Zuzunaki

Μας πέφτει η πιπίλα και ξυπνάμε...

Recommended Posts

γεια σας κορίτσια, η πιπίλα γενικώς μου είχε φανεί μια χρήσιμη εφεύρεση και την χρησιμοποιούμε πολύ. Όμως εδώ και 1 μήνα που το μωρό έχει πάει στο δικό του κρεβάτι και κοιμάτα γενικά με την πιπίλα στο στόμμα, ενώ δεν πολυξυπνάμε πια για νυχτερινό θηλασμό έχουμε το θέμα με την πιπίλα. Τουλάχιστον 3 φορές θα ξυπνίσει γιατί της έχει πέσει η πιπίλα. Λόγω ενδοεπικοινωνίας την ακούω και τρέχω με τη μία, της χώνω την πιπίλα και ξανακοιμάτα αλλά αυτό είναι εξαντλητικό για μένα. Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση. Εσείς τι κάνετε; Το μωρό είναι 4.5 μηνών. Πιο πολύ το γράφω για ν πω τον πόνο μου...Μα χάθηκε να βρεθεί ένας εφευρέτης που να φτιάξει μια πιπίλα που να μην τους πέφτει απο το στόμα;;;;:-P

Διαφημίσεις

αυτο το εχω πει χιλιαδες φορες... εγω στο ένα μου αγορακι σηκωνομουνα 20-25 φορες,πιπιλα,νερο,αγκαλια.... τελικα 2 λυσεις ψιλοέκανα.Οταν κοιμοταν τραβαγα την πιπιλα μετα απο λίγο και συνεχιζε τον ύπνο του χωρίς πιπιλα και μετα απο καποιες ωρες βεβαια την ξαναζήταγε,και δευτερον πολλες φορες έβαζε απο κατω απο το κεφαλακι του την κουβερτα του γιατι στριφογυρίζει στην κουνια και έτσι οπως ακουμπαγε το κεφαλι πανω στην κουβερτα λες και κραταγε την πιπιλα η κουβερτουλα και δεν του έβγαινε..

Εμενα να πω την αληθεια μου χει ερθει να βαλω ενα λαστιχο στην πιπιλα και να την κρεμασω απο τα αυτια:P:p:p...εννοειται αστειευομαι,δεν παιζει κατι τετοιο,υπαρχει περιπτωση να πνιγει το μωρο.Παντως να ξερεις με τον καιρο θα πιανει την πιπιλα με το χερακι και θα τη βαζει μονο του οταν πεφτει.Τα δικα μου ηδη εχουν αρχισει να το κανουν ...μονο που τη βαζουν αναποδα:confused::confused::confused:.Υπομονη θα τη βαλουν και ισα!!!Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...ειναι η παρηγορια τους αυτη η πιπιλιτσα...

ysjfp2.png

Εγώ της είχα απο νεογέννητο ένα πετσετάκι μικρό τετράγωνο μπροστά απο την πιπίλα....πήγαιναν πακέτο πετσετάκι και πιπίλα.

Όταν ήταν νεογέννητο και κοιμόταν στο πλαί όπως είχε μαζεμένο το χέρι μπροστά στο στόμα έβαζα ενδιάμεσα στην πιπίλα και στο χέρι το πετσετάκι....όποτε πήγαινε να φύγει η πιπίλα έσπρωχνε το χέρι προς το στόμα αντανακλαστικά και έτσι το πετσετάκι έσπρωχνε την πιπίλα!!!

Δοκίμασε το αλλά πρόσεχε όχι το πετσετάκι πάνω στην μύτη!!!!!

Για να το πω απλά έφευγε η πιπίλα έσπρωχνε χέρι, το χέρι έσπρωχνε πετσετάκι και το πετσετάκι έβαζε την πιπίλα!!!Για τις περιπτώσεις που ήταν μπροστά στο στόμα η πιπίλα, όχι αν είχε φύγει μακριά :P

To ίδιο πρόβλημα έχω κι' εγώ κι' ας χρόνισε το παληκάρι μου! Για να κοιμηθεί φέρνει βόλτα όλη του κούνια, οπότε αν του φύγει η πιπίλα κάπου κοντά του ΟΚ τη βρίσκει και τη βάζει, αν χαθεί όμως κάπου μέσα στο πάπλωμα έχουμε σειρήνες και δύο & τρεις και.........πολλές φορές μέσα στη νύχτα.

αμα βρειτε καποια δραστικη λυση πειτε το γιατι κι εμεις δεν αντεχουμε αλλο με το θεμα πιπιλα, με το που θα φυγει απο το στομα τσιριζει

Να πω οτι απο την μια χαιρομαι που δεν ειμαστε οι μονες (εγω και η κορη μου) απο την αλλη μας λυπαμαι (ολες εμας!!!!!)

τι θελω να πω......η κορουλα μου ειναι 6,5 μηνων και εχουμε το θεμα με την πιπιλα και εμεις...ποτε σηκωνομαι 2 φορες..ποτε 10....ποτε 15....ποτε ανα μιση ωρα...ποτε ανα 3ωρο!!!!...εχω κανει διαδρομο απο την κρεββατοκαμαρα στο παιδικο δωματιο.

το ειχε απο την καλαθουνα αυτο αλλα την ειχα διπλα μου...και τσουπ την εβαζα την πιπιλα...απο 2,5 μηνων την εχω βαλει στο κρεββατι της....και τοτε εχει ξεκινησει το μαρτυριο!!!!

το ξενυχτι!!!!...ευτυχως που δεν εχω γυρισει στην δουλεια!!!εχω περιθωριο 3 μηνες ακομα!!!!

βεβαια καμια φορα...αμα κλαψει κ τρεχω να παω να βαλω την πιπιλα...πριν την βαλω της αλλαζω πλευρο...κ ξανα κοιμαται...

μεχρι κ το στρωμα αλλαξα μπας κ δεν της αρεσε....απο το σκληρο σε πιο μαλακο....κ φυσικα αμα δεν παω αμεσως κ γρηγορα θα ξυπνησει για τα καλα....αυτα!!!!

υπομονη να κανουμε....ειναι οντως πολυ δυσκολο να μην κοιμασαι το βραδυ...κ ολα καποια στιγμη θα τελειωσουν μεγαλωνοντας...!!!!:-D

Εμείς ευτυχώς δεν κοιμόμαστε κάθε βράδι με πιπίλα, αλλά όταν το κάνει, χρησιμοποιώ το μαγικό πετσετάκι που τη στηρίζω όπως είπε και η mamavasia. Τώρα το πετσετάκι μόνο του πολλές φορές παίζει και μόνο του, χωρίς τη πιπίλα (γιατί έχει βρει και το δαχτυλάκι του).

jTosp2.png

Διαφημίσεις

Μα χάθηκε να βρεθεί ένας εφευρέτης που να φτιάξει μια πιπίλα που να μην τους πέφτει απο το στόμα;;;;

Πιπίλα που δεν πέφτει από το στόμα δεν ξέρω αν υπάρχει, μπορείς όμως να πάρεις το "μαγικό λαγουδάκι" που είναι πιπιλο-κράτορας και διευκολύνει τα μωρά να βρίσκουν την πιπίλα μόνα τους τη νύχτα. Έτσι οι γονείς δεν χρειάζεται να ξυπνάνε μαζί με το μωρό. Είναι πραγματικά σωτήριο!! :D

http://www.amazon.co.uk/SLEEPYTOT-STTSB-Sleepytot-Baby-Comforter/dp/B001FXDUB2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1332120131&sr=8-1

Χα χα χα!!! Πλάκα έχει αυτό το πράγμα! Πάντως αν αυτό σας παρηγορεί, εμένα η κόρη μου είναι 14 μηνών κι ακόμη ξυπνάει τη νύχτα για πιπίλα! Υπομονή!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

aUeJp3.png

Εμείς την κόψαμε πριν κανα μήνα και ξεμπερδέψαμε! 22 μηνών το παλικαράκι μου και ακόμα έκλαιγε τη νύχτα όταν δεν μπορούσε να τις βρει! Και δεν είχε μόνο μία, πάντα βάζαμε 2-3 στο κρεβατάκι του αλλά βαριόταν να ψάχνει ο κύριος!! :lol:

5dfip3.png

mAlLp3.png

Και σε εμας το ιδιο συμβαινει πιο σπανια βεβαια διοτι η μικρη μου ειναι 22 μηνων....Βασανο!

Να δω πως θα της την κοψω,μαλλον θα δυσκολευτω ιδιαιτερως γιατι την αναζητα για τον υπνο της κι οταν καμια φορα ειναι στεναχωρημενη!!!

Μαλλον το καλοκαιρι θα προσπαθησω,οταν παμε στο χωριο που δεν εχει πολλα σπιτια τριγυρω.....ωστε να μην την ακουει ολη η πολυκατοικια μην πω και το μισο τετραγωνο που θα κλαιει οτα δεν θα την εχει!!!:confused:

Στο επομενο παντως....δεν το βλεπω να χρησιμοποιησω πιπιλα!!!

Διαφημίσεις

Αυτό είναι το κακό με τις πιπίλες.

Και μπορεί στην αρχή να είναι σανίδα σωτηρίας για πολλές από εμάς μετά όμως γίνονται μαρτύριο όταν κάθε τρεις και λίγο τη νύχτα σηκωνόμαστε για την πιπίλα.

Η δικιά μου 3 μηνών κοιμάται πότε με πιπίλα και πότε χωρίς. Ευτυχώς δεν ξυπνάει συχνά για την πιπίλα και υπάρχουν βράδια όπως το χθεσινό που δεν ξύπνησε ούτε μια φορά. Αλλά επειδή πιστεύω πως είναι ακομα μικρή και όσο μεγαλώνει τόσο θα δένεται με την πιπίλα προσπαθώ όσο μπορώ να την αποφεύγω. Αν μπορώ δηλαδή με ένα χάδι να την κοιμίσω το κάνω. Σημερα δηλαδή όταν την έβαλα στο λίκνο δεν της έδωσα πιπίλα. Την φίλησα την χάιδεψα και έφυγα από το δωμάτιο. Η μικρή γκρίνιαξε, εγώ πήγα και ήρθα κάμποσες φορές να την χαιδεψω, μιλησω κτλ και τελικά κοιμήθηκε χωρίς πιπίλα και ιδιαίτερες γκρίνιες. Είναι όμως βραδια που η πιπίλα είναι απαραίτητη.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Σας νιώθω απόλυτα κορίτσια γιατι τα ιδια τραβάμε και μεις με τη 6 μηνων μπέμπα μας.Απο την αρχή δεν την κράταγε πολυ την πιπίλα στο στόμα της αλλα με το που της επεφτε την εψαχνε με το στόμα,ξύπναγε,εκλαιγε και τρεχαμε να τις την βάλουμε.Τωρα είναι λιγο καλύτερα τα πράγματα την κρατάει πολύ περισσότερη ώρα στο στόμα,αν και εχω βρει το κόλπο με μια κουβερτούλα που εχει πάντα στον ύπνο της πολύ λεπτη αλλα πολύ μαλακούλα όπου την κρατάει αγκαλιά για να κοιμηθεί και ετσι οπως περνάει το χεράκι της απο πάνω κραταει καπως σταθερή και την πιπίλα.Οταν βέβαια κοβει σβουρες στην κούνια τις φεύγει απτο στομα και αρχίζει να κλαίει.Απο τώρα σκεφτομαι οτι αν δεν το κόψει αυτο τι θα κάνουμε οταν θα αρχίσουν οι ζέστες που δεν θα χρεισιμοποιούμε πια την κουβερτούλα..:confused::confused:

αυτος ο πιπιλοκρατορας απο ποσο μηνων μπορει να χρησιμοποιηθει?

Από νεογέννητο μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις, αλλά δεν έχει νόημα για τόσο μικρό μωρό, αφού δεν έχει την ικανότητα να πιάσει την πιπίλα και να τη βάλει στο στόμα μόνο του. Καλύτερα εξυπηρετεί από τη στιγμή που το μωρό αποκτήσει κινητικότητα, γύρω στον 3ο-4ο μήνα συνήθως. Στις οδηγίες λέει αν το δώσεις σε νεογέννητο, να το πιάσεις από τα κάγκελα του λίκνου.

Α ναι, τις δοκιμάσαμε τις πιπίλες που φθορίζουν (της Avent συγκεκριμένα) αλλά επειδή στο δωμάτιο δεν είχε απόλυτο σκοτάδι, δεν φαίνονταν τόσο καλά, και επι πλέον ο μικρός ταλιμπάν άρχισε να πετάει τις πιπίλες του έξω από την κούνια - ενώ ο λαγός είναι μεγάλος και δεν πετιέται εύκολα :wink:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα