Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ


Recommended Posts

Κορίτσια σας το λέω επειδή η αδερφή μου είναι σε δημοτικό και το ξέρω σίγουρα ότι άλλαξε ο νόμος. Δε γίνεται παράτυπα! Στο ολοήμερο δημοτικό μπορούν οι γονείς να παίρνουν τα παιδιά τους ό,τι ώρα θέλουν πια!

 

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο δημοτικό, αλλά στο νηπιαγωγείο το ωράριο είναι αυτό που προαναφέρθηκε και είναι αυστηρή η τήρησή του. Μάλιστα ορίζεται με εγκύκλιο ήδη από το 2008. Την εγκύκλιο μπορείς να τη βρεις στο http://www.doe.gr/egk/olon0809.pdf

 

Επίσης, μπορείς να διαβάσεις το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων

 

Όσον αφορά τα δημοτικά σχολεία, η αποχώρηση, σύμφωνα με το υπουργείο (http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/205-wrologio-programma-olohmero-dhmotiko-scholeio.html ), μπορεί να γίνει

· Με τη λήξη του ολοήμερου προγράμματος (16:15),

· Κατά το χρονικό διάστημα 15:30 - 15:40, εφόσον έχει κατατεθεί υπεύθυνη δήλωση των γονέων στη σχολική μονάδα.

 

Επίσης, αν τα παιδιά μετέχουν στην προαιρετική ζώνη (16:15-17:00) αποχωρούν στις 17:00

Αν σε κάποιο σχολέιο υπάρχουν άλλες ώρες αποχώρησης είναι παράτυπο και οι δάσκαλοι έκθετοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γνωριζει καποιος τι γινεται με τις βεβαιωσεις αυτες για το ολοημερο οταν ο γονιος ειναι ελευθερος επαγγελματιας?

απο ποιον να παρει βεβαιωση? δηλωση του ιδιου αρκει? τι λετε οι νηπιαγωγοι?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος τι γινεται με τις βεβαιωσεις αυτες για το ολοημερο οταν ο γονιος ειναι ελευθερος επαγγελματιας?

απο ποιον να παρει βεβαιωση? δηλωση του ιδιου αρκει? τι λετε οι νηπιαγωγοι?

 

ΔΕΝ ζητούνται βεβαιώσεις στο ολοήμερο νηπιαγωγείο.

 

ΑΝ ζητηθούν με τη φετεινή εγκύκλιο εγγραφών, μια βεβαίωση από το επιμελητήριο (ή δεν ξέρω ποιός άλλος μπορεί να είναι ο φορέας εκπροσώπισης) θεωρώ ότι είναι αρκετή

Link to comment
Share on other sites

τα δημοσια ολοημερα εχουν ωραριο το κλασικο 12.25 και 3.45 το ολοημερο. χωρις ομως να εχεις τη δυνατοτητα να παρεις το παιδι πιο νωρις απο τη λήξη του ωραριου.

 

ουρσουλίνες στο μαρούσι: 4000? το χρονο το νηπιαγωγειο. μεσα στην τιμη περιλαμβανονται οι ετησιοι εκπαιδευτικοι περίπατοι. κανα 1000 το σχολικο και 160 το χρονο το κολυμβητήριο. ωραριο 8-2μ.μ. και εχει δυνατοτητα φυλαξης μίας ή δύο ωρών. με επιπλεόν κόστος που δε θυμαμαι. σχολικο ειστροφής εχει μονο στις 2μ.μ. μετα πρεπει να παρεις το παιδί εσυ.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας το λέω επειδή η αδερφή μου είναι σε δημοτικό και το ξέρω σίγουρα ότι άλλαξε ο νόμος. Δε γίνεται παράτυπα! Στο ολοήμερο δημοτικό μπορούν οι γονείς να παίρνουν τα παιδιά τους ό,τι ώρα θέλουν πια!

 

σου δινουν χαρτι και συμπληρωνεις τι ωρα θα το παίρνεις. αλλα στο δημοτικο, στο νηπιαγωγειο δεν ισχυει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ωράριο ποικίλει αλλά το νόμιμο είναι 7πμ-6μμ

Το ποσό για τα ιδιωτικά γύρω στα 420€ (το φούλ ωράριο με φαγητό δικό τους και σχολικό)

Για τα δημόσια ολοήμερα έχει εισοδηματικά κριτήρια, οπότε αν δουλεύετε κι οι δύο και δεν έχεις γνωστό να σπρώξει την δουλεια, αστο...

 

αυτο ισχυει γαι τους δημοτικους παιδικούς σταθμούς. στα δημοσια σχολεια (που ανηκουν στο υπουργειο παιδειας) δεν εχει εισοδηματικα κριτηρια.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ... θα ήθελα να έχω την ηρεμία μου να το ψάξω κι όχι να τρέχω σαν την τρελλή. Επίσης σκεφτόμουν και τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία αλλά αν είναι γύρω στα 4000το χρόνο ... όχι παραπάνω. Τα ολοήμερα τα νηπιαγωγεία τι λένε γενικά? Τους κάνουν κάτι ή απλά κάθονται και περιμένουν να περάσει η ώρα και τους βάζουν DVD?

 

το εκπαιδευτικο προγραμμα στα ολοημερα νηπιαγωγεια χωριζεται σε δυο βαρδιες με δυο δασκάλες. η πρωτη δασκαλα διδάσκει 8.15-12.25 και η αλλη ερχεται μεχρι τις 3.45.

στο ενδιαμεσο τρωνε και ξεκουραζονται τα παιδιά.

μετα το φαγηρο και την ξεκούραση που αναλαμβάνει η δευτερη νηπιαγωγός κανει μαθημα κανονικα. οπως και η πρωινη βάρδια.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

για νηπιαγωγειο μπορεις να κοιταξεις αν εισαι κοντα, στη σχολη χατζηβεη στη φιλαδελφεια, ειναι οικογενειακ η διευθυνση απο τοτε που πηγαινα εγω ( μπαμπας, συζυγος κ τωρα νομιζω η κορη) και θυμαμαι ακομα που ειχαμε περασει πολυ καλα!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη είχα ακούσει και για την ελληνογαλλική στην Αγία Παρασκευή ότι είναι φτηνά. Ξέρεις κάτι? Οι ουρσουλίνες είναι θηλεων??

 

Γενικά τα δημόσια αξίζουν ή είναι πούθα πέσεις τελείως???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη είχα ακούσει και για την ελληνογαλλική στην Αγία Παρασκευή ότι είναι φτηνά. Ξέρεις κάτι? Οι ουρσουλίνες είναι θηλεων??

 

Γενικά τα δημόσια αξίζουν ή είναι πούθα πέσεις τελείως???

 

για την ελληνογαλλικη δεν ξερω

οι ουρσουλινες είναι μικτο και δεν εχει σχεση πια με καλόγριες. κανονικο σχολειο με εμφαση στα γαλλικα απο το προνηπιο. εγω την εγραψα ουρσουλίνες. πανε τα 3 ανήψια μου απο το προνηπιο και ειναι ευχαριστημενες οι ξαδελφες μου.

καποια δημοσια αξίζουν αλλα εχει σχεση με τον διευθυντη και τη δασκάλα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

για την ελληνογαλλικη δεν ξερω

οι ουρσουλινες είναι μικτο και δεν εχει σχεση πια με καλόγριες. κανονικο σχολειο με εμφαση στα γαλλικα απο το προνηπιο. εγω την εγραψα ουρσουλίνες. πανε τα 3 ανήψια μου απο το προνηπιο και ειναι ευχαριστημενες οι ξαδελφες μου.

καποια δημοσια αξίζουν αλλα εχει σχεση με τον διευθυντη και τη δασκάλα.

 

Εσένα πάει τώρα προνήπιο ουρσουλίνες δλδ ή την έγραψες για του χρόνου στο νήπιο??

Θυμάσαι αν είναι πολύ extra για τις επιπλέον ώρες? τΤα 4000είναι για το νηπιαγωγείο και αυξάνεται μετά? Είναι εντελώς γαλλόφωνο ή κάνουν τα μαθήματα στα ελληνικά? Τρώνε κιόλας εκεί? Σε παίρνουν από το δημοτικό ή θέλει από το νηπιαγωγείο??? Πολλές ερωτήσεις σου κάνω αλλά μ' ενδιαφέρει το θέμα ... κάπου τόσο είναι και η ελληνογαλλική νομίζω.

 

Και το πιο σημαντικό ... ξέρεις αν βγαίνει εύκολα από το νομισματοκοποίο (Μεσογείων) ... είναι κοντά δλδ για να πηγαίνω να την παίρνω από τη δουλειά???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ερώτημα Ισμήνη είναι το εξής: Μπορείς οι ουρσουλίνες να είναι μικτό σχολείο αλλά τελικά έχει καθόλου αγόρια??? Γιατί ποια μάνα θα στείλει το γιο της στις ουρσουλίνες???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εσένα πάει τώρα προνήπιο ουρσουλίνες δλδ ή την έγραψες για του χρόνου στο νήπιο??

Θυμάσαι αν είναι πολύ extra για τις επιπλέον ώρες? τΤα 4000είναι για το νηπιαγωγείο και αυξάνεται μετά? Είναι εντελώς γαλλόφωνο ή κάνουν τα μαθήματα στα ελληνικά? Τρώνε κιόλας εκεί? Σε παίρνουν από το δημοτικό ή θέλει από το νηπιαγωγείο??? Πολλές ερωτήσεις σου κάνω αλλά μ' ενδιαφέρει το θέμα ... κάπου τόσο είναι και η ελληνογαλλική νομίζω.

 

Και το πιο σημαντικό ... ξέρεις αν βγαίνει εύκολα από το νομισματοκοποίο (Μεσογείων) ... είναι κοντά δλδ για να πηγαίνω να την παίρνω από τη δουλειά???

 

 

την εγραψα για το νηπιαγωγειο εκει. απο σεπτεμβρη δηλαδη θα την πηγαινω εκει.

 

δε θυμαμαι ποσο εξτρα ειναι. θα δω σπιτι και θα σου στειλω μυνημα. και θα σου πω τα παντα ακριβώς.

 

κανουν κανονικα το προγραμμα ελληνικων του υπουργειου παιδείας, αλλα επιπλεον μια ωρα γαλλικα καθημερινα.

 

στο νηπιαγωγειο εχει πρωινο, δεκατιανο απο το σπιτι και μεσημεριανο μονο οταν μενει το παιδι μετα τις 2μ.μ. κι αυτο απο το σπιτι.

 

σε παιρνουν και στο δημοτικο.

 

λεωφ. κηφισσιας δεξιά στον αγγελόπουλο και στο δευτερο φαναρι αριστερα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ερώτημα Ισμήνη είναι το εξής: Μπορείς οι ουρσουλίνες να είναι μικτό σχολείο αλλά τελικά έχει καθόλου αγόρια??? Γιατί ποια μάνα θα στείλει το γιο της στις ουρσουλίνες???

 

 

ναι καλε. εχει αγορια! παει ο ανηψιός μου εκει και υπάρχουν αγορια. ναι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, αν τα παιδιά μετέχουν στην προαιρετική ζώνη (16:15-17:00) αποχωρούν στις 17:00

Αν σε κάποιο σχολέιο υπάρχουν άλλες ώρες αποχώρησης είναι παράτυπο και οι δάσκαλοι έκθετοι

 

Βρε emmaki που το χεις δει αυτό, περί 16:15 - 17:00;

 

Η προαιρετική ζώνη αφορά αποκλειστικά το χρονικό διάστημα από 7:00 - 8:00 κι αυτό με προϋποθέσεις!

 

Ουπς! συγγνώμη, τώρα είδα οτι αναφέρεσαι στο δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Διδακτρα στις ούρσουλινες το νηπιαγωγείο 4580. Το σχολικο 1280. Κολυμβητήριο 160 το χρονο. Έξτρα φυλαξη δε θυμάμαι. Αν χρησιμοποεις το σχολικο σε μια διαδρομή πληρώνεις το 75%

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Διδακτρα στις ούρσουλινες το νηπιαγωγείο 4580. Το σχολικο 1280. Κολυμβητήριο 160 το χρονο. Έξτρα φυλαξη δε θυμάμαι. Αν χρησιμοποεις το σχολικο σε μια διαδρομή πληρώνεις το 75%

 

thanks... η extra φύλαξη μ'ενδιαφέρει. Αν θυμηθείς πες μου. Πάντως σε πολλά σχολεία έχουν κλείσει οι θέσεις και δεν τα παίρνουν πια ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

thanks... η extra φύλαξη μ'ενδιαφέρει. Αν θυμηθείς πες μου. Πάντως σε πολλά σχολεία έχουν κλείσει οι θέσεις και δεν τα παίρνουν πια ...

 

η εξτρα φυλαξη για το νηπιαγωγειο ειανι περιπου 700€ η πρ΄ωτη ώρα και αλλα τοσα η δευτερη ώρα.

στο δημοτικο αυτη την ωρα τα παιδιά διαβαζουν μεσα στο σχολειο. οποτε ερχονται διαβασμενα σπιτι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

thanks... η extra φύλαξη μ'ενδιαφέρει. Αν θυμηθείς πες μου. Πάντως σε πολλά σχολεία έχουν κλείσει οι θέσεις και δεν τα παίρνουν πια ...

 

Εγώ για φέτος έχω άλλη αίσθηση πάντως. Σχολεία που παραδοσιακά έπρεπε να παρακαλέσεις για να μπει το παιδί, τώρα παίρνουν τηλέφωνα και ρωτάνε εάν υπάρχει ενδιαφέρον. Και δεν μιλάω για τα μεγάλα αλλά και για μικρά ιδιωτικά....

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχουνε χασει πελατες και τα μικρα και τα μεγαλα. Το θεμα ειναι Ποσος κοσμος περιμενε καθε χρονια στα μεγαλα και δεν εμπαινε τελικα! Ε καποιοι θα χουν τη τυχη οταν καθε χρονο μειωνεται ο "ανταγωνισμοσ"!!!!Σιγουρα δε θα χαν και τα μικρα τον ιδιο κοσμο οποτε και γιαυτο εχουν χασει περισσοτερο και προσπαθουν να βγαλουν ακρη με τα τηλεφωνηματα για να κανουν ισως και αυτοι το κουμαντο τους!!! Παντως οι τιμες που λετε παραπανω για ιδιωτικο ειναι χαμηλες, απο οσο ακουω τοσο η και περισσοτερο βγαινει ενας παιδικος σταθμος της αθηνας!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχουνε χασει πελατες και τα μικρα και τα μεγαλα. Το θεμα ειναι Ποσος κοσμος περιμενε καθε χρονια στα μεγαλα και δεν εμπαινε τελικα! Ε καποιοι θα χουν τη τυχη οταν καθε χρονο μειωνεται ο "ανταγωνισμοσ"!!!!Σιγουρα δε θα χαν και τα μικρα τον ιδιο κοσμο οποτε και γιαυτο εχουν χασει περισσοτερο και προσπαθουν να βγαλουν ακρη με τα τηλεφωνηματα για να κανουν ισως και αυτοι το κουμαντο τους!!! Παντως οι τιμες που λετε παραπανω για ιδιωτικο ειναι χαμηλες, απο οσο ακουω τοσο η και περισσοτερο βγαινει ενας παιδικος σταθμος της αθηνας!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στα ιδιωτικά είναι ένα μεγάλο θέμα!!!! Τα πιο φτηνά που είναι γύρω στα 3500-4000 είναι για το κανονικό ωράριο. εγώ που δουλεύω και δεν έχω και βοήθεια πρέπει να το αφήσω μέχρι τις 4 τουλάχιστον. Αυτό συνήθως κοστίζει πάνω από 1000ευρώ επιπλέον. Πάνω από 1000ευρώ κοστίζει και η μεταφορά ... που πάλι θα πρέπει να την πληρώσω γιατί φανταστείτε τον άντρα μου να κάνει τον σωφέρ με 2 παιδιά πριν πάεισ τη δουλειά κι εγώ στην επιστροφή ... Έχω και τη μικρή που πρέπει να τη στείλω παιδικό αν θέλω να γλιτώσω κάποια χρήματα από τη γυναίκα αφού ο παιδικός είναι δωρεάν... Οπότε αναγκαστηκά κοιτάω για δημόσιο μάλλον. Δεν βγαίνει αλλιώς...

 

Αλλά για το δημόσιο που υπάγομαι δεν ακούω και πολύ καλά λόγια δυστυχώς και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να πάω σε κάποιο άλλο νηπιαγωγείο που είναι πάλι κοντά στο σπίτι μου αλλά δεν ανήκω για ένα δρόμο διαφορά!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια μπορει να μου εξηγησετε κατι;;

Τα νηπιαγωγεια ειναι ολα ολοημερα; Δηλ δεν μπορω να την παρω πιο νωρις; Πως ειναι δυνατον; Εμενα μπορει να την παρει ο αντρας μου κατα τις 13:30.Δεν γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...