Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξανά έγκυος, με πρόσφατο τοκετό / μωρό!


Recommended Posts

eimai kainoyrgia sto site sas alla thelw apopseis gennisa prin 2misi mines kai twra exw kathisterisi 1misi evomada o antras mou travietai alla iparxoun kai ta prospermatika iparxei periptwsi na emeina eggios toso nwris prin ligo gennisa...???:-( kai an???? leme an? , exw meinei eggios einai epikindini eggimosini exei meinei kamia sas eggios meta apo toso mikro xroniko diastima????:eek:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Ναι, κάλλιστα μπορεί να έχεις μείνει έγκυος. Ο γιατρός μου όταν γέννησα μου είχε πει ότι ακόμη και πριν αποκατασταθεί η περίοδος παίζει να λειτουργεί κανονικά το σύστημα κάτω και μάλιστα οι πιθανότητες σύλληψης είναι αυξημένες.

Ο μικρός μου είναι 6 μηνών. Επαφές πολλές πολλές δεν είχαμε με τον άντρα μου αλλά δεν προσέχαμε κιόλας. Λίγες επαφές, ταλαιπωρία με το μωρό ποιες είναι οι πιθανότητες (θεωρητικά). Για να μην τα πολυλογώ έκανα χθες τεστ και είναι θετικό. Πάθαμε και οι δύο σοκ. Πώς θα τα φέρουμε βόλτα (δεν έχουμε και σοβαρή βοήθεια....) με 2 μωρά; Υπάρχουν άλλες κοπέλες με τόσο κοντινές εγκυμοσύνες για να έχω μία εικονα πόσο δύσκολα θα είναι τα πράγματα; Εϊναι τελικά πιο δύσκολα από όσο όταν έχουν τα παιδιά απόσταση 2-3 χρόνια;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια.σε μια παρομοια φαση βρισκομαι κι εγω.η κορη μου ειναι μολις 7 μηνων και χθες εμαθα οτι ειμαι ξανα εγκυος.επειδη η προηγουμενη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ καλη δεν αγχωνομαι.ελπιζω οτι και τωρα ολα καλα θα πανε.μονο το μετα σκεφτομαι και τρελλαινομαι.τι θα κανω με 2 μωρα?βοηθεια δεν εχουμε εδω και ο αντρας μου λογω δουλειας λειπει πολλες ωρες και μερες πολλες φορες.πειτε μου καμια γνωμη..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.σε μια παρομοια φαση βρισκομαι κι εγω.η κορη μου ειναι μολις 7 μηνων και χθες εμαθα οτι ειμαι ξανα εγκυος.επειδη η προηγουμενη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ καλη δεν αγχωνομαι.ελπιζω οτι και τωρα ολα καλα θα πανε.μονο το μετα σκεφτομαι και τρελλαινομαι.τι θα κανω με 2 μωρα?βοηθεια δεν εχουμε εδω και ο αντρας μου λογω δουλειας λειπει πολλες ωρες και μερες πολλες φορες.πειτε μου καμια γνωμη..

 

Θα είναι τέλεια!

Θα μεγαλώνεις μαζί 2 παιδάκια πολύ κοντά σε ηλικία και το σημαντικότερο είναι πως το μεγαλύτερο παιδάκι σου είναι λιγότερο πιθανόν να ζηλεύει, λόγω ηλικίας.Ασε που έχεις έτοιμα ρουχαλάκια και προίκα!

Επίσης δεν θα έχεις "πισωγυρίσματα" στη συμπεριφορά του μεγάλου παιδιού, με θηλασμούς, πάνες κλπ κλπ.

Είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί!

Θεωρω αρκετά πιο δύσκολο να μεγαλώνεις παιδάκια με 3+ χρόνια διαφορά στην ηλικία για πολλούς λόγους, πχ, αν το μεγάλο πάει σταθμό ή νήπια θα δυσκολευτείς και από τις ιώσεις που θα σου κουβαλάει στο σπίτι.

Όλα θα πάνε καλά.

Μην ανησυχείς καθόλου και με το καλό να υποδεχτείς το νέο μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι τέλεια!

Θα μεγαλώνεις μαζί 2 παιδάκια πολύ κοντά σε ηλικία και το σημαντικότερο είναι πως το μεγαλύτερο παιδάκι σου είναι λιγότερο πιθανόν να ζηλεύει, λόγω ηλικίας.Ασε που έχεις έτοιμα ρουχαλάκια και προίκα!

Επίσης δεν θα έχεις "πισωγυρίσματα" στη συμπεριφορά του μεγάλου παιδιού, με θηλασμούς, πάνες κλπ κλπ.

Είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί!

Θεωρω αρκετά πιο δύσκολο να μεγαλώνεις παιδάκια με 3+ χρόνια διαφορά στην ηλικία για πολλούς λόγους, πχ, αν το μεγάλο πάει σταθμό ή νήπια θα δυσκολευτείς και από τις ιώσεις που θα σου κουβαλάει στο σπίτι.

Όλα θα πάνε καλά.

Μην ανησυχείς καθόλου και με το καλό να υποδεχτείς το νέο μωράκι σου!

 

 

ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση και τις ευχες.θα το σκεφτομαι μονο θετικα απο δω και περα.με αγχωνει μονο το πως θα τα κοιμιζω οταν θα ειμαι εντελως μονη στο σπιτι.και το ποτε θα κανω δουλειες.....λεπτομερειες....εντωμεταξυ ακομα θηλαζω τη μπεμπα μου και μαλλον ετσι την πατησα γιατι λενε οτι η περιοδος του θηλασμου ειναι ακρως επικυνδινη..και το διαπιστωσα.σκεφτομαι επισης οτι λογω μικρης διαφορας ηλικιας θα εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα πανω κατω οποτε ισως ειναι πιο ευκολο και για μενα.καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση και τις ευχες.θα το σκεφτομαι μονο θετικα απο δω και περα.με αγχωνει μονο το πως θα τα κοιμιζω οταν θα ειμαι εντελως μονη στο σπιτι.και το ποτε θα κανω δουλειες.....λεπτομερειες....εντωμεταξυ ακομα θηλαζω τη μπεμπα μου και μαλλον ετσι την πατησα γιατι λενε οτι η περιοδος του θηλασμου ειναι ακρως επικυνδινη..και το διαπιστωσα.σκεφτομαι επισης οτι λογω μικρης διαφορας ηλικιας θα εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα πανω κατω οποτε ισως ειναι πιο ευκολο και για μενα.καλο βραδυ.

 

βρε μην το σκεφτεσαι,ολα θα γινουν!ετσι κ αλλιως,κλεισμενη εισαι,ψιλοξενυχτας,εχεις αφοσιωθει πληρως, τί σε ένα, τί σε 2 μωρα;;;θα δεις οτι οσο προχωραει η εγκυμοσυνη θα βρεις λυσεις και η μπεμπα σου θα μεγαλωνει και θα σε απαλλασσει απο καποιες επιπλεον αρμοδιοτητες.το μονο που σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ειναι να εχεις μια ηρεμη και χωρις προβληματα εγκυμοσυνη γιατι εγω ειμαι ηδη 2 μηνες στο κρεβατι και το μεγαλο μου το προσεχουν γιαγιαδες, θειες κτλ. και αυτο ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΚΕΤΟ.να σου πανε ολα καλα λοιπον και μη δειλιαζεις..;)

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε μην το σκεφτεσαι,ολα θα γινουν!ετσι κ αλλιως,κλεισμενη εισαι,ψιλοξενυχτας,εχεις αφοσιωθει πληρως, τί σε ένα, τί σε 2 μωρα;;;θα δεις οτι οσο προχωραει η εγκυμοσυνη θα βρεις λυσεις και η μπεμπα σου θα μεγαλωνει και θα σε απαλλασσει απο καποιες επιπλεον αρμοδιοτητες.το μονο που σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ειναι να εχεις μια ηρεμη και χωρις προβληματα εγκυμοσυνη γιατι εγω ειμαι ηδη 2 μηνες στο κρεβατι και το μεγαλο μου το προσεχουν γιαγιαδες, θειες κτλ. και αυτο ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΚΕΤΟ.να σου πανε ολα καλα λοιπον και μη δειλιαζεις..;)

 

 

ευχαριστω πολυ.ειλικρινα κι εγω αυτο θελω περισσοτερο.να εχω μια καλη εγκυμοσυνη για να ασχολουμαι και με τη μπεμπα μου γιατι αλλιως πρεπει να μετακομισω στην επαρχια σε μαμα η πεθερα.σημερα πηγα γιατρο και μου επιβεβαιωσε την εγκυμοσυνη.ευτυχως ολα καλα.το μονο θεμα ειναι οτι ειχα γεννησει το μαιο με καισαρικη και ξαναμεινα εγκυος.αλλα συμφωνα με τον γιατρο μου δεν υπαρχει προβλημα.για να δουμε...αυτα για την ωρα.καλη υπολοιπη εγκυμοσυνη σου ευχομαι και ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εμενα 22 μηνες διαφορα εχουν οι κορες... να δειτε μετα το χρονο του μικροοτερου που θα αρχισουν να κανουν παρεα και να παιζουν μαζι θα γελατε πολυ... επισης δε θα εχετε ιδιετερες ζηλιες καθως το αισθημα της ζηλιας αναπτυσσεται κατα τα 3 με 3μισι χρονια αν δε κανω λαθος απο διαφορα που χω διαβασει και το ζω κιολας, να σας πω πως δεν εχουμε τετοια προβληματα. μεγαλωνουν μαζι μπορουν να παιζουν με τα ιδια παιχνιδια, μαθαινει το ενα το αλλο πραγματα ειναι παρεα μεταξυ τους κ οταν δε μπορεις να ασχοληθεις εσυ συνεχεια παιζουν μαζι, και δε νιωθεις και τυψεις οτι τα παραμελεις! μετα το 1ο σοκ της τοσο κοντινης εγκυμοσυνης θελεις μονο να ναι καλα το μωρακι σου!!! κι ας ηρθε τοσο συντομα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα 

Είμαι σχεδόν 28 ετών κ εχω ενα παιδάκι 9 μηνών 

Πριν λίγες μέρες μάθαμε πως είμαι ξανά έγκυος χωρις να το επιδιώξουμε καθόλου.. ο άντρας μου έχει ξετρελαθει απ τη χαρά του σε αντίθεση με εμενα που κλαίω συνεχώς κ εχω μόνο αρνητικά συναισθήματα..είναι αμαρτία τ ξερω γτ τα παιδιά είναι ευλογία αλλα σκέφτομαι πως θα ανταπεξέλθουμε με 2 τόσο μικρά παιδιά; θα έχουν 17 μήνες διαφορά μόνο.. πανω που η μικρή μου μπηκε σε μια σειρά θα έχω να κουμαντάρω μια εγκυμοσύνη ενα πολύ μικρό μωρό κ αργότερα ενα νεογέννητο.. ο οργανισμός κ το σώμα μου τώρα επανήλθαν μετα απ πολυ προσπάθεια πως θα γίνει τοσο γρήγορα ξανα απ την αρχή;; εχω πελαγωσει με κυριεύει το άγχος κ δεν μπορώ να δω τίποτα θετικό παρόλο π ο άντρας μου είναι τεράστια βοήθεια

Σας εχει τύχει κ πως το διαχειριστικατε;; 

Link to comment
Share on other sites

δείτε και αυτό το θέμα

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, Mimi26 said:

είναι αμαρτία τ ξερω

Δεν είναι αμαρτία αυτό που νιώθεις, γιατί αυτό νιώθεις, άκου τα συναισθήματα σου και μίλα με έναν ειδικό μόνο καλό θα σου κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Είμαι σχεδόν 28 ετών κ εχω ενα παιδάκι 9 μηνών 

Πριν λίγες μέρες μάθαμε πως είμαι ξανά έγκυος χωρις να το επιδιώξουμε καθόλου.. ο άντρας μου έχει ξετρελαθει απ τη χαρά του σε αντίθεση με εμενα που κλαίω συνεχώς κ εχω μόνο αρνητικά συναισθήματα..είναι αμαρτία τ ξερω γτ τα παιδιά είναι ευλογία αλλα σκέφτομαι πως θα ανταπεξέλθουμε με 2 τόσο μικρά παιδιά; θα έχουν 17 μήνες διαφορά μόνο.. πανω που η μικρή μου μπηκε σε μια σειρά θα έχω να κουμαντάρω μια εγκυμοσύνη ενα πολύ μικρό μωρό κ αργότερα ενα νεογέννητο.. ο οργανισμός κ το σώμα μου τώρα επανήλθαν μετα απ πολυ προσπάθεια πως θα γίνει τοσο γρήγορα ξανα απ την αρχή;; εχω πελαγωσει με κυριεύει το άγχος κ δεν μπορώ να δω τίποτα θετικό παρόλο π ο άντρας μου είναι τεράστια βοήθεια

Σας εχει τύχει κ πως το διαχειριστικατε;; 

Κ εγώ όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου απρόσμενα αυτά τα συναισθήματα είχα... Βέβαια είχαν μεγαλύτερη διαφορά, αν είχαν λιγότερη θα ένιωθα ακόμα πιο άσχημα! Έκανα κακές σκέψεις, είναι απόλυτα λογικό όταν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι κ μόνο στην ιδέα τρομάζεις. Όταν γεννήθηκε όμως είχα τρομερές τύψεις που δεν τον ήθελα, τώρα είμαι μια ευτυχισμένη μαμά με δύο παιδάκια... Κάθε αρχή κ δύσκολη βεβαια. Δεν είναι εύκολο να μεγαλώνεις 2 παιδιά κ πόσο μάλλον κοντά ηλικιακά, αλλά όπως τα κατάφεραν άλλες θα τα καταφέρεις κ εσύ.. Αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς να το διαχειριστείς θα ήταν καλό να μιλήσεις με κάποιον ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Είμαι σχεδόν 28 ετών κ εχω ενα παιδάκι 9 μηνών 

Πριν λίγες μέρες μάθαμε πως είμαι ξανά έγκυος χωρις να το επιδιώξουμε καθόλου.. ο άντρας μου έχει ξετρελαθει απ τη χαρά του σε αντίθεση με εμενα που κλαίω συνεχώς κ εχω μόνο αρνητικά συναισθήματα..είναι αμαρτία τ ξερω γτ τα παιδιά είναι ευλογία αλλα σκέφτομαι πως θα ανταπεξέλθουμε με 2 τόσο μικρά παιδιά; θα έχουν 17 μήνες διαφορά μόνο.. πανω που η μικρή μου μπηκε σε μια σειρά θα έχω να κουμαντάρω μια εγκυμοσύνη ενα πολύ μικρό μωρό κ αργότερα ενα νεογέννητο.. ο οργανισμός κ το σώμα μου τώρα επανήλθαν μετα απ πολυ προσπάθεια πως θα γίνει τοσο γρήγορα ξανα απ την αρχή;; εχω πελαγωσει με κυριεύει το άγχος κ δεν μπορώ να δω τίποτα θετικό παρόλο π ο άντρας μου είναι τεράστια βοήθεια

Σας εχει τύχει κ πως το διαχειριστικατε;; 

 

Καλησπέρα και από εμένα. Και εμένα τα παιδιά μου έχουν παρόμοια διαφορά, 18 μήνες. Έμεινα έγκυος όταν ήταν ο "μεγάλος" 9 μηνών. Και μάλιστα ήμουν και 41 ετών. Καλό, κακό αυτό δεν ξέρω να σου πω, αναφορικά με την ηλικία μου. 

Αυτό όμως που θα σου πω είναι ότι, ναι μεν δεν είναι εύκολα τα 2 μωρά ταυτόχρονα αλλά μετά από λίγο καιρό θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Θα μεγαλώνουν μαζί, θα παίζουν μαζί, δεν θα έχεις το δίλημμα παιδική χαρά ή ηλεκτρονικά πχ ;).

Για κάποιους ίσως είναι και καλύτερα, γιατί λένε ότι όταν "ξεπαιδιώσεις", είναι ζόρι μετά από χρόνια να ξαναγυρίσεις σε πιπίλες, μπιμπερό κλπ. Εγώ δεν έχω εμπειρία επί τούτου, απλώς σου παραθέτω απόψεις που έχω ακούσει. 

Ευλογία είναι τα παιδιά όπως το λες. Να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να είστε όλοι υγιείς. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mimi26 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Είμαι σχεδόν 28 ετών κ εχω ενα παιδάκι 9 μηνών 

Πριν λίγες μέρες μάθαμε πως είμαι ξανά έγκυος χωρις να το επιδιώξουμε καθόλου.. ο άντρας μου έχει ξετρελαθει απ τη χαρά του σε αντίθεση με εμενα που κλαίω συνεχώς κ εχω μόνο αρνητικά συναισθήματα..είναι αμαρτία τ ξερω γτ τα παιδιά είναι ευλογία αλλα σκέφτομαι πως θα ανταπεξέλθουμε με 2 τόσο μικρά παιδιά; θα έχουν 17 μήνες διαφορά μόνο.. πανω που η μικρή μου μπηκε σε μια σειρά θα έχω να κουμαντάρω μια εγκυμοσύνη ενα πολύ μικρό μωρό κ αργότερα ενα νεογέννητο.. ο οργανισμός κ το σώμα μου τώρα επανήλθαν μετα απ πολυ προσπάθεια πως θα γίνει τοσο γρήγορα ξανα απ την αρχή;; εχω πελαγωσει με κυριεύει το άγχος κ δεν μπορώ να δω τίποτα θετικό παρόλο π ο άντρας μου είναι τεράστια βοήθεια

Σας εχει τύχει κ πως το διαχειριστικατε;; 

 

Είναι φυσικό να νιώθεις πως δεν είσαι έτοιμη όταν συμβαίνει μια εγκυμοσύνη που δεν την έχεις στο πρόγραμμα. Επίσης οι ορμόνες μετά την εγκυμοσύνη θέλουν το χρόνο τους να επανέλθουν ακόμα κι αν δεν θηλάζεις. Οπότε οι προβληματισμοί σου δεν είναι ατοποι. 

 

Στην θέση σου θα προσπαθούσα να επικεντρωθω στα θετικά. Λίγοι μήνες στην αρχή θα είναι δύσκολοι μετά θα μεγαλώσουν πολύ γρήγορα και θα έχουν παρέα το ένα το άλλο, θα παίζουν μαζί, θα απασχολούνται τα δύο τους και θα ειναι κοντά ηλικιακά οπότε θα επικοινωνούν καλύτερα μεγαλώνοντας. 

 

Επίσης όσο αφήνεις τα χρόνια να περνάν και μπαίνεις σε άλλη σειρά, σε άλλα μονοπάτια το σκέφτεσαι δίπλα και τριπλά να ξεκινήσεις πάλι από την αρχή. 

 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις , ελπίζω κάτι από όλα να σε έκανε να νιώσεις καλύτερα. Δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία αλλά ένιωσα την ανάγκη να σου γράψω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

 

καλημερα! εμεις προσπαθησαμε για παιδιακι οταν ο πρωτος ηταν 8 μηνων και ναι το δευτερο εχει 16 μηνες διαφορα μς το πρωτο! θελαμε τα παιδια να εχουν μικρη διαφορα ηλικιας, και δεν το μετανιωσαμε παρα ολες τις πρακτικες δυσκολιες...καταλαβαινω τις σκεψεις σου και εισαι ελευθερη να σκεφτεις και τα αρνητικα γιατι οπως ειπες ειχες μια σειρα και αυτο ηταν κατι απροοπτο...δεν θα σου πω οτι δεν ειναι η αρχη δυσκολη και δεν θα ησασητε εξαντλημενοι για πολυ πολυ καιρο...εγω θηλαζα σε ολη την εγκυμοσυνη, και μετα και τα δυο παιδια....περασαμε ζηλιες, κλαματα, ορμονικα φυσικα και εγω ειχα τα πανω κατω μου...πλεον, εχουν περασει, ειδικα μετα απο τους πρωτους μηνες της γεννησης ολα σιγα σιγα περνουν το δρομο τους...μονο υπομονη και ψυχραιμια χρειαζεται....τα παιδια μου τωρα ειναι νηπια, δυο αγορια, που ξεχνας οτι υπαρχουν μεσα στο σπιτι (ενταξει σχεδοοοον ξεχνας χαχαχα)...ειναι αχωριστα εχουν το παρεακι τους και εγω χαιρομαι παρα πολυ που μεγαλωνουν μαζι..δηλαδη επειδη ειναι δυο αδερφια καποια πραγματα μετα μου ηρθαν πολυ ευκολα γιατι ειχαν ο ενας τον αλλο....να σου πω οτι λεω στον εαυτο μου μακαρι να αντεχα να ειχα κανει και ενα τριτο πιο κοντα στην ηλικια τους ! @Super.mum με το καλο το μπεμπε!

Ευχαριστω πολύ ! Και εσυ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου !!!!!

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Annitamik said:

Δεν έχω καθόλου εμπειρία στο θέμα, απλώς καταλαβαίνω πολύ καλά πως νιώθεις  γιατί κάποια στιγμή μετά τη γέννα της μικρής μου υποψιαζομουν εγκυμοσύνη και δεν το πήρα πολύ καλά γιατί δεν ένιωθα με τίποτα έτοιμη. Δεν ήμουν τελικά και μετά από εκεί πέρα έχω αντισύλληψη.  Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι. Ορμόνες στο φουλ είναι ακόμα. Το μεγάλωμα δύο μικρών παιδιών θέλει μεγάλη βοήθεια. Αν την έχεις προχώρησε το και όπως λένε και τα κορίτσια μετά θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα όντως. Να θυμάσαι όμως ότι εσύ αποφασίζεις τι θα γίνει στο σώμα και αν δε νιώθεις έτοιμη να προχωρήσεις την εγκυμοσύνη κάνεις δε πρέπει να σε κατηγορήσει. Εσύ και μόνο εσύ. Άσχετα τι σου λένε οι άλλοι, στην ουσία εσύ θα τα περάσεις όλα, εγκυμοσύνη , γέννα , θηλασμό. Οι απέξω ας μιλήσουν για τον εαυτό τους. Ελπίζω να μην είναι κάπως αυτό που λέω, ίσως είναι λίγο και ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων , αλλά στο λέω όπως θα το έλεγα σε ένα δικό μου άνθρωπο. Αν δεν είσαι ξεκάθαρη μέσα σου τι θέλεις, σκέψου μήπως πας σε έναν ειδικό όπως ειπώθηκε το οποίο το θεωρώ πολύ σωστό γιατί κάποιες φορές χρειαζόμαστε ενδυνάμωση να δούμε τι πραγματικά θέλουμε. Αν το αποφασίσεις, η αλήθεια είναι ότι θα ταλαιπωρηθείτε μέχρι να μεγαλώσουν λίγο αλλά υπάρχουν λύσεις !Φίλη με παιδιά με πολύ μικρή διαφορά ηλικίας άρχισε να στέλνει το μεγάλο παιδί από νωρίς σε παιδικό σταθμό, τώρα στέλνει και το δεύτερο και πραγματικά είναι μεγάλη βοήθεια αυτό. Μη το σκέφτεσαι καθόλου αν υπάρχει η δυνατότητα. Τώρα η φίλη μου που είναι νήπια και τα δύο της τα παιδιά, καμία σχέση, είναι αρχηγός... πίνει καφέ , ενώ εμείς τρέχουμε πίσω από τα δικά μας που είναι πιο μικρά. Έχει ξεπαιδιασει λέμε:razz: Δηλαδή έχει και τα θετικά του το όλο ζήτημα, απλώς τα πρώτα χρόνια είναι ζορικα.Αν έχεις συγγενείς που είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν ακόμα καλύτερα! Βασικά μην τα φορτώνεσαι όλα εσύ. Όσο μπορεί να σε βοηθήσει μια μαμά ή μια πεθερά καλό είναι. Γιατί είσαι και άνθρωπος , δε μπορείς να γίνεις λάστιχο να τα προλάβεις όλα. Ξέρω ότι κάποιες μαμάδες γίνονται λάστιχο, αλλά προσωπικά δεν είμαι καθόλου υπέρ. Στην εγκυμοσύνη μου υπέφερα από περιγεννητικη αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη , το οποίο με ακολούθησε ( για λίγο ευτυχώς) στη λοχεία. Μετά από όλη αυτή την εμπειρία κατάλαβα ότι πρέπει πρώτα από όλα να μιλάω και να κάνω και πράγματα για μένα . Και μπορεί να είναι ευλογία τα παιδάκια μας, αλλά πρέπει πρώτα οι μανουλες τους να είναι καλά στη ψυχή τους και στα λογικά τους. 

Από την αρχή έως το τέλος όλο σωστό!!!! Καθόλου κάπως δεν είναι αυτό που λές!!!είναι η αλήθεια, και είναι τα λόγια που επίσης πρέπει να ακούσει η κοπέλα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , kotsifikos είπε:

Από την αρχή έως το τέλος όλο σωστό!!!! Καθόλου κάπως δεν είναι αυτό που λές!!!είναι η αλήθεια, και είναι τα λόγια που επίσης πρέπει να ακούσει η κοπέλα!

Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι όταν το έγραφα φοβόμουν μη παρεξηγηθω γιατί είναι ευαίσθητο θέμα αλλά είπα να το γράψω όπως και να έχει γιατί μπορεί η κοπέλα να μη θέλει να προχωρήσει και να νιώθει μεγάλη πίεση αλλά να μην μπορεί να το εκφράσει με λόγια. Σίγουρα πάντως αυτό που θα βοηθήσει είναι να καταλάβει η ίδια τι θέλει και το αν θα προχωρήσει στην εγκυμοσύνη να είναι δική της συνειδητή επιλογή 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλες οι συμβουλές σας είναι πολύ βοηθητικές γ εμενα.. όπως είπες κ εσύ @Annitamik είμαι κ εγώ άνθρωπος κ έχω ανάγκες κ προσωπικά θέλω.. σκέφτηκα την διακοπή δεν θα τ κρύψω κ αυτό γτ νιώθω πώς είναι τόσο κρίμα να μεγαλώνει μια ψυχή μέσα μου κ εγώ να νιώθω τόση "μαυρίλα"... εκανα τόση προσπάθεια με την κόρη μου να κρατήσω ισορροπίες μιας κ έμεινα έγκυος μετά απ 6 μήνες σχέσης  κ σκέφτομαι ακομα κ αυτό.. με τον άντρα μου είμαστε 2 χρόνια μαζι κ έχουμε ηδη ενα παιδι κ έρχεται δεύτερο.. Δεν έχουμε να προλάβει να χαρούμε τίποτα κ είμαστε κ οι 2 τοσο νέοι.. κ όλη αυτή η προσπάθεια π έκανα να επανέλθω να συνεχίσω ν κανω πράγματα π έκανα γ εμενα θα πάει πάλι πίσω... Μετά όμως βλέπω το παιδί μου κ μαραζώνω π σκέφτομαι οτι σ λίγο καιρό θα μπορώ να έχω ένα ακόμα π να μ αγκαλιάζει κ να με φιλάει ετσι.. είναι πραγματικά αδιέξοδο....:(

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Annitamik said:

Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι όταν το έγραφα φοβόμουν μη παρεξηγηθω γιατί είναι ευαίσθητο θέμα αλλά είπα να το γράψω όπως και να έχει γιατί μπορεί η κοπέλα να μη θέλει να προχωρήσει και να νιώθει μεγάλη πίεση αλλά να μην μπορεί να το εκφράσει με λόγια. Σίγουρα πάντως αυτό που θα βοηθήσει είναι να καταλάβει η ίδια τι θέλει και το αν θα προχωρήσει στην εγκυμοσύνη να είναι δική της συνειδητή επιλογή 

Ξέρεις πόσες γυναίκες θα είχαν ανάγκη να ακούσουν αυτά τα λόγια κάποια στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ξέρεις πόσες γυναίκες θα είχαν ανάγκη να ακούσουν αυτά τα λόγια κάποια στιγμή?

Κορίτσια όλες οι συμβουλές σας είναι πολύ βοηθητικές γ εμενα.. όπως είπες κ εσύ @Annitamik είμαι κ εγώ άνθρωπος κ έχω ανάγκες κ προσωπικά θέλω.. σκέφτηκα την διακοπή δεν θα τ κρύψω κ αυτό γτ νιώθω πώς είναι τόσο κρίμα να μεγαλώνει μια ψυχή μέσα μου κ εγώ να νιώθω τόση "μαυρίλα"... εκανα τόση προσπάθεια με την κόρη μου να κρατήσω ισορροπίες μιας κ έμεινα έγκυος μετά απ 6 μήνες σχέσης  κ σκέφτομαι ακομα κ αυτό.. με τον άντρα μου είμαστε 2 χρόνια μαζι κ έχουμε ηδη ενα παιδι κ έρχεται δεύτερο.. Δεν έχουμε να προλάβει να χαρούμε τίποτα κ είμαστε κ οι 2 τοσο νέοι.. κ όλη αυτή η προσπάθεια π έκανα να επανέλθω να συνεχίσω ν κανω πράγματα π έκανα γ εμενα θα πάει πάλι πίσω... Μετά όμως βλέπω το παιδί μου κ μαραζώνω π σκέφτομαι οτι σ λίγο καιρό θα μπορώ να έχω ένα ακόμα π να μ αγκαλιάζει κ να με φιλάει ετσι.. είναι πραγματικά αδιέξοδο....:(

Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2021 at 5:04 PM, Mimi26 said:

Κορίτσια καλησπέρα 

Είμαι σχεδόν 28 ετών κ εχω ενα παιδάκι 9 μηνών 

Πριν λίγες μέρες μάθαμε πως είμαι ξανά έγκυος χωρις να το επιδιώξουμε καθόλου.. ο άντρας μου έχει ξετρελαθει απ τη χαρά του σε αντίθεση με εμενα που κλαίω συνεχώς κ εχω μόνο αρνητικά συναισθήματα..είναι αμαρτία τ ξερω γτ τα παιδιά είναι ευλογία αλλα σκέφτομαι πως θα ανταπεξέλθουμε με 2 τόσο μικρά παιδιά; θα έχουν 17 μήνες διαφορά μόνο.. πανω που η μικρή μου μπηκε σε μια σειρά θα έχω να κουμαντάρω μια εγκυμοσύνη ενα πολύ μικρό μωρό κ αργότερα ενα νεογέννητο.. ο οργανισμός κ το σώμα μου τώρα επανήλθαν μετα απ πολυ προσπάθεια πως θα γίνει τοσο γρήγορα ξανα απ την αρχή;; εχω πελαγωσει με κυριεύει το άγχος κ δεν μπορώ να δω τίποτα θετικό παρόλο π ο άντρας μου είναι τεράστια βοήθεια

Σας εχει τύχει κ πως το διαχειριστικατε;; 

Γειά σου, ναι μου έχει τύχει με το τρίτο μου παιδί. Όλα μου τα παιδιά είναι πολύ κοντά σε ηλικία, απλά με την δεύτερη ήταν προγραμματισμένο, ενώ με το τρίτο παιδί όχι. Έμαθα ότι είμαι έγκυος όταν η δεύτερη ήταν 11 μηνών και η πρώτη 2,5. Δεν είχα περάσει εύκολα όταν γεννήθηκε η δεύτερη τόσο κοντά με την πρώτη και δεν ήθελα για κανένα λόγο να κάνω κι άλλο παιδί και ειδικά τόσο σύντομα. Απείχα από επαφές για πολύ καιρό και μετά ήταν πολύ δειλά και επειδή δεν είχα ακόμη περίοδο λόγω θηλασμού θεώρησα ότι θα είμαι οκ. Έμεινα έγκυος τελικά, το κατάλαβα πριν κάνω το τεστ και παρακαλούσα να κάνω λάθος και να μην είναι θετικό. Όταν τελικά βεβαιώθηκα ότι είναι θετικό, πελαγωσα. Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο της άμβλωσης, αλλά τελικά είδα ότι δεν μπορούσα να το κάνω. Ο άντρας μου ήταν πολύ υποστηρικτικος σε ότι κι αν αποφάσιζα, αλλά μου είχε εκφράσει εξ αρχής ότι ήθελε να το κρατήσουμε και γενικά ήταν χαρούμενος με την νέα εγκυμοσύνη. Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης απλά σκεφτόμουν πως θα είναι όταν γεννηθεί και πόσο δύσκολα θα περάσω και ενιωθα τύψεις γιατί βαθιά μέσα μου δεν το ήθελα. Τέλος πάντων, πάμε στο σήμερα: 3,5 μηνών και τον λατρεύω!! Όταν σκέφτομαι τις μαύρες στιγμές της εγκυμοσύνης μου φαίνονται πολύ μακρινες και ξένες. Ναι είναι δύσκολα, αλλά μιας και το έχω ξανά περάσει ξέρω ότι δεν κρατάει για πολύ καιρό και πως μετά το 6μηνο όλα γίνονται πιο εύκολα. Πηγαίνουν και οι μεγάλες μου κόρες παιδικό, οπότε και αυτό κάπως βοηθάει. Και το κυριότερο βλέπω ήδη πόσο θετικό είναι που οι 2 μεγαλύτερες είναι τοσο κοντά σε ηλικία, οπότε ανυπομονω να μεγαλώσει λίγο και αυτός για να γίνουν "the gang". Για την δική σου περίπτωση θα σου πω ότι θα είναι ένας δύσκολος χρόνος, αλλά μετά θα είναι όλα πολύ πιο εύκολα :) όταν γεννήθηκε η δεύτερη μου κόρη έλεγα ότι ίσως έπρεπε να είχα περιμένει λίγο και να μην τις είχα κάνει τόσο κοντά, τώρα όμως που είναι 3,5 και 2 είναι πραγματικά ότι καλύτερο που είναι κοντά ηλικιακά! 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Γειά σου, ναι μου έχει τύχει με το τρίτο μου παιδί. Όλα μου τα παιδιά είναι πολύ κοντά σε ηλικία, απλά με την δεύτερη ήταν προγραμματισμένο, ενώ με το τρίτο παιδί όχι. Έμαθα ότι είμαι έγκυος όταν η δεύτερη ήταν 11 μηνών και η πρώτη 2,5. Δεν είχα περάσει εύκολα όταν γεννήθηκε η δεύτερη τόσο κοντά με την πρώτη και δεν ήθελα για κανένα λόγο να κάνω κι άλλο παιδί και ειδικά τόσο σύντομα. Απείχα από επαφές για πολύ καιρό και μετά ήταν πολύ δειλά και επειδή δεν είχα ακόμη περίοδο λόγω θηλασμού θεώρησα ότι θα είμαι οκ. Έμεινα έγκυος τελικά, το κατάλαβα πριν κάνω το τεστ και παρακαλούσα να κάνω λάθος και να μην είναι θετικό. Όταν τελικά βεβαιώθηκα ότι είναι θετικό, πελαγωσα. Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο της άμβλωσης, αλλά τελικά είδα ότι δεν μπορούσα να το κάνω. Ο άντρας μου ήταν πολύ υποστηρικτικος σε ότι κι αν αποφάσιζα, αλλά μου είχε εκφράσει εξ αρχής ότι ήθελε να το κρατήσουμε και γενικά ήταν χαρούμενος με την νέα εγκυμοσύνη. Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης απλά σκεφτόμουν πως θα είναι όταν γεννηθεί και πόσο δύσκολα θα περάσω και ενιωθα τύψεις γιατί βαθιά μέσα μου δεν το ήθελα. Τέλος πάντων, πάμε στο σήμερα: 3,5 μηνών και τον λατρεύω!! Όταν σκέφτομαι τις μαύρες στιγμές της εγκυμοσύνης μου φαίνονται πολύ μακρινες και ξένες. Ναι είναι δύσκολα, αλλά μιας και το έχω ξανά περάσει ξέρω ότι δεν κρατάει για πολύ καιρό και πως μετά το 6μηνο όλα γίνονται πιο εύκολα. Πηγαίνουν και οι μεγάλες μου κόρες παιδικό, οπότε και αυτό κάπως βοηθάει. Και το κυριότερο βλέπω ήδη πόσο θετικό είναι που οι 2 μεγαλύτερες είναι τοσο κοντά σε ηλικία, οπότε ανυπομονω να μεγαλώσει λίγο και αυτός για να γίνουν "the gang". Για την δική σου περίπτωση θα σου πω ότι θα είναι ένας δύσκολος χρόνος, αλλά μετά θα είναι όλα πολύ πιο εύκολα :) όταν γεννήθηκε η δεύτερη μου κόρη έλεγα ότι ίσως έπρεπε να είχα περιμένει λίγο και να μην τις είχα κάνει τόσο κοντά, τώρα όμως που είναι 3,5 και 2 είναι πραγματικά ότι καλύτερο που είναι κοντά ηλικιακά! 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου! Τα καταφέρνεις ; Αντέχεις ; Σίγουρα είναι πολύ δύσκολα .. έχεις βοήθεια από κάποιον ; Εγώ δεν έχω δυστυχώς 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...