Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μητερες και sex


Recommended Posts

καλησπερα σας! θα ηθελα να συζητησω κατι μαζι σας. Η μητερα μου ειναι εντελως αντιθετη στην σκεψη οτι εγω μπορει να προχωρησω με ενα αγορι.. Εκεινη εχει μια και μοναδικη εμπειρια με τον πατερα μου αλλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να μαι και εγω ετσι?? Δεν το κανω απο αντιδραση, αλλα γιατι δεν μπορει να καταλαβει οτι μπορει να θελω να προχωρησω με τον φιλο μου? Επισης καποια στιιγμη θελω να της το πω αλλα δεν ξερω πως,φοβαμαι οτι θα φωναξει και μπορει να μην με αφησει να ξαναβγω μαζι του. να αναφερω επισης οτι ειμαι 19 χρονων και τα παλιοτερα χρονια φροντισε να με ενημερωσει για τις μεθοδους αντισυλληψης.. τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα έλεγα να μην της ανακοινώσεις τίποτα. Αν σε ρωτήσει απάντησέ της. . Σιγά - σιγά...ένα - ένα. Μπορεί να μην είναι έτοιμη να μάθει την αλήθεια και ας ρωτάει.

Είσαι σε ηλικία που φαντάζομαι ξέρεις τι να προσέξεις εκτός απο την προφύλαξη.

Ο λόγος που η μητέρα σου δεν είναι τόσο ανοιχτή σε αυτά τα θέματα είναι επειδή οι εμπειρίες της, τα βιώματα της και οι αρχές της δεν την επιτρέπουν να είναι. Σε αγαπάει τόσο που δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι είσαι μία ενήλικη γυναίκα και ίσως μία εντελώς διαφορετική προσωπικότητα από εκείνη .

Να προσέχεις μόνο με τη σχέση σου και να φροντίσεις όσο μπορείς να μην χαλάσεις τις σχέσεις σου με την μητέρα σου.

Όλα τα άλλα θα έρθουν 'μαγικά.

Καλή συνέχεια.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη ομως δεν πρεπει να το μαθει?? πως μπορω να την προαιτημασω γι αυτο?

Η δική μου η μητέρα δεν με ρώτησε ποτέ, βέβαια άλλα χρόνια τότε. Θα έχετε πολύ καλή σχέση φαντάζομαι.....

Ρώτησε την για την δική της ψυχολογία..πώς νιώθει που δεν γνώρισε άλλον αντρα, αν το μετάνιωσε, ποιός ο λόγος που το έκανε κλπ. Ανάλογα τις απαντήσεις θα καταλάβεις αν το θεωρεί σωστό γενικά ή απλά δυσκολεύεται να σε δει ως γυναίκα.

Αν συμβαίνει το πρώτο , εγώ δεν θα της έλεγα τίποτα χωρίς αυτό να συμβαίνει ότι είναι το σωστό. Είναι απλά μια άποψη.

Αν συμβαίνει το δευτερο πες της ότι θέλεις να πας ένα διήμερο με τον φίλο σου κάπου....δεν μπορεί...θα αναρρωτηθεί τότε.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να την προετοιμασεις βρε κοριτσι μου????:rolleyes::rolleyes:

Οτι κανεις πρεπει να το ξερει??καποια πραγματα ειναι αυτονοητα 19 ετων εισαι.....

Συνεχισε την σχεση σου αν θελεις να προχωρησεις με το αγορι σου προχωρα δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να μαθουν τι κανεις στην σχεση σου...φροντισε να παιρνεις τις καταλληλες προφυλαξεις και κοιτα να εχεις μια υγιη σεξουαλικη ζωη!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ! γιατι να μαθει το οτιδηποτε; Εμεις ( κι εγω και η αδερφη μου)που δε της ειπαμε ποτε τιποτα ( ουτε καν αν και με ποιον ημασταν) παθαμε κατι; Ισως ειχαμε εμπιστοσυνη στον εαυτο μας και δε χρειζομασταν επιπλεον συμβουλη; Δε ξερω!!!! Ισα ισα προσωπικα νιωθω οτι γλυτωσα απο φοβερα σκηνικα και ρεζιλικια γιατι την ψυλιαστηκα νωρις τι μπορω και τι δε μπορω να λεω στους δικους μου. Οταν καποτε εμαθε ο πατερας μου πως ειχαμε φιληθει με ενα αγορι γινοταν ο κακος χαμος οταν πηγαινα στο σπιτι της κοπελας που χε γινει το παρτυ. Κατεληξα λοιπον να κρυβω και τη φιλη ( επειδη ειχε γινει σπιτι της γραφτηκε κατευθειαν μαυρη λιστα απο το πατερα μου λες κ Αυτη μας τα φτιαξε με το ζορι)και φυσικα εκρυβα κ το αγορι καθως και ολες τις μετεπειτα σχεσεις μεχρι που εγινα 27 και ειχα ηδη σχεση με τον αντρα μου τωρα, εννια μηνες κ ξεραμε που παει. Πιστεψε με θα ναι πολλες οι φορες που θα ερθεις η θα σε φερει σε δυσκολη θεση ειδικα αν γνωριζει πολλες λεπτομερειες και ισως αναγκαστεις να της αποκαλυψεις πραγματα που δεν ειναι ετοιμη να ακουσει. Εγω απο τη σταση που μας περιεγραψες αυτο καταλαβαινω! Οτι παντως αποφασισεις σκεψου το πολυ! Αν αρχισεις να της λες περισσοτερα απο οσα πρεπει μετα δε γυρναει πισω! Θα φανταζεται τα τριπλασια ετσι κι αλλιως απο μονη της!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου...μπραβο που θελεις να μιλησεις στη μαμα σου...πραγματικα μπραβο σου.

 

Θα σου πω τι εκανα εγω γενικα με τη μαμα μου.Παντα της ελεγα ή φροντιζα με τον τροπο μου να καταλαβει τα παντα.Εκανα κοπανα ολη μερα απο το σχολειο...ε γυρναγα σπιτι και της το ελεγα.Ειχα βρει αγορι...της το εδειχνα μεχρι που της το ξεφουρνιζα.Πηγαιβνα για καφε μετα το φρονιστηριο...της το ελεγα.Στην αρχη φυσικα φρικαρε...σιγα σιγα ομως αρχισε να με εμπιστευεται...να συζηταμε και να καταλαβαινει.Σκεψου ελειπα ολη μερα απο το σχολειο και ημουνα ολη μερα σε καφετερια για καφε....το καναμε μια στο τοσο με τις φιλες μου...και της το ελεγα και δεν ειχε προβλημα..Βεβαι μου ειχε εμπιστοσυνη...ημουνα παντα πολυ καλη μαθητρια και ηξερε οτ για να το εκανα δε θα ειχα σημαντικα μαθηματα.Βασικα αυτο που ηθελα ειναι να ξερει η μαμα μου τι κορη εχει...οχι να ζει τον υπνο του δικαιου και να νομιζει οτι ειμαι το μικρο αθωο αβγαλτο.Μεγαλωσα και σε επαρχια...οπου ολα μαθαινονται και προτιμουσα να τα μαθαινει απομενα.Αυτο μας εκανε πολυ καλο σαν οικογενεια.Οι δικοι μου μου εχουν απολυτη εμπιστοσυνη.Σκεψου οτι καποια στιγμη καποιος κακοβουλος πηρε τηλ το μπαμπα μου και του ειπε κατι για μενα που δεν ισχυε...και ο μπαμπας μου ουτε καν αγχωθηκε του ειπε με τη μια ¨"η κορη μου αποκλειεται να το εκανε αυτο θα το ηξερα".

 

Δε λεω οτι θα πρεπει σωνει και ντε να της το πεις πριν το κανεις...το ποτε και με ποιον θα το κανεις ειναι δικο σου θεμα...αν ομως νιωθεις την αναγκη να το συζητησεις μαζι της να το κανεις...ακομα και αν αντιδρασει καπως...ειναι λογικο...αλλες νοοτροπιες αλλες ηλικιες.Και να της εηξηγησεις οτι της τα λες γιατι θελεις να μην ειναι εξω απο τη ζωη σου...να γνωριζει τι σου συμβαινει και να τα συζητας μαζι της...σιγα σιγα θα τα εκτιμησει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια σορρυ κιολας...αλλα...μπαινει μια κοπελα 19 ετων...λεει πως προβληματιζεται για το πως να μιλησει στη μητερα της για το θεμα αυτο...δειχνει απο μονη της να θελει να μιλησει κι εσεις της λετε να μη το κανει?Αν αυριο μεθαυριο η ιδια κοπελα εμπαινε και ελεγε ειμαι εγκυος τι θα της λεγαμε?Μιλα στους δικους σου?Δηλαδη η οικογενεια ειναι μονο για τα δυσκολα...μονο αν κατι στραβωσει τοτε αντε τρεχα στη μανα να σε βοηθησει?

ειμαστε και μαμαδες οι περισσοτερες οχι τπτ αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια σορρυ κιολας...αλλα...μπαινει μια κοπελα 19 ετων...λεει πως προβληματιζεται για το πως να μιλησει στη μητερα της για το θεμα αυτο...δειχνει απο μονη της να θελει να μιλησει κι εσεις της λετε να μη το κανει?Αν αυριο μεθαυριο η ιδια κοπελα εμπαινε και ελεγε ειμαι εγκυος τι θα της λεγαμε?Μιλα στους δικους σου?Δηλαδη η οικογενεια ειναι μονο για τα δυσκολα...μονο αν κατι στραβωσει τοτε αντε τρεχα στη μανα να σε βοηθησει?

ειμαστε και μαμαδες οι περισσοτερες οχι τπτ αλλο.

 

 

Συμφωνώ! Απλά πιστεύω οτι η θεματοθέτρια καλό θα ήταν να διανύσει μια περίοδο όπου θα προετοιμάζει την μαμα και να της δώσει τον χρόνο της...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας! θα ηθελα να συζητησω κατι μαζι σας. Η μητερα μου ειναι εντελως αντιθετη στην σκεψη οτι εγω μπορει να προχωρησω με ενα αγορι.. Εκεινη εχει μια και μοναδικη εμπειρια με τον πατερα μου αλλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να μαι και εγω ετσι?? Δεν το κανω απο αντιδραση, αλλα γιατι δεν μπορει να καταλαβει οτι μπορει να θελω να προχωρησω με τον φιλο μου? Επισης καποια στιιγμη θελω να της το πω αλλα δεν ξερω πως,φοβαμαι οτι θα φωναξει και μπορει να μην με αφησει να ξαναβγω μαζι του. να αναφερω επισης οτι ειμαι 19 χρονων και τα παλιοτερα χρονια φροντισε να με ενημερωσει για τις μεθοδους αντισυλληψης.. τι προτεινετε?

 

καλή μου κοπέλα μου θύμησες παλιέ ς εποχές ..όταν εγω προσπαθούσα να πω στην μαμα μου ότι εχω σχέση με κάποιον ...οι μαμάδες το ξέρουν απλά δεν θέλουν να τους το επιβεβαιώσης διότι φοβούνται ..οτι αμα γνωρίζουν νιωθουν οτι πρεπει να σε αποτρεψουν απο αυτό διότι αμα συμφωνήσουν φοβούντε οτι αν κατι παει στραβά εχουν μέρος ευθύνης και αυτές .....

δεν κατατάλαβα γιατί πρέπει να το πεις στην μαμα σου οτι θελεις να προχωρήσεις με τον φιλο σου ...πρεπει να παρεις την εγκριση της .... νομιζω αφου απο θεμα αντισύληψεις σε εχει ενημερώση απο εκει και περα ειναι θεμα δικό σου και το αν εσύ εισαι ετοιμη για κάτι παρακάτω ...................

δεν νομιζω οτι θα υπάρχη μαμά που θα πει στην κόρη της αντε καλη μου μπορέις τώρα να προχωρήσεις με τον καλό σου .............εγω παντως προσωπικα δεν θα το έλεγα στην κόρη μου ..θα της ελεγα οποτε αυτή ειναι ετοιμη και αφου εισαι 19 πιστέυω απο ηλικία καλά εισαι ..αρκει να εισαι πολύ προσεκτική στο θέμα της σντισύληψεις ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gina εισαι σε ηλικια που πιστευω μπορεις να κανεις πραγματα χωρις να ενημερωνεις για τα παντα την μητερα σου. Βεβαια καλο θα ηταν να την εχεις διπλα σου σε τετοια θεματα. Νομιζω ομως οτι θα πρεπει να προετοιμασεις εσυ το εδαφος για αυτο αν πραγματικα το θελεις . Πολλες φορες οι γονεις αρνουνται να δεχτουν μια πραγματικοτητα. Νομιζω αυτο θελει λιγο χρονο σε καμια περιπτωση ομως δεν θα πρεπει αυτο να αναστειλει την επιθυμια σου να ολοκληρωσεις με το φιλο σου αν ειναι αυτο που πραγματικα επιθυμεις να κανεις. Εισαι πλεον γυναικα. Απλα να εισαι και προσεκτικη γιατι στη θεωρια ολες τα ξερουμε αλλα στην πραξη κανουμε και τα λαθακια μας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια σορρυ κιολας...αλλα...μπαινει μια κοπελα 19 ετων...λεει πως προβληματιζεται για το πως να μιλησει στη μητερα της για το θεμα αυτο...δειχνει απο μονη της να θελει να μιλησει κι εσεις της λετε να μη το κανει?Αν αυριο μεθαυριο η ιδια κοπελα εμπαινε και ελεγε ειμαι εγκυος τι θα της λεγαμε?Μιλα στους δικους σου?Δηλαδη η οικογενεια ειναι μονο για τα δυσκολα...μονο αν κατι στραβωσει τοτε αντε τρεχα στη μανα να σε βοηθησει?

ειμαστε και μαμαδες οι περισσοτερες οχι τπτ αλλο.

 

Bρε νικι μου δεν ειναι μονο για τα δυσκολα αλλα υπαρχουν μαμαδες και μαμαδες....

Εμενα η μητερα μου ηξερε τα παντααααααααα....και ποτε δεν μου εκανε κανενα θεμα...!!!Ειμασταν παντα φιλες....

Αλλιως μπορει να αντιμετοπιζες εσυ την κορη σου στα 19 αν σου ελεγε κατι τετοιο και αλλιως μαλλον η μητερα της κοπελας...Απο οτι φενεται ειναι αυστηρη και δεν θελει η κορη της να προχωρησει....Εεεε δηλαδη τι θα πρεπει να τα πει ολα?

Δεν μπορει η μητερα να καταλαβει πως η κορη της δεν ειναι 15 ετων αλλα 19?:rolleyes::rolleyes:

Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα...Κατανοω πως καποιοι εχουν αλλα μυαλα...

Αλλα αν της μιλησει και γινει ο κακος χαμος και μετα εχουν προβληματα δεν την αφηνει να βγαινει και χαλασουν οι σχεσεις τους θα ναι καλυτερα??:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Για να της μιλησε η μητερας της εδω και καιρο για τα μετρα αντισυλληψης .. αυτο σημαινει οτι ξερει οτι κορη της αργα η γρηγορα θα προχωρησει.Αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο ασχετα αν σε γενικες γραμμες ισως να ειναι αυστηρη.Αλλες μαναδες ειναι τοσο αυστηρες που ουτε για αυτα δεν συζητανε ακομα και στα αγορια τους.Αφου η κοπελα νιωθει την αναγκη να το πει στη μητερα της.. εγω λεω να το κανει.Βεβαια ας το κανει σιγα σιγα.Μην πας κοπελα μου και εσυ με το κοκκινο σεντονι στο χερι.. αλλα θα ελεγα να της γνωρισεις πρωτα το αγορι σου.. να συμφιλιωθει με την ιδεα οτι εχεις μια καλη σχεση.. και μετα απο μονη της θα καταλαβει σιγα σιγα!Συμφωνω με την φιλη μας πιο πανω που λεει να μην την προτρεπουμε να μην μιλησει στη μητερα της εφοσον η ιδια το θελει.Για να το θελει προφανως θα εχουν μια καλη σχεση!

Η γνωμη μου λοιπον ειναι να γνωρισει η μητερα σου το αγορι σου.. να καταλαβει γτ τον αγαπας.. και μετα θα της ερθουν ολα πιο ομαλα.Ετσι ξαφνικα να της πεις μαμα ολοκληρωσα τη σχεση μου δεν ειμαι πια παιδι... ε θα της ερθει λιγο καπως!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι η μαμά της τι έιναι διατεθιμένη να ακούσει.

Για αυτό και της είπα να το παει σιγα σιγα το θέμα. Και εγώ το βρήκα όμορφο να θέλει να μιλήσει στη μαμά της.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Bρε νικι μου δεν ειναι μονο για τα δυσκολα αλλα υπαρχουν μαμαδες και μαμαδες....

Εμενα η μητερα μου ηξερε τα παντααααααααα....και ποτε δεν μου εκανε κανενα θεμα...!!!Ειμασταν παντα φιλες....

Αλλιως μπορει να αντιμετοπιζες εσυ την κορη σου στα 19 αν σου ελεγε κατι τετοιο και αλλιως μαλλον η μητερα της κοπελας...Απο οτι φενεται ειναι αυστηρη και δεν θελει η κορη της να προχωρησει....Εεεε δηλαδη τι θα πρεπει να τα πει ολα?

Δεν μπορει η μητερα να καταλαβει πως η κορη της δεν ειναι 15 ετων αλλα 19?:rolleyes::rolleyes:

Καποια πραγματα ειναι αυτονοητα...Κατανοω πως καποιοι εχουν αλλα μυαλα...

Αλλα αν της μιλησει και γινει ο κακος χαμος και μετα εχουν προβληματα δεν την αφηνει να βγαινει και χαλασουν οι σχεσεις τους θα ναι καλυτερα??:rolleyes::rolleyes:

 

Γνωριζεις εσυ τη μαμα της κοπελας?Γιατι αν τη γνωριζεις παω πασο...Αν παλι δε τη γνωριζεις θεωρω οτι λιγο ακυρο το συμπερασμα σου.Μια μαμα η οποια ενημερωνει την εφηβη κορη της για τις μεθοδους αντισυλληψης...εμενα δε μου κανει και τοσο οπισθοδρομικη.

 

Το θεμα για μενα ειναι η κοπελα και το οτι απο μονη της θελει να συζητησει με τη μητερα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η δικη μου γνωμη ειναι να προχωρησεις απο την στιγμη που το θες και νιωθεις ετοιμη γιατι η μαμα σου απο την στιγμη που πιστευει οτι με αυτον που θα ολοκληρωσεις με αυτον θα παντρευτεισ (αυτο καταλαβα) δεν θα αλλαξει γνωμη μονο αν στην πορια καταλαβει απο μονη της οτι δεν συμβαινει με ολοες τις κοπελες αυτο που εκανε και η ιδια και στην εποχη της. προσπαθησε οσο μπορεις να συνεχισεις την τοσο καλη σχεση που εχεις μαζι της αλλα αυτο το θεμα θεωρω οτι μονες μας το χειριζομαστε και δεν πρεπει να παρουμε το οκ γιατι αν περιμεναμε αυτο για να προωρησουμε...... θα καναμε οικογενεια στην κλημακτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις εσυ τη μαμα της κοπελας?Γιατι αν τη γνωριζεις παω πασο...Αν παλι δε τη γνωριζεις θεωρω οτι λιγο ακυρο το συμπερασμα σου.Μια μαμα η οποια ενημερωνει την εφηβη κορη της για τις μεθοδους αντισυλληψης...εμενα δε μου κανει και τοσο οπισθοδρομικη.

 

Το θεμα για μενα ειναι η κοπελα και το οτι απο μονη της θελει να συζητησει με τη μητερα της.

 

Oχι δεν την γνωριζω νομιζω ομως πως ουτε και εσυ:rolleyes::rolleyes:

Μονη της μας ειπε η κοπελα πως ειναι αντιθετη η μαμα της στο να προχωρησει με την σχεση της ..και ειναι 19 ετων...αυτο δεν σου κανει πως εινια οπισθοδρομικη??επισης μας λεει πως φοβαται να της το πει αρα επιβεβαιωνει πως παλι ειναι αντιθετη.....

Εεεε για μενα αν μια μαμα ειναι αντιθετη να προχωρησει η κορη της σε σεξουαλικη επαφη στα 19 ναι ειναι οπισθοδρομικη..!!

Τι να κανει η κοπελα να περιμενει να ολοκληρωσει στα 25 23 η 24 επειδη τοτε μπορει να το εγκρινει η μαμα της???

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν την γνωριζω νομιζω ομως πως ουτε και εσυ:rolleyes::rolleyes:

Μονη της μας ειπε η κοπελα πως ειναι αντιθετη η μαμα της στο να προχωρησει με την σχεση της ..και ειναι 19 ετων...αυτο δεν σου κανει πως εινια οπισθοδρομικη??επισης μας λεει πως φοβαται να της το πει αρα επιβεβαιωνει πως παλι ειναι αντιθετη.....

Εεεε για μενα αν μια μαμα ειναι αντιθετη να προχωρησει η κορη της σε σεξουαλικη επαφη στα 19 ναι ειναι οπισθοδρομικη..!!

Τι να κανει η κοπελα να περιμενει να ολοκληρωσει στα 25 23 η 24 επειδη τοτε μπορει να το εγκρινει η μαμα της???

 

Το ποτε θα ολοκληρωσει η κοπελα ειναι θεμα δικο της...δεν ειναι ουτε δικο μου ..ουτε δικο σου..ουτε της μαμας της.Ουτε βλεπω να κοπελα να περιμενει εγκριση απο τη μαμα της...θελει απλα να το κουβεντιασει μαζι της...εγω αυτο καταλαβα...αν κανω λαθος ας με διορθωσει η ιδια.

 

Οσο για τις ηλικιες που γραφεις ξερεις υπαρχουν πολλες κοπελες που φτανουν 23 και 24 και δεν εχουν ολοκληρωσει...μη το λες λοιπον τοσο υποτιμητικα λες και αν δε κανεις σεξ μεχρι τα 19 εχεις μεινει πισω και εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποτε θα ολοκληρωσει η κοπελα ειναι θεμα δικο της...δεν ειναι ουτε δικο μου ..ουτε δικο σου..ουτε της μαμας της.Ουτε βλεπω να κοπελα να περιμενει εγκριση απο τη μαμα της...θελει απλα να το κουβεντιασει μαζι της...εγω αυτο καταλαβα...αν κανω λαθος ας με διορθωσει η ιδια.

 

Οσο για τις ηλικιες που γραφεις ξερεις υπαρχουν πολλες κοπελες που φτανουν 23 και 24 και δεν εχουν ολοκληρωσει...μη το λες λοιπον τοσο υποτιμητικα λες και αν δε κανεις σεξ μεχρι τα 19 εχεις μεινει πισω και εχεις προβλημα.

 

Φυσικα και δεν ειναι δικο μας θεμα...!!Εγω εκει που σταθηκα ειναι πως για μενα μια μαμα η οποια δεν θελει η κορη της στα 19 να εχει σεξουαλικες επαφες ειναι οπισθοδρομικη....Κατι που εσυ δεν βλεπεις λεγοντας πως δεν σου φενεται οπισθοδρομικη....οκ...σεβαστο!!

Ειπα εγω κατι υποτημητικα???που το ειδες???αλλα διαβαζεις??:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι στα 18 εκανα την επανασταση μου, ειχα φιλο και ολοκληρωμενες σχεσεις και οταν το εμαθε η μανα μου εγινε τουρκος. Μεχρι και τανα με ελεγε και ουρλιαζε. Ε, πεταξα μια βαλιτσα μεσα απο τζαμαρια 3 οροφους κατω και κατεστρεψα ενα αμαξι (παρ-μπριζ) και εξαφανιστικα απο το σπιτι 4 μερες. Δεν ξαναμιλησε ποτε.......οταν γυρισα απλα με ρωταγε τα βασικα. Και καλα εκανε, και ετσι επρεπε...........εγω στην θεση σου απλα θα της το δηλωνα. Δεν θα εκανα καμια αλλη κουβεντα. Καποια στιγμη θα το καταλαβει.........και απο μονη της οτι εισαι γυναικα και οχι παιδι.

 

ΥΓ: Επισης η μανα μου ειχε μονο 1 εμπειρια με αντρα, αυτον που παντρευτικε (και χωρισε)......δεν ξερω τι θα ηθελε για μενα, αλλα ΔΕΝ ακολουθησα αυτα τα βηματα και το καταλαβε απο πολυ νωρις.....δεν μου ανεφερε ποτε τπτ μετα απο το συμβαν στο οποιο δηλωσα ευθαρσως οτι 'ζωη μου, δουλεια σου.....'.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν θελω να παρω την εγκριση της για να προχωρησω.βασικα εχω ηδη προχωρησει εδω και λιγο καιρο.. θελω να της το πω οπως ειπε καποια για να την εχω συμμαχο. καποια στιγμη μπορει να τυχει κατι,απο το χειροτερο μεχρι το πιο απλο,δηλαδη να παω στο γυναικολογο και δεν μπορω να παω μονη μου. θα ηθελα να το ξερει για να παμε μαζι και να με ενηρωσει για τις εξετασεις που πρεπει να κανω. εφοσον το αρχισα εκτος απο τις προφυλαξεις πρεπει να γινει και αυτο. αυτο που εχω καταλαβει οτι φοβαται ειναι οτι αμα προχωρησω μετα ισως με αφησει το αγορι μου γιατι θα ηθελε μονο αυτο.. βεβαια δεν τον εχει γνωρισει για να ξερει κατι τετοιο,γενικα το λεει. και εγω εχω σκεφτει οτι ειναι καλο να της τον γνωρισω για να ξερει τουλαχιστον με ποιον βγαινω..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δε χρειαζονται υπερβολικες αντιδρασεις, ουτε καβγαδες για ενα θεμα τοσο φυσικο. Θα σε συμβουλευσω με γνωμονα τη σταση που θα περιμενα απο την κορη μου στο μελλον. Εφοσον η μητερα σου σε εχει ενημερωσει και ετσι πρεπει γυρω απο το θεμα και εφοσον εισαι πλεον ενηλικη δεν εχει καμια θεση στη σεξουαλικη σου ζωη.Καποια στιγμη θα αντιληφθει μονη της οτι συμβαινει.

Προσωπικα θα ηθελα η κορη μου να μου μιλαει για το αν εχει σχεση και για τους προβληματισμους της αλλα δε θα ειχα την απαιτηση σε μια τετοια ηλικια να μου πει και τι ακριβως κανει με το αγορι της.

Ετσι ακριβως αντιμετωπισε κ εμενα η μητερα μου, της ελεγα τα βασικα αλλα οχι λεπτομερειες και φροντιζε παντα να με ενημερωνει για τυχον κινδυνους. Ενω ο πατερας μου που ηταν κερβερος δεν επαιρνε καμια απαντηση. Δε του ελεγα ψεματα απλα φροντιζα να γυρναω την κουβεντα δινοντας αστεια απαντηση.Οταν μ ου παραπονεθηκε οτι δε μιλαμε και δε του λεω τιποτα του εξηγησα ηρεμα πως φταιει η σταση του γι' αυτο κι οταν μετα απο κπα χρονια σταματησε να με βλεπει σαν μικρο κοριτσακι του μιλησα.

Το παν ειναι να κανεις τη μητερα σου να σ' εμπιστευτει, να νιωθει ησυχη για σενα με οποια αποφαση κι αν παρεις. Μηπως αυτο ειναι και λιγο λαθος δικο σου? Εννοω σαν προσωπικοτητα εισαι ανεξαρτητη , σταθερη και δυναμικη ή υπερβολικα συναισθηματικη και εσωστρεφης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας. Είμαι 18 ετών και έχω μια σχέση εδώ και 2 χρόνια με ένα παιδί που είναι 6 χρόνια μεγαλύτερος μου. Με τον φίλο μου έχουμε ολοκληρώσει εδώ και ένα χρόνο περίπου(ήταν ο πρώτος μου). Τον έχω γνωρίσει στην οικογένειά μου και τον έχουν λατρέψει όλοι, όπως και εμένα οι δικοί του. Το πρόβλημα μου είναι το εξής... η μητέρα μου δεν γνώριζε ότι έχω ολοκληρωμένη σχέση..της το έκρυβα. Κατά διαστήματα είχαμε καυγάδες του τύπου: "το έχω μάθει αλλά περιμένω να το ακούσω από εσένα",και,εγώ επειδή φοβόμουν να της το πω,την έβγαζα τρελή. Εχθές, μου είπε ότι "κάποια" της το είπε..Φυσικά δεν μπορεί και να της το έχει πει κάποιος..αλλά για ακόμα μια φορά με "ψάρευε". Τα πράγματα όμως ήταν διαφορετικά από τις υπόλοιπες φορές.. Μου το είπε κλαίγοντας.. Δεν μπορούσα να κρατηθώ άλλο και της το είπα... Δεν της είπα όμως την ακριβή αλήθεια.. Της είπα ότι συνέβη πριν περίπου 5 μήνες και λίγες φορές... Εκείνη θύμωσε πολύ και μου είπε πως ήθελε να το μάθει από εμένα και πως θα γίνω "του δρόμου" κλπ. Επίσης μου είπε πως δεν θα μου ξαναμιλήσει ποτέ και δεν θέλει ούτε στα μάτια της να με βλέπει,ούτε εμένα,ούτε το αγόρι μου. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω... Πως να το χειριστώ...

Επίσης να συμπληρώσω,ότι με απειλεί πως θα πάει στο μαγαζί που δουλεύει η μητέρα του φίλου μου και θα κάνει μεγάλη φασαρία... Έχει ξαναγίνει παρόμοιο σκηνικό με τέτοιου είδους απειλές,όμως τότε ακόμα δεν γνώριζε κάτι,κι έτσι,δεν έκανε τίποτα..Θέλω να πιστεύω πως ούτε και τώρα θα κάνει και πως τα λέει πάνω στα νεύρα της...Μου λέει επίσης,ότι θα το πει στον μεγάλο μου αδερφό,ο οποίος το έχει μάθει εδώ και καιρό από εμένα και αντέδρασε απολύτως φυσιολογικά,και θα του πει να πιάσει τον φίλο μου και να τον σπάσει στο ξύλο,πράγμα φυσικά που δεν θα έκανε ποτέ ο αδερφός μου σε έναν άνθρωπο που ξέρει πόσο αγαπάω..

 

Υ.Γ.: Οι γονείς μου τα τελευταία χρόνια,δεν έχουν καθόλου καλές σχέσεις. Συνέχεια καυγάδες και φωνές και στην μέση ήμουν πάντα εγώ. Έχω και έναν αδερφό 22 ετών αλλά εκείνος προσπαθεί να απέχει απ'όλα αυτά. Πρόσφατα μάλιστα αποφάσισαν να χωρίσουν αλλά ο πατέρας μου δεν δίνει διαζύγιο στην μητέρα μου,με αποτέλεσμα οι καυγάδες να έχουν τριπλασιαστεί.

 

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο μου..όμως νιώθω πως χρειάζομαι βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο αυτα που σου ειπε η μητερα σου δεν εννοει...φυσικα και θελεθ να σε βλεπει στα ματια της φυσικα και θα σου ξαναμιλησει.. Η μαμαδες ξερουν ποτε εμεις τα κοριτσια ξεκιναμε την σεξουαλικη μας ζωη, φυσικα και το ηξερε απο την αρχη αλλα δεν ηξερε πως να το χειριστει γιαυτο και σε ρωτουσε.ακομη και οταν εσυ ησουν σιγουρη πως ειχε πιστεψει πως εσυ δεν ειχες ολοκληρωσει αυτη το ηξερε.... Τωρ μαλλον η μαμα σου ειναι ψυχολογικα πιεσμενη πολυ λογο της καταστασης με τον πατερα σου γιαυτο και αντεδρασε ετσι κ ειπε οτι ειπε...πολυ πιθανο οτι συζητηση και να κανατε ετσι θα αντιδρουσε...μην στεναχοριεσαι συντομα θα δεις πως η μαμα σου σε αγαπαει πολυ.. Μονο να κανειςλιγο υπομονη γιατι οπως λες και εσυ η ιδια η κατασταση στο σπιτι σας ειναι δδυσκολη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...