Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Fama, πιστη και υπομονη, και θα ερθει το μικρο.. Εδω εγω ελπιζω ακομα που εχω να ξεπερασω την αντρανταχτη λογικη του αντρος και ολες τις στιγμες απελπισιας που ερχονται ενιοτε και με απομακρυνουν απο το ονειρο μου.. Αχ πραγματικα να ηξεραν αυτα τα μωρα ποσο τα θελουμε θα ηταν ηδη εδω! Αλλα ολα ειναι μες το θε'ι'κο σχεδιο, ποσο μαλλον η ελευση μιας νεας ζωης, γι'αυτο δεν πρεπει να χανουμε το κουραγιο μας.. Ελπιζω συντομα να εχουμε τα νεα που ζηταμε, εσυ ενα θετικο τεστ κι εγω το οκ απο τον συζυγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου και καλή χρονιά...!!!Ο καινούργιος χρόνος να φέρει υγεία, χαμόγελα, ηρεμία στα σπίτια σας και βρεφικά κλάματα σε όσες το επιθυμείτε...

Έχω χαθεί...το ξέρω. .Δεν το έκανα όμως σκόπιμα...Τον Δεκέμβριο και τελείως αναπάντεχα έπιασα δουλειά για έναν μήνα μόνο...Μετά από 4 χρόνια ξεκίνησα δειλά και πάνω που ζεστάθηκα με σταμάτησαν...Μου το είχαν πει ότι θα ήταν για λίγο, ήμουν έκτακτο προσωπικό..Μου έκανε καλό που βγήκα απ το σπίτι, τονώθηκε η αυτοπεποίθηση μου, ξεκολησαν τα παιδιά από πάνω μου και μπήκε κι ο σύζυγος λίγο στο ρόλο της "νοικοκυρας" καθώς εγώ έλειπα περίπου 11 με 14 ώρες την ημέρα....

Το σπιτι το ξέχασα για ένα μήνα και τώρα προσπαθώ να επαναφερω την τάξη...Ψαχνω πάλι για δουλειά και μέχρι τότε...γυμναστήριο...!!!!Το θέμα "τρίτο παιδί" πάγωσε εκ των πραγμάτων, αλλά δεν το έχω ξεχάσει...!!!

Να μου είστε όλες καλά...φιλια σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε όλη την παρέα!

Ελπίζουμε και προσπαθούμε, αλλά πού ξέρεις, zakoula, μπορεί το θετικό τεστ εγκυμοσύνης να σου έρθει πριν πείσεις το συζυγο, υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα κι εμείς με πεπεισμένο τον σύζυγο να μείνουμε με τα θετικά τεστ ωορρηξίας και με την ωορεξία (χα χα) για ενθύμιο! Μην το αποκλείεις.

Ευχές λοιπόν για μπεμπέ σε όλες μας!

(Αχ να με ακούσει η πεθερά από κάπου, είχε και μία ελπίδα πριν το τρίτο ότι εύκολα χωρίζεις και με δύο, τώρα έχει χάσει κάθε ελπίδα, το τρίτο το πιάσαμε κυριολεκτικά πάνω από το κεφάλι της στον πάνω όροφο σε κάτι διακοπές θυμάμαι και είχε πάθει σοκ όταν το έμαθε για το τρίτο, ελπίζω να έχει πάθει ανοσία πλέον).

Μαρουσκάκι, κι εγώ 35 μοιάζω, 30 νιώθω, 43 είμαι, κρατάμε γερά λοιπόν. Ο άνθρωπος που έβαλε την ιδέα στον άντρα μου (το είχα γράψει παλιά, άσχετα που μετά ο σύζυγος υπαναχώρησε και χρειάστηκε να πω κάτι παραπάνω για να τον πείσω) μας λέει: 'κάνε το σταυρό σου και προχώρα κι εγώ νονός'. Τον ακούμε και ακολουθούμε τη συμβουλή ενός ανθρώπου που έκανε ένα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι βρε Λενακι και χαθηκες? Ωραιο πραγμα η δουλεια, εστω και για τοσο λιγο.. Εγω εχω να δουλεψω κοντα 9 ετη -!- και δεν προβλεπεται να ξαναδουλεψω πια ποτε.. Ο κλαδος μας εχει τσακιστει απο την ανεργια, οπως ολοι αλλωστε, και για κατι αλλο διαφορετικο δεν τολμω.. Παντως εσυ να εισαι καλα και η επιθυμια για τριτο θα ξαναερθει!

Φαμα μου, σε εσενα ελπιζουμε πρωτα και ας ακολουθησουμε οι υπολοιπες.. Εγω πιστευω οτι το θεμα ειναι τυχερο και θα ωφεληθουμε ολες..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 42 και θέλω δευτερο παιδί!!! Εχω αρχίσει εδω και μηνες να το συζηταω στον άνδρα μου που γενικώς το είχε ξεχάσει το θέμα...οι συνθήκες δεν ηταν ιδανικες να γινει πιο νωρις , η κόρη μου είναι ήδη κοντα στα 10 αλλά δεν θέλω να την αφήσω μονη της...αφήστε που το παιδί το ζητάει κάθε μέρα....τώρα νιώθω πως ειμαι έτοιμη για το επόμενο βήμα...

Μεγαλωσα σε πολυμελή οικογένεια το ιδιο και ο συζυγος...πάντα θα υπαρχουν δυσκολίες και πρεπει να παψει αυτο να ειναι δικαιολογία...

Ευχομαι το 2016 να είναι η χρονιά που θα γινει το όνειρο και η επιθυμία της κόρης μου πραγματικότητα , θα τα παλέψω μέχρι τέλους....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλωσήρθες στην παρέα μας!

Ο άντρας σου φέρνει αντιρρήσεις; Τι είδους; Για να δούμε πώς μπορείς να τον πείσεις. Η αλήθεια είναι ότι τα χρόνια που έχουν περάσει είναι αρκετά, αλλά όλα είναι εφικτά, φτάνει πρώτα να το θελήσετε και οι δυο. Για την ηλικία σου μην ανησυχείς, εγώ έκανα το τρίτο στα 40-41 και τώρα στα 43 προσπαθώ για τέταρτο.

Το θέμα εδώ είναι γούρικο, καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας!

Ο άντρας σου φέρνει αντιρρήσεις; Τι είδους; Για να δούμε πώς μπορείς να τον πείσεις. Η αλήθεια είναι ότι τα χρόνια που έχουν περάσει είναι αρκετά, αλλά όλα είναι εφικτά, φτάνει πρώτα να το θελήσετε και οι δυο. Για την ηλικία σου μην ανησυχείς, εγώ έκανα το τρίτο στα 40-41 και τώρα στα 43 προσπαθώ για τέταρτο.

Το θέμα εδώ είναι γούρικο, καλή επιτυχία!

 

 

χαχαχαχα...θα βασιστώ στο τελευταίο που είπες λοιπόν....τρία παιδάκια να σου ζήσουν και να τα χαρείς όπως ποθείς και όπως ποθούνε και τα ίδια βέβαια...

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν με νοιάζει η διαφορά εγώ έχω 6 αδέρφια , με την πρώτη 17 χρόνια διαφορά και με την προτελευταία 10 οπότε είμαι μαθημένη ...και μένα η μαμά μου στα 44 με έκανε και ήμουν ο 6ο παιδί της...

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Alepapa, καλως ορισες και ευχομαι να πραγματοποιηθει συντομα η επιθυμια σου! Αφου μαλιστα εισαι κι απο υπερπολυτεκνη οικογενεια, θα ξερεις τι ωραια ειναι να εχεις αδελφια, παρολη την διαφορα ηλικιας.. Ο συζυγος τι λεει? Νιωθει κουρασμενος, ειναι θετικος στην συζητηση για ενα ακομα παιδακι? Να μπαινεις να μας λες τα νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυχαία ανακάλυψα ρε κορίτσια άλλη μια κοπέλα που είχε γράψει εδώ αφού θεώρησε γούρικο το θέμα μας κι είναι έγκυος κι εκείνη!!!!Οπότε....5 μωρά ήδη στο θεματάκι μας!Καλέ είναι πολύ γούρικο λέμε!Άντε, περιμένουμε την επόμενη!!!:mrgreen::mrgreen:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτε κι εμένα μέσα στις ωφελούμενες από το γούρι κι ας μη πάω για πολυτεκνία (τουλάχιστον από όσο ξέρω....)

 

Για σενα ελεγα κοριτσι μου εντελως τυχαια κ ψαχνοντας κατι για το μωρο ειδα πως εισαι εγκυος με το καλοοοοοοο!!!!!!!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Κίνηση στο θέμα μας! Έτσι μπράβο!

Alepapa μ' έστειλες με την καλή έννοια! 6ο παιδί στα 44! Το ξαναλέω για να το ακούω και να παίρνω θάρρος. Είσαι το παράδειγμά μου.

Άντε να δούμε τι θα καταφέρουμε. Έχω μια συγκρατημένη αισιοδοξία αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Alepapa, καλως ορισες και ευχομαι να πραγματοποιηθει συντομα η επιθυμια σου! Αφου μαλιστα εισαι κι απο υπερπολυτεκνη οικογενεια, θα ξερεις τι ωραια ειναι να εχεις αδελφια, παρολη την διαφορα ηλικιας.. Ο συζυγος τι λεει? Νιωθει κουρασμενος, ειναι θετικος στην συζητηση για ενα ακομα παιδακι? Να μπαινεις να μας λες τα νεα σου!

 

Ο σύζυγος δεν είναι ουτε αρνητικός αλλά ούτε θετικος βέβαια....θεωρει οτι έπρεπε να το κάνουμε πιο νωρις , οτι θα παει λέει 57 και θα εχει παιδί 10 χρονων??? Εντάξει θα είμαστε μεγάλοι γονεις για το παιδί αλλά νομίζω οτι στις μέρες μας δεν είναι ταμπού αυτό ...άσε που μικροφέρνουμε😉😉....

Παρόλα αυτα είπε οτι θα το συζητήσουμε ...κάτι είναι και αυτό...μπορεί να το σκέφτεται ....θα δούμε😊😊

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Alepapa, εισαι σε καλο δρομο νομιζω.. Με λιγη τυχη θα μας πεις κι εσυ σε λιγο τα ευχαριστα! Παντως κι εγω την σκεφτομαι λιγο την ηλικια μου για το μετα πιο πολυ, δηλαδη ενα παιδακι στο δημοτικο κι εγω στην εμμηνοπαυση.. Εσυ πως ενιωθες για την μαμα σου αληθεια? Σε πειραζε η διαφορα ηλικιας η δεν το προσεχες?

Link to comment
Share on other sites

Alepapa, εισαι σε καλο δρομο νομιζω.. Με λιγη τυχη θα μας πεις κι εσυ σε λιγο τα ευχαριστα! Παντως κι εγω την σκεφτομαι λιγο την ηλικια μου για το μετα πιο πολυ, δηλαδη ενα παιδακι στο δημοτικο κι εγω στην εμμηνοπαυση.. Εσυ πως ενιωθες για την μαμα σου αληθεια? Σε πειραζε η διαφορα ηλικιας η δεν το προσεχες?

 

Πραγματικά δεν είχα ποτε θέμα με την ηλικία των γονιων μου....όπως είπες την σωστή λέξη δεν το πρόσεξα...είχα τοση αγάπη που το τελευταιο που με ενοιαζε ήταν αυτό ...ακόμα και τωρα που είναι 86 χρονων (χωρις τον μπαμπα δυστυχώς) δεν με πειράζει...εχει δει εγγονια , δισεγγονα ...και εντελως cool για την ηλικια και τα χρονια που έζησε....

Αυτό με ενθαρύνει ακόμη περισσότερο στην απόφαση του παιδιου....όπως λέω στις φίλες μου και γελάμε εγώ και η Μενεγάκη 😂😂😂

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μας δινεις κουραγιο.. Τετοιες μανες επιβεβαιωνουν οτι η ψυχικη δυναμη και η αγαπη δινουν φτερα στην μανα σε οποια ηλικια κι αν βρισκεται! Μακαρι λοιπον να γινουμε κι εμεις ετσι..

Παντως κι εγω λεω στον αντρα μου 'δηλαδη η Μενεγακη τι παραπανω ειχε?' και απανταει 'λεφτα και ντανταδες'..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια, αν καταφέρω να αποκτήσω κι άλλο ένα παιδί στα 44, δε σκέφτομαι καθόλου το πώς θα είμαι στα 54, αφού πάλι θα αισθάνομαι 34 χα χα, το παιδί θα μεγαλώνει κι εγώ εκεί θα κολλήσω στα 34. Κι έτσι φαίνομαι (δεν παιζομαι) δε με πτοεί τίποτα, αρκεί να έρθει.

Η Μενεγακη έχει λεφτά και νταντάδες, αλλά έχει και αντοχές, αν αρκούσε αυτό θα κάνανε κι άλλες με λεφτά, γιατί να λέμε την αλήθεια, όσες νταντάδες και λεφτά κι αν έχεις εσύ θα κουραστείς πιο πολύ από όλους.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια 12-1-2016 και 02:36 το πρωι γεννησα!θελω μεσα από την καρδια μου να σας ευχαριστησω για τις στιγμες που μου κανατε παρεα και για τη δυναμη που επαιρνα πολλες φορες ήδη από την περιοδο που σαν σκεψη περνουσε από το μυαλο μου ένα τεταρτο παιδι.οι δυσκολιες είναι πολλες ηδη από τωρα (εποχη τιγκα στις ιωσεις και εμεις να προσπαθουμε καραντινα από τα αλλα 3 που πηγαινουν και παιδικο) αλλα τιποτα μα τιποτα δε συγκρινεται με τη ζωή την ιδια.ευχομαι σε οσες κοπελες το σκέφτονται να το αποφασισουν, σε οσους συζυγους δισταζουν να το τολμησουν , σε οσες το παλευουν να το καταφερους, και σε οσες το ζουν να το χορτασουν.αυτα από εμενα, και θα μπαινω οποτε εχω λιγο χρονο να μαθαινω ευχαριστα...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια 12-1-2016 και 02:36 το πρωι γεννησα!θελω μεσα από την καρδια μου να σας ευχαριστησω για τις στιγμες που μου κανατε παρεα και για τη δυναμη που επαιρνα πολλες φορες ήδη από την περιοδο που σαν σκεψη περνουσε από το μυαλο μου ένα τεταρτο παιδι.οι δυσκολιες είναι πολλες ηδη από τωρα (εποχη τιγκα στις ιωσεις και εμεις να προσπαθουμε καραντινα από τα αλλα 3 που πηγαινουν και παιδικο) αλλα τιποτα μα τιποτα δε συγκρινεται με τη ζωή την ιδια.ευχομαι σε οσες κοπελες το σκέφτονται να το αποφασισουν, σε οσους συζυγους δισταζουν να το τολμησουν , σε οσες το παλευουν να το καταφερους, και σε οσες το ζουν να το χορτασουν.αυτα από εμενα, και θα μπαινω οποτε εχω λιγο χρονο να μαθαινω ευχαριστα...

 

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου, καλή ανατροφή!Η ευχή σου τα λέει όλα, εύχομαι να μπείτε γρήγορα σε μια σειρά και θα περιμένουμε μήνυμα για το πώς τα περνάτε όποτε μπορέσεις!!!Καλωσήρθες στο κλαμπ των πολυτέκνων παύλα αγορομανάδων χιχι!!:mrgreen:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα να σου ζησει ο νεοφερμενος, να ειναι παντα καλα και να τον χαιρεσαι! Ευχαριστουμε για τις ομορφες ευχες σου, μακαρι να μεγαλωσουν λιγο ακομα οι οικογενειες μας!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει Ιωάννα!!!!!!! και να είσαι πάντα δυνατή και γερή....να γίνουν γερά παιδιά και όλα θα πάνε καλά...αισιοδοξία μαζί με λίγη τρέλα όλα θα γίνουν.....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια 12-1-2016 και 02:36 το πρωι γεννησα!θελω μεσα από την καρδια μου να σας ευχαριστησω για τις στιγμες που μου κανατε παρεα και για τη δυναμη που επαιρνα πολλες φορες ήδη από την περιοδο που σαν σκεψη περνουσε από το μυαλο μου ένα τεταρτο παιδι.οι δυσκολιες είναι πολλες ηδη από τωρα (εποχη τιγκα στις ιωσεις και εμεις να προσπαθουμε καραντινα από τα αλλα 3 που πηγαινουν και παιδικο) αλλα τιποτα μα τιποτα δε συγκρινεται με τη ζωή την ιδια.ευχομαι σε οσες κοπελες το σκέφτονται να το αποφασισουν, σε οσους συζυγους δισταζουν να το τολμησουν , σε οσες το παλευουν να το καταφερους, και σε οσες το ζουν να το χορτασουν.αυτα από εμενα, και θα μπαινω οποτε εχω λιγο χρονο να μαθαινω ευχαριστα...

 

Ιωαννα να σας ζησει να ΄ναι γερο κ δυνατο κ καλη δυναμη σε σας!:-DΜολις βρησκεις λιγο χρονο να μπαινεις να μας λες πως τα πας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...