Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανουλες.. Χαθηκα, λιγο οι διακοπες, λιγο οι υποχρεωσεις.. Ευχαριστα δεν εχω να ανακοινωσω φυσικα.. Ο συζυγος ειναι καθετα αρνητικος, τοσο που απογοητευτηκα.. Καναμε αρκετη συζητηση για το θεμα και το μονο που καταλαβα ειναι οτι δεν προκειται να συμφωνησει ποτε! Ουτε ειμαστε στην κατηγορια φυσικη αντισυλληψη για να συμβει απο μονο του.. Οποτε με βλεπω οριστικα και αμετακλητα τριτεκνη! Μακαρι να μπορουσα να συγχρονιστω με καποια απο σας κοριτσια η εστω και τελευταια των μοικανων, δεν με πειραζει.. Αχ αυτη η επιθυμια για μωρο, οσο την αρνεισαι τοσο φουντωνει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημερα κοπελιες χααθηκαμε....αντε ανασκουμποθειτε σηκωστε τα μανικια την Παρασκευη ξεκιναμε:rolleyes::rolleyes::rolleyes:Παει κ αυτο το καλοκαιρι!

Λεχονες τι κανετε;Απο βραδυνο υπνο πως τα πατε;Ιωαννα πως πας;πως την εβγαλες με τις ζεστες;

Ζακουλα υπομονη και προσευχη.Μην δειχνεις πολυ οτι χαλιεσε.Καμια φορα οσο πιεζουμε καταστασεις αυτες φευγουν απο μας πιο μακρια.Ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπετε;Εγω σαρανταρισα κ με τρωει κ αυτο (λιγοστευουν οι πιθανοτητες).Ασε που μετα την αποξηση η περιοδος αλα ντα αλα.

Οι υπολοιπες κοριτσια που ειστε;

 

Ευχομαι να παιρνατε ολες ομορφα!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα γλυκές μανούλες...Πίσω στη βάση μας κι εμείς περιμένοντας (αμήν και πότε) το άνοιγμα των σχολείων...

Δεν μπορώ να πώ ότι πέρασα πολύ καλά το καλοκαίρι πέρα από μια εκδρομούλα που πήγαμε οικογενειακώς την προηγούμενη βδομάδα (μόνοι μακριά από όλους) και ήταν πολύ όμορφα.

Πέρα απ΄ αυτό δεν έχω τίποτα νεότερο να σας πω καθώς τον σύζυγο δεν τον έπεισα, αφήστε που αναθεωρώ κι εγώ σιγά σιγά...!!!Νιώθω πως ήρθε η ώρα να πιάσω ξανά δουλειά κι επειδή αυτό το βλέπω δύσκολο, εναλλακτικά θα ήθελα να ξεκινήσω κάποιο χόμπυ..

Καλή αρχή λοιπόν στα βλαστάρια μας, και καλό κουράγιο σε όλες τις μανούλες..

Φιλιά σε όλες και...ειλικρινά μου λείψατε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια!

 

Μην απογοητευεστε με τους συζύγους..άλλωστε αυτό είναι και το θέμα της ομάδας μας εδώ...υπομονή και όλα θα γίνουν ;)

Ούτε με την ηλικία!...στα 40 μια χαρά είμαστε οι γυναίκες!..

 

Εμεις 2 μηνών πια...ΠΟΛΥ κουραση κορίτσια!

πιο πολύ από όλες τις γέννες..μαλλον το ότι ήταν καλοκαίρι και ήταν όλα σπίτι ..δεν είνια καλό τελικά! ευτυχώς που έχει έρθει η μαμά μου ..αλλιως θα ήμουν κάτω από υπερκόπωση..(όχι ότι τώρα δεν είμαι ..χαχα)

 

 

Τα έλεγα όλα αυτά σε μια φίλη και μου λέει ..''ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν πρέπει να κάνεις άλλο παιδί ε?'''

 

Και παρόλο που τώρα όντως μοιάζει τρελό...της λέω...''Ναι δεν πρέπει να κάνω άλλο παιδί καλοκαίρι..'' χαχα ..ε..μα ..τι να πω με πιάνει η αντίδραση όταν μου το λένε ..αν και μάλλον δεν θα την πάλευα με άλλο ένα..

 

Πάντως σας διαβάζω όλες..αλλά είμαι μεταξύ υπνου και ξύπνιου ...

.αχ ο χαμένος ύπνος δεν αναπληρώνεται κορίτσια!!!

 

 

φιλια σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες! ΜΑΜΑ ΛΕΝΑ ειμαι η μεγαλυτερη του θεματος, σε λιγο κλεινω τα 43! Περιττο να πω οτι αυτο δεν με πτοει, αλλα να οπως λετε οι πιθανοτητες μειωνονται.. Και εμενα ο κυκλος μου ειναι εντελως ακαταστατος, ειδικα τα τελευταια χρονια. Το πεισμα μας εμεινε νομιζω και η πιστη στον Θεο, γιατι εμενα η προσπαθεια να πεισω μου τελειωσε.. MAMA AGA υπομονη σε λιγο αρχιζουν τα σχολεια. Και σε ολες τις μανουλες και τα παιδακια τους καλη σχολικη χρονια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα και από εμενα...ειχα καιρο να μπω...δεν είμαι στα πολύ καλα μου.για την ακριβεια με εχει πιασει ένα τεραστιο παραπονο.ειμαι με την κοιλια μεχρι περα (κανω τεράστιες κοιλιες γενικα), τα παιδια ακομα στο σπιτι (νευρα κροσσια), το εσπα δεν εχει ορισει σχολεια οποτε περιμενουμε, ο αντρας μου ξεκινησε τις δουλειες του και είμαι ολη ημερα μονη μου, εν τω μεταξυ ενώ θελω να κατεβω στο γραφειο μου (καθοτι δικηγόρος) δεν εχω κανεναν να μου κρατησει τα παιδια κ ο αντρας μου ουτε καν ρωτάει αν καποια μερα θελω να τα κρατησει εκεινος για να πεταχτω, και η μανα μου η οποια γυρισε προχθες από το χωριο, εχει ένα σωρο άλλες δουλειες εκτος από το να ερθει σπιτι μου.Και πριν από λιγο μου λεει το κορυφαιο στο τηλ: να ερθω την παρασκευη να παρω τα παιδια και να τα παρεις την άλλη μερα;;αλλα όχι δε μπορω, σαββατο εχει λαικη, κυριακη γιορταζει η εκκλησια κ θελω να παω... Τι να της πεις τωρα...είμαι και με ψυξη 2 ημερες και υποφερω σε ο,τι και να κανω αλλα ολοι το χαβα τους..οχι ότι ειχα ποτε απαιτησεις να αλλαζουν οι αλλοι το πρόγραμμα τους για μενα, αλλα μη με δουλευουν κ ολας...΄Σας πηρα μονότερμα κ ουτε τα νεα σας δε ρωτησα...είναι και οι ορμονες και θελω να κλαιω συνεχεια..και οσο δε θελω να δινω δικαιώματα ότι κουράζομαι (γιατι θα αρχισουν τα :εμ εσυ ηθελες τοσα παιδια) τοσο περισσοτερο καταβάλλομαι και δεν εχω κουραγιο ουτε στο τηλ. να μιλησω.....ουφ αυτά

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα για σενα ηταν.. Καταρχην καλημερα κ μην στεναχωριεσαι! Ολα θα γινουν σιγα σιγα.. Οσο για την βοηθεια μην περιμενεις οι αλλοι να μαντευουν, ζητα την εσυ! Και μην πικραινεσαι για την μαμα σου, απλα δωσε της να καταλαβει ποσο την χρειαζεσαι.. Εσυ προεχεις τωρα με 3 μικρα και ενα στην κοιλια.. Αχ ποσο σε καταλαβαινω, κρατα γερα κ κανε υπομονη κ το μικρακι σου θα σε ανταμειψει! πολλα φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ιωάννα ζήτα βοήθεια!!

 

και εγώ όλο ξεκουραστη έδειχνα στους άλλους..γιατι σκεφτόμουν όπως λες

πως θα μου πουν ''τι τα ήθελε τόσα παιδιά'' ..και κάποιοι κακεντρεχής χαίρονταν κιολας ότι κουραζόμουν..

αλλά έφτασα στο άλλο άκρο..να ξεπεράσω τα όρια της κουρασής μου και τωρα είμαι πραγματικά πτώμα!

Επειδή θέλουμε παιδιά δεν σημαίνει πως κανείς δεν πρέπει να μας βοηθάει κιόλας...(αργα το κατάλαβα εγω βέβαια..)

 

όσο για την ψυχολογια ..και αυτη από εκεί προέρχεται...δεν θες να ''πιέσεις '' τους άλλους γιατι αισθάνεσαι πως τα παιδιά εσύ τα ήθελες ..οπότε ''τραβάς και το κουπί '' τωρα...

 

Δεν είναι έτσι...

 

 

ωχ τα λεω όλα αυτά όντας πτώμα στην κούραση..και αφού από την αϋπνία με πονάει πλάτη..μέση..πόδια..κλείνουν τα μάτια μου κλπ...χαχαχα :)

 

μόλις όμως σου γελάσει το μωράκι θα τα ξεχάσει ΄ολα!!

 

 

Οσο για τα σχολεία ..εγω Δεν θέλω να αρχίσουν γιατι αρχίζει και το διάβασμα...άρα πάλι δεν θα προλαβαίνω!!!!χιχι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μανουλες.. Χαθηκα, λιγο οι διακοπες, λιγο οι υποχρεωσεις.. Ευχαριστα δεν εχω να ανακοινωσω φυσικα.. Ο συζυγος ειναι καθετα αρνητικος, τοσο που απογοητευτηκα.. Καναμε αρκετη συζητηση για το θεμα και το μονο που καταλαβα ειναι οτι δεν προκειται να συμφωνησει ποτε! Ουτε ειμαστε στην κατηγορια φυσικη αντισυλληψη για να συμβει απο μονο του.. Οποτε με βλεπω οριστικα και αμετακλητα τριτεκνη! Μακαρι να μπορουσα να συγχρονιστω με καποια απο σας κοριτσια η εστω και τελευταια των μοικανων, δεν με πειραζει.. Αχ αυτη η επιθυμια για μωρο, οσο την αρνεισαι τοσο φουντωνει..

Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος κοριτσάκι, μια φορά χρειάζεται μόνο...Άστο στα χέρια του Θεού μανάρι μου, εγώ έτσι έλεγα στον άντρα μου, δεν πα να μη θέλεις?Άμα θέλει ο Θεός θα το στείλει, όπως κι έκανε!:wink:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λενάκια, καλή σχολική χρονιά στα καμάρια σας!Και σε όλα τα παιδάκια μας φυσικά!Αφήστε στην άκρη το θέμα μωράκι κι Αυτός που ξέρει τι πρέπει στην καθεμιά μας θα φροντίσει δεόντως!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα και από εμενα...ειχα καιρο να μπω...δεν είμαι στα πολύ καλα μου.για την ακριβεια με εχει πιασει ένα τεραστιο παραπονο.ειμαι με την κοιλια μεχρι περα (κανω τεράστιες κοιλιες γενικα), τα παιδια ακομα στο σπιτι (νευρα κροσσια), το εσπα δεν εχει ορισει σχολεια οποτε περιμενουμε, ο αντρας μου ξεκινησε τις δουλειες του και είμαι ολη ημερα μονη μου, εν τω μεταξυ ενώ θελω να κατεβω στο γραφειο μου (καθοτι δικηγόρος) δεν εχω κανεναν να μου κρατησει τα παιδια κ ο αντρας μου ουτε καν ρωτάει αν καποια μερα θελω να τα κρατησει εκεινος για να πεταχτω, και η μανα μου η οποια γυρισε προχθες από το χωριο, εχει ένα σωρο άλλες δουλειες εκτος από το να ερθει σπιτι μου.Και πριν από λιγο μου λεει το κορυφαιο στο τηλ: να ερθω την παρασκευη να παρω τα παιδια και να τα παρεις την άλλη μερα;;αλλα όχι δε μπορω, σαββατο εχει λαικη, κυριακη γιορταζει η εκκλησια κ θελω να παω... Τι να της πεις τωρα...είμαι και με ψυξη 2 ημερες και υποφερω σε ο,τι και να κανω αλλα ολοι το χαβα τους..οχι ότι ειχα ποτε απαιτησεις να αλλαζουν οι αλλοι το πρόγραμμα τους για μενα, αλλα μη με δουλευουν κ ολας...΄Σας πηρα μονότερμα κ ουτε τα νεα σας δε ρωτησα...είναι και οι ορμονες και θελω να κλαιω συνεχεια..και οσο δε θελω να δινω δικαιώματα ότι κουράζομαι (γιατι θα αρχισουν τα :εμ εσυ ηθελες τοσα παιδια) τοσο περισσοτερο καταβάλλομαι και δεν εχω κουραγιο ουτε στο τηλ. να μιλησω.....ουφ αυτά

Δε νομίζω να υπάρχει μανούλα να μην έχει νιώσει από τη μια αυτό το παράπονο ότι κανελις δεν την καταλαβαινει κι από την άλλη το άγχος ότι δεν πρέπει να δείχνει κουρασμένη γιατί ...εμ τι τα ήθελε τα παιδιά αφού δεν αντέχει??Λες κι εμείς δεν είμαστε άνθρωποι με ορισμένες αντοχές, εμείς είμαστε οι superwomen και δεν κουραζόμαστε ποτέ!Η μαμα-άγκα κομμάτια με τα 5 εσύ κομμάτια έγκυος συν τα τρία...Εγώ αντέχω ακόμη χαχα.Η αλήθεια είναι ότι ένιωθα πιο κουρασμένη ως έγκυος παρά τώρα που ελευθερώθηκα (πραγματικά ελευθερώθηκα όμως!!πίκρα η προχωρημένη εγκυμοσύνη το καλοκαίρι)...Ο Αύγουστος με πέθανε με όλα τα αγόρια σπίτι αλλά νομίζω ότι ήταν καλύτερα για τους λόγους που μου είχατε πει.Τα παιδιά ξυπνούσαν όποτε ήθελαν κι ήμασταν πιο χαλαρά και χθες σαραντίσαμε οπότε σήμερα που ξεκινάμε τα σχολεία έχουμε ήδη βρει ένα ρυθμό με το μωράκι μας...Ιωάννα μου, όπως το μωρό αν δεν κλάψει δε θα φάει...έτσι κι εσύ, αν δε ζητήσεις βοήθεια δεθα πάρεις.Όπως ξαναείπαμε οι περισσότεροι παπούδογιαγιάδες κοιτούν τη βόλεψή τους! Μαμα-άγκα, γίνατε ήδη δυο μηνών!!Ευτυχώς έχεις τη μανούλα ακόμη εκεί!Κοίτα να γεμίσετε κατάψυξη φαγητά για όταν φύγει χαχα!Εμείς χθες πήραμε την ευχούλα οπότε αρχίσαμε να κυκλοφορούμε στον κόσμο κι είμαι πολύ πολύ χαρούμενη!Άντε, με το καλό στον αγιασμό σήμερα!Καλή σχολική χρονιά σε όλες γλυκιές μου!:D:D:D:D

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κορίτσια μου!

Χίλια μπράβο στις πολυτεκνούλες μας-Μαρουσκάκι και μαμα άγκα! Φαντάζομαι ότι 4-5 παιδιά,παλεύονται κάπως, αλλά όταν το ένα είναι βρέφος.. ζόρικα τα πράγματα! Υγεία και δύναμη να έχετε για να τα καταφέρνετε και να ξαναβρείτε το ρυθμό σας γρήγορα!

Ιωάννα μου, κουράγιο! Είναι δύσκολα στην εγκυμοσύνη, έχεις δίκιο. Δε θα είσαι όμως για πάντα με την κοιλιά μέχρι πέρα! Θα δεις το περιεχόμενο και θ ανταμοιφθείς!;) Για τη βοήθεια καλά τα λένε τα κορίτσια, αν και σε καταλαβαίνω,κι εγώ είμαι τύπος που δυσκολεύομαι να ζητήσω.

Λένες και ζακουλα, καλή χρονιά στα παιδάκια σας και μακάρι φέτος να έχετε υπέροχα, αναπάντεχα νέα!

 

Εμείς είμαστε καλύτερα από ποτέ με τ αγόρια μου. Ο μεσαίος έχει ηρεμήσει πολύυυ και ο μικρός χρόνισε,οπότε ξεφύγαμε από τη δύσκολη φάση του μωρού. Καλά,ο μεγάλος είναι ο βοηθός μου.. Είμαστε και πιο ανεξάρτητοι πλέον, μπορώ να τους πάρω και να πάω οπουδήποτε μαζί τους. Το μόνο ζόρικο είναι ότι άρχισε να περπατάει το μικρό κι έχει μεγάλο ενθουσιασμό να πιάσει τα πάντα και να σκαρφαλώσει παντού! Οπότε, τρέχουμε.Ευτυχώς έχω και τους άλλους δύο και με ειδοποιούν αν γίνεται κάτι επικίνδυνο που δεν έχω δει.;)

Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω...

( αν και ίσως δεν θα έπρεπε σε αυτό το θέμα που είναι κατεξοχήν αισιόδοξο..)

ότι τα 5 παιδιά αυτή την στιγμή μοιάζουν πάααααααααααρα πολλά..

Δεν την παλεύω κορίτσια...Μάλλον δεν είμαι άξια να κάνω και άλλα στο μέλλον...

δεν ξέρω πως θα βγει ο χειμώνας..

και φυσικά το μωράκι είναι πολύ ήσυχο και 'ήρεμο..και όμως πάλι...

είμαι στα όρια υπερκόπωσης..και ακόμη έχω λίγη βοήθεια..από τον άλλο μήνα

....μπππππππππρρρρρρρρ μόνη :(

δεν έχω όρεξη ούτε να συζητήσω .....ούτε να προσευχηθώ για λίγη

Θεία φώτιση και βοήθεια..

οπότε όποια μπορεί ας με θυμηθεί στην προσευχή της..

Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου κοπέλα, μην ξεχνάς, εσύ είσαι η αρχηγός μας!;)

 

Όλοι δικαιούνται στιγμές αδυναμίας, πόσο μάλλον αυτή τη στιγμή που είσαι πολύτεκνη και λεχώνα! Μια φίλη μου επίσης λεχώνα, είναι στα όρια της υπερκόπωσης και είναι το πρώτο της.. Θέλω να πω κορίτσι μου πως εσύ έχεις κάνει την υπέρβαση και φυσικά δε θα είναι εύκολο, κυρίως στην αρχή, όμως θα στρώσουν τα πράγματα, θα δεις. Λίγο χρόνο χρειάζεσαι να βρεις και πάλι το ρυθμό και τη δύναμή σου!

 

Άκου και το άλλο.. Ο γιος μου στην κατασκήνωση είχε ένα φίλο με 11 αδέρφια κι έναν ακόμη, που η μαμά του περίμενε το ......16ο!!! Σ έστειλα; :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε; Καλή σχολική χρονιά στα παιδάκια μας με υγεία και δύναμη! Marouskaki να σας ζήσει ο μπεμπούλης σας! Να είναι γερός και ευλογημένος! Εύχομαι στα κορίτσια που επιθυμούν ένα παιδάκι να τους το χαρίσει ο Θεός σύντομα. Γυρίσαμε και εμείς την προηγούμενη εβδομάδα από διακοπές και τώρα στα δύσκολα.. σχολεία για τα μεγάλα, επιλογή baby sitter για τα μικρά, δουλειά εγώ.. Και το ξενύχτι με το μικρό, παρʼ όλο που χρόνισε, καλά κρατεί. Να δούμε πως θα σηκώνομαι το πρωί σε λίγες εβδομάδες που αρχίζω δουλειά.. Και ήταν μια χαρά το πρόγραμμά του μέχρι 7 μηνών, μετά χάλασε. Και εγώ mama- aga έχω κουραστεί πολύ. Και ενώ όταν γέννησα το τέταρτο σκεφτόμουνα σύντομα και για πέμπτο τώρα το έχω αποκλείσει.. Κουράγιο και δύναμη σε όλες μας !!

Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω...

( αν και ίσως δεν θα έπρεπε σε αυτό το θέμα που είναι κατεξοχήν αισιόδοξο..)

ότι τα 5 παιδιά αυτή την στιγμή μοιάζουν πάααααααααααρα πολλά..

Δεν την παλεύω κορίτσια...Μάλλον δεν είμαι άξια να κάνω και άλλα στο μέλλον...

δεν ξέρω πως θα βγει ο χειμώνας..

και φυσικά το μωράκι είναι πολύ ήσυχο και 'ήρεμο..και όμως πάλι...

είμαι στα όρια υπερκόπωσης..και ακόμη έχω λίγη βοήθεια..από τον άλλο μήνα

....μπππππππππρρρρρρρρ μόνη :(

δεν έχω όρεξη ούτε να συζητήσω .....ούτε να προσευχηθώ για λίγη

Θεία φώτιση και βοήθεια..

οπότε όποια μπορεί ας με θυμηθεί στην προσευχή της..

 

Δε θέλω τέτοια, όχι από σένα που δίνεις κουράγιο σε όλες μας!Πιστεύεις ότι όλες οι πολύτεκνες μανούλες δε σκέφτηκαν κάποια στιγμή όπως εσύ?Κάνεις το σταυρό σου και συνεχίζεις απλώς...Τώρα ανοιξανε και τα σχολεία και σου ήρθε απότομα...Κι εγώ νιώθω να φεύγουν οι μέρες χωρίς να καταλάβω πότε είναι μέρα και για πότε νυχτώνει...Θα μπεις σε σειρά σιγά σιγά..Μην ξανακούσω ότι δεν είσαι άξια για άλλο παιδί....

Καλό βράδυ, πάω να ξεραθώ αφού κοιμήθηκε κι ο τελευταίος!:mrgreen:

Μαράκι, καλή αρχή στη δουλίτσα, καλή σχολική χρονιά στα παιδάκια σου!

Φιλιά σε όλες!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύω κορίτσια...Μάλλον δεν είμαι άξια να κάνω και άλλα στο μέλλον...

 

Αυτό μην το σκέφτεσαι. Κοίτα να βγάλεις τη σημερινή μέρα τα παιδιά που έχεις. Και το αν θα κάνεις άλλα παιδιά δεν είναι θέμα αξίας δικής σου. Αυτές οι σκέψεις σου κλέβουν δυνάμεις και δεν είσαι για σπατάλη δυνάμεων.

 

Καλή δύναμη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια μου? Σε τι φαση ειστε, προσαρμοστηκατε στα σχολεια? Οι νεες μανουλες, οι εγκυμονουσες? Εγω προσπαθω να κρατησω δυναμεις για τον χειμωνα που ερχεται-ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι τερμα το καλοκαιρι-και κανω διαφορες σκεψεις.. 1ο γιατι απο ολες τις φιλες κ γνωστες μονο εγω επιθυμω διακαως κι αλλο παιδι ενω ολες εχουν 'κλεισει' και 2ο πως συνδεεται αυτη η επιθυμια με τις δικες μου εικονες ζωης αφου ειμαστε μονο 2 αδελφια, ουτε καποιος συγγενης ηταν πολυτεκνος.. Εσεις προερχεστε απο πολυτεκνες οικογενειες?

Link to comment
Share on other sites

πως συνδεεται αυτη η επιθυμια με τις δικες μου εικονες ζωης αφου ειμαστε μονο 2 αδελφια, ουτε καποιος συγγενης ηταν πολυτεκνος.. Εσεις προερχεστε απο πολυτεκνες οικογενειες?

 

Κι εμείς δύο αδέρφια ήμασταν, κι ο άντρας μου το ίδιο. Δεν ξέρω γιατί, αλλά μας είχε κολλήσει από πολύ νωρίς και στους δυο να κάνουμε τρία. Με τα αδέρφια μας ήμασταν αγαπημένοι, αλλά θα ήθελα να ήμασταν λίγο περισσότεροι στο τραπέζι. Ίσως γι΄αυτό. Ίσως και γιατί ήθελα να αποδείξω στον εαυτό μου ότι είναι και τώρα δυνατό να βγεις από τα συνηθισμένα. Πάντα με εκνεύριζε η στάση "τι καλά που ήταν παλιά, τώρα δεν γίνονται αυτά τα πράγματα".

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια μου? Σε τι φαση ειστε, προσαρμοστηκατε στα σχολεια? Οι νεες μανουλες, οι εγκυμονουσες? Εγω προσπαθω να κρατησω δυναμεις για τον χειμωνα που ερχεται-ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι τερμα το καλοκαιρι-και κανω διαφορες σκεψεις.. 1ο γιατι απο ολες τις φιλες κ γνωστες μονο εγω επιθυμω διακαως κι αλλο παιδι ενω ολες εχουν 'κλεισει' και 2ο πως συνδεεται αυτη η επιθυμια με τις δικες μου εικονες ζωης αφου ειμαστε μονο 2 αδελφια, ουτε καποιος συγγενης ηταν πολυτεκνος.. Εσεις προερχεστε απο πολυτεκνες οικογενειες?

 

Eγώ μια αδερφή έχω...Από τις αρχές του έγγαμου βίου μου ήθελα να κάνω τρία παιδιά...Κάποια στιγμή ήρθε η ανάγκη και για τέταρτο...Έτσι απλά...Τώρα νιώθω ολοκληρωμένη, χόρτασα κοιλίτσα, εγκυμοσύνες κλπ...Τώρα ανατροφή σωστών ανθρώπων, αυτό με νοιάζει!Καλημέρα!:P:p:p:p Α, κι ο σύζυγος μια αδερφή έχει...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω είμαι μοναχοπαιδι και ο συζυγος 4...ηθελα λοιπον μεγαλη οικογενεια και πολλα παιδακια (ιδανικα 3) αλλα δεν ξερω τι επαθα στην πορεια και λιγουρευτηκα και άλλο! ο αντρας μου ηθελε και αυτος 3-4, βεβαια στα 2 ηθελε να κανουμε παυση για 4-5 χρονια αλλα ο τριτος ηρθε οσο ο δευτερος ηταν 3 μηνων οποτε η δηλωση παρεμεινε δηλωση ;) παντως κορίτσια αληθεια, με πιανει απελπισια μερικες φορες πώς θα τα καταφερω και με τη γεννα, και με την αναρρωση και με το μετα........ σας φιλω

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω είμαι μοναχοπαιδι και ο συζυγος 4...ηθελα λοιπον μεγαλη οικογενεια και πολλα παιδακια (ιδανικα 3) αλλα δεν ξερω τι επαθα στην πορεια και λιγουρευτηκα και άλλο! ο αντρας μου ηθελε και αυτος 3-4, βεβαια στα 2 ηθελε να κανουμε παυση για 4-5 χρονια αλλα ο τριτος ηρθε οσο ο δευτερος ηταν 3 μηνων οποτε η δηλωση παρεμεινε δηλωση ;) παντως κορίτσια αληθεια, με πιανει απελπισια μερικες φορες πώς θα τα καταφερω και με τη γεννα, και με την αναρρωση και με το μετα........ σας φιλω

Όπως σε πιάνει η απελπισία έτσι να σε αφήνει κορίτσι!;)

Όλα θα μπουν σε σειρά σιγά σιγά!

Κορίτσια, την Κυριακή γίνεται από το σύλλογο πολυτέκνων εδώ βράβευση των νέων πολυτέκνων μαμάδων και μαντέψτε ποια γνωστή σας βραβεύεται χαχα!!:oops::oops::oops::oops:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω καμια δεν ειχε πολλα αδελφια, χαιρομαι που υπαρχει η επιθυμια για πολλα παιδακια ακομα και χωρις αντιστοιχα βιωματα! Ιωαννα μην χανεις το κουραγιο σου, θα τα καταφερεις, λιγο δυσκολα βεβαια, αλλα οι δυναμεις που κρυβουμε μεσα μας ειναι απιστευτες.. Μαρουσκακι συγχαρητηρια και ευχομαι παντα να αναγνωριζεται η αξια σου κυριως απο οσους αγαπας!

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε marouskaki!!! τι λες τωρα!αυτα είναι.... τι ωραια που θα ηταν να γινόντουσαν και εδώ τετοια ωραια πραγματα (σε αντιπαραβολή με τα σχολια τυπου: δεν εχετε τηλεοραση; μηπως είναι πολλα;κτλ...) παντως, μεταξυ μας, αν 2-3 ακομα από εδωμεσα γινουν και αυτές πολυτεκνες, πρεπει να σου απονείμουμε κ εμεις κατι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !

Δυστυχως, σε αυτή την εγκυμοσυνη, βιωνω και άλλο δυσαρεστο γεγονος, την απωλεια ενός συγγενούς μου σχετικα αιφνιδίως.... πραγματικα όμως, να ναι ελάχιστες οι ωρες που εχω απολαυσει την κατασταση μου...

σας φιλω

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...