Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόστιμο παραβίασης του κώδικα οδικής κυκλοφορίας!


Recommended Posts

Θα το σε ολους να τομαθετε γιατι αν το κρατησω και αλλο μεσα μου θα σκασωωωωωωω.......

Εχω μια οικογενια με τεσσερα παιδια<το ενα του αντρα μου> και εδω και 13 ολοκληρους μηνες δουλευε και δεν τους πληρωνουν.Τεληκα εκανε επησχεση και ετσι ελευθερωθηκε απο το βασανο,εψαξε,παρακαλεσε και με δησκολια βρηκε ντελιβερη στο Χαιδαρι<μενουμε Μαρκοπουλο>,ολα καλα εδω και λιγο καιρο μας εχει ανεβασει ψυχολογικα και οικομικα και δωξα το θεο.....Την Παρασκευη τον σταματησε ενας αστηνομικος<λιγο παρακατο απο το μαγαζι που δουλευει> για να τον γραψει για ακουσον,ακουσον,αναστροφηηηηηηηηηηηη 710ευρωω και επειδη δεν ειχε τα χαρτια του 250ευρωωωωωωωω.

 

Το μηχανακι επανο ειχε το γνωστο σε ολουσ μας κουτι με το ονομα του μαγαζιου και ολοι οι ντελιβεραδες δεν εχουν πια μαζι τους χαρτια η χρηματα γιατι τους κλεβουν.

 

.Θα τρελαθουμε?????????ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 13 δημοσιεύσεις

  • maril1

    maril1 13 δημοσιεύσεις

  • newbie G

    newbie G 12 δημοσιεύσεις

  • ZA25

    ZA25 8 δημοσιεύσεις

Αν εκανε αναστροφη σε σημειο που απαγορευεται καλως τον εγραψε...δεν μπορουμε να οδηγουμε αντικανονικα και να σπαζομαστε οταν μας γραφουν!

Τα σηματα στους δρομους δεν ειναι διακοσμητικα.Οσο για τα χαρτια του θα επρεπε να τα εχει μαζι του.Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι εξωφρενικο ενα τετοιο ποσο για σας,ειδικα στις μερες μας,αλλα το λαθος ειναι του αντρα σου.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανε αναστροφη σε σημειο που απαγορευεται καλως τον εγραψε...δεν μπορουμε να οδηγουμε αντικανονικα και να σπαζομαστε οταν μας γραφουν!

Τα σηματα στους δρομους δεν ειναι διακοσμητικα.Οσο για τα χαρτια του θα επρεπε να τα εχει μαζι του.Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι εξωφρενικο ενα τετοιο ποσο για σας,ειδικα στις μερες μας,αλλα το λαθος ειναι του αντρα σου.

Καλα τα λες γιατη δεν εγραψα πως ηταν σταματημενος και αυτος ο καλος ο κυριως του ειπε να παει ευθεια,πριν κανει την παρανομια.Ο βλα...ς ο αντρας μου φταιει που πηγε να του εξηγησει πως ειχαν τα πραγματα.Τον εγραψε χωρης πραγματηκα να το κανει.Κ ξερω οτι δεν θα το πηστεψεις,αλλα πως μπορει καποιος να το αποδειξει.Μονο η κοπελα που ηταν δηπλα του<η αστηνομικος>θα μπορουσε που του ελεγε να μην το κανει και οααααααααααντρα ο πολλα βαρης ασκουσε εξουσια και λατρευε τον εαυτο του και τις πραξεις του....

....ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ αν λεμε αν ηταν υπουργος δεν θα ειχε κανενα νομικο παραπτομα.Στην Ελλαδα ζουμε.Το νιωθουμε καθε μερα.Πωσ θα το αποδειξει?που θα βρει το δηκιο του?

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανε αναστροφη σε σημειο που απαγορευεται καλως τον εγραψε...δεν μπορουμε να οδηγουμε αντικανονικα και να σπαζομαστε οταν μας γραφουν!

Τα σηματα στους δρομους δεν ειναι διακοσμητικα.Οσο για τα χαρτια του θα επρεπε να τα εχει μαζι του.Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι εξωφρενικο ενα τετοιο ποσο για σας,ειδικα στις μερες μας,αλλα το λαθος ειναι του αντρα σου.

Και οσο για τα χαρτια του του ειπε οτι σε μισο λεπτο θα τα εφερνε ενα αλλο μηχανακι......αλλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια δειξτε λιγο ευγενεια σε λιγο θα βαλετε και emoticon με χαμογελο........

 

Τι ευγένεια βρε Σωτηρία....αφου αυτό που έκανε είναι αντικανονικό κ φέρει πρόστιμο αν σε πιάσουν....

 

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αλλα οχι και καλα να παθει....!

 

Σωτηρία.....αν ερχόσουν εσύ απο το αντιθετο ρεύμα...?

 

Συγνώμη αλλά σε αυτους που παραβιάζουν τον ΚΟΚ κ κάνουν του κεφαλιου τους δεν είμαι καθόλου επιεικής ....Εγω τι φταίω που πάω κανονικά κ τηρώ ολους τους κανονισμους??

 

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία.....αν ερχόσουν εσύ απο το αντιθετο ρεύμα...?

 

Συγνώμη αλλά σε αυτους που παραβιάζουν τον ΚΟΚ κ κάνουν του κεφαλιου τους δεν είμαι καθόλου επιεικής ....Εγω τι φταίω που πάω κανονικά κ τηρώ ολους τους κανονισμους??

 

το θεμα ειναι οτι ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ δεν εγινε καποιο κακο που οπως λες ηταν παρα πολυ πιθανον να γινει. Αλλα ας μην ειμαστε και τοσο χαιρεκακοι ειδικα τωρα στις μερες μας που τα χρηματα αυτα ο ανθρωπος θα τα πηγαινε να συντηρησει την οικογενεια του ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα ειναι οτι ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ δεν εγινε καποιο κακο που οπως λες ηταν παρα πολυ πιθανον να γινει. Αλλα ας μην ειμαστε και τοσο χαιρεκακοι ειδικα τωρα στις μερες μας που τα χρηματα αυτα ο ανθρωπος θα τα πηγαινε να συντηρησει την οικογενεια του ...

 

Δεν είναι θέμα χαιρεκακίας , ειναι θέμα τηρώ τους κανονισμούς γιατί έχουν λόγο που υπάρχουν . Απλά κ ωραία.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα χαιρεκακίας , ειναι θέμα τηρώ τους κανονισμούς γιατί έχουν λόγο που υπάρχουν . Απλά κ ωραία.

 

Συμφωνω μαζι σου 100% μακαρι ομως να ισχυε αυτο και για ολους

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει γιατί η θεματοθετρια θεωρεί άδικη την κλήση..Ισως θα έπρεπε να μας διαφωτίσει περισσότερο...Προς το παρών συμφωνώ με το καλαμαράκι...Δεν γίνεται παιδιά να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του με κινδυνο να πάρει καποιον στον λαιμό του.Εχω χτυπήσει ανθρωπο με μηχανάκι που περασε με κοκκινο γιατί ετσι του καπνισε.Δεν δέχομαι να μου κλείσει το σπίτι ένας ανεγκεφαλος...και δυστυχώς αυτά δεν είναι τυχαία γεγονότα...ειναι νοοτροπίες...Αν περνουσε το παιδί μου, το παιδί σου τον δρόμο και το χτυπούσε θα έπρεπε να θεωρήσουμε ότι είναι αδικο ή τυχαίο ετσι?

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αλλα οχι και καλα να παθει....!

 

 

Γιατί, ποιος έγραψε "καλά να πάθει"; :confused:

 

 

Κατά τ' άλλα, η τροχαία κάνα μήνα πριν τα Χριστούγεννα και το Πάσχα βγαίνει στους δρόμους με σκοπό να ρίξει πρόστιμα επί τούτου και βαράνε στο κεφάλι. Η αναστροφή σαφώς και είναι παρανομία και δεν έχουμε λόγο να γκρινιάζουμε. Το να μην έχουμε μαζί μας τα χαρτιά επίσης. ΟΜΩΣ maril1, το πρόστιμο για τα χαρτιά μπορεί να ζητήσει να το πληρώσει το μαγαζί. Ο άντρας σου τι φταίει αν είναι η πολιτική του μαγαζιού να μην έχουν χαρτιά μαζί τους τα μηχανάκια;

 

το θεμα ειναι οτι ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ δεν εγινε καποιο κακο που οπως λες ηταν παρα πολυ πιθανον να γινει. Αλλα ας μην ειμαστε και τοσο χαιρεκακοι ειδικα τωρα στις μερες μας που τα χρηματα αυτα ο ανθρωπος θα τα πηγαινε να συντηρησει την οικογενεια του ...

 

Η αναστροφή θα μπορούσε να γίνει πιθανή αιτία ατυχήματος. Αν είχε ατύχημα ο άντρας σου, τραυματιζόταν ή πάθαινε κάτι πολύ χειρότερο (ο μη γένοιτο!) επειδή κάποιος άλλος έκανε αναστροφή, τα ίδια θα έλεγες; Κι ο άλλος για να συντηρήσει την οικογένειά του θα έβγαινε στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια ... πόσα και πόσα μηχανάκια έχουμε δει

να πηγαίνουν ανάποδα!!

να περνάνε πάνω από τα πεζοδρόμια!!!

και κυρίως αυτοί που κάνουν delivery!!!! (γιατί βιάζονται να πάνε το πακέτο)

την πιάσατε από την μύτη την κοπέλα!!

αλλά και βέβαια η αστυνομία πάντα τα μηχανάκια σταματάει για έλεγχο...

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Newbie G εχεις δικιο και εσυ οπως και το καλαμαρακι , maria Vrdαλλα λεω εγω σημερα πρωι πρωι αφου ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ δεν εγινε καποιο κακο και επειδη ακουσα την κοπελα πολυ στενοχωρημενη λογω των οικονομικων δειχνω λιγη ανεχεια-συμπονια. Σιγουρα μιλαω εκ του ασφαλους γιατι αν τυχαινε οπως λετε σοτν αντρα μου η στο παιδι μου σημερα δεν θα μιλαγα ετσι αλλα για ολα τα παρπανω που εγραψα (να μην επαναλαμβανομαι) επειδη ειναι δυσκολοι οι καιροι που περναμε ας δειξουμε λιγη κατανοηση στο χρηματικο προβλημα της κοπελας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους...;) σιγουρα αν εκανε αναστροφη θα επρεπε να τον γραψει....δεν το συζητω αυτο...!!Η αληθεια ειναι πως γενικως οι ντελιβεραδες βιαζονται συνηθως και δεν τηρουν τον κοκ αλλα...απο οτι διαβασα μετα η κοπελα λεει πως δεν εκανε υην αναστροφη και στην ουσια τζαμπα τον εγραψε....ετσι δεν ειναι??η ειναι πρωι και δεν καταλαβα καλα??:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα να ήταν το πρόστιμο για την αναστροφή 200 ευρώ, αλλά να μην αφήναν κανέναν οι τροχονόμοι να στρίβει παράνομα κάτω από τη μύτη τους, παρά να πάρουν το σκάλπ του ανθρώπου που έτυχε να πιάσουν.

maril, εγώ θα πήγαινα στον διευθυντή της τροχαίας (σήμερα, γιατί λήγει το τριήμερο) και θα χιλιοπαρακαλούσα να μειώσουν το πρόστιμο. Πολύ πιθανό να μην καταφέρει τίποτα, αλλά τουλάχιστον να εξηγήσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

kαι μενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο για αναστροφη, επισης υπερβολικο ειναι το γεγονος οτι του εβαλε προστιμο για τα χαρτια, εφοσον βλεπει οτι ειναι ντελιβερι κι οτι καποιος αλλος θα του τα φερει να τα δει, αυτο τι ειναι τωρα????

 

για την αναστροφη αν εγινε οκ, αλλα για τα χαρτια ασε να μην εκφραστω πρωινιατικα

Link to comment
Share on other sites

Newbie G εχεις δικιο και εσυ οπως και το καλαμαρακι , maria Vrdαλλα λεω εγω σημερα πρωι πρωι αφου ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ δεν εγινε καποιο κακο και επειδη ακουσα την κοπελα πολυ στενοχωρημενη λογω των οικονομικων δειχνω λιγη ανεχεια-συμπονια. Σιγουρα μιλαω εκ του ασφαλους γιατι αν τυχαινε οπως λετε σοτν αντρα μου η στο παιδι μου σημερα δεν θα μιλαγα ετσι αλλα για ολα τα παρπανω που εγραψα (να μην επαναλαμβανομαι) επειδη ειναι δυσκολοι οι καιροι που περναμε ας δειξουμε λιγη κατανοηση στο χρηματικο προβλημα της κοπελας.

 

 

Ναι βρε Σωτηρία μου, να τη συμπονέσω, δεν είπα το αντίθετο, όλοι ζοριζόμαστε οικονομικά, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο. Ο τίτλος "Ελλάς το μεγαλείο σου!" πού κολλάει; Ας έβαζε τίτλο "Βρε τι πάθαμε!"

 

Επίσης το πρόστιμο αν πληρωθεί μέσα σε 10 μέρες είναι τα μισά λεφτά. Θα μου πεις "τα μισά λίγα είναι;" Όχι δεν είναι, αλλά όπως είπε κι η agentP πιο πάνω, ας πάει να κλαφτεί στο διοικητή της τροχαίας μπας και το γλιτώσει.

Link to comment
Share on other sites

kαι μενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο για αναστροφη, επισης υπερβολικο ειναι το γεγονος οτι του εβαλε προστιμο για τα χαρτια, εφοσον βλεπει οτι ειναι ντελιβερι κι οτι καποιος αλλος θα του τα φερει να τα δει, αυτο τι ειναι τωρα????

 

για την αναστροφη αν εγινε οκ, αλλα για τα χαρτια ασε να μην εκφραστω πρωινιατικα

 

 

Καλέ παίρνουν bonus αν ρίξουν πολλές κλήσεις, τι να λέμε τώρα!

 

Κι εγώ νομίζω πάντως οτι δεν είναι 700 ευρώ το πρόστιμο για αναστροφή, 780 είναι αν περάσεις με κόκκινο, ίσα κι όμοια; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και καποια στιγμη ντελιβεραδες και ταξιτζηδες πρεπει να καταλαβουν πως ο δρομος δεν τους ανηκει...δεν εχουν παντου και παντα προτεραιοτητα και δεν ειναι ανωτεροι οδηγοι απο τον απλο κοσμακη.

Δεν ξερω αν η κοπελα εχει δικιο η αδικο...δεν ημουν μπρστα...αλλα σα φαινομενο γενικως ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πάντως οτι δεν είναι 700 ευρώ το πρόστιμο για αναστροφή, 780 είναι αν περάσεις με κόκκινο, ίσα κι όμοια; :confused:

Τόσο είναι, είναι το ίδιο με την παραβίαση του κόκκινου.

Όμως ο νόμος με τα πρόστιμα είναι του 2007 και τότε τα 700 ευρώ ήταν ο βασικός μισθός. Αφού θέλουν εσωτερική υποτίμηση, μήπως θα έπρεπε να φέρουν το πρόστιμο στο ύψος του τωρινού βασικού μισθού τουλάχιστον;

Αλλά τι λέω τώρα, το κράτος μόνο αυξάνει. Είναι μεγάλο πρόβλημα η υπερβολική αυστηρότητα γιατί οδηγεί σε ανομία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Σωτηρία μου, να τη συμπονέσω, δεν είπα το αντίθετο, όλοι ζοριζόμαστε οικονομικά, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο. Ο τίτλος "Ελλάς το μεγαλείο σου!" πού κολλάει; Ας έβαζε τίτλο "Βρε τι πάθαμε!"

 

Επίσης το πρόστιμο αν πληρωθεί μέσα σε 10 μέρες είναι τα μισά λεφτά. Θα μου πεις "τα μισά λίγα είναι;" Όχι δεν είναι, αλλά όπως είπε κι η agentP πιο πάνω, ας πάει να κλαφτεί στο διοικητή της τροχαίας μπας και το γλιτώσει.

 

:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...