Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Πολύ πονεμένό θέμα τα κιλά..

Εγώ δυστυχώς ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με σχεδόν +30 κιλά από αυτά που είχα πριν 2 χρόνια που παντρεύτηκα καί ημουν κανονικη...Πάντα πάλευα με τα κιλά μου αλλά τα τελευταία δύο χρόνια το παράκανα κ έφτασα σε τριψήφιο αριθμό κ το χειρότερο χωρίς να το πάρω χαμπαρι :-( .Το μόνο που με σώζει είναι ότι είμαι ψηλή και δεν με μπερδεύαν με αγελαδιτσα!!

Όταν λοιπον πήγα στη διαιτολόγο,με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη,η οποια είχε να με δει 1 χρόνο ήμουν συν 15 κιλά απο την ίδια περίοδο περισυ!Με ξεκίνησε λοιπόν αμέσως διατροφή,πάντα ισορροπημένη κ με βάση τις ανάγκες μου, κ τώρα αισίως στην 17η εβδομάδα έχω χάσει 6 κιλα κ εχω πεσεί σε διψηφίο αριθμο.

Η διαιτολόγος θέλει να χάσουμε αλλά 2 κιλά κ μετα να πάρω μόνο 6-7 που θα ναι του μωρού ουσιαστικά...Αλλά εγώ έχω αρχίσει κ κουράζομαι..απ την μια νούμερο 1 προτεραιοτητα είναι να γλύτωσω το ζάχαρο κ να ναι καλά το μωρο αλλά απ την άλλη νιώθω ότι χάνω το κουράγιο μου και ταυτόχρονα είμαι πολύ απόγοητευμένη με τον εαυτό μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Πολύ πονεμένό θέμα τα κιλά..

Εγώ δυστυχώς ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με σχεδόν +30 κιλά από αυτά που είχα πριν 2 χρόνια που παντρεύτηκα καί ημουν κανονικη...Πάντα πάλευα με τα κιλά μου αλλά τα τελευταία δύο χρόνια το παράκανα κ έφτασα σε τριψήφιο αριθμό κ το χειρότερο χωρίς να το πάρω χαμπαρι :-( .Το μόνο που με σώζει είναι ότι είμαι ψηλή και δεν με μπερδεύαν με αγελαδιτσα!!

Όταν λοιπον πήγα στη διαιτολόγο,με το που εμαθα για την εγκυμοσυνη,η οποια είχε να με δει 1 χρόνο ήμουν συν 15 κιλά απο την ίδια περίοδο περισυ!Με ξεκίνησε λοιπόν αμέσως διατροφή,πάντα ισορροπημένη κ με βάση τις ανάγκες μου, κ τώρα αισίως στην 17η εβδομάδα έχω χάσει 6 κιλα κ εχω πεσεί σε διψηφίο αριθμο.

Η διαιτολόγος θέλει να χάσουμε αλλά 2 κιλά κ μετα να πάρω μόνο 6-7 που θα ναι του μωρού ουσιαστικά...Αλλά εγώ έχω αρχίσει κ κουράζομαι..απ την μια νούμερο 1 προτεραιοτητα είναι να γλύτωσω το ζάχαρο κ να ναι καλά το μωρο αλλά απ την άλλη νιώθω ότι χάνω το κουράγιο μου και ταυτόχρονα είμαι πολύ απόγοητευμένη με τον εαυτό μου!!

Αχ βρε κοριτσι μου μην απελπίζεσαι! Έφαγες τον γάιδαρο,σ τα δυο κιλάκια θα κολλήσεις; Καταλαβαίνω πως ειναι και οι ορμόνες της εγκυμοσυνης που δυσκολεύουν την ψυχολογία αλλα σκέψου το μπεμπακι σου, θέλει να σε νιώθει χαρουμενη!!! 😊

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε θα φάω δυο και για σένα ρε Μαράκι!! Αν προλάβω γιατί βρήκε ελεύθερο πεδίο ο σύζυξ και την έχει τσακίσει! :lol: Κι εγώ είχα ησυχάσει την πείνα μου με τα φρούτα αλλά όπως έγραψα και παραπάνω ο γιατρός μου είπε με μέτρο γιατί κι αυτά είναι επίφοβα για ζάχαρο, κλαψ κλαψ. Δεν υπάρχει σωτηρία! :lol:

Χαχαχα δώστου να καταλάβει τωρα που λείπει! Εμενα μου εχει κρύψει ολα τα σοκολατοειδη απο χτές γιατι εχω μερικές μερες που σηκώνομαι τα βραδιά και τρώω κατι τις λιχουδικο. Χτες σηκώθηκα λοιπόν και δεν υπήρχε τιποτα!!!! Τον ατιμο!!!!!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

ellie87 οκ, θα ήταν καλό να είχες χάσει τα πολλά παραπανίσια πριν μείνεις έγκυος. Όμως να σου πω κάτι?? Αντί να απογοητεύεσαι εγώ θα έλεγα να είσαι περήφανη για σένα που για την υγεία του μωρού σου κάνεις τη διατροφή που πρέπει και που έχεις χάσει ήδη 6 κιλά! Μπράβο σου! Αυτό να σκέφτεσαι και θα τα χάσεις και τα άλλα κωλοδύο κιλά που θέλει η διατροφολόγος και μετά θα συνεχίσεις κανονικά τη διατροφή που χρειάζεσαι για το μπεμπέ σου! Να μην απογοητεύεσαι καθόλου, μια χαρά τα έχεις καταφέρει μέχρι τώρα!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα δώστου να καταλάβει τωρα που λείπει! Εμενα μου εχει κρύψει ολα τα σοκολατοειδη απο χτές γιατι εχω μερικές μερες που σηκώνομαι τα βραδιά και τρώω κατι τις λιχουδικο. Χτες σηκώθηκα λοιπόν και δεν υπήρχε τιποτα!!!! Τον ατιμο!!!!!

 

Εσένα στα κρύβει, εμένα που τα τρώει?? Αχαχαχα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σας σχόλια! !

Θα προσπαθήσω να κάνω λίγη ακόμα υπομονή κ να προσπαθήσω να μην το σκεφτομαι αν κ είναι λίγο δύσκολο γιατί τον τελευταίο μήνα είμαι σπίτι ξαπλα λόγω αποκολλησης...

Πάντως προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλες τις εγκύουλες με κοιλακια να βάλουν το θέμα σε προτεραιοτητα και να επισκεφτούν τους ειδικούς γιατί στην κατάσταση μας δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσες θερμίδες παιρνεις αλλά και τι συνδιάσμους κάνεις και τι πηγές υδατανθρακων διαλέγουμε γιατί είναι υψίστης σημασίας να απορροφάμε τα θρεπτικά συστατικά από τις τροφές κ παράλληλα να μην ανεβάζουμε το σάκχαρο στο αίμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!!! Βρίσκομαι στον 5ο μήνα εγκυμοσύνης αλλά ξεκίνησα με αρκετά κιλά. Πιστέψτε με όσες είστε σαν και εμένα , μην αφεθείτε...Προσώπικα προσέχω είναι η αλήθεια γιατί φοβάμαι, και όλα φυσικά τα κάνω για το μωράκι μου , να βγει υγιή!! Θέλω να σας πω πως καλό θα είναι να προσέχετε την διατροφή σας..(Εγώ έχω βάλει ένα κιλό από τα 3 που είχα χάσει μόλις έμαθα τα ευχάριστα). Εύχομαι ,φυσικά να μην στερηθείτε τίποτα, να απολάυσετε αυτή την υπέροχη διαδρομή στη ζωή σας , με λίγη προσοχή για το καλό σας!! Καλή συνέχεια σε όλες τις μελλοντικές μανούλες :D

ieCyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Λοιπόν εγω ξεκίνησα με 8 με 10 κιλά πάνω από τα κανονικά μου. Όταν έμαθα οτι ειμαι έγκυος σταμάτησα να τρώω από έξω και έκανα μόνο μαγειρευτά. Σοκολάτες δεν μπορω να πω οτι έκοψα αλλα ποτε δεν ήμουν φαν. Λοιπόν οταν ζυγίστηκα πριν τρεις εβδομάδες δηλαδή όταν ήμουν στην 20 εβδομάδα ήμουν 1,5 κιλό συν. Τωρα που ειμαι 22 w και 4 d εχω χάσει 1 κιλό και ειμαι 0,5 κιλό συν από τα αρχικά μου κιλά. Δεν μπορω να σας πω οτι κάνω δίαιτα. Εχει συμβεί σε καμία; Παρεπιπτόντως ζυγιζομαι παντα στην ίδια ζυγαριά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην προβληματίζεστε. Όσα κιλά κι αν βάλετε θα φύγουν με το θηλασμό. Εγώ ήμουν παντα αδύνατη με πολύ καλό μεταβολισμό δηλαδή ανέκαθεν έτρωγα αρκετά χωρίς να παχαίνω. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη χωρίς να κάνω υπερβολές στο φαγητό πήρα 24 κιλά. Ειλικρινά δεν μπορούσα να πιστέψω ποσό γρήγορα έμπαιναν τα κιλά είχα σοκαριστεί. Με αποκλειστικό θηλασμό είχα χάσει όλα τα κιλά στους έξι μήνες χωρίς δίαιτα και χωρίς να αλλάξω το οτιδήποτε στη διατροφή μου. Μη σας πω οτι έτρωγα και παραπάνω γιατί όταν θήλαζε ις συνήθως πείνας περισσότερο. Πιστεύω οτι το σώμα μας στην εγκυμοσύνη αποθηκεύει λίπος το οποίο θα χρειαζεται για την παραγωγή του γάλακτος μετά τη γεννά. Τωρα είμαι ξανα έγκυος και διαπιστώνω πάλι τα ίδια. Χωρίς να τρώω περισσότερο τα κιλά μπαίνουν με μεγάλη ευκολία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην προβληματίζεστε. Όσα κιλά κι αν βάλετε θα φύγουν με το θηλασμό. Εγώ ήμουν παντα αδύνατη με πολύ καλό μεταβολισμό δηλαδή ανέκαθεν έτρωγα αρκετά χωρίς να παχαίνω. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη χωρίς να κάνω υπερβολές στο φαγητό πήρα 24 κιλά. Ειλικρινά δεν μπορούσα να πιστέψω ποσό γρήγορα έμπαιναν τα κιλά είχα σοκαριστεί. Με αποκλειστικό θηλασμό είχα χάσει όλα τα κιλά στους έξι μήνες χωρίς δίαιτα και χωρίς να αλλάξω το οτιδήποτε στη διατροφή μου. Μη σας πω οτι έτρωγα και παραπάνω γιατί όταν θήλαζε ις συνήθως πείνας περισσότερο. Πιστεύω οτι το σώμα μας στην εγκυμοσύνη αποθηκεύει λίπος το οποίο θα χρειαζεται για την παραγωγή του γάλακτος μετά τη γεννά. Τωρα είμαι ξανα έγκυος και διαπιστώνω πάλι τα ίδια. Χωρίς να τρώω περισσότερο τα κιλά μπαίνουν με μεγάλη ευκολία

 

Βασικα αναρωτιέμαι αν το μισο κιλο που πηρα ειναι φυσιολογικό ή αν θα επρεπε να εχω παρει περισσοτερα. Το βαρος μου πάντα ηταν 67-70 με 160 υψος. Ενω ξεκινησα με 70 κιλα τωρα ειμαι αρχες του 6 μήνα και ειμαι 70,5 ειναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα αναρωτιέμαι αν το μισο κιλο που πηρα ειναι φυσιολογικό ή αν θα επρεπε να εχω παρει περισσοτερα. Το βαρος μου πάντα ηταν 67-70 με 160 υψος. Ενω ξεκινησα με 70 κιλα τωρα ειμαι αρχες του 6 μήνα και ειμαι 70,5 ειναι φυσιολογικό;

 

Συνήθως το βάρος αυξάνεται απότομα μετά τον έκτο μηνα. Εφόσον ξεκίνησες με βάρος ανώτερο του φυσιολογικού μου ακούγεται πολύ σωστό να εχεις πάρει μόνο τόσο λίγο. Δηλαδή υπολογίζω οτι σύνολο θα βάλεις το πολύ έξιεπτα κιλά. Ο γυναικολόγος σου τι σου λέει;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το βάρος αυξάνεται απότομα μετά τον έκτο μηνα. Εφόσον ξεκίνησες με βάρος ανώτερο του φυσιολογικού μου ακούγεται πολύ σωστό να εχεις πάρει μόνο τόσο λίγο. Δηλαδή υπολογίζω οτι σύνολο θα βάλεις το πολύ έξιεπτα κιλά. Ο γυναικολόγος σου τι σου λέει;

 

Πριν τρεις εβδομαδες που ειχα παει και ημουν συν 1,5 μου ειχε πει πως είμαι τέλεια. Ααα μαλιστα δλδ μετα τον εκτο να περιμενω τα πολλά. Τέλεια σε ευχαριστω πολυ κοπέλα μου. Εσυ σε ποιο μηνα είσαι. Να χαίρεσαι το πρώτο σου παιδακι και με το καλο να ερθει και το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Θελει προσοχη και οχι πανικο! Πριν 4 μηνες γεννησα την δευτερη κορη μου. Ξεκινησα 73 κιλά, εφτασα τα 87.Απο το μαιευτηριο βγηκα στα 81 κιλά. Απο κει και περα θελει λίγο προσπάθεια και αυτοσυγκρατηση. Σιγα σιγα φτανω περιπου 76 κιλά με διατροφη.Παντως μην κάνετε το λάθος που εκανα εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που πήρα 13 κιλά, αλλά ειπα δε βαριεσαι θα φυγουν μόνα τους. Που να ξερα!! Μιλώ για τα κοριτσια που δε θηλαζουν όπως εγω(δυστυχώς)! Παντως οι εγκυούλες να ακουτε τον γιατρό σας και να τρεφεστε προσεκτικά! Ε, και καμια γλύκια αμαρτια στη ζωή ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα. Εγώ μπαίνω στην 30η εβδομάδα με 10 κιλά πλέον συν. Τώρα θα αρχίσω ψιλοδιατροφή λόγω τσιμπημένης τιμής ζαχάρου οπότε τα 15 κιλά που στόχευα σύνολο μπορεί να γίνουν και λιγότερα.

 

GEORGIA.K εφόσον ξεκίνησες με παραπανίσια κιλά, έκανες ότι πιο σωστό μπορούσες για το μωράκι σου, πρόσεξες τη διατροφή σου κ έτσι το μωρό σου έπαιρνε ότι έπρεπε να πάρει ενώ συγχρόνως περιόριζες το λίπος. Το σωστό αυτό είναι όταν ξεκινάς με παραπανίσια κιλά, να παίρνεις ως το τέλος 8-10 κιλά. Για μένα μπράβο σου, συνέχισε έτσι! ;)

 

Σε αντίθεση με την ilpapado που λόγω το ότι ήταν αδύνατη ο οργανισμός της είχε ανάγκη να αποθηκεύσει λίπος για χάρη του μωρού Βέβαια 24 κιλά είναι πολλά έστω και για αδυνατούλα, εκτός αν μιλάμε για εντελώς ελλιποβαρή γυναίκα. Θέλει λίγο προσοχή, μέχρι 18 κιλά είναι καλά για τις αδυνατούλες.

 

Τέλος, γιια γυναίκες που ξεκίνησαν με κανονικό βάρος καλά κιλά θεωρούνται 10-16.

 

Όλα αυτά γενικά μιλώντας πάντα, κάθε γυναίκα και εγκυμοσύνη είναι διαφορετικές.

 

Με απασχολούσε πολύ το θέμα των κιλών στην αρχή αφού χρόνια προσπαθώ να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση, αλλά το έχω ξεπεράσει πλέον. Υπάρχουν άλλα πλεονεκτήματα με τα κιλά, με πρώτο πρώτο το προσωπάκι που φτιάχνει λες και έχεις κάνει μπότοξ! :mrgreen: Με βοηθάει και η σκέψη πως θα γεννήσω τον Σεπτέμβρη οπότε έχω πολύ χρόνο να επανέλθω μέχρι το καλοκαίρι, χιχι.

 

Οπότε ψυχραιμία ναι και προσοχή ναι για το καλό του μπεμπέ! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα. Εγώ μπαίνω στην 30η εβδομάδα με 10 κιλά πλέον συν. Τώρα θα αρχίσω ψιλοδιατροφή λόγω τσιμπημένης τιμής ζαχάρου οπότε τα 15 κιλά που στόχευα σύνολο μπορεί να γίνουν και λιγότερα.

 

GEORGIA.K εφόσον ξεκίνησες με παραπανίσια κιλά, έκανες ότι πιο σωστό μπορούσες για το μωράκι σου, πρόσεξες τη διατροφή σου κ έτσι το μωρό σου έπαιρνε ότι έπρεπε να πάρει ενώ συγχρόνως περιόριζες το λίπος. Το σωστό αυτό είναι όταν ξεκινάς με παραπανίσια κιλά, να παίρνεις ως το τέλος 8-10 κιλά. Για μένα μπράβο σου, συνέχισε έτσι! ;)

 

Σε αντίθεση με την ilpapado που λόγω το ότι ήταν αδύνατη ο οργανισμός της είχε ανάγκη να αποθηκεύσει λίπος για χάρη του μωρού Βέβαια 24 κιλά είναι πολλά έστω και για αδυνατούλα, εκτός αν μιλάμε για εντελώς ελλιποβαρή γυναίκα. Θέλει λίγο προσοχή, μέχρι 18 κιλά είναι καλά για τις αδυνατούλες.

 

Τέλος, γιια γυναίκες που ξεκίνησαν με κανονικό βάρος καλά κιλά θεωρούνται 10-16.

 

Όλα αυτά γενικά μιλώντας πάντα, κάθε γυναίκα και εγκυμοσύνη είναι διαφορετικές.

 

Με απασχολούσε πολύ το θέμα των κιλών στην αρχή αφού χρόνια προσπαθώ να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση, αλλά το έχω ξεπεράσει πλέον. Υπάρχουν άλλα πλεονεκτήματα με τα κιλά, με πρώτο πρώτο το προσωπάκι που φτιάχνει λες και έχεις κάνει μπότοξ! :mrgreen: Με βοηθάει και η σκέψη πως θα γεννήσω τον Σεπτέμβρη οπότε έχω πολύ χρόνο να επανέλθω μέχρι το καλοκαίρι, χιχι.

 

Οπότε ψυχραιμία ναι και προσοχή ναι για το καλό του μπεμπέ! :)

Εππππ και σε σκεφτομουν μολις τωρα! +10 μια χαρουλα!!! Καπου πετυχα που εγραφες για το ζαχαρο, τα κοψαμε τα καρπουζοπεπονα? 😊 ενταξει παντως μια χαρουλα εισαι, και το ζαχαρο σου θα ρυθμιστει ευκολα! Εγω αυριο εχω γιατρο και πριν ενα μηνα ημουν στα +5, για να δουμε αυριο... τωρα που καλοκαιριασε εχω τρελαθει στα φρουτα και παχαινουν και αυτα τα ατιμα... ολα με μετρο πρεπει τελικα...

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εππππ και σε σκεφτομουν μολις τωρα! +10 μια χαρουλα!!! Καπου πετυχα που εγραφες για το ζαχαρο, τα κοψαμε τα καρπουζοπεπονα? 😊 ενταξει παντως μια χαρουλα εισαι, και το ζαχαρο σου θα ρυθμιστει ευκολα! Εγω αυριο εχω γιατρο και πριν ενα μηνα ημουν στα +5, για να δουμε αυριο... τωρα που καλοκαιριασε εχω τρελαθει στα φρουτα και παχαινουν και αυτα τα ατιμα... ολα με μετρο πρεπει τελικα...

 

Λενάκι!!! Άσε, τα κόψαμε τα καρπουζοπέπονα καιρό τώρα και με βαριά καρδιά αλλά και πάλι προκοπή δεν κάναμε από όσο βλέπεις! :lol: Βέβαια ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο να είναι απαγορευτικά, γενικά ότι μου αρέσει μπορώ να το τσεκάρω αν μου κάνει "κακό" μετρώντας το με το μηχανάκι μια ώρα αφού το φάω, οπότε αυτά θα τα τσεκάρω σίγουρα, χιχι!

 

Άντε πήρες κι εσύ λίγα κιλάκια, επιτέλους! :-P:-P:-P:-P

Με το καλό να δεις το μπεμπάκι σου αύριο!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λενάκι!!! Άσε, τα κόψαμε τα καρπουζοπέπονα καιρό τώρα και με βαριά καρδιά αλλά και πάλι προκοπή δεν κάναμε από όσο βλέπεις! :lol: Βέβαια ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο να είναι απαγορευτικά, γενικά ότι μου αρέσει μπορώ να το τσεκάρω αν μου κάνει "κακό" μετρώντας το με το μηχανάκι μια ώρα αφού το φάω, οπότε αυτά θα τα τσεκάρω σίγουρα, χιχι!

 

Άντε πήρες κι εσύ λίγα κιλάκια, επιτέλους! :-P:-P:-P:-P

Με το καλό να δεις το μπεμπάκι σου αύριο!!!

Χεχε! Ναι πηρα πηρα επιτελους! Σε ενα μηνα πηρα σχεδον τα 4 απο τα 5. Ασε και αρχιζω και ζοριζομαι με τη ζεστη! Και εμενα μου ειπε η γιατρος να τρωω μια φετουλα καρπουζακι και οχι ενα μπωλ που ετρωγα! Εμενα το ζαχαρο μου βγηκε πολυ χαμηλο( επιπεδο υπογλυκαιμιας) και μπορει να υποδηλωνει προδιαθεση για ζαχαρο. Θα επαναλαβω την καμπυλη σε λιγο και θα φανει..αχ κοντευεις!!! Τελεια!!!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χεχε! Ναι πηρα πηρα επιτελους! Σε ενα μηνα πηρα σχεδον τα 4 απο τα 5. Ασε και αρχιζω και ζοριζομαι με τη ζεστη! Και εμενα μου ειπε η γιατρος να τρωω μια φετουλα καρπουζακι και οχι ενα μπωλ που ετρωγα! Εμενα το ζαχαρο μου βγηκε πολυ χαμηλο( επιπεδο υπογλυκαιμιας) και μπορει να υποδηλωνει προδιαθεση για ζαχαρο. Θα επαναλαβω την καμπυλη σε λιγο και θα φανει..αχ κοντευεις!!! Τελεια!!!

 

 

Μα να μην μπορούμε να φάμε μια μπολάρα καρπούζι με την ησυχία μας?? Τι ζητήσαμε κύριοι? Καρπούζι θέμε, όχι τούρτα, ΚΑΡΠΟΥΖΙ!

 

Έκανες την καμπύλη ήδη? νωρίς δεν είναι?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μα να μην μπορούμε να φάμε μια μπολάρα καρπούζι με την ησυχία μας?? Τι ζητήσαμε κύριοι? Καρπούζι θέμε, όχι τούρτα, ΚΑΡΠΟΥΖΙ!

 

Έκανες την καμπύλη ήδη? νωρίς δεν είναι?

Έλα ντεεεεε! Χεχεχεχεχε! Την εχω κανει εδω και κανένα μηνα. Η γιατρος μου βάζει απο νωρίς την εξεταση και σε λιγο θα την επαναλάβω( εκει γυρω στην 28 που βάζουν όλοι). Απο τωρα σκέφτομαι τη γλυκόζη μπλιαχχχ! 😛

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κι από μένα. Εγώ μπαίνω στην 30η εβδομάδα με 10 κιλά πλέον συν. Τώρα θα αρχίσω ψιλοδιατροφή λόγω τσιμπημένης τιμής ζαχάρου οπότε τα 15 κιλά που στόχευα σύνολο μπορεί να γίνουν και λιγότερα.

 

GEORGIA.K εφόσον ξεκίνησες με παραπανίσια κιλά, έκανες ότι πιο σωστό μπορούσες για το μωράκι σου, πρόσεξες τη διατροφή σου κ έτσι το μωρό σου έπαιρνε ότι έπρεπε να πάρει ενώ συγχρόνως περιόριζες το λίπος. Το σωστό αυτό είναι όταν ξεκινάς με παραπανίσια κιλά, να παίρνεις ως το τέλος 8-10 κιλά. Για μένα μπράβο σου, συνέχισε έτσι! ;)

 

Σε αντίθεση με την ilpapado που λόγω το ότι ήταν αδύνατη ο οργανισμός της είχε ανάγκη να αποθηκεύσει λίπος για χάρη του μωρού Βέβαια 24 κιλά είναι πολλά έστω και για αδυνατούλα, εκτός αν μιλάμε για εντελώς ελλιποβαρή γυναίκα. Θέλει λίγο προσοχή, μέχρι 18 κιλά είναι καλά για τις αδυνατούλες.

 

Τέλος, γιια γυναίκες που ξεκίνησαν με κανονικό βάρος καλά κιλά θεωρούνται 10-16.

 

Όλα αυτά γενικά μιλώντας πάντα, κάθε γυναίκα και εγκυμοσύνη είναι διαφορετικές.

 

Με απασχολούσε πολύ το θέμα των κιλών στην αρχή αφού χρόνια προσπαθώ να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση, αλλά το έχω ξεπεράσει πλέον. Υπάρχουν άλλα πλεονεκτήματα με τα κιλά, με πρώτο πρώτο το προσωπάκι που φτιάχνει λες και έχεις κάνει μπότοξ! :mrgreen: Με βοηθάει και η σκέψη πως θα γεννήσω τον Σεπτέμβρη οπότε έχω πολύ χρόνο να επανέλθω μέχρι το καλοκαίρι, χιχι.

 

Οπότε ψυχραιμία ναι και προσοχή ναι για το καλό του μπεμπέ! :)

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου marakiz.Εγω δεν μπορω να σου πω οτι προσπαθούσα να ειμαι στα κιλά που παντα έλεγαν γιατί το σώμα μου να σου πω την αλήθεια δεν φαίνεται οτι εχω τα κιλά που εχω. Ήμουν παντα μια γυναίκα με καμπύλες και μου άρεσε αυτο. Πάλι καλα αρέσει πολυ και στον αντρα μου. Δεν με ένοιαζε ποσά κιλά θα πάρω στην εγκυμοσύνη αρκεί να μην ξέφευγα μην έπαιρνα δηλαδή 25 κιλά. Αλλα μάλλον το σώμα της καθεμιάς λειτουργεί διαφορετικά. Στην τελικά εγω ειμαι της άποψης γερά μωρά να βγάλουμε και όλα τα αλλα φτιάχνονται. Πιο πάνω βλέπω για τα καρπουζακια οτι μιλάτε . Αχ ειμαι και εγω λάτρης των καλοκαιρινών φρούτων. Μια φέτα βέβαια μου ειναι οκ. Σε ποια εβδομάδα έκανες την καμπύλη ζαχαρου;

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κι εγώ της άποψης αυτής είμαι, να είναι τα μωρά γερά πάνω από όλα, απλά τα βοηθάμε στην υγεία τους όταν δεν παίρνουμε παραπάνω κιλά από όσο πρέπει! ;)

 

Στην 28η έκανα την καμπύλη! Σε ποια εβδομάδα είσαι?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω αρχίσει κ αγχωνομαι.. Κ όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν ευχαριστείμαι έτσι κ την εγκυμοσύνη μου.. Ξεκίνησα 72.5 κ έχω φτάσει 77 κ ειμαι στην 16ηεβδομαδα με ύψος 1.67. Εντάξει το βασικό είναι νάναι καλά το μωρό... Αλλά πεινάω ρε κορίτσια... Εν τω μεταξύ το πρώτο τρίμηνο πέρα από κάτι ζαλάδες πέρασε νερό..ούτε εμετούς που ακούω ότι κάνουν κ χάνεται βάρος... Εγώ απτή πρώτη στιγμή έπαιρνα.. Είμαι στον 5ο μήνα κ έχω πάρει 4.5 ,κιλά....

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κι εγώ της άποψης αυτής είμαι, να είναι τα μωρά γερά πάνω από όλα, απλά τα βοηθάμε στην υγεία τους όταν δεν παίρνουμε παραπάνω κιλά από όσο πρέπει! ;)

 

Στην 28η έκανα την καμπύλη! Σε ποια εβδομάδα είσαι?

 

Αχ τωρα ειδα το μην σου εγω ειμαι στην 23 εβδομάδα και την έκανα πριν λίγες μερες γιατί ειχα πολυκυστηκες και ένα ζάχαρο στο 97 στην αρχή της εγκυμοσύνης. Βέβαια η καμπύλη βγήκε καλή πριν την γλυκόζη 85 στην μια ωρα 150 και στο 2 ωρο 117. Εμενα μου άρεσε η γλυκόζη θα έπινα αλλο ένα ποτηράκι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω αρχίσει κ αγχωνομαι.. Κ όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν ευχαριστείμαι έτσι κ την εγκυμοσύνη μου.. Ξεκίνησα 72.5 κ έχω φτάσει 77 κ ειμαι στην 16ηεβδομαδα με ύψος 1.67. Εντάξει το βασικό είναι νάναι καλά το μωρό... Αλλά πεινάω ρε κορίτσια... Εν τω μεταξύ το πρώτο τρίμηνο πέρα από κάτι ζαλάδες πέρασε νερό..ούτε εμετούς που ακούω ότι κάνουν κ χάνεται βάρος... Εγώ απτή πρώτη στιγμή έπαιρνα.. Είμαι στον 5ο μήνα κ έχω πάρει 4.5 ,κιλά....
Μια χαρά είσαι κορίτσι μου. Τι σου λέει ο γιατρος σου;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι σημασία έχει να κάνουμε σωστή διατροφή, να επιλέγουμε τροφές χρήσιμες για τον οργανισμό μας και να αποφεύγουμε τις κενές θερμίδες, να μην τρώμε βλακείες δηλαδή. Απο κει και πέρα ειναι και θεμα οργανισμού πως αποθηκεύει τα κιλά. Εγώ ξεκίνησα 65 κιλά στην πρώτη εγκυμοσύνη με ύψος 1.75, αδύνατη με λες αλλά όχι ελλιποβαρη. Έφτασα τα 89 την εβδομάδα που γέννησα, αλλά ειλικρινά δεν έτρωγα περισσότερο απο οτι συνήθως. Σίγουρα ακούγεται ανθυγιεινό να βάζεις τόσα κιλά όμως νομίζω οτι δεν ήταν στο χέρι μου να το ελέγξω. Στο Μαιευτηριο έφυγαν 9 κιλά, κι αυτό απίστευτο μου φαινόταν και τα υπόλοιπα σταδιακά με το θηλασμό. Τωρα μπαίνω στον τρίτο μηνα και πάλι έχω βάλει 2,5 κιλά, τα οποία θεωρώ πολλά για τη φάση που είμαι. Όμως ξέρω οτι τρέφομαι υγιεινά όποτε δεν προβληματίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...