Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Ναι, το κατάλαβα ότι είναι ειδική διατροφή, και μπράβο σου που τους τη στέλνεις και τις βοηθάς. Δεν το είπα με σκοπό να αμφισβητήσω τη διατροφή που τους στέλνεις. Το είπα για να μην επαναπαυθούν και νομίζουν ότι επειδή είναι από ειδικό τότε δεν χρειάζεται να ελέγχουν το σάκχαρό τους. Κι εμένα ενδοκρινολόγος μου ρύθμιζε τη διατροφή μου αλλά συνέχεια την αλλάζαμε γιατί πάντα θα υπήρχε κάτι που θα μου τσιγλούσε το σάκχαρο... και τα νεύρα :evil: Όντως, έχεις απόλυτο δίκιο, είναι άσχημο να κάνεις δίαιτα όντας έγκυος. Και σε πιάνει μια ζήλια, ρε γμτ, όταν βλέπεις άλλες κοπέλες στην ίδια κατάσταση να μπορούν να ευχαριστηθούν τα πάντα κι εσύ να πρέπει να μετρας τις μπουκιές σου, που λέει ο λόγος. Αλλά τουλάχιστον είναι για τον ιερότερο σκοπό, οπότε χαλάλι ;):D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια!

Αυριο το απογευμα εχω ραντεβου με την ενδοκρινολογο,κατι μου λεει πως δεν θα γλυτωσω την ινσουλινη!Εχω υψηλες μετρησεις!

Θα σας γραψω τα νεοτερα.....

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Εμ,κατι ηξερα,αρχιζω αποψε ινσουλινη γιατι οι μετρησεις αυτον τον μηνα νηστικη το πρωι,δεν ηταν μεχρι 95 που ηθελε η ενδοκρινολογος μου! Για να δουμε θα βελτιωθουν τωρα οι πρωινες τιμες?

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξαναέκανα καμπύλη και νηστική είναι 88 ενώ μετά την μία ώρα ανεβαίνει 176. Στο τσακ γλιτώνω την ινσουλίνη. Άντε να περάσει ενάμιση μήνας να τελειώνω. Τώρα δεν με ανησυχεί ο διαβήτης, με ανησυχεί η ισχιακή προβολή. Κάθε εβδομάδα και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Doroula, καλό ξεκίνημα. Μπορεί να ακούγεται ειρωνικό, αλλά το εννοώ. Θα δεις και στην πορεία, θα το συνηθίσεις και δε θα σου κακοφαίνεται. Μια συνήθεια είναι. Και μόλις γεννήσεις δώσ'του να καταλάβει!!!

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι που ακούω για τον μπαμπά σου. Και καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Ένας λόγος όμως παραπάνω να προσέχεις και να το προσέχεις όχι μόνο τώρα που είσαι έγκυος, αλλά γενικά. Πιστεύω ότι και το σάκχαρο, όπως όλα εξάλλου, αν το προσέχεις και το ελέγχεις τότε ελαχιστοποιείται και η επικινδυνότητά του. Καλή πορεία στην εγκυμοσύνη σου σου εύχομαι και με το καλό να έρθει το μπεμπέ. :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την ευχη σου!Αχ,δυστυχως αυτο το θεμα το γνωριζω πολυ καλα και οντως πρεπει να προσεχω γιατι οταν υπαρχει κληρονομικοτητα εμεις χαρακτηριζομαστε ως ασθενεις υψηλου κινδυνου!

Πρεπει να το παρω αποφαση να ειναι υπερβολικα προσεκτικη!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια!

Εχω στο ενεργητικο μου 3 παλινδρομες αποβολες και εδω και καποιους μηνες μου ειχα ανακαλυψει οτι ειχα υπογλυκαιμιες οι οποιες συμφωνα με τον γιατρο μου αποτελουν προδιαθεση για σακχαρο κυησης.

Μολις χθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος (προς το παρον), ξεκινησα λοιπον μετρησεις και βλεπω οτι ολες ειναι τσιμπημενες. Σακχαρο νηστειας 95, σακχαρο μετα απο το μεσημεριανο γευμα (μπιφτεκι λαχανικων, 1 φετα μαυρο ψωμι και ενα σπιρτοκουτο τυρι) το σακχαρο μου ανεβηκε στο 150!

Δεν ειναι υψηλες τιμες βρε κοριτσια?

Στον γιατρο θα παω την Τριτη, υπαρχει περιπτωση μεχρι τοτε να επιβαρυνθει το εμβρυο?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟριτσια εσεις ειχατε αυξημενο αμνιακο υγρο;;;;;

...εγω ειμαι στην 21 εβδ. κ μολις διαπιστωθηκε υπερηχογραφικα υδραμνιο.....μου ειπε ο γυναικολογος μου 90% μειωση ζαχαρης κ βλεπουμε.....(ετρωγα τα παντα ολα!!!!)

(Στην τελευταια εξεταση αιματος το σακχαρο ηταν 88....ασχετο με διαβητη ε;;;)

Δεν εγινε λογος για διαβητη κυησης αλλα θελω τις γνωμες σας.....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα και το άλλο σου ποστ, αλλά σου απαντώ εδώ: :P

 

Με μένα, ο γιατρός το είχε δει ήδη από τον 30η περίπου εβδομαδα και επειδή όντως αποτελεί ένδειξη ζαχάρου, με έστειλε σούμπιτη για καμπύλη η οποία είχε βγει εντός ορίων μεν, αλλά τσιμπημένη, οπότε και μου συνέστησε να αποφύγω τα γλυκα κτλ. (Σημείωση: ήταν τα Χριστούγεννα, και όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπόρεσα να ακολουθήσω τη συμβουλή του, χαχα). Στο doppler ένα μήνα μετά, επιβεβαιώθηκε το αυξημένο αυξημένο αμνιακό υγρό και με έστειλε ήδη από την επόμενη ημέρα σε διαβητολόγο. Τότε αρχισα διατροφή, και όντως το ζάχαρο ρυθμίστηκε με δίαιτα.

Πάντως το αυξημένο αμνιακό παρέμεινε ως το τέλος, αν και το ζάχαρο είχε αντιμετωπιστεί. Αλλά στα 2/3 των περιπτώσεων το αυξημένο αμνιακό είναι ιδιοπαθές, δηλαδή δεν οφείλεται πουθενά συγκεκριμένα (αυτό το βρήκε ο παθολόγος πατέρας μου, και το επιβεβαίωσε ο γυναικολόγος).

 

Εν ολίγοις, μην ανησυχείς, αλλά καλού κακού κάνε κράτει στα γλυκά.

 

Α, εγινε και το εξής ευτράπελο: γέννησα με κ.τ. και μέσα στο χειρουργείο, με το που με άνοιξε ο γιατρός,τον ακούω να λέει "παιδιά, μια σφουγγαρίστρα" :lol::lol::lol: Αφού πια με έραψαν, έβλεπα ακόμα τις νοσοκόμες να μαζεύουν τα νερά (έτσι εξηγήθηκε και η τεράστια κοιλιά που είχα :mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

peony μου σ ευχαριστω πολυ!!!!!

Σημερα εκανα καμπυλη ....στα 30΄ ηταν πανω απο το οριο ,ολα τα αλλα εντος οριων....Αρα συνεχιζω κ εγω με μια καλυτερη διατροφη(κ οχι 1 σοκολατα κ 10 καραμελες!!!) κ ευελπιστω να μειωθει το υγρο :)

Το ζαχαρο μετα πως το τσεκαρες;;;; με απλη εξεταση αιματος , με μηχανακι στο σπιτι η ξαναεκανες καμπυλη;;;;;

Να παραθεσω κ τις τιμες (100γρ γλυκοζης)

νηστειας 95(φτ 70-115)

30΄ 184(φτ 120-170)

60΄ 162(φτ 120-170)

90΄ 109(φτ 100-150)

120΄ 99 (φτ 75-115)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

παρότι έκανα καμπύλη ζαχάρου και ήταν άψογη από τις επόμενες μέρες το ζάχαρο μου άρχισε τα δικά του.Από την αρχή είχα πρόβλημα με το πρωινο που ήταν συνήθως πάνω από 90 αλλά εφόσον όλη την άλλη μέρα ήταν οκ απλά έπρεπε να πορσεχω το βραδυνό γεύμα.

 

Από τον 7ο και μετά όμως μπήκα σε διατροφή. Μια χαρά πήγαινε το ζάχαρο μέχρι που μπήκα στον 8ο. Δεν μπορώ να φάω τίποτα. Ακόμα και το φρούτο, μου ανεβάζει το ζάχαρο πάνω από 120 και η ενδοκρινολόγος το θέλει πιο κάτω. Χτες έφαγα 1 μικρή μπριζολα, 1 αγγούρι,1 κ.γ τυροκαυτερή και 1 πιττα χωρίς λάδι και εκανα 128 1ωρα μετά το φαγητό και το πρωί ειχα 91. Λογικά θα με βάλει σε ινσουλίνη.

 

Το μωρό δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ούτε το αμνιακό είναι αρκετό και ο πλακούντας είναι άψογος.

 

Εχω στεναχωρεθεί πάρα πολύ με όλο αυτό γιατί πεινάω πολύ μέσα στην μέρα και τις τελευταίες μέρες βλέπω ότι δεν φτάνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο............εριξα πολυ πεινα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μαλιστα περιοδο χριστουγεννων που ολοι ετρωγαν μπροστα μου ολα τις υπεροχες λιχουδιες της εποχης ακομα και ενα γιαουρτι 2% μου ανεβαζε το ζαχαρο στα 190 και μου επαιρνε 5 ωρες μεχρι να κατεβει,νοσιλευτηκα 1 μηνα στο νοσοκομειο για αυτο το λογο επειδη στο τελος δεν μπορουσα να φαω τιποτα πια και με ινσουλινη αναγκαστηκαν και μου εβγαλαν το μωρο πιο νωρις απο ο,τι ειχαμε σχεδιασμενο.εχασα πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη αλλα εβαλα παρα πολλα στο θηλασμο γιατι ετρωγα ο,τι ειχα στερηθει τοσο καιρο, παχυνα παρα πολυ και τωρα δεν μπορω να τα χασω με τιποτα.................παντως το ζαχαρο εφυγε ............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω με όλα αυτά έχω χάσει κιλά αντί να βάλω. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι τον προηγούμενο μήνα ακόμα και αν έκανα καμια ατασταλια το ζάχαρο ηταν χαμηλό και τώρα ανεβαινει ακόμα και αν φάω ελάχιστα. Με λίγο γιαούρτι ένα βράδυ και το πρωί ξύπνησα με 103...Και αυτά με το που πάτησα τον 8ο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, δικαιολογημένα να αισθάνεσαι έτσι. Αλλά δες και τη θετική πλευρά του πράγματος. Ήσουν τυχερή που σου παρουσιάστηκε στο τέλος της εγκυμοσύνης σου και όλο κι όλο ένα μήνα μόνο πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή. Είδες τι είπε η Πόπη? Μέχρι και νοσηλεία έπρεπε να κάνει για το σάκχαρό της. Εγώ έκανα ινσουλίνη από τον 3ο μήνα κι έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη με απίστευτη δίαιτα. Δεν έχασα βέβαια, είχα δίδυμα και θα ήταν αυτοκτονία αν έχανα βάρος. Αλλά όπως και η Πόπη, έβγαλα όλο μου το άχτι με το που γέννησα, με αποτέλεσμα να πάρω πολλά κιλά τα οποία προφανώς με βρίσκουν ιδιαίτερα φιλόξενη και δε λένε να ξεκουμπιστούνε με τίποτα. Τουλάχιστον εσύ δε θα χρειαστεί να μπεις σ'αυτό το τριπάκι, ένας μήνας δεν είναι και τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Έλα, λίγο υπομονή κάνε, και κάθε φορά που θέλεις να φας κάτι και δεν μπορείς, να σκέφτεσαι το μπεμπέ εκεί μέσα και πως όλα τα κάνεις για εκείνο. :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Siderenia μου, κι εγώ με το που μπήκα στον όγδοο παρατήρησα το ίδιο πράγμα ... Το ζάχαρό μου ανεβαίνει με την παραμικρή ατασθαλία, καμιά φορά και χωρίς, ενώ πριν ήμουν πιο χαλαρή. Την τρίτη επισκέπτομαι τον ενδοκρινολόγο μου.Έχω λίγο άγχος... Γενικά η όλη κατάσταση με την εμφάνιση του διαβήτη κύησης με έχει αγχώσει... Με το καλό τα μωράκια μας και όλα καλά να μας πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο διαβητολόγος μου εξήγησε πως όσο προχωρά η κύηση ο πλακούντας επηρρεάζει το ζάχαρο εκρίνοντας μια ουσία. Το αποτέλεσμα είναι διαρκώς αυξανόμενες τιμές ζαχάρου και κατά συνέπεια ανάγκες σε ινσουλίνη ή αυστηρότερη διατροφή ανάλογα με το πως αντιμετωπίζεται ο διαβήτης κατά περίπτωση.

*

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας!ειλικρινά με βοηθατε πολύ! Επειδή εχει ο μπαμπας μου διαβητη, έχουμε οικογενειακή ενδοκρινολόγο (με παρακολουθεί λόγω θυροειδή) από την αρχή της εγκυμοσύνης με έχει σε συνεχή παρακολούθηση.

 

Μέχρι τον 7ο βέβαια όλα πήγαιναν καλά! Ε με το που μπήκα στον 7ο το ζάχαρο άρχισε να ανεβαίνει. ξεκίνησα την διατροφή και όλα πήγαιναν ρολόι. μέχρι που μπήκα στον 8ο.εκεί πια κάνει ότι θέλει. Μια πάνω μια κάτω.Πέρνω εντομεταξύ θυρορμόνη που επηρεάζει το ζάχαρο (το ανεβάζει)και ουτροζεσταν (σιδηρο κλπ εννοειται) και ισως ευθυνονται και αυτά.

 

Το κακό είναι ότι ενώ θέλω να φάω φρούτο για να μου κόψει την όρεξη, το ζάχαρο ανεβαίνει. Δεν ξέρω πόσο πιο λίγο μπορώ να φάω και τι ακομα να κόψω για να το στρώσω. Την Τρίτη θα πάω για γλυκοζηλιωμένη και την τεταρτη θα στείλω πάλι τις τιμές μου στην γιατρό μαζί με το αποτέλεσμα της εξετασης και βλέπουμε. αυτό που με ανυσηχεί είναι μην γίνει τίποτα στο διάστημα αυτό, μέχρι να ξαναπάω στον γιατρό (σε 3 βδομάδες θα με ξαναδεί) και επηρεαστεί το μωράκι μου...

Link to comment
Share on other sites

siderenia δεν ξερω τι σου εχει πει η ενδοκρινολόγος, αλλά στον διαβήτη κύησης πρεπει να τρως μικρά γεύματα και συχνά, ώστε να μη μένει νηστικός ο οργανισμός. Αυτό που είπες "Δεν ξέρω πόσο πιο λίγο μπορώ να φάω" είναι εντελως λάθος! Ελπίζω η ενδοκρινολόγος που σε παρακολουθεί να έχει ειδικευτεί στον διαβήτη κύησης, γιατί αυτός ο τύπος διαβήτη είναι εντελώς διαφορετικός από τους κοινούς τύπους. Δε σου έχει δώσει ήδη διατροφή?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έχει δώσει διαιτολόγια 1800 θερμίδων. Εχει 5-6 γευματα αλλά αμα φάω όλα αυτά ανεβαίνει το ζάχαρο μου. Ετσι άρχισα να κόβω σιγα σιγά ποσότητες και γεύματα για να μην ανεβαίνει. Ειδικά τα 3 πρώτα (πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό) είναι αδύνατον να τα φάω και τα 3 γιατί μέχρι να σηκωθώ να πάρω τα χάπια μου, να περάσει ο απαιτούμενος χρόνος και να φάω μου πέφτουν τα γεύματα το ένα μετά το άλλο. Οπότε ή δεν πεινάω, ή δεν τα έχω ακόμα μεταβολίσει και ανεβαίνουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

τη ρώτησες την ενδοκρινολόγο σου πριν πάρεις τέτοιες πρωτοβουλίες? δεν πρέπει να παραλείπεις γεύματα, είναι λάθος, θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που νομίζεις. Στην ανάγκη βάλε το ξυπνητήρι νωρίτερα, ωστε να παίρνεις τα χάπια σου νωρίς και να μπορείς να φας τα γεύματα που πρέπει. Αν πιστεύεις ότι δε σου κάνει το διαιτολόγιο, συζήτησέ το με τη γιατρό σου να στο αλλάξει, αλλά μην κάνεις δοκιμές από μόνη σου, δεν είναι αστείο το σάκχαρο (το ξέρεις από πρωτο χέρι βεβαια), αλλά το σάκχαρο κύησης εχει ακόμα περισσότερες ιδιαιτερότητες. Ο δικός μου ενδοκρινολόγος μου έχει δώσει διαιτολόγιο που περιλαμβάνει σε κάθε γεύμα φρούτο, όσο κι αν φαίνεται περίεργο. Και μακαρόνια τρώω και ρύζι και απ' όλα, αλλα με συγκεκριμένους συνδιασμούς. Πρόσεξε τι κάνεις και μη λαμβάνεις υπόψιν σου τι δίαιτα κάνει ο μπαμπας σου, ο κοινός διαβήτης είναι διαφορετικός!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν της έχω πει ότι δεν τρώω όλα τα γεύματα για να είμαι ειλικρινής. Και το δικό μου διαιτολόγιο έχει τα πάντα! Και φρούτο σε κάθε γεύμα. Αλλά αμα το φάω με επηρεάζει! Αν φάω ρύζι πάλι με επηρεάζει. Ντομάτα το στέλνει στα ύψη. Οπότε στις αρχες τρώγοντας βρήκα τι με πειράζει και δεν το ξαναέτρωγα. Οι πράσινες σαλάτες με βοηθάνε παρα πολύ και τρώω αρκετες! Πάντως έχεις δίκιο. Μετά τις ανεβασμένες τιμές αρχισα να τρώω κάτι στο ενδιάμεσο και παρατήρησα ότι οι τιμές μου ήταν πολύ χαμηλότερες όλην την μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πόσων εβδομάδων είσαστε?? Εγώ είμαι στην 34η και το μωρό είναι μια εβδομάδα μεγαλύτερο( από την αρχή περίπου της εγκυμοσύνης) . Έχω διάγνωση για διαβήτη κύησης αλλά μέχρι τώρα το χειρίζομαι με την διατροφή. Το πρωί συνήθως έχω μέχρι 90 και μετά τα γεύματα 1 ½ ώρα μέχρι 120. Η διατροφολόγος να είναι καλά που μου έχει φτιάξει ένα πολύ ισορροπημένο διατροφολόγιο και έτσι και δεν πεινάω και έχω καλές τιμές.

Το ερώτημα μου είναι αν κάνετε ινσουλίνη , και αν όχι τι σας έχει πει ο γιατρός σας για τον τοκετό, δηλαδή θα κάνετε καισαρική ή φυσιολογικό???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...