Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Σίγουρα το σημαντικό είναι οι θερμίδες νάναι σωστές κ όχι κενές... Αλλά χάνονται εύκολα τα κιλά μετά? Εγώ σε όλη μου τη ζωή με θυμάμαι να υπολογίζω θερμιδες κ νάναι πάντα 5-6 κιλά πάνω απτό κανονικό...τι θα γίνει τώρα?

Ilpapado ούτε ετρωγες παραπάνω ούτε πεινουσες?

Georgia k ο γιατρός την πρώτη μέρα που με είδε μου είπε να πάρω 8 το πολύ 10 κιλά.. Κ όχι τίποτα άλλο..ακούω για τους επόμενους μήνες ότι το βάρος αυξάνεται σε 2 κιλά κάθε μήνα..

Πραγματικά δε την απολάμβανε την εγκυμοσύνη μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια!

 

Εγώ έχω να πω πως με την προληπτική διατροφή περί ζαχάρου, έχασα μισό κιλό! :lol: Οπότε μπαίνω αύριο στην 31η εβδομάδα με 9,5 κιλά. Δεν μπορώ να πω πως άλλαξα πάρα πολλά σε αυτά που τρώω γιατί πάντα πρόσεχα σχετικά, απλά έγινε ακόμα πιο υγιεινή η διατροφή μου που όπως αναφέρθηκε είναι το πιο σημαντικό, πάνω από όλα για τα μωράκια μας.

 

Dennia δεν είναι πάρα πολλά τα κιλά που έχεις πάρει, ίσως όμως να κάνεις λίγο κράτει γιατί ανοίγει κι άλλο η όρεξη να ξέρεις όσο περνάει ο καιρός! Στο υπογράφω! :lol::lol:

Πάντως στον 5ο δεν έχεις μπει ακόμα, στην 18η εβδ. μπαίνεις αν θυμάμαι καλά.

 

Λενάκι!! Έφαγα καρπούζι, εντάξει όχι μπολάρα όπως πριν, φετάρα ωστόσο και το ζάχαρο ήταν ικανοποιητικό, στο όριο δηλαδή, αλλά κάτω από το όριο. Υπάρχει ελπίδα! :lol:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το σημαντικό είναι οι θερμίδες νάναι σωστές κ όχι κενές... Αλλά χάνονται εύκολα τα κιλά μετά? Εγώ σε όλη μου τη ζωή με θυμάμαι να υπολογίζω θερμιδες κ νάναι πάντα 5-6 κιλά πάνω απτό κανονικό...τι θα γίνει τώρα?

Ilpapado ούτε ετρωγες παραπάνω ούτε πεινουσες?

Georgia k ο γιατρός την πρώτη μέρα που με είδε μου είπε να πάρω 8 το πολύ 10 κιλά.. Κ όχι τίποτα άλλο..ακούω για τους επόμενους μήνες ότι το βάρος αυξάνεται σε 2 κιλά κάθε μήνα..

Πραγματικά δε την απολάμβανε την εγκυμοσύνη μου..

Μην αγχώνεσαι τόσο πολυ η μαμά μου ειχε πάρει 25 σε κάθε της εγκυμοσύνη. Ένταξη οι γιατροί λένε τι ειναι το σωστό αλλα αν τα 10 ειναι 13 δεν θα σου πει κανένας τπτ.προσπαθησε να ξεγιελιεσαι,με φρούτα. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και μην σκας για τα κιλά.

Link to comment
Share on other sites

16 εβδομαδων -1 κιλο.... αλλα δε θελω να παρω πανω απο 10.. και στο πρωτο 8 πηρα..... βεβαια πριν την εγκυμοσυνη του πρωτου παιδιου ειχα παρει 25..... αλλα κατα την κυηση ευτυχως μονο 8.

Link to comment
Share on other sites

Peny19 πόσα κιλά αν επιτρέπεται είσαι? Πως τα καταφέρετε ρε κορίτσια.. Εγώ πεινάω παρά πολύ!! Εδώ κ 1 βδομάδα έχω ξεκινήσει περπάτημα όπου βλέπω διάφορα σε σφίξιμο κ ενδυνάμωση αλλά από κιλά τα ίδια ή παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Πηγα σήμερα στον γιατρο ο μπέμπης μας μια χαρά. Εγω ειμαι 24 εβδομάδα και μισό κιλό μειων απο τα αρχικά μου κιλά. Δεν πεινάω καθολου όμως.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το σημαντικό είναι οι θερμίδες νάναι σωστές κ όχι κενές... Αλλά χάνονται εύκολα τα κιλά μετά? Εγώ σε όλη μου τη ζωή με θυμάμαι να υπολογίζω θερμιδες κ νάναι πάντα 5-6 κιλά πάνω απτό κανονικό...τι θα γίνει τώρα?

Ilpapado ούτε ετρωγες παραπάνω ούτε πεινουσες?

Georgia k ο γιατρός την πρώτη μέρα που με είδε μου είπε να πάρω 8 το πολύ 10 κιλά.. Κ όχι τίποτα άλλο..ακούω για τους επόμενους μήνες ότι το βάρος αυξάνεται σε 2 κιλά κάθε μήνα..

Πραγματικά δε την απολάμβανε την εγκυμοσύνη μου..

 

Εγώ ανέκαθεν έτρωγα πολύ. Όταν λέμε πολύ εννοούμε πολύ. Πχ το μεςημεριανο μου ήταν παντα διπλή μερίδα. Ο άντρας μου παντα τρώει ενα πιάτο κι εγώ δυο. Όμως δεν τρώω βλακείες γλυκά, κρέμες γάλακτος και γενικά λιπαρά φαγητά. Για βραδινό επιςης Θα φάω κάτι ελαφρύ. Είχα επιςης πολύ καλό μεταβολισμό γιατί μεχρι τα 32 μου έκανα παντα γυμναστική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη λοιπόν συνέχισα να τρώω το ίδιο όπως και πριν απλά ο μεταβολισμός δε δούλευε όπως πριν. Γι αυτό και πήρα 24 κιλά. Εννοείται πως δεν υπήρχε περίπτωση να μειώσω το φαγητό όταν έβλεπα οτι ανεβαίνουν τα κιλά γιατί φυσικά και πεινούσα. Όμως , σας λέω μετά με το θηλασμό όλα ειναι εύκολα, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια τα κιλά φεύγουν. Ειναι ενα ακόμη μεγάλο πλεονέκτημα και κίνητρο για να θηλάσει κανεις. Τωρα ο γιος μου ειναι 14 μηνών, εγώ είμαι 3 μηνών έγκυος και τον θηλάζω ακόμη, φυσικά τρώω με τους ίδιους ρυθμους κι έχω βάλει 2,5 κιλά. Όμως δε γινεται να μειώσω το φαγητό γιατί πεινάω. Κι αυτό ειναι σημάδι του οργανισμού όχι απλή λιγούρα δικιά μου. Θα συνεχίσω λοιπόν να τρώω, το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να τρώω υγιεινά.

 

Πάντως χίλια μπράβο στα κοριτσια που καταφέρνουν και βάζουν λίγο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέκαθεν έτρωγα πολύ. Όταν λέμε πολύ εννοούμε πολύ. Πχ το μεςημεριανο μου ήταν παντα διπλή μερίδα. Ο άντρας μου παντα τρώει ενα πιάτο κι εγώ δυο. Όμως δεν τρώω βλακείες γλυκά, κρέμες γάλακτος και γενικά λιπαρά φαγητά. Για βραδινό επιςης Θα φάω κάτι ελαφρύ. Είχα επιςης πολύ καλό μεταβολισμό γιατί μεχρι τα 32 μου έκανα παντα γυμναστική. Στην πρώτη εγκυμοσύνη λοιπόν συνέχισα να τρώω το ίδιο όπως και πριν απλά ο μεταβολισμός δε δούλευε όπως πριν. Γι αυτό και πήρα 24 κιλά. Εννοείται πως δεν υπήρχε περίπτωση να μειώσω το φαγητό όταν έβλεπα οτι ανεβαίνουν τα κιλά γιατί φυσικά και πεινούσα. Όμως , σας λέω μετά με το θηλασμό όλα ειναι εύκολα, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια τα κιλά φεύγουν. Ειναι ενα ακόμη μεγάλο πλεονέκτημα και κίνητρο για να θηλάσει κανεις. Τωρα ο γιος μου ειναι 14 μηνών, εγώ είμαι 3 μηνών έγκυος και τον θηλάζω ακόμη, φυσικά τρώω με τους ίδιους ρυθμους κι έχω βάλει 2,5 κιλά. Όμως δε γινεται να μειώσω το φαγητό γιατί πεινάω. Κι αυτό ειναι σημάδι του οργανισμού όχι απλή λιγούρα δικιά μου. Θα συνεχίσω λοιπόν να τρώω, το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να τρώω υγιεινά.

 

Πάντως χίλια μπράβο στα κοριτσια που καταφέρνουν και βάζουν λίγο βάρος.

 

Σε αυτο που λες οτι ειναι σημάδι του οργανισμού και εγω το πιστεύω. Πίστεως πως εγω δεν πεινάω γιατί οργανισμος εχει αρκετή ενέργεια αποθηκευμένη. Αν επιτρέπεται κάνει να θήλαζε ις τωρα που είσαι έγκυος. Συγνώμη που ρωτάω απλά εγω ειμαι έγκυος στο πρώτο και δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λες οτι ειναι σημάδι του οργανισμού και εγω το πιστεύω. Πίστεως πως εγω δεν πεινάω γιατί οργανισμος εχει αρκετή ενέργεια αποθηκευμένη. Αν επιτρέπεται κάνει να θήλαζε ις τωρα που είσαι έγκυος. Συγνώμη που ρωτάω απλά εγω ειμαι έγκυος στο πρώτο και δεν ξέρω.

 

Καλά κανεις και ρωτάς. Κοιτά, μεχρι τωρα επικρατούσε η αντίληψη οτι ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη δεν ενδείκνυται, οτι προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα και κινδυνεύεις με πρόωρο τοκετό η και αποβολή. Αυτά έχει αποδειχθεί πλέον οτι δεν ισχύουν. Ναι μεν προκαλούνται συσπάσεις στη μήτρα αλλά ειναι τόσο ανεπαίσθητες που ειναι εντελώς ακίνδυνες. Μάλιστα λένε οτι ίδιες συσπάσεις προκαλούνται και κατα τη διάρκεια του σεξ. Όποτε εάν εχεις μια φυσιολογική εγκυμοσυνη κατα την οποία ο γιατρός σου επιτρέπει το σεξ τότε μπορείς και να θήλαζε ις άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια ξεκίνησα στα 67κιλα με ύψος 1.69 (δεν είχα επανέλθει στα κανονικά μου κιλά που είναι 65 λόγω παλινδρόμησης είχα ακόμη ένα πρηξιματακι...) Τώρα ειμαι 5 μηνών και 71 κιλά. Γενικά είμαι της άποψης να μην αγχωνομαστε και τόσο με τα κιλά γιατί πιο πολύ θα τρωμε. Κιλά είναι θα φυγουν.Λίγο απ όλα και με μέτρο, θα ξημερώσει και αύριο μέρα ! Αυτό λέω στον εαυτό μου και αφήνω το κουτάλι κάτω .😆😉😋

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΚαλησπέραΕγω μολις μπηκα στην 18η βδομαδα και εχω παρει 4,5 κιλα! Ανησυχω νομιζω οτι ειναι αρκετα.Τι λετε??

Σε 3 μερες θ παω στον γιατρο βεβαια κ θα τα συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΚαλησπέραΕγω μολις μπηκα στην 18η βδομαδα και εχω παρει 4,5 κιλα! Ανησυχω νομιζω οτι ειναι αρκετα.Τι λετε??

Σε 3 μερες θ παω στον γιατρο βεβαια κ θα τα συζητησουμε.

 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!!!κ εγω τόσα εχώ πάρει κ είμαι στην 16!!!!Νομίζω ότι ο γιατρός θα πει να προσέχουμε για αυτό κ εγώ δεν τον ρωτάω! !!!!!Ξέρεις τι είναι το μωράκι σου???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου!!!!!κ εγω τόσα εχώ πάρει κ είμαι στην 16!!!!Νομίζω ότι ο γιατρός θα πει να προσέχουμε για αυτό κ εγώ δεν τον ρωτάω! !!!!!Ξέρεις τι είναι το μωράκι σου???

 

Οκ σ ευχαριστω!! Δεν ξερω ακομα στο ραντεβου μας αυτο θα μαθουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυριο μπαινω στην 24η εβδομαδα και ξεκινησα με τα κιλακια μου. Γενικα ειχα 10 παραπανω κιλα απο το κανονικο μου!

Λογω ζαχάρου ομως δεν εχω παρει ουτε ενα στην εγκυμοσυνη. Μακαρι να παω ετσι μεχρι το τελος!

Ας ειναι καλα τα μωρα μας, αυτο εχει σημασια κοριτσια. Τα κιλα χάνονται!

Link to comment
Share on other sites

Οκ σ ευχαριστω!! Δεν ξερω ακομα στο ραντεβου μας αυτο θα μαθουμε!!!

 

Εγω ειμαι 21εβδομαδων και 3ημερων χθες εκανα την β επιπεδου και με μςτρησαν κιολας ειμαι +6 κιλα και μου ειπε ο γιατρος να προσεχω μην παρω πανω απο 13 αλλα εγω θεωρω μια χαρα ειμαι προσεχω δεν τρωω βλακειες αλλα η ορεξη μου εχει ανοίξει..

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες, εγώ είμαι στην 20 εβδομάδα και έχω πάρει ήδη 9 κιλά και δεν μπορώ να πω ότι τρώω πολύ, τρώω κανονικά όπως έτρωγα και πριν μείνω έγκυος μόνο που τότε έχανα κιλά δεν έβαζα. Δεν ξέρω τι γίνετε και παίρνω τόσο γρήγορα. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει πολλά κιλά 25 στον αριθμό, αλλά ναι τότε έτρωγα τώρα προσέχω. Παίζει να έχω πολύ κατακράτηση υγρών???

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολεσ,

 

νομιζω πωσ αυτο ειναι ενα θεμα που θα μπορουσα να μιλαω μερονυχτα. μολις μπηκα στον 4ο μηνα κ εχω παρει ειδη 8 κιλα ( οπου τισ τελευταιεσ 2 ευδομαδεσ με απρακολουθει διατροφολογοσ). τα κιλα τα πηρα αποτομα λογο τσιγαρου που εκοψα κ υποτασης οποτε ξεσπουσα στο αλατι.

 

τωρα αρχησα να χανω κατι γραμμαρια... στοχοσ να μην ξεπερασω τα 15 κιλα μεχρι να ερθει το ζαργανακι.

 

εσεισ στο πρωτο 3μηνο ειχατε παρει τοσα???

 

ΥΓ. εχω κοιλια σαν αν ειμαι στον 5ο-6ο μηνα.

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολεσ,

 

νομιζω πωσ αυτο ειναι ενα θεμα που θα μπορουσα να μιλαω μερονυχτα. μολις μπηκα στον 4ο μηνα κ εχω παρει ειδη 8 κιλα ( οπου τισ τελευταιεσ 2 ευδομαδεσ με απρακολουθει διατροφολογοσ). τα κιλα τα πηρα αποτομα λογο τσιγαρου που εκοψα κ υποτασης οποτε ξεσπουσα στο αλατι.

 

τωρα αρχησα να χανω κατι γραμμαρια... στοχοσ να μην ξεπερασω τα 15 κιλα μεχρι να ερθει το ζαργανακι.

 

εσεισ στο πρωτο 3μηνο ειχατε παρει τοσα???

 

ΥΓ. εχω κοιλια σαν αν ειμαι στον 5ο-6ο μηνα.

εγω μεχρι τον τριτο μηνα πηρα 3,5 κιλα

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

νταξει φυσιολογικα πραγματα, κ ειχεσ κοψει κ εσυ το τσιγαρο μολισ εμαθεσ οτι εισαι εγκυοσ?

 

Όχι το τσιγάρο το είχα κόψει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και δεν το ξανααρχησα. Τώρα ομως πηρα πολλά κιλά. και πιστευω πως εχω κατακράτηση και μείωσα πολύ το άλατι.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγω με τη σειρά μου τα στατιστικά!

Διανύω την 27η εμβομάδα κι εχω βάλει 11 κιλα (απο 52 -63, 160),.....ναι, ειναι πολλά...Τα πρώτα 3 τις 2 εβδομάδες μετα τη διαπιστωση της εγκυμοσύνης, λογω διακοπης καπνισματος. Μετά, με πολλή προσπάιθεια, ενα κιλο το μήνα ως τον5ο, ε, μετα μπηκα λογω ενος προβλήματος στο νοσοκομειο και βγαίνοντας κύλησα... στο βούρκο της διατροφικής ακολασίας!

Ελπιζω να μην ανεβω πολύ ακόμη, αλλά η αλήθεια ειναι πως θέλει τρομερη προσοχή στη διατροφή, τυπου λαχανικα, κρεας και λιγους υδατανθρακες. Το τρομερό ειναι πως πριν την εγκυμοσύνη ετρωγα ο, τι ηθελα και εμενα σταθερη στα κιλα. Δεν πειραζει ομως, να ειναι τα παιδακια μας καλά και θα τα χασουμε:P

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα,πηρα μεχρι τωρα 2 κιλα απο τα οποια εχασα και τα 2 χωρις να κανω κατι το ιδιαιτερο,μου ειπε ο γιατρος πτι μαλλον ηταν αποτομη κατακρατηση.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κι εγω με τη σειρά μου τα στατιστικά!

Διανύω την 27η εμβομάδα κι εχω βάλει 11 κιλα (απο 52 -63, 160),.....ναι, ειναι πολλά...Τα πρώτα 3 τις 2 εβδομάδες μετα τη διαπιστωση της εγκυμοσύνης, λογω διακοπης καπνισματος. Μετά, με πολλή προσπάιθεια, ενα κιλο το μήνα ως τον5ο, ε, μετα μπηκα λογω ενος προβλήματος στο νοσοκομειο και βγαίνοντας κύλησα... στο βούρκο της διατροφικής ακολασίας!

Ελπιζω να μην ανεβω πολύ ακόμη, αλλά η αλήθεια ειναι πως θέλει τρομερη προσοχή στη διατροφή, τυπου λαχανικα, κρεας και λιγους υδατανθρακες. Το τρομερό ειναι πως πριν την εγκυμοσύνη ετρωγα ο, τι ηθελα και εμενα σταθερη στα κιλα. Δεν πειραζει ομως, να ειναι τα παιδακια μας καλά και θα τα χασουμε:P

 

αν μενεισ σταθερη τουλαχιστον για οσο περισσοτερο γινεται δεν παρεισ παρα πολλα στο συνολο. αυτο μου ειπε σημερα και ο διατροφολογοσ μου.

 

αλλα εμεισ βλεπουμε τωρα οτι ενω παω τελικα ολη την ευδομαδα ξεσπαω το ΣΚ που ειμαι σπιτι κ βγαινω εξω κλπ. εκει το χανω το παιχνιδι. αχχχ

 

ασχετο υπαρχει θεμα που να ειναι ολεσ οι μελλουσεσ μανουλεσ του 2017? να μαζευτουμε εκει?

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 23 εβδομαδα εχω βαλει ηδη 7 με τελευται μέτρηση 25 οκτωμβριου αρα σιγουρα 1 το εβαλα μην πω και 2 κιλακια πανω ως τωρα αλλα τρωω αρκετα δεν εχω πεινασει ως ρωρα

8BQdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...