Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΡΑΒΩΣΑΝ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είπα να σας γραψω τι μου συμβαίνει για να μου πειτε μια αντικειμενικη αποψη. . . προτου τρελλαθω!

Εχω μία κορουλα 3 μηνων!Όσο ήμουν εγκυος δεν ήθελα να ονοματίσουμε το μωρο έως ότου γεννηθει και είναι γερο!

Τα πεθερικα μου την ημέρα που γεννησα ήρθαν στο μαιευτηριο και ευχηθηκαν στον αντρα μου να μας ζησει η Κατερινουλα(το ονομα της πεθερας μου) και αυτος τους ειπε οτι δεν αποφασισαμε πως θα το βαφτισουμε και οτι το φωναζουμε μπεμπουλα! Ολα καλα!

Γυριζω σπιτι απο το μαιευτηριο και η πεθερα μου αφαντη!(μενουμε στην ιδια περιοχη!). της τηλεφωνει ο αντρας μου και βαζει τα κλαματα, με κατηγορει για διαφορα πραγματα και κλαψουριζει οτι δεν την αγαπαμε και δεν την θελουμε πια!

Εγω λαιχώνα και μονη με το μωρο, χωρις βοηθεια και ο αντρας μου να την κανακευει! Η αληθεια ειναι ότι με κατηγορουσε για βλακειες και για πραγματα που δεν ειχαν γινει οπως τα ελεγε αυτη! τεσπα! Ζηταει απο τον αντρα μου να της ζητησω συγνωμη αλλιώς δεν θα ερχοταν!(Δεν θα ερχοταν να με βοηθησει αλλα για επισκεψη!!!Βοηθεια δεν ειδα οσο ημουν εγκυος και χαλια αλλα ουτε κι όταν ημουν αρρωστη στο κρεβατι!)Με τα πολλά λεω να ριξω τα μουτρα μου να της πω συγνωμη για να μη στεναχωριεται ο αντρας μου!

Της τηλεφωνω και ακουσα τα χειροτερα!ότι ειμαι αγενης, αποτομη, δεν δειχνω σεβασμο και αλλα τετοια! Εγω της λεω συγνωμη αλλα δεν καταλαβα οτι εκανα κατι, της ελεγα οτι τα πραγματα δεν εγιναν οπως τα ελεγε, υποστηριζε οτι ειπα λογια που δεν ειχα πει ποτε κι εχω και μαρτυρες... και τελοσπαντων της ζηταω συγνωμη και οτι δεν εγινε κατι απο προθεση!απλα παρεξηγηθηκε!

Ολα αυτα για να καταληξει η συζητηση στο οτι δεν θελω να πω το παιδι Κατερινουλα και αυτο δειχνει οτι δεν σεβομαι και δεν εκτιμω την πεθερα μου!Μα δεν συζητησαμε με τον αντρα μου για το ονομα να λεω εγω... δεν χρειαζεται συζητηση να μου λεει αυτη! Υπαρχουν ηθη και εθιμα που πρεπει να σεβαστω να μου λεει! Κι οτι αυτη ονοματιζε τα παιδια της απ'τη κοιλια και εγω γιατι δεν θελω να δωσω το ονομα της;Να μην πολυλογω ολο το κακο για το ονομα!Της λεμε για να ησυχασουμε οτι αν δεν σαραντισει το παιδι δεν θα συζητησουμε!Ετσι ξεκιναει τις επισκεψεις κι ερχεται και βλεπει το εγγονακι της.. Βοηθεια καμια! ουτε το φλιτζανι με τον καφε δεν κουνουσε απ΄το τραπεζακι!Που ειναι ο πεθερος;;; Θα ερθει οταν σαραντησεις...μα γιατι αφου αυτος ερχοταν οσο αυτη μου κρατουσε μουτρα;;;καμια απαντηση!

Σαραντιζω με το καλο και ερχεται επισκεψη η πεθερουλα! Να φωναζουμε απο δω και περα το μωρο Κατερινουλα μου λεει!!! Δεν συζητησαμε ακομα της λεω!Ουτε να ρωτησει αν συζητησαμε, αυτονοητο σου λεει! Σκεφτεστε να δωσετε καποιο ασχετο; οχι της λεω η αποφαση ειναι του αντρα μου και στο δευτερο αποφασιζω εγω! ΣΟΚ! τα παιδια μου λεει παιρνουν τα ονοματα τους απο το σοι του αντρα αν γεννηθει κοριτσι το δευτερο να δωσεις οτι θες αλλα αν ειναι αγορι οχι!Σημειωταιον οτι ο πατερας μου εχει πεθανει 45 ετων οταν εγω ημουν 10 ετων και της λεω οτι στο δευτερο θα εδινα το ονομα του! Και τι εκανε ο πεθαμενος για να δωσεις το ονομα του μου λεει.. μεγαλωσε παιδια;Κι εγω μεσα μου να λεω τι να της απαντησω;Δεν ειπα τιποτα!!!

Με τα πολλα συνεχιζει τις επισκεψεις για να δει το παιδι αλλα ο πεθερος αφαντος!!! Αν δε βαλουμε το παιδι Κατερινα δεν θα ερθει!!! ΑΝ το βαλουμε ομως θα το αγαπαει και θα το θελει;;; Να πουλησουμε το ονομα του παιδιου μας;;; Εχω στραβωσει και δεν θελω!!!Δεν ειχα προβλημα εξ αρχης με το ονομα της πεθερας αλλα με αυτα που γινονται προτιμω να δωσω ενα ασχετο ονομα!!!Αλλα 3 μηνες που εχουμε το κοριτσακι μας και νιωθω μια γκρινια απο τη μερια τους συνεχεια! Ειναι το πρωτο τους εγγονακι πως μπορουν να φερονται ετσι;; Εμενα μπορει να μη με συμπαθουν αλλα γιατι να πικραινουν τον γιο τους;

Πειτε μου σας παρακαλω κι εσεις τη γνωμη σας!!! Τι θα κανατε στη θεση μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ κοπελια μου ν ησουν η μονη που εχει θεμα μ τ πεθερικα κ τ ονομα

ευτυχως εγω εχω αγορι ,θ βγαλω τον πεθερο γιατι εχει κ ωραιο ονομα κ τελος τ υπολοιπα τ εχω ξεκαθαρισει οτι θελουμε εγω κ ο αντρας μου

 

παντως απαραδεκτη η πεθερα σου ν πει ετσι για τον πατερα σου , αν θες την πλακωνω στο ξυλο για παρτη σου

 

ο αντρας σου τι λεει γ ολα αυτα? παιρνει θεση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είπα να σας γραψω τι μου συμβαίνει για να μου πειτε μια αντικειμενικη αποψη. . . προτου τρελλαθω!

Εχω μία κορουλα 3 μηνων!Όσο ήμουν εγκυος δεν ήθελα να ονοματίσουμε το μωρο έως ότου γεννηθει και είναι γερο!

Τα πεθερικα μου την ημέρα που γεννησα ήρθαν στο μαιευτηριο και ευχηθηκαν στον αντρα μου να μας ζησει η Κατερινουλα(το ονομα της πεθερας μου) και αυτος τους ειπε οτι δεν αποφασισαμε πως θα το βαφτισουμε και οτι το φωναζουμε μπεμπουλα! Ολα καλα!

Γυριζω σπιτι απο το μαιευτηριο και η πεθερα μου αφαντη!(μενουμε στην ιδια περιοχη!). της τηλεφωνει ο αντρας μου και βαζει τα κλαματα, με κατηγορει για διαφορα πραγματα και κλαψουριζει οτι δεν την αγαπαμε και δεν την θελουμε πια!

Εγω λαιχώνα και μονη με το μωρο, χωρις βοηθεια και ο αντρας μου να την κανακευει! Η αληθεια ειναι ότι με κατηγορουσε για βλακειες και για πραγματα που δεν ειχαν γινει οπως τα ελεγε αυτη! τεσπα! Ζηταει απο τον αντρα μου να της ζητησω συγνωμη αλλιώς δεν θα ερχοταν!(Δεν θα ερχοταν να με βοηθησει αλλα για επισκεψη!!!Βοηθεια δεν ειδα οσο ημουν εγκυος και χαλια αλλα ουτε κι όταν ημουν αρρωστη στο κρεβατι!)Με τα πολλά λεω να ριξω τα μουτρα μου να της πω συγνωμη για να μη στεναχωριεται ο αντρας μου!

Της τηλεφωνω και ακουσα τα χειροτερα!ότι ειμαι αγενης, αποτομη, δεν δειχνω σεβασμο και αλλα τετοια! Εγω της λεω συγνωμη αλλα δεν καταλαβα οτι εκανα κατι, της ελεγα οτι τα πραγματα δεν εγιναν οπως τα ελεγε, υποστηριζε οτι ειπα λογια που δεν ειχα πει ποτε κι εχω και μαρτυρες... και τελοσπαντων της ζηταω συγνωμη και οτι δεν εγινε κατι απο προθεση!απλα παρεξηγηθηκε!

Ολα αυτα για να καταληξει η συζητηση στο οτι δεν θελω να πω το παιδι Κατερινουλα και αυτο δειχνει οτι δεν σεβομαι και δεν εκτιμω την πεθερα μου!Μα δεν συζητησαμε με τον αντρα μου για το ονομα να λεω εγω... δεν χρειαζεται συζητηση να μου λεει αυτη! Υπαρχουν ηθη και εθιμα που πρεπει να σεβαστω να μου λεει! Κι οτι αυτη ονοματιζε τα παιδια της απ'τη κοιλια και εγω γιατι δεν θελω να δωσω το ονομα της;Να μην πολυλογω ολο το κακο για το ονομα!Της λεμε για να ησυχασουμε οτι αν δεν σαραντισει το παιδι δεν θα συζητησουμε!Ετσι ξεκιναει τις επισκεψεις κι ερχεται και βλεπει το εγγονακι της.. Βοηθεια καμια! ουτε το φλιτζανι με τον καφε δεν κουνουσε απ΄το τραπεζακι!Που ειναι ο πεθερος;;; Θα ερθει οταν σαραντησεις...μα γιατι αφου αυτος ερχοταν οσο αυτη μου κρατουσε μουτρα;;;καμια απαντηση!

Σαραντιζω με το καλο και ερχεται επισκεψη η πεθερουλα! Να φωναζουμε απο δω και περα το μωρο Κατερινουλα μου λεει!!! Δεν συζητησαμε ακομα της λεω!Ουτε να ρωτησει αν συζητησαμε, αυτονοητο σου λεει! Σκεφτεστε να δωσετε καποιο ασχετο; οχι της λεω η αποφαση ειναι του αντρα μου και στο δευτερο αποφασιζω εγω! ΣΟΚ! τα παιδια μου λεει παιρνουν τα ονοματα τους απο το σοι του αντρα αν γεννηθει κοριτσι το δευτερο να δωσεις οτι θες αλλα αν ειναι αγορι οχι!Σημειωταιον οτι ο πατερας μου εχει πεθανει 45 ετων οταν εγω ημουν 10 ετων και της λεω οτι στο δευτερο θα εδινα το ονομα του! Και τι εκανε ο πεθαμενος για να δωσεις το ονομα του μου λεει.. μεγαλωσε παιδια;Κι εγω μεσα μου να λεω τι να της απαντησω;Δεν ειπα τιποτα!!!

Με τα πολλα συνεχιζει τις επισκεψεις για να δει το παιδι αλλα ο πεθερος αφαντος!!! Αν δε βαλουμε το παιδι Κατερινα δεν θα ερθει!!! ΑΝ το βαλουμε ομως θα το αγαπαει και θα το θελει;;; Να πουλησουμε το ονομα του παιδιου μας;;; Εχω στραβωσει και δεν θελω!!!Δεν ειχα προβλημα εξ αρχης με το ονομα της πεθερας αλλα με αυτα που γινονται προτιμω να δωσω ενα ασχετο ονομα!!!Αλλα 3 μηνες που εχουμε το κοριτσακι μας και νιωθω μια γκρινια απο τη μερια τους συνεχεια! Ειναι το πρωτο τους εγγονακι πως μπορουν να φερονται ετσι;; Εμενα μπορει να μη με συμπαθουν αλλα γιατι να πικραινουν τον γιο τους;

Πειτε μου σας παρακαλω κι εσεις τη γνωμη σας!!! Τι θα κανατε στη θεση μου;

πάλι καλά που τη λένε Κατερίνα κι όχι Παρθενόπη (ας με συγχωρήσουν οι Παρθενόπες).

σοβαρά τώρα, θα έλεγα το παιδί Κατερίνα (είμαι υπέρ των εθίμων ειδικά αν είναι να δημιουργείται τέτοιο θέμα) αλλά στο 2ο παιδί δε θα σήκωνα κουβέντα για το όνομα!!!

αφού δεν έχεις πρόβλημα με το όνομα της πεθεράς σου μην τραβάς το σκοινί και δείξε ότι έχεις καλή θέληση και διάθεση αλλά ξεκαθάρισε ότι στο 2ο παιδί θα δώσεις το όνομα του μπαμπά σου ή της μαμάς σου γιατί θέλεις να τιμήσεις και τους δικούς σου γονείς!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις γλυκιά μου.. όλα τα πεθερικά είναι ακριβώς το ίδιο.. μην χαλιέσαι για άτομα που δεν το αξίζουν...προφανώς τους νοιάζει μόνο το όνομα και όχι το παιδί ειδάλλως θα ερχόντουσαν να το δούνε ... πως είναι δυνατόν να έχει γεννηθεί ένα μωράκι και αντί να λαχταράνε να ρθουν να το δουνε να κάθονται και να σου λένε ένα σωρό βλακείες? το κακό όμως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις κατ' εμέ ξεκινά από τους συζύγους μας που τους δίνουν το περιθώριο να επεμβαίνουν έτσι στις ζωές μας... το παιδί είναι δικό σου και του άντρα σου και εσείς θα αποφασίσετε τι όνομα θα δώσετε στο παιδί ΣΑΣ.. και άμα δεν θέλουν να έρθουν ούτε στη βάπτισή τους πρόβλημά τους.... προφανώς το όνομα έχει μεγαλύτερη αξία από το παιδί.. δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να τσακωθείς με τα πεθερικά σου ούτε με τον άντρα σου.. πολύ απλά εγώ στη θέση σου θα τους έλεγα ότι το θέμα δεν τους αφορά.. εάν θέλεις να κρατήσεις τις παραδόσεις είναι δικό σου θέμα και όχι δικό τους.. αν θυμώσουν πρόβλημά τους.. δεν σου βάζω φυτιλιές αλλά τέτοιοι άνθρωποι μόνο κακό θα σου κάνουν και στη σχέση σου με το παιδί σου και στη σχέση σου με τον άντρα σου... κάνε αυτό που θέλεις εσύ και ο άντρας σου και αν θυμώσουν υπάρχει ωραιότατο ξύδι στο σούπερ μαρκετ...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια πέρασα κι εγώ, μόνο που ήταν από την μεριά της μαμάς μου...Κάναμε να μιλήσουμε κοντά εφτά μήνες...από τότε που γεννήθηκε το μωρό και μέχρι την βάφτιση δεν το είχε δει...Απίστευτο???Δεν το περίμενα ποτέ να μπορέσει να αντέξει...Τελικά έριξα τα μούτρα μου και την παρακάλεσα να έρθει στην βάφτιση γιατι δεν ήθελα να το χάσει και να συνεχιστεί όλο αυτό. Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, γιατί σε κάθε οικογένεια οι ισορροπίες είναι λεπτες και διαφορετικές...Απλά εμείς με τον άντρα μου παρότι ο περίγυρος, και περισσότερο η πεθερά μου, λέγανε να της βγάλουμε το όνομα να μας μιλήσεις να τελειώνουμε, εγω, μέσα μου δεν μπορούσα να δεχτώ οτι η μαμα μου βάζει μια μαλακία πάνω από την δική μου γαλήνη.Και ήθελα να της δείξω οτι με τον άντρα μου παίρνουμε κοινές αποφάσεις και δεν τις αλλάζουμε όταν μας εκβιάζουν..Είχα όμως την οικονομική, ψυχολογική και συναισθηματική ανεξαρτησία να αντέξω οτι δεν την έχω στην ζωή μου...Το αστείο είναι οτι τώρα είμαστε πιο κοντά από ποτέ και με μενα και με το παιδί!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάρχήν μεγα λάθος που ζητησες συγνωμη για κάτι που ουτε και εσυ η ιδια απ'οτι καταλαβα δεν ηξερες τι ήταν! Τωρα θα σε καβαλήσει!

Αυτο ήθελε! Να ειναι απο πάνω!

Δευτερον! Γιατι σκας εσυ?

Ασε τον ανδρα σου να... συννενοηθει! (Αν τα καταφερει!) Μανουλα του είναι!

Το οτι δεν σε βοηθαει, εχει και τα καλά του! Σου χαριζει την αυτονομία/ ανεξαρτησία και οτι αλλο περιλαμβανει η σοφή ρηση "Απο μακρια και αγαπημενοι". Εκμεταλλευσου το ;)

Πρεπει να κρατησεις σταθεροτητα σε αυτα που λες, λιγο σκληροτητα και φυσικα πολυ ευγενεια! (Ετσι ωστε να μην της δινεις λαβες να λεει το οτιδηποτε!) Φυσικα, θα προσπαθεις παντα, οταν μιλας να ειναι και ο συζυγος μπροστα, ετσι ωστε να μην παρερμηνευτουν ...κατα λάθος.... αυτα τα οποια ειπες!

Καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις γλυκιά μου.. όλα τα πεθερικά είναι ακριβώς το ίδιο.. μην χαλιέσαι για άτομα που δεν το αξίζουν...προφανώς τους νοιάζει μόνο το όνομα και όχι το παιδί ειδάλλως θα ερχόντουσαν να το δούνε ... πως είναι δυνατόν να έχει γεννηθεί ένα μωράκι και αντί να λαχταράνε να ρθουν να το δουνε να κάθονται και να σου λένε ένα σωρό βλακείες? το κακό όμως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις κατ' εμέ ξεκινά από τους συζύγους μας που τους δίνουν το περιθώριο να επεμβαίνουν έτσι στις ζωές μας... το παιδί είναι δικό σου και του άντρα σου και εσείς θα αποφασίσετε τι όνομα θα δώσετε στο παιδί ΣΑΣ.. και άμα δεν θέλουν να έρθουν ούτε στη βάπτισή τους πρόβλημά τους.... προφανώς το όνομα έχει μεγαλύτερη αξία από το παιδί.. δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε να τσακωθείς με τα πεθερικά σου ούτε με τον άντρα σου.. πολύ απλά εγώ στη θέση σου θα τους έλεγα ότι το θέμα δεν τους αφορά.. εάν θέλεις να κρατήσεις τις παραδόσεις είναι δικό σου θέμα και όχι δικό τους.. αν θυμώσουν πρόβλημά τους.. δεν σου βάζω φυτιλιές αλλά τέτοιοι άνθρωποι μόνο κακό θα σου κάνουν και στη σχέση σου με το παιδί σου και στη σχέση σου με τον άντρα σου... κάνε αυτό που θέλεις εσύ και ο άντρας σου και αν θυμώσουν υπάρχει ωραιότατο ξύδι στο σούπερ μαρκετ...

 

 

Κατα προτίμηση... Balsamico di Modena! Καταπληκτικό! Πες της οτι θα γλειφει τα δαχτυλά της!

Οχι, πλακα κάνω! Ειπαμε ΕΥΓΕΝΕΙΑ, για να εχεις πάντα το πάνω χερι!;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι σε τέτοιες συμπεριφορές κόβω και την καλημέρα! και εξηγούμαι σε όλους, κυρίως στον άντρα μου, και κορίτσι μου γιατί η απόφαση είναι δική του, δεν κατάλαβα, με σειρά προτεραιότητας πάει? δικό μου και δικό σου, το παιδί είναι και των δύο, και αποφασίζουν μαζί οι γονείς και μόνο οι γονείς, σε ποιο αιώνα ζούμε, κορίτσια ξυπνήστε!

παραδόσεις και μπούρδες, δεν τα καταλαβαίνω, το παιδί είναι γερό, αυτό μετράει και μόνο, και η μόνη ευχή να έχει την υγειά της και να είναι ευτυχισμένη, αν αυτό δεν το καταλαβαίνουν παππουδογιαγιάδες και κρατάνει μούτρα για βλακείες τότε μακριά, και δεν είναι καθόλου, σκληρό, δεν βλέπετε τι γίνεται γύρω μας? πόσα παιδάκια είναι άρρωστα, είναι δυστυχισμένα, πόσο μικρός μπορεί να γίνει ο άνθρωπος, μιλάμε εξαγριώνομαι με τέτοιες συμπεριφορές, και είναι καιρός να κοπούν, όσο τις συζητάμε τις θρέφουμε, έλεος πια με την ίδια ιστορία!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποποποπ κοπελιά δε ξέρω τι να σου πώ....Εγώ δε κολλάω στο Κατερίνα αλλά στο σημείο που είπε αυτά τα ανεκδιήγητα για τον μπαμπά σου!!!!!

λοιπόν άκου την ιστορία της δικής μου οικογένειας....Είμαστε 4 παιδιά ζωή να έχουμε ο μπαμπάς μου παραδοσιακός αν και έχει ήδη ονοματίσει γιαγιά και παππού ήδη ο θείος μου δηλ ο αδερφός του μπαμπά μου γεννιέμαι εγώ και δίνουν το όνομα της γιαγιάς μου (του μπαμπά μου)οκ πρώτο παιδί ας δώσει από το σόι του θα λέτε όλες σας...γενννιέται ο αδερφός μου και δε γίνετε καμία συζήτηση για όνομα από την μεριά της μαμάς μου που είχε χάσει τον μπαμπά της.Βαφτίζεται ο αδερφός μου με το όνομα του παππού(του μπαμπά)να συμπληρώσω εδώ πως εγώ προσωπικά δε συμφωνώ με παραδόσεις..Γεννιέται η αδερφή μου και η μαμά μου ξέροντας πως δε θα κάνουν άλλο παιδί δε δίνει το όνομα της μαμάς της αλλά του μπαμπά της σε γυναικείο....

Τελικά όμως υπάρχει Θεία Δίκη κάνουν και τέταρτο αγόρι και η μαμά μου ξαναδίνει το όνομα του μπαμπά της γιατί της μαμάς της δεν έχει αντρικό... Όποτε στο σπίτι ακούγεται και σε αντρικό αλλά και σε γυναικείο όνομα του νεκρού παππού μου!!!!

 

Τώρα εγώ έδωσα το όνομα του πεθερού μου στον γιό γιατί είναι το ίδιο με τον άντρα μου οπότε το λατρεύω....Τώρα περιμένουμε κόρη και θα διαλέξω εγώ αλλά θα το κάνω αφού γεννήσω και θα διαλέξουμε κάποιο που της ταιριάζει και όχι παραδοσιακά...

 

 

Πάντως το Κατερίνα είναι υπέροχο όνομα απλά ο τρόπος της είναι μη πω.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω γίνει εξαλη με αυτα που διαβαζω οχι βεβαια μετα απο ολα αυτα δεν θα εβγαζα κανενα απο τα ωραια τους ονοματα απα παπαπαπα γιατι δεν καταλαβα θα πουλησω τα παιδια μου??? αναγκη τους εχεις η θα σου κοψουν την καλημερα??? κανονησε εσυ με τον αντρα σου μονο και ολουσ τους αλλους γραφτουσ ακου εκει???

:oops::oops::oops::twisted::twisted::evil:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ έξαλλη είμαι κορίτσια!! Πω πω.... σε ποιον αιώνα ζούμε ακριβώς; Και ok να δεχτώ ότι υπάρχουν παραδόσεις και έθιμα, αλλά τα τηρείς εφόσον το επιθυμείς και όχι να στο επιβάλλουν! Δικό σας παιδί είναι όπως θέλετε θα το βγάλετε!! Δεν είμαι της άποψης να κάνετε το χατήρι της αν δεν το θέλετε πραγματικά! Εγώ και μόνο που δεν θα δεχόταν να δει το παιδί μου (εγγόνι της) επειδή δεν θα το έβγαζα με το όνομά της, θα την είχα ξεγράψει ...!! (για να μην μιλήσω γι'αυτά που είπε για τον μπαμπά σου γιατί θα...ξεφύγω)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωστή ιστορία:roll:...Το όνομα το διαλέγουν οι γονείς και τέλος.Μετά από όλα αυτά πως να θες να δώσεις το όνομα;Εγώ δεν θα το έδινα για όλα όσα είπε και θα της το έλεγα.Δεν μπορεί να κάνει έτσι για ένα όνομα.Μιλάμε δεν τα μπορώ αυτά τα κουλά:roll:.Εμείς στον μικρό μας δώσαμε το όνομα του πεθερού μου γιατί το ήθελε ο άντρας μου και είπα να του κάνω το χατήρι ,αλλά επειδή δεν μου άρεσε τον πρώτο καιρό δεν μπορούσα να λ΄εω το όνομα του:(.Γιατί δεν έδωσα δύο ονόματα και να το φωνάζω όπως ήθελα:rolleyes:...;Μίλα με τον άντρα σου κορίτσι μου και πάρτε μία κοινή απόφαση.Αν δεν θέλουν να βλέπουν το εγγόνι τους λόγω του ονόματος τι να πω;Πολύ ξε@/&@@ είναι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω περάσει κι επειδή διαβάζω τις απόλυτες γνώμες των υπόλοιπων μαμάδων, θα σου έλεγα να κάνετε πρώτα μια συζήτηση με τον άντρα σου, και η απόφαση που θα βγεί να είναι σεβαστή και από τους δυό σας..Και να υποσχεθείτε και οι δύο οτι θα μείνετε πιστοί σε αυτή την απόφαση ανεξαρτήτως πιέσεων!Μόνο έτσι θα αποφύγετε τους τσακωμούς μεταξύ σας, που είναι και το πιο σημαντικό!Απλά αναρωτιέμαι, γιατί δεν το έχετε συζητήσει ακόμα???Γενικά, τι είχατε σκοπό να κάνετε??

Link to comment
Share on other sites

μονο κ μονο που μιλησε ετσι για τον πατερα σου μη δωσεις το ονομα.στο κατω κατω το ονομα των γονιων μας το δινουμε για εμας.για να θυμομαστε τον ανθρωπο που μας μεγαλωσε.εχω 3 παιδια δεν εδωσα σε κανενα το ονομα των δικων μου ακριβως επειδη δεν θελω να μου τους θυμιζουν

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κοπέλα μου να χαίρεσαι το μωράκι σου, να είναι γερό και τυχερό στη ζωή του.

Κατά δεύτερον σταμάτα τις συζητήσεις με την πεθερά και συνεννοήσου με τον άνδρα σου, άσε εκείνον να το χειριστεί όπως ξέρει και μην ανακατευτείς καθόλου. Στη θέση σου από τη μια θα πείσμωνα να μην της βγάλω το όνομα αλλά από την άλλη πανω από όλα θα ήθελα να είμαι καλά με τον ανδρα μου γιατι αυτή είναι η οικογένειά μου. Αν θέλει ο άνδρας σου να βγάλει το όνομα της μανούλας του να το βγάλετε για χατηρι του άντρα σου και όχι των πεθερικών. Επιπλέον, το Κατερίνα έχει ενα σωρό ωραία υποκοριστικα που μπορείς να διαλέξεις αν θέλεις (προσωπικα δεν μου αρέσει το Κατερινα καθόλου και θα το άλλαζα). Συμβουλή λοιπόν κάντε κοινό μέτωπο με το σύζυγο, φερσου σαν κυρία εσύ και μη δώσεις δικαιώματα να λένε και κυρίως μην κάνεις το λάθος να μαλώνεις και να χαλιέσαι με τον άντρα σου εξαιτίας τους. Ουφ πια καμιά φορά λεω να καταργηθεί αυτό το γελοίο έθιμο να ησυχάσει ο κόσμος, αντί να κοιτάνε την ουσία κοιτάνε το όνομα ενώ τόσα παιδιά υποφέρουν...αϊ στο καλό πια...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην παρεξηγηθώ...

Εννοειται οτι και εγω πιστευω πως σε καμία απολυτως περίπτωση δεν θα πρεπει δωσεις το όνομά της επειτα από αυτα που ξεστομισε για τον πατερα σου!!!

Απλως, συμβουλευω, γενικότερα, ευγενεια, και αφηνε τον ανδρουλη σου να τα βγαζει περα μαζι της, δικη του ευθυνη ειναι εξάλλου...

Απόσταση, τυπικότητα, κλπ...

Να εχεις εσυ το πάνω χερι!

Link to comment
Share on other sites

Συζήτησε με τον αντρα σου και ότι αποφασίσετε εσείς και μόνο εσείς...Οταν αποφασίσετε στείλε ενα κουτί depon στα πεθερικά και περαστικά τους.Αν είναι δυνατόν...

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως άσχετο όνομα έδωσα στην κόρη μου - αυτό που διαλέξαμε μαζί με τον άντρα μου - και στο δεύτερο το ίδιο θα κάνουμε. Αυτή η γυφτοκατινιά με τα ονόματα των παππουδων, τα ήθη και τα έθιμα, τους καυγάδες και τα μούτρα πρέπει να τελιεώσει πια.....

Link to comment
Share on other sites

Τα ζόρια κορίτσια είναι, οταν ενω ο σύζυγος αρχικά συμφωνει μαζι σου σε ενα ασχετο όνομα, και μάλιστα κοροιδευει το συγκεκριμενο αρχαιο εθιμο, στην πορεια, οταν βλεπει τα μουτρακια της μανουλας του, αλλάζει ρότα και σου το πλασάρει πια ως "δικο του θέλω"! Εκει Τι γινεται?Ε?

Εκει ακριβώς αρχιζουν τα όργανα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως οταν ηταν να βαφτιστει η μανα μου, η γιαγια μου και ο παππους μου ειχαν τρελανει τον νονο εως την τελευταια στιγμη ο καθενας να βγαλει τη δικια του μανα,αγανακτησε ο ανθρωπος κ οταν τον ρωτησε ο παπας εδωσε το ονομα της δικιας του κ τελειωσε το μουχαμπετι :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: κοκκαλο οι παππουδες:lol::lol::lol::lol:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που προσπαθει να το επιβαλλει με τετοιο τροπο δεν υπηρχε περιπτωση να το βγαλω...κι οπως ειπαν και καποιες κοπελες παραπανω καιρος να τελειωνει αυτο το εθιμο. Μονο γκρινια και παρεξηγησεις ειναι.Ο αντρας σου τι λεει για ολα αυτα;

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά που τη λένε Κατερίνα κι όχι Παρθενόπη (ας με συγχωρήσουν οι Παρθενόπες).

σοβαρά τώρα, θα έλεγα το παιδί Κατερίνα (είμαι υπέρ των εθίμων ειδικά αν είναι να δημιουργείται τέτοιο θέμα) αλλά στο 2ο παιδί δε θα σήκωνα κουβέντα για το όνομα!!!

αφού δεν έχεις πρόβλημα με το όνομα της πεθεράς σου μην τραβάς το σκοινί και δείξε ότι έχεις καλή θέληση και διάθεση αλλά ξεκαθάρισε ότι στο 2ο παιδί θα δώσεις το όνομα του μπαμπά σου ή της μαμάς σου γιατί θέλεις να τιμήσεις και τους δικούς σου γονείς!!

 

 

Με κάλυψε αυτή η απάντηση. Αφού στο δεύτερο θα δώσεις σίγουρα το όνομα του μπαμπά σου, νομίζω ότι δεν πρέπει να το τραβήξεις άλλο.

Αν δίνατε άσχετα ονόματα και στα δύο παιδιά, τότε ναι, να μην της το έβγαζες.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελα μου, συμβαινουν αυτα ακομη στην εποχη μας????????? Απαραδεκτη παντως αυτο που ειπε για τον πατερα σου, για αυτον τον λογο κ μονο ουτε θα σκεφτομουν να δωσω κ το ονομα της....... Εγω παντως το ξεκοψα απο την αρχη για το ονομα, της εδωσα ενα αρχαιο κ να πανε να σκασουν!!!!!!! Αποφασιστε εσεις για το ονομα

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου , το καθε θεμα εχει την βαρυτητα που του δινεις εαν κατσεις και ασχοληθεις μερες βδομαδες μηνες με ενα θεμα θα το κανεις Ελληνο-τουρκικο , εαν δεν ασχοληθεις καθολου απλα δεν θα υπαρχει .

Και μην ξεχνας πως το ονομα το λεει ο νονος και οτι πει ειναι νομος :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως οταν ηταν να βαφτιστει η μανα μου, η γιαγια μου και ο παππους μου ειχαν τρελανει τον νονο εως την τελευταια στιγμη ο καθενας να βγαλει τη δικια του μανα,αγανακτησε ο ανθρωπος κ οταν τον ρωτησε ο παπας εδωσε το ονομα της δικιας του κ τελειωσε το μουχαμπετι :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: κοκκαλο οι παππουδες:lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol:Ωραίος ,έγραψε:lol::lol::lol:!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...