ERIANTON

παιδικο κρεβατι kura απο ικεα,δωστε μου τα φωτα σας

Recommended Posts

Εκει κοιμαται? Το στρωμα της κουνιας ειναι μικροτερο από το υποστρωμα ετσι δεν ειναι?? Τι εχεις κανει στην επιφανεια που περισευει??

erianton τελειο το δωματιο του Ηλιου!!!

όχι δεν κοιμάται εκεί, κοιμάται επάνω μιας και ανεβοκατέβαινε τα σκαλοπάτια με άνεση από την πρώτη στιγμή;)

Στην πλάτη του στρώματος (στην μεριά του τοίχου) του έχω βάλει μεγάλα μαξιλάρια που έφτιαξα με το ύφασμα που περίσσεψε από τους τοίχους και εκεί κάθετε στα μαλακά χωρίς να ακουμπάει η πλατούλα του στον τοίχο.

Ναι το στρώμα είναι μικρότερο αλλά έχω κρεμάσει και μια πάνινη ραφιέρα με παιχνίδια στην άλλη άκρη καθώς και κάτι μεγάλα κουβαδάκια γεμάτα αυτοκινητάκια, έχω βάλει και το φωτάκι με το φεγγάρι (για να έχει φωτισμό και το βράδυ) και κάθετε και παίζει.

Τώρα μου ζητάει να του φτιάξω στο σπιτάκι τζάκι με καμινάδα εξωτερική για να καεί ο κακός ο λύκος:rolleyes:...όπως στο αγαπημένο του παραμύθι με τα 3 γουρουνάκια:D

Το υπόστρωμα που πήρα εγώ είναι και αυτό αφρού (δεν έχει ελατήρια) οπότε είναι πολύ μαλακό και παίζει ευχάριστα.

Διαφημίσεις

kura3c.jpg Uploaded with ImageShack.us"]kura3c.jpg Uploaded with ImageShack.us[/url]

kura4.jpg Uploaded with ImageShack.us"]kura4.jpg Uploaded with ImageShack.us[/url]

kura1o.jpg Uploaded with ImageShack.us"]kura1o.jpg Uploaded with ImageShack.us[/url]

Αυτό είναι το δικό μας σπιτάκι. 4 μερόνυχτα με την ραπτομηχανή αλλά άξιζε τον κόπο όταν είδα την χαρά του:D

πολυ ωραιο το κρεβατακι σας mantinop.εμας μας το εφτιαξε η γιαγια μεσα σε 2 ωρες.ευτυχως γιατι δεν αντεχα να του το κρυβουμε .κολλησαμε πανω και αυτοκολλητα διαφανες αλλα φευγουν ευκολα δυστυχως.παντως οπως τον βλεπω ενθουσιασμενο δεν νομιζω να μεινει και πολυ στην θεση του.

τι υφασμα βαλατε εσεις?

eQMGp2.png

Μπράβο!!!!!!!!!!!!!! Πολύ ομορφη η γωνιτσα και των δύο σας!!!!Πολύ ζεστή!!

Χμ...μου βαζετε ιδεες να την ανεβασω κ εγω επάνω σιγα σιγά...Αρχικά σκεφτόμουν μετα τα 4 να το γυρίσω το κρεβατι αλλά ζήλεψα από εσάς!!!!!!!

Με τι υφασμα φτιαξατε το σπιτακι??Απλό βαμβακερό???

Α! κ πως τις στηρίξατε τις κουρτινες στο κρεβατι??

D9kvp2.png?3X2batCM

εγω πηρα απο την λαικη δυο σεντονακια ενα γαλαζιο και ενα πρασινο το μονο ειχε 6 ευρω και το διπλο 7.πηρα και ρελι απο απο καταστημα με κλωστοδιαφορα και το στηριξα με βελκρο το γνωστο κριτς κρατς.υπαρχουν δυο ειδη μπορει το ενα απο τα δυο το αγριο η το αλλο να το παρεις με αυτοκολλητο απο πισω.το αγριο το κολλησα πανω στο κρεβατι και το αλλο το ραψαμε γυρω γυρω.εμεις χρησιμοποιησαμε γυρω στα 5 μετρα βελκρο (10 συνολο το 5 αγριο και 5 μαλακο) και κοστιζε 1,30 το μετρο.πες μου αν δεν βρεις και θελεις υφασμα να σου παρω και να σου το στειλω.ειχε και κοκκινο και νομιζω πορτοκαλι δεν θυμαμαι μαλλον επειδη δεν με ενδιεφεραν αλλα χρωματα.

τελικα το γαλαζιο δεν το χρησιμοποιησα (οχι ακομη τουλαχιστον) σκεφτομασταν να βαλουμε κουρτινακια απ εξω οπως το παρακατω αλλα ηθελα να τελειωνουμε να το βαλουμε να το δει το μικρουλικο.

eQMGp2.png

Υφάσματα αγόρασα από το ΙΚΕΑ το ίδιο με αυτό που έχουν στο δείγμα. 10 μ μπλέ, 2μ κόκκινο και 10 μ λευκό γιατί το έβαλα διπλό να στέκεται καλύτερα και να είναι και αδιαφανές.

Επειδή δεν ήθελα ούτε να καρφώσω ούτε να κολλήσω τίποτα στο σκελετό του κρεβατιού έραψα κοντά κοντά δέστρες με το μπλε ύφασμα και με αυτές στερέωσα τους τοίχους.

Έτσι όταν στο μακρύ μέλλον μου ζητήσει να τους αφαιρέσουμε απλά θα λύσω τις δέστρες και δεν θα υπάρχει κανένα σημάδι;)

Μου πήρε τόσες μέρες γιατί το ύφασμα ήταν διπλό, οι δέστρες πάρα πολλές (πάνω, κάτω και στα πλάγια) και η πόρτα με το παράθυρο διπλά επίσης και δύσκολα αρκετά:rolleyes:

Επίσης παντού έχω διπλό γαζί για να είναι πιο αντοχής;)

Εγώ απέφυγα τα αυτοκόλλητα γιατί βαριέμαι το ξεκόλλημα και το κόλλημα.

εγω πηρα απο την λαικη δυο σεντονακια ενα γαλαζιο και ενα πρασινο το μονο ειχε 6 ευρω και το διπλο 7.πηρα και ρελι απο απο καταστημα με κλωστοδιαφορα και το στηριξα με βελκρο το γνωστο κριτς κρατς.υπαρχουν δυο ειδη μπορει το ενα απο τα δυο το αγριο η το αλλο να το παρεις με αυτοκολλητο απο πισω.το αγριο το κολλησα πανω στο κρεβατι και το αλλο το ραψαμε γυρω γυρω.εμεις χρησιμοποιησαμε γυρω στα 5 μετρα βελκρο (10 συνολο το 5 αγριο και 5 μαλακο) και κοστιζε 1,30 το μετρο.πες μου αν δεν βρεις και θελεις υφασμα να σου παρω και να σου το στειλω.ειχε και κοκκινο και νομιζω πορτοκαλι δεν θυμαμαι μαλλον επειδη δεν με ενδιεφεραν αλλα χρωματα.

τελικα το γαλαζιο δεν το χρησιμοποιησα (οχι ακομη τουλαχιστον) σκεφτομασταν να βαλουμε κουρτινακια απ εξω οπως το παρακατω αλλα ηθελα να τελειωνουμε να το βαλουμε να το δει το μικρουλικο.

Το βέλκτρο εγώ το απέφυγα γιατί με απότομες κινήσεις ξεκολλάει, ενώ με τις δέστρες όχι;)

Επίσης οι κουρτίνες που είναι στην φωτογρφίες που έβαλες μου κάνουν λίγο κοριτσίστικες και δεν θα μου άρεσαν για αγοράκι.

Βέβαια είναι θέμα γούστου;)

καλημερα!!

δεν ξεκολλαει το βελκρο ειναι γυρω γυρω δεν εβαλα μονο απο πανω και το εχω τεντωσει :wink::wink:.

εμενα παλι δεν μου αρεσε με τις δεστρες.τα ειχα δει και με αυτο το στυλ και δεν μου αρεσαν ,εννοειται οτι τα γουστα ποικιλουν.

για τα κουρτινακια εχεις δικιο (φανταζομαι εννοεις την τελευταια φωτογραφια )σιγουρα απλα ελεγα να κανω κατι παραπανω για να του αρεσει παραπανω.τελικα δεν θα το κανω...

απο μεσα στις ταβλες εχεις βαλει τιποτα για να μην φαινονται?τωρα πρεπει να βρω τι θα βαλω εκει.

eQMGp2.png

Τις δέστρες τις έχω βάλει εσωτερικά και τις έδεσα στις σανίδες στην επάνω μεριά οπότε δεν φαίνεται τίποτα εξωτερικά . Φαίνονται μόνο οι κάτω και κάποιες πλαϊνές αλλά στα δεσίματα έβαλα μικρά αρκουδάκια οπότε το αποτέλεσμα μου άρεσε;)

Μέσα στο σπιτάκι αν είσαι φαίνονται οι σανίδες αλλά δεν πρόκειτε να βάλω κάτι γιατί ήδη δυσκολεύομαι αρκετά στο να αλλάζω το κατωσέντονο δεν θέλω κι άλλα:rolleyes:

Διαφημίσεις

μμμ εμενα που ξαπλωσα απο κατω μαζι του δεν μου αρεσε αυτο που εβλεπα.εβαλα ενα κομματι που περισσεψε αλλα το εβγαλα γιατι ηταν μπαρουφα.κατι με πανι θελω να βαλω αλλα τιιιιιιιι?δεν θα εχει καμια σχεση με το κατωσεντονο θελω να ειναι κατω απο τις ταβλες.και εγω δυσκολευτηκα με το κατωσεντονο αλλα αν εβγαζα την τεντα απο πανω δεν νομιζω να με δυσκολευε τοσο.εκανα ακροβατικα.

eQMGp2.png

Το αποτέλεσμα δεν είναι και πολύ κακό με τις σανίδες γυμνές. Άλλωστε τι να βάλεις πανί? ψυχοπλακωτικό μου φαίνεται:rolleyes:

Εγώ έχω κολλημένο το κρεβάτι στην γωνία με αποτέλεσμα ενώ βγάζω την τέντα από την μια μεριά και πάλι δυσκολεύομαι πάρα πολύ με το κατωσέντονο και κοντή δεν με λες με τίποτα...περνάω το 1,75;)

εμενα που ευκολα με λες κοντη δεν ειχα προβλημα τι να πω χαχα.και δυστυχως εμενα μου φαινεται χαλια απο κατω αν δεις τις φωτο φαινετε που ειχα βαλει ενα κομματι υφασμα αλλα ηταν αισχρο .σκεφτομαι να παρω ενα υφασμα σκουρο κα να βαλω τον αδερφο μου που ειναι το αντικειμενο του με ζωγραφικη γενικα να μου ζωγραφισει πλανητες και φεγγαρι.μακαρι βεβαια να μην βαριεται.θα το κολλησω και αυτο με βελκρο και θα ειναι ισιο.δεν θελω να κρεμεται.

eQMGp2.png

Κορίτσια μου μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς το έκανε αυτός έτσι;

Πώς έκανε το κάτω κανονικό κρεβάτι και την τσουλήθρα;

http://www.ikeahackers.net/2012/04/kura-bed-with-slide.html#more

Eπίσης θεώρησα αυτό εξαιρετική ιδέα μια που έχουμε τη σκάλα βιβλιοθήκη

http://www.ikeahackers.net/2011/11/ladder-into-steps.html

Κορίτσια μου μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς το έκανε αυτός έτσι;

Πώς έκανε το κάτω κανονικό κρεβάτι και την τσουλήθρα;

http://www.ikeahackers.net/2012/04/kura-bed-with-slide.html#more

Eπίσης θεώρησα αυτό εξαιρετική ιδέα μια που έχουμε τη σκάλα βιβλιοθήκη

http://www.ikeahackers.net/2011/11/ladder-into-steps.html

εχει στηριξει το κρεββατι επανω σε ξυλο κοντρα πλακε το οποιο εχει στερεωσει με την σειρα του σε τρια trofast του ικεα... την τσουληθρα την εχει κανει παλι με κοντρα πλακε και ξυλα και την εχει στερεωσει στο κρεββατι και στον τοιχο.....

δες και εδω εχει και καποιες ακομα φωτο και το εξηγει πιο αναλυτικα...

http://www.buildsewreap.com/2012/03/bed-to-beat-all-beds.html

tqj2p3.png vvtJp3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Ψήθηκα κι εγώ για το κρεβατάκι.....:D

Βρήκα στο πρατήριο της mothercare αντίστοιχο με το κυρα αλλά μασίφ ξύλο πεύκου πάρα πολύ όμορφο στην ίδια τιμή και το πήρα.

Με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα ότι εφαρμόζει ακριβώς στο προηγούμενο κρεβάτι του γιου μου που τώρα το πήρε ο ένας μικρός, είναι το ίδιο χρώμα και μπορώ αργότερα να τα κάνω κουκέτα.

Αναστασία σε καταλαβαίνω με το προστατευτικό. Οι μικροί όλα πάνω είναι.

Το κάτω περιέργως δεν τους ενθουσιάζει καθόλου.

Ερώτηση: έχετε να προτείνεται καλύματα σαν αυτά που φτιάξατε;

Εγώ δυστυχώς είμαι ανεπρόκοπη. Ξέρετε τιμές;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα