Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξανά έγκυος, με πρόσφατο τοκετό / μωρό!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρός μου λέει, πως το καλύτερο για τον οργανισμό της γυναίκας είναι να περάσουν 2 χρόνια.

Πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος, για να μπορέσει ο οργανισμός να αναπληρώσει ότι "έχασε".

.png.png
Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4438

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=378&start=0

 

δες κι εδώ υπάρχει και αλλού ο προβληματισμός σου :D:D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΛΕΝΕ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ 1 ΧΡΟΝΟ.ΕΓΩ ΦΑΝΤΑΣΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ 4/5 ΜΗΝΩΝ Κ ΕΙΜΑΙ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ,2 ΜΗΝΩΝ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ Η ΜΗΤΡΑ ΕΙΧΕ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Κ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΒΑΣΙΚΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.ΑΝΤΕ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ. :):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σε όλες / όλους :P

Είμαι 25 και έχω ένα πανέμορφο μωράκι που γεννήθηκε φέτος στις 16 Απριλίου. Δεν μπορώ να πω ότι η εγκυμοσύνη και ιδίως ο τοκετός μου φάνηκαν εύκολη υπόθεση. Εργαζόμουν μέχρι τον 9ο μήνα, είχα συνέχεια διαφωνίες με τον εργοδότη, και νεύρα πολλά... και στο τέλος δεν είχα διαστολη και πριν γεννήσω πέρασα στο ιπποκράτειο σχεδόν 38 ώρες φωνάζοντας λες και με έσφαζαν.. αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τώρα έχουμε τον μικρουλη μας. Υγειεστατο και έξυπνο παιδάκι.

Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι το ότι έχω καθυστερηση σχεδόν 8 μ. και ...φοβάμαι. Ναι φοβάμαι. Ξέρω ότι 1ον θα χρειαστεί να παρατήσω τη δουλειά γιατι απλά δεν θα αντέξω σε αυτή τη κατάσταση να εργάζομαι και να φροντίζω και το μικρούλη και να κάνω και όλες τις δουλειές του σπιτιού. Εκτός αυτού δεν έχουμε και οικονομική άνεση... Και τέλος θέλω να ξεκουραστώ έστω λιγάκι πριν αρχίσω πάλι να υποφέρω από εμετούς, ζαλάδες, πόνους και όλα τα συναφή. Με λίγα λόγια, το μόνο που δεν θέλω τώρα είναι να βρεθώ ξανά στο μαιευτήριο. :(

 

Αύριο μάλλον θα κάνω τεστ και έτσι θα μάθω τι μου συμβαίνει.

Αλλά θα ήθελα να μάθω πως ένιωθαν οι μανούλες που έκαναν δυο μωράκια σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα και τι συμβουλές μπορούν να δώσουν σε μια χαζούλα σαν κι εμένα... :confused:

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μικρουλι σου!!! εμεις γεννηθηκαμε 7 απριλιου!!! αν εισαι με το καλο να χαιρεσαι !!! ειναι πολυ ομορφα τα παιδια πολυ σε θαυμαζω αμα εισαι !!!! να κανεις υπομονη τον πρωτο καιρο και κουραγιο σαν αυτη την ευτυχια τιποτα στο κοσμο..!!! ποσο θα ηθελα και εγω να ημουν παλι εγκυος !!!!! αλλα δυστιχος δεν μπορω.... αλλα 4 θα εκανα απανωτα !!! να ειναι γερος ο μπεμπουλινος μου και αφου ετσι ηθελε ο θεος ας ειναι.

 

γραψε μας τα νεα αυριο !!!! φιλια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα υπαρχουν μανουλες σαν τη dovisdepi κ εμενα που ισως δεν θα τους ξανα δωθει η ευκαιρια να κανουν αλλα παιδακια, κ αλλες πιο πολλες που δεν μπορουν να κανουμε μωρο, οποτε δεξου αυτο το δωρο κ μην σκεφτεσαι τα υπολοιπα περι δουλειας κ μεγαλωματος του παιδιου, ολοι θα σε βοηθησουνε λιγο πολυ με τα μωρα μη στεναχωριεσαι!! Ευχομαι να εισαι εγκυος κ εγω με τη σειρα μου!! Επισης κ εγω σε ζηλευω σαν τη dovisdepi αμα περιμενεις κ δευτερο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,μπορει τωρα να σου φαινεται βουνο,αλλα ειναι πολυ καλυτερα και για εσας και για τα παιδακια να εχουν μικρη διαφορα ηλικιας,κατ αρχην ,παιζουν μαζι και εχουν παρεα και απο την αλλη εσεις ξεμπερδευεται μια και καλη με πανες,μπιμπερο,κ,τ.λ.

εμεις εχουμε μετανιωσει που δεν καναμε συντομα και αλλο παιδακι,τωρα ο δικος μας ειναι 4 ετων και ακομη προσπαθουμε...μπορει στην αρχη να ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα αλλα μετα θα δειτε οτι θα ειναι πολυ καλυτερα απο το να περιμενετε.οσο για τους εμετους δεν σημαινει οτι θα τους εχεις και παλι,καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη!

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε νιώθω.... Εγώ γέννησα την μικρή μου 7 Νοεμβρίου και ναι το τέστ έδειξε οτι είμαι πάλι έγκυος!!! Και γω οφείλω να ομολογήσω οτι τα έχω λιγάκι χαμένα, ακόμα δεν έχω ξεπεράσει την σύντομη εγκυμοσύνη μου και το σόκ της πρόωρης γέννας. Και τώρα που η μικρή μου είναι 9 μηνών ανακαλύπτω οτι είμαι έγκυος? Πως θα τα βγάλω πέρα? Στην δουλειά που είχα θέμα χοντρό με τον εργοδότη μου γιατι πήρα την 6μηνη άδεια και τώρα που θα πάω τον Οκτώβρη για δουλειά θα του πω Γειά σας ήρθα για 5 μήνες γιατι είμαι έγκυος πάλι? Απο την άλλη δεν υπάρχει περίπτωση να άφηνα το παιδάκι μου μοναχοπαίδι... Ωρες ώρες σκέφτομαι οτι εντάξει όλα θα πάνε κάλά το 1ο σόκ είναι!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ.:P

Έκανα σημερα το τεστ και μου έδειξε ότι δεν είμαι έγκυος. Αποφάσισα να ρωτήσω το γυναικολόγο μου και μου είπε να περιμένω αλλη 1 βδομάδα και να ξανακάνω τεστ... :|

Ηλπιζα να ησυχάσω σήμερα αλλά αγχώθηκα ακόμα πιο πολύ! :|

Βάσω σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Εμένα ο εργοδότης μου δεν θέλει ούτε καν να μου μειώσει το ωράριο. ¨ασε που δεν μου κολλούσε ένσημα όταν ήμουν έγκυος... :evil:

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ.:P

Έκανα σημερα το τεστ και μου έδειξε ότι δεν είμαι έγκυος. Αποφάσισα να ρωτήσω το γυναικολόγο μου και μου είπε να περιμένω αλλη 1 βδομάδα και να ξανακάνω τεστ... :|

Ηλπιζα να ησυχάσω σήμερα αλλά αγχώθηκα ακόμα πιο πολύ! :|

Βάσω σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Εμένα ο εργοδότης μου δεν θέλει ούτε καν να μου μειώσει το ωράριο. ¨ασε που δεν μου κολλούσε ένσημα όταν ήμουν έγκυος... :evil:

 

Πως γινεται να μην σου κολλουσε ενσημα?Αλλο παλι κι αυτο..Δεν σου ειχε κανει προσληψη?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς... 6 μήνες δούλευα παράνομα.. ο λογιστής της εταιρείας είχε τα χαρτια μου στο συρτάρι του και κάθε μέρα μου έλεγε "σημερα θα σε τακτοποιήσω".. τελικά το ΙΚΑ τακτοποιησε τον ίδιο.. :mrgreen:

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γιοι μου έχουν 21 μήνες διαφορά. Χαίρομαι που ήρθαν μαζί γιατί τον πρώτο τον έκανα στα 33 και δεν είχα και πολλά περιθώρια αλλά τελικά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα! Είναι απίστευτα δύσκολο να φέρεις βόλτα δύο μωρά, να αφιερώσεις στο καθένα το χρόνο που θέλεις να αφιερώσεις, να φτιάξεις ένα φαί, να κάνεις λίγη φασίνα για να μη ζεις σε στάβλο.

Αν κάποιος με ρωτούσε κοντά κοντά δύο παιδιά ή όχι, θα απαντούσα ναι, αν το πρώτο έρχεται μετά τα 30. Διαφορετικά δεν είναι τόσο τραγικό να περιμένεις. Και μικρή διαφορά να έχουν δυο παιδιά δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνουν κολλητή παρέα, απλά πιθανότερο.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα.. Βασικά εγώ σκεφτόμουν να κάνω 2ο παιδί μετα από 1.5 - 2 χρ. Δεν θέλω να έχουν τα αδερφάκια μεγάλη διαφορά ηλικίας... μα πρέπει κι εμείς που είμαστε και λίγο άσχετοι να μπούμε λίγο στο ρυθμό...

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Tελικά η δική μου εγκυμοσύνη τερματίστηκε με πολλές απώλειες ψυχικές και σωματικές.... Ήταν εξωμήτριος κύηση και προκάλεσε ρήξη αριστερής σάλπιγγας με εσωτ. αιμοραγία!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ zoi_m, σίγουρα τα πράγματα δυσκολεύουν μιας και πλέον έχω μόνο την δεξιά πλευρά σώα ο γιατρός μου όμως είναι πολύ σίγουρος οτι θα μπορέσω να κάνω παιδάκι ξανα. Για την ώρα δεν το σκέφτομαι αυτό μιας και όλα μου συνέβησαν τόσο γρήγορα που το μόνο που είχα στο μυαλό μου ειναι να ξεπεράσω το χειρουργείο και να γυρίσω γρήγορα στο σπίτι μου στο μωρό

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθω, μια αδυναμία και μια εξάντληση την έχω να πω την αλήθεια! Βλέπεις τώρα πια έχω και άποψη για καισαρικές τομές αν και το παιδάκι μου το γεννησα με φυσ.τοκετό...

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Κορίτσια δεν ξέρω άν με θυμάστε εμένα και την ιστορία του πρώτου μου παιδιού.. Ε είμαι ξανά έγκυος και η μικρή μου τώρα είναι 11 μηνών.

Βέβαια από την μία το επιδιώξαμε με τον άντρα και μάλιστα χαρήκαμε πάρα πολύ, αλλά από την άλλη είμαι αγχωμένη για το μετά που θα έχω δύο μικρά μωρά και βοήθεια όχι μεγάλη σχεδόν ελάχιστη. Το καλύτερο είναι πώς δεν δουλεύω και θα τα έχω εγώ.

Εχθές είχα πάει στο Μητερα για να το δώ βέβαια δεν ακούσα την καρδούλα του γιατί ήταν ακόμη πολύ νωρίς.

Εμένα το μόνο που με στενοχωρεί είναι πώς δεν μπορώ να κρατήσω για πολύ την μικρη μου αγκαλιά και γενικά να κάνω τα τρελά παιχνίδια που της έκανα και νοιώθω ότι το καταλαβαί νει και με γεμίζει τύψεις.

Κατα τα άλλα είμαι πολύ χαρούμενη και περιμένω πως και πως να το δω ξανά !!

Link to comment
Share on other sites

Γατονι με το καλο το μωρακι σου κ ολα τα αλλα θα ερθουν!! Ποιο παιδι ηρθε στη ζωη κ δεν μεγαλωσε?? Μια χαρα θα τα πας! Οταν θα γεννησεις το μικρο σου θα ειναι καπου 20μηνων κ θα μπορεις να το στειλεις κ ενα βρεφικο σταθμο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...