Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόστιμο παραβίασης του κώδικα οδικής κυκλοφορίας!


Recommended Posts

Λογικο μου ακουγεται να τον μπουσουριασουν για το αστειακι του δεν παιζουν με τετοια πραγματα....αλλα και 48 ωρες???εεεε υπερβολικοοοοο:shock::shock::shock:

Οι 48 ώρες είναι επειδή ο νόμος επιτρέπει την κράτηση για θέματα τρομοκρατίας μόνο για 48 ώρες. Αν επέτρεπε 1 εβδομάδα, θα τον είχαν μέσα μια βδομάδα, να είσαι σίγουρη. Όχι επειδή πιστεύουν πραγματικά ότι είχε βόμβα, αλλά για να του γίνει το πάθημα μάθημα και να μην κάνει τέτοια αστειάκια στο μέλλον.

 

Οι τελωνιακοί υπάλληλοι στη Βρετανία αναμένουν την ίδια αντιμετώπιση με τους αστυνομικούς στην Αμερική που ανέφεραν τα κορίτσια παραπάνω. Απαντάς μονολεκτικά σε ό,τι σε ρωτάνε, χωρίς εξυπνάδες και αστειάκια, αλλιώς σε τρώει η μαρμάγκα. Και ποτέ μα ποτέ δεν αναφέρεις τις λέξεις "βόμβα" ή "ναρκωτικά" όταν μιλάς για τις βαλίτσες σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 13 δημοσιεύσεις

  • maril1

    maril1 13 δημοσιεύσεις

  • newbie G

    newbie G 12 δημοσιεύσεις

  • ZA25

    ZA25 8 δημοσιεύσεις

Οι 48 ώρες είναι επειδή ο νόμος επιτρέπει την κράτηση για θέματα τρομοκρατίας για 48 ώρες μόνο. Αν επέτρεπε 1 εβδομάδα, θα τον είχαν μέσα μια βδομάδα, να είσαι σίγουρη. Όχι επειδή πιστεύουν πραγματικά ότι είχε βόμβα, αλλά για να του γίνει το πάθημα μάθημα και να μην κάνει τέτοια αστειάκια στο μέλλον.

 

αααα δεν το ηξερα αυτο...αλλα φανταστηκα πως αφου οκ ειδαν πως η βαλιτσα δνε ειχε τιποτα πιθανον εξακριβωσαν και τα στοιχεια του θα επρεπε να τον αφησουν....μαλλον ετσι νομιζα...δεν ηξερα:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε δει, τους αστυνομικούς πώς οδηγούν στους δρόμους; Μόλις πλησιάζουν σε ένα κόκκινο φανάρι, ανοίγουν την σειρήνα και φεύγουν! Αυτό δηλαδή είναι σωστό;; Εντάξει να ακολουθούμε τον ΚΟΚ και να μην παρανομούμε αλλά να το κάνουν και τα όργανα της τάξης.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε δει, τους αστυνομικούς πώς οδηγούν στους δρόμους; Μόλις πλησιάζουν σε ένα κόκκινο φανάρι, ανοίγουν την σειρήνα και φεύγουν! Αυτό δηλαδή είναι σωστό;; Εντάξει να ακολουθούμε τον ΚΟΚ και να μην παρανομούμε αλλά να το κάνουν και τα όργανα της τάξης.

Eπειδη υπαρχουν καποιοι ανεγκεφαλοι πρεπει να κανουμε το ιδιο?

Παντως οσα προστιμα και να βαλουν αν δεν υπαρχει συνειδηση... δεν προκειται ποτε να στρωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει........

Θα μου πεσουν τα μαλλια πρωι - πρωι, ημαρτον!

 

Παιδες ειτε μας αρεσει ειτε οχι οταν παρανομουμε ειτε κατα λαθος ειτε εξεπιτηδες (που λεν και στο χωριο μου) δεχομαστε την οποια κληση και τελος...

Ευχαριστημενο δεν θα βρεις κανεναν εν τελει, ειτε του κοψει κληση ειναι μ@λακας μπατσος ειτε ΔΕΝ του κοψει κληση παλι ειναι μ@λακας μπατσος που καταφεραμε και τον κοροϊδεψαμε ε;

Οσο για τα μπονους μου αρεσε :rolleyes:........................... ΑΛΛΑ δεν θα το συνεχισω................

 

 

Στη θεματοθετρια τωρα: Η κληση βεβαιωθηκε για χ,ψ λογους. Το ποσο αν το πληρωσεις στις 10 μερες οπως σου εξηγησαν παραπανω πεφτει στο μισο. Και παλι ειναι ενα Α ποσο δεν αντιλεγω αλλα στην παρουσα φαση δεχτειτε το. Παρανομησε, τον εγραψαν και τελος. Δεν εφταιγε ο αντρας σου, δεν εφταιγε ο μπατσος, δεν εφταιγε κανεις......... οκ, ας δεχτουμε πως εφταιγε η κακια στιγμη. Τα πραγματα ετσι εχουν.-

 

Οταν εσκασαν επανω μας με ιλιγγιωδη ταχυτητα παραβιαζοντας στοπ και το δικο μας αυτοκινητο εφερνε επι ποση ωρα σβουρες με το παιδι μου μεσα μεχρι να σκασουμε πανω σε ενα παρκαρισμενο και να μας κοψει τη φορα δεν υπηρχε κανεις πουθενα να του κοψει ΟΛΕΣ τις παραβασεις του ΚΟΚ να πληρωνει μια ζωη ο ανεγκεφαλος.

Και καταλαβετε το πια.... Κανω μια παρανομια και με σταματανε ΑΛΛΑ δεν με γραφουνε δεν ειναι μαγκια.... Αλλα επειδη ουτε ετσι καταλαβαινουν ορισμενοι καλα κανουν και τσεκουρωνουν!

Τελειωσα με το θεματακι, ο,τι ειχα να πω το ειπα...

Θα σας πω περιστατικο οταν ζουσα στην Αμερικη.

Περνουσαμε με το αυτοκινητο απο ενα δρομο και βλεπουμε ενα περιπολικο να γραφει ενα αυτοκινητο για καποιο τρακαρισμα. Φτανουμε σιγα σιγα στο φαναρι και μετα απο λιγο καταλαβαινουμε να κουνιεται το αυτοκινητο. Ειχαμε ενα βανακι τοτε. Μου λεει ο αντρας μου οτι μας τρακαραν απο πισω. Περνουμε επι τοπου την αστυνομια και ερχεται σε ενα λεπτο. Ηταν η ιδια γυναικα που ειχε κανει το τρακαρισμα λιγο πιο πισω. Καλεσαν αλλο περιπολικο και την πηραν μεσα!!! Ο αστυνομικος τσεκαρε αμεσως αν ειχαν χτυπησει τα παιδια κτλ.

Ηταν δεμενα με τις ζωνες και οπως ειπα η συγκρουση δεν ηταν μεγαλη.

Εαν αυτο γινοταν στην Ελλαδα, αν πηγαιναν στο αυτοφωρο αυτη την γυναικα θα ειχαν κατεβει με πανο στην Πλατεια συνταγματος εναντιον των αστυνομικων.

Βαζοντας την ομως μεσα αφου προκαλεσε δυο ατυχηματα προστατεψαν τους υπολοιπους πολιτες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eπειδη υπαρχουν καποιοι ανεγκεφαλοι πρεπει να κανουμε το ιδιο?

Παντως οσα προστιμα και να βαλουν αν δεν υπαρχει συνειδηση... δεν προκειται ποτε να στρωσουμε.

 

 

Ζωή αυτό λέω, αν διαβάσεις το πόστ μου, ότι δεν πρέπει να κάνουμε το ίδιο, αλλά να σεβόμαστε τον ΚΟΚ. Όμως, αυτοί που έχουν την εξουσία, δυστυχώς παρανομούν περισσότερο και κανείς δεν μιλάει. Εγώ πάντα θα βάλω τα παιδιά μου στα καθίσματά τους και θα τα δέσω με ζώνη, ο άντρας μου προσέχει όταν οδηγεί. Εχουμε δει όμως πώς οδηγούν αστυνομικοί και ειδικά με μηχανές, και έχουμε φρίξει. Δηλαδή, είναι υπεράνω του νόμου, επειδή είναι αστυνομικοί;;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε αυτη τη χωρα οτι και να γινει...οι μπατσοι θα ειναι παντα μπατσοι και θα μας ενοχλουν...τα μαυρα προβατα ενα πραγμα.Μας γραφουν..μας ενοχλει...δε μας γραφουν...παλι μας ενοχλει.

 

Μονο για τους δημοσιους υπαλληλους και για τους εκπαιδευτικους μη τολμησουμε να πουμε ασχημη κουβεντα...φτου φτου φτου...πιπερι στοστομα...για τους μπατσους...πειτε ελευθερα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε αυτη τη χωρα οτι και να γινει...οι μπατσοι θα ειναι παντα μπατσοι και θα μας ενοχλουν...τα μαυρα προβατα ενα πραγμα.Μας γραφουν..μας ενοχλει...δε μας γραφουν...παλι μας ενοχλει.

 

Μονο για τους δημοσιους υπαλληλους και για τους εκπαιδευτικους μη τολμησουμε να πουμε ασχημη κουβεντα...φτου φτου φτου...πιπερι στοστομα...για τους μπατσους...πειτε ελευθερα...

 

A,ρε Niki81 3 σελιδες γεμισανε και εσυ τωρα το καταλααβες οτι παντα θα ειναι ετσι,οτι και να γινει παντα και για ολα φταινε αυτοι.

Ειπαμε υπαρχει τρελο κολλημα εδω μεσα τελικα και ειναι πολυ κριμα γιατι ζουμε στο 2012 και οχι στη χουντα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει........

Θα μου πεσουν τα μαλλια πρωι - πρωι, ημαρτον!

 

Παιδες ειτε μας αρεσει ειτε οχι οταν παρανομουμε ειτε κατα λαθος ειτε εξεπιτηδες (που λεν και στο χωριο μου) δεχομαστε την οποια κληση και τελος...

Ευχαριστημενο δεν θα βρεις κανεναν εν τελει, ειτε του κοψει κληση ειναι μ@λακας μπατσος ειτε ΔΕΝ του κοψει κληση παλι ειναι μ@λακας μπατσος που καταφεραμε και τον κοροϊδεψαμε ε;

Οσο για τα μπονους μου αρεσε :rolleyes:........................... ΑΛΛΑ δεν θα το συνεχισω................

 

 

Τι ειναι μαρη ο μπατσος για να το κοροιδεψουμε? Κανα παιδακι του δημοτικου?μλκς ειναι πολλοι απο αυτους ΓΙΑΤΙ δεν δινουν ΣΩΣΤΑ τις κλησεις και τις δινουν ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ. Αν αυτο ειναι κανω σωστα την δουλεια μου, τοτε να αλλαξω φυλλο ........γιατι σωστα την δουλεια τους ΔΕΝ την κανουν. Οπως επισης πολλες φορες στηνωνται επιτηδες σε σημεια ταχειας κυκλοφοριας για να γραφουν πολλους και να παιρνει λεφτα το κρατος. Σε μια τετοια περιπτωση τους πηγα με παρατηρηση για την κληση στην διευθυνση τροχαιας και μαλιστα μου ΕΣΒΗΣΑΝ την κληση και μου ζητησαν και συγνωμη.

 

Το θεμα δεν ειναι αν ΕΓΩ οδηγω καλα κυριες και κυριοι που πιασατε οτι βολευει. Το θεμα ειναι αν οι αστυνομικοι ειναι ΔΙΚΑΙΟΙ Και κανουν ΚΑΛΑ την δουλεια τους. Και ΟΧΙ δεν ειναι δικαιοι. Βαραν ΟΠΟΙΟΝ θελουν ΟΠΟΤΕ θελουν, ΟΠΩΣ θελουν, τι να κανουμε..........και πολλες φορες αυτους που ΠΡΕΠΕΙ δεν τους κανουν τπτ.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ell αν τυχαινε να εχεις οντως το παιδι πισω αρρωστο και να τρεχεις να το πας γιατρο και σε σταματαγ αλλα σε εγραφαν κανονικα ...θα λεγαμε και παλι α το ****** με ειδε σαστισμενη με το παιδι αρρωστο κι αντι να δειξει κατανοηση με εγραψε χωρις να δωσει σημασια.Τωρα σε σταματανε λες οτι εχεις το παιδι αρρωστο σα δικαιολογια....σε γραφει τυπικα για ενα ελαχιστο προστιμο και παλι το κατηγορουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειναι μαρη ο μπατσος για να το κοροιδεψουμε? Κανα παιδακι του δημοτικου?μλκς ειναι πολλοι απο αυτους ΓΙΑΤΙ δεν δινουν ΣΩΣΤΑ τις κλησεις και τις δινουν ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ. Αν αυτο ειναι κανω σωστα την δουλεια μου, τοτε να αλλαξω φυλλο ........γιατι σωστα την δουλεια τους ΔΕΝ την κανουν. Οπως επισης πολλες φορες στηνωνται επιτηδες σε σημεια ταχειας κυκλοφοριας για να γραφουν πολλους και να παιρνει λεφτα το κρατος. Σε μια τετοια περιπτωση τους πηγα με παρατηρηση για την κληση στην διευθυνση τροχαιας και μαλιστα μου ΕΣΒΗΣΑΝ την κληση και μου ζητησαν και συγνωμη.

 

Το θεμα δεν ειναι αν ΕΓΩ οδηγω καλα κυριες και κυριοι που πιασατε οτι βολευει. Το θεμα ειναι αν οι αστυνομικοι ειναι ΔΙΚΑΙΟΙ Και κανουν ΚΑΛΑ την δουλεια τους. Και ΟΧΙ δεν ειναι δικαιοι. Βαραν ΟΠΟΙΟΝ θελουν ΟΠΟΤΕ θελουν, ΟΠΩΣ θελουν, τι να κανουμε..........και πολλες φορες αυτους που ΠΡΕΠΕΙ δεν τους κανουν τπτ.

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου!!! Αλλά για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι όλοι το ίδιο, υπάρχουν και σωστοί..Ας μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.:wink:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ίδιοι οι αστυνομικοί δεν είχαν δώσει δικαίωμα να μην μπλέκεται το όνομα τους με την διαφθορα κανείς δεν θα μίλαγε τώρα άσχημα για αυτούς και θα κάναμε και εμείς ότι στην Αμερική και στην Αγγλία. Τουμπεκί και σούζα!

Εκείνοι όμως λειτούργησαν με δύο και τρία και πέντε σταθμά και έδωσαν το δικαίωμα στους πολίτες να 'συναλάσσονται' μαζί τους!

Παρ΄όλα αυτά, φυσικά υπάρχουν και εξαίρετοι άνθρωποι στην Αστυνομία ( και μάλιστα χαμηλόμισθοι, άλλο ένα πρόβλημα που δημιούργησε την διαφθορά), και είναι κρίμα να τους παίρνει και αυτούς η 'μπάλα'.

Γενικά εγώ είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζομαι 'μπαμπούλα' για να κάνω αυτό που πρέπει, το κάνω έτσι και αλλιώς. Και πολλοί άνθρωποι είναι έτσι.

Αν αποφασίσω κάποια στιγμή να παρανομήσω, ξέρω τις συνέπειες και θα τις λουστώ ανεξάρτητα αν υπάρχει διαφθορά στην αστυνομία ή όχι.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ίδιοι οι αστυνομικοί δεν είχαν δώσει δικαίωμα να μην μπλέκεται το όνομα τους με την διαφθορα κανείς δεν θα μίλαγε τώρα άσχημα για αυτούς και θα κάναμε και εμείς ότι στην Αμερική και στην Αγγλία. Τουμπεκί και σούζα!

Δεν ξέρω για ποια διαφθορά μιλάμε όσον αφορά την Τροχαία ειδικά. Το ότι κάποιες φορές δεν κόβουν κλήση, ενώ θα μπορούσαν; Αυτό γίνεται στάνταρ και στην Αγγλία (για την Αμερική δεν ξέρω). Ότι βάζουν σειρήνα για να περνάνε τα κόκκινα φανάρια; Επειδή μένω στο Λονδίνο κοντά σε αστυνομικό τμήμα, δεν μπορώ να σου περιγράψω τι γίνεται στο δρόμο έξω από το σπίτι μας από σειρήνες σε καθημερινή βάση και μέρα-νύχτα. Κι εδώ ο κόσμος λέει ότι το κάνουν επίτηδες για να μην περιμένουν στα φανάρια ή επειδή καμώνονται τους καμικάζι και όχι επειδή απαραίτητα έχουν κάποια επείγουσα κλήση :rolleyes: Δεν θεωρούν όμως ότι αυτό δίνει στον καθένα μας το δικαίωμα να παραβιάζει το κόκκινο ή να οδηγεί με τρόπο επικίνδυνο για τον εαυτό του και τους άλλους. Αυτοί οι παραλληλισμοί μόνο στην Ελλάδα γίνονται, για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.... και μετά μας φταίει το μεγαλείο μας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποια διαφθορά μιλάμε όσον αφορά την Τροχαία ειδικά. Το ότι κάποιες φορές δεν κόβουν κλήση, ενώ θα μπορούσαν; Αυτό γίνεται στάνταρ και στην Αγγλία (για την Αμερική δεν ξέρω). Ότι βάζουν σειρήνα για να περνάνε τα κόκκινα φανάρια; Επειδή μένω στο Λονδίνο κοντά σε αστυνομικό τμήμα, δεν μπορώ να σου περιγράψω τι γίνεται στο δρόμο έξω από το σπίτι μας από σειρήνες σε καθημερινή βάση και μέρα-νύχτα. Κι εδώ ο κόσμος λέει ότι το κάνουν επίτηδες για να μην περιμένουν στα φανάρια ή επειδή καμώνονται τους καμικάζι και όχι επειδή απαραίτητα έχουν κάποια επείγουσα κλήση :rolleyes: Δεν θεωρούν όμως ότι αυτό δίνει στον καθένα μας το δικαίωμα να παραβιάζει το κόκκινο ή να οδηγεί με τρόπο επικίνδυνο για τον εαυτό του και τους άλλους. Αυτοί οι παραλληλισμοί μόνο στην Ελλάδα γίνονται, για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.... και μετά μας φταίει το μεγαλείο μας :rolleyes:

 

Δηλαδή μόλις πλησιάζουν ένα κόκκινο φανάρι, τους έρχεται η επείγουσα κλήση και πρέπει ντε και καλά να περάσουν; Μην τρελαθούμε κιόλας. :roll:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποια διαφθορά μιλάμε όσον αφορά την Τροχαία ειδικά. Το ότι κάποιες φορές δεν κόβουν κλήση, ενώ θα μπορούσαν; Αυτό γίνεται στάνταρ και στην Αγγλία (για την Αμερική δεν ξέρω). Ότι βάζουν σειρήνα για να περνάνε τα κόκκινα φανάρια; Επειδή μένω στο Λονδίνο κοντά σε αστυνομικό τμήμα, δεν μπορώ να σου περιγράψω τι γίνεται στο δρόμο έξω από το σπίτι μας από σειρήνες σε καθημερινή βάση και μέρα-νύχτα. Κι εδώ ο κόσμος λέει ότι το κάνουν επίτηδες για να μην περιμένουν στα φανάρια ή επειδή καμώνονται τους καμικάζι και όχι επειδή απαραίτητα έχουν κάποια επείγουσα κλήση :rolleyes: Δεν θεωρούν όμως ότι αυτό δίνει στον καθένα μας το δικαίωμα να παραβιάζει το κόκκινο ή να οδηγεί με τρόπο επικίνδυνο για τον εαυτό του και τους άλλους. Αυτοί οι παραλληλισμοί μόνο στην Ελλάδα γίνονται, για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.... και μετά μας φταίει το μεγαλείο μας :rolleyes:

όχι δεν είναι αυτά που δείχνουν την διαφθορά, είναι άλλα χειρότερα.;) Νομίζω ότι όλες μας ξέρουν. Παρ΄ολα αυτά ξεκαθάρισα ότι δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε ως άλοθι. Ο κάθε ένας μας έχει την ευθύνη των πράξεών του.

Και τώρα που μου το θύμισες, μια που και εγώ κάποτε σπούδαζα στο Λονδίνο, ίσως φταίει το γεγονός ότι σχεδόν όλες οι μαμάδες εκεί τότε έλεγαν στα παιδιά τους ότι αν δεν είναι ήσυχα 'θα φωνάξουν την αστυνομία' :D Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση...τη θεωρούσα πολύ χαζή απειλή.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή μόλις πλησιάζουν ένα κόκκινο φανάρι, τους έρχεται η επείγουσα κλήση και πρέπει ντε και καλά να περάσουν; Μην τρελαθούμε κιόλας. :roll:

Το είχαμε ψάξει κάποτε γιατί μας είχαν σπάσει τα νεύρα τα περιπολικά και τα ασθενοφόρα που άναβαν τη σειρήνα κάθε φορά που έβλεπαν κόκκινο. Αν θυμάμαι καλά, δεν επιτρέπεται να έχουν την ηχητική σειρήνα αναμένη συνέχεια, μόνο σε περίπτωση μπλοκαρίσματος στο δρόμο π.χ. για να μην κολλάνε στα φανάρια. Απλά εμείς εδώ που είμαστε έχουμε 6 φανάρια σε απόσταση 1 χλμ οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται από ίου ίου (έχουμε και μεγάλο νοσοκομείο κοντά μας οπότε ακούμε ήχο εις διπλούν).

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτο γινοταν στην Ελλαδα, αν πηγαιναν στο αυτοφωρο αυτη την γυναικα θα ειχαν κατεβει με πανο στην Πλατεια συνταγματος εναντιον των αστυνομικων.

Βαζοντας την ομως μεσα αφου προκαλεσε δυο ατυχηματα προστατεψαν τους υπολοιπους πολιτες!!!!

 

:lol::lol::lol::lol:

έτσι ακριβώς

 

Το θεμα ειναι αν οι αστυνομικοι ειναι ΔΙΚΑΙΟΙ Και κανουν ΚΑΛΑ την δουλεια τους. Και ΟΧΙ δεν ειναι δικαιοι. Βαραν ΟΠΟΙΟΝ θελουν ΟΠΟΤΕ θελουν, ΟΠΩΣ θελουν, τι να κανουμε..........και πολλες φορες αυτους που ΠΡΕΠΕΙ δεν τους κανουν τπτ.

 

ELL θα συμφωνήσω μαζί σου εν μέρη. Όχι δεν είναι δίκαιοι αλλά μέσα στο δικό μου κεφάλι μπορώ να το κατανοήσω αυτό. Ο τελειώτερος επαγγελματίας να είσαι και να εργάζεσαι υπό τις τελειώτερες συνθήκες δεν μπορείς να είσαι απόλυτα δίκαιος. Είναι πολλοί παράγοντες. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου να μην είμαι δίκαιη σε ίδιες καταστάσεις με τους υφισταμένους μου και ειλικρινά σου μιλάω δεν το έχω κάνει ούτε από κακία, ούτε από ανευθυνότητα ούτε από τίποτα. Απλά τυχαίνει.

 

 

Στο θέμα μας τώρα, έκανα αρκετές παραβιάσεις του κοκ, σε όλες όμως το λέω με 100% σιγουριά δεν υπήρχει καμία πέριπτωση, ούτε να προκαλέσω ατύχημα σε άνθρωπο που δεν φταίει, ούτε να πάθω κάτι η ίδια.

Πλέον και ύστερα από τις αυξήσεις στα πρόστιμα τις έχω κόψει.

Υπάρχει ένα φανάρι που το περνούσα καθημερινά όπου το έχω μάθει από έξω και ανακατωτά, ανάβει μόνο για να βγουν κάποια αστικά. Ε μια φορά με τσακώσανε, με σταματάνε. Σκύβω το κεφάλι, δίνω χαρτιά τον κοιτάω, του λέω " δεν έχω καμία δικαιολογία,ότι και να γράψετε θα έχετε δίκιο, συγνώμι". Δεν με έγραψε για τίποτα, μου ευχήθηκε καλή μέρα να έχω και εκτίμησε το γεγονός ότι δεν κλαφτηκα πως άργησα στη δουλειά και θα με απολύσουν, και δεν χρησιμοποίησα το "χαμόγελο" μου.

 

υ.γ. και στο άλλο που λέτε ότι περνάνε με κόκκινο τα φανάρια και μπλα μπλα...το ίδιο και τα ασθενοφόρα, να τα αφορίσουμε και αυτά? προτιμώ να περνάνε με κόκκινο έτσι ώστε όταν θα τους χρειαστώ να μην είναι μπλοκαρισμένοι σε κανένα μποτιλιάρισμα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

υ.γ. και στο άλλο που λέτε ότι περνάνε με κόκκινο τα φανάρια και μπλα μπλα...το ίδιο και τα ασθενοφόρα, να τα αφορίσουμε και αυτά? προτιμώ να περνάνε με κόκκινο έτσι ώστε όταν θα τους χρειαστώ να μην είναι μπλοκαρισμένοι σε κανένα μποτιλιάρισμα...

 

μα ποιος μπορεί να πει για τα ασθενοφόρα; Αυτά για άλλο λόγο τρέχουν και περνάνε με κόκκινο, όχι γιατί δεν μπορούν να περιμένουν απλά να ανάψει πράσινο, όπως οι περισσότεροι. Άσε που έχουν κάτι σειρήνες που ακούγονται μέχρι 3 τετράγωνα πιο κάτω...

 

Ούτε μπορώ να δεχτώ το επιχείρημα "κάνω παραβάσεις γιατί ξέρω ότι δεν θα θέσω κανέναν σε κίνδυνο". Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα γίνει αυτό, εμείς μπορεί να κρίνουμε ότι όλα είναι ΟΚ, αλλά υπάρχουν και σενάρια επιστημονικής φαντασίας που γίνονται πραγματικότητα. Ο ΚΟΚ είναι για όλους και πρέπει να τηρείται από όλους, δεν είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός. Και τον τηρούμε όχι για να μην μας γράψουν, αλλά για να μην κλείσουμε κανένα σπίτι.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μα ποιος μπορεί να πει για τα ασθενοφόρα; Αυτά για άλλο λόγο τρέχουν και περνάνε με κόκκινο, όχι γιατί δεν μπορούν να περιμένουν απλά να ανάψει πράσινο, όπως οι περισσότεροι. Άσε που έχουν κάτι σειρήνες που ακούγονται μέχρι 3 τετράγωνα πιο κάτω...

 

Έχω φίλη που δουλεύει στο εκαβ.

αλλά εν πάση περιπτώση μπορεί να χρειαστώ και το περιπολικό άμεσα

Ούτε μπορώ να δεχτώ το επιχείρημα "κάνω παραβάσεις γιατί ξέρω ότι δεν θα θέσω κανέναν σε κίνδυνο". Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα γίνει αυτό, εμείς μπορεί να κρίνουμε ότι όλα είναι ΟΚ, αλλά υπάρχουν και σενάρια επιστημονικής φαντασίας που γίνονται πραγματικότητα. Ο ΚΟΚ είναι για όλους και πρέπει να τηρείται από όλους, δεν είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός. Και τον τηρούμε όχι για να μην μας γράψουν, αλλά για να μην κλείσουμε κανένα σπίτι.

 

δεν σου ζ'ήτησα να δεχτείς το επιχείρημα μου, αλλά επέτρεψε με να γνωρίζω καλύτερα κάποια σημεία και να έχω λάβει υπόψη και τα σενάριο επιστημονικής φαντασίας.;)

Αυτο που τόνισα συμφωνώ και το είπα παραπάνω νομίζω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν σου ζ'ήτησα να δεχτείς το επιχείρημα μου, αλλά επέτρεψε με να γνωρίζω καλύτερα κάποια σημεία και να έχω λάβει υπόψη και τα σενάριο επιστημονικής φαντασίας.;)

Αυτο που τόνισα συμφωνώ και το είπα παραπάνω νομίζω.

 

Αυτό με το οποίο συμφωνείς στη θεωρία όμως, δεν αναιρεί αυτό που κάνεις στην πράξη; ;) Εκτός κι αν έχει καμιά παράγραφο ο ΚΟΚ που λέει "εφαρμόστε κατά βούληση και περίπτωση" χεχε

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μα ποιος μπορεί να πει για τα ασθενοφόρα; Αυτά για άλλο λόγο τρέχουν και περνάνε με κόκκινο, όχι γιατί δεν μπορούν να περιμένουν απλά να ανάψει πράσινο, όπως οι περισσότεροι. Άσε που έχουν κάτι σειρήνες που ακούγονται μέχρι 3 τετράγωνα πιο κάτω...

 

Ούτε μπορώ να δεχτώ το επιχείρημα "κάνω παραβάσεις γιατί ξέρω ότι δεν θα θέσω κανέναν σε κίνδυνο". Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα γίνει αυτό, εμείς μπορεί να κρίνουμε ότι όλα είναι ΟΚ, αλλά υπάρχουν και σενάρια επιστημονικής φαντασίας που γίνονται πραγματικότητα. Ο ΚΟΚ είναι για όλους και πρέπει να τηρείται από όλους, δεν είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός. Και τον τηρούμε όχι για να μην μας γράψουν, αλλά για να μην κλείσουμε κανένα σπίτι.

 

Ά, γεια σου! Έλεος δηλαδή.

Σε λίγο θα γίνουμε έτσι:

:lol::lol:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω δηλαδή, που είπα εγω ότι αυτο που κάνω ειναι σωστό;;;;;;;;;;;ή αν με γράφανε θα ζητούσα & ρέστα από πάνω;;;

 

Λέω απλά ότι το να λέμε στη θεωρία ότι ο ΚΟΚ είναι για όλους και πρέπει να εφαρμόζεται και μετά να κρίνουμε πότε μπορούμε να παρανομήσουμε και πότε όχι είναι οξύμωρο. Στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε, τα ατυχήματα όμως γίνονται με τις πράξεις. Και προφανώς οι περισσότεροι σκεφτόμαστε κάποια στιγμή "έλα μωρέ δεν θα γίνει τίποτε αν κάνω αναστροφή/ τρέξω λίγο παραπάνω/ περάσω με κόκκινο" και τις περισσότερες φορές όντως δεν γίνεται, αλλά είναι και τραγικά πολλές εκείνες που κάποιος από τους εμπλεκόμενους απλά δεν πάει σπίτι του.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και με σκυμμένο το κεφάλι μάλιστα το λες το yes officer με τα χέρια σου ακουμπισμένα επάνω στο τιμόνι να τα μπορούν να τα βλέπουν.

Δεν συζητάω να χρειαστεί να σε βγάλουν από το αμάξι να να κάνεις πως διαμαρτύρεσαι.................

 

Εδώ πέρα πάντως, άπαξ και κάνεις μαγκιά στο δρόμο και σε σταματήσουν, το μόνο που λες όσες φορές χρειαστεί είναι "yes, officer". :) Αν πας να τους κάνεις εξυπνάδες, κλάψες κλπ, δεν το έχουν σε τίποτε να σε τρέχουν μέσα και να φτιάξεις τη συλλογή σου από mugshots (αυτές οι φωτό προφίλ και ανφάς με την ταμπελίτσα από κάτω με τα στοιχεία σου :) )

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι είναι παρανοϊκό όταν ακούμε για άλλους που κάνουν παραβάσεις να φωνάζουμε για ασφάλεια, νόμους, τη νοοτροπία του Έλληνα που δεν έχει οδηγική συμπεριφορά κλπ, και όταν κάνουμε εμείς οι ίδιοι την παράβαση να βρίσκουμε διάφορες δικαιολογίες να κλαφτούμε ή μετά να βρίζουμε και να λέμε "α τον %#%^%^ μπάτσο, γιατί με έγραψε".

 

Να σας πω εγώ τι περνάω κάθε φορά που με σταματάνε για ελεγχο....

 

Κάθε μα κάθε φορά που με σταματάνε για ελεγχο ρουτινας διπλωμα αδεια κτλπ μου ζητάνε πάντα κ ταυτοτητα....κ ως δια μαγειας με το που βλέπουνε το επιθετό μου (που δεν ειναι ελληνικό....) αρχιζει μια συζήτηση απο που είσαι...πότε ήρθες στην ελλάδα κτλπ... Εμενα με ενοχλεί για ένα λόγω...γιατί γράφει στη ρημάδα την ταυτότητα μου Υπηκοότητα ΕΛΛΗΝΙΚΗ, τόπος γέννησης Ελλαδα......και με αριθμό οικογενειακής μερίδας ελληνικό....αν το διάβαζε ...τεσπα εχω μάθει από εξω τους διαλόγους μας κ δεν ασχολούμαι παρά παιζω το θεατρο μου για να τελειώνουμε.

Και αυτό το επισημαίνω καθαρά γιατί οποτε μας έχουν σταματήσει για ελεγχο με οδηγό τον συζηγο (που έχει ελληνικό επιθετο) ποτέ μα ποτέ δεν του έχουν κάνει την ερώτηση απο που κατάγεται....ή πότε ήρθε στην ελλάδα....

 

1. Φίλος από το υπουργείο αμύνης, πάει βέλγιο λόγω αντιπροσωπείας με όλη την οικογένεια. Τον σταματάνε για όριο ταχύτητας. Το πρόστιμο πληρ/τέο επί τόπου (μήπως επειδή είχε ξένες πινακίδες;;;). Μετρητά γιοκ. οικογενειακώς στο τμήμα και ψάχνανε για χρήματα κλπ.Τελικά επενέβησαν από τη πρεσβεία

2. συμφοιτητής στην αγγλία,έλληνας, του ανιψιού του άντρα μου. στο αεροδρόμιο η υπάλληλος ρωτά γιατί η χειραποσκευή είναι τόσο βαριά. αυτός κάνει ένα αστειάκι και λέει έχει βόμβα μέσα. του την έπεσαν κάτι τύποι, τον κλείσανε σε ένα γραφείο, τον είχανε 48 ώρες ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ, ΤΡΟΦΗ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ.

 

Και καλά του κάνανε....σορυ κιόλας....

 

Ειμασταν οικογενειακό ταξίδι με τους γονεις μου προς Ιορδανία...περάσαμε από Ισραήλ δεν θυμάμαι γιατί , ήμουν ή 10 ή 12 χρονών, ο πατέρας μου (ξένος μεν αλλα΄το 86 ειχε αποκτήσει την ελληνική υπηκοότητα , παλιά δεν ήταν οπως τώρα επρεπε να δουλευεις αρκετά χρόνια κ μετά επαιρνες ελληνική υποκόοτητα) ειχε γράμματα από την ελληνίδα γιαγιά μου που τα εστελνε στην ξένη γιαγιά μου να της τα διαβάσει η θεια μου που ξέρει ελληνικα,

 

ωρε κ οταν τα βρήκαν...στο χαρτοφύλακα του που κρατουσε ως χειραποσκευή κ την πέρασε από ελεγχο οχι μόνο στο μονιτορ...αλλα΄την ανοιξαν κιόλας... (κ για ολα αυτά φταει η καταγωγή του πατέρα μου...)

 

μας κράτησαν 6ωρες σε κρατητήριο εντος του αεροδρομίου, τον πατέρα μου χώρια που ειχε τα γράμματα πάνω του κ την μητέρα μου κ εμενα μαζί.....εως να ερθει μεταφραστής να διαβάσει τα γράμματα κ να βεβαιωθει οτι δεν έχουμε οδηγιες για βομβα πχ..... εν έτη 1988 παρακαλώ...δεν θα το ξεχάσω ποτέ ως εμπειρία.

 

 

Τελικα σε αυτη τη χωρα οτι και να γινει...οι μπατσοι θα ειναι παντα μπατσοι και θα μας ενοχλουν...τα μαυρα προβατα ενα πραγμα.Μας γραφουν..μας ενοχλει...δε μας γραφουν...παλι μας ενοχλει.

 

Μονο για τους δημοσιους υπαλληλους και για τους εκπαιδευτικους μη τολμησουμε να πουμε ασχημη κουβεντα...φτου φτου φτου...πιπερι στοστομα...για τους μπατσους...πειτε ελευθερα...

 

ΕΛεος....οχι για τους εκπαιδευτικούς παλι....

 

Θελω να παω για καφε....μη μεινω μέσα.!!! ;):D

 

 

μα ποιος μπορεί να πει για τα ασθενοφόρα; Αυτά για άλλο λόγο τρέχουν και περνάνε με κόκκινο, όχι γιατί δεν μπορούν να περιμένουν απλά να ανάψει πράσινο, όπως οι περισσότεροι. Άσε που έχουν κάτι σειρήνες που ακούγονται μέχρι 3 τετράγωνα πιο κάτω...

 

Ούτε μπορώ να δεχτώ το επιχείρημα "κάνω παραβάσεις γιατί ξέρω ότι δεν θα θέσω κανέναν σε κίνδυνο". Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα γίνει αυτό, εμείς μπορεί να κρίνουμε ότι όλα είναι ΟΚ, αλλά υπάρχουν και σενάρια επιστημονικής φαντασίας που γίνονται πραγματικότητα. Ο ΚΟΚ είναι για όλους και πρέπει να τηρείται από όλους, δεν είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός. Και τον τηρούμε όχι για να μην μας γράψουν, αλλά για να μην κλείσουμε κανένα σπίτι.

 

Θα συμφωνήσω .....:mrgreen::mrgreen:

 

 

Λέω απλά ότι το να λέμε στη θεωρία ότι ο ΚΟΚ είναι για όλους και πρέπει να εφαρμόζεται και μετά να κρίνουμε πότε μπορούμε να παρανομήσουμε και πότε όχι είναι οξύμωρο. Στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε, τα ατυχήματα όμως γίνονται με τις πράξεις. Και προφανώς οι περισσότεροι σκεφτόμαστε κάποια στιγμή "έλα μωρέ δεν θα γίνει τίποτε αν κάνω αναστροφή/ τρέξω λίγο παραπάνω/ περάσω με κόκκινο" και τις περισσότερες φορές όντως δεν γίνεται, αλλά είναι και τραγικά πολλές εκείνες που κάποιος από τους εμπλεκόμενους απλά δεν πάει σπίτι του.

 

Ξανά θα συμφωνήσω....:mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...