Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΜΦΥΤΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα εδώ, γιατί βρήκα μεν αρκετά θεματάκια που αφορούν τα συμπτώματα εμφύτευσης, αλλά πολλά κοριτσάκια δυστυχώς είχαν μηδενικές χοριακές. Για μας λοιπόν που είμαστε στη φάση μετά την εμβρυομεταφορά και τρώμε τα λυσσακά μας με την αναμονή, θα ήταν ωραίο να μπαίνουμε και να διαβάζουμε συμπτώματα που οδήγησαν σε επιτυχημένες εξωσωματικές ή ακόμα και περιπτώσεις κοριτσιών που δεν είχαν κανένα απολύτως σύμπτωμα και έγιναν ή βρίσκονται στην πορεία για να γίνουν μανούλες. Θα είναι μεγάλη χαρά να διαβάζουμε κάτι τόσο θετικό και θα μας γεμίζει δύναμη και αισιοδοξία. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ!!! ;) Εγώ πάντως έκανα εχθές εμβρυομεταφορά....εχω ψιλοενοχλήσεις χαμηλά αλλά σε νορμάλ επίπεδο...άλλωστε και πριν την εμβρυομεταφορά είχα ενοχλήσεις γιατί μετά την ωοληψία είχα πολλή πρήξιμο και αρκετά πονάκια...τώρα είναι οι ενοχλήσεις πολύ λίγες ....τίποτα άλλο...:!: Άρα πιθανον οι ενοχλήσεις είναι απο την ωοληψία και όχι από την εμβρυομεταφορά...

θα δείξει....

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!! ;) Εγώ πάντως έκανα εχθές εμβρυομεταφορά....εχω ψιλοενοχλήσεις χαμηλά αλλά σε νορμάλ επίπεδο...άλλωστε και πριν την εμβρυομεταφορά είχα ενοχλήσεις γιατί μετά την ωοληψία είχα πολλή πρήξιμο και αρκετά πονάκια...τώρα είναι οι ενοχλήσεις πολύ λίγες ....τίποτα άλλο...:!: Άρα πιθανον οι ενοχλήσεις είναι απο την ωοληψία και όχι από την εμβρυομεταφορά...

θα δείξει....

 

Καλή σου επιτυχία! Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για ένδειξη εμφύτευσης, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Για να δούμε τι θα μας πούνε και οι έμπειρες μανούλες. Εγώ σήμερα κλείνω μια βδομάδα μετά την εμβρυομεταφορά μου. Χτες είχα τρελά πονάκια στο κάτω μέρος της κοιλιάς και ευαισθησία στο στήθος. Αλλά τα φάρμακα και το μυαλό παίζουν περίεργα παιχνίδια. Σου εύχομαι δύναμη και όλα τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να μη δίνετε απολύτως καμία σημασία στα τυχόν συμπτώματα. Η εμβρυολόγος μου είχε πει ότι ακόμα κι αν δεις λίγο ροζ ή αιματάκι, δε σημαίνει ότι έγινε εμφύτευση. Σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά. Τις περισσότερες φορές τα συμπτώματα είναι από τα φάρμακα. Στην πρώτη μου εξωσωματική τα είχα όλα κι είχα αρνητική χοριακή. Στη δεύτερη δεν είχα κανένα κι ήμουν έγκυος. Το στήθος μου πρήστηκε μετά τη 10η εβδομάδα. Δεν αισθανόμουν καθόλου έγκυος. Το μόνο που ίσως μ' έκανε να ελπίζω για θετική χοριακή, ήταν μια μικρή συχνοουρία.

 

Θα σας έλεγα λοιπον, να χαλαρώσετε, να κάνετε όμορφες σκέψεις και να προσπαθείστε να κάνετε πράγματα που σας ευχαριστούν αυτές τις μέρες της αναμονής, γιατί και η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Καλές χοριακές εύχομαι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να μη δίνετε απολύτως καμία σημασία στα τυχόν συμπτώματα. Η εμβρυολόγος μου είχε πει ότι ακόμα κι αν δεις λίγο ροζ ή αιματάκι, δε σημαίνει ότι έγινε εμφύτευση. Σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά. Τις περισσότερες φορές τα συμπτώματα είναι από τα φάρμακα. Στην πρώτη μου εξωσωματική τα είχα όλα κι είχα αρνητική χοριακή. Στη δεύτερη δεν είχα κανένα κι ήμουν έγκυος. Το στήθος μου πρήστηκε μετά τη 10η εβδομάδα. Δεν αισθανόμουν καθόλου έγκυος. Το μόνο που ίσως μ' έκανε να ελπίζω για θετική χοριακή, ήταν μια μικρή συχνοουρία.

 

Θα σας έλεγα λοιπον, να χαλαρώσετε, να κάνετε όμορφες σκέψεις και να προσπαθείστε να κάνετε πράγματα που σας ευχαριστούν αυτές τις μέρες της αναμονής, γιατί και η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Καλές χοριακές εύχομαι. :wink:

 

Είσαι υπέροχη κι έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά είναι μερικές στιγμές τρελίτσας μέσα στη μέρα που ψάχνεσαι να πιαστείς από παντού. Ειδικά όταν έχεις αποτύχει στο παρελθόν και χρειάζεσαι ακόμα μεγαλύτερο σπρώξιμο για να κρατήσεις την ψυχραιμία σου. Πάντως η συμβουλή σου είναι ό,τι καλύτερο. Σ' ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να καταθέσω και γω τη δική μου εμπειρία θετικής χοριακής. Δεν είχα κανενα συμπτωμα, το στήθος δεν είχε πρηστεί ενώ όταν περιμένω περιοδο σχεδόν παντα είναι πρησμενο, ενώ το διαφορετικό από τις άλλες φορές που μου έρχεται η περιοδος ήταν ότι 3 μερες πριν τη χοριακή είχα λίγες σταγονες καφε αιμα και νομιζα ότι ήταν από τη περιοδο. Αλλά οχι. Ηταν το έμβρυο που προσπαθούσε να γαντζωθεί και τα καταφερε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και καλη επιτυχια να εχετε....εγω αν θυμαμαι καλα 4 με 5 μερες μετα την εμβρυομεταφορα ειχα δυο σταγονιστες ροζ αιματακι και οταν μιλησα με την εμβρυολογο μου ειπε οτι αυτο ειναι καλο σημαδι και οντως ειμουνα εγκυος...βεβαια δεν ειχα καθολου πονακια ή τσιμπιματα...

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήστε μου κάτι. Υπάρχει περίπτωση το αίμα της εμφύτευσης να μην το προσέξεις; Π.χ. να είναι τόσο λίγο που, ας πούμε, να το απορροφήσει ένα σκούρο εσώρουχο;

Link to comment
Share on other sites

καλη μου νομιζω και σκουρο εσωρουχο να φορας παλι θα δεις λεκε ή μπορει να το δεις στο σκουπισμα...εγω εκεινες τις μερες φοραγα σερβιετακι...παντως δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και αιμα οποτε μην αναλωνεις την σκεψη σου σε τετοια πραγματα.....εγω να φανταστεις στην εγκυμοσυνη δεν ειχα ουτε πρησμενο στηθος ουτε πονακια...σου ευχομαι καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

καλη μου νομιζω και σκουρο εσωρουχο να φορας παλι θα δεις λεκε ή μπορει να το δεις στο σκουπισμα...εγω εκεινες τις μερες φοραγα σερβιετακι...παντως δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και αιμα οποτε μην αναλωνεις την σκεψη σου σε τετοια πραγματα.....εγω να φανταστεις στην εγκυμοσυνη δεν ειχα ουτε πρησμενο στηθος ουτε πονακια...σου ευχομαι καλα αποτελεσματα

 

Ευχαριστώ πολύ. Μακάρι όλες μας που περνάμε αυτή τη δοκιμασία να τα καταφέρουμε, με ή χωρίς συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σας ;)

Αρα τελικά δεν υπάρχουν κανόνες...ειτε δεις λίγο αιμα είτε όχι, είτε πονάς είτε όχι όλα ειναι πιθανα...

Εγώ πάντως επειδή είχα ενοχλήσεις στις ωοθήκες και πρήξιμο στο στήθος απο την 1η ημέρα της διέργεσης μέχρι τη ωοληψια :shock: και όπως είπα και πιο πάνω αρκετα πονάκια και πρήξιμο στην κοιλιά απο την ωοληψία ως την εμβρυομεταφορά :shock:, οι ενοχλήσεις που έχω τώρα δε μου λένε κάτι γιατι είναι συνέχεια όλων αυτών. Δεν υπήρξε ημέρα από την έναρξη της εξωσωματικής που δεν είχα είτε πονάκια είτε μικροενοχλήσεις είτε πρηξιμο για να είναι τώρα για πρώτη φορά και να χαρώ ότι είναι κάτι θετικό.

Το μόνο που δεν είχα μέχρι τωρα είναι αίμα :) αν δω απο δω και πέρα ίσως θορυβηθώ όλα τα άλλα...τα συνήθισα πια! :cool:

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου επιτυχία! Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για ένδειξη εμφύτευσης, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Για να δούμε τι θα μας πούνε και οι έμπειρες μανούλες. Εγώ σήμερα κλείνω μια βδομάδα μετά την εμβρυομεταφορά μου. Χτες είχα τρελά πονάκια στο κάτω μέρος της κοιλιάς και ευαισθησία στο στήθος. Αλλά τα φάρμακα και το μυαλό παίζουν περίεργα παιχνίδια. Σου εύχομαι δύναμη και όλα τα καλά.

 

 

 

Καλησπερα! Sofaki την ιδια ημερομηνια καναμε εμβρυομεταφορα(25/02). Να σου πω και εγω χθες βραδυ πονουσα παρα πολυ στο κατω μερος της κοιλιας (πονακια περιοδου)και ετρεχα καθε τρεις και λιγο στην τουαλετα μηπως και αδιαθετησα!Ειμαι στην 2η εξωσωματικη γιατι η 1η απετυχε.Απο οτι θυμαμαι παντως τοτε δεν ειχα κανενα συμπτωμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Sofaki την ιδια ημερομηνια καναμε εμβρυομεταφορα(25/02). Να σου πω και εγω χθες βραδυ πονουσα παρα πολυ στο κατω μερος της κοιλιας (πονακια περιοδου)και ετρεχα καθε τρεις και λιγο στην τουαλετα μηπως και αδιαθετησα!Ειμαι στην 2η εξωσωματικη γιατι η 1η απετυχε.Απο οτι θυμαμαι παντως τοτε δεν ειχα κανενα συμπτωμα!

 

Γεια σου πατρουλα! Καλή επιτυχία εύχομαι! Πότε θα πας για χοριακή; Εγώ έχω ραντεβού την Πέμπτη το πρωί. Πόσα εμβρυάκια έβαλες; Εκτός από τους πόνους έχεις άλλο σύμπτωμα; Εγώ απόψε τα έχω δει όλα. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτή η περίεργη αίσθηση είναι πόνοι εμφύτευσης. Αφού σκέφτομαι μήπως έχω κρυώσει. Δεν είναι πάντως ακριβώς σαν τους πόνους της περιόδου. Μοιάζουν αλλά όχι απόλυτα. Τι να πω, αν είναι για καλό, ας πονάμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου πατρουλα! Καλή επιτυχία εύχομαι! Πότε θα πας για χοριακή; Εγώ έχω ραντεβού την Πέμπτη το πρωί. Πόσα εμβρυάκια έβαλες; Εκτός από τους πόνους έχεις άλλο σύμπτωμα; Εγώ απόψε τα έχω δει όλα. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτή η περίεργη αίσθηση είναι πόνοι εμφύτευσης. Αφού σκέφτομαι μήπως έχω κρυώσει. Δεν είναι πάντως ακριβώς σαν τους πόνους της περιόδου. Μοιάζουν αλλά όχι απόλυτα. Τι να πω, αν είναι για καλό, ας πονάμε! ;)

 

 

 

 

Καλημερα Sofaki!Kαλη επιτυχια και σε 'σενα ευχομαι!!!!Την Πεμπτη θα παω και εγω για χοριακη.Εβαλα 2 εμβρυακια γιατι απο τα εξι ωαρια που ειχα γονιμοποιηθηκαν μονο τα 2.Βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν πολυ καλης ποιοτητας(θα δειξει)!Χθες το βραδυ παντως δεν πονουσα καθολου!Εισαι ακομα ξαπλα;Εγω χθες σηκωθηκα και βγηκα και λιγο εξω(ουτως σι αλλως ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν να γινει θα γινοταν μεχρι την Πεμπτη 01/03) δεν εκανα κατι κουραστικο απλα περπατησα να παρω λιγο αερα!Ισως ειναι καλυτερα και για την ψυχολογια μας για να μην το σκεφτομαστε συνεχεια!

 

ΦΙΛΑΚΙΑ!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Sofaki!Kαλη επιτυχια και σε 'σενα ευχομαι!!!!Την Πεμπτη θα παω και εγω για χοριακη.Εβαλα 2 εμβρυακια γιατι απο τα εξι ωαρια που ειχα γονιμοποιηθηκαν μονο τα 2.Βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν πολυ καλης ποιοτητας(θα δειξει)!Χθες το βραδυ παντως δεν πονουσα καθολου!Εισαι ακομα ξαπλα;Εγω χθες σηκωθηκα και βγηκα και λιγο εξω(ουτως σι αλλως ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν να γινει θα γινοταν μεχρι την Πεμπτη 01/03) δεν εκανα κατι κουραστικο απλα περπατησα να παρω λιγο αερα!Ισως ειναι καλυτερα και για την ψυχολογια μας για να μην το σκεφτομαστε συνεχεια!

 

ΦΙΛΑΚΙΑ!:P

 

 

 

Δεν είμαι υπέρ της ξάπλας στο θέμα εξωσωματική. Μετά τις 2 πρώτες μέρες που στην ουσία απλά πρόσεξα και λίγο ξεκουράστηκα, μετά επέστρεψα ξανά στη ζωή μου, απλά χωρίς υπερβολές. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα δυναμικής των εμβρύων. Αν είναι να γίνει θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω κορίτσια είμαι σπίτι μεν δεν έχω βγει αλλά δεν ξαπλώνω και συνέχεια. Και πιάτα επλυνα και ρούχα συμμάζεψα και πατάτες τηγάνησα :) Όλα αυτά άντε να είναι 30 λεπτά όλη μέρα, τις υπόλοιπες ώρες πόνεσε η μέση μου να ξαπλώνω και να κάθομαι :shock: Απλά δεν κάνω βαριές δουλειές. Και όσες φορές χρειάστηκε να σκύψω το έκανα πολύ προσεκτικά και με στυλ καθίσματος...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και γω κορίτσια είμαι σπίτι μεν δεν έχω βγει αλλά δεν ξαπλώνω και συνέχεια. Και πιάτα επλυνα και ρούχα συμμάζεψα και πατάτες τηγάνησα :) Όλα αυτά άντε να είναι 30 λεπτά όλη μέρα, τις υπόλοιπες ώρες πόνεσε η μέση μου να ξαπλώνω και να κάθομαι :shock: Απλά δεν κάνω βαριές δουλειές. Και όσες φορές χρειάστηκε να σκύψω το έκανα πολύ προσεκτικά και με στυλ καθίσματος...

 

Σου έστειλα το αρθράκι. Δεν ξέρω αν θα σε καθησυχάσει, εγώ πάντως διαβάζοντάς το αισθάνθηκα καλύτερα. Άλλωστε κι η εμβρυολόγος μου είναι της ίδιας ακριβώς άποψης, όπως φυσικά και ο γιατρός μου.

Δε λέω να τρέξουμε σε Μαραθώνιο, αλλά μην παλαβώσουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Θα μπω τώρα να το διαβάσω! ;) Εσενα φτάνει η μέρα!!!!!!!!! Είμαι σίγουρη ότι θα μας έχεις καλά νέα! Το χρειαζόμαστε αυτό και οι υπόλοιπες....;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα μου το στειλετε κι εμενα το αρθρο;; Σε 2-3 εβδομαδες θα τα περναω κι εγω ολα αυτα! Ευχαριστω και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

 

Στο έστειλα! ;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Leuta μου από το στόμα σου και στου Θεού, της τύχης, του σύμπαντος και κάθε αρμόδιου το αυτάκι. Σήμερα πήρα μια μεγάλη χαρά εδώ μέσα, από μια κοριτσούδα που το πάλεψε και τα κατάφερε, που έχω αποζημιωθεί για όλα. Ό,τι και να γίνει θα παλέψω. Κι αν δεν είναι να συμβεί τώρα, θα συμβεί αργότερα. Πάντως κάποια στιγμή θα συμβεί!

Link to comment
Share on other sites

Leuta μου από το στόμα σου και στου Θεού, της τύχης, του σύμπαντος και κάθε αρμόδιου το αυτάκι. Σήμερα πήρα μια μεγάλη χαρά εδώ μέσα, από μια κοριτσούδα που το πάλεψε και τα κατάφερε, που έχω αποζημιωθεί για όλα. Ό,τι και να γίνει θα παλέψω. Κι αν δεν είναι να συμβεί τώρα, θα συμβεί αργότερα. Πάντως κάποια στιγμή θα συμβεί!

 

Χαίρομαι να μαθαίνω για καλά αποτελέσματα γιατί τώρα που τα έζησα από μέσα ξέρω πόσο κόπο εχει κάθε προσπάθεια για κάθε κοπελα. Επιπλέον όταν μαθαίνεις καλά νέα έχεις έλπιδα ότι στατιστικά ίσως συμβεί και σε σένα ;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα μου το στειλετε κι εμενα το αρθρο;; Σε 2-3 εβδομαδες θα τα περναω κι εγω ολα αυτα! Ευχαριστω και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

 

Καλή αρχή να έχεις garufalia. Πάμε δυνατά με αισιοδοξία!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι να μαθαίνω για καλά αποτελέσματα γιατί τώρα που τα έζησα από μέσα ξέρω πόσο κόπο εχει κάθε προσπάθεια για κάθε κοπελα. Επιπλέον όταν μαθαίνεις καλά νέα έχεις έλπιδα ότι στατιστικά ίσως συμβεί και σε σένα ;)

 

Έτσι ακριβώς είναι. Οι επιτυχίες μας δίνουν κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Να έχετε όλες μια καλή ημέρα!!!!

 

Άλλη μια μερα αναμονής. Αντε να ρθει η Τρίτη και 13....:cool:

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...