Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

siderenia δεν ξερω τι σου εχει πει η ενδοκρινολόγος, αλλά στον διαβήτη κύησης πρεπει να τρως μικρά γεύματα και συχνά, ώστε να μη μένει νηστικός ο οργανισμός. Αυτό που είπες "Δεν ξέρω πόσο πιο λίγο μπορώ να φάω" είναι εντελως λάθος! Ελπίζω η ενδοκρινολόγος που σε παρακολουθεί να έχει ειδικευτεί στον διαβήτη κύησης, γιατί αυτός ο τύπος διαβήτη είναι εντελώς διαφορετικός από τους κοινούς τύπους. Δε σου έχει δώσει ήδη διατροφή?

Τι ακριβως εννοεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι στην 33η. Δεν κάνω ινσουλίνη και το μωρό είναι μια χαρά, όπως και ο πλακούντας και το αμνιακό υγρό. Εφόσον είναι ρυθμισμένο, αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τέλους προχωράμε φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι ρυθμισμένο, και συγγνώμη που στο λέω. Αν δε σου ανεβαίνει επειδή έχεις κόψει γεύματα και δεν τρως τα μισά απ'αυτά που πρέπει να τρως, τότε αυτό δε σημαίνει ότι είναι ρυθμισμένο το σάκχαρο. Κατ'αρχήν γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μιλήσεις οπωσδήποτε με την ενδοκρινολόγο σου και να της πεις ότι το διαιτολόγιο που σου έχει δώσει σου ανεβάζει το σάκχαρο. Εκείνη λογικά θεωρεί ότι είσαι εντάξει ενώ θα έπρεπε να το γνωρίζει ώστε να το τροποποιήσει με βάσει τις ανάγκες σου. Το να μην τρως ή να τρως λιγότερο από όσο πρέπει δεν είναι λύση. Σκέψου ότι πρέπει να καλύψεις και τις ανάγκες ενός μωρού, αλλά αν θεωρήσουμε ότι το μωρό καλύπτει ούτως ή άλλως τις ανάγκες του, πρέπει να καλύψεις οπωσδήποτε και τις δικές σου τις ανάγκες. Δεν ξέρω αν το ανέφερες πουθενά κι εγώ δεν το είδα, αλλά καμπύλη σακχάρου σε έχει βάλει να κάνεις? Αν το σάκχαρο σου ανεβαίνει τόσο πολύ όταν τρως κανονικά, ίσως και να ήθελες ινσουλίνη για να σου το ρυθμίσει (δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω, με βάση τη δική εμπειρία μιλάω). Πάντως μίλησε οπωσδήποτε μαζί της και μην παίζεις με κάτι τόσο σοβαρό.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει καμπύλη και ήταν πάρα πολύ καλή. Οι τιμές δεν ανέβηκαν καθόλου. πρωινο είχα 90 (κλασικά όμως το πρωι τσιμαγε συνηθως) 60' μετα την γλυκόζη των 100 ειχα 117, 90' 75και 180' 85. Παρόλα αυτά μου είπε να συνεχίσω τις μετρήσεις 4 φορές την μέρα να δούμε πως θα πάει. Και όντως μετά άρχισε να ανεβαίνει ειδικά το πρωί κάθε μέρα είχα πάνω από 90. Βέβαια δεν πρόσεχα καθόλου και έτρωγα πάρα πολλά γλυκά.

 

Μου τα έκοψε όλα και άρχισα την διατροφή. Κάποια απο τα τρόφιμα όμως μου ανεβάζουν το ζάχαρο (φρούτα,ντομάτα, γάλα, κορν φλεικς) Οπότε αυτα σταμάτησα να τρώω και ήμουν οκ. Ξαφνικά ενώ έτρωγα ότι έπρεπε άρχισε να ανεβαίνει (η γιατρός μου θέλει στην 1 ωρα μετα το φαγητό να είναι κάτω από 120). Κάποια στιγμή έφαγα γιαούρτι για βράδυ και την άλη μέρα ξύπνησα με 103!! Και την επόμενη έφαγα μπριζολα ψητη με αγγουρι και 1 πιττα χωρίς λάδι και πήγε 137!!! Από τότε όμως έπεσε πάλι στα φυσιολογικά. Στανταρ θα φάω σαλάτα με το φαγητό. Αμα φάω σαλάτα ότι και να φάω ζάχαρο δεν κάνω. Και φυσικά άρχισα να τρώω πάλι όλα τα γεύματα γιατί παρατηρησα πως τις μέρες που έτρωγα οσα γεύματα μου είχε (έστω ένα κράκερ ή μια φρυγανιά), δεν έκανα ζάχαρο.

 

Οσο για το ρυμισμένο αυτό μου το είπαν στο νοσοκομείο που έκανα υπέρηχο. Αν δεν ήταν θα είχε επηρεαστεί το μωρό σε βάρος κλπ αλλά όλα πάνε μια χαρά και αυτό δείχνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, συγγνώμη, αλλά έτσι όπως τα είχες γράψει πριν φαινόταν σαν να μην την έχεις ενημερώσει καθόλου και απλά να είχες κόψει γεύματα ή/και συγκεκριμένες τροφές. Αφού έχεις κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις και με την παρακολούθησή της το σάκχαρό σου μένει σε φυσιολογικά επίπεδα, τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μία όμορφη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη και σε λίγο καιρό με το καλό να υποδεχτείς το μπεμπέ σου :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε υπάρχει πρόβλημα για καλό το λες!! Η γιατρός μου θέλει κάθε βδομάδα να τις λέω τις μετρήσεις μου. Μου βάζει και γλυκοζιλιομενη αιμοσφαιρίνης (τελευταία φορά ήταν στο όριο γιατί μου χει στις εγκυους δεν 6,5 το όριο αλλά 5,5 και είχα 5,4). Οταν είχα κόψει τα γεύματα, τα έκοψα μόνη μου γιατί άρχισε να τσιμπάει και το απέδωσα ότι τρώω πολύ και πολύ κοντά μεταξύ τους. Τελικά όμως ήταν χειρότερα. Ενώ έτρωγα πολύ πιο λίγο και μόνο στεγνα κλπ ανέβαινε. Ετσι μετά και τις κουβέντες μας εδώ άρχισα να τρώω πιο συχνά γεύματα, εστω κάτι μικρό. Πάντα σαλάτα στα κύρια γεύματα. Ε όσο απίστευτο και αν φαίνεται πλέον τα μεταγευματικά είναι κάτω από 90. Βέβαια φρούτα δεν τρώω, παρότι το θέλω, γιατί μου ανεβάζουν τις τιμές.

Και στον υπέρηχο που έκανα για να δούμε αν επηρεαζεται το μωρό από το ζάχαρο ολα ήταν μια χαρά. Και στο ντοπλερ μετά από λίγες εβδομάδες που τα συγκρίναμε είδαμε ότι όντως δεν επηρεάζεται. εκεί μου είπε ο γατρός ότι σύμφωνα με τα ευρυματα των δυο υπερήχων φαίνεται ότι το ζάχαρο είναι ρυθμισμένο.

 

Α, επίσης το άλλο που είμαι η ενδοκρινολόγος μου είναι να κάνω τις μετρήσεις πριν πάρω τα χάπια μου (πέρνω θυρορμόνη, σίδηρο, ουτροζεσταν, ασβέστιο και φιλισιν) γιατί μέχρι πριν έπερνα τα χάπια και μετά μετριομουν (οι θυρορμόνες ειδικά ανεβάζουν το ζάχαρο).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια.

ειμαι στην 35 εβδομαδα και μολις προχθες μου ειπε ο γιατρος μου οτι εχω αυξημενο σαχαρο.

νηστικη ειχα 86 και μετα απο 2 ωρες 1.44.

με εχει βαλει σε διαιτα και την δευτερα θα ξαναπαω για εξετασεις αιματος.

εχω φοβηθει αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια τα φωτα σας.....

Μια φιλη μου -με μια αποβολη πριν 3 μηνες -ειναι στην 8ηεβδ. κυησης.....εχει νηστειας 95....κανει αυστηρη διατροφη κ το παρακολουθει....το θεμα ειναι πως ο ενδοκρινολογος λεει να ξεκινησει ινσουλινη ενω ο γυναικολογος οχι.....

Τι λετε εσεις;;;;;....ειχατε παρομοιους προβληματισμους;;;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα στο θέμα αυτο να ακούσει τον ενδοκρινολόγο της, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί είναι η κατάλληλη ειδικότητα να μιλάει στο θέμα του σακχάρου. Είναι σαν να υπάρχει διαφωνία ανάμεσα σε μαιευτήρα και ενδοκρινολόγο σχετικά με τον τοκετό και τις διαστολές και να απαιτεί ο ενδοκρινολόγος να επικρατήσει η δική του γνώμη. Ή τουλάχιστον κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Καλή επιτυχία στη φίλη σου, με μια πολύ όμορφη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Και πες της να μη φοβάται, μέσα στο παιχνίδι είναι κι αυτό, αν κάνει αυτό που πρέπει όλα θα της πάνε μια χαρά! :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα έλεγα να ακούσει τον ενδοκρινολόγο.

Είμαι παθούσα και ο γυναικολόγος μου μου είπε να σκούω ΑΥΣΤΗΡΑ τον ενδοκρινολόγο. Αυτός ξέρει καλύτερα, και άλλωστε θα την παρακολουθεί στενά. Εγώ κάθε βδομάδα του στέλνω μετρήσεις και ανάλογα αξιολογεί αν πρέπει να αυξήσω την ινσουλίνη ή όχι. Εννοείται ότι κάνω και αυστηρή διατροφή. Γλυκά και τηγανητά ΓΙΟΚ :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Ενδοκρινολογο ν' ακουσει,εννοειται...!

Μεχρι 95 πρεπει να εχει νηστικη και λεμε οτι ειναι οκ,μετα απο μια ωρα ομως ποσο εχει?

 

Μετά από μια ώρα πάντως πρέπει να εχει MAX 130 με 140

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Είμαι στον 3ο μήνα και εκανα εξετάσης αίματος και το ζάχαρο ήταν 94. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι είναι αρκετά τσιμπημένο για εγκυμοσύνη και μου είπε να κόψω τελείως τα μακαρόνια, τα ψωμιά, τα γλυκά, την ζάχαρη κοινώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Η απορία μου είναι η εξής : Στις απαντήσεις των εξετάσεων έχει και τις φυσιολογικές τιμές και στο ζάχαρο λέει μέχρι 110, εγώ είχα 94 είναι όντως πολύ τσιμπημένο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας.....

Μια φιλη μου -με μια αποβολη πριν 3 μηνες -ειναι στην 8ηεβδ. κυησης.....εχει νηστειας 95....κανει αυστηρη διατροφη κ το παρακολουθει....το θεμα ειναι πως ο ενδοκρινολογος λεει να ξεκινησει ινσουλινη ενω ο γυναικολογος οχι.....

Τι λετε εσεις;;;;;....ειχατε παρομοιους προβληματισμους;;;;;

 

Καταρχήν καλησπέρα,

κανω ινσουλίνη από την πρώτη μέρα που είμαι έγκυος, ανακάλυψα τον παθολογικό διαβήτη που κληρονόμισα από τη μανούλα μου στην 1η προσπάθεια εξωσωματικής με προτροπή του γενετιστή να κάνω καμπύλη ζαχάρου (σε όλες τις απλές εξετάσεις αίματος το ζάχαρο μου ήταν ΑΨΟΓΟ) και ο οποίος μόλις είδε ότι στο δύωρο είχα 188 με έστειλε σε ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο. Είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης παίρνω glucophage εδώ και 8 μήνες αλλά μόλις έγινε η εμβρυομεταφορά ότι και να έτρωγα το ζάχαρο χόρευε με τα γούστα του. Ακόλουθω το διαιτολόγιο του ενδροκρινολόγου, κομμένα τηγανιτα, αμυλούχα και γλυκά εννοείται (τρώω όμως γλυκα με φρουκτόζη) και κάνω και δύο φορές ινσουλίνες τη μέρα ρυθμιζοντας όπως είπε η φίλη ανάλογα με τις ενδειξεις των μετρήσεων και τις υποδείξεις του doctor.

Το συμπέρασμα είναι πολύ απλό: ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΒΗΤΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, είναι πολύ πολύ σημαντικά τα επιπεδα ζαχάρου στην κύηση για το έμβρυο, πες στη φίλη σου να εμπιστευτεί εναν καλό ενδοκρινολογο για περιπτώσεις εγκυμοσύνης, πολλά γευματα την ημέρα (6) και ισσοροπημένα, αλλά καλύτερα να της τα πει ο γιατρος αυτα, αν θεωρεί ο γιατρος ειδικότητας (ενδοκρινολογος) ότι χρηζει ινσουλίνης τοτε ναι θα πάρει ινσουλίνη, μην τρελαθούμε τόσα και τόσα χαπακονομαστε στις εγκυμοσύνες η ανθρώπινη ινσουλίνη μας πείραξε (αφού δεν την παράγει και ο οργανισμός μας).

ΦΙΛΙΑ

Sorry αν είμουν λίγο απότομη αλλά φρικάρω όταν ακούω, ο γυναικολογος δεν θέλει να κάνει ινσουλίνη (αφού χάπια ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Είμαι στον 3ο μήνα και εκανα εξετάσης αίματος και το ζάχαρο ήταν 94. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι είναι αρκετά τσιμπημένο για εγκυμοσύνη και μου είπε να κόψω τελείως τα μακαρόνια, τα ψωμιά, τα γλυκά, την ζάχαρη κοινώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Η απορία μου είναι η εξής : Στις απαντήσεις των εξετάσεων έχει και τις φυσιολογικές τιμές και στο ζάχαρο λέει μέχρι 110, εγώ είχα 94 είναι όντως πολύ τσιμπημένο?

 

Για τις εγκύους ισχύουν τιμές χαμηλότερες από τις Φ.Τ. που γράφουν. Γενικά σάκχαρο νηστείας πρέπει να είναι κατω από 95. Σκέψου ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο χειρότερο θα γίνεται το σάκχαρό σου. Ιδίως το 4ο και 7ο μήνα μπορεί να εκτοξευθεί. Γι'αυτό προσοχή. Ελάχιστα άμυλα, τηγανητά, λίπη, υδατάνθρακες. Ναι στο κρέας, στα λαχανικά, στα όσπρια ( με μέτρο) και σε λίγα φρούτα (ακτινίδιο, αχλάδι, νεκταρίνι, 1 το πολύ, μην νομίζεις).

Καλό θα ήταν να σου συστήσει ο γιατρός σου έναν ενδοκρινολόγο για να πάρεις ένα πλήρες διατροφικό πλάνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για τα όρια από 70-90 το πρωϊνό νηστείας, και ως 130 μία ώρα μετά από κάθε κύριο γεύμα, τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός ετσί μου είπε. Με το πρωινό τραβάω ακόμα ζόρι και ας κάνω 12 μονάδες ινσουλινης το βράδυ (95-98), στα υπόλοιπα γεύματα είμαι ΟΚ, βέβαια να σας πω ότι το πρωινό μου σήμερα ήταν ενας άρτος (μόνο) και είχα μετά από μία ώρα 188 (πρώτη φορά αυτό) ΦΡΙΚΑΡΑ. Μαύρο ψωμάκι μόνο και αυτό με μέτρο λοιπόν....

Α!! τουλάχιστον σε εμενα μου έκαναν υψηλό ζάχαρο και τα δημητριακά ολικής με γάλα χαμηλα λιπαρα το πρωί και τα έκοψα (ο ενδοκρινολογος μου είπε να τα κόψω, εγώ πίστευα ότι είναι το καλύτερο πρωινό που θα μπορούσα να είχα)

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα είναι "θανατηφόρο" στο σάκχαρο. Κι εγώ μισό φλιτζάνι πίνω, για να λέω ότι κάτι έφαγα. Και μια φέτα ψωμί ολικής, με ελάχιστο βούτυρο. Από τον ενδοκρινολόγο μου προτείνεται και λίγος χυμός εκτός από τα παραπάνω. Αλλά κι εμένα το σάκχαρο το πρωί χτυπάει κάτι 140+. Όπως μου είπε βέβαια, το πρωί ο οργανισμός δίνει φουλ ενέργεια για να ανταπεξέλθεις και είναι λογικό οι υψηλότερες τιμές σε σχέση με τα υπόλοιπα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμείς δεν πέρνουμε πάντα στα σοβαρά το αποτέλεσμα του ΙΚΑ. Συνηθως το ζάχαρο το κάνω έξω κα πάντα ήταν πάνω κάτω όσο το μηχάνημα μου! ε στο ΙΚΑ μονίμως ανεβασμένο!! Οπότε πηγαίναμε με τις μετρήσεις μου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμείς δεν πέρνουμε πάντα στα σοβαρά το αποτέλεσμα του ΙΚΑ. Συνηθως το ζάχαρο το κάνω έξω κα πάντα ήταν πάνω κάτω όσο το μηχάνημα μου! ε στο ΙΚΑ μονίμως ανεβασμένο!! Οπότε πηγαίναμε με τις μετρήσεις μου! :wink:

καλα που το ειπες να αρχισω να τις σημειωνω γιατι με το που τις ειδα σημερα το μεσημερι επαθα σοκ:eek::eek:

κοντεβα να βαλω τα κλαματα στο δρομο για το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ηρεμία!!! :D Να συμβουλευόμαστε πάντα μα πάντα ενδοκρινολόγο και να αφήνουμε τον κάθε γιατρό να κάνει τη δουλειά του, γιατί ως γνωστόν, έκαστος στο είδος του... Και για να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα, για όλες εμάς τις μανούλες που είχαμε/έχουμε διαβήτη κυήσεως, αυτό δε σημαίνει τίποτα άλλο εκτός απ'το ότι κάνουμε μωράκια γλυκά, γλυκά, γλυκά σαν το μελάκι :-P:wink::lol:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κοριτσάκια! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την πολύτιμη βοήθειά σας! Απ'ότι κατάλαβα όσα μου είπε ο γυναικολόγος μου είναι αλήθεια! Πρέπει να κόψω σχεδόν τα πάντα! Μιλάμε για πολύ πείνα! Αλλά απ'το να πάθει κάτι το μωράκι μου, προτιμώ να στερηθώ τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!Είμαι στον 3ο μήνα και εκανα εξετάσης αίματος και το ζάχαρο ήταν 94. Ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι είναι αρκετά τσιμπημένο για εγκυμοσύνη και μου είπε να κόψω τελείως τα μακαρόνια, τα ψωμιά, τα γλυκά, την ζάχαρη κοινώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Η απορία μου είναι η εξής : Στις απαντήσεις των εξετάσεων έχει και τις φυσιολογικές τιμές και στο ζάχαρο λέει μέχρι 110, εγώ είχα 94 είναι όντως πολύ τσιμπημένο?

 

Kαλημερα κοριτσια .Διαβαζω ολα αυτα και πραγματικα απορω.Θα σας πω γιατι....

 

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα σε καθε εξετασεις (εκανα περιπου 5 φορες) τιμες 105-103-107 και στο τλευταιο μηνα μονο επσε στο 95.

Ποτε δεν μου ειπε να κανω διαιτα ,ουτε να παω σε ενδοκτινολογο..απλα μου ειπε μια φορα οτι ειναι λιγο τσιμπημενο και περιμενει την καμπυλη.

Η καμπυλη ειχε βγει 82-188-144-75 .Μου ειχε πει οτι ειναι παρα πολυ καλη και αυτο που τον ενδιαφερει ειναι να μεταβολιζεται.

Εγω το τι ετρωγα.....ειναι το κατι αλλο(οχι απο ποσοτητα αλλα απο ποιοτητα..ολα αυτα τα απογορευτικα που λετε).Δεν πηρα ομως κιλα....Εχασα 7 στην αρχη και ξαναπηρα οκτω οποτε ουσιαστικα ημουν στο +1 .Η κορη μου γεννηθηκε φυσιολογικα 39+ μονο 2630!!

 

Σ αυτη την εγκυμοσυνη τωρα..σε αλλο γιατρο .Ειχα 97 στην πρωτη εξεταση.Μου πε λιγο τσιμπημενο..αλλα και αυτος θελει να δει καμουλη για να δει αν μεταβολιζεται...

Βλεπω στην κοπελα παραπανω με τιμη 94 στον τριτο μηνα (εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη 105 και τωρα 97)της ειπε να τα κοψει ολα!!

Γιατι τετοια διαφορα στις αποψεις;;;;Οι γιατροι σας ειναι υπερβολικοι η οι δικοι μου αδιαφοροι;;;;Ουφ αγχωθηκα τωρα!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...