Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Εγω αυτές τις μέρες πήγα σε καμία 15 σταθμούς και κατέληξαν στο ότι ελάχιστοι αξίζουν τον κόπο ειδικά απο τους μεγάλους. Πήγα σε σταθμό που έπαθα πλάκα με τις εγκαταστάσεις αλλα τα παιδια απασχολούνται ουσιαστικά 1 ώρα τη μέρα οι υπόλοιπες είναι φαγητο και Φυλαξη- ελεύθερο παιχνίδι :( πουθενά δεν έχει 2 δασκάλες συνεχώς ούτε κάνω εκει που είναι 25 παιδάκια στην τάξη! Είδα κουζίνες χάλια και κήπους ακόμα πιο χαλια ειδα και ωραιουσ αλλα χωρισ παιδια γιατι ηταν για διακοσμηση. Μεγάλη απογοήτευση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 322
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μήπως κάποια κοπέλα θα μπορούσε να μου πει εντυπώσεις για τον νέο νηπιακό κήπο στην Πεστών στην Τούμπα?

Περάσαμε μέσω ΕΣΠΑ.

Πριν τον δηλώσω πήγα και τον είδα και μου φάνηκε πολύ καλός. Σήμερα το πρωί όμως μια μαμά μου τα μάσησε λίγο……

Όταν της ζήτησα να μου εξηγήσει τι ακριβώς δεν της άρεσε εκεί, είπε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και δεν θέλει να με αναστατώσει μιας και τώρα που περάσαμε δεν μπορώ να αλλάξω την επιλογή μου……….

Λες και τώρα που δεν ξέρω ηρέμησα……….Με έχουν ζώσει τα φίδια..........

 

Αν κάποια μανούλα στέλνει εκεί το παιδάκι της μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ…..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια κοπέλα θα μπορούσε να μου πει εντυπώσεις για τον νέο νηπιακό κήπο στην Πεστών στην Τούμπα?

Περάσαμε μέσω ΕΣΠΑ.

Πριν τον δηλώσω πήγα και τον είδα και μου φάνηκε πολύ καλός. Σήμερα το πρωί όμως μια μαμά μου τα μάσησε λίγο……

Όταν της ζήτησα να μου εξηγήσει τι ακριβώς δεν της άρεσε εκεί, είπε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και δεν θέλει να με αναστατώσει μιας και τώρα που περάσαμε δεν μπορώ να αλλάξω την επιλογή μου……….

Λες και τώρα που δεν ξέρω ηρέμησα……….Με έχουν ζώσει τα φίδια..........

 

Αν κάποια μανούλα στέλνει εκεί το παιδάκι της μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ…..

έχεις π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Τέλος του μηνα μετακομίζουμε στη Θεσσαλονίκη και αναζητώ βρεφονηπιακο σταθμό για την κόρη μου που είναι τώρα 21 μηνών. Θα μείνουμε στη Πυλαία, κοντά στον περιφεριακό και θα ήθελα να βρώ κατι που δεν θα είναι πολύ μακριά. Η Παιδική Μελωδία που έχει πολύ καλά σχόλια είναι λίγο χαμηλά (απ' ότι είδα στον χάρτη, γιατί η περιοχή μου είναι ακόμη άγνωστη), οπότε μάλλον απορρίπτεται. Βρήκα στο internetτο Παίζω Παρεούλα, αλλά εδω μέσα δεν υπάρχουν σχόλια. Γνωρίζετε κάτι για τον συγκεκριμένο σταθμό?

Επίσης αν ξέρετε για κάποιον άλλο στην περιοχή θα με βοηθούσατε πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαστε 3 φίλες, μανούλες και παιδαγωγοί.

Με μεγάλη χαρά μπορούμε να κρατήσουμε όσο εργάζεστε, τα παιδάκια σας, από 1,5 μέχρι 4 ετών, στο χώρο μας, πρωινά ή απογεύματα, στην ανατολική και την κεντρική Θεσσαλονίκη.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δημιουργική κι εκπαιδευτική απασχόληση, τραγούδι, ζωγραφική και εκμάθηση της αγγλικής ως μητρικής γλώσσας, με οργανωμένη μέθοδο και οπτικοακουστικό υλικό.

Όλα αυτά σε πολύ προσιτές τιμές και σε περιβάλλον ''οικογενειακό''.

 

Για ό,τι πληροφορίες θέλετε, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ειμαι και εγω καινουργια στο Forum και θελω να ρωτησω για ενα παιδικο σταθμο για παιδακι σχεδον 2 ετων. Θα ηθελα κατι κοντα σε Μαρτιου - Δελφων γιατι ειναι κοντα στο πατρικο μου και την μικρη θα την παιρνει η μητερα μου. Ξερετε κατι για ενα παιδικο σταθμο Φεγγαρακι? Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...
  • 3 months later...
Ο καλύτερος παιδικός σταθμός για μένα είναι αυτός που κάνει τα παιδιά ευτυχισμένα!

Συμφωνώ, αλλά σ' αυτό δεν παίζει ρόλο μόνο ο παιδικός αλλά και η παιδαγωγός που θα αναλάβει τα παιδιά μας. Ο ένας μου ο γιος, δύο χρονιές πήγε στον ίδιο παιδικό. Την πρώτη χρονιά δεν έβλεπε την ώρα να πάει στο σχολείο τόσο που όταν σταμάτησαν για καλοκαιρινές διακοπές μου κρατούσε μούτρα γιατί δεν τον πήγαινα στο σχολείο!!! Τη δεύτερη χρονιά μετά από ένα μήνα, με τους ίδιους συμμαθητές και στον ίδιο χώρο αλλά με άλλη δασκάλα δεν ήθελε να πάει με τίποτα και είχαμε πρόβλημα όλη τη χρονιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας κορίτσια της Θεσσαλονίκης!

Επειδή τα προβλήματα με τους παιδικούς σταθμούς αυξάνονται δυστυχώς και πολλές από μας δεν καταφέρνουμε για διάφορους λόγους να βρούμε οικονομικό παιδικό σταθμό για τα παιδάκια μας, σκέφτομαι να βρω ένα χώρο κ να δημιουργήσω ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιών, δεν έχω αποφασίσει ακόμα σε ποια περιοχή της Θεσσαλονίκης, όπου, με πυρήνα μια εξειδικευμένη βρεφονηπιοκόμο, τα παιδάκια θα φιλοξενούνται με ασφάλεια, θα παίζουν και θα απασχολούνται δημιουργικά. Θα ήθελα όλα αυτά να μη γίνονται δηλαδή με ανοργάνωτο τρόπο, αλλά μέσα από το παιχνίδι τα παιδιά να κατευθύνονται διακριτικά και προς την υιοθέτηση σωστής συμπεριφοράς μέσα στην ομάδα και επίσης να αφιερώνεται χρόνος στην εκμάθηση λέξεων, εννοιών κ.λ.π., ακόμα (για τα μεγαλύτερα παιδιά) και στην εκμάθηση βασικών στοιχείων αγγλικών με φυσικό τρόπο και χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή. όλα αυτά είναι υπό συζήτηση βέβαια. Αν μαζευτούν αρκετά παιδιά το κόστος θα μπορούσε να μειωθεί πολύ, ακόμα και στα 100-120 ευρώ, γι' αυτο θα ήθελα να μου πείτε αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο κ σε ποια περιοχή, χωρίς βέβαια η εκδήλωση ενδιαφέροντος να είναι δεσμευτική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μάθω απόψεις και εμπειρίες σας θετικές ή αρνητικές για το Κοπερτί στην Β. Όλγας και για τον παιδικό σταθμό της ΧΑΝΘ. Με ενδιαφέρουν κυρίως οι γνώμες σας σχετικά με τους τρόπους διαπαιδαγώγησης που υιοθετούνται και το επίπεδο της πληροφόρησης και συνεργασίας του προσωπικού με γονείς και παιδιά.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και απο εμενα! Οι διδυμουλες μου ειναι πλεον 13μηνων και απο Σεπτέμβριο θελω να τις στειλω εστω για λίγες ωρες σε ενα βρεφονηπιακό σταθμο..Παρακολούθησα το συγκεκριμένο αλλα και τα υπόλοιπα θεματα για τοςυ βρεφονηπιακούς αλλα η αλήθεια ειναι οτι ακρη δεν εβγαλα!Σκέφτομαι μηπως θα γινόταν να φταιξουμε μια λίστα με ολους τους παιδικούς της Καλαμαριάς και να καναμε κατι σε "δημοψηφισμα" ας το πούμε..Δεν ξερω βεβαια αν οι συντονιστες θα το επετρεπαν αλλα βλεπω πως ολες προσπαθουλε εναγωνίως να βγαλουμε μια ακρη με το θεμα αυτο.

Κατι ακομα, πια τα κριτηρια που θα πρεπει να εχουμε ωστε με μια απλη επισκεψη σε εναν παιδικο να καταλάβουμε εαν μας κανει ή οχι;;; Θα ήθελα παρακαλω την δικη σας αποψη για τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε κορίτσια καλησπέρα,

 

δηλαδή στη Λίμνη των Κύκνων μόνο εγώ μπήκα από ένα ημιυπόγειο (παρεούλα μου το είπανε νομίζω) για να δω πως η κόρη μου πρέπει να ανέβει 2 ορόφους μαρμάρινες σκάλες για να φτάσει στην αίθουσά της (είναι 3 ετών)?

 

Πρώτη φορά θα στείλω τα παιδιά μου σε παιδικό (μέσω έσπα αν τα καταφέρουμε) και εμπειρία δεν έχω αλλά αυτές οι σκάλες και χωρίς πορτάκι μάλιστα ούτε πάνω, ούτε κάτω εγώ φοβήθηκα. Κάνω λάθος? Αν θέλουν τα κορίτσια που έχουν εκεί τα παιδάκια τους και μπορούν ας με βοηθήσουν με τις εμπειρίες τους.

 

Προσοχή! Δεν αμφισβητώ την δουλειά που γίνεται εκεί γιατί δεν την ξέρω αλλά αναφέρομαι στο κτίριο ως κτίριο.

 

Εδώ είπα ότι "έκαψα" την επιλογή και πως αν μας πάρουν εκεί δεν θα τις στείλω γιατί φοβάμαι τις σκάλες. Κατά τα άλλα, καθαριότητα, απασχόληση, αυλή κτλ. ήταν ok.

 

Επίσης έχει καμμιά εμπειρία από το νέο νηπιακό κήπο (στο 18ο χλμ. Θεσ/νίκης-Μουδανιών) γιατί τον είδα και μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια καλησπέρα,

 

δηλαδή στη Λίμνη των Κύκνων μόνο εγώ μπήκα από ένα ημιυπόγειο (παρεούλα μου το είπανε νομίζω) για να δω πως η κόρη μου πρέπει να ανέβει 2 ορόφους μαρμάρινες σκάλες για να φτάσει στην αίθουσά της (είναι 3 ετών)?

 

Πρώτη φορά θα στείλω τα παιδιά μου σε παιδικό (μέσω έσπα αν τα καταφέρουμε) και εμπειρία δεν έχω αλλά αυτές οι σκάλες και χωρίς πορτάκι μάλιστα ούτε πάνω, ούτε κάτω εγώ φοβήθηκα. Κάνω λάθος? Αν θέλουν τα κορίτσια που έχουν εκεί τα παιδάκια τους και μπορούν ας με βοηθήσουν με τις εμπειρίες τους.

 

Προσοχή! Δεν αμφισβητώ την δουλειά που γίνεται εκεί γιατί δεν την ξέρω αλλά αναφέρομαι στο κτίριο ως κτίριο.

 

Εδώ είπα ότι "έκαψα" την επιλογή και πως αν μας πάρουν εκεί δεν θα τις στείλω γιατί φοβάμαι τις σκάλες. Κατά τα άλλα, καθαριότητα, απασχόληση, αυλή κτλ. ήταν ok.

 

Επίσης έχει καμμιά εμπειρία από το νέο νηπιακό κήπο (στο 18ο χλμ. Θεσ/νίκης-Μουδανιών) γιατί τον είδα και μου άρεσε πολύ.

Για το νέο νηπιακό κήπο είχα ακούσει καλά λόγια αλλά προσωπική εμπειρία δεν έχω γιατί τον απορρίψαμε επειδή ήταν αρκετά μακριά απ'το σπίτι μας.

 

11/2013 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Βρε κορίτσια καλησπέρα,

 

δηλαδή στη Λίμνη των Κύκνων μόνο εγώ μπήκα από ένα ημιυπόγειο (παρεούλα μου το είπανε νομίζω) για να δω πως η κόρη μου πρέπει να ανέβει 2 ορόφους μαρμάρινες σκάλες για να φτάσει στην αίθουσά της (είναι 3 ετών)?

 

Πρώτη φορά θα στείλω τα παιδιά μου σε παιδικό (μέσω έσπα αν τα καταφέρουμε) και εμπειρία δεν έχω αλλά αυτές οι σκάλες και χωρίς πορτάκι μάλιστα ούτε πάνω, ούτε κάτω εγώ φοβήθηκα. Κάνω λάθος? Αν θέλουν τα κορίτσια που έχουν εκεί τα παιδάκια τους και μπορούν ας με βοηθήσουν με τις εμπειρίες τους.

 

Προσοχή! Δεν αμφισβητώ την δουλειά που γίνεται εκεί γιατί δεν την ξέρω αλλά αναφέρομαι στο κτίριο ως κτίριο.

 

Εδώ είπα ότι "έκαψα" την επιλογή και πως αν μας πάρουν εκεί δεν θα τις στείλω γιατί φοβάμαι τις σκάλες. Κατά τα άλλα, καθαριότητα, απασχόληση, αυλή κτλ. ήταν ok.

 

Επίσης έχει καμμιά εμπειρία από το νέο νηπιακό κήπο (στο 18ο χλμ. Θεσ/νίκης-Μουδανιών) γιατί τον είδα και μου άρεσε πολύ.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα ! θα ήθελα και εγώ να πω την δική μου γνώμη για την «Λίμνη Των Κύκνων» .

 

Στέλνω εκεί τα δύο παιδιά μου εδώ και τρία χρόνια και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το ένα είναι 3 και το άλλο 4,5. Αισθάνομαι πολύ τυχερή γιατί φέτος μάλιστα τον μικρό τον πήρανε μέσω ΕΣΠΑ.

Έχω την εντύπωση sungirl ότι από τόσους χώρους που πιθανόν είχες επισκεφθεί μάλλον έχεις μπερδευτεί γιατί η ΄΄ Λίμνη η Των Κύκνων ΄΄ δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Ίσως βέβαια να μην ήσουν τόσο παρατηρητική όσο θα έπρεπε στην ξενάγηση ,γιʼαυτό πρέπει να είμαστε ακόμη πιο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε αναλογιζόμενοι το άγχος και των υπολοίπων γονιών!

Σου λέω λοιπόν ότι το κτίριο παρʼ όλο που έχει σκάλες έχει πορτάκια τα οποία μάλιστα κλείνουν για την ασφάλεια των παιδιών καθώς και βοηθητικές μπάρες για να πιάνονται ενώ ανεβαίνουν. Δεν καταλαβαίνω εσύ πως δεν τα είδες αφού το πρώτο πράγμα που μας ενδιαφέρει σαν γονείς είναι η ασφάλεια των παιδιών μας.

Έπειτα δεν νομίζω να σου είπαν πως το τρίχρονο παιδάκι σου θα είναι στον τρίτο όροφο , αφού γνωρίζω πολύ καλά από τα δικά μου , ότι οι ηλικίες αυτές παραμένουν στο ισόγειο και μετά στα 4 ανεβαίνουν επάνω.( κάτω έχει δύο μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας , το δωμάτιο ύπνου, τουαλέτα , κουζίνα και το γραφείο. Τον χώρο τον θυμάμαι τόσο καλά από τις ενημερώσεις που κάνουμε με τις δασκάλες των παιδιών) . Οπότε νομίζω ότι βιάστηκες που «έκαψες» όπως είπες, την επιλογή σου( χωρίς να γνωρίζεις καν αν έχεις περάσει), την ώρα που όλοι εμείς οι γονείς ανεξαρτήτου αν είμαστε μέσω έσπα ή όχι αναζητάμε τέτοιους παραμυθένιους χώρους με υψηλή εκπαιδευτική ποιότητα για τα παιδιά μας !

Όλα αυτά τα λέω με την προσωπική μου εμπειρία των τριών χρόνων και πολλών άλλων γονιών που στην πορεία γίναμε φίλοι .

Είναι κρίμα να λέγονται τέτοιες ανακρίβειες για

χώρους τόσο αξιόλογους και προσεγμένους με τέτοιες εγκαταστάσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Καλησπερα,

Στους περισσοτερους παιδικους σταθμους εχουν ηδη ξεκινησει οι εγγραφες για τη νεα χρονια. Εχω ενα παιδακι 3 ετων ο οποιος ξεκινησε προσφατα παιδικο και προβληματιζομαι αν θα παραμεινει εκει που έιναι ή αν ειναι καλυετρα να αλλαξει.

Εχετε εμπειρια απo

European baby school

Παιδικη μελωδια

Παιδικοραμα?

 

Ποσα παιδια ειναι στο τμημα?

Ποσες δασκαλες?

Κοιμουνται εκει τα παιδακια?

Και το σημαντικοτερο ειναι χαρουμενα τα παιδακια σας?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η κόρη μου πήγαινε στο european baby school. Ηταν η πρώτη χρονιά που πήγε παιδικό σταθμό. Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Οι δασκάλες ήταν πολύ καλές και έδειχναν να τα αγαπούν τα παιδιά πραγματικά. Η κόρη μου ακόμη θυμάται τη δασκάλα της με πολλή αγάπη αν και έχουν περάσει τρία χρόνια. Οι εγκαταστάσεις του σταθμού είναι εξαιρετικές. Εμένα η κόρη μου κοιμόταν εκεί γιατί πήγαινα να την πάρω κατά τις πέντε. Μερικές φορές αν δεν ήθελε να κοιμηθεί την απασχολούσαν με παιχνίδια. Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Πήγαινε με χαρά στον παιδικό κάθε μέρα. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις κάτι άλλο είμαι πάντως στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Jesi γραφτηκες για αφήσεις ενα μήνυμα για τον συγκεκριμένο σταθμό?περιεργο.... Δεν πιστεύω να ειςαι και η ιδιοκτήτρια?....λέω τωρα....

 

NESTOROUDI δεν σου ξεφευγει τίποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...