Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές


Recommended Posts

πω πω κοριτσια απο περιβαλλον ειναι χαλια μια φορα χρειαστηκε να παω και δεν ξαναπαταω...πλακα κανουμε,, οι νοσοκομες απαραδεκτες

..αλλά πληρώνεις 900 ευρώ γεννά και την αλλη μέρα φεύγεις. Εγω πλήρωσα περιπου 3000 σε άλλη κλινική για τρεις μέρες επιπλέον και οι νοσοκόμες ήταν ευγενικές (αλλά άσχετες με το θέμα του θηλασμού που με ενδιέφερε) τι κατάλαβα? Αν ο γιατρός μου συνεργάζονταν με το Γαληνό θα προτιμούσα να δώσω 900 και με τα άλλα να πάω Καραιβική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 618
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα στο διαβαλκανικο και το δευτερο εκει θα το γεννησω γιατι ηταν ολα αψογα,οι μαιες ηταν ευγενικοτατες το φαγητο πολυ καλο και ολα ηταν πεντακαθαρα το μονο κακο ηταν οτι οι καθαριστριες εμπαιναν απο τις επτα το πρωι στο δωματιο και μας ξυπνουσαν.οσο για το τρικλινο γιατι ολοι θελουνε τρικλινο την κοπελα στο απεναντι κρεβατι την ειχαν 2 βραδιες σε δικλινο και της το χρεωσανε για τρικλινο. :!:

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει ο γιατρός σου να γεννάει εκεί, παίζει βέβαια θέμα και με τις εφημεριες κλπ π.αν γεννας με προγραμματισμενη καισαρικη ούτε γάτα ούτε ζημιά...πάντως το Παπαγεωργίου δεν παίζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμένα μου αρέσει το Παπαγεωργίου και το έχω ξαναπεί νομίζω.

Έμαθα προχθές οτι εφημερεύει κάθε Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή ενώ το Ιπποκράτειο τις υπόλοιπες μέρες τις εβδομάδας.Οπότε είναι μάλλον οτι σου τύχει.Σε αυτή την περίπτωση,που δεν έχεις γιατρό εκεί σε αναλαμβάνει ο εφημερεύων ιατρός.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται στην περίπτωση που θες να γεννήσεις οπωσδήποτε εκεί..Πρέπει να βρεις έναν γιατρό που να συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου?Και πας εκεί άσχετα αν εφημερεύει ή όχι?

Δηλαδή η δική μου γιατρός που δεν συνεργάζεται,θα πρέπει να ψάξω για άλλο γιατρό...??Ξέρει καμιά?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα,το Παπαγεωργίου εφημερεύει 1 μέρα,3 μερες μετα το Ιπποκράτειο,και πάει έτσι,δηλ.πχ.Δευτέρα Παπαγεωργίου,έπειτα πάλι Παρασκευή,έπειταΤρίτη κλπ.

 

στείλε μου πμ με τυχόν ερωτήσεις σου,γέννησα εκεί τον Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites

athina-m τι μου θύμησες :)

 

Εγω γεννησα στο Γενεσις και όλα ηταν αψογα (εμεινα σε δικλινο β΄).

 

Οι καθαριστριες δεν μπαινουν μονο στις 7 το πρωι για την "γενικη" καθαριοτητα που λεμε αλλα μπαινουν και όλο το βραδυ για το wc (αδειαζουν τον καδο, ψιλοσφουγγαριζουν κτλ).

Εγω ημουν ξυπνια όλη την νύχτα απο τις διαφορες σκεψεις που εκανα και τις παρακολουθουσα: μια οι καθαριστριες και μια οι μαιες ποτε για θερμομετρηση και ποτε για πιεσομετρο.

 

Το καλύτερο όμως ηταν το αυστηρο επισκεπτηριο. Εγω δεν θελω πολύ κόσμο, ειδικά στην κατασταση που είσαι μετα την γέννα με τα αιματα και τους πόνους, όποτε όταν ερχοταν η ωρα του θηλασμου οι μαιες άδειαζαν τους οροφους σε χρονο dt !!!

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ποσο μας ειχε κοστισει, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι το φαγητο ειναι ΑΙΣΧΟΣ κ η καθαριοτητα ελλειπης...Και τα δυο μου παιδια εκει τα γεννησα.Λενε οτι εχει καλο προσωπικο.Δεν τρελλαθηκα κιολας.Αν ειχα επιλογη θα προτιμουσα να γεννησ καπου αλλου.Ισως Διαβαλκανικο.Η καθαριοτητα κ το φαητο ειναι σιγουρα καλυτερα..

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ?

ΕΙΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΗΣ?

 

 

 

 

 

ΕΜΑΣ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ 300 ΕΥΡΩ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΣΕ ΤΡΙΚΛΙΝΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ 5 ΒΡΑΔΙΕΣ (ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ) 1500 ΕΥΡΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 280 ΕΥΡΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. 180 ΕΥΡΩ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ (...). ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΕΙ Η mama mia ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ Η ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ... ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ ΧΟΡΤΑΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ. ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ - ΠΟΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΕΛΑΝΙΑΣΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΘΑ ΤΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ, ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το 2006 μου κόστισε περίπου 1500 ευρώ μαζί με παιδίατρό και αναισθησιολόγο (για φυσιολογικό τοκετό).Διαφωνώ για το θέμα καθαριότητα και φαγητό-εγώ τα βρήκα άψογα.Επίσης οι μαίες είναι ευγενέστατες,κατατοπισμένες και βοηθούν πολύ.Στο θέμα ταίσματος των μώρων,όποια βρει κλινική που τα φέρνουν 100% νηστικά να το πει και σε εμάς...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η καθεμιά κάνει τη δική της εμπειρία σε ότι αφορά κλινικές και νοσοκομεία.

Έχω ακούσει από κοπέλες ότι το Γένεσις το βρήκαν αίσχος κι από άλλες που είναι τελείως ικανοποιημένες...το ίδιο ισχύει για γενική, διαβαλκανικό κτλ.

Καθεμιά μας το ζει και το βλεπει διαφορετικά!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Για τη γενική κλινική ενώ πριν από χρόνια λέγανε καλά λόγια, τα τελευταία 3 χρόνια έχω ακούσει τα χειρότερα.

Πρόσφατα γέννησε εκεί μια φίλη και δεν έμεινε ευχαριστημένη.

Εγώ που την επισκέφθηκα δεν έμεινα και με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναμνησεις πριν ενος ετους.

Εμεις ειχαμε παει να δουμε το Διαβαλκανικο, και λογω τιμης ειχα αποφασισει οτι τηε γεννησω εκει.

Ελα ομως που οταν πηγα να με δει ο γυναικολογος μου την παρασκευη, λογω προεκλαμσιας εσπευσμενα με εστειλε για γεννα στο Γεννεσις.

Η εμπειρια μου ηταν πολυ καλη. θεωρω οτι ειναι η καλυτερη του ειδους της.

ειχα καρδιολογο,παθολογο, (λογω προεκλαμσιας και τρελης πιεσης εν ωρα καισαρικης) αναισθησιολογο, (και δεν μου τους χρεωσαν, οπως περιμεναμε, στο bill)

Εμπειρο προσωπικο, αψογη εξυπηρετηση, ειχα 2 κλινο, καθαριοτητα, οι νοσοκομες ερχονταν στο λεπτο.

Προτεινω ανεπιφιλακτα.

Στο 2ο παιδακι μου, σιγουρα θα ξαναπηγαινα

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites

αναισθησιολογο, (και δεν μου τους χρεωσαν, οπως περιμεναμε, στο bill)

ουτε εμένα φαινεται ο αναισθησιολόγος στο bill γιατι ήταν μαύρα -όπως εξάλλου πουθενά δεν φαίνεται να πλήρωσα γυναικολόγο.

Από τη στιγμή που χρεώνουν τα απλά παυσίπονα μου φαινεται λιγο απίθανο να μην χρέωνουν τον αναισθησιολόγο?

Link to comment
Share on other sites

Mia erothsh gia ths mamades pou gennisan sto diabalkaniko. Fantazomai oti dosane se oles dorean asfaleia gia ena xrono me dorean episkepseis stous paidiatrous. Exete paei katholou ta mora sas ekei? eisaste euxaristimenes apo tous paidiatrous?

 

Για τον μικρό μας εκαναν και εμας αυτή την ασφάλεια και για τον μεγαλο επιδη ηταν αδελφακι μας εκαναν μια αλλη ασφαλεια με επισκεψεις με 15 ευρω. Τα εχω παει πολλες φορες και τα δυο. Βεβαια μονο σε εκτακτες περιπτωσεις και οχι για τα προγραμματισμενα εμβολια. Δεν ξερω αν ειμαι ευχαριστημένη. Κάθε φορα μας βλεπει αλλος γιατρος οποτε δεν μπορω να κρινω. Απο την αλλη εχω ακουσει πολλα για το διαβαλκανικο και καλα και κακα. Δεν ξερω, δεν ειμαι σιγουρη. Αλλα παρολα αυτα με επεισε ο αντρας μου και σημερα μαλιστα εχουμε ραντεβου εκει για να τα κανουμε κανονικη ασφαλεια με επισκεψεις και περιθαλψη (στο διαβαλκανικο).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποια καλή κοπέλα να μου εξηγήσει τί είναι αυτή η ασφάλεια; Τί σου παρέχει; Αν αρρωστήσει π.χ. το μωρό το πηγαίνεις εκεί;

Όλες οι κλινικές της Θεσσαλονίκης το κάνουνε αυτό ή μόνο το διαβαλκανικό;γ

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki , to diabalkaniko sunergazete me mia asfalistiki kai exeis dorean aperioristes episkepseis stous paidiatrous tou diabalkanikou gia enan xrono. Mporeis akoma na tous peigeneis ta embolia kai na ta kanoun ekei. Nomizo oti mono to diabalkaniko to kanei auto. Apla den ksero kata poso oi goneis peigenoun ta paidia tous ekei afou einai pio boliko na exeis enan sugkekrimeno paidiatro pou erxete sto spiti kai gnorizei to paidi. Ego mia fora thn peiga sto diabalkaniko gia na thn metrisoune ktl... den mou aresei to oti kathe fora thn blepei diaforetikos paidiatros.

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki , to diabalkaniko sunergazete me mia asfalistiki kai exeis dorean aperioristes episkepseis stous paidiatrous tou diabalkanikou gia enan xrono. Mporeis akoma na tous peigeneis ta embolia kai na ta kanoun ekei. Nomizo oti mono to diabalkaniko to kanei auto. Apla den ksero kata poso oi goneis peigenoun ta paidia tous ekei afou einai pio boliko na exeis enan sugkekrimeno paidiatro pou erxete sto spiti kai gnorizei to paidi. Ego mia fora thn peiga sto diabalkaniko gia na thn metrisoune ktl... den mou aresei to oti kathe fora thn blepei diaforetikos paidiatros.

 

ααααααααααα τώρα κατάλαβα...

πιστεύω πως έχεις δίκαιο σ΄αυτό που λες...δηλ. ότι δεν σου αρέσει που κάθε φορά την βλέπει κι άλλος παιδίατρος :(:(:(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Mia erothsh gia ths mamades pou gennisan sto diabalkaniko. Fantazomai oti dosane se oles dorean asfaleia gia ena xrono me dorean episkepseis stous paidiatrous. Exete paei katholou ta mora sas ekei? eisaste euxaristimenes apo tous paidiatrous?

 

καλημερα Sophia D με πηρανε τηλ να παω για μια επισκεψη τριμηνου και καλα για να συνεχιστει η ασφαλεια. Μας ειχανε και περιμεναμε μιση ωρα τουλαχιστον ειχαμε ραντεβου στις 14:00 και μας φωναξανε στις 14:40 μπηκαμε στον θαλαμο ηταν μια παιδιατρος 30 ετων το μωρο το εξετασε σε 2 λεπτα και μετα μας εκανε ερωτησεις.(οταν πηγαμε καταλαβα οτι το διαβαλκανικο δεν ειχε σχεση με την εξεταση αλλα η ασφαλεια LA VIE.Μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που πηγα.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο διαβαλκανικο γιατι ηταν ακομα καινουργιο το γεννεσης (μολις ειχε πρωτο ανοιξει) και η γιατρος μου δεν το διακυνδυνευε να γεννησω εκει. Εγω οντως ειχα πολυ δυσκολη γεννα και γεννησα τελικα με καισαρικη με μεγαλη επιπλοκη (ημουν στο χειρουργιο 3 ωρες) Κανονικα μεσα στην καισαρικη ειναι ο γιατρος σου και ακομα ενας χειρουργος. Σε εμενα ηταν 3 ( ευτυχως υπαρχαν απο τα αλλα τμηματα του νοσοκομειου) και χρειαστηκε να εχουμε και φιαλες αιμα...

Ειμαι της αποψης οτι σε μια κλινικη που δεν ειναι αποκλειστηκα και μονο μαιευτικη εισαι πιο σιγουρος οτι χρειαστει θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν.

Απο την αλλη τωρα για την ανεσης, οντως ψυγειο στο διαβαλκανικο δεν εχει ( κακο αυτο). Αλλα τα υπολοιπα ειναι καλα. Ρε κοριτσια σαμπως θα καθησουμε ολη μας τη ζωη εκει, 4-5 μερουλες μονο...

Link to comment
Share on other sites

Mia erothsh gia ths mamades pou gennisan sto diabalkaniko. Fantazomai oti dosane se oles dorean asfaleia gia ena xrono me dorean episkepseis stous paidiatrous. Exete paei katholou ta mora sas ekei? eisaste euxaristimenes apo tous paidiatrous?

 

καλημερα Sophia D με πηρανε τηλ να παω για μια επισκεψη τριμηνου και καλα για να συνεχιστει η ασφαλεια. Μας ειχανε και περιμεναμε μιση ωρα τουλαχιστον ειχαμε ραντεβου στις 14:00 και μας φωναξανε στις 14:40 μπηκαμε στον θαλαμο ηταν μια παιδιατρος 30 ετων το μωρο το εξετασε σε 2 λεπτα και μετα μας εκανε ερωτησεις.(οταν πηγαμε καταλαβα οτι το διαβαλκανικο δεν ειχε σχεση με την εξεταση αλλα η ασφαλεια LA VIE.Μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που πηγα.

 

Nai e? kala pou mou to ei pes giati kai emeis einai na pame thn alli ebdomada gia thn episkepsi triminou!

Link to comment
Share on other sites

γέννησα πριν 2 1/2 μήνες και μου άρεσε! μια χαρά ήταν και το φαγητό και η καθαριοτητα... και επίσης έριξα τρελους ύπνους!!

βέβαια μια φίλη που γέννησε 3 μέρες μετά από μένα δεν έμεινε και πολυ ευχαριστημενη...

 

τι να πω.. η καθεμια το βλέπει αλλιως μάλλον.

 

και από τιμή για δίκλινο με σαλόνι 1920,00 για καισαρική (5 νύχτες).

 

το μώρο μου το έφερναν πάντα χορτάτο αν και είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό.

αυτό ήταν το μόνο αρνητικό που έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...