"), να το παιρνουν νωριτερα καθε πεμπτη γιατι εχει κολυμβητηριο, να δωσουμε καποια αντιβιωση, να παραλαμβανει το παιδακι το αλλο τους παιδι που, ομως, ειναι ανηλικο... και δεν ξερουμε ποτέ, πότε καποιος γονιος θα γυρισει εναντιον μας στο δικαστηριο, σε μια ατυχη στιγμη, προκειμενου να αποποιειθει της ευθυνης του... μπορει η δουλεια μας να ειναι λειτουργημα αλλα ειναι προτιμοτερο να ακολουθουμε πιστα τους νομους κι ας δυσαρεστουνται καποιοι γονεις...

αυτο που λες, εκφραζει δυστυχως, την αποψη που εχει η πλειοψηφια των γονιων για το νηπιαγωγειο... 'ε, δεν εγινε και τιποτα, ζωγραφικη και τραγουδακια κανουν μωρε!' δεν ειναι ομως ετσι, και ακομη και με την πιστη μας στους νομους, πολεμαμε οι νηπιαγωγοι, να το αλλαξουμε αυτο!!!

αν ηταν στο δημοτικο ή στα αγγλικα, θα πηγαινες να το παρεις για να εχεις μια παραπανω ωρα μαζι του ή θα προτιμουσες να μη χασει αυτην την ωρα στο μαθημα;

συγνωμη για την παρεμβαση και το μακροσκελες μηνυμα, αλλα πρεπει να επεξηγουνται αναλυτικα καποια πραγματα...;)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα παιδια καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απ' οσα νομιζουμε και μπαινουν σε καποιο προγραμμα. αντιλαμβανονται και αποδεχονται οτι πχ το αλλο τμημα σχολαει στις 12.30. το να φευγει ομως, ενα απ το τμημα τους,που ξερουν οτι σχολανε ολα μαζι, ειναι αλλο. οκ, δεν ταραζονται παντα, ξερουν τί παει να πει εκτακτη αναγκη ή αρρωστια, αλλα σκεψου να ηθελε καθε γονιος να παιρνει το παιδι του 1 φορα το μηνα, σου λεω εγω, νωριτερα( x 25 παιδακια); καθε μερα του μηνα η νηπιαγωγος θα ηταν στην πορτα...:rolleyes:

 

Φυσικά και τα παιδιά καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα πράγματα από ότι νομίζουν κάποιοι... Κάποια από αυτά τα παιδιά αντιλαμβάνονται πολύ καλά γιατί το άλλο τμήμα σχολάει στις 12.30 και αυτά όχι και το προσωπάκι τους αστράφτει από χαρά όταν φύγουν και αυτά μία μέρα νωρίτερα.

 

Τι ακριβώς εννοείς για την παιδαγωγό που θα έπρεπε κάθε μέρα του μήνα να είναι στην πόρτα για να πάρει κάποιος γονιός το παιδί του; Εννοείς ότι θα αποτελούσε ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα στην καθημερινότητά της να ανοίξει την πόρτα και να πάρει ο γονιός το παιδί του;

 

 

 

μα, αν τυχον γινει ενα δικαστηριο, ο εισαγγελεας θα ανατρεξει στους νομους! ακομη κι αν ο γονιος υποστηριζει του λογου το αληθες, η μαρτυρια του δεν θα ειναι ποτε ισχυροτερη απο τον νομο που λεει οτι μεχρι τις 15.45 επρεπε το παιδι να βρισκεται στο σχολειο,κι αφου δεν εβρισκεται εκει ειναι ευθυνη της νηπιαγωγου το τί επαθε!

 

Με ποιον ακριβώς τρόπο θα γίνει δικαστήριο για το υποτιθέμενο ατύχημα με κατηγορούμενο τον νηπιαγωγό;:confused:

 

Θα χτυπήσει το αυτοκίνητο ένα παιδί παρουσία του γονιού του και θα κινήσει το κράτος δίκη με κατηγορούμενο τον νηπιαγωγό γιατί έδωσε το παιδί στον γονιό του νωρίτερα από τις 15.45; Ή κάνει αγωγή ο γονιός προς τον νηπιαγωγό κατηγορώντας τον γιατί του έδωσε το παιδί του;

 

Συγγνώμη, αλλά αυτά είναι ιστορίες επιστημονικής φαντασίας.

 

 

 

αυτο που λες, εκφραζει δυστυχως, την αποψη που εχει η πλειοψηφια των γονιων για το νηπιαγωγειο... 'ε, δεν εγινε και τιποτα, ζωγραφικη και τραγουδακια κανουν μωρε!' δεν ειναι ομως ετσι, και ακομη και με την πιστη μας στους νομους, πολεμαμε οι νηπιαγωγοι, να το αλλαξουμε αυτο!!!

αν ηταν στο δημοτικο ή στα αγγλικα, θα πηγαινες να το παρεις για να εχεις μια παραπανω ωρα μαζι του ή θα προτιμουσες να μη χασει αυτην την ωρα στο μαθημα;

 

Μιλώ για να πάρω το παιδί μου όχι από το κανονικό πρόγραμμα εκπαίδευσης αλλά από το πρόγραμμα φύλαξης. Και ναι, φυσικά και θα έπαιρνα την κόρη μου που πηγαίνει δημοτικό, νωρίτερα από το πρόγραμμα φύλαξης του ολοημέρου σχολείου καθώς δεν θεωρώ ότι θα χάσει κάτι σημαντικότερο από αυτό που θα κερδίσει εκείνη την ημέρα (λίγες ώρες παραπάνω με την οικογένειά της).

 

Εννοείται ότι το πρόγραμμα του ολοημέρου είναι προαιρετικό και αφορά κυρίως στην απασχόληση και λιγότερο στην εκπαίδευση... διαφορετικά όλα τα παιδιά που δεν μένουν στο ολοήμερο σχολείο θα λάμβαναν χαμηλότερου επιπέδου εκπαίδευση από αυτά που μένουν στο ολοήμερο.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

 

Τι ακριβώς εννοείς για την παιδαγωγό που θα έπρεπε κάθε μέρα του μήνα να είναι στην πόρτα για να πάρει κάποιος γονιός το παιδί του; Εννοείς ότι θα αποτελούσε ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα στην καθημερινότητά της να ανοίξει την πόρτα και να πάρει ο γονιός το παιδί του;

 

 

 

 

 

Μιλώ για να πάρω το παιδί μου όχι από το κανονικό πρόγραμμα εκπαίδευσης αλλά από το πρόγραμμα φύλαξης. Και ναι, φυσικά και θα έπαιρνα την κόρη μου που πηγαίνει δημοτικό, νωρίτερα από το πρόγραμμα φύλαξης του ολοημέρου σχολείου καθώς δεν θεωρώ ότι θα χάσει κάτι σημαντικότερο από αυτό που θα κερδίσει εκείνη την ημέρα (λίγες ώρες παραπάνω με την οικογένειά της).

 

Εννοείται ότι το πρόγραμμα του ολοημέρου είναι προαιρετικό και αφορά κυρίως στην απασχόληση και λιγότερο στην εκπαίδευση... διαφορετικά όλα τα παιδιά που δεν μένουν στο ολοήμερο σχολείο θα λάμβαναν χαμηλότερου επιπέδου εκπαίδευση από αυτά που μένουν στο ολοήμερο.

 

 

Αυτό είναι το ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα!!!!!!

Το ολοήμερο ΔΕΝ είναι φύλαξη, αλλά είναι εκπαίδευση!!!!! Και μάλσιτα είναι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ πρόγραμμα εκπαίδευσης!!!! Το νηπιαγωγείο δεν έχει ρόλο φύλαξης αλλά εκπαίδευσης των παιδιών.

Ακριβώς αυτή είναι η "παρεξήγηση" που γίνεται. Όπως, λοιπόν, κάποιος δεν διακόπτει το ωριαίο πρόγραμμα του δημοτικού σχολείου που λέει ότι π.χ. η τελευταία ώρα κρατάει μέχρι τη 1, για να πάρει το παιδί του στη 1 παρά τέταρτο ή στις 12:30, έτσι πρέπει να σεβαστεί και το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου που το μεν κλασικό σχολάει στις 12:15 και το ολοήμερο στις 15:45 (το ολοήμερο δημοτικό σχολάει στις 16:15, υπάρχει η δυνατότητα αποχώρησης νωρίτερα, αλλά όχι ό,τι ώρα θέλει ο καθένας, παρά ό,τι ώρα υπάρχει διάλειμμα, που είπα ότι δεν υπάρχει στο Ν/Γ)

 

Όσο για το πρώτο θέμα, νομίζω ότι το ξεκαθάρισα. Εσύ θες να πάρεις το παιδί σου στη 1, η άλλη μαμά στη 1:15, η άλλη στη 1:20, η άλλη στις 2, γιατί έτσι θα περάσουν περισσότερο χρόνο με τα παιδιά τους. Εσύ, όμως, βλέπεις μόνο τη δική σου ανάγκη εκείνη τη στιγμή και δεν βλέπεις τη νηπιαγωγό που πρέπει κάθε 5 λεπτά να διακόπτει το μάθημα της (είπαμε ότι κάνουμε μάθημα εκείνη την ώρα, και ακόμα και το φαγητό ή ο ύπνος/ξεκούραση είναι εκπαιδευτική δραστηριότητα με στόχους) για να δίνει τα παιδιά. Δεν μπορεί να κάνει καμία άλλη δουλειά εκτός από το να είναι στην πόρτα και να δίνει παιδιά!!!!! Εκτός, βέβαια, αν θεωρείς ότι το κάθε παιδί, μπορεί να παίρνει μόνο του τα πράγματα του, να βγαίνει έξω την κατάλληλη ώρα και να περιμένει το γονιό του (κάτι που είναι φυσικά αδύνατο να γίνει)

Link to comment
Share on other sites

Το ολοήμερο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου ΔΕΝ είναι πρόγραμμα φύλαξης απλώς. Είναι κανονικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα πιο χαλαρό λόγω κούρασης, αλλά κανονικό πρόγραμμα. Το νηπιαγωγείο δεν είναι χώρος στάθμευσης είναι σχολείο.

 

Αυτό που είπε η evi για το ατύχημα εκτός σχολείου, έχει συμβεί σε συνάδελφο και ακόμη τρέχει, δεν είναι καθόλου επιστημονικής φαντασίας.

 

Τέλος ναι η νηπιαγωγός δεν είναι θυρωρός. Άλλο να συμβεί κάτι έκτακτο ΜΙΑ φορά κι άλλο να πηγαινοέρχεται ο καθένας όπως του φανεί. Για να ανοίξω την πόρτα αφήνω μόνα τους τα παιδιά, διακόπτω τον ύπνο ή τη συγκέντρωσή τους στη δραστηριότητα εκείνη τη στιγμή και επιπλέον το ωράριο του σχολείου δεν τροποποιείται κατά βούληση. Πρέπει να πάρει σχετική απόφαση ο Περιφερειακός διευθυντής.

 

Στην περίπτωση που συμβαίνει κάτι πάαααρα πολύ σοβαρό και το παιδί πρέπει κάθε μέρα να αποχωρεί νωρίτερα, πρέπει να ενημερωθεί ο Διευθυντής εκπαίδευσης και να δώσει ενυπόγραφα την άδειά του. Φυσικά πρέπει να έχει υπογράψει και ο γονέας ότι εκείνος φέρει την ευθύνη για τη μη κανονική αποχώρηση του παιδιού.

 

Αυτά συμβαίνουν για την ασφάλεια των παιδιών, αλλά και για τη διασφάλιση της απρόσκοπτης λειτουργίας του προγράμματος και την ποιότητά του. Βεβαίως εννοείται ότι για την ποιότητα απαιτούνται και 30.000 άλλα πράγματα (και λίγα λέω) αλλά και αυτό. Συνεπώς κατά τη γνώμη μου τα νηπιαγωγεία μπάτε σκύλοι αλέστε είναι για καταγγελία και όχι για χειροκρότημα.

 

Εάν θέλετε να σχολούν τα παιδιά νωρίτερα, επιλέξτε ένα κλασικό νηπιαγωγείο και αν δεν υπάρχει στη γειτονιά σας συζητήστε το με τον Διευθυντή εκπαίδευσης και την Προϊσταμένη του νηπιαγωγείου για να βρεθεί λύση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και ο ρόλος και ο σκοπός του ολοήμερου νηπιαγωγείου και δημοτικού σχολείου είναι και η φύλαξη των παιδιών, όπως έχει αναφέρει το ίδιο το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, λόγω των σύγχρονων συνθηκών εργασίας και των δύο γονιών.

 

Από εκεί και πέρα φυσικά όταν τα παιδιά βρίσκονται στο σχολείο θα απασχολούνται με κάποια εκπαιδευτική δραστηριότητα, πιο χαλαρά όπως είπε και η miriki λόγω της κούρασης....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η δραστηριότητα αυτή αποτελεί μέρος της βασικής τους εκπαίδευσης με την έννοια του ότι θα στερηθούν την βασική εκπαίδευση αν την χάσουν.

 

Όπως τόνισα άλλωστε αυτό θα σήμαινε ότι όλα τα παιδιά που δεν μένουν στο ολοήμερο σχολείο στερούνται ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Συμβαίνει όντως κάτι τέτοιο;

 

Στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει ο γιος μου τα παιδιά τα βάζουν για ύπνο μέχρι τις 15.45 που σχολάνε. Στο ολοήμερο δημοτικό που πηγαίνει η κόρη μου, αυτή την εποχή γυρνούν σαν τις άδικες κατάρες σε ατελείωτα διαλλείμματα στην ώρα του ολοήμερου.

 

Θα παρακαλούσα ειλικρινά μία από όλες εσάς τις εκπαιδευτικούς που έχουν συναντήσει αληθινές ιστορίες με εκπαιδευτικό που κατηγορήθηκε σε δικαστήριο γιατί έδωσε το παιδί στον γονιό του μετα τις 12.30 αλλά πριν τις 15.45 και βρέθηκε αντιμέτωπη με τη δικαιοσύνη γι' αυτόν τον λόγο να μου περιγράψουν την ιστορία, γιατί ευθέως αμφισβητώ την ύπαρξη τέτοιου συμβάντος.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ο ρόλος και ο σκοπός του ολοήμερου νηπιαγωγείου και δημοτικού σχολείου είναι και η φύλαξη των παιδιών, όπως έχει αναφέρει το ίδιο το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, λόγω των σύγχρονων συνθηκών εργασίας και των δύο γονιών.

 

το μικρό αυτό και παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, γιατί δε σημαίνει αποκλειστικά φύλαξη όπως το ανέφερες πριν. Είναι διαφορετικό το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου από του δημοτικού

 

Από εκεί και πέρα φυσικά όταν τα παιδιά βρίσκονται στο σχολείο θα απασχολούνται με κάποια εκπαιδευτική δραστηριότητα, πιο χαλαρά όπως είπε και η miriki λόγω της κούρασης....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η δραστηριότητα αυτή αποτελεί μέρος της βασικής τους εκπαίδευσης με την έννοια του ότι θα στερηθούν την βασική εκπαίδευση αν την χάσουν.

 

Όπου το ολοήμερο νηπιαγωγείο λειτουργεί όπως θα έπρεπε τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να εμβαθύνουν περισσότερο και να εμπλουτίσουν καλύτερα τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους. Όπως και να χει όταν διακόπτεται κάτι είναι δύσκολο να ανακτηθεί η συνοχή και η συγκέντρωση της ομάδας είναι μικρά παιδιά.

 

Όπως τόνισα άλλωστε αυτό θα σήμαινε ότι όλα τα παιδιά που δεν μένουν στο ολοήμερο σχολείο στερούνται ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Συμβαίνει όντως κάτι τέτοιο;

 

Στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει ο γιος μου τα παιδιά τα βάζουν για ύπνο μέχρι τις 15.45 που σχολάνε. Σε ολόκληρο το πρόγραμμα; Δηλ τρώνε και κοιμούνται; Μίλα με τη σύμβουλο είναι απαράδεκτο αν συμβαίνει έτσι.

 

Θα παρακαλούσα ειλικρινά μία από όλες εσάς τις εκπαιδευτικούς που έχουν συναντήσει αληθινές ιστορίες με εκπαιδευτικό που κατηγορήθηκε σε δικαστήριο γιατί έδωσε το παιδί στον γονιό του μετα τις 12.30 αλλά πριν τις 15.45 και βρέθηκε αντιμέτωπη με τη δικαιοσύνη γι' αυτόν τον λόγο να μου περιγράψουν την ιστορία, γιατί ευθέως αμφισβητώ την ύπαρξη τέτοιου συμβάντος.

 

για το τελευταίο θα μου επιτρέψεις να ζητήσω άδεια από τη σύμβουλό μου που μας το περιέγραψε, μήπως τυχόν φωτογραφηθεί περιστατικό περισσότερο από όσο πρέπει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ο ρόλος και ο σκοπός του ολοήμερου νηπιαγωγείου και δημοτικού σχολείου είναι και η φύλαξη των παιδιών, όπως έχει αναφέρει το ίδιο το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, λόγω των σύγχρονων συνθηκών εργασίας και των δύο γονιών.

 

Από εκεί και πέρα φυσικά όταν τα παιδιά βρίσκονται στο σχολείο θα απασχολούνται με κάποια εκπαιδευτική δραστηριότητα, πιο χαλαρά όπως είπε και η miriki λόγω της κούρασης....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η δραστηριότητα αυτή αποτελεί μέρος της βασικής τους εκπαίδευσης με την έννοια του ότι θα στερηθούν την βασική εκπαίδευση αν την χάσουν.

 

Όπως τόνισα άλλωστε αυτό θα σήμαινε ότι όλα τα παιδιά που δεν μένουν στο ολοήμερο σχολείο στερούνται ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Συμβαίνει όντως κάτι τέτοιο;

 

Στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει ο γιος μου τα παιδιά τα βάζουν για ύπνο μέχρι τις 15.45 που σχολάνε. Στο ολοήμερο δημοτικό που πηγαίνει η κόρη μου, αυτή την εποχή γυρνούν σαν τις άδικες κατάρες σε ατελείωτα διαλλείμματα στην ώρα του ολοήμερου.

 

Θα παρακαλούσα ειλικρινά μία από όλες εσάς τις εκπαιδευτικούς που έχουν συναντήσει αληθινές ιστορίες με εκπαιδευτικό που κατηγορήθηκε σε δικαστήριο γιατί έδωσε το παιδί στον γονιό του μετα τις 12.30 αλλά πριν τις 15.45 και βρέθηκε αντιμέτωπη με τη δικαιοσύνη γι' αυτόν τον λόγο να μου περιγράψουν την ιστορία, γιατί ευθέως αμφισβητώ την ύπαρξη τέτοιου συμβάντος.

 

Το ΚΑΙ που τόνισα είναι το κλειδί!

 

Πρώτα ο ρόλος του σχολείου είναι εκπαιδευτικός και μετά υπάρχει για τη διευκόλυνση των γονέων.

 

Λυπάμαι πάρα πολύ αν αυτό δεν έχει γίνει κατανοητό από μερίδα γονέων. Επίσης, με προσβάλει ως επιστήμονα παιδαγωγό! Είμαι επιστήμονας και δεν είμαι θυρωρός ή φύλακας παιδιών. Αν θέλετε κάτι τέτοιο, πολύ απλά εισηγηθείτε να προσλαμβάνονται φύλακες για τα παιδιά σας και όχι εκπαιδευτικοί!!!!!!!!!! Θα σας κοστίσει και λίγότερο!!!!!!

 

Όσο για την αμφισβήτηση των περιστατικών.....λυπάμαι, αλλά δεν θα εκθέσω μέσα στο φόρουμ στοιχεία συναδέλφων που έχουν διασυρθεί στα δικαστήρια για τον πολύ απλό λόγο ότι θέλησαν να βοηθήσουν κάποιους γονείς.

 

Τέλος, για τη χρησιμότητα του ολοήμεορυ σχολείου στην εκπαίδευση των παιδιών έχουν γραφτεί πολλές μελέτες και έουν γίνει πολλές έρευνες διεθνώς που υπογραμμίζουν αυτή ακριβώς τη θετική πλευρά του ολοήμερου. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει και να βρει.

Άλλωστε σε αυτές βασίζονται και οι εκπαιδευτικοί που ζητούν να γίνουν όλα τα σχολεία ολοήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τα παιδιά καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα πράγματα από ότι νομίζουν κάποιοι... Κάποια από αυτά τα παιδιά αντιλαμβάνονται πολύ καλά γιατί το άλλο τμήμα σχολάει στις 12.30 και αυτά όχι και το προσωπάκι τους αστράφτει από χαρά όταν φύγουν και αυτά μία μέρα νωρίτερα.

 

Τι ακριβώς εννοείς για την παιδαγωγό που θα έπρεπε κάθε μέρα του μήνα να είναι στην πόρτα για να πάρει κάποιος γονιός το παιδί του; Εννοείς ότι θα αποτελούσε ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα στην καθημερινότητά της να ανοίξει την πόρτα και να πάρει ο γονιός το παιδί του;

 

 

Με ποιον ακριβώς τρόπο θα γίνει δικαστήριο για το υποτιθέμενο ατύχημα με κατηγορούμενο τον νηπιαγωγό;:confused:

 

Θα χτυπήσει το αυτοκίνητο ένα παιδί παρουσία του γονιού του και θα κινήσει το κράτος δίκη με κατηγορούμενο τον νηπιαγωγό γιατί έδωσε το παιδί στον γονιό του νωρίτερα από τις 15.45; Ή κάνει αγωγή ο γονιός προς τον νηπιαγωγό κατηγορώντας τον γιατί του έδωσε το παιδί του;

 

Συγγνώμη, αλλά αυτά είναι ιστορίες επιστημονικής φαντασίας.

 

 

Μιλώ για να πάρω το παιδί μου όχι από το κανονικό πρόγραμμα εκπαίδευσης αλλά από το πρόγραμμα φύλαξης. Και ναι,φυσικά και θα έπαιρνα την κόρη μου που πηγαίνει δημοτικό, νωρίτερα από το πρόγραμμα φύλαξης του ολοημέρου σχολείου καθώς δεν θεωρώ ότι θα χάσει κάτι σημαντικότερο από αυτό που θα κερδίσει εκείνη την ημέρα (λίγες ώρες παραπάνω με την οικογένειά της).

 

 

Εννοείται ότι το πρόγραμμα του ολοημέρου είναι προαιρετικό και αφορά κυρίως στην απασχόληση και λιγότερο στην εκπαίδευση... διαφορετικά όλα τα παιδιά που δεν μένουν στο ολοήμερο σχολείο θα λάμβαναν χαμηλότερου επιπέδου εκπαίδευση από αυτά που μένουν στο ολοήμερο.

 

:shock::shock:! προφανως, δεν εισαι και πολυ fan του νηπιαγωγειου... μιλας για φυλαξη, οτι το παιδι χαιρεται να φευγει απ το σχολειο... ακουγεσαι σαν να κανει καταναγκαστικο εργο το παιδι!!! εγω παντως εχω παιδια που, παρολο που εκαναν εμετο ή χτυπουσαν ή τα πονουσε το αυτακι τους, ελεγαν δεν ειναι τιποτα για να μην τα παρουν απ το σχολειο!!! ή οταν οι γονεις δεν ηθελαν να τα φερουν λογω κρυου ή λογω κρυολογηματων, τους ελεγαν οτι δεν ειχαμε σχολειο,οχι οτι ειχαμε αλλα εκεινα δεν θα ερχονταν γιατι εκλαιγαν και ηθελαν να ερθουν...:rolleyes:

 

οχι, βεβαια, δε μιλαω για κοπο, οταν εχεις υπο την προσοχη σου 25 παιδακια,αυτο ειναι βολτουλα:lol:!!! αλλα οχι οτι θα θελα και μια φορα την ημερα να κοβω τη δραστηριοτητα μου στη μεση για να ανοιγω την πορτα για να παιρνει ο καθε γονιος το παιδι του οποτε θελει!! γιατι μετα η μια θα γινει δυο, κοκ. εγω δεν εχω θεμα, ανοιγω και για τις αναγκες του δημοτικου την πορτα, αλλα οχι οτι πρεπει να γινεται και νομος!

 

δικηγορος δεν ειμαι ουτε δικαστης, αλλα αν τεθει θεμα οτι πηρε ο γονιος το παιδι νωριτερα απ το σχολειο, θα αναζητηθει κι αυτη η πλευρα της υποθεσης απο καποιον δικηγορο,ναι! δε μου λες, αν εγω το δωσω σε ανηλικο αδερφο το παιδι και γινει ατυχημα, πώς θα μπορεσεις εσυ να με σωσεις απ τη φυλακη;;;:confused: αφου και υπευθ. δηλ. με γνησιο απ την αστυνομια να μου φερεις που να λεει οτι θελεις το παιδακι σου να το παιρνει το μεγαλυτερο σου παιδι, και παλι, φυλακη θα παω! οι νομοι στο δημοσιο, αν τους παραβιασουμε και καποιος το χρησιμοποιησει εναντιον μας, ειναι αμειλικτοι!!! και στο τελευταιο παραδειγμα, μπορει ο γονιος να ισχυριστει οτι δεν ήξερε οτι απαγορευεται και να ζητησει τα ρεστα απ τη νηπιαγωγο!

εμενα μου ετυχε να δωσω παιδι στη ΜΑΝΑ ΤΟΥ, και κοντευα να πανε μεσα, γιατι η μαμα ειχε καταθλιψη και κατι αλλα τετοια με χαρτι ψυχιατρου και απαγορευοταν να το βλεπει, μηπως το βλαψει, αλλα ο μπαμπας ΞΕΧΑΣΕ να μου το πει, ζητουσε ομως να καλεσουμε αστυνομια, να με συλλαβουν...! οταν εχεις καει απ το χυλο, φυσας και το γιαουρτι, λοιπον....

και εν πασει περιπτωσει, σου φαινεται παραλογο που ακολουθουμε τους νομους; πρεπει να ειναι υπολογοι οι εκπαιδευτικοι γι' αυτο;;;; θα προτιμουσες να ειμαστε πιο ελαστικοι, για να εξυπηρετηθεις εσυ, αλλα με κινδυνο να συμβουν διαφορα αναπαντεχα, που εμενα ομως δεν με καλυπτουν νομικα;;; γιατι, για τις αλλες παρατυπιες των γονιων που σου παρεθεσα, δεν ειδα να σχολιασεις κατι...:rolleyes:

 

δηλαδη, αν μια μερα ησουν διαθεσιμη απο τις 10, δε θα πηγαινες να το παρεις απ το σχολειο, που εκεινη την ημερα δε θα κερδιζε μια παραπανω ωρα αλλα μια ολοκληρη μερα με τη μαμα του...; δεν ξερω για το δημοτικο αλλα στο νηπιαγωγειο, κανενα κομματι του ολοημερου δε λεγεται φυλαξη...

 

 

οχι η εκπαιδευση, αν αυτο μονο ειναι το ενδιαφερον σου, δεν ειναι υποδεεστερη στο κλασσικο απ ο,τι στο ολοημερο... αν ομως μιλαμε για κοινωνικοποιηση, δημιουργικοτητα, δεσιμο με τα αλλα παιδια, εξοικειωση με καθημερινα πραγματα(δεσιμο κορδονιων μετα τη χαλαρωση, αλληλοβοηθεια στο συμμαζεμα, μοιρασμα του φαγητου, σεβασμος στην ξεκουραση του διπλανου μας), και γενικοτερα λιιιγο παραπανω στροφαρισμα σε ο,τι κι αν σημαινει, κοινωνια του σχολειου, ναι, υπαρχει διαφορα στη γενικοτερη εξοικειωση των παιδιων του ολοημερου απο αυτα του κλασσικου!!!(νηπιαγωγειου!)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ΚΑΙ που τόνισα είναι το κλειδί!

 

Πρώτα ο ρόλος του σχολείου είναι εκπαιδευτικός και μετά υπάρχει για τη διευκόλυνση των γονέων.

 

Λυπάμαι πάρα πολύ αν αυτό δεν έχει γίνει κατανοητό από μερίδα γονέων. Επίσης, με προσβάλει ως επιστήμονα παιδαγωγό! Είμαι επιστήμονας και δεν είμαι θυρωρός ή φύλακας παιδιών. Αν θέλετε κάτι τέτοιο, πολύ απλά εισηγηθείτε να προσλαμβάνονται φύλακες για τα παιδιά σας και όχι εκπαιδευτικοί!!!!!!!!!! Θα σας κοστίσει και λίγότερο!!!!!!

 

Όσο για την αμφισβήτηση των περιστατικών.....λυπάμαι, αλλά δεν θα εκθέσω μέσα στο φόρουμ στοιχεία συναδέλφων που έχουν διασυρθεί στα δικαστήρια για τον πολύ απλό λόγο ότι θέλησαν να βοηθήσουν κάποιους γονείς.

 

Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις. Προσβαλλόμαστε αν είναι φύλαξη αλλά όχι αν είναι και φύλαξη;

 

Μα το αναφέρει και το παιδαγωγικό ινστιτούτο ότι ο λόγος δημιουργίας του ολοήμερου σχολείου είναι η εργασία και των δύο γονιών στη σύγχρονη κοινωνία.

 

Φυσικά και η φύλαξη θα περιλαμβάνει εκπαιδευτικές δραστηριότητες αλλά αυτό δε σημαίνει ότι παύει να είναι φύλαξη.

 

Αντίστοιχες μονάδες για τη διευκόλυνση των εργαζομένων μητέρων εκτός σχολικού ωραρίου είναι και τα ΚΔΑΠ.

Και αυτά έχουν δημιουργηθεί για την φύλαξη αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ταυτόχρονα δεν προσφέρουν και εκπαιδευτικό έργο ώστε να απασχολούνται δημιουργικά τα παιδιά.

 

Ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις όταν ο στόχος είναι η διευκόλυνση του γονιού που εργάζεται (μην μου πείτε ότι στέλνουν τα παιδιά τους σε ολοήμερα σχολεία γονείς που δεν εργάζονται απλά και μόνο για να εκπαιδευτούν καλύτερα), βρίσκω ότι καλό είναι να διευκολύνεται όποτε αυτό είναι δυνατό να περνά περισσότερες ώρες το παιδί με την οικογένειά του.

 

 

Σχετικά με το περιστατικό, ναι το αμφισβητώ γιατί αντιτίθεται κάθε λογικής να αναφέρει κάποιος ότι ένα εκπαιδευτικός μπορεί να κατηγορηθεί σε δικαστήριο γιατί παρέδωσε το παιδί στον νόμιμο κηδεμόνα του πριν τις 15.45 και το παιδί έπαθε ατύχημα. Δεν στέκει ως ισχυρισμός ούτε ως κατηγορία σε δικαστήριο, εκτός και αν πρόκειται για τελείως διαφορετική υπόθεση (όπως π.χ. να παρέδωσε ο εκπαιδευτικός το παιδί σε κάποιον που δεν ήταν νόμιμος κηδεμόνας του).

 

 

Τέλος, για τη χρησιμότητα του ολοήμεορυ σχολείου στην εκπαίδευση των παιδιών έχουν γραφτεί πολλές μελέτες και έουν γίνει πολλές έρευνες διεθνώς που υπογραμμίζουν αυτή ακριβώς τη θετική πλευρά του ολοήμερου. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει και να βρει.

Άλλωστε σε αυτές βασίζονται και οι εκπαιδευτικοί που ζητούν να γίνουν όλα τα σχολεία ολοήμερα.

 

 

Εννοείς ότι υπάρχει κίνηση εκπαιδευτικών με αίτημα να καθιερωθεί η υποχρεωτική οκτάωρη παρακολούθηση σε όλα τα σχολεία, νηπιαγωγεία και δημοτικά, ώστα να λαμβάνουν καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης;:shock:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!

 

Αν κάποιος δεν θέλει να καταλάβει τι λέμε και είναι αντίθετος στον εκπαιδευτικό ρόλο του ολοήμερου νηπιαγωγείου, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον.

 

Ευτυχώς, αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους, το νηπιαγωγείο είναι ΣΧΟΛΕΙΟ και ως ΣΧΟΛΕΙΟ πρέπει να το αντιμετωπίζουν. Όπως, λοιπόν, δεν κάνουν ό,τι θέλουν στο δημοτικό ΣΧΟΛΕΙΟ που φοιτούν τα παιδιά τους, αλλά σέβονται κάποια πράγματα, το ίδιο ΟΦΕΙΛΟΥΝ να κάνουν και στο νηπιαγωγείο (εγώ ως νηπιαγωγός δεν πρόκειται να κάνω κάτι πέρα από αυτό που λέει ο νόμος, εκτός και αν μου έρθει έγγραφη διαταγή από τον προϊστάμενο μου)

Link to comment
Share on other sites

Σε εκπαιδευτικό επίπεδο, συγκρίνοντας παιδιά που επί 2 χρόνια φοίτησαν σε ολοήμερο ή σε κλασικό τμήμα και βλέποντάς τα στην Α δημοτικού, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Για το ωράριο, δεν μπορούν βέβαια οι γονείς να παίρνουν το παιδί τους ότι ώρα τους βολεύει, όμως είναι αλήθεια ότι είναι δυσλειτουργικό- το 12.30 είναι πολύ νωρίς και το 15.45 πολύ αργά. Γι' αυτό θα έπρεπε να υπάρχει κι ένα ενδιάμεσο 14.00 ή κάτι τέτοιο. Έτσι, δεν θα διακόπτονταν καμία δραστηριότητα και ούτε η νηπιαγωγός θα έκανε τον θυρωρό, επειδή θα ήταν νόμιμο.

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Σε εκπαιδευτικό επίπεδο, συγκρίνοντας παιδιά που επί 2 χρόνια φοίτησαν σε ολοήμερο ή σε κλασικό τμήμα και βλέποντάς τα στην Α δημοτικού, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

Για το ωράριο, δεν μπορούν βέβαια οι γονείς να παίρνουν το παιδί τους ότι ώρα τους βολεύει, όμως είναι αλήθεια ότι είναι δυσλειτουργικό- το 12.30 είναι πολύ νωρίς και το 15.45 πολύ αργά. Γι' αυτό θα έπρεπε να υπάρχει κι ένα ενδιάμεσο 14.00 ή κάτι τέτοιο. Έτσι, δεν θα διακόπτονταν καμία δραστηριότητα και ούτε η νηπιαγωγός θα έκανε τον θυρωρό, επειδή θα ήταν νόμιμο.

 

Δεν θα ήταν όμως άδικο για τα παιδιά να χάνουν πράγματα;

π.χ. μπορεί μετά την ξεκούραση να γίνει πρόβα για τη γιορτή, ή μπορεί να γίνει κάοια δραστηριότητα που σχετίζεται άμεσα με το project που δουλεύεται εκείνη την περίοδο στο σχολείο....

Αν υπάρχει αποχώρηση πιο νωρίς, απλά ακυρώνεται ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας της απογευματινής βάρδιας. Δεν μπορείς να κάνεις δραστηριότητες εκπαιδευτικές με ένα μέρος των παιδιών και την επόμενη μέρα να θες να προχωρήσεις με όλα τα παιδιά. (Για το λόγο αυτό, όταν λείπουν παιδιά λόγω αρρώστειας από το σχολείο δυσκολεύονται πολύ να ακολουθήσουν τα υπόλοιπα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...