Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Να΄σαι καλά...Πιστεύω να κρατήσει το ήρεμο κλίμα..Θα σ΄ενδιέφερε να κάνεις κεκάκια με λουκανικάκια?Μπορώ να σου στείλω την συνταγή αν σ΄ενδιαφέρει..(δεν την έχω δοκιμάσει ομολογώ, αλλά φαίνεται ωραίο..).Ή ίσως σαντουιτσάκια με μέλι ή μερέντα, ή κρεπούλες...

 

Κοιτα οταν κανεις αλλαγη πλευσης οσο πισω κ να κανεις και μονο η θυμηση οτι η προσπαθεια σου εφερε καλα αποτελεσματα φτανει για να παρεις θαρρος κ να προσπαθησεις ξανα.Η αρχη ειναι τι ημυσι του παντος.

 

Κεκακια με λουκανικακια ε; Ακουγετε πενταστοσιμο κι οχι μονο για τα μικρα!Στειλε στειλε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις πμ..

 

Ευχαριστω πολυ Λενακι θα την κανω σιγουρα και θα σου πω τα αποτελεσματα.Μου εκανε μια φιλη μου δωρο πριν απο κατι μηνες ενα μαφινοταψακι θα το εγκαινιασω με τα κεκακια σου/

Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Λενακι θα την κανω σιγουρα και θα σου πω τα αποτελεσματα.Μου εκανε μια φιλη μου δωρο πριν απο κατι μηνες ενα μαφινοταψακι θα το εγκαινιασω με τα κεκακια σου/

Φιλια!

 

Περιμένω εντυπώσεις...φιλιά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτην κι εδώ τη συνταγή καλέ....:lol::lol::lol::lol: Λενάκι, κάνεις εσύ μάθημα?ως κατηχητήτρια εννοώ....

 

Oχι οχι ασε που δεν νομιζω οτι θα μπορουσα.Θελει κ πολυ κατηχηση ο κατηχητης και δεν εχω κανει τετοιου ειδους.Η μικρη μου η κορη το χει πολυ μακαρι να μην το χασει στην πορεια.Εσυ εισαι κατηχητρια;

 

 

Μama-Aga που εισαι;Πολυ ζορη η κατασταση;

 

Οι υπολοιπες κοριτσια ειστε καλα;

Φιλια!

Link to comment
Share on other sites

μα ποσο γελαω όταν σας διαβαζω δεν περιγράφεται!!!!!κοριτσακια ειστε καλα;εγω εγινα μπαλονι.το εννοω.τετοια κοιλια, σε κανεναν προηγουμενο.ολοι με λενε ετοιμογεννη και τωρα μπαινω στον εβδομο!! θα κανω και ενεσεις κορτιζόνης από την άλλη εβδομαδα γιατι εχουμε ένα θεμα με προωροτητα και γενικα τραβάω ζορια,εχω γινει ηδη δυσκινητη και κουράζομαι με το τιποτα. οι 3 ανταρτες εδωμεσα από την ωρα που γυρνανε από παιδικους με κουραζουν απίστευτα με τους τσακωμους τους, και με εξαντλεί φοβερά να προσπαθω να τους ηρεμησω, να τους βαλω τιμωρια όταν πρεπει κτλ κτλ που ολες λιγο πολύ γνωρίζετε.... παντως βρε zakoula πόσο μου θυμιζεις εμας πριν κανα χρονο...αλλα όπως ειπε και το μαρουσκακι παραπανω, ο Θεος ηταν πιο αποφασιστικος από εμας ;)

Τζάμια;ποιος ειπε τζάμια;;;τι είναι τζαμια;;;;αυτό που κρυβεται πισω από τις κουρτινες;;;παντως κ κουρτινες να μην ειχα, δε θα φαινομασταν απ εξω ουτε ηλιος θα μας ενοχλουσε.πρεπει να μετραω ηδη γυρω στις 568 λαδωμένες δαχτυλιες

σας φιλω!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι νοτες αισιοδοξιας που εκπεμπετε κοριτσια ειναι ο,τι πρεπει για τις δυσκολες στιγμες που περναει η καθεμια μας στην καθημερινοτητα αλλα και στα εκτακτα..Λενα 14 μπραβο για την πρωτοβουλια σου! Μαμα Λενα σε θαυμαζω να το ξερεις! Μαρουσκακι με το καλο η βαπτιση και περιμενω να μας πεις τι ειπε εκεινος ο κυριος στη βραβευση! Ιωαννα καλη δυναμη, κοντευεις.. Φριντομ περιμενουμε νεα σου..

Link to comment
Share on other sites

Oχι οχι ασε που δεν νομιζω οτι θα μπορουσα.Θελει κ πολυ κατηχηση ο κατηχητης και δεν εχω κανει τετοιου ειδους.Η μικρη μου η κορη το χει πολυ μακαρι να μην το χασει στην πορεια.Εσυ εισαι κατηχητρια;

 

 

Μama-Aga που εισαι;Πολυ ζορη η κατασταση;

 

Οι υπολοιπες κοριτσια ειστε καλα;

Φιλια!

 

 

 

AX κορίτσια μου πολύ ζόρικα τα πράγματα!!! πρώτη φορά έτσι!!!

βλέπω πως έχετε γράψει τόσα και δεν αντέχω καν να διαβάσω..είναι πειρασμικό όπως λένε..μας πολεμάει ο'' έξω από εδώ''

αλλά πόσο θα κρατήσει πια?? έχουμε κλείσει 3 μήνες + και ακόμη όλο και κάτι συμβαίνει..απρόβλεπτο..αναπάντεχο...και όχι χαρούμενο..

 

Μέχρι που σκέφτομαι μήπως επειδή θεωρούσα ότι μέχρι τα 4 δεν τα είχα παίξει πάρα πολύ..μήπως είχα μια κρυφή περηφάνια για αυτό και τιμωρούμαι τώρα??:oops::confused:

 

 

 

Αχ ..κάποτε έκανα και εγώ κατηχητικό.. τι μου θυμίσατε τώρα!!ωραίες εποχές...δίχως έννοιες..αν και τότε δεν το εκτιμούσαμε..

 

Τώρα κάθε φορά που με παίρνουν τηλ και ακούνε φωνές κλπ..και μου λένε

΄΄έχεις δουλειά? να πάρω αργότερα? θυμάμαι μια φώτο στο διαδίκτυο που λέει ...---ναι πάρε σε 20 χρόνια που θα έχουν μεγαλώσει τα παιδιά...

 

προσωπικός χρόνος μηδέν..και να πω την αλήθεια..μόνο χρόνο για ύπνο θέλω!!! τίποτα άλλο!!

 

φιλιά σε όλες!!!

 

υ.γ. συγχωρέστε με που δεν μπαίνω συχνά ...είναι αδύνατον να παρακολουθήσω πολλα ..ο εγκέφαλός μου είναι υπερφορτωμένος!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε MAMA-AGA πραγματικα πρεπει να εχεις απειρη υπομονη κ δυναμεις με 5 παιδια! Τι να πω νιωθω οτι εγω με 3 δεν κανω τιποτα.. Κανε κουραγιο, το μωρο ειναι ακομα μικρο, τα αλλα θελουν κι αυτα τα δικα τους, το σπιτι, οι δουλειες, τα σχολεια.. Σιγα σιγα ομως λιγο λιγο ολα θα αρχισουν να στρωνουν, το ξερεις κι εσυ. Μεχρι τοτε κρατα γερα, κανε προσευχη και ζητα οσο περισσοτερη βοηθεια μπορεις! Σε σκεφτομαστε, πολλα φιλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oχι οχι ασε που δεν νομιζω οτι θα μπορουσα.Θελει κ πολυ κατηχηση ο κατηχητης και δεν εχω κανει τετοιου ειδους.Η μικρη μου η κορη το χει πολυ μακαρι να μην το χασει στην πορεια.Εσυ εισαι κατηχητρια;

 

 

Μama-Aga που εισαι;Πολυ ζορη η κατασταση;

 

Οι υπολοιπες κοριτσια ειστε καλα;

Φιλια!

Όχι, κι εγώ μαθήτρια είμαι χαχα, ελπίζω το κοριτσάκι σου να συνεχίσει έτσι, εμένα αν εξαιρέσεις τον 2ο οι άλλοι πέρα βρέχει (το μωρό...ίδωμεν, το προσπαθώ από τώρα όμως!)...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

μα ποσο γελαω όταν σας διαβαζω δεν περιγράφεται!!!!!κοριτσακια ειστε καλα;εγω εγινα μπαλονι.το εννοω.τετοια κοιλια, σε κανεναν προηγουμενο.ολοι με λενε ετοιμογεννη και τωρα μπαινω στον εβδομο!! θα κανω και ενεσεις κορτιζόνης από την άλλη εβδομαδα γιατι εχουμε ένα θεμα με προωροτητα και γενικα τραβάω ζορια,εχω γινει ηδη δυσκινητη και κουράζομαι με το τιποτα. οι 3 ανταρτες εδωμεσα από την ωρα που γυρνανε από παιδικους με κουραζουν απίστευτα με τους τσακωμους τους, και με εξαντλεί φοβερά να προσπαθω να τους ηρεμησω, να τους βαλω τιμωρια όταν πρεπει κτλ κτλ που ολες λιγο πολύ γνωρίζετε.... παντως βρε zakoula πόσο μου θυμιζεις εμας πριν κανα χρονο...αλλα όπως ειπε και το μαρουσκακι παραπανω, ο Θεος ηταν πιο αποφασιστικος από εμας ;)

Τζάμια;ποιος ειπε τζάμια;;;τι είναι τζαμια;;;;αυτό που κρυβεται πισω από τις κουρτινες;;;παντως κ κουρτινες να μην ειχα, δε θα φαινομασταν απ εξω ουτε ηλιος θα μας ενοχλουσε.πρεπει να μετραω ηδη γυρω στις 568 λαδωμένες δαχτυλιες

σας φιλω!

Αυτό που είπες για τα τζάμια, πόσο γέλασα, το είπα και στον άντρα μου χαχα!:mrgreen:

Άμα πας λίγες σελίδες πίσω...αυτά που γράφεις έγραφα κι εγώ το καλοκαίρι που ήμουν στους τελευταίους μήνες...;);););) Το εξτρα βάρος σε κουράζει, οι ορμόνες, ιδρώνεις, κρυώνεις,χαμός και τα παιδιά...κάνουν αυτά που πάντα έκαναν αλλά τώρα σου φαίνονται βουνό.Στο υπογράφω, όταν γεννήσεις, θα τα δεις όλα με άλλο μάτι!!!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

AX κορίτσια μου πολύ ζόρικα τα πράγματα!!! πρώτη φορά έτσι!!!

βλέπω πως έχετε γράψει τόσα και δεν αντέχω καν να διαβάσω..είναι πειρασμικό όπως λένε..μας πολεμάει ο'' έξω από εδώ''

αλλά πόσο θα κρατήσει πια?? έχουμε κλείσει 3 μήνες + και ακόμη όλο και κάτι συμβαίνει..απρόβλεπτο..αναπάντεχο...και όχι χαρούμενο..

 

Μέχρι που σκέφτομαι μήπως επειδή θεωρούσα ότι μέχρι τα 4 δεν τα είχα παίξει πάρα πολύ..μήπως είχα μια κρυφή περηφάνια για αυτό και τιμωρούμαι τώρα??:oops::confused:

 

 

 

Αχ ..κάποτε έκανα και εγώ κατηχητικό.. τι μου θυμίσατε τώρα!!ωραίες εποχές...δίχως έννοιες..αν και τότε δεν το εκτιμούσαμε..

 

Τώρα κάθε φορά που με παίρνουν τηλ και ακούνε φωνές κλπ..και μου λένε

΄΄έχεις δουλειά? να πάρω αργότερα? θυμάμαι μια φώτο στο διαδίκτυο που λέει ...---ναι πάρε σε 20 χρόνια που θα έχουν μεγαλώσει τα παιδιά...

 

προσωπικός χρόνος μηδέν..και να πω την αλήθεια..μόνο χρόνο για ύπνο θέλω!!! τίποτα άλλο!!

 

φιλιά σε όλες!!!

 

υ.γ. συγχωρέστε με που δεν μπαίνω συχνά ...είναι αδύνατον να παρακολουθήσω πολλα ..ο εγκέφαλός μου είναι υπερφορτωμένος!!:lol:

Γεια σου κοριτσάρα μου, σε διαβάζω και ξέρεις?Σα να γράφω εγώ...Σκέφτεσαι όπως εγώ....Μου αρέσει που το ψάχνεις σε σένα τι λάθος έκανες και τυραννιέσαι τώρα...Μην αφήνεις όμως τους λογισμούς περί υπερηφανείας να σε λυγίζουν, αυτό είναι το πειρασμικό, κι αυτό θα σε γονατίσει...Όλα τα μη χαρούμενα που συμβαίνουν είναι δοκιμασίες που ο Θεός ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ να γίνουν γιατί μας θέλει παιδιά του, κοντά του...(αυτό το μάθαμε στο τελευταίο μάθημα του κατηχητικού)... Δεν περιμένω να μας γράψεις άμεσα ότι ''πετάς'' με 5 παιδιά στο σπίτι, αλλά σίγουρα κάθε μέρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα....Αν ο Θεός θεωρούσε ότι δεν θα άντεχες δε θα σου έστελνε 5 παιδάκια (πλάκα πλάκα...κάθεσαι ποτέ να σκεφτείς πόσο ευλογημένη είσαι??).Σε φιλώ...Κάνε το σταυρό σου και προχώρα...την κάθε μέρα!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι νοτες αισιοδοξιας που εκπεμπετε κοριτσια ειναι ο,τι πρεπει για τις δυσκολες στιγμες που περναει η καθεμια μας στην καθημερινοτητα αλλα και στα εκτακτα..Λενα 14 μπραβο για την πρωτοβουλια σου! Μαμα Λενα σε θαυμαζω να το ξερεις! Μαρουσκακι με το καλο η βαπτιση και περιμενω να μας πεις τι ειπε εκεινος ο κυριος στη βραβευση! Ιωαννα καλη δυναμη, κοντευεις.. Φριντομ περιμενουμε νεα σου..

Ζακουλίνι μου, λοιπόν εκείνος ο κύριος μας είπε για την κρίση...ότι εμείς φταίμε...όταν εκεί στη δεκαετία του 80 κι έπειτα αρχίσαμε να ξεπουλιόμαστε σε Ευρώπη και ΗΠΑ...Οι άλλοι λαοί λέει, πχ Κινέζοι, Γιαπωνέζοι που ήταν τσακάλια, πήραν από το δυτικό πολιτισμό την τεχνολογία και στοιχεία του πολιτισμού και τα προσάρμοσαν στο δικό τους πολιτισμό.Πχ στην Κίνα δε δέχτηκαν το λατινικό αλφάβητο, συνεχίζουν με ιδεογράμματα, εμείς τι κάναμε?Εμείς αντί να προσαρμόσουμε ...ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΗΚΑΜΕ....Σιγά σιγά σιγά.... φτάσαμε να χάνεται το έθνος μας, οι παραδόσεις μας, η ταυτότητά μας .Σε κάποια χρόνια θα υπάρχουν ελάχιστοι Έλληνες ανά τον κόσμο...Ο πληθυσμός μας μεγαλώνει από τα παιδιά που γεννούν οι πρόσφυγες, οχι από ελληνόπουλα...Σε κάποιους νομούς της χώρας οι γεννήσεις παιδιών έπεσαν στο 1/5 σε σχεση με το 1980.... Τώρα στα γράφω λίγο ανάκατα, ό,τι θυμάμαι, αλλά όσοι ήμασταν εκεί...μείναμε από τα στοιχεία που είναι εναντίον μας...:roll::roll::roll::roll:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, αν και χρονια εγγεγραμμένη στο φόρουμ μετα απο πολυ καιρό αποφάσισα να γράψω ξανά και μάλιστα σε αυτο το νήμα. Επιθυμώ διακαως 4ο παιδάκι. Μέχρι τωρα νομίζαμε ότι εχει κλείσει το θέμα (διάφοροι λέγανε "κάνετε κι ενα τέταρτο" και μου ερχόταν να τους πνίξω), αλλά ενα βράδυ μισό αστείο μισό σοβαρά το πέταξε ο σύζυγος κι εκεί γύρισε όλος ο κόσμος μου. Ελα μου ντε που μετα το μετάνοιωσε και το πήρε πίσω. Για να τον πείσω δυσκολεύτηκα πολυ. Τέλος πάντων η πρώτη προσπάθεια δεν είχε αποτέλεσμα και μιας και ειμαι κάποια χρονια πάνω απο 40, αγχώνομαι, αλλά ελπίζω να τα καταφέρω. Έχω δυο κορίτσια κι ενα αγόρι. Δεν με πτοεί η δυσκολία του να μεγαλώσω κι άλλο ενα, έχω βέβαια βοήθεια, αλλά και χωρίς πάλι θα το εκανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Κυριες μου.

Λενα 14 η συνταγη σου εκανε θραυση δεν εμεινε ουτε ψιχουλο.Φοβερη!

 

Μama-Aga κουραγιο....ο συζυξ ειναι μεσα στο παιχνιδι(βοηθεια);Ασε τις σκεψεις υπερηφανειας κατα μερους εχει 100%δικιο το Μαρουσκακι αυτες οι σκεψεις ειναι του πονηρου και τις κουρασης φυσικα.Τι μηπως στα 4 ξεκουραστη ησουν;Δεν πιστευω να σε πιανει καμια τρελα καθαριοτητας ε;Υπνο υπνο υπνο όπου βρεις κοιμήσου.Ξεκούραστη κ χαρούμενη μαμά χαρούμενα παιδιά!ΟΟΟΟΟΟΟΟποτε βρεις χρόνο περιμένουμε νέα σου.

 

Ζακουλίνι ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια κ ανταποδίδω!

 

Μαρουσκακι μου σοφά λόγια έ;Ας ελπίσουμε όπως είπε κ ο Άγιος Παίσιος οτι δεν θα προλάβουν να πραγματοποιθούν τα σχέδια των μεγάλων δυνάμεων γιατί ο Θεος έχει τα δικά του.Οπως σε κάθε εποχή έτσι κ στην δική μας πρέπει να εμφανιστούν καινούργιοι μάρτυρες.

 

Ιwanna καλή δύναμη κοπέλα μου.Κι εγώ στην τέταρτη εγκυμοσύνη σαν αερόστατο ήμουν(έτοιμη να πετάξω)Σιγά σιγά πλησιάζεις προς το τέλος αααχχχχυπομονή!

 

 

fama καλοσήρθες !κι εγώ μια απο τα ίδια με σένα.Εκεί που είπα έκλεισε το εργοστάσιο μια ωραία πρωία με ξεσήκωσε ο άντρουλης μου κ μέτα;μην τον είδατε τον παναι.Με παει μπρος πισω συνέχεια κ ενω τον έπεισα για λίγο κ μου κατσε το σποράκι τελικά ο Θεούλης για καποιο λόγο (που μόνο Εκείνος ξέρει)μας το πείρε πίσω.Δεν πτοούμαι όμως συνεχίζω τις προσπάθιες να τον πείσω.Κι όπως λέει κ το Μαρουσκάκι αφήνομαι στα σχέδια του Θεού κ Εκείνος ξέρει.Εγώ έχω δύο κορίτσια και δύο αγόρια και φέτος έκλεισα τα 40!

 

Που είσαι ΜΕΡΚΕΛ να μας δεις!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλημέρα...μερικες φορες νομιζω ότι ζω λιγο από τις ζωες σας. σε άλλη βλεπω την ψυχολογια μου πριν μεινω εγκυος, σε άλλη βλεπω τη σταση του συζυγου που ηταν ομοια με του δικου μου, σε άλλη βλεπω τις δυσκολιες, σε άλλη τις σκεψεις... την παρασκευη επεσα από τις σκαλες του σπιτιου (εξωτερικες) λογω βροχης, και ευτυχως δεν επαθε τιποτα το μωρο.εγω όμως εχω τη μιση μου πλατη μαυρη (μαυρη,οχι μωβ όπως συνηθίζεται στις μελανιες) δε μπορω να οδηγησω, να σηκωσω παιδι, να κατσω πανω από 3 λεπτα ορθια, να γυρισω πλευρό στο κρεβατι....όλα εγιναν ξαφνικα τοσο δυσκολα...και όταν συνεβη αυτό, 2 νυχτες εβλεπα συνεχως εφιάλτες, αυπνη 48 ωρες ακριβως, με λιποθυμικες τασεις, ένα από τα χειροτερα σ.κ που θυμαμαι...δεν ξερω κορίτσια,θελω να τα δω σαν δοκιμασιες και πειρασμικα που λεει και το μαρουσκακι...εκανα και τις ενεσεις κορτιζόνης να αναπτυχθουν τα πνευμονακια του μωρου και περιμενουμε...ηθελα καπου να τα πω.σας φιλω

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα...

Μαμα Λένα χαίρομαι που η συνταγή είχε επιτυχία...σίγουρα θα την δοκιμάσω κι εγώ (με την δόση που σου έδωσα, πόσα μαφιν βγαίνουν περίπου?)

 

Μαρουσκάκι χαίρομαι που σ΄ακούω τόσο καλά...

 

Μαμά Αγκά είσαι η αρχηγός μας...δεν πτοείσαι με τίποτα..Θα μπεις σε μια σειρά και σίγουρα θα τα θυμάσαι σε λίγο καιρό αυτά και θα γελάς...(μη σου πω θα μας πεις για 6η εγκυμοσύνη...!!!)

 

Ιωάννα μου τι να πω κορίτσι μου...Κουράγιο και περαστικά σου...Ζήτα λίγη βοήθεια απ΄όσους είναι πρόθυμοι...

 

Φάμα καλωσήρθες...σύντομα μ΄ευχάριστα...

Όσο για μένα, τι να πω...είμαστε καλύτερα με τον σύζυγο, για τρίτο παιδί δεν το σκέφτομαι (ακόμη) αλλά τον νιώθω λίγο απόμακρο και στεναχωριέμαι...συνήθως εγώ τον πλησιάζω..εκείνος κάνει κίνηση μόνο όταν εγώ παραπονιέμαι και μετά νιώθω να "ζητιανεύω την προσοχή του"...Δεν ξέρω βρε κορίτσια, πάνε οι εποχές που μας έλεγαν τα γλυκόλογα κι έλαμπε το πρόσωπό τους..(και το δικό μας από καμάρι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Iwanna, εύχομαι καλή συνέχεια και προσοχή! Ποιος είπε ότι αυτοί που έχουν περισσότερα παιδιά δεν αγωνιούν για οτιδήποτε;

lena14, μήπως μία συζήτηση με τον σύζυγο οδηγήσει σε μία πιο συνειδητοποιημένη απόφαση από την οποία δε θα υπάρχουν πισωγυρίσματα;

Πριν από 4-5 χρόνια είχα δει ένα ντοκιμαντέρ στην κρατική τηλεόραση (δεν μπόρεσα να το βρω στα αρχεία τους για να σας παραπέμψω) που αφορούσε στη γεννητικότητα στην Ευρώπη. Ενώ κράτη όπως η Γαλλία και η Σουηδία έχουν πολύ προχωρημένες πολιτικές στήριξης της γεννητικότητας (9μηνη άδεια ανατροφής στους πατεράδες, παιδικούς σταθμούς στους χώρους εργασίας κοκ) ωστόσο δεν μετρήθηκε αύξηση του ποσοστού της γεννητικότητας, η οποία στις περισσότερες ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες οδεύει προς το 1,5 παιδί μέσο όρο. Και στην Ελλάδα συνεχώς πέφτει, πόσο μάλλον με την κρίση. Στην Ιταλία δε, όπου δεν ακολουθούνται πολιτικές στήριξης, η γεννητικότητα πέφτει στα χαμηλότερα ποσοστα, αλλά σε αυτό συμβάλλει και το χαμηλό επίπεδο συνειδητοποίησης από πλευράς των Ιταλών γονέων των δυσκολιών του ρόλου τους, με λίγα λόγια δεν μπορούν εύκολα να δεχτούν τις δυσκολίες ανατροφής περισσότερων παιδιών και γι αυτό η Ιταλία έχει το χαμηλότερο μέσο όρο γεννήσεων. Αντίθετα, αυτό που εκπλήσσει και προσπαθούν να εξηγήσουν οι μετρήσεις είναι το σταθερά υψηλότερο ποσοστό γεννήσεων στην Ιρλανδία. Η ερμηνεία έχει ως εξής: Παρόλο που στην Ιρλανδία δεν ακολουθούνται υποστηρικτικές κρατικές πολιτικές, πολλές γυναίκες αφήνουν συνειδητά τη δουλειά τους για να μεγαλώσουν 2, 3 και 4 παιδιά, χωρίς να νοιώθουν μειονεκτικά γιʼ αυτό, ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ. Η συνειδητοποίηση και η αποδοχή χωρίς όρους του ρόλου τους και μόνο τους κάνει πιο αφοσιωμένους και εντέλει πετυχημένους γονείς. Ούτε η εκκλησία παίζει σε αυτό κάποιο ρόλο. Ούτε η οικονομική κατάσταση της χώρας παίζει καθοριστικό ρόλο, αν σκεφτούμε ότι η Ιρλανδία αντιμετώπισε σοβαρή οικονομική κρίση και αυτή. Τελικά, όποια πολιτική κι αν ακολουθεί ένα κράτος (όσο κι αν δίνει κίνητρα η Μέρκελ), αν δεν συνειδητοποιήσουν και δεν αποδεχτούν χωρίς όρους τις δυσκολίες του ρόλου τους οι γονείς, δεν πρόκειται να βρουν κίνητρα αλλού για να κάνουν περισσότερα παιδιά.

Επομένως είναι λάθος η λογική «αφού έκανες τρία, κάνε κι ακόμη ένα, εσύ δεν καταλαβαίνεις τίποτα». Κάθε παιδί που προστίθεται είναι επιπλέον φροντίδα και πολλή κούραση, αλλά το ξέρω και είμαι αποφασισμένη, αν και πολύ κουρασμένη. Αν είμαι συνειδητοποιημένη η κούραση ξεπερνιέται. Καλύτερα να είσαι ήρεμος επειδή ξέρεις ότι είναι δύσκολο και το αποδέχεσαι, παρά να αγωνιάς καθημερινά για κάτι το οποίο μπορεί να γίνει δύσκολο και δε θέλεις να είναι έτσι, τότε σίγουρα θα γίνει δύσκολο και θα σε πειράζει.

Αυτά τα ολίγα, ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου άσχετα ότι μπορεί να μη συμφωνούν όλοι μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα της κρίσης, κοινωνικά αποδεκτό είναι πλέον και το ένα παιδί, παλαιότερα σου έλεγαν "άντε κάνε κι ένα δεύτερο να ξεμπερδεύεις", στα τρία ξεπερνάς το κοινωνικά αποδεκτό και αμέσως σε ρωτάνε "τι φύλο είναι τα παιδιά σου" (το κάνεις το τρίτο για το φύλο), στο τέταρτο και πάνω "είσαι τρελός" (καμία καινωνική λογική δεν το αποδέχεται)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ιωαννάκι, περαστικά σου και προσεχε!Όσο περνά ο καιρός και το κέντρο βάρους σου μεταβάλλεται τόσο τα ατυχήματα είναι πιο πιθανά (κι εγώ θυμάσαι με το πόδι μου στα τέλη ογδόου?)...

Φάμα, ήρθε προχθές μια φίλη στο σπίτι και πάνω στη συζήτηση μας λέει για ένα συμμαθητή του γιου της (γ δημοτικού) που επειδή τον έβλεπε να πηγαίνει παντού μόνος του με τα πόδια θεώρησε ότι είναι τέκνο πολύτεκνης οικογένειας και καλά εμείς τα έχουμε χύμα στο κύμα και παρατημένα.Η πλάκα είναι πως τελικά το παιδάκι είναι μοναχοπαίδι κι οι δικοί του απλώς δεν το έχουν κλεισμένο σε γυάλα χαχα.... :mrgreen:

Λένα, ευχαριστώ για τη συνταγή, άντε να αξιωθώ να την κάνω αφού βγαίνουν τόσο τέλεια!

Σας φιλώ όλες, ξυπνάει το μικρό μας!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Iwanna, εύχομαι καλή συνέχεια και προσοχή! Ποιος είπε ότι αυτοί που έχουν περισσότερα παιδιά δεν αγωνιούν για οτιδήποτε;

lena14, μήπως μία συζήτηση με τον σύζυγο οδηγήσει σε μία πιο συνειδητοποιημένη απόφαση από την οποία δε θα υπάρχουν πισωγυρίσματα;

Πριν από 4-5 χρόνια είχα δει ένα ντοκιμαντέρ στην κρατική τηλεόραση (δεν μπόρεσα να το βρω στα αρχεία τους για να σας παραπέμψω) που αφορούσε στη γεννητικότητα στην Ευρώπη. Ενώ κράτη όπως η Γαλλία και η Σουηδία έχουν πολύ προχωρημένες πολιτικές στήριξης της γεννητικότητας (9μηνη άδεια ανατροφής στους πατεράδες, παιδικούς σταθμούς στους χώρους εργασίας κοκ) ωστόσο δεν μετρήθηκε αύξηση του ποσοστού της γεννητικότητας, η οποία στις περισσότερες ανεπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες οδεύει προς το 1,5 παιδί μέσο όρο. Και στην Ελλάδα συνεχώς πέφτει, πόσο μάλλον με την κρίση. Στην Ιταλία δε, όπου δεν ακολουθούνται πολιτικές στήριξης, η γεννητικότητα πέφτει στα χαμηλότερα ποσοστα, αλλά σε αυτό συμβάλλει και το χαμηλό επίπεδο συνειδητοποίησης από πλευράς των Ιταλών γονέων των δυσκολιών του ρόλου τους, με λίγα λόγια δεν μπορούν εύκολα να δεχτούν τις δυσκολίες ανατροφής περισσότερων παιδιών και γι αυτό η Ιταλία έχει το χαμηλότερο μέσο όρο γεννήσεων. Αντίθετα, αυτό που εκπλήσσει και προσπαθούν να εξηγήσουν οι μετρήσεις είναι το σταθερά υψηλότερο ποσοστό γεννήσεων στην Ιρλανδία. Η ερμηνεία έχει ως εξής: Παρόλο που στην Ιρλανδία δεν ακολουθούνται υποστηρικτικές κρατικές πολιτικές, πολλές γυναίκες αφήνουν συνειδητά τη δουλειά τους για να μεγαλώσουν 2, 3 και 4 παιδιά, χωρίς να νοιώθουν μειονεκτικά γιʼ αυτό, ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ. Η συνειδητοποίηση και η αποδοχή χωρίς όρους του ρόλου τους και μόνο τους κάνει πιο αφοσιωμένους και εντέλει πετυχημένους γονείς. Ούτε η εκκλησία παίζει σε αυτό κάποιο ρόλο. Ούτε η οικονομική κατάσταση της χώρας παίζει καθοριστικό ρόλο, αν σκεφτούμε ότι η Ιρλανδία αντιμετώπισε σοβαρή οικονομική κρίση και αυτή. Τελικά, όποια πολιτική κι αν ακολουθεί ένα κράτος (όσο κι αν δίνει κίνητρα η Μέρκελ), αν δεν συνειδητοποιήσουν και δεν αποδεχτούν χωρίς όρους τις δυσκολίες του ρόλου τους οι γονείς, δεν πρόκειται να βρουν κίνητρα αλλού για να κάνουν περισσότερα παιδιά.

Επομένως είναι λάθος η λογική «αφού έκανες τρία, κάνε κι ακόμη ένα, εσύ δεν καταλαβαίνεις τίποτα». Κάθε παιδί που προστίθεται είναι επιπλέον φροντίδα και πολλή κούραση, αλλά το ξέρω και είμαι αποφασισμένη, αν και πολύ κουρασμένη. Αν είμαι συνειδητοποιημένη η κούραση ξεπερνιέται. Καλύτερα να είσαι ήρεμος επειδή ξέρεις ότι είναι δύσκολο και το αποδέχεσαι, παρά να αγωνιάς καθημερινά για κάτι το οποίο μπορεί να γίνει δύσκολο και δε θέλεις να είναι έτσι, τότε σίγουρα θα γίνει δύσκολο και θα σε πειράζει.

Αυτά τα ολίγα, ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου άσχετα ότι μπορεί να μη συμφωνούν όλοι μαζί μου.

Νομίζω αυτό είναι το κλειδί, να είναι η μάνα κυρίως συνειδητοποιημένη για το επόμενο παιδί και να ξέρει τι να περιμένει...Στο 4ο ακριβώς επειδή το ήθελα τόοοοοοσο πολύ δεν με κουράζει τίποτα σε σχέση με τα παιδιά.Τρέχω και χαίρομαι πώς να το πω αλλιώς...Με κουράζουν ψυχολογικά άλλα πράγματα, αλλά προσπαθώ να συνέρχομαι πάντα με το Θεό πλάι μου...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα μανες-κουραγιο, ελπιζω να ειστε ολες καλα! Ειδικα η Ιωαννα, περαστικα πολλα κ υπομονη.. Marouskaki πολυ σωστα τα λογια της ομιλιας που ακουσες. Fama ελπιζω να τα καταφερεις να τον πεισεις, ο δικος μου ποτε δεν μου το πεταξε για 4ο παιδι για να το παρει πισω, απλα δεν θελει και τελος.. Σιγα σιγα προσπαθω να εκλογικευσω κι εγω την επιθυμια μου για παιδι, δηλ. ποσο δυσκολα θα ειναι, για να μπορεσω να δεχτω την δικη του αρνηση.. Λενα 14 κι εγω μια απο τα ιδια, ειναι στιγμες που αναπολω το παλιο μας δεσιμο, τοτε που πινανε νερο στο ονομα μας, χαχαχα... Αλλα οι ανθρωποι κουραζονται με τα χρονια και θεωρουν ο ενας τον αλλον δεδομενο, δεν θα επρεπε ομως.. Θελει αγωνα για να κρατηθει μια σχεση ζωντανη, ολοι το παλευουμε νομιζω.. Αντε καιρο εχει να ακουστει για εγκυμοσυνη εδω μεσα, θα κανει καμια την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...