Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια καθηγήτρια αγγλικών να ρωτήσω κάτι παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όποια κοπέλα μπορεί να μου απαντήσει, πού μπορώ να βρω προηγούμενα τεστ για το proficiency και κάθε πότε γίνονται εξετάσεις...

Ευχαριστώ πολύ!

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να ρωτησω κι εγω κάτι άλλο;

Ενα παιδι γυμνασίου που πλησιαζει στο επιπεδο να δωσει για lower..

Και δεν ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισει για proficiency

Υπαρχει καποιο πτυχειο ανα μεσα σε lower και proficiency που μπορει να δωσει παρακαμπτοντας το lower;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κάτι άλλο;

Ενα παιδι γυμνασίου που πλησιαζει στο επιπεδο να δωσει για lower..

Και δεν ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισει για proficiency

Υπαρχει καποιο πτυχειο ανα μεσα σε lower και proficiency που μπορει να δωσει παρακαμπτοντας το lower;

υπάρχει το advance αν θυμαμαι καλά (δεν το είχα δώσει οπότε δεν είμαι 100% σίγουρη).πάντως νομίζω γενικά δεν κερδίζει τίποτα όποιος το έχει.ή lower θα ζητούν ή proficiency (σε αγγελίες πχ.για δουλειά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pocoyo, το Cambridge :rolleyes:

 

Για το CPE, Cambridge Proficiency θα παρεις τα Past Papers απο τον εκδοτικο οικο Andrew Betsis. Υπαρχει βιβλιο με τα past papers απο 2002 εως και 2011, συνοδευόμενο απο Companion. Αν ειναι για προσωπική μελετη χωρις δασκαλο πρεπει να προμηθευτεις και το Teacher's book και τα CDs για τις λύσεις και για το ακουστικο μερος.

Υπαρχουν 2 εξεταστικές περίοδοι, μία τον Ιούνιο και μία τον Δεκεμβριο και δέχονται αιτήσεις τον Φεβρουάριο και τον Σεπτέμβριο αντίστοιχα.

Υπαρχουν όμως κι άλλοι φορείς που διοργανώνουν εξετάσεις επιπέδου Proficiency, και δεν είναι τόσο απαιτητικά τα θέματα. Π.χ. υπάρχει το Michigan ECPE, Pearson English Test Level 5, City and Guilds Mastery. To ECPE όπως και το Cambridge, δινει επάρκεια διδασκαλιας και ειναι απαιτητικό, τα άλλα είναι σοβαρά πτυχια για να βρείς δουλειά δεν δίνουν επάρκεια διδασκαλίας.Υπάρχει και το Toeic, αυτό είναι ιδανικό για επαγγελματικούς λόγους, όπου ανάλογα με τη βαθμολογία αποτάς το αντίστοιχο επίπεδο, π.χ για επίπεδο Proficiency θέλεις βαθμολογία από 850 βαθμούε κι επάνω. Εχει πολλές εξεταστικές τον χρόνο, είναι βολικό.

Αν χρειάζεσαι κι άλλες πληροφορίες θα χαρώ να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Για το CPE, Cambridge Proficiency θα παρεις τα Past Papers απο τον εκδοτικο οικο Andrew Betsis. Υπαρχει βιβλιο με τα past papers απο 2002 εως και 2011, συνοδευόμενο απο Companion. Αν ειναι για προσωπική μελετη χωρις δασκαλο πρεπει να προμηθευτεις και το Teacher's book και τα CDs για τις λύσεις και για το ακουστικο μερος.

Υπαρχουν 2 εξεταστικές περίοδοι, μία τον Ιούνιο και μία τον Δεκεμβριο και δέχονται αιτήσεις τον Φεβρουάριο και τον Σεπτέμβριο αντίστοιχα.

Υπαρχουν όμως κι άλλοι φορείς που διοργανώνουν εξετάσεις επιπέδου Proficiency, και δεν είναι τόσο απαιτητικά τα θέματα. Π.χ. υπάρχει το Michigan ECPE, Pearson English Test Level 5, City and Guilds Mastery. To ECPE όπως και το Cambridge, δινει επάρκεια διδασκαλιας και ειναι απιτητικό, τα άλλα είναι σοβαρά πτυχια για να βρείς δουλειά οχι όμως για διδασκαλία.

Αν χρειάζεσαι κι άλλες πληροφορίες θα χαρώ να απαντήσω.

 

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση....εγώ μιλάω πολύ καλά αγγλικά, έχω το lower και τα χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου καθημερινώς αφού περισσότερο συνομιλώ μέσω η-μέιλς με εξωτερικό.

Όμως, δεν έχω το proficiency και επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε αγγλία, έλεγα να το πάρω...να είμαι ειλικρινής, θεωρούσα ότι απλά θα πήγαινα να έδινα, όμως δεν έχω δει καθόλου τα τεστς...δεν γίνεται να τα δω κάπου χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω τα βιβλία; ονλάιν δεν υπάρχουν;;;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση....εγώ μιλάω πολύ καλά αγγλικά, έχω το lower και τα χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου καθημερινώς αφού περισσότερο συνομιλώ μέσω η-μέιλς με εξωτερικό.

Όμως, δεν έχω το proficiency και επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε αγγλία, έλεγα να το πάρω...να είμαι ειλικρινής, θεωρούσα ότι απλά θα πήγαινα να έδινα, όμως δεν έχω δει καθόλου τα τεστς...δεν γίνεται να τα δω κάπου χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω τα βιβλία; ονλάιν δεν υπάρχουν;;;

 

Babycakes, εδώ θα βρεις πληροφορίες και sample tests.

http://www.britishcouncil.org/greece-exams-cambridge-fce-cae-cpe.htm

 

Επίσης αν το ψάξεις λίγο παραπάνω σίγουρα θα βρεις αρκετό υλικό στο internet.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Babycakes, εδώ θα βρεις πληροφορίες και sample tests.

http://www.britishcouncil.org/greece-exams-cambridge-fce-cae-cpe.htm

 

Επίσης αν το ψάξεις λίγο παραπάνω σίγουρα θα βρεις αρκετό υλικό στο internet.

 

 

Marandnik, σ'ευχαριστώ, θα το κοιτάξω...:P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κάτι άλλο;

Ενα παιδι γυμνασίου που πλησιαζει στο επιπεδο να δωσει για lower..

Και δεν ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισει για proficiency

Υπαρχει καποιο πτυχειο ανα μεσα σε lower και proficiency που μπορει να δωσει παρακαμπτοντας το lower;

 

Γιατί να παρακάμψει το Lower; Τα πτυχία δεν τα δίνουμε μόνο για προσόντα αλλά και για να δουν τα παιδιά πιο επίπεδο έχουν κατακτήσει σε σχέση με την ξένη γλώσσα. Η ύλη που πρέπει να καλύψουν για καθε εξέταση και τα Practice Tests, τα βοηθούν να εφαρμόσουν ότι εχουν μάθει και να καταλάβουν σε πιο βαθμό έχουν κατακτήσει τη γλώσσα. Ένα παιδί που δεν έχει ασκηθεί στα προφορικά ή την έκθεση του Lower, πως να δοκιμαστεί σε κάτι πιο δύσκολο. Η γνώμη μου είναι οτι η γνώση και ικανότητα αποκτάται βήμα-βήμα και δεν πάμε κατ'ευθείαν στο δύσκολο. Η γλώσσα είναι για να την μαθαίνουμε κι όχι για να αποκτάμε απλώς πτυχία.

Αν επιμένεις πάντως υπαρχουν τα εξής πτυχία: CAE Cambridge, ALCE Hellenic American Union, C1 State Exam, Pearson English Test Level 4.

Έχει δώσει το παιδί άλλα πτυχία πρίν το Lower?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση....εγώ μιλάω πολύ καλά αγγλικά, έχω το lower και τα χρησιμοποιώ και στη δουλειά μου καθημερινώς αφού περισσότερο συνομιλώ μέσω η-μέιλς με εξωτερικό.

Όμως, δεν έχω το proficiency και επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε αγγλία, έλεγα να το πάρω...να είμαι ειλικρινής, θεωρούσα ότι απλά θα πήγαινα να έδινα, όμως δεν έχω δει καθόλου τα τεστς...δεν γίνεται να τα δω κάπου χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω τα βιβλία; ονλάιν δεν υπάρχουν;;;

 

Χρησιμοποίησε τα links του Βρετανικου Συμβουλίου που προτείνουν οι άλλες κοπέλες. Το CPE δεν ειναι εύκολη υπόθεση και η ύλη του περιλαμβάνει πολλά παραπάνω απο εκφράσεις και λεξιλόγιο απλής συνεννόησης, έστω και επαγγελματικής. Αν κοιτάξεις έχει δύσκολα κείμενα, ακόμη και λογοτεχνικού ύφους, γραμματική πολύ δύσκολη που εξετάζει πολλούς ιδιωματισμούς και εξεζητημένη χρήση της γλωσσας, οι εκθέσεις είναι δοκίμια με συγκεκριμένη δομή και θεματολογία, και για τα προφορικά χρειάζεται να ξέρεις να μιλάς επί παντός επιστητου.

Κοιτα το Pearson English Test Level 5, είναι πιο εύκολο, είναι σχεδόν μόνο κατανόηση, δεν εξετάζει γραμματική ή λεξιλόγιο, παρα μόνο μέσα σε κείμενα, και νομίζω οτι αναγνωρίζεται γιατι είναι Αγγλικό.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε τα links του Βρετανικου Συμβουλίου που προτείνουν οι άλλες κοπέλες. Το CPE δεν ειναι εύκολη υπόθεση και η ύλη του περιλαμβάνει πολλά παραπάνω απο εκφράσεις και λεξιλόγιο απλής συνεννόησης, έστω και επαγγελματικής. Αν κοιτάξεις έχει δύσκολα κείμενα, ακόμη και λογοτεχνικού ύφους, γραμματική πολύ δύσκολη που εξετάζει πολλούς ιδιωματισμούς και εξεζητημένη χρήση της γλωσσας, οι εκθέσεις είναι δοκίμια με συγκεκριμένη δομή και θεματολογία, και για τα προφορικά χρειάζεται να ξέρεις να μιλάς επί παντός επιστητου.

Κοιτα το Pearson English Test Level 5, είναι πιο εύκολο, είναι σχεδόν μόνο κατανόηση, δεν εξετάζει γραμματική ή λεξιλόγιο, παρα μόνο μέσα σε κείμενα, και νομίζω οτι αναγνωρίζεται γιατι είναι Αγγλικό.

 

 

Μου είπαν ότι το proficiency στην Αγγλία θεωρείται ισάξιο με GCSE (οι εξετάσεις που δίνουν τα παιδιά όταν τελειώνουν το σχολείο).

Σε κάθε περίπτωση επειδή μου βγήκε ο σβέρκος για να δω τα τεστς στο σάιτ του βρετανικού συμβουλίου, θα τα τυπώσω τη Δευτέρα από τη δουλειά για να δω αν είμαι σε καλό επίπεδο...ευχαριστώ

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

To ECPE όπως και το Cambridge, δινει επάρκεια διδασκαλιας και ειναι απαιτητικό, τα άλλα είναι σοβαρά πτυχια για να βρείς δουλειά δεν δίνουν επάρκεια διδασκαλίας.

τι εννοείς ? επάρκεια παίρνεις και με το Michigan .

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ? επάρκεια παίρνεις και με το Michigan .

 

εννοει αυτο που εννοεις κι εσυ.Το πιστοποιητικο του Michigan ειναι το ECPE που λεει η συμφορουμιτισσα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ανοίξει και εγώ ένα σχετικό θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2306339#post2306339 και αναφέρω οτι τώρα προσανατολίζομαι προς το Bulats το οποίο δεν έχει προφορικά και έκθεση. Πρέπει όμως να γράψεις πολύ καλά για να πάρεις το πτυχίο επιπέδου proficiency. Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει κάποιο υλικό για το πτυχίο αυτό ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...