Recommended Posts

Σίγουρα το σημαντικό είναι οι θερμίδες νάναι σωστές κ όχι κενές... Αλλά χάνονται εύκολα τα κιλά μετά? Εγώ σε όλη μου τη ζωή με θυμάμαι να υπολογίζω θερμιδες κ νάναι πάντα 5-6 κιλά πάνω απτό κανονικό...τι θα γίνει τώρα?

Ilpapado ούτε ετρωγες παραπάνω ούτε πεινουσες?

Georgia k ο γιατρός την πρώτη μέρα που με είδε μου είπε να πάρω 8 το πολύ 10 κιλά.. Κ όχι τίποτα άλλο..ακούω για τους επόμενους μήνες ότι το βάρος αυξάνεται σε 2 κιλά κάθε μήνα..

Πραγματικά δε την απολάμβανε την εγκυμοσύνη μου..

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Εγώ έχω να πω πως με την προληπτική διατροφή περί ζαχάρου, έχασα μισό κιλό! :lol: Οπότε μπαίνω αύριο στην 31η εβδομάδα με 9,5 κιλά. Δεν μπορώ να πω πως άλλαξα πάρα πολλά σε αυτά που τρώω γιατί πάντα πρόσεχα σχετικά, απλά έγινε ακόμα πιο υγιεινή η διατροφή μου που όπως αναφέρθηκε είναι το πιο σημαντικό, πάνω από όλα για τα μωράκια μας.

Dennia δεν είναι πάρα πολλά τα κιλά που έχεις πάρει, ίσως όμως να κάνεις λίγο κράτει γιατί ανοίγει κι άλλο η όρεξη να ξέρεις όσο περνάει ο καιρός! Στο υπογράφω! :lol::lol:

Πάντως στον 5ο δεν έχεις μπει ακόμα, στην 18η εβδ. μπαίνεις αν θυμάμαι καλά.

Λενάκι!! Έφαγα καρπούζι, εντάξει όχι μπολάρα όπως πριν, φετάρα ωστόσο και το ζάχαρο ήταν ικανοποιητικό, στο όριο δηλαδή, αλλά κάτω από το όριο. Υπάρχει ελπίδα! :lol:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Σίγουρα το σημαντικό είναι οι θερμίδες νάναι σωστές κ όχι κενές... Αλλά χάνονται εύκολα τα κιλά μετά? Εγώ σε όλη μου τη ζωή με θυμάμαι να υπολογίζω θερμιδες κ νάναι πάντα 5-6 κιλά πάνω απτό κανονικό...τι θα γίνει τώρα?

Georgia k ο γιατρός την πρώτη μέρα που με είδε μου είπε να πάρω 8 το πολύ 10 κιλά.. Κ όχι τίποτα άλλο..ακούω για τους επόμενους μήνες ότι το βάρος αυξάνεται σε 2 κιλά κάθε μήνα..

Μην αγχώνεσαι τόσο πολυ η μαμά μου ειχε πάρει 25 σε κάθε της εγκυμοσύνη. Ένταξη οι γιατροί λένε τι ειναι το σωστό αλλα αν τα 10 ειναι 13 δεν θα σου πει κανένας τπτ.προσπαθησε να ξεγιελιεσαι,με φρούτα. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και μην σκας για τα κιλά.

16 εβδομαδων -1 κιλο.... αλλα δε θελω να παρω πανω απο 10.. και στο πρωτο 8 πηρα..... βεβαια πριν την εγκυμοσυνη του πρωτου παιδιου ειχα παρει 25..... αλλα κατα την κυηση ευτυχως μονο 8.

Peny19 πόσα κιλά αν επιτρέπεται είσαι? Πως τα καταφέρετε ρε κορίτσια.. Εγώ πεινάω παρά πολύ!! Εδώ κ 1 βδομάδα έχω ξεκινήσει περπάτημα όπου βλέπω διάφορα σε σφίξιμο κ ενδυνάμωση αλλά από κιλά τα ίδια ή παραπάνω!

Κορίτσια καλησπέρα. Πηγα σήμερα στον γιατρο ο μπέμπης μας μια χαρά. Εγω ειμαι 24 εβδομάδα και μισό κιλό μειων απο τα αρχικά μου κιλά. Δεν πεινάω καθολου όμως.

Εγώ ανέκαθεν έτρωγα πολύ. Όταν λέμε πολύ εννοούμε πολύ. Πχ το μεςημεριανο μου ήταν παντα διπλή μερίδα. Ο άντρας μου παντα τρώει ενα πιάτο κι εγώ δυο. Όμως δεν τρώω βλακείες γλυκά, κρέμες γάλακτος και γενικά λιπαρά φαγητά. Για βραδινό επιςης Θα φάω κάτι ελαφρύ. Είχα επιςης πολύ καλό μεταβολισμό γιατί μεχρι τα 32 μου έκανα παντα γυμναστική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη λοιπόν συνέχισα να τρώω το ίδιο όπως και πριν απλά ο μεταβολισμός δε δούλευε όπως πριν. Γι αυτό και πήρα 24 κιλά. Εννοείται πως δεν υπήρχε περίπτωση να μειώσω το φαγητό όταν έβλεπα οτι ανεβαίνουν τα κιλά γιατί φυσικά και πεινούσα. Όμως , σας λέω μετά με το θηλασμό όλα ειναι εύκολα, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια τα κιλά φεύγουν. Ειναι ενα ακόμη μεγάλο πλεονέκτημα και κίνητρο για να θηλάσει κανεις. Τωρα ο γιος μου ειναι 14 μηνών, εγώ είμαι 3 μηνών έγκυος και τον θηλάζω ακόμη, φυσικά τρώω με τους ίδιους ρυθμους κι έχω βάλει 2,5 κιλά. Όμως δε γινεται να μειώσω το φαγητό γιατί πεινάω. Κι αυτό ειναι σημάδι του οργανισμού όχι απλή λιγούρα δικιά μου. Θα συνεχίσω λοιπόν να τρώω, το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να τρώω υγιεινά.

Πάντως χίλια μπράβο στα κοριτσια που καταφέρνουν και βάζουν λίγο βάρος.

Εγώ ανέκαθεν έτρωγα πολύ. Όταν λέμε πολύ εννοούμε πολύ. Πχ το μεςημεριανο μου ήταν παντα διπλή μερίδα. Ο άντρας μου παντα τρώει ενα πιάτο κι εγώ δυο. Όμως δεν τρώω βλακείες γλυκά, κρέμες γάλακτος και γενικά λιπαρά φαγητά. Για βραδινό επιςης Θα φάω κάτι ελαφρύ. Είχα επιςης πολύ καλό μεταβολισμό γιατί μεχρι τα 32 μου έκανα παντα γυμναστική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη λοιπόν συνέχισα να τρώω το ίδιο όπως και πριν απλά ο μεταβολισμός δε δούλευε όπως πριν. Γι αυτό και πήρα 24 κιλά. Εννοείται πως δεν υπήρχε περίπτωση να μειώσω το φαγητό όταν έβλεπα οτι ανεβαίνουν τα κιλά γιατί φυσικά και πεινούσα. Όμως , σας λέω μετά με το θηλασμό όλα ειναι εύκολα, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια τα κιλά φεύγουν. Ειναι ενα ακόμη μεγάλο πλεονέκτημα και κίνητρο για να θηλάσει κανεις. Τωρα ο γιος μου ειναι 14 μηνών, εγώ είμαι 3 μηνών έγκυος και τον θηλάζω ακόμη, φυσικά τρώω με τους ίδιους ρυθμους κι έχω βάλει 2,5 κιλά. Όμως δε γινεται να μειώσω το φαγητό γιατί πεινάω. Κι αυτό ειναι σημάδι του οργανισμού όχι απλή λιγούρα δικιά μου. Θα συνεχίσω λοιπόν να τρώω, το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να τρώω υγιεινά.

Πάντως χίλια μπράβο στα κοριτσια που καταφέρνουν και βάζουν λίγο βάρος.

Σε αυτο που λες οτι ειναι σημάδι του οργανισμού και εγω το πιστεύω. Πίστεως πως εγω δεν πεινάω γιατί οργανισμος εχει αρκετή ενέργεια αποθηκευμένη. Αν επιτρέπεται κάνει να θήλαζε ις τωρα που είσαι έγκυος. Συγνώμη που ρωτάω απλά εγω ειμαι έγκυος στο πρώτο και δεν ξέρω.

Σε αυτο που λες οτι ειναι σημάδι του οργανισμού και εγω το πιστεύω. Πίστεως πως εγω δεν πεινάω γιατί οργανισμος εχει αρκετή ενέργεια αποθηκευμένη. Αν επιτρέπεται κάνει να θήλαζε ις τωρα που είσαι έγκυος. Συγνώμη που ρωτάω απλά εγω ειμαι έγκυος στο πρώτο και δεν ξέρω.

Καλά κανεις και ρωτάς. Κοιτά, μεχρι τωρα επικρατούσε η αντίληψη οτι ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη δεν ενδείκνυται, οτι προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα και κινδυνεύεις με πρόωρο τοκετό η και αποβολή. Αυτά έχει αποδειχθεί πλέον οτι δεν ισχύουν. Ναι μεν προκαλούνται συσπάσεις στη μήτρα αλλά ειναι τόσο ανεπαίσθητες που ειναι εντελώς ακίνδυνες. Μάλιστα λένε οτι ίδιες συσπάσεις προκαλούνται και κατα τη διάρκεια του σεξ. Όποτε εάν εχεις μια φυσιολογική εγκυμοσυνη κατα την οποία ο γιατρός σου επιτρέπει το σεξ τότε μπορείς και να θήλαζε ις άφοβα.

Εγώ κορίτσια ξεκίνησα στα 67κιλα με ύψος 1.69 (δεν είχα επανέλθει στα κανονικά μου κιλά που είναι 65 λόγω παλινδρόμησης είχα ακόμη ένα πρηξιματακι...) Τώρα ειμαι 5 μηνών και 71 κιλά. Γενικά είμαι της άποψης να μην αγχωνομαστε και τόσο με τα κιλά γιατί πιο πολύ θα τρωμε. Κιλά είναι θα φυγουν.Λίγο απ όλα και με μέτρο, θα ξημερώσει και αύριο μέρα ! Αυτό λέω στον εαυτό μου και αφήνω το κουτάλι κάτω .😆😉😋

Διαφημίσεις

ΚαλησπέραΕγω μολις μπηκα στην 18η βδομαδα και εχω παρει 4,5 κιλα! Ανησυχω νομιζω οτι ειναι αρκετα.Τι λετε??

Σε 3 μερες θ παω στον γιατρο βεβαια κ θα τα συζητησουμε.

ΚαλησπέραΕγω μολις μπηκα στην 18η βδομαδα και εχω παρει 4,5 κιλα! Ανησυχω νομιζω οτι ειναι αρκετα.Τι λετε??

Σε 3 μερες θ παω στον γιατρο βεβαια κ θα τα συζητησουμε.

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!!!κ εγω τόσα εχώ πάρει κ είμαι στην 16!!!!Νομίζω ότι ο γιατρός θα πει να προσέχουμε για αυτό κ εγώ δεν τον ρωτάω! !!!!!Ξέρεις τι είναι το μωράκι σου???

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!!!κ εγω τόσα εχώ πάρει κ είμαι στην 16!!!!Νομίζω ότι ο γιατρός θα πει να προσέχουμε για αυτό κ εγώ δεν τον ρωτάω! !!!!!Ξέρεις τι είναι το μωράκι σου???

Οκ σ ευχαριστω!! Δεν ξερω ακομα στο ραντεβου μας αυτο θα μαθουμε!!!

Αυριο μπαινω στην 24η εβδομαδα και ξεκινησα με τα κιλακια μου. Γενικα ειχα 10 παραπανω κιλα απο το κανονικο μου!

Λογω ζαχάρου ομως δεν εχω παρει ουτε ενα στην εγκυμοσυνη. Μακαρι να παω ετσι μεχρι το τελος!

Ας ειναι καλα τα μωρα μας, αυτο εχει σημασια κοριτσια. Τα κιλα χάνονται!

Οκ σ ευχαριστω!! Δεν ξερω ακομα στο ραντεβου μας αυτο θα μαθουμε!!!

Εγω ειμαι 21εβδομαδων και 3ημερων χθες εκανα την β επιπεδου και με μςτρησαν κιολας ειμαι +6 κιλα και μου ειπε ο γιατρος να προσεχω μην παρω πανω απο 13 αλλα εγω θεωρω μια χαρα ειμαι προσεχω δεν τρωω βλακειες αλλα η ορεξη μου εχει ανοίξει..

8BQdp2.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες, εγώ είμαι στην 20 εβδομάδα και έχω πάρει ήδη 9 κιλά και δεν μπορώ να πω ότι τρώω πολύ, τρώω κανονικά όπως έτρωγα και πριν μείνω έγκυος μόνο που τότε έχανα κιλά δεν έβαζα. Δεν ξέρω τι γίνετε και παίρνω τόσο γρήγορα. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει πολλά κιλά 25 στον αριθμό, αλλά ναι τότε έτρωγα τώρα προσέχω. Παίζει να έχω πολύ κατακράτηση υγρών???

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Καλημερα σε ολεσ,

νομιζω πωσ αυτο ειναι ενα θεμα που θα μπορουσα να μιλαω μερονυχτα. μολις μπηκα στον 4ο μηνα κ εχω παρει ειδη 8 κιλα ( οπου τισ τελευταιεσ 2 ευδομαδεσ με απρακολουθει διατροφολογοσ). τα κιλα τα πηρα αποτομα λογο τσιγαρου που εκοψα κ υποτασης οποτε ξεσπουσα στο αλατι.

τωρα αρχησα να χανω κατι γραμμαρια... στοχοσ να μην ξεπερασω τα 15 κιλα μεχρι να ερθει το ζαργανακι.

εσεισ στο πρωτο 3μηνο ειχατε παρει τοσα???

ΥΓ. εχω κοιλια σαν αν ειμαι στον 5ο-6ο μηνα.

preg.png

Καλημερα σε ολεσ,

νομιζω πωσ αυτο ειναι ενα θεμα που θα μπορουσα να μιλαω μερονυχτα. μολις μπηκα στον 4ο μηνα κ εχω παρει ειδη 8 κιλα ( οπου τισ τελευταιεσ 2 ευδομαδεσ με απρακολουθει διατροφολογοσ). τα κιλα τα πηρα αποτομα λογο τσιγαρου που εκοψα κ υποτασης οποτε ξεσπουσα στο αλατι.

τωρα αρχησα να χανω κατι γραμμαρια... στοχοσ να μην ξεπερασω τα 15 κιλα μεχρι να ερθει το ζαργανακι.

εσεισ στο πρωτο 3μηνο ειχατε παρει τοσα???

ΥΓ. εχω κοιλια σαν αν ειμαι στον 5ο-6ο μηνα.

εγω μεχρι τον τριτο μηνα πηρα 3,5 κιλα

εγω μεχρι τον τριτο μηνα πηρα 3,5 κιλα

νταξει φυσιολογικα πραγματα, κ ειχεσ κοψει κ εσυ το τσιγαρο μολισ εμαθεσ οτι εισαι εγκυοσ?

preg.png

νταξει φυσιολογικα πραγματα, κ ειχεσ κοψει κ εσυ το τσιγαρο μολισ εμαθεσ οτι εισαι εγκυοσ?

Όχι το τσιγάρο το είχα κόψει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και δεν το ξανααρχησα. Τώρα ομως πηρα πολλά κιλά. και πιστευω πως εχω κατακράτηση και μείωσα πολύ το άλατι.

Να συμπληρώσω κι εγω με τη σειρά μου τα στατιστικά!

Διανύω την 27η εμβομάδα κι εχω βάλει 11 κιλα (απο 52 -63, 160),.....ναι, ειναι πολλά...Τα πρώτα 3 τις 2 εβδομάδες μετα τη διαπιστωση της εγκυμοσύνης, λογω διακοπης καπνισματος. Μετά, με πολλή προσπάιθεια, ενα κιλο το μήνα ως τον5ο, ε, μετα μπηκα λογω ενος προβλήματος στο νοσοκομειο και βγαίνοντας κύλησα... στο βούρκο της διατροφικής ακολασίας!

Ελπιζω να μην ανεβω πολύ ακόμη, αλλά η αλήθεια ειναι πως θέλει τρομερη προσοχή στη διατροφή, τυπου λαχανικα, κρεας και λιγους υδατανθρακες. Το τρομερό ειναι πως πριν την εγκυμοσύνη ετρωγα ο, τι ηθελα και εμενα σταθερη στα κιλα. Δεν πειραζει ομως, να ειναι τα παιδακια μας καλά και θα τα χασουμε:P

Kαλησπερα,εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα,πηρα μεχρι τωρα 2 κιλα απο τα οποια εχασα και τα 2 χωρις να κανω κατι το ιδιαιτερο,μου ειπε ο γιατρος πτι μαλλον ηταν αποτομη κατακρατηση.

Να συμπληρώσω κι εγω με τη σειρά μου τα στατιστικά!

Διανύω την 27η εμβομάδα κι εχω βάλει 11 κιλα (απο 52 -63, 160),.....ναι, ειναι πολλά...Τα πρώτα 3 τις 2 εβδομάδες μετα τη διαπιστωση της εγκυμοσύνης, λογω διακοπης καπνισματος. Μετά, με πολλή προσπάιθεια, ενα κιλο το μήνα ως τον5ο, ε, μετα μπηκα λογω ενος προβλήματος στο νοσοκομειο και βγαίνοντας κύλησα... στο βούρκο της διατροφικής ακολασίας!

Ελπιζω να μην ανεβω πολύ ακόμη, αλλά η αλήθεια ειναι πως θέλει τρομερη προσοχή στη διατροφή, τυπου λαχανικα, κρεας και λιγους υδατανθρακες. Το τρομερό ειναι πως πριν την εγκυμοσύνη ετρωγα ο, τι ηθελα και εμενα σταθερη στα κιλα. Δεν πειραζει ομως, να ειναι τα παιδακια μας καλά και θα τα χασουμε:P

αν μενεισ σταθερη τουλαχιστον για οσο περισσοτερο γινεται δεν παρεισ παρα πολλα στο συνολο. αυτο μου ειπε σημερα και ο διατροφολογοσ μου.

αλλα εμεισ βλεπουμε τωρα οτι ενω παω τελικα ολη την ευδομαδα ξεσπαω το ΣΚ που ειμαι σπιτι κ βγαινω εξω κλπ. εκει το χανω το παιχνιδι. αχχχ

ασχετο υπαρχει θεμα που να ειναι ολεσ οι μελλουσεσ μανουλεσ του 2017? να μαζευτουμε εκει?

preg.png

Ειμαι στην 23 εβδομαδα εχω βαλει ηδη 7 με τελευται μέτρηση 25 οκτωμβριου αρα σιγουρα 1 το εβαλα μην πω και 2 κιλακια πανω ως τωρα αλλα τρωω αρκετα δεν εχω πεινασει ως ρωρα

8BQdp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από fate,
        Καλησπερα,τυχαια μετά από 8 χρόνια ξαναβρήκα αυτό το φόρουμ!πριν 8 χρόνια ήμουν 20 χρόνων φοιτήτρια και είχα μείνει έγκυος!ειχα γράψει εδώ πως αγχωνόμουν,φοβόμουν να το πω στους γονείς μου και είχα κάθε άγχος!Τα σχόλια ήταν ποικίλα ειτε θετικά ειτε αρνητικά !
        Σημερα τυχαια ξαναβρήκα το φόρουμ κ χαρηκα παρά πολύ!
        ειμαι πλέον 28,μαμά δυο αγοριών 4+6 !!!Ο δρόμος ήταν πολύ δύσκολος κ τίποτα δεν μου χαρίστηκε,αλλά ομολογώ πως είμαι πολύ πολύ ευτυχισμένη και δεν θα αλλάζα τίποτα !!!
        Αν ποτέ βρεθούν κ άλλα κορίτσια σε κατάσταση φόβου,να θυμούνται πως όλα αλλάζουν!!!!!!
        Με αγαπη μια μαμά...
      • Από sashoo,
        Καλημέρα σε όλους σας. Σας διαβάζω αρκετούς μήνες, έχωντας νιώσει συγκίνηση, χαρά αλλά κ μεγάλη αγωνία, με τις ιστορίες σας...
        Αισθάνθηκα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας κ τη δική μου ιστορία. Ξεκίνησε πριν 10 χρόνια όταν έχασα το μωράκι μου στο τέλος το 2τριμήνου,από αποκόλληση πλακούντα.Δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω, ήταν ο πόνος μου κ ο καημός μου.Χώρησα κ συνέχισα νιώθωντας τύψεις για το χαμό του... Το καλοκαίρι αποφασίσαμε με το νέο σύντροφό μου να προσπαθήσουμε για ένα μωράκι, πήγα για προγεννετικό έλεγχο κ τεστ ΠΑΠ. Ηθελα όλα να ξεκινήσουν σωστά αλλά άρχισαν οι εκπλήξεις!!! Στον υπέρηχο φάνηκε σοκολατοειδή κύστη που κάλυπτε τη 1ωοθήκη,ΣΟΚ έκανα μαγνητική,όπου ευτυχώς διαγνώστηκε προχωρημένη ενδομητρίωση. υπογονημότητα είπε η γιατρός μου.Το τεστ ΠΑΠ έδειξε ASCUS άτυπα πλακώδη κύτταρα!!! 2οΣΟΚ.Εκανα ενέσιμη θεραπεία για την ενδομητρίωση κ μπήκα σε τεχνική εμμηνόπαυση για 3μηνες.Ταυτόχρονα έκανα όλες τις εξετάσεις για ιους κ μικροοργανισμούς.Ολα αρνητικά.Τον Νοέμβριο είχα την 1η ωορηξία,ευχής έργο, θα ήταν να μείνω έγκυος,διαφορετικά θα έκανα κ τη 2η ένεση.Δεν πίστευα πως μπορούσε να συμβεί αλλά ανέβαλλα την ένεση γιατι δεν ένιωθα έτοιμη να περάσω πάλι όλες τις παρενέργειες.Έχω δισανεξία στις ορμόνες κ ήμουν ράκος. Έμεινα ΕΓΚΥΟΣ!!!Δεν μπόρεσα όμως να χαρώ καθόλου, άρχισε ο τρόμος μου... Είμαι 6 εβδομάδων κ 4ημερων,το φασολάκι είναι εκεί,το είδα την προηγούμενη εβδομάδα,θα ξανακάνω υπέρηχο την Τετάρτη για να δούμε την καρδούλα του, καθώς κ τεστ ΠΑΠ. Τι γίνεται όμως με τον τράχηλο? Οι πιθανότητες να αποβάλλω στο 2οτρίμηνο είναι πολλές.Το απόγευμα έχω ραντεβού με αιματολόγο για να συζητήσουμε το ιστορικό μου, η γιατρός μου θέλει ν΄αποκλείσει πρόβλημα πυκτικότητας ?κ να προσανατολιστούμε στην ανεπάρκεια τραχήλου!!! Είμαι τρομοκρατημένη μετά από τόσα χρόνια, με μία ωοθήκη έμεινα έγκυος και να το χάσω πάλι?... Δε νομίζω πως μπορώ να το αντέξω. Είμαι 37 χρονών πια κ με ανεπάρκεια τραχήλου δεν μου συστήνουν ούτε εξωσωματική.Αυτή η φυσική εγκυμοσύνη ήταν θαύμα είπε η γιατρος μου!!! Εγώ όμως είμαι κουρέλι, πολύ αγχωμένη και απαισιόδοξη... [/b]
      • Από Ivi 77,
        Καλησπέρα σας, 
        Είμαι στην 16η εμδομαδα κύησης και λόγω βήχα, πονόλαιμου και φλεγματων ο γυναικολόγος μου μου έδωσε για 6 μέρες από ένα χάπι zithroxyn αντιβίωση. 

Αισθάνομαι τύψεις που θα αναγκαστώ να την πάρω. Αν δεν την πάρω φοβάμαι αν θα μου περάσει γτ ήδη το έχω 4 5 μέρες. Έχει πάρει καμία την ίδια αντιβίωση; θα ήθελα γνώμες και ανάλογη εμπειρία. 

Ευχαριστώ. 
      • Από evaki93,
        Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια έχει κάνει β επιπέδου στον Νικολαίδη Πέτρο και πόσο της στοίχισε. Ευχαριστώ!  
      • Από Milena14,
        Καλησπερα. Ειμαι εγγυος 8 εβδομαδων. Κάθε φορά που κάνω το παραμικρο νιωθω οτι δεν μπορω να αναπνευσω και οτι κουραζομαι υπερβολικα. Απο το να ανεβω στις σκαλες μεχρι να παω απο το ενα δωματιο στο αλλο. Μου κοβεται η αναπνοη, λαχανιαζω και κανω κανενα 5λεπτο να συνελθω. Εχετε βιωσει κατι παρομοιο? Μου φαινεται λιγο υπερβολικο για αυτο. Ειχα ακομα μια εγκυμοσυνη  που κατεληξε στις 8 εβδομαδες σε παλινδρομη κυηση και δεν ειχα βιωσει τοτε κατι παρομοιο. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.
      • Από ludiaa,
        Καλημέρα κοριτσάκι μου.
        Εχω περάσει από τη διαδικασία που περνάς στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Σταμάτησε η καρδιά του εμβρύου στην 8η εβδομάδα και το καταλαβα στην 12η. Κανένα συμπτωμα ούτε αίμα ούτε τίποτα. Να σκέφτεσαι ότι αυτό συμβαίνει και όπως λένε συχνά οι γιατροί γίνεται για καλό. Εγώ δεν ξέρω τι εφταιγε και επειδή είχα ήδη ένα παιδιί δεν θεωρήθηκε απαραίτητο να κάνω καμία εξέταση. Να θυμάσαι ότι είναι πολύ συχνό, ότι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες και ότι ένα τεράστιο ποσοστό γυναικών μετά απο αυτό κάνει όσα υγιέστατα παιδιά επιθυμεί. Δυστυχώς αυτό είναι λοταρία. Και συμβαίνει. Όποιος ταβήξει το λαχνό του κάθεται και το νούμερο. Δεν θα το ξεχάσεις ποτέ απλά μετά απο καιρό θα πονάει λιγότερο. Εγώ θυμαμαι ότι έλεγα πως μπορεί μέσα σε μία μέρα να μην είμαι πια εγκυος. Αυτό με σόκαρε πιο πολύ. Παρόλαυτα όμως συνέχισα τη ζωή μου έκανα το δεύτερο παιδάκι μου μένωντας έγκυος 4 μήνες μετά την φυσική αποβολή την οποία έκανα. Όλα θα πάνε καλά. Να είσαι σίγουρη γιαυτό. για όλους είναι απλά ένα εμβρυο που χάθηκε γιασένα ήταν το παιδί σου, και το καταλαβαίνω απόλυτα.Εγώ θα σου έλεγα να ξεσπάσεις και ν στεναχωρηθείς. Δεν πειράζει. Και εγω ήμουν φοβερά ψυχραιμη τότε, δεν έκλαψα καθόλου, αλλά μετά το βρήκα μπροστά μου. Η επόμενη εγκυμοσύνη θα είναι λίγο δύσκολη με την εννοια ότι θα φοβάσαι. Όσμως θα σου πω αυτό που μου είπε εδώ η μαία που με παρακολουθούσε: Κλαις και καταδικάζεις το παιδί που έχεις μέσα σου εξαιτίας μίας κακιάς εμεπιρίας και αυτό δεν του αξίζει. Να είσαι δυνατή και με θετική σκέψη και όλα θα πανε καλα. Πολλά φιλιά και μια μεγάλη αγκαλια.
      • Από ΣαλονικιάΤσ.,
        Καλησπέρα,
        βρίσκομαι στην 25 εβδομάδα κύησης και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά την έκθεση σε τοξικά και γενικά διάφορα χημικά. Γενικά σεν εκτίθεμαι καθημερινά σε βλαβερές ουσίες, μόνο κάποιες φορές έτυχε να χρησιμοποιήσω χλωρίνη. Το πρόβλημά μου είναι πως κάποια στιγμή χρησιμοποίησα μια κόλλα στιγμής η οποία έβγαλε αναθυμιασεις (πρώτη φορά τόσο πολύ!!!) και σήμερα ψέκασα μια τριανταφυλλιά με ένα φάρμακο για το ωίδιο χωρίς χρήση γαντιών και τώρα ανησυχώ μήπως δεν προσέχω όσο θα έπρεπε!!! Ξέρω οτι ακούγομαι αστεία και ίσως υπερβολική αλλά μου μπήκε αυτή η σκέψη στο μυαλό και έχω αγχωθεί!!!  Αν γνωρίζει κάποια κάτι ας μου πει...

Ευχαριστώ
      • Από melinapap,
        Καλησπέρα...
        Εντελώς φρέσκια στο φορουμ, αποφάσισα να γράψω την ιστορία μου γιατι ειλικρινά νοιώθω οτι βρίσκομαι σε ένα τεράστιο αδιέξοδο και θα ηθελα τα φώτα σας, αν έχετε τον χρόνο και την διάθεση. 
        Διανύω την 12 εβδομάδα κύησης, στο πρώτο μου παιδί, στα 28 μου. Με τον πατέρα του παιδιού είμαστε σε σχέση 7μιση μηνες. Ειναι μεταναστης, χωρις αδεια παραμονης στη χωρα και ναι το ομολογω τον ερωτευτηκα, αλλα δυστυχως το τελευταιο διαστημα αναρωτιεμαι για ποιο λογο. Η σχεση μας εχει περασει δια πυρος και σιδηρου, με αποκορυφωμα λιγες μερες μετα την Πρωτοχρονια που ουσιαστηκα τον εδιωξα απο το σπιτι-απο τον Αυγουστο μενουμε μαζι, στο σπιτι μου-γιατι ενοιωθα οτι δεν πηγαινε αλλο. Ο χωρισμος αυτος κρατησε ελαχιστες μερες με κατα καποιο τροπο κοινη πρωτοβουλια κι αφου συζητησαμε πολυ και αποφασισαμε να κανουμε μια εντελως καινουρια αρχη και να αφησουμε πισω μας το παρελθον και ολα τα ψεμματα, τα μυστικα, τους καυγαδες, τις προσβολες, ολα αυτα τελος παντων που μας χωριζαν. Λιγες μερες μετα απο την επανασυνδεση μας εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Βασανιστηκα παρα πολυ αρχικα, οχι για το αν θα το ελεγα σε εκεινον, αλλα κυριως για το αν ηθελα να κρατησω ενα παιδι στην συγκεκριμενη φαση που ειμαι. Ουσιαστικα ειμαι ανεργη και το μονο μου εισοδημα ειναι μια οικονομικη βοηθεια σε μηνιαια βαση απο τον νονο και τη νονα μου και ενα επισης ελαχιστο εισοδημα απο καποια μαθηματα αγγλικων που παραδιδω. Ο φιλος μου επισης δεν δουλευει αρα και το σπιτι το συντηρω μονη μου, οπως δηλαδη και πριν μεινουμε μαζι. Οταν του ανακοινωσα οτι ειμαι εγκυος, αφου το ειχα σκεφτει πολυ μονη μου και αφου το συζητησα με την ψυχοθεραπευτρια μου επισης για μια καθοδηγηση, χαρηκε παρα πολυ σχεδον κλαιγαμε και οι δυο και μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα οτι ειμαστε μαζι σε αυτο οτι το θελει παρα πολυ κλπ κλπ. Πλεον 8 εβδομαδες μετα, η κατασταση εχει ως εξης. Την τελευταια εβδομαδα τσακωνομαστε σχεδον καθημερινα, με ασημαντες αφορμες, οι οποιες ολες εχουν ως αφετηρια την δικη μου συγχιση επανω στο οικονομικο φυσικα αλλα και στο τι θα γινει στο μελλον. Δεν βλεπω καμια σοβαρη προσπαθεια να βρει δουλεια, παρα μονο καθε μερα ολη μερα, εκτος απο τις Παρασκευες που βγαινει απο το πρωι μεχρι τοβραδυ, καθεται σπιτι, ειναι σε εναν καναπε, κρυμμενος πισω απο μια οθονη, ειτε ταμπλετ, ειτε κινητου, ειτε τηλεορασης. Εχω απελπιστει παρα πολυ και σημερα μετα απο αλλον εναν καυγα μας μου ειπε ουσιαστικα μεσω μηνυματων οτι μαζι μου δεν ειναι ο εαυτος του και θελει να ειναι ελευθερος να βγαινει για να δικτυωθει, το οποιο με βαση το παρελθον μας, το βρισκω παρα πολυ αστειο, γιατι οι δικες του δικτυωσεις περιλαμβανουν ατελειωτες ωρες χαζεματος σε σπιτια η και εξω και στο παρελθον ειχαμε και δυο περιστατικα που γυρισε στο σπιτι λιωμα απο ποτο να μου ζηταει να τον σκοτωσω να μου λεει οτι η ζωη του στην ευρωπη εχει τελειωσει και διαφορα δραματικα που εχω δει μονο σε ταινιες. Αυτο σε σνδυασμο με το γεγονος οτι μου απεκρυψε πολυ σημαντικα πραγματα για την ζωη του τα οποια ανακαλυψα μονη μου και τον αντιμετωπισα πολυ σκληρα, με εχυν κανει να μην τον εμπιστευομαι και πλεον φυσικα αναρωτιεμαι και για ποιον λογο τον ερωτευτηκα και για ποιον λογο επελεξα να ειμαι ξανα μαζι του, για ποιο λογο δηλαδη τον πιστεψα, οτι με αγαπαει και θελει να ειμαστε μαζι και να γινουμε οικογενεια. Σημερα λοιπον, αφου μου τα ειπε αυτα εγω του εδωσα τελεσιγραφο αφου πρωτα του ανεφερα ολους τους λογους για τους οποιους το τλεευταιο διαστημα ειμαι στην τσιτα συνεχεια (περα απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης που φυσικα κι αυτες παιζουν τον ρολο τους), οτι δηλαδη εχουμε θεμα οικονομικο, δεν εχουμε ουσιαστικα δουλεια θα χρειαστουμε μεγαλυτερ σπιτι κλπ κλπ, σε αυτα, η απαντηση του ηταν τα παραπανω (να τον αφησω ελευθερο να βγαινει να δικτυωθει και να ειναι ο εαυτος του). Καθε φορα που βγαινει εγω ανησυχω για το πως θα γυρισει, αν θα μυριζει παλι ποτο κατα βαση. Του εδωσα τελεσιγραφο. Του ειπε οτι πρεπει να αποφασισει τι θελει. Αν θελει να αναλαβει τις ευθυνες που εχει μια οικογενεια. Αν θελει να γινουμε οικογενεια. Κσι οτι πρεπει αυτο να το κανει πολυ συντομα γιατι πρεπει κι εγω να αποφασισω τι θα κανω με τη ζωη μου και με την εγκυμοσυνη. Δεν ξερω τι να κανω, θελω να γινω μαμα, θελω να κρατησω αυτο το μωρο, ομως φοβαμαι. ΦΟβαμαι πολυ τι θα γινει με τη σχεση μου και το κυριοτερο, φοβαμαι πολυ τι θα γινει αν αποφασισω να κρατησω το μωρο μονη μου, τι στιγμη που δεν εχω τα βασικα για να το μεγαλωσω. Περα απο παρα πολλη αγαπη και παρα πολυ μεγαλη θεληση για να κανω οτι περναει αποτο χερι μου με το που γεννηθει να ζησουμε μια αξιοπρεπη ζωη. Η οικογενεια μου φυσικα ουτε λιγο ουτε πολυ μου λεει οτι ειναι ενα τεραστιο βαρος αυτο το μωρο και οτι πρεπει να το ξανασκεφτω... Χρειαζομαι βοηθεια. Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ και ευχαριστω εκ των προτερων...!